O dziwnych problemach nie tylko z małżonką, lecz także małżonkiem. Mówiąc Inaczej, odc. 38

  Рет қаралды 98,465

Mówiąc Inaczej

Mówiąc Inaczej

Күн бұрын

Link do fanpage'a "NIE TYLKO, LECZ TAKŻE": / 119246858112550
Przygotowując ten odcinek, wiedzę oparłam między innymi na:
sjp.pwn.pl/pora...
Mój fanpage: / mowiacinaczej
Mój Instagram: / mowiac.inaczej

Пікірлер: 177
@Ziemniak
@Ziemniak 10 жыл бұрын
Bożyszcze! Lubię Cię, ale tak nie kminię polskiego... :D Podeślę znajomemu poloniście! Pozdrawiam, Ziemniak - Ziemniak.TV! :D (ten Ziemniak!)
@KasiaKatarzyna01
@KasiaKatarzyna01 10 жыл бұрын
Droga Pani Paulino! Bardzo dziękuję Pani za stworzenie tego kanału! Kiedy pierwszy raz usłyszałam Panią, stwierdziłam że to wszystko jest okropnie nudne. Postanowiłam jednak obejrzec jeszcze kilka odcinków. Nagle ogarnęła mnie niesamowita chęc poprawnego wysławiania się. Dzięki tak wspaniałym ludziom jak Pani i moja nowa polonistka (jestem w pierwszej klasie gimnazjum) chce się mówic poprawnie. Dzięki Paniom zaczęłam zastanawiac się nad zostaniem nauczycielką języka polskiego na poważnie. Dziękuję i pozdrawiam! Uwielbiam Panią! Oby tak dalej! :)
@olka4664
@olka4664 10 жыл бұрын
Bardzo dobrze tłumaczysz, z chęcią chodziłabym na język polski z nauczycielką taką jak Ty :)
@Abudzin
@Abudzin 10 жыл бұрын
Paulino, może poruszysz w następnym odcinku temat poprawnego pisania słowa "dziób", bo od tych wszystkich "dziubków" na Facebooku aż oczy krwawią.
@klaudiawoznicka4794
@klaudiawoznicka4794 10 жыл бұрын
Abuyin ibn Djadir oj popieram
@Abudzin
@Abudzin 10 жыл бұрын
***** Nie tylko ty jak mniemam.
@Calidao93
@Calidao93 10 жыл бұрын
Myślę, że jest to kwestia znaczeniowa. Oczywiście nie znajdziemy w słowniku słowa "dziub" (i oby nigdy to nie nastało!), ale może to jest analogiczne do "karze" i "każe". Wkurzające, fakt, no ale cóż...XXI wiek. :/
@mr_maydo
@mr_maydo 10 жыл бұрын
***** Dla google również. Gdy wpisywałem "dziób", by sprawdzić jaka jest w końcu poprawna wersja, google pytało mnie czy chodzi mi o "dziub".
@Calidao93
@Calidao93 10 жыл бұрын
Maydo 1st , myślę, że Google zaproponowało Ci nazwisko Dziubek.
@WizageAndStyle
@WizageAndStyle 10 жыл бұрын
W kazdym odcinku dowiaduje sie czegos ciekawego i zaskakujacego :) swietnie, ze jestes :)
@petitesto
@petitesto 10 жыл бұрын
Jak ja lubię ten kanał! Aż sama mam ochotę usiąść i nagrywać filmiki o francuskim, hiszpańskim i teatrologii. :)
@EnigmaPlayer
@EnigmaPlayer 10 жыл бұрын
Byłaś w TVN gratuluję ;)
@patrykpatryczeski7061
@patrykpatryczeski7061 10 жыл бұрын
Z tym małżonkiem to nie wiedziałem.
@lovtza
@lovtza 10 жыл бұрын
Nie sądziłem, że język polski może być taki ciekawy :) po za tym niezłe dzioby robisz :))))
@gpcga
@gpcga 6 жыл бұрын
Stare, ale jare. Profesor do ucznia: - Jaki to czas - Ja się kąpię, Ty się kąpiesz, Ona się kąpie? - Sobota wieczór Panie profesorze.
