Spodobał. Niby wszystko oczywiste, ale to poczucie humoru, bezcenne :D
@HAL_9k4 жыл бұрын
Tego powinni uczyć w szkołach w ramach programowego przysposobienia do przebywania w naturze :)
@adamgedon33344 жыл бұрын
Na pewno im więcej osób by stosowało te zasady, tym mniej śmieci by było w naszych lasach :)
@barg4443 жыл бұрын
Ja uczę i pokazuję dzieciom. Ale dla ucznia zawsze ważniejsze jest zdanie rodzica. I jak mu tatuś powie, że jestem przewrażliwiona, przesadzam, wymyślam i on wie lepiej, to moja nauka idzie w las ... A dziecko nabiera jedynie umiejętności dwulicowości: przy pani ze szkoły mam się zachować tak, a przy rodzicach i znajomych inaczej:( Kulturę zachowania nie tylko w lesie wynosi się z domu, szkoła tylko wspomaga.
@adriancash89263 жыл бұрын
I know im asking the wrong place but does any of you know of a tool to log back into an Instagram account..? I somehow forgot the login password. I appreciate any tricks you can offer me.
@bartoszdymarski64822 жыл бұрын
To są logiczne zasady, ale dziś nawet na akumulatorze trzeba pisać żeby nie pić kwasu
@almra60694 ай бұрын
Powinni uczyć dzieci w szkołach podstawowych jak radzić sobie w lesie i szanować naturalne środowisko.
@ukasznowak41054 жыл бұрын
Szacun dla waszej ekipy 👍
@adamgedon33344 жыл бұрын
Dziękujemy :)
@dawidkaszubowicz4 жыл бұрын
W szkołach powinni już tego uczyć !!! Super film , Dzięki !
@adamgedon33344 жыл бұрын
Dziękujemy :)
@adriannawysocka37084 жыл бұрын
Dziękujemy:-)
@pasterzppp4 жыл бұрын
Uczą tylko trzeba było słuchać
@dawidkaszubowicz4 жыл бұрын
@@pasterzppp Jestem rocznik 85 i doskonale wiem czego mnie uczono. Takich informacji szybciej wysłuchałeś w 5-10-15 lub "Domowe przedszkole". Może teraz jest inaczej...
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
Ja nie zostawiam śladów w lesie. To las zostawia ślady we mnie 🤗😍😻
@adamgedon33344 жыл бұрын
Idealnie :)
@szeryf79834 жыл бұрын
@@adamgedon3334 Witam o tych zasadach przeczytałam w książce Bushcraft weekendowy (mały format zajmuje mało miejsca w plecaku ) honorowym patronem książki są lasy państwowe :) Panie Adamie mam pytanie a co z kładami motorami oraz z terenówkami na szlakach ??? dla mnie pieszego na szlaku to problem bo szlaki są w opłakanym stanie koleiny rowy doły w niektórych miejscach to można nogi połamać zwłaszcza zimą kiedy takie pułapki przysypane są śniegiem ponadto turyści zamiast iść po szlaku idą obok i w ten sposób powstaje druga ścieżka obok tej właściwej no cóż nie dziwię się bo w niektórych miejscach zapadasz się po kolana w błoto pamiętam jak szlaki wyglądały 10 lat temu bez porównania dla jasności nie jestem delikatesem i nie straszne mi żadne warunki ale czasem to irytujące Pozdrawiam serdecznie
@adamjachna99994 жыл бұрын
@@szeryf7983 quadom motorom i terenówkom pstrykasz fotki rejestracji i pokazujesz gdzie trzeba. Nie chodzę do lasu żeby wdychać spaliny i słuchać ryczących silników wiec jak ktoś nie szanuje mnie i mieszkańców lasu to ja nie mam skrupułów.
@ravallo4 жыл бұрын
Super sprawa tak nic z lasu nie wynosić. Od dziś nawet jak przyniosę z lasu kleszcza, to podkarmię go i odniosę na powrót, taki żarcik :) Idea ja najbardziej słuszna, oby dotarła i zakorzeniła się w świadomości narodu.
@adamgedon33344 жыл бұрын
Zasada "zostaw kleszcza w lesie" pasuje mi jak najbardziej...tylko co na to kleszcze? :D
@andrzejbra21964 жыл бұрын
Kochane LASY PAŃSTWOWE! - nie rozjeżdżajcie tras rowerowych maszynami leśnymi, - nie zostawiajcie na noc niedogaszonych ognisk na wyrębach, - nie uszkadzajdzie drzew w czasie wywożenia drewna, - nie niszczcie w czasie wyrębu oznakowania szlaków, WTEDY namawiajcie do Leave No Trace
@Maciej_Rowerowy2 жыл бұрын
Przecież oni nie są odpowiedzialni za wszystko co robią leśnicy.
@ThePiomro4 жыл бұрын
Drogi zespole Echa Leśne. Jestem pod wrażeniem! Jednak leśniczy odważył się poruszyć temat ognia... Ogromny szacunek! Genialny filmik! Genialny!!!
