Witam. Sporo natrudziłeś się robiąc materiały w Krakowie, moje rodzinne miasto. Piękne scenerie zimowe i wieczorne. Niemal we wszyskich miejscach z video byłem i nadal jestem. 4 czlonowy tramwaj Lajkoniik skręcał z ul. 🎉Dunajewskiego w ul. Karmelicką, a ten ł😅łuk jest o najmniejszej skrajni łuku tzn. najostrzejszy łuk szerokotorowy i ten tramwaj byl do niego przystosowany (we Francji w Lionie ten sam tramwaj tam jeżdżą, ale joko siedmioczlonowe (ok. 76 m dlugości składu) . Pozdrawiam.
@KrzysztofHawranek10 ай бұрын
Panie Mirku bardzo ciekawią mnie pana filmikii, i jestem czynnym maszynistą i przy pana filmikach przypominją mi się , praca za pmocnika a pózniej za maszyniste od .1988.r dięki pozdrawiam Krzysztof..
@Spasiboy10 ай бұрын
Jakie to jest dobre. Jestem totalnym laikiem, a z zaciekawieniem chłonę technikalia i z niecierpliwością czekam na każdy nowy odcinek. Pozdrawiam i dziękuję!!!
@radeknowak695110 ай бұрын
...mam podobnie 💪
@grzegorzEU0710 ай бұрын
Genialny odcinek, niedawno zastanawiałem się nad róznicami pomiędzy siecią trakcyjną kolejowa a tramwajową i akurat zamieścił Pan taki materiał.Bardzo dobrze omówione nic dodać nic ująć - ciekawie i profesjonalnie.Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Dzięki pozdro
@kos3n10 ай бұрын
Kolejny wspaniały wykład Panie Mirku. Czekam niecierpliwie na odcinek o EP-09😊. Pozdrawiam
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Dziękuję, EP09 za dwa tygodnie pozdrawiam
@nataliabanaszak208810 ай бұрын
Bardzo ciekawe informację , jestem wielką zwolenniczką tramwajów jako głównym środkiem komunikacji miejskiej, dzięki takim filmom wiem coraz więcej , dzięki jeszcze raz . 👍
@dzidaolek8810 ай бұрын
Chętnie bym zobaczył jak wygląda zarządzanie taką siecią od strony sterowania
@Tomasz_M10 ай бұрын
Ciekawe jak wygląda taki kolejowy prostowniczek)) zamieniający prąd przemienny na stały.
@lukaszds893510 ай бұрын
W Polsce to chyba jeszcze niestety odbywa się to za pomocą prostowników rtęciowych ☠️- bardzo szkodliwe dla srodowiska.
@radeknowak695110 ай бұрын
.... ostatnio myślałem o sieci...i zastawiałem się...co ile km jest stacja prostownicza , żeby utrzymać napięcia i natężenie w sieci. i jakie są straty.. Czy kolej ma..własne elektrownie...?
@piotrnedzewicz902010 ай бұрын
Oglądam wszystkie Pana filmy, super dawka profesjonalnej wiedzy podana w łatwy do przyswojenia sposób. Jestem po szkole kolejowej o kierunku elektromonter taboru kolejowego i wracają wspomnienia ze szkoły kiedy się pana słucha. Super kanał, prosimy o więcej takich ciekawostek. Pozdrawiam.
@JedrekJedrasinski10 ай бұрын
Witam Panie Mirosławie. W powyższym materiale bardzo dobrze zostały zaprezentowane podstawowe różnice sieci trakcyjnej ze względu na obszar i rodzaj zadań transportowych w obu rodzajach przewozów. Bardzo dobry materiał. Serdecznie pozdrawiam 👍
@viz1234510 ай бұрын
Zobaczcie sobie jak wyglądały kiedyś i jak pracują prostowniki rtęciowe w podstacjach zasilania sieci tramwajowych. Piękny widok :) Są filmiki na jutub (mercury arc rectifier)
@radeknowak695110 ай бұрын
...dzięki za namiary
@sq2lyc10 ай бұрын
Kolejny świetny i merytoryczny artykuł. Dzięki za podzielenie się wiedzą!
@andresokol309610 ай бұрын
Dzień dobry u mnie w mieście tramwaj ma rozstaw szyn 1000 mm. Łódź jest jednym z niewielu miast które mają wąskie tory tramwajowe. Pozdrawiam prowadzącego i widzów kanału.
@rysiumag10 ай бұрын
brak słów za wiedzę i super wyjaśnie ,, wielki szacun za materiał Ryszard
@antonizapaa636110 ай бұрын
Wagony kolejowe poruszają się na kołach. Koło,najpiękniejszy kształt we Wszechświecie.Koło ma średnicę i obwód, stosunek średnicy do obwodu wyraża Liczba Pi 3,14 czyli trzy z hakiem. Podczas jazdy koła się obracają i właśnie ten hak powoduje stukot kół
@coperkana10 ай бұрын
A nie stukaja przytarte obręcze,? Moim zdaniem najpiękniejszy kształt na świecie to kula. Kształt idealny ma największą pojemność przy najmniejszej powierzchni żadna inna bryła nie może równać się z kulą
@ketketbotak10 ай бұрын
@@coperkanaMi się wydaje że to była forma żartu
@hiddenname746010 ай бұрын
Obwodu do średnicy jeśli już.
@bartolomeovongajdke10 ай бұрын
@@ketketbotak mnie też się tak wydaje 😉
@michamaj515610 ай бұрын
Panie Doktorze, jak zwykle bardzo ciekawy odcinek. Bardzo cenię Pana profesjonalizm, wiedzę i sposób przekazu, który do mnie trafia. Zawsze czekam z ciekawością na kolejny film, tak jest też i teraz. Serdecznie dziękuję. Pozdrawiam.
@AErKart6 ай бұрын
Profesjonalne na pewno nie było nazwanie niemieckich tramwajów polskimi najstarszymi 4:42
@AErKart6 ай бұрын
Także profesjonalizmem nie można nazwać powtarzanie tego samego 2:40 dwa razy w dwóch różnych miejscach filmu 8:05 oraz robienie ogromnych pauz 7:29
@SaturnineXTS10 ай бұрын
To chyba ten materiał, na który czekałem. Idealną kontynuacją byłby materiał o pojazdach hybrydowych, mogących poruszać się po infrastrukturze tramwajowej i kolejowej, jak np te z Karlsruhe albo Chemnitz
@Krzysztof_Kornet_8410 ай бұрын
Dodam, że Metro Warszawskie ma na trzeciej szynie 750V. Trzecia szyna to odpowiednik sieci trakcyjnej naziemnej. Dzięki ogromne Panie Mirku za kolejny ciekawy i mistrzowsko omówiony materiał. Chylę czoła i pozdrawiam
@Tomasz-w2p8 ай бұрын
Bardzo ciekawe porownanie i piekne ujecia w terenie.
@Borsuk798910 ай бұрын
W Trójmiejskiej kolei występowało jeszcze do lat 70 napięcie 800V na linii skm, obsługiwały ją niemieckie wagony metra.
@jackie1111110 ай бұрын
Panie Mirosławie, proszę o odcinek na temat kolei działającej na terenie Wielkiej Brytani, gdzie zamiast sieci trakcyjnej występuje trzecia szyna zasilająca, co dla mnie jest rzeczą niezrozumiałą i niebezpieczną dla życia ludzkiego.
@lukaszds893510 ай бұрын
Ja jeżdżę też w takim systemie. Prowadzę pociągi S-Bahn w Berlinie i od 100 lat nikt jeszcze nie zginął od porażenia prądem z takiej szyny. Tak więc liczby nie potwierdzają, że to jest niebezpieczne. Wystarczy nie chodzić tam gdzie nie wolno. Natomiast te systemy są bardzo trwałe. Niektóre szyny mają u nas 90 lat i działają bez żadnego wymieniania. One są ogólnie grube, powierzchnia kontaktowa jest pokryta stałą nierdzewną, i nie do zdarcia w przeciwieństwie do drutu napowietrznego. Jest trochę więcej strat prądu i są ograniczenia co do mocy takich sieci ale dla szybkich pociągów pasażerskich do 120-150 km/h jest to bardzo pożyteczne. Raz zbudowane działa setki lat i nie zabiera aż tyle miejsca (mosty, tunele, zabudowa miejska) co daje kolosalne oszczędności przy projektowaniu i budowie tras i obiektów z nimi związanych. I zdradzę tajemnice - ogólnie można takie trasy przekraczać. Szynę należy przekroczyć szerokim stabilnym krokiem uważając żeby się nie potknąć, należy unikać miejsc zasilania szyn oraz stania między szyną elektryczną i szyna torową. Przy 1.000 V jest zalecany odstęp bezpieczeństwa 50 cm. Ale nie radzę laikom robić tego na codzień i skracać sobie w ten sposób drogi. Kto jest normalny ten przekracza tory tylko w dozwolonych miejscach.
@piorab10 ай бұрын
@@lukaszds8935 Tak, ale S-Bahn, jest wydzielona, trochę jak metro. Też nie wyobrażam sobie, żeby ktoś przekraczał tory metra. Ale w GB te linie idą przez lasy i wioski, gdzie bardziej prawdopodobne jest nielegalne przekaczanie niż na S-Bahn. Pojawiają się też zwierzęta, którym ciężko wytłumaczyć, aby korzystały z przejść. Ale oczywiście masz rację, taka sieć jest o wiele tańsza i trwalsza :)
@lukaszds893510 ай бұрын
@@piorab też jeżdżę przez lasy i pola. S-Bahn to nie metro i nie jeździ tylko w mieście a łączymy wszystkie podmiejskie miasteczka z Berlinem. To są normalne tory kolejowe wiadomo, że w mieście są raczej odgrodzone jak wszystkie inne tory kolejowe a zwierzęta czują elektryczność i przechodzą uważnie. Sam się dziwię jak lisy się pod tą szyną prześlizguja i dokładnie czują jaka odległość jest dla nich bezpieczna… Nigdy nie widziałem że jakieś zwierzę leży padnięte przy torach porażone prądem. To raczej linie napowietrzne są zagrożeniem dla dużych ptaków. Jak mówię od 100 lat, czyli od początku elektryfikacji u nas nie było przypadku śmiertelnego w wyniku porażenia prądem z trzeciej szyny.
@qbel42559 ай бұрын
W UK linii zasilanych z trzeciej szyny jest mały ułamek, jedynie na południu kraju, dziś już więcej z napowietrznej
@jazdan2235 ай бұрын
Bardzo ciekawe informacje 😊.Dzięki !!!
@jacek511110 ай бұрын
Witam kolejny ciekawy filmik az milo sie oglada pozdrawiam
@KrzysztofHawranek10 ай бұрын
Jestem maszynistą i zawsze mnie ciekawiło jak trolejbus przejeżdza na skrzyżowaniu dwóch linii trolejbusowych , w przypadku pociągów i tramwajów jeden przewód na sieci górnej i drugi w szynie ok,ale trolejbus ma zaslanie z przewodów górnych i to muszą być dwa i jak to jest rozwiązane ,te przewody muszą się gdzieś skrzyżować ,chyba że przejżdzają odcinek izolacyjny czyli bez kontaktu i nie ma znaczenia czy zmieni biegun ,pozdrawiam Krzysztof mazynista Polregio.
@mikoajchudzikowski581810 ай бұрын
Są specjalne rozjazdy w sieci trakcyjnej trolejbusowej sterowane przez kierowcę trolejbusu podczas jazdy. Dlatego na przykład podczas jazdy na rondzie trolejbusy bardzo zwalniają żeby był czas na zmianę kierunku jazdy przez te rozjazdy i żeby bezpiecznie przez nie przejechać. Jako kolejarze w tej sprawie mamy akurat ułatwione zadanie.
@varroo10 ай бұрын
Jakie jest natężenie prądu w Amp podczas jazdy i podczas ruszania kolejowe i tramwajowe? To pozwoli się zorientować w mocy silników. Jakie są straty napięcia z powodu oporności przewodów i stalowych szyn. Jak często muszą być pod stacje zasilające? Dlaczego nie wspomniał Pan o sieci 20 KV? Jaki procent energii elektr. w skali kraju rocznie zużywa transport szynowy i jak to się ma do transportu na paliwa fosilne? Szyny i tabor są bardzo ciężkie i produkcja pochłania wiele energii i resursów. Czasem w jednym wagonie 60 tonowym jedzie kilkoro ludzi i często puste wagony towarowe. Jak to się ma do transportu samochodowego z pktu widzenia ekonomicznego?
@krzysztofrudnik474510 ай бұрын
16:20 raczej zwiększą przewodnictwo (zmniejszą opór).
@agnieszkawojcik311210 ай бұрын
Wielkie dzięki za pokazanie naszej nowej linii tramwajowej na Górkę Narodową- akurat mieszkamy obok przystanku "papierni prądnickich" i miło było zobaczyć swój rejon. Robi pan świetną robotę! Pozdrawiam. Ps. może kiedyś film na temat CMK?
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Witam dziękuję za obejrzenie o CMK będzie pozdrawiam
@heliodorbard10 ай бұрын
Fantastyczny temat. Z jednej strony oczywisty, z drugiej pomijany choć widoczny na pierwszy rzut oka. Już same napięcia tych sieci pokazują różnice w ich funkcjonowaniu, de facto obciążalności. Choć tramwaj lekki nie jest to gdzie mu tam do masy loka z np 30 wagonami i wielkości energii niezbędnej do ruszenia. Dzięki, pzdr
@adekmenti10 ай бұрын
Świetne wytłumaczone, ale chętnie dowiem się więcej! Zawsze ciekawiło mnie ogólne porównanie obu typów pojazdów, oraz najważniejsze pytanie - czy nie licząc trakcji tramwaje są w stanie poruszać się po torach kolejowych i na odwrót, oraz jak się do ma do unikalnego w skali kraju tramwaju czyli metra.
@wlocek36910 ай бұрын
Tramwaj po kolejowych - jak najbardziej, ale czy odwrotnie to mam wątpliwości.
@adamskyadamsky302510 ай бұрын
Super odcinek.
@rcpilot99637 ай бұрын
Po 10 godzinach pracy na wozie (tramwaju) jeszcze mam chęć oglądać o sieciach trakcyjnych, już źle ze mną oj źle🤣
@KOLEJ22DrogaPrzygody10 ай бұрын
Lux video, niby prawie to samo a jednak co innego 😉
@JESUZ289 ай бұрын
Uwielbiam twoje filmy
@ekorych10 ай бұрын
To jak można skrzyżować na jednym poziomie linie tramwajowe z koleją skoro napięcie trakcji jest inne? Jak krzyżować linie tramwajowe z trakcją trolejbusową dwuprzewodową?
@lukasz592310 ай бұрын
Pojawi się kiedyś film na temat zaplecza technicznego pka na stacji Staroniwa?
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Możliwe
@radeknowak695110 ай бұрын
...morda zawsze mi się cieszy...jak widzę nowy film Mirka albo Kuli...dziękuję za zawsze interesujące materiały...Pan panie Mirku i Kula Kulecki zaraziliście mnie koleją...a ja wciągam kobietę i córkę..😁 Pozdrawiam Mistrza...no wszystkich miłośników...💪
@Sebastian-le5ed10 ай бұрын
Mirek ,dzięki poruszyłeś bardzo ciekawe zagadnienia ,pozdrawiam serdecznie .😊
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Cześć dzięki Seba
@xboxc210 ай бұрын
Troche zastanawiam sie skad rozbieznosc 600/660V. Trajty zawsze korzystaly w zasadzie z tego samego napiecia co tramwajowe. W innych krajach nawet maja wspolne podstacje. W lodzi np srednie napiecie w sieci trakcyjnej oscyluje bardziej ok 700V niz 600.
@Stiwek10 ай бұрын
A jeszcze jest metro! Ciekawe czy jeszcze inaczej jest. 😊
@wlocek36910 ай бұрын
Ciekawe kombo. Pojazdy wyglądające jak pociąg. Zasilane napięciem "tramwajowym" tyle że własnym system.
@TheEmes809 ай бұрын
Hej. Podoba mi sie to co robisz :) Mam temat na film... lokomotywa "Krokodyl" z KWB Konin i może o tych wczytkich liniach które są w okolicach Konina... Z góry dziękuje :)
@zegarp10 ай бұрын
Pozdrawiam z Krakowa ;)
@mirosawsudo29710 ай бұрын
Jako Sandomierzanin w latach 1982 byłem zaskoczony Warszawską WKD do Powsina był to dla mnie jakiś duży tramwaj
@wlocek36910 ай бұрын
Bo w zasadzie WKD ma więcej wspólnego z tramwajem niż pociągiem. Zwłaszcza że EN94-01 przypominał przerośnięty tramwaj. A do tego jeszcze niedawno na WKD było 600V a nie 3000V przez co nigdzie nie krzyżują się z siecią kolejową.