@gabrieladobiecka5952
@gabrieladobiecka5952 10 жыл бұрын
odcinek jak zawsze pouczający 😊 Nie wiem jak ciebie Paulino, ale mnie bardzo irytuje gdy ktoś komplikuje sobie życie odpowiedziami na pytania. Najczęściej zdarza się to u młodzieży. Chodzi mi tutaj o sytuacje, gdy jest pytanie "Jaki kolor lubisz najbardziej?". Większość osób skomplikuje sobie życie, bo poprostu nie będzie chciało im sie wysilić, i powie "Najbardziej lubie kolor...." kiedy można powiedzieć ładniej "Moim ulubionym kolorem jest...". Lub "Jak myślisz co autor tekstu chciał przekazać?" i większość przepisze pytanie, na robi 124828 błędów z końcówkami, przecinkami, kiedy można odpowiedzieć poprostu "Moim zdaniem autor chciał przekazać.." lub coś w ten deseń. Wybacz jeśli podałam słabe przykłady, ale lepsze nie przychodzą mi do głowy. 😊 Co wy o tym sądzicie? Pozdrawiam.
@Szuszuro
@Szuszuro 10 жыл бұрын
Byłbym zapomniał / byłabym zapomniała to też czas zaprzeszły, czy po prostu taka konstrukcja? Odcinek jak zwykle na poziomie. :)
@barsorrro
@barsorrro 10 жыл бұрын
Chyba ani jedno, ani drugie (... chociaż "konstrukcją" można nazwać pewnie wszystko) -- o ile się orientuję, to po prostu tryb przypuszczający/warunkowy :).
@stugramp
@stugramp 10 жыл бұрын
Czasownik 'być' musi znajdować się jako drugi, a więc: zapomniałem byłem kupić..., zapomniałam byłam zobaczyć..., on zapomniał był o... itp.
@MarcinSzajek
@MarcinSzajek 10 жыл бұрын
Mówiąc Inaczej Mam jeszcze jedno pytanie, związane z czasem zaprzeszłym. Jak sama mówisz: "był i zanikł". Stąd moje pytanie: skoro zanikł, to czy używanie go przeze mnie jest błędem językowym? Uważam tę konstrukcję gramatyczną za coś przepięknego i przykro byłoby mi jej nie używać lub używać, popełniając wtedy błąd.
@airlinernee8292
@airlinernee8292 8 жыл бұрын
Hej, ja Ci zatem odpowiem. Absolutnie używanie czasu zaprzeszłego NIE JEST ŻADNYM błędem językowym. Ten czas nie został uznany za błędny ani nie został usunięty z naszego języka. czas zaprzeszły jest używany w języku niemieckim ,angielskim , włoskim i innych, zatem nie ma powodu , dla którego ten czas miałby być nieużywany. Co więcej używany jest nadal w literaturze, a także w różnych dialektach na wsiach czy małych miastach. Mnie uczono na języku polskim tego czasu i nie jest on jakimś reliktem ze średniowiecza, ale czasem z XX wieku i teraz też może być używany , ja tak zamierzam robić :).
@Mesehe7
@Mesehe7 10 жыл бұрын
"Czy masz jakiś problem?" ;]
@jalovely7
@jalovely7 10 жыл бұрын
Z tym nadmiarem "ę" sama się wkopałam ostatnio, ale zauważyłam swój błąd na szczęście. Był to przypadek "ę" w środku wyrazu, słowo "mieli" i "mięli" tzn. w pierwszym przypadku chodzi o posiadanie czegoś, w drugim o mięcie. Ja pisałam o posiadaniu i wdarło mi się "ę" do środka. Obciach :)
@jakkun84
@jakkun84 10 жыл бұрын
Nie zgodziłbym się z tym, iżby reliktem plusquamperfektu była odmiana "powiniem był, itd." Choćby dlatego, że "powinienem" jest formą czasu teraźniejszego. Ponadto, "powinien" to forma krótka niefunkcjonującego już przymiotnika. Mamy tu do czynienia z reliktem, ale pod postacią "-em" "-eś" itd. Jest to krótka enklityczna forma czasownika być w czasie teraźniejszym (dawne "(j)e(s)m", "(j)eś(i)", "(j)est", por. podlaskie "isi"="jesteś", czeskie "jsem"="jestem"). Z tej historii można było zrobić niezłą lekcję gramatyki historycznej poprzez pokazanie, że "był", jak i wszystkie formy dzisiejszego czasu przeszłego, jest z pochodzenia imieslowem przymiotnikowym czynnym w formie krótkiej, a końcówki "-em", "-eś" itd. to dawne formy czasownika posiłkowego, koniecznego do utworzenia czasu przeszłego złożonego (perfectum). Można to naocznie zobserwować choćby w języku serbo-chorwackim, czy jak go tam teraz zwą (serbski czyli chorwacki, whatever), np. "Josip je bio sedmi od petnaestoro djece = Józef był siódmym z pietnaściorga dzieci.".
@magdalenka869
@magdalenka869 8 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek (jak zawsze) :)
@TheCzerniol
@TheCzerniol 10 жыл бұрын
Wyobraziłem sobię taką sytuacje. Słynna szybka restauracja z M w logu:): O-Obsługa K-klient. O;A może frytki do tego? K:Nie tylko, lecz także hamburger do tego. BADUMTSS!