@bsnufkin9294 жыл бұрын
Brakowalo mi tego tematu! Jestesmy daleko w tyle jesli chodzi o LNT. Dodalabym jeszcze,ze bananie skorki,czy inne organiczne odpady nie tylko sa nieestetyczne w lesie ale tez stanowia latwe zrodlo pokarmu dla zwierzat,ktore sie szybko przyzwyczaja i beda chetnie odwiedzac szlaki i miejsca kempingowe. Do tego nie pozostawiamy w lesie niczego,co mogloby wykielkowac i zmienic naturalne srodowisko. Adamie,wiecej takich odcinkow! Ja Cie widze jako super pozytywne ogniwo laczace bushcraftowcow z Lasami Panstwowymi. Forma przekazu idealna dla mlodych ludzi,ktorych jest coraz wiecej w tym temacie. Tworzy sie fajna wspolpraca i nie zwazajcie na krytyke,to dopiero poczatki.
@krzysztofwiktor3027 Жыл бұрын
Oczywiście całkiem przypadkiem trafiłem na ten super kanał. Łażę po górach prawie od czterdziestu lat śpiąc "na dziko". I robię tak jak to tu opisaliście, nie mając pojęcia co to takiego ten "lajwnotrejs" :). I wiecie co? Dopiero kilka lat temu dowiedziałem się, że uprawiam "buszkraft". Ja to nazywam turystyką ciężkozbrojną. Czyli w plecaku wszystko co konieczne do przeżycia przez dwa, trzy tygodnie łazęgi, żeby jak najrzadziej schodzić do wsi czy miasteczek po kupno żarcia. Po moich biwakach nie ma śladu. Najgorszy problem to śmieci. Mam zawsze z sobą ze trzy sześćdziesięciolitrowe worki na śmieci, które służą mi nie tylko do zbierania dziadostwa po drodze. I nieraz muszę targać z sobą nie dość, że ciężki plecak, to jeszcze niewygodny wór, żeby go zostawić tam gdzie trzeba. Pozdrowionka.
@aqamarine84 жыл бұрын
Dobrze że wspomnieliście o tej 2-jeczce , bo wielu ludzi nie wiedziało zapewne o łopatce ;)
@adamgedon33344 жыл бұрын
Czasami i takie tematy trzeba w końcu poruszyć :)
@kedaracuk44904 жыл бұрын
Mieszkam w lesie od 19 lat ( bo tyle mam) dużo spędzam swojego wolnego czasu w lesie ale wciąż mogę się czegoś nauczyć z tego kanału .
@marekpapro48974 жыл бұрын
Szczęściarz z Ciebie. Marzę o tym , żeby zamieszkać w lesie.
@kedaracuk44904 жыл бұрын
@@marekpapro4897 oj byczqu las jest piękny i ma w sb nieokreślony spokoj ale są też i wady więcej komarow i kleszczy dzikich zwierząt które niszczą uprawy czy zabijają zwierzęta domowe i oczywiście brak ludzi co na początku wydaje się zaletą ale potem można tylko oszaleć .
@zuberowy2 жыл бұрын
Zaimponowaliście mi 😁Szacun dla Was!
@polishmilk16774 жыл бұрын
Super materiał, zawsze można sie czegoś nauczyć! Zawsze myślałem ze organiczne rzeczy jak skórki czy ogryzki mozna zostawic a jednak nie! Dobrze wiedzieć :D
@666marley4 жыл бұрын
Myślę że jeśli już musimy je zostawić, to zakopanie takowej chociaż na kilka cm pod ziemię byłoby ok : )
@annapikus5984 жыл бұрын
Wyrzucając szkodzimy również zwierzynie. To nie jest ich naturalny pokarm.
@Crixuus14 жыл бұрын
To chyba zależy ile tych odpadów bedzie. Np. łupinka od orzecha jest jak drewno.
@adamgedon33344 жыл бұрын
Cieszę się, że filmik się przyda :) Ja zabieram ze sobą wszystkie odpady, nie kosztuje mnie to wiele wysiłku, a satysfakcja z czystego lasu jest o wiele większa :)
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
Ja Tosie zdziwiłem ze 20 lat temu w jakimś Parku Narodowym w Pirenejach, jak zobaczyłem ile lat rozkładają się proste rzeczy typu skórka od pomarańczy czy pet na tej wysokości i przy tych temperaturach. tablica była tak skonstruowana, że rzeczony odpadek był do niej fizycznie przyszpilony i było widać jego kondycję od czasu powieszenia na tablicy. Szok i niedowierzanie. :P
@AtsumoriPL4 жыл бұрын
Super fajny film, dużo przydatnej wiedzy, pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku
@marekpapro48974 жыл бұрын
Bardzo pożyteczny odcinek. Super przekaz ! Szanuje przyrodę od dziecka, a to było dawno temu. Jedna sprawa mnie gryzie - myśliwi. Nie przepadam za nimi delikatnie mówiąc. Chciałbym, żeby coraz więcej obszarów leśnych było wyłączonych od [polowań. pozdrawiam cały zespół serdecznie.
@adamgedon33344 жыл бұрын
Dziękuję i również pozdrawiam! :)
@gaga54703 жыл бұрын
Bardzo dobry i ciekawy materiał 👍👍👍👍👍
@bartex774 жыл бұрын
Świetną robotę robicie tym kanałem. Do zobaczenia w kesie! :)
@matix44224 жыл бұрын
Nie wiedziałem ze istnieje taki system dziękuję
@UNI-WERSUM74 жыл бұрын
Świetnie że wspolniałeś o tych niedźwiedziach. Niewiele osób początkujących o tym wie
@ukasz42163 жыл бұрын
zasada 1 w lesie zostawiaj tylko materialy organiczne :) skórka od banana czy ogryzek nie jest problemem tylko zakop to w ziemi albo poloz ogryzek blisko mrowiska :) nie musisz zabierac butelek w lesie znajdziesz wode :)
@szuterspeed2 жыл бұрын
Odnośnie skórki do banana to dla mnie szok i ciekawostka - myślałem, że taka skórka zrobi więcej dobrego dla flory niż jak ją wyrzucę do kosza "bio" Pytanie nr.2 może oczywiste, może nie, a co jeżeli np. znajdę czaszkę jakiegoś gryzonia lub innego zwierzęcia ?(rekwizyt na potrzeby fot. martwej natury) Wybacz, jeżeli gdzieś popełniłem gafę lub rażący błąd, ale jak już niżej wspominano- brak edukacji w tym kierunku w szkole- więc jak sami się o tą wiedzę nie upomnimy i nie zbierzemy to raczej nikt jej nam nie przekażę :) Super materiał, dziękuję :) !
@wielbicielka Жыл бұрын
Od 30 lat chodzę po lasach i gorach... I wielu rzeczy nie byłam świadoma :( Mega film.
@JOHNDOE-np8my4 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek! ... A przy okazji zapytam z jakiego Adamie korzystasz hamaka i płachty? :)
@adamgedon33344 жыл бұрын
Dzięki :) Najczęściej korzystam z hamaka Zen Ultralight i płachty 3x3 ultralight firmy Bushmen :)
@Passer7by4 жыл бұрын
Mówicie, że ogniska można rozpalać tylko w wyznaczanych miejscach i powinny być jak najmniejsze. A co w przypadku np. Bushcraftowego i podobnych kanałów, którzy rozpalają ogniska mimo, że mają alternatywy. Czasem spalają cały pień drzewa dla efektu (np. ognisko syberyjskie). Jak się do tego odnosicie?
@vacq4 жыл бұрын
Bushcraftowy działa i nagrywa filmy na terenie prywatnego lasu. Wielokrotnie o tym mówił.
@adamgedon33344 жыл бұрын
Ognisko powinno być przede wszystkim takie, nad jakim jesteśmy w stanie zapanować i dostosowane do naszych potrzeb...oczywiście w miejscach wyznaczonych ;) Jeśli chcę ugotować tylko wodę na herbatę, to nie potrzeba wielkiego ogniska i masy drewna. A jeśli zimą chcę się ogrzać, to wiadomo, że lepiej mieć większy płomień. Myślę, że nawet na prywatnych gruntach i poza lasami warto stosować zasady LNT, są naprawdę fajne i przydatne :)
@vacq4 жыл бұрын
Wszystko się zgadza! Zresztą Marcin z kanału Bushcraftowy jest bardzo odpowiedzialnym człowiekiem, stosuje się do zasad LNT, sam się od niego tego nauczyłem i zrozumiałem, że taka zabawa jest fajna :)
@marek87264 жыл бұрын
@@vacq Lubię ten kanał, niestety w kwestii ognisk w lesie prowadzący nie ma racji i, moim zdaniem, w celach komercyjnych nagminnie łamie prawo, wprowadzając jednocześnie w błąd swoich widzów. Lasy prywatne nie są wyjęte spod przepisów mających na celu zapobieganie pożarom. Reguluje to nie tylko ustawa o lasach państwowych, ale szereg innych aktów prawnych, np. rozporządzenia mswia. Nie ma też takiej możliwości by osoba fizyczna uzyskała pozwolenie na rozpalanie ognia w lesie. Twierdzenia pana Marcina, że można dogadać się z leśnikiem to całkowicie nieformalna i sprzeczna z prawem ścieżka. Nie uzyska go osoba fizyczna. Dla prowadzących działalność gospodarczą pozwolenie musi być na piśmie, określać szczegółowe warunki, a nadleśniczy zobowiązany jest do kontroli ich przestrzegania... Palenie ognisk w lesie jest całkowicie sprzeczne z LNT! Zacieranie śladów po ognisku to jej wypaczenie. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109, poz. 719 późn. zm.), którego odpowiednie zapisy dotyczą posługiwania się otwartym ogniem: par. 40. 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów, nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności: 1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; 2) palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi. IV. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów Instrukcja ochrony przeciwpożarowej lasu 1. Posługiwanie się otwartym ogniem w lesie a) Posługiwanie się otwartym ogniem w lesie lub w odległości do 100 m od jego granicy w działalności gospodarczej niezwiązanej z gospodarką leśną dozwolone jest w miejscach uzgodnionych z nadleśniczym. b) Palenie ognisk na obozach szkolnych, harcerskich itp. może się odbywać w miejscach wyznaczonych do tego celu przez nadleśniczego. c) Stałe miejsca posługiwania się otwartym ogniem w lesie wyznacza nadleśniczy poprzez ich techniczne zagospodarowanie. Miejsca te wyznacza się jedynie w celach turystyczno-wypoczynkowych. d) Nadleśniczy, wyznaczając czasowe miejsca posługiwania się otwartym ogniem w lesie, obowiązany jest do pisemnego określenia miejsca i warunków bezpiecznego posługiwania się ogniem w lesie oraz sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem.
@mmacki77934 жыл бұрын
Ale z pana Adama magik ,pojawiam się i znikam. Nie da się chyba nie zostawić śladów bytności w lesie,no na przykład tego ogniska ,aby rozpalić ognisko trzeba pozyskać opał,no Adam nie powie mi pan,że do lasu targa pan ze sobą opał.
@dareknaszlaku3 жыл бұрын
Pod ognisko warto podkopać krąg, po wszystkim zakopujesz i nie zostawiasz śladów , np trawę podkopaną można ułożyć ładnie ponownie. Ps: kozacki anorak , helikon?
@gosiatsch3 жыл бұрын
Adam... lepiej, kiedy się pojawiasz, niż znikasz :)
@rafal_882 жыл бұрын
Świetny odcinek. Pozdrawiam
@iwonadreznkowska77694 жыл бұрын
Fajne. bardzo dziękujemy
@m.l.36814 жыл бұрын
"W lesie bacz na każdy krok, żeby nie przydepnąć przypadkiem kwiatka", powiedział, wjeżdżając tam w środku sezonu ciężką maszynerią i żłobiąc półmetrowe bruzdy.
@jameshetfield57814 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Czasami przyjeżdżam nad jezioro Kierwik, mam nadzieję że cię spotkam.
@adamgedon33344 жыл бұрын
Dzięki :) Do siedziby nadleśnictwa bliziutko, więc zapraszam :)
@jameshetfield57814 жыл бұрын
Żebyś wiedział, odwiedzę Cię. I od razu daje suba na Twój prywatny kanał.
@saper734 жыл бұрын
10:13 mam pytanie , czy zasada: nie dokarmiać, tyczy również myśliwych? pozdro 4All
@adamgedon33344 жыл бұрын
Ja tam nie dokarmiam ;) Pozdrawiam!
@mateuszkusak81404 жыл бұрын
nie dotyczy bo myśliwy wie żęęby nie rzucić czekolady do paśnika
@poloziki99904 жыл бұрын
Gwoli ścisłości. Myśliwi dokarmiają zwierzynę w konkretnym celu. Oraz wbrew pozorom pod ścisłą kontrolą, bardzo ogarniętych ludzi odpowiedzialnych za gospodarkę łowiecką.
@hvnterblack4 жыл бұрын
zdecydowanie! Dokarmianie myśliwych jest niewskazane.
@jerzykryszczynski48923 жыл бұрын
Fajny film merytoryczny dla turystów i spacerowiczow w tereny zielone . Edukacja w szkole koniecznością . A czego dzieci uczą w szkole to masakra co rządzący wymyślili demoralizacja Polaków
@unohas4 жыл бұрын
No nie mogłem się oprzeć... pierwszy! PS: fajny filmik i pomocny
@adamgedon33344 жыл бұрын
:D
@ma-rz9rd4 жыл бұрын
Dobra, jeżeli można zakopać dwójkę, to czy idąc tym samym tropem nie można zakopać skórki od banana? Szach
@adamgedon33344 жыл бұрын
Można też dwójkę zabrać ze sobą ;)
@No_More_Mercy4 жыл бұрын
Zwierzęta nie będą chętne rozkopywac dwójki, za to resztki jedzenia owszem.
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
@@No_More_Mercy Są zwierzęta które dwójkę też rozkopią na podstawie zapachu.
@danielseroczynski82934 жыл бұрын
Łapa w górę 👍🦌🌲🐾🍁
@TheK0cur4 жыл бұрын
Żeby jeszcze tych miejsc wyznaczonych było więcej. Fajnie jakby nasze lasy państwowe udostępniły np. możliwość zaznaczenia miejsca w którym warto było by takie miejsce wyznaczyć. Wtedy po odpowiedniej ilości wniosków może warto było by wyznaczyć w konkretnym miejscu. A może inne miejsce które są wyznaczone są nietrafione i nikt z nich nie korzysta. Pomysł do przemyślenia.
@rafalgamza25493 жыл бұрын
Dobra robota
@marcinb3034 жыл бұрын
Paweł, mam pytanie z innej beczki :-) jaką kurtkę masz w tym materiale? Ma fajnie rozwiązane kieszenie i z chęcią przyjrzał bym się jej bliżej :-) Ps. Super materiał! Myślę, że przyda się nie tylko młodym miłośnikom wypoczynku w lesie
@adamgedon33344 жыл бұрын
Kurtka to Anorak Pilgrim od Helikona...fajowa :)
@marcinb3034 жыл бұрын
@@adamgedon3334 dziękuję za informację :-)
@ukasz32204 жыл бұрын
A ja chciałbym obejrzeć film o używaniu przez LP herbicydów. Wystarczy przejrzeć zakładkę zamówień publicznych danego nadleśnictwa. To trochę kłóci się z pomaganiem naturze
@andrzejmonko95933 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał :)
@donniasty4 жыл бұрын
A jak to jest np. na grzybobraniu? Wiele razy spotkałem się z sytuacją gdzie grzybiarz w jednym miejscu czyścił grzyby tzn. odcinał niepotrzebne części grzyba i robił taki mało estetyczny stosik. Teoretycznie to grzyb, produkt natury, który się rozłoży i wzbogaci ściółkę. A jednak jakiś dziwny niesmak po takim widoku pozostaje. Ja osobiście zabieram ze sobą wszystko i dopiero w domu czyszczę. A odpady z grzybobrania wyrzucam u siebie na działce pod Jodłę - może któregoś dnia się tam przyjmie grzybnia :)
@adamgedon33344 жыл бұрын
Faktycznie, widać takie ślady w lesie po grzybobraniu. Mimo że produkt naturalny, to estetycznie psuje nam widok i lepiej takich śladów nie robić, albo rozrzucić na większej powierzchni, ale na pewno nie układać w stosik :)
@anger2power4 жыл бұрын
Pani Adamie, jaki ma Pan zegarek? Sprawdza się?
@adamgedon33344 жыл бұрын
Suunto Ambit3 Peak, jak dla mnie super, no i bateria miesiąc trzyma :)
@anger2power4 жыл бұрын
@@adamgedon3334 Dziękuję 🙂
@harvaldi4 жыл бұрын
Dobrze, a jak idea "leave no trace" ma się do ciągników przy wycince drzew, które dosłownie mielą ściółkę leśną, tworzą głębokie koleiny i małe "jeziorka" na drogach? Nieraz mi się wydaje, że teren wycinki by mniej ucierpiał od tornada niż pilarzy. Także w praktyce w rezerwatach to widzę jak najbardziej miejsce dla dbałośc o takie detale jak nie wydeptywanie nowych ścieżek, ale w lesie gospodarczym to jest jakaś kpina. Wyciąć, przeorać, zniszczyć można wszystko, ale ścieżki wydeptać już nie?
@Karylos12994 жыл бұрын
W takim razie polecam helikopterem je transportować :) Lub ewentualnie nosić każdy kawał po 100 metrów do drogi.
@martazielonka18414 жыл бұрын
Super odcinek !
@bunkr234 жыл бұрын
Jaki plecak plecak i siekierę ma na tym filmie Adam? Pozdrawiam
@adamgedon33344 жыл бұрын
Plecak Wisport Zipperfox, a siekiera Hultafors trekking :) Pozdrawiam!
@JanKowalski-hb1br3 жыл бұрын
Dajcie spokój, jak ktoś będzie zabierał ogryzki do domu to ładnie ma w głowie, wystarczy rzucić daleko w krzaki i nawet nikt tego nie zauważy, a nawet jeśli to kogo to obchodzi, że ktoś np. szedł i pestki sobie łuszczył :D Za to warto by było żebyśmy my właściciele lasów państwowych zrobili parę punktów nad którymi Lasy Państwowe powinny popracować.
@marcinkalczynski79353 жыл бұрын
Mistrz! hehehe
@darkdog63904 жыл бұрын
A jak do tych 7 punktów ma się myśliwstwo?
@genek30034 жыл бұрын
No z tą skórką od banana to zdziwko duże.. Wiem, co muszę poprawić 🤔😉
@dankazor76424 жыл бұрын
Witam witam coś was Dawno nie było Pozdrawiam
@michalczuk324 жыл бұрын
Łapkę zostawiam👍. Subik od dawna jest. Świetny film ,pozdrawiam.😉
@adamgedon33344 жыл бұрын
Dzięki :) Również pozdrawiam!
@tenerifewalkers5694 жыл бұрын
fajny filmik :--)
@arkadiuszkrupinski22184 жыл бұрын
To prawda ale problem jest tylko w ludziach
@krystiansnopkowski80774 жыл бұрын
Ekstra :) ciekawy materiał !
@hektorspin33534 жыл бұрын
No i ważne, żeby "jedyneczka" i "dwójeczka" z dala od "ostoi" (mało która oznaczona tabliczką...), ścieżek zwierząt, miejsc o zwiększonej aktywności mieszkańców lasu . A tam gdzie pełno gnijących buraków, ziemniaków, cebuli, pomidorów, nawet wywiezionej trawy po koszeniu trawnika, pleśniejącej kukurydzy i gdzie wysokie drewniane konstrukcje - jak najbardziej, nawet zalecane pozostawienie w okolicy "jedynki" i "dwójki" ;)
@piotrkoodziej11384 жыл бұрын
Witam. Mam problem ze zlokalizowanie polimerowych terenie przeznaczonych do biwaku jak są oznaczone na mapach w bazie danych
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
Aby zobaczyć polimerowe bazy na BDL, musisz zmienić Mapy BDL na Mapa zagospodarowania turystycznego w menu na dole strony, w przypadku przeglądania map na kompie w przeglądarce.
@hvnterblack4 жыл бұрын
Kleszcze, z nimi zawsze są problemy kilka pierwszych dni stacjonowania w lesie. Medyk ciągle ma robotę z ich wyciąganiem. Potem jak się w jednym miejscu tkwi tydzień-dwa to już jest spokój.
@edzien59354 жыл бұрын
@Adam Gełdon Witam serdecznie . Miałbym prośbę, mam pewne wątpliwości co do określenia gatunku nagranych zwierząt. Nagrane zwierzęta wyglądają trochę jak wilki trochę jak szakale. Czy mogę liczyć na twoją pomoc w określeniu rodzaju zwierzyny? Nagranie jest na moim kanale pod tytułem Szakale Złocisty - Wataha - Zachodniopomorskie 2020. Pozdrawiam
@hulimix4 жыл бұрын
To w zimie też nie wolno napalić ogniska !?
@Michal12.044 жыл бұрын
Który pajac dał łape w dół!
@zardzewialabrzytwa4 жыл бұрын
No właśnie!
@belteszassarzbabilonu28813 жыл бұрын
Ten co zostawia w lesie syf zapewne.
@bp23474 жыл бұрын
To jak to w końcu jest. Można sobie "poza wyznaczonym miejscem" skorzystać z kuchenki gazowej w lesie?
@sadshadow53464 жыл бұрын
Butla z gazem i tzw kuchenka połowa taki tam blat z palnikami
@adamgedon33344 жыл бұрын
Poza wyznaczonymi miejscami, z ognia korzystać nie wolno.
@darkdog63904 жыл бұрын
Adaś cały w Pilgrimie. Jest lans. 😁
@bastionoliwa56524 жыл бұрын
Fajny odcinek, jednak w tym momencie 9:42 bym dyskutował. Pozostawiając zwęglone drewno, które się długo rozkłada- tworzymy tzw. depozyt węglowy. Czyli magazynujemy w ziemi CO2, co jest zjawiskiem pozytywnym. Natomiast wypalanie ogniska do końca (jeżeli nie ma takiej potrzeby) powoduję niepotrzebną emisję CO2 do atmosfery. Czyli z dwojga złego raczej nie wypalam do końca drewna w ognisku.
@MrAntykomer4 жыл бұрын
nie rozumiem właśnie logiki ludzi, którzy przynoszą butelki, puszki cokolwiek napełnione a wyrzucają puste. Hallo, przecież opróżnione mniej waży.
@sbbiedro Жыл бұрын
Szkoda że akurat większość rowerzystów nie wie, albo po prostu nie ustępuje przejścia, zwłaszcza na wąskich ścieżkach w górach.
@TheKamilooo862 жыл бұрын
techno wiking! :D
@mysz1113 ай бұрын
😊
@medvedilesnyduch4 жыл бұрын
Pravý goral. 👌
@tomekgroszek3143 жыл бұрын
A ja tam sobie wyobrażam biwakowanie bez ogniska. 99% moich biwaków jest bez ogniska, a jeśli takowe się wydarzy, to tylko w miejscu do tego wyznaczonym. LEAVE NO TRACE!
@koddavinci51703 жыл бұрын
Kuźwa, coś mi sie nie zgadza. Czy tą skórkę od banana lepiej zabrać do domu zeby w koszu z innymi śmieciami gnila? Przecież to tylko biomasa nie? No chyba ze wywale ją razem z woreczkiem foliowym to OK. Co do dwojki. Czy wszystkie zwierzeta też tak robią? 50 metrow od wody i zakopuja? To tylko nawóz no chyba że ktos postawi tam kilka petow (jeż tak zwany hihi) a i tak jakies zwierze to rozkopie wiec po co to? No chyba ze na 2 metry dół wykopiesz. Troche to chyba śmieszne ze ktoś przed kompem opracowal swietny plan jak o przyrodę dbać hihi
@azaska67254 жыл бұрын
Nie zaśmiecajmy lasu, ale i języka polskiego. Mówmy po polsku. Idea świetna, popieram 👏👍👍
@krystynabien10683 жыл бұрын
Dlaczego ta nazwa nie jest po polsku? Np. Sprzątaj las, wystarczy.
@KB-bh7bt4 жыл бұрын
Czy pieszy ustępuje jadącemu na kładzie?
@adamgedon33344 жыл бұрын
Jeśli quad należy do służb ratowniczych, to jak najbardziej :)
@SzeptKnieji4 жыл бұрын
Adam jak tam Pilgrim ? 👍
@adamgedon33344 жыл бұрын
Fajowo :) Chwalę sobie :)
@SzeptKnieji4 жыл бұрын
Ja używam woodsman-a , Ogień 🔥🔥👍👍👍 super że w LP również pracują ludzie z zamiłowaniem do bushcraftu 👍 Pozdro dla ekipy EL i wszystkich Gorajczyków 💪🔥🤘
@annawdzieczna36222 жыл бұрын
Adam , wiesz co mnie wkurza ? To że zalecenia leśników ludzie mają gdzieś 😐 Kocham przyrodę i zwierzęta i lubię spacery. Pozdrawiam .
@kruku38934 жыл бұрын
Oooo 11:04 nie wolno, bo covid :)
@olivierjanpl87774 жыл бұрын
Też o tym myślałem
@adamgedon33344 жыл бұрын
Przed i po dezynfekcja ;)
@CorkBouldering4 жыл бұрын
`szanuj zieleń boś, nie jeleń - tego mnie uczyli i nie potrzebuje żadnego amerykańskiego leave no trace.
@eldorado16794 жыл бұрын
Jednak to "amerykańskie" brzmi poważniej
@8814Tox4 жыл бұрын
Fajnie pięknie podoba mi się ten odcinek ale biwakowanie w terenie lasów państwowych jest zabronione i możemy zostać za to ukarani więc tak na prawdę zostaje opcja tylko prywatnych lasów więc ten odcinek jest taki trochę chyba tylko żeby szarpać strunę
@annapikus5984 жыл бұрын
W Lasach znajdziesz mnóstwo miejsc wyznaczonych do biwakowania.
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
Słowo klucz "Obszary pilotażowe bushcraft-survival"
@MichaelJohnson-ig4tz4 жыл бұрын
Papierzaki
@_intrepid3 жыл бұрын
A po co Panu siekiera? Chyba nie wolno pozyskiwać drewna na opał w lesie?
@marcinekfrog4 жыл бұрын
😳
@gajowysosna96244 жыл бұрын
To już I w lesie po angielsku nazewnictwo tworzycie? Że niby te miejskie głąby w rurkach i tlenionych grzywach przyjeżdżający do lasu nie kupią hasła w języku polskim?
@eldorado16794 жыл бұрын
To się nazywa ewolucja języka, sprawdź sobie skąd jest np. słowo tapczan na, którym siedzisz
@Jonasz69 Жыл бұрын
Rozumiem, że biwKując kilka nocy lepiej biwakować za każdym razem w innym miejscu.
@waldemarsobkowiak89744 жыл бұрын
6:50 Bez fanatyzmu, Panowie! Latem skórki po bananie nie będzie po 3-4 dniach, ajeśli jeszcze spadnie deszcz?...
@adamgedon33344 жыл бұрын
A dlaczego osoba przychodząca np. dzień po nas w to miejsce ma oglądać skórki od bananów? To nie jest naturalny element polskich lasów i nie powinno się zostawiać żadnych odpadów. To naprawdę nie kosztuje dużo energii. U mnie na Mazurach codziennie przewijają się masy turystów. Gdyby każdy zostawił skórkę od banana w lesie, to byśmy cały rok je oglądali w krajobrazie. Nie ma tu fanatyzmu, jest tylko zwykła troska o przyrodę i innych odwiedzających las ;)
@waldemarsobkowiak89744 жыл бұрын
@@adamgedon3334 Nie każdy turysta zabiera banany - to po pierwsze! Po drugie - nie mówiłem o rzucaniu ich gdzie bądź. Zawsze można umieścić je tam, gdzie rozłożą się szybko i sprawnie - w wilgotnych dołkach itp. To samo tyczy ogryzków od jabłek. A co do troski o przyrodę. Od wielu lat chodzę z kolejnymi dziećmi na spacery do Wlkp. Parku Narodowego. Trasa ma ok 7 km i wędrując zbieramy śmieci pozostawione przez innych bywalców. Zwykle uzbiera się tego 4-5 sporych reklamówek! Tak więc zastrzegam sobie prawo do pozostawienia w lesie paru w 100% biodegradowalnych odpadów. Pozdro
@radosawpajak80234 жыл бұрын
@@waldemarsobkowiak8974 Niestety prawda jest taka, że pan zostawi jedną skórkę tak, żeby się szybko rozłożyła i w takim miejscu, gdzie nie będzie jej widać, a ogromna większość nie będzie się nad tym zastanawiała i po prostu rzuci skórki, ogryzki itd. pod nogi, bo "przecież się rozłoży". Z drugiej strony też się przychylam do zdania przedmówcy... Ja idę do lasu podziwiać piękno przyrody i czemu mam patrzeć na jakieś oślinione odpady? :) Sam nigdy nie wyrzucam żadnych resztek, między innymi w trosce o to, żeby zwierzęta się na nie nie połakomiły.
@KS-ec4vt3 жыл бұрын
Gościu co to za grypsy , po polsku się nie da ......? 😂🤣 co za pozer 👎
@jakobson834 жыл бұрын
Amerykanizacja naszego pieknego jezyka jest przerazajaca. Raz powiedziane jak ta zasada nazywa sie z ang. i juz, wystarczy dalej mozna chyba normalnie po polsku.
@KS-ec4vt3 жыл бұрын
No nazwa też cudowna👎 Banda pozerów !
@eldorado16793 жыл бұрын
A komentarz taki inteligentny ;)
@Pocziniak4 жыл бұрын
Wszystko jak najbardziej super ale ta zasada z zabieraniem resztek biodegradowalnnych i "dwójki" to już paranoja. Przecież w lasach jest mnóstwo owadów i innych stworzeń, które szybko dopadną sie do ogryzka z jabłka, obierek z ogórków itd. Jak to niby zaszkodzi przyrodzie ( po za efektem wizualnym ) ... To samo z dwójką powiedziane tak jak by zwierzęta miały wyznaczone miejsce tu robimy, a tu nie ... Ja rozumiem aby nie zostawiać "papierzaka" ( brudnej użytej chusteczki) ale reszta jest 100% nawozem i niczym więcej. Tak pomijając te dwa fakty materiał bardzo dobry :)
@pawesedrowski67434 жыл бұрын
Przecież było wyjaśnione, że w przypadku resztek po żywności chodzi właśnie o aspekty wizualne, a w przypadku "dwójki" o to, żeby ktoś inny w nią nie wszedł.
@bardolo24 жыл бұрын
No i weź pod uwagę, że możesz przynieść swoje zarazki/pasożyty/symbionty, które Tobie nie szkodzą, a mogą zaszkodzić zwierzakom. Ja, co prawda, dwójki do domu nie zabieram, tylko zakopuję (a raczej stawiam w uprzednio wykopanym dołku), ale jestem w stanie zrozumieć tych, którzy tak robią. A wykopać dołek tak, żeby wszystko, co tam rosło, nie zwiędło, też trzeba umieć. Z grubsza - kopiąc po kwadracie odcinasz trzy krawędzie, a "odwijasz" roślinność po czwartej - zawsze szansa, że jakaś część korzeni pozostanie nieprzecięta.
@donniasty4 жыл бұрын
To, że zwierzęta mogą sobie robić co chcą i gdzie chcą to sprawa oczywista. Ale to my ludzie, jesteśmy na tym terenie gośćmi i do nas należy postępować tak by właśnie nie zostawić żadnych śladów. 2-ka na wierzchu to nie tylko niebezpieczeństwo, że ktoś w to wdepnie, ale to solidny ślad zapachowy i wizualny. Wykopanie dołka to nie taka ciężka sprawa.
@maciejgawinecki12704 жыл бұрын
A czemu nie może być tak jak w Norwegii, że na leśnych parkingach są toalety?
@karlod50484 жыл бұрын
Polacy nie gęsi swój język mają nie można normalnie po naszemu
@polishmilk16774 жыл бұрын
Idea powstała w ameryce wiec jak czesc Polaków zainteresowana tematem szuka tej frazy w oryginalnym języku to moze sie natknac na ten film po polsku :)
@radzio40k4 жыл бұрын
Chyba po każdym angielskim "leave no trace" od razu tłumaczył na polskie "nie zostawiaj śladów"
@wojtekkozub34964 жыл бұрын
Program jak najbardziej ok,ale po co ta upiorna angielszczyzna w nazewnictwie ?Czy my nie mamy języka ? Jak padła komuna,to była modna,ale dziś to już wiocha.
@radosawpajak80234 жыл бұрын
Idea "Leave No Trace" powstała bodajże w Stanach Zjednoczonych, stąd nazwa jest zapożyczona i przytaczana w oryginalnej formie. Z tego samego powodu ma się konto na Facebooku, a nie "książce twarzy" :)
@jarekdwaski2414 жыл бұрын
Ten angielski juz dupe nie wchodzi, lesnicy mowicie do polakow , szkoda slow. Moda na nie mowienie w jezyku polskim trwa zostawiam was w liwowym trejsie.
@eldorado16794 жыл бұрын
Polecam edukacje i zagadnienie takie jak: ewolucja języka
@Cien_Swiatla4 жыл бұрын
no ale takie kaleczenie jezyka polskiego? panowie, prosze was
@eldorado16794 жыл бұрын
W którym miejscu?
@Cien_Swiatla4 жыл бұрын
@@eldorado1679 nazywanie rzeczy po ang, takie cos to tez kaleczenie jezyka
@eldorado16794 жыл бұрын
@@Cien_Swiatla ale w języku polskim jest ogrom zapożyczeń. Język ewoluuje... drzewiej innymi słowy mówiono dziś innymi.
@marcinkarczewski17934 жыл бұрын
Jak się zabije wszystkich ludzi to wtedy nikt do lasu nie wejdzie ....wtedy będzie najlepiej :]
@donniasty4 жыл бұрын
Rzeczywiście. Zaczniemy od Ciebie? :P
@genek30034 жыл бұрын
No z tą skórką od banana to zdziwko duże.. Wiem, co muszę poprawić 🤔😉