@94PiOTS9 ай бұрын
jak połączyć tramwaje i kolej? wprowadzając tramwaje dwusystemowe, które mogą połączyć okoliczne miejscowości podmiejskie transportem szynowym i jednocześnie mieć możliwość wjazdu do centrum miasta
@bartoszchrzanowski297010 ай бұрын
Robisz świetną robotę, chciałem być maszynista ale PKP akurat bankrutowały więc zamykali klasy kolejowe a dzięki Tobie dowiaduje się tego co zawsze mnie interesowalo
@damianzieba490210 ай бұрын
Zawsze można spróbować zostać maszynistą
@krzysiekv1210 ай бұрын
@@damianzieba4902tez o tym myslalem ale zarobki marne
@bartoszchrzanowski297010 ай бұрын
@@damianzieba4902 bardziej bym przejechał się dla przyjemności, mam fajną prace pod każdym względem.
@dziku87810 ай бұрын
Świetny odcinek
@mask449110 ай бұрын
Odcinek ciekawy i jak zawsze na wysokim poziomie ale 4:42 to nieprawda. To nie były polskie tramwaje tylko Pruskie (czy tam niemieckie patrząc szerzej) uruchomionew mieście Breslau.
@MGTech10010 ай бұрын
I znowu się dowiedziałem czegoś ciekawego. Byłem przekonany, ze sieć tramwajowa też jest pod napięciem 3kV a tu proszę. No i trolejbusy. Myślałem, że pracują pod taki samym napięciem jak tramwaje. Bardzo ciekawe porownanie.
@bartolomeovongajdke10 ай бұрын
Panie Mirosławie. Pytanie do Pana. Czy istnieje możliwość skrzyżowania (coś w rodzaju przejazdu kolejowego) linii kolejowej zelektryfikowanej oraz linii tramwajowej? Wiem, że w Polsce jest to zabronione przepisami budowlanymi. Czy słyszał Pan o czymś takim? Jak w takim razie wyglądałoby skrzyżowanie tych dwóch sieci trakcyjnych? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
@piotrpacewicz907810 ай бұрын
Ale ten Kraków ładny na Pana filmach. Inna perspektywa niż to co się widzi na codzień 😉
@Dariusz-nv3ro10 ай бұрын
Powinno sie prowadzić prace nad stworzeniem jednolitego standardu tramwajowego(co jest np.w Krakowie!)aby w przyszłości Kolej podmiejska SKM i Tramwaje miejskie mocniej zintegrować w przyszłości(pojawiły się 2 trakcje tramwajowa i SKM na wybranej trasie w Mieście do szybkiej przesiadki do Tramwaju jadącegi w oddalonym kierunku od głównych osi( również szybki tramwaj)😃
@MatiMK10 ай бұрын
Ciekawy materiał
@Fellix79310 ай бұрын
Rewelacja! Profesjonalna wiedza, dla amatorów!👍
@annakoodziej284410 ай бұрын
Super 😉
@AErKart6 ай бұрын
_"Najstarsze tramwaje w Polsce"_ NIE _"zostały uruchomione we Wrocławiu w 1890 roku"_ ponieważ Wrocław to nie była wtedy Polska! Co też może poznać każdy kto nie zna historii po niemieckiej napisach na zdjęciach 4:43
@TheWroniarz10 ай бұрын
Z czego wynika różnica napięć sieci tramwajowej od trolejbusowej?
@Jacek-f1k10 ай бұрын
Super
@januszkabatek436310 ай бұрын
Czasami obserwuje jak trzy tramwajem jadą jeden za drugim, zastanawiam się czy to nie jest za duże obciążenie dla sieci.
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Jest ale w na normie
@karolinakunz800310 ай бұрын
A opowie Pan kiedyś o zasilaczach napowietrznych sieci trakcyjnej ? Nie wiem dlaczego, ale zawsze mnie fascynowały. To chyba już rzadkość na kolei ? 🙂
@jacuswoczega918010 ай бұрын
Jak zawsze z dużym zainteresowaniem, ale tym razem lekki niedosyt. Np chętnie bym od specjalisty usłyszał czym jest parametr "obciążalność prądowa" (niektóre opisy linii na Wikipedii podają np 1725 i 1150 A), jakie są inne parametry, jak to rzutuje na zarządzanie ruchem, ile A bierze pociąg (tramwaj) w różnych fazach jazdy. Wiem, że czasem są spadki napięcia, ile jeszcze "może być" , a kiedy już problem w ruchu
@0xUser10 ай бұрын
No dużo brakuje! A gdzie jest info o polaryzacji (np Łódź)?? Gdzie jest kawałek 750V?? Braki braki braki... max 3+ tym razem 😕 @KOLEJmirmur2 Odcinek do poprawki!!
@zygmuntzarzecki10 ай бұрын
wow! jaki fajny obrazek klikbajtowy :) Pan Mirosław był w Krakowie, a ja nic nie wiedziałem. :)
@scurekburek209210 ай бұрын
A nawet w Wolbromiu, rzut granatem ode mnie ;)
@Tomasz_M10 ай бұрын
Dziendoberek! Swietny material!
@grzegorzkaczor1217 ай бұрын
Tramwajowe zasilanie pomiędzy 600 /wartość nominalna/ a 700V, zależnie od ustawień /obciążenia sieci, długości sieci trakcyjnej itp./. W niektórych sieciach tramwajowych to torowisko jest "siecią jezdną" a sieć trakcyjna jest "siecią powrotną" /odwrotna biegunowość/.
@jeshkam10 ай бұрын
Panie Mirku, czapkę "MR" proszę ubrać, grypa to nie żarty. 😎☀️
@lukaszszpak8 ай бұрын
Jeśli kierowca trolejbusa się zapomni i zjedzie z trasy to fajrant, trzeba się pilnować.
@StrzalaOstryPazur10 ай бұрын
Zapraszam do Grudziądza na najmniejszą w Polsce czynną sieć tramwajową w części biegnącą ulicami starego miasta wśród zabytkowych kamienic.
@KH-lg3xc10 ай бұрын
Te przewody nie są robione z miedzi, ale z brązu, czyli stopu miedzi.
@marcinjangoasiewicz528410 ай бұрын
A kiedy materiał o Dziewiątce?
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Za dwa tygodnie
@marcinjangoasiewicz528410 ай бұрын
@@KOLEJmirmur2 No to czekamy z niecierpliwością... Pozdrawiam gorąco.
@kicaj1984510 ай бұрын
Pstroszyce to nie są czasem Dziadówki?
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Zgadza się
@kicaj1984510 ай бұрын
@@KOLEJmirmur2 Dzięki za odpowiedź, jakoś widok znajomy tylko nazwa mi się nie zgadzała. Fajny materiał Pozdrawiam
@ThePicard1110 ай бұрын
Nieco ubolewam że autor nie wspomniał o sieci tramwajowej dwusystemowej. Co prawda nie występuje ona w naszym kraju ale czasem słychać dyskusje tak jak by wzorem niemiec, tramwaj wjechał na sieć kolejową. A może to temat kolejnego odcinka? 🤩🤩🤩 Ps. Może też jakiś temat wsparcia kanału. Jest to ważny element dla miłośników transportu szynowego. Pozdrawiam.
@bratekdylowski225010 ай бұрын
1:01 Marchewka to owoc, ślimak to ryba, prosty banan to nie banan.
@Dooomik110 ай бұрын
Kiedyś konstal 105 do wieliczki jechał jako testowy.
@steam708710 ай бұрын
Ciągnięty. Wtedy to był eksperyment, ale bez energoelektroniki nie do przeskoczenia była sprawa różnych systemów zasikania.
@faurl35h10 ай бұрын
105NT i był ciągnięty przez drezynę MS-W, podczas testów okazało się że na poszerzeniach toru na łukach 105-tka wypadała z szyn z powodu zbyt wąskich obręczy...
@bartekr53729 ай бұрын
Fajne graffiti. Mam nadzieję że wielki brat monetyzacji nie zdejmie :)
@user-Blady0110 ай бұрын
Super odcinek, siła 💪. Proszę założyć czapkę, bo moja mama się martwi.
@infeltk9 ай бұрын
Z tym pierwszym tramwajem elektrycznym w Polsce to mocno dyskusyjna sprawa. Polska traciła Wrocław w 1335, wiec to od dawna nie było miasto w Polsce przedrozbiorowej. Ja bym tu stawiał na Lwów 1894. Należało do Polski przedrozbiorowej, w XX leciu międzywojennym, miało charakter polski i dużo ludności polskiej. Idealny kandydat. Jakby zdanie brzmiało " na obecnych ziemiach Polski" to by sprawa była oczywista.
@daniellojtek10 ай бұрын
Fachowo.. Sprzedaje takie przewody djps100
@parabelumsq2lkt96010 ай бұрын
👍
@blazeykk10 ай бұрын
Jak zwykle z mieszanymi odczuciami. Podane technikalia, ale po co powtarzać to samo odnośnie trakcji kolejowej i tramwajowej? Jakieś inne zasady fizyki je obowiązują? Wspomniano o systemach napinania trakcji, ale nie omówiona ani jednej jego części, nawet nie pokazano żadnego z napinaczy. Wspomniano o procesie rekrystalizacji, ale nawet nie wspomniano, na czym on polega, a wystarczyło jedno, dwa zdania omówienia.
@fifi81pl10 ай бұрын
Dobre... choć pominąłeś bardzo wiele niuansów... wiem musiało by być długie niczym moje pogawędki z Jakubem Kuleckim @Po kolei z Kuleckim
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Tak tak zdaje sobie z tego sprawę Jacku dzięki za obejrzenie
@fifi81pl10 ай бұрын
@@KOLEJmirmur2 to a dziękuję za poruszenie tematu. Swoją drogą to kiedyś się musimy zgadać na jakieś wspólne akcje ;)
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
@@fifi81pl pewnie coś pomyślimy
@comettoPL10 ай бұрын
Dlaczego na kolei tak rzadko stosuje się wspólne słupy trakcyjne dla sąsiednich torów (co jest normą w przypadku tramwajów)? Zamiast tego bardzo często stawia się dwa słupy tuż obok siebie...
@lukaszds893510 ай бұрын
Sieci o dużych napięciach wpływają na siebie (pole elektromagnetyczne). Nie jest więc to możliwe. Dlatego nigdy nie wolno dotykać takich slupów bo jak kabel uziemienia takiego słupa będzie uszkodzony to może to oznaczać twój koniec .
@comettoPL10 ай бұрын
@@lukaszds8935 Nie pytam czy jest to możliwe, bo jest (widać nawet takie słupy na tym filmie) - tylko dlaczego tak rzadko stosuje się to w Polsce (bo w innych krajach widziałem dużo częściej, nawet tam gdzie w sieci trakcyjnej jest napięcie 25 kV).
@lukaszds893510 ай бұрын
mozliwe ale przy duzo wiekszym nakladzie pieniedzy a w trakcie remontow beda oba tory bez zasilania@@comettoPL
@PanProper10 ай бұрын
Jak zwykle arcyciekawe... To teraz, Panie Mirku...metro ?
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Coś pomyślimy dzięki
@siwy95665 ай бұрын
Świetny ciekawy film a muzyka jak NFS III😅 Dodam, że w Niemczech w malych miejscowościach które są ze sobą połączone linia kolejową prawie do minimum ograniczono miedzy tymi miasteczkami linie autobusowe tak, żeby ludzi korzystali i wykorzystywali linie kolejową.
@Rolkowy_Podroznik9 ай бұрын
A Trolejbusowa?
@rysiumag10 ай бұрын
Mirku czapkę założyć bo po latach wg peselu głowa nie będzie już taka jak za młodych lat
@KOLEJmirmur210 ай бұрын
Też prawda 👍
@marekzieterski95148 ай бұрын
jedynaście,minimetry i celciusze...lubię Cie ale zrób coś tymi błędami
@KH-lg3xc10 ай бұрын
Wrocław nie był w Polsce.
@morycbucholtz200610 ай бұрын
klimatyzacja w Polsce ??? Błagam. Kto te przetargi ustawił ???
@gary8518 ай бұрын
szalik i czapke zaloz
@leonnycz10 ай бұрын
@gafon45496 ай бұрын
Wrocław 1983 to średnio polska
@faurl35h10 ай бұрын
5:41 Nowoczesny tabor jest energooszczędny ale pobiera więcej energii...ale jak to ?🤣 że niby osiąga większe prędkości ? gdzie ? vmax 70km/h bez zmian od czasu 13N😂 ba... od czasu PCC czyli od 1935r 😅
@lukaszds893510 ай бұрын
Głównie klima zżera bardzo dużo ale głównie z prądu z hamowania więc zużywają więcej a są energooszczędne. Poza tym prędkości większa nakład energii do kwadratu a i lepsze przyspieszenie też robi swoje.
@AnjinNes10 ай бұрын
Człowiek ogląda z otwartą gębą takie perełki od pana Mirka i sobie uświadamia, jaki jest "zielony" w temacie ....
@bolutmruk854110 ай бұрын
Różni się tym czym kamień węgielny od węgla kamiennego...