@witoldsieka4520
@witoldsieka4520 9 жыл бұрын
Czas zaprzeszły jest cudowny dla mego ucha!!!
@airlinernee8292
@airlinernee8292 8 жыл бұрын
Używaj go , bo on nie zanikł.jak wszyscy będziemy , to wróci. Musimy dbać i walczyć o nasz język , bo to co widzę teraz , to zaśmiecanie go zagranicznymi wyrazami.
@sokayka
@sokayka 10 жыл бұрын
O proszę, i dobrze byłam powiedziałam rodzicom, żeby nie mówili do siebie per "małżonek/"małżonka" :) nie miałam podstaw, po prostu mi się to nie podobało, a trafiłam :)
@macpysYT
@macpysYT 10 жыл бұрын
Zły czas. Bo późna jesień. ;)
@deadmanismad
@deadmanismad 10 жыл бұрын
Mam do Pani pytanie o dopełniacz liczby mnogiej od słowa "druhna". druhen czy druhn? Dwa słowniki sobie przeczą.
@dorotam.7089
@dorotam.7089 10 жыл бұрын
Proszę wyjaśnić, czy można uznać za poprawne. a) Przyszedł wujcio Józio, żeby oglądać kurczęta na polu. b) Trzasło, błysło, a ona nie wróciła się. c) W studio gościliśmy wybitnego pisarza. d) Stępniówna, proszę do tablicy! · Wymowę typu generał.
@MrKaaroolaa
@MrKaaroolaa 10 жыл бұрын
AAA! nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym dlaczego wykładamy kawę na ławę i umawiamy się na kawę (chociaż zamawiamy sok). Czy mogłabyś powiedzieć coś na ten temat?
@darekchn0
@darekchn0 10 жыл бұрын
Ale masz piękne włosy jejkuuu :**
@Czarnyx88
@Czarnyx88 10 жыл бұрын
Paulinko, czy mogłabyś wyjaśnić na swoim kanale pewną kwestię, która wzbudziła moje zaciekawienie. Otóż, jak wiadomo, według wzorcowej polszczyzny człowiek "umiera" a zwierze "zdycha". Niedawno jednak wyczytałem gdzieś, że jedynym wyjątkiem od tej reguły są pszczoły, wobec których wzorcowa polszczyzna również każe używać słowa "umiera". Czy mogłabyś się odnieść do tego?
@MoysMrNike
@MoysMrNike 10 жыл бұрын
bardzo fajne i ciekawe !
@hubciogames8541
@hubciogames8541 10 жыл бұрын
zajebisty odcinek ale cała wgl jesteś zajebista dalszych sukcesów na yt jak i w życiu prywatnym może zrobiłem pare błędów ale ty jesteś od tego ;)
@kingaryglicka6457
@kingaryglicka6457 10 жыл бұрын
Pytanko: biegł czy biegnął (?), znikł czy zniknął. Mnie się osobiście wydaje , że pierwsza forma jest poprawna, ale np. mama cały czas mnie w tym przypadku poprawia (zwykle jest na odwrót), poza tym wydaje mi się, że druga forma nawet nie wygląda dobrze. Biegnął (raczej nie), biegnoł (O.o) czy biegł? :)
@mariastruzkiewicz9262
@mariastruzkiewicz9262 7 жыл бұрын
Pani Paulino - czy poprawne jest użycie samego "nie tylko" w zdaniu?
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 7 жыл бұрын
Tak.
@lordimagine3121
@lordimagine3121 8 жыл бұрын
Jak już został poruszony temat ,,małżonków", warto było wspomnieć o tym, że istnieje forma: współmałżonek. Słowo to jest chętnie używane przez urzędników, gdyż nie określa płci, tj. w przypadku słów: małżonek - mąż, małżonka - żona.
@LadyOnch
@LadyOnch 10 жыл бұрын
Dzięki temu programowi wiem jak mówić poprawnie, ale niestety nadal kiedy z kimś rozmawiam, to używam błędnych form. Może jakieś rady jak nauczyć się mówić bez błędów, jak wdrożyć to wszystko w życie?
@khubert20
@khubert20 10 жыл бұрын
Super odcinek
@zuzannna8750
@zuzannna8750 10 жыл бұрын
super :)
@ScarfmonsterWR
@ScarfmonsterWR 10 жыл бұрын
Proponował bym poruszyć temat zdrobnień, to znaczy, kiedy zdrobnienia można użyć, a kiedy zaczyna ich być za dużo i zaczynamy mówić o pieniążkach, rączkach, nóżkach, dzióbkach i wszystkim co da się zdrobnić w ilości która w uszy kole.
@donVisiore
@donVisiore 3 жыл бұрын
A czy "jakichś" nie jest zwyczajnie formą zaimka "jaki" w połączeniu z rzeczownikiem odmienionym w dopełniaczu? (l.mn. oczywiście)
@Mycha-gp1fd
@Mycha-gp1fd 10 жыл бұрын
Kiedyś w internecie trafiłam na pytanie typu: Moja siostra czytała ostatnio książkę. Też chciałem spróbować i mam pytanie, czy istnieje coś takiego jak wypożyczalnia filmów, tylko, że z książkami? Tak mnie zatkało, że nie wiedziałam czy śmiać się, czy płakać xD
@acodezbyszek
@acodezbyszek 10 жыл бұрын
Komplementy opuszczę. Jest ich tak dużo..... Merytorycznie. Do niedawna byłem przekonany - tajskie, tajki, tajowie. Ostatnio słyszę tajlandzkie, tajlandki, tajlandczycy. O co chodzi ? Wyjaśnij proszę. P.S. szukaj nowego rewelacyjnego pomysłu, bo ten może niedługo przestać działać. Pa
@ardea8909
@ardea8909 10 жыл бұрын
"Jakhiś" ?? w życiu nie słyszałem żeby tak ktoś mówił !! Paulino czy możesz mi to objaśnić od kiedy tak się mówi?? zawsze było "Jacyś ludzie o Ciebie pytają " czy też "nie jedz w jakiś dziwnych knajpach" ...no chyba że to "h" jest tak nieme że tego nie wypowiadamy albo zapominamy albo .... jesteśmy za ciemni i nie wiemy że mamy tak mówić! Z góry dziękuję
@LiliyaEmilyss
@LiliyaEmilyss 10 жыл бұрын
"Ch" jest poniekąd nieme, ale w formie pisanej zawsze trzeba to "ch" dopisać.
@effcien
@effcien 10 жыл бұрын
*Jakichś To, dla mnie, oczywista forma zaimka jakiś w dopełniaczu i bierniku liczby mnogiej: nie opowiadam (kogo, czego) jakichś głupot, widzę (kogo, co) jakichś ludzi. Nie wiem, od kiedy należy w ten sposób mówić. Ja wyraźnie, lecz nie przesadnie, wypowiadam [h] w tym słowie, odkąd pamiętam. :)
@Paolcia2486
@Paolcia2486 10 жыл бұрын
Ja również znam tą formę od zawsze. Nie jest dla mnie niczym dziwnym i nie jest w żaden sposób nieme. Zawsze dokładnie akcentuję czy chodzi mi o jakiś kolor, czy myślę o jakichś rzeczach. Absolutnie nie jest to nic wymyślonego i w moim otoczeniu wszyscy tak mówią.
@stugramp
@stugramp 10 жыл бұрын
Paolcia2486 "tę formę", a nie "tą formę"
@oopsiak
@oopsiak 10 жыл бұрын
Pytało o ciebie jakichś dwóch facetów / Pytali o ciebie jacyś dwaj faceci. Na jedno wychodzi. Ale "nie rób jakichś głupot" już nie zastąpisz.
@wojtekpietrow2388
@wojtekpietrow2388 10 жыл бұрын
A jeżeli powiem: "On nie tylko ładnie śpiewa. Chodzi też na lekcje tańca", czy to też będzie błąd? Czy "nie tylko" może występować samo?
@RedaktorSowa
@RedaktorSowa 10 жыл бұрын
Ja bym prosił czy to Paulinę, czy może jej widzów o odpowiedź na moje pytanie o więcej przykładów nielogiczności języka, jednego z tematów, które Paulina poruszała w poprzednim filmie. Ten temat lekko zabił mi ćwieka, i zastanawiam się, jakich więcej może być przykładów nielogiczności języka.
@bartoszskupinski2275
@bartoszskupinski2275 10 жыл бұрын
Czy popełniamy błąd mówiąc, że ktoś drze się czy jest to dopuszczalna forma? Z góry dzięki za odpowiedź :)
@Calidao93
@Calidao93 10 жыл бұрын
To kolokwializm, więc w mowie potocznej jeszcze ujdzie, ale w oficjalnej - nie.
@bartoszskupinski2275
@bartoszskupinski2275 10 жыл бұрын
Dziekuje :)
@joannamichniak8759
@joannamichniak8759 10 жыл бұрын
Małżonek chyba najbardziej zaskoczył :D
@krzyhman
@krzyhman 10 жыл бұрын
Suchar był srogi, program przedni. Przycisk pