O dwóch sprytnych torach

  Рет қаралды 23,602

TORO mistrz

TORO mistrz

Ай бұрын

Sprytne dwa tory to zgrabny tytuł artykułu o mijankach dynamicznych, opublikowanego na łamach "Z Biegiem Szyn" w ubiegłym roku, który był inspiracją dla powstania tego odcinka. Czym są mijanki dynamiczne? Na czym polega ich spryt i dlaczego w Polsce mają szansę zyskać większą popularność dopiero po wdrożeniu horyzontalnego rozkładu jazdy? Zapraszam na kolejny odcinek z cyklu Idea w 5 minut...
W filmie cytowano artykuł "Sprytne dwa tory" autorstwa Karola Trammera, dostępny online:
zbs.net.pl/zbs126.pdf
Ponadto w filmie przedstawiono fragmenty strony internetowej CPK:
www.cpk.pl/pl/horyzontalny-ro...
#pociąg #transport #kolej #pociagi

Пікірлер: 58
@jankoodziej877
@jankoodziej877 29 күн бұрын
Przyznam szczerze, że lata grania w transport tycoon deluxe i podobne gry spowodowały, że myślałem, że takie mijanki są czymś standardowym...
@thejaster4733
@thejaster4733 Ай бұрын
Dopóki w Polsce obowiązuje antykolejowa polityka transportowa, to nie ma co nawet myśleć o horyzontalnym rozkładzie jazdy.
@JoWood2000
@JoWood2000 Ай бұрын
Co?
@Kaczki-TV
@Kaczki-TV Ай бұрын
Na trasie Ariva Czersk-Wierzchucin
@adamrochewicz7993
@adamrochewicz7993 16 күн бұрын
​@@JoWood2000 no polityka antykolejowa, prosty przykład, po godzinie 15 nie dostaniesz się pociągiem z Gdańska do Rzeszowa, nawet z przesiadkami.
@pawejackowski4795
@pawejackowski4795 Ай бұрын
Co do stabilności rozkładów, pamiętam, że w latach 80 i na początku 90. godziny kursowania najważniejszych składów z roku na rok praktycznie nie zmieniały się lub były różnice rzędu kilku minut. Jeżdżąc pociągami na wakacje często korzystałem z rozkładów książkowych z lat wcześniejszych (1-2 lata wcześniej) dodając zapas +/- 15-30 min. i nie myliłem się! Jeszcze miałem czas kupić bilet na dworcu. W tamtych rozkładach widać było jakąś ciągłość i logikę. Tak właśnie powinna wyglądać kolej!
@jerzyrojek6722
@jerzyrojek6722 Ай бұрын
Potwierdzam. Po 90 jednak wszystko objęła "gruba kreska" i jej ofiarą padły nawet rozkłady jazdy. A logicznego systemu nie ma od tamtego czasu.
@krzysztofbosak7027
@krzysztofbosak7027 29 күн бұрын
Logika była bardzo prosta, w gospodarce planowanej nie ma znaczenia rentowność niczego i można utrzymywać wszytko co zaplanowano, dopóki jakiś szlak poniemiecki się nie rozpadnie. Dlatego rozkady były stałe, bo komunizm nie reaguje na zapotrzebowanie rynkowe. W rezultacie miałeś stabilne porządne rozkłady jazdy i ocet na półkach.
@fr4ct1v09
@fr4ct1v09 28 күн бұрын
@@krzysztofbosak7027 Ale dzisiaj i tak większość połączeń jest dotowana z budżetu, więc na jedno wychodzi.
@krzysztofbosak7027
@krzysztofbosak7027 28 күн бұрын
@@fr4ct1v09 Nie na jedno wychodzi, bo można dotować mniej lub bardziej.
@horator5995
@horator5995 23 күн бұрын
@@krzysztofbosak7027 Ocet na półkach nie był dlatego, że pociągi odjeżdżały o podobnych godzinach. A rozkłady jednak były ok, skoro kolej przewoziła dużo ludzi i trzeba było je celowo rozwalać w latach likwidacji, by ludzi zniechęcić do pociągów.
@krzysztofbosak7027
@krzysztofbosak7027 Ай бұрын
Dla przykładu pokrywając 20% szlaku dwutorówką uzyskałeś kilka minut szybciej na 40 minutowej podróży. To jest nic, a koszt infrastruktury jest nie 20% a 30-35% wyższy bo poszerzenie, bo zwrotnice, bo nadzór. To jest nieopłacalny biznes. Cały pomysł działa na liniach jednoszlakowych a upada kompletnie przy dużej ilości stacji węzłowych. Wówczas, problem dla odmiany staje się bardzo skomplikowany matematycznie i na dodatek nie zawsze ma optymalne rozwiązania. Co więcej system z mijankami dynamicznymi i stacjami węzowymi prowadzi do sytuacji, gdy po opóźnieniu jednego pociągu, reszta systemu nawet na terenie całego kraju może już nie osiągnąć rozwiązania matematycznego dla płynnego ruchu bezkolizyjnego bez opóźnień np w Szczecinie tylko dlatego że w Przemyślu szynobus utknął na mijance. System dwutorowy jest znacznie odporiniejszy na propagację opóźnień ruchowych poza stacje węzłowe. Co więcej w perspektywie wieloletniej, mijanki dynamiczne są bardziej niebezpieczne, zwrotnice znajdują się daleko od stacji z serwisem, na zwrotnicy daleko od stacji i tak trzeba zwalniać. A to oznacza że nadają się tylko na liniach gdzie jeżdżą pociągi lekkie, osobowe, pozwalające na tanie zwalnianie i przyśpiesanie. Takie linie jednak, jak już są jednotorowe, to w terenie gęsto zabudowanym lub wiejskim i nie bez powodu od lat pozostały jako jednotorowe. Kluczowym ograniczeniem staje się koszt gruntu oraz niewielkie procentowo korzyści, dla ruchu bardzo mało dochodowego czyli pasażerskiego lokalnego.
@hvnterblack
@hvnterblack Ай бұрын
Bystrzyca-Niemce, również jest na LK30 kilka kilometrów bocznicy równolegle do toru szlakowego. Nikt jednak tego nie montuje tak jak w Chełmży.
@---qq9gs
@---qq9gs Ай бұрын
fajny temat poruszyłeś faktycznie zajebista opcja że ktoś dawno temu na to nie wpadł. również pozdrawiam.
@marekkusal7854
@marekkusal7854 Ай бұрын
Dzięki za ciekawy odcinek krótki ale fajny. Pozdrawiam
@Sharx7
@Sharx7 Ай бұрын
Super odcinek 👌
@piorab
@piorab Ай бұрын
Bardzo ciekawe zagadnienie! Super film!
@jerzyrojek6722
@jerzyrojek6722 Ай бұрын
W "Uciekającym pociągu" Andrieja Konczałowskiego też była taka dynamiczna mijanka. Była tak dynamiczna że zmiotło ostatnie wagony w mijanym składzie a konwojent cudem przeżył!
@toromistrz4859
@toromistrz4859 Ай бұрын
Tak jest! Wagony wystrzeliły w powietrze, a pociąg złożony z czterech lokomotyw nawet nie zwolnił tylko pędził dalej!
@lisekv4503
@lisekv4503 Ай бұрын
W sumie słuszna uwaga co takich mijanek na szlakach jednotorowych, lecz czasem warto było by stworzyć dodatkowy tor między stacjami jeśli odcinek między nimi jest w miarę mały
@KOLEJ_pl
@KOLEJ_pl 23 күн бұрын
Generalnie to jest koncepcja znana na PKP z lat 60. czy 70 ubiegłego wieku pod nazwą "krzyżowanie w przelocie". Autorem pomysłu był Bronisław Gajda, autor ksiązek "Technika Ruchu Kolejowego".
@piestypushiba
@piestypushiba Ай бұрын
Z czego wynikają stałe zmiany w harmonogramach odjazdów? Tak wielka dynamika zmian popytu na transport? problemy infrastrukturalne? Przecież to nie CPK musi być powodem horyzontalnego rozkładu jazdy
@kofstein
@kofstein Ай бұрын
Ja to bym zrzucił na wieczne remonty i to przeciągające się w dodatku.
@toromistrz4859
@toromistrz4859 Ай бұрын
Korekty rocznego rozkładu jazdy pozwalają na jego dostosowanie do efektów zakończonych robót inwestycyjnych w ostatnich miesiącach, lub dostosowanie do właśnie rozpoczynających się. Niestety jednak nawet w okresie obowiązywania danej korekty rozkładu jazdy niektóre pociągi mają wiele wariantów godzin kursowania w różne dni i okresy, co dodatkowo wprowadza niemałą konsternację wśród podróżnych.
@szymon.golebiowski
@szymon.golebiowski 19 күн бұрын
@@toromistrz4859 Jak zatem można to pogodzić? Liczba robót na torach raczej się nie zmniejszy w najbliższych latach, jeśli chcemy podnosić prędkości, wprowadzać ETCS na kolejnych liniach itd. Dostosowanie rozkładu do prowadzonych robót jest konieczne, a dostosowanie do zakończonych wydaje się być po prostu słuszne, jeśli chcemy czerpać z nich korzyści. Czy widzisz jakieś dodatkowe działania lub zmiany w sposobie organizacji, które można podjąć, aby pogodzić horyzontalny rozkład jazdy z kolejnymi modernizacjami?
@toromistrz4859
@toromistrz4859 19 күн бұрын
@@szymon.golebiowski Z perspektywy osoby, która na co dzień jest zaangażowana w tym procesie inwestycyjnym to jestem pesymistą 😉 Patrząc na dobre przykłady z innych krajów - planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie. Tutaj wszystko musi zagrać jak w szwajcarskim zegarku - wymianę każdego rozjazdu planujemy w szczegółach z dużym wyprzedzeniem, zamknięcie torowe rozpisane co do minuty, ludzie, sprzęt i materiały w gotowości, zamykamy tor, wymieniamy i fajrant. A teraz niech ktoś jeszcze ubierze to w ramy prawa zamówień publicznych, które powoduje, że wykonawcę wybierzemy może w tym roku, a może w przyszłym, może będzie chciał robić, a może zacznie od szukania roszczeń terminowych, bo nie skończył poprzedniej umowy. Może Zamawiający zrobił dobrą dokumentację, a może będzie niespodziewana kolizja, albo niezidentyfikowane grunty nienośne i potrzebny aneks, ekspertyza, projekt, uzgodnienie, zmiana decyzji administracyjnych i budowa stanie na długie miesiące 🤷
@hubertbaran4260
@hubertbaran4260 8 күн бұрын
@@toromistrz4859 W mojej wiosce budowano ostatnio stacje kolejową, jak by to nagrać to odpowiednim podkładem muzycznym był by ten z Benego Hilla. Wioska jest położona 16km od centrum miasta i jedyne 100lat czekaliśmy na stacje xD Jej budowa planowana była już przed wojną w ramach powstania COP
@MarBiel
@MarBiel Ай бұрын
Bardzo dobre i proste ! Ale kto to docenia ? Czy przypadkiem nie jest powodem (za)mieszanie ruchu osobowego z towarowym po tych samych torach ? ;)
@fachowiecdojednegokilowolt1553
@fachowiecdojednegokilowolt1553 13 күн бұрын
Kolej ma problem bo ze względu na malejące zainteresowanie koleją zmniejszają się składy i ilość kursów a przez to zmniejsza się zainteresowanie i tak w kółko
@misiekkania
@misiekkania 14 күн бұрын
Aha tyle widzieliście to i też CPK. CPK jest w berlinie .... a Donek się uśmiecha :P szkoda wielka szkoda...
@towasnieja2579
@towasnieja2579 Ай бұрын
Kiedy odcinek o magrail?
@gregbar6583
@gregbar6583 12 күн бұрын
Hej, świetne animacje. W czym zostały zrobione?
@toromistrz4859
@toromistrz4859 7 күн бұрын
W Blenderze
@gregbar6583
@gregbar6583 6 күн бұрын
@@toromistrz4859 Dzięki! Elegancko
@tomekzyber3105
@tomekzyber3105 26 күн бұрын
Jest błąd w sekundzie 0:47. Stacja nie jest nazwywana mijanką bowiem stacja musi wg. Definicji zawartej w Ir-1 oprócz torów głównych zasadniczych posiadać conajmnien jeden tor główny dodatkowy. Tu chodziło zapewne o posterunek następczy. Pozdrawiam.
@toromistrz4859
@toromistrz4859 26 күн бұрын
Wydaje mi się, że wszystko jest w porządku: „Stacja, której układ umożliwia wyłącznie krzyżowanie i wyprzedzanie się pociągów nazywana jest mijanką”. Jest to niemal dosłowny cytat z instrukcji Ir-1. Mijanka posiada jeden tor główny dodatkowy. Pozdrawiam!
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Ай бұрын
ale ................. cpk chyba wpadnie do zamrażarki :-) - i po temacie, został Ominięty Dynamicznie :-)
@shindenfighter3303
@shindenfighter3303 Ай бұрын
Jestem wielkim fanem twierdzeń, że spółka zajmująca się budową i operowaniem portu lotniczego będzie miała jakikolwiek interes i chęć poprawy sytuacji na kolei xD
@rafel1878
@rafel1878 5 күн бұрын
Pod warunkiem że pociągi wyjadą punktualnie.
@mrted1852
@mrted1852 Ай бұрын
Wszystko fajnie ale nasze koleje mają opóznienie wpisane w statut.
@fr4ct1v09
@fr4ct1v09 28 күн бұрын
XD
@hubertbaran4260
@hubertbaran4260 8 күн бұрын
Nie tylko nasze, nasi pragmatyczni sąsiedzi z zachodu też maja problemy z opóźnieniami.
@susangoaway
@susangoaway Ай бұрын
"CPK" No to RIP xD Z tym rządem co najwyżej powstanie autobus, tzn. przystanek.
@thejaster4733
@thejaster4733 Ай бұрын
Kuriozalne jest to, że u nas to właśnie partia konserwatywna jest prokolejowa, gdy progresywne i proeruopejske ugrupowania polityczne (z wyjątkiem Lewicy) są antykolejowe. Tendencja na zachodzie jest raczej odwrotna.
@susangoaway
@susangoaway Ай бұрын
@@thejaster4733 Czy to naprawdę jest tak kuriozalne? Dodatkowo jest warto utrzymać Polskość. Nie ma co się wspierać do zachodu, najbardziej teraz kiedy i tak upada w swojej degeneracji i samobójczej polityki.
@piestypushiba
@piestypushiba Ай бұрын
@@thejaster4733 żadna partia w Polsce poza lewicą nie jest prokolejowa
@hubertbaran4260
@hubertbaran4260 8 күн бұрын
@@piestypushiba pod warunkiem pomalowania taboru na różowo XD Co takiego lewica robi prokolejowo ?
@piestypushiba
@piestypushiba 7 күн бұрын
@@hubertbaran4260 conajmniej proponuje rozwój polskiej infrastruktury kolejowej. Żadna inna partia nie miała tego na sztandarach
@meksykwogniu7943
@meksykwogniu7943 Ай бұрын
Wcale się na tym nie znam, ale czy warunkiem poprawnego działania takich mijanek nie jest punktualność?
@adamo2051
@adamo2051 Ай бұрын
Autor odcinka wspomniał o tym i zapronował wydłużenie mijanki tak by pociągi mogły się swobodnie krzyżować nawet przy opóźnieniach. Oczywiście mówimy tu o stosunkowo niewielkich opóźnieniach
@meksykwogniu7943
@meksykwogniu7943 29 күн бұрын
@@adamo2051 Musiało mi to umknąć.
Chiński sen o kolei dużych prędkości - część 1
18:01
TORO mistrz
Рет қаралды 8 М.
Каха ограбил банк
01:00
К-Media
Рет қаралды 11 МЛН
Haha😂 Power💪 #trending #funny #viral #shorts
00:18
Reaction Station TV
Рет қаралды 16 МЛН
MotoBieda jedzie tramwajem: Konstal 105Na
22:26
MotoBieda
Рет қаралды 154 М.
Kolejowe znaki drogowe [TOWARY MODNE 140]
19:59
Adam Śmiałek
Рет қаралды 54 М.
Transport z Chin. Ciężarówką szybciej niż statkiem?
19:48
CplusE Omega Pilzno videoblog
Рет қаралды 1 МЛН
"Kanał Wieprz-Krzna" (1961) /CAŁY FILM/
23:43
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 87 М.
Z węgla w diament pod kołem pociągu? Czyli kolejowe Q&A
9:22
TORO mistrz
Рет қаралды 16 М.
Czy maszynista jest jeszcze potrzebny?
8:30
TORO mistrz
Рет қаралды 7 М.