O czym zapomniał

  Рет қаралды 7,885

Niezłe Aparaty

Niezłe Aparaty

Күн бұрын

Пікірлер: 43
2 жыл бұрын
Zobacz film Karola: "10 błędów początkujących fotografów" kzbin.info/www/bejne/eZe1YX-tes2das0
@lis6502
@lis6502 2 жыл бұрын
Odnośnie złotych, niebieskich i beżowo-bakłażanowych godzin. Czy występują? tak Czy mają wpływ na zdjęcia? oczywiście Czy poza nimi warto w ogołe machać migawką? OCZYWIŚCIE ŻE TAK. Każda pora jest dobra na zdjęcia, sęk w tym że nie każda pora jest odpowiednia na każde zdjęcia. Nie wyobrażam sobie dobrego makro robala o innej porze niż ostry słoneczny zenit, portretu gdy chmury robią nam za darmowy dyfuzor, czy wyciskania 150% z kadru z filtrem polaryzacyjnym podczas deszczu. Tłuczenie do głowy neofitom fotografii że "to najlepsze pory do zdjęć" to tak samo jakby powiedzieć im "... a poza nimi to lepiej poczytajcie fachową literaturę". Potem mamy armię fotopstryków których przerasta otwarty cień.😠 Odczarujmy mity!
2 жыл бұрын
Oczywiście, że tak. Należy fotografować o każdej porze, ale wszystko w swoim czasie. Najpierw trzeba masy zarazić pasją do fotografowania. Potem jak ktoś złapie bakcyla to mu się wytłumaczy kolejne kroki, musisz brać poprawkę na to, że w Internecie mówisz najpierw do fotograficznych niedzielnych kierowców a potem zbierasz grupę bardziej zaawansowaną na dodatkowe szkolenie i wtedy ładujesz jakieś hardcorowe zadania jak sesja w samo południe :)
@golemczternasty
@golemczternasty 2 жыл бұрын
@ Jak ktoś chce sobie zrobić ładne zdjęcie na fb to niech sobie kupi iphona, algorytmy sztuczne inteligencji wyciągną z kadru co się da. Będzie błyszczeć, świecić, złotogodzinić, niebieskogodzinić - co tam kto sobie życzy. Jeśli ktoś chce robić zdęcia aparatem to jedyna szczera rada jaką dałbym dziś brzmi - idź na KURS fotografii. Zapłać doświadczonym instruktorom a oni nauczą cię robić zdjęcia nawet w pełnym słońcu. Nie będziesz biegał po Rzymie czy Paryżu o zachodzie słońca, bo ktoś ci nagadał o Złotej Godzinie. Wykorzystasz cały czas jaki masz na wakacje do utrwalania swoich wspomnień. Jeśli ktoś nie nauczy cię szukania i unikania światła, kadrowania i dostosowywania ostrości do sceny, to nie pomogą żadne pomarańcze, artystyczne bliki czy bokehy.
@adamadamik8075
@adamadamik8075 2 жыл бұрын
Makro w " ostry, słoneczny zenit".....Powodzenia....
@BusemPrzezSwiat
@BusemPrzezSwiat 2 жыл бұрын
Oo, dopiero trafiłem na ten film i na Twój kanał. Mega fajne rzeczy tworzysz! Dzięki za wyłapanie szczegółów z mojego poradnika - zależało mi, żeby była to krótka forma przeznaczona dla totalnie początkujących, stąd wiele uproszczeń :)
2 жыл бұрын
Mam nadzieję, że to nie zabrzmiało jakbym się mądrował. 😁 Doceniam pomysł stworzenia takiego kombo i mam nadzieję, że ktoś z widzów zdecydował się dołączyć do grona studentów Waszego kursu!
@martabrzozowska9488
@martabrzozowska9488 Жыл бұрын
Masz bardzo przyjemny głos! Super się ciebie słucha!
@ijakob78
@ijakob78 28 күн бұрын
Co do fotografii podróżniczej to zgodzę się, że warto wiedzieć o tych godzinach i zwłaszcza o tym, że czas różni się zależnie od miejsca. Tutaj fajnie jakby wspomnieć o jakichś polecanych apkach, bo przyznam, że ciężko znaleźć fajne, które na dodatek mogą działać offline co jest ważne np. w górach. Które też połączone są z mapami offline i można zobaczyć na miejscu skąd pada słońce. Bolączką teorii @BusemPrzezSwiat jest fakt, że najczęściej nie mamy wpływu na porę w którą znajdziemy się w danym miejscu. Warto więc mieć zawsze ze sobą statyw i filtry którymi możemy się wspomóc przy tych gorszych warunkach oświetleniowych. Do tego jeszcze dochodzi pogoda i pora roku. Jadąc do Peru we wrześniu nie przewidziałem że nieestety przejrzystość powietrza jest gorsza o tej porze roku, pomocą okazuje się wówczas filtr, który niweluje trochę tą 'mgiełkę'. Również jadąc do Norwegi od czerwca do połowy sierpnia raczej nie możemy liczyć na dobre światło w ciągu dnia.
@menel1368
@menel1368 2 жыл бұрын
Przede wszystkim zdjęcia z podróży to jest reportaż a nie fotografia artystyczna. Jak zafundujemy znajomym 200 zdjęć zrobionych o złotej godzinie to się pożygają.
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
3:40 🤣🤣🤣 Dobre hehe... Dystans do samego siebie jest bardzo cenną cechą, bo pozwala unikać pychy (w naturalny sposób niestety dość powszechnej.wśród najlepszych w swojej dziedzinie).
@lis6502
@lis6502 2 жыл бұрын
Niby jasny obiektyw można przymknąć, ale generalnie zgadzam się ze stwierdzeniem że nie ma co ciśnąć na siłę w f/1.4. Dobry fotograf zrobi zdjęcie i aparatem otworkowym, a to dlatego że wie jak działa, jakie są słabe i mocne strony tej konstrukcji i do jakich zdjęć taki wynalazek się nada, a do jakich nie. Natomiast jeśli o zoomy chodzi - (o czym tez możnaby nakrecić film Jacek :D) to słoik 18-300 brzmi jak fotograficzny scyzoryk, dobry na każdą okazję, ale jest to okupione wyrzeczeniami, które bezlitośnie punktują wykresy MTF. Mały zoom (wspomniane 24-70) - spoko, duży (24-200) to już fotografia taka bardziej wakacyjna. No i po ostatnie - odkąd widziałem co da się wycisnąć z Nikonowskiego Nikkora 18-105, nie dam powiedzieć złego słowa na obiektywy kitowe. Jasne że to tu zoom już ze stajni tych dużych, ale znowu - nauczysz się mniej więcej kiedy, na jakich ogniskowych jaką dobrać przysłonę żeby zrobić efekt i opędzisz sceny od szerokich do wąskich. Wspomniany 18-300 (tamron w moim wypadku) to tez nie jest złe szkło, po prostu trzeba wiedzieć że przy końcach (ogniskowych) będą wady i albo domkniesz mocno albo korzytaj z bardizej umiarkowanych zakresów. Przydałby się też odcinek moim zdaniem o "złych obiektywach". Nie tyle żeby wskazać "o ten proszę państwa to kupa jakich mało", ale pokazać że, i przede wszysktim jak, da się pracować ze szkłem z aberracją chromatyczną, albo w jakich scenach "ukrywać" aberrację sferyczną. Tanio tez da się robić zdjęcia, ale wlasnie trzeba, z jednej strony, poznać swój sprzęt, a z drugiej UMIEĆ go poznać.
2 жыл бұрын
Mike Litoris, nie wiem czy już jesteś na podium pod kątem ilości wyświetleń filmów, ale w pierwszej 10-tce najaktywniejszych widzów to bankowo jesteś! :) Był już film o różnicach między dobrym a złym obiektywem, więc tylko przypomnę link: kzbin.info/www/bejne/a4WYY6dmpKyCeZo Zastanowię się nad filmem o zoomach bo to fascynujący temat, ludzie je mylą z obiektywami zmiennoogniskowymi a to nie jest synonim chociaż każdy zoom jest obiektywem zmiennoogniskowym :) PS. Dwa dni temu zamówiłem na Allegro aparat, którym się jarałem 14 lat temu, ale mnie nie było stać. Zobaczymy czy taki kozacki jest w 2022 :) Będzie filmik na bank
@lis6502
@lis6502 2 жыл бұрын
@ łapka pod tamtym filmem dana więc obejrzałem ;) Nie chodziło mi o porównanie dobrych ze złymi, ale o to jak pracować takim kiepskim. Przykładowo nie stać mnie na sigmę za 1800 papiera, więc kupuję jakąś paść na 200, sprawną technicznie, bez grzyba, ale pełną wad. Do jakich kadrów nada się obiektyw z wadami? O taki materiał mi chodziło. I ja wiem, można powiedzieć "do żadnych, miejsce śmieci jest na wysypisku", ale mam naładowanego wadami (i archaiczną technologią :P) Tamrona 28-200 3.8-5.6 i chętnie kupiłbym go jeszcze raz gdybym zaczynał z cykaniem. Dlaczego? Bo wiele mnie nauczył i tego doświadczenia, takiego elementarnego zrozumienia niektóych mechanizmów fotografii nie zdobyłbym na szkle "po prostu dobrym". dzięki za wyróżnienie, no staram się też egoistyczne dla siebie wyciągnąć coś więcej z filmu (kiedy dopytuję), ale chcę też wnieść coś dla wszystkich, bo pewnie widownię masz od starych wygów po ludzi zastanawiających się jak wyciągnąć więcej z aparatu komórki. I ci adepci cykania chcąc być bardziej "pro" sprzedają kitowe szkła no bo "jak kit to pewnie do kitu :D". O czym też już nakręciłeś odcinek swoją drogą kzbin.info/www/bejne/inyuqptjf9igppI :P
@photographicadventures1980
@photographicadventures1980 2 жыл бұрын
Bardzo jasne objektywy tworzą często śliczne bokehy, gdy są szeroko otwarte, co nie jest bez znaczenia przy niektórych rodzajach fotografii.
2 жыл бұрын
Pełna zgoda, do portretów takie szkła są jak znalazł!
@darekw1967
@darekw1967 2 жыл бұрын
Ok. A wiesz, ze mozna uzyskac rozmycie tla i rozne cuda z fot wykonanych ciemniejszym szklem. Dawno dawno temu jak fotografowalem cyfrowym kompaktem Olympus C-4000Z o bardzo malej gabarytowo matrycy to w wielu fotach dorabialem rozmycia tla i inne bajery ;) Chce przez to powiedziec, ze obecnie technika focenia i umiejetnosci obrabiania materialow to czasem jest wazniejsze niz super jasny obiektyw za wiele tysiecy zl.
@photographicadventures1980
@photographicadventures1980 2 жыл бұрын
@@darekw1967 Tak, wiem co można uzyskać za pomocą fotomyków w komputerach, shiftów i innych wynalazków.....Wiem i nie rozumiem. Przejasne objektywy nie muszą kosztować tysięcy. Sięgasz po wyśmienite jakościowo analogi i zabawa w artystyczne tła na całego. Ja używam Mamiya Sekor SX 1.8 55mm i nieprawdopodobne rozmycia w Takumarach, przede wszystkim 55mm 1.4. Zacne zabawki. polecam. Zapomniałem o zacnym szkiełku Yashinona 1.2.....Ciut droższy..........
@mareksniegon5193
@mareksniegon5193 2 жыл бұрын
Część ;-). Ciekawy i pouczający odcinek, super. Ja bym tylko tyle dodał w prostym języku co do wymiany obiektywów to poprosi wymieniamy obiektywy z wyłączonym zasilaniem aparatu ;-). Pozdrawiam i do następnego :-).
2 жыл бұрын
Wtedy właśnie się zamyka migawka w niektórych aparatach i nie ma problemu z kurzem (choć może lepiej napisać: nie ma aż takiego problemu z kurzem) bo jednak kurz to jest ustrojstwo nie do zwalczenia :)
@pawechojnacki7342
@pawechojnacki7342 2 жыл бұрын
Idąc kluczem DRów miałbyś proces😄
@marcinmrzyglocki
@marcinmrzyglocki 2 жыл бұрын
Jak już mówiłem, moim pierwszym obiektywem był 24-105 F4 no i po trzech latach nadal nie widzę, czego żałować - może trochę ciemny, ale ostry, szybki (bym musiał korpus na A1 zmienić, by przestał nadążać), a gdy trzeba wąskiej przesłony jak w studiu albo do krajobrazu, w tym zakresie ogniskowych nie daje się pokonać. Może i mógłbym kupić trzy stałki w tej cenie łącznie, ale ciężko dobrać sensowne o takiej jakości.
@bozzie4
@bozzie4 2 жыл бұрын
To popatrz sobie jaką najczęściej ogniskową operujesz i właśnie taki stały obiektyw sobie zakup. Nie możesz wiedzieć co tracisz, nie testując możliwości jasnego obiektywu.
@miroslawguzik6116
@miroslawguzik6116 2 жыл бұрын
no i widac kto jest podroznikiem a kto prawdziwym fotografem
2 жыл бұрын
Czyli, że ja podróżnikiem? :D Codziennie jeżdżę z wioski do Mrągowa, ale nie wiem czy to się liczy. Hehe
@photographicadventures1980
@photographicadventures1980 2 жыл бұрын
Matrycę można z powodzeniem czyścić samemu. Ona nie jest tak delikatna, jak chcą wam wmówić.
@Garminn--070
@Garminn--070 2 жыл бұрын
dokładnie tak. Trzeba się postarać żeby ją zarysować
@darekw1967
@darekw1967 2 жыл бұрын
Zlota godzina na pewno ma znaczenie ale wedlug mnie to zbyt mocno przereklamowana sprawa w obecnej sytuacji gdzie narzedzia edycyjne do plikow graficznych maja takie mozliwosci, ze to co uzyskamy koncowo na focie w duzej mierze zalezy od umiejetnosci obrabiania materialu. Co do jasnych obiektywow zgadzam sie w 100%, ze w zupelnosci wystarczy dobrej klasy szklo (zoom) o stalej jasnosci f4. Zreszta od paru lat uzywam z duzym powodzeniem szkla SEL 18-105/4, ktore mi sluzy do focenia jak i filmowania i daje sie nim dosc ladnie rozmywac tlo ;)
@norwayxtroll.9635
@norwayxtroll.9635 Жыл бұрын
Wszystko dobrze ale jak pokazujecie roznice w zdjęciach w złotej godzinie lub nie to dajcie chociaż to samo ujęcie a nie dwa różne zdjęcia .
Жыл бұрын
Ok, dobra uwaga. Dzięki.
@MichaTerajewicz
@MichaTerajewicz 2 жыл бұрын
Ja najbardziej lubię czarne godziny (astrofotografia)
2 жыл бұрын
Ta nazwa mnie jakoś przeraża Michale :)
@kubakwiatkowski_
@kubakwiatkowski_ 2 жыл бұрын
Też kilka dni temu obejrzałem ten film i miałem mieszane uczucia kiedy usłyszałem że jasne obiektywy są najbardziej ostre, albo gdy wspomniał że dopiero niedawno znajomy pokazał mu jak obrobić zdjęcie a gość już nagrywa i sprzedaje kurs fotografii… mam nadzieje że będą w nim zawarte bardziej rzetelne informacje ;)
@DanielAugustynowicz
@DanielAugustynowicz 2 жыл бұрын
To nie będzie jego kurs, tylko kurs zbiorczy, jak projektfilm 😉
@BusemPrzezSwiat
@BusemPrzezSwiat 2 жыл бұрын
Ja jestem producentem tego kursu (opowiadam w nim gościnnie o marketingu i fotografii podróżniczej), a lekcje prowadzi kilkunastu profesjonalnych fotografów, którzy zajmują się tym zawodowo
@jakubwasowicz1533
@jakubwasowicz1533 2 жыл бұрын
Zamykanie migawki od R (nie od R6).
2 жыл бұрын
Rzeczywiście, ja po prostu tak to sobie w głowie ułożyłem że R jest pierwszą wersją R6 i się tego nie mogę pozbyć hehe
@emka6096
@emka6096 2 жыл бұрын
Dobrze że puszczałeś urywki jego filmików bo tego się słuchać nie da
2 жыл бұрын
Emka, przyznam że nie bardzo rozumiem. Możesz napisać co Ci się nie podoba dokładnie? :)
@user-uj9bt3sn8l
@user-uj9bt3sn8l 2 жыл бұрын
@ też mam takie odczucie że Karol odkrywa z wielkim przejęciem takie naprawdę najzwyklejsze podstawy , źle tego się slucha
@Garminn--070
@Garminn--070 2 жыл бұрын
dla jednych rzeczy oczywiste a dla innych to odkrycie. Nie każdy jest w danej chwili w danym punkcie życia :)
Najlepsza ogniskowa do zdjęć akcji i przyrody
4:31
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 11 М.
Gdybym TERAZ zaczynał fotografię
19:20
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 50 М.
Real Man relocate to Remote Controlled Car 👨🏻➡️🚙🕹️ #builderc
00:24
How To Choose Mac N Cheese Date Night.. 🧀
00:58
Jojo Sim
Рет қаралды 83 МЛН
Ice Cream or Surprise Trip Around the World?
00:31
Hungry FAM
Рет қаралды 19 МЛН
Balans bieli? Piękne kolory już w aparacie!
16:43
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 93 М.
CAMERA METERING EXPLAINED: Spot, Evaluative, Partial or Center?
10:31
PhotographyExplained
Рет қаралды 244 М.
ŚWIETNY KADR!  RYZYKO w FOTOGRAFII się OPŁACA!
16:52
Marek Waskiel Fotografia
Рет қаралды 6 М.
Co na początek? Aparat za 600 zł czy smartfon?
10:21
Spotcuts Film
Рет қаралды 2,3 М.
Ile pikseli musisz mieć w aparacie?
10:13
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 14 М.
5 ZASAD MYŚLĄCEGO FOTOGRAFA
13:06
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 10 М.
Ogniskowa obiektywu: więcej niż musisz wiedzieć.
8:16
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 19 М.
10 BŁĘDÓW początkujących fotografów 📷 Czego unikać, żeby robić lepsze zdjęcia
18:56
KONTRA w fotografii - to coś więcej niż większość myśli
16:13
LEPSZE ZDJĘCIA MAKRO? Łatwiej już się nie da!
14:21
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 13 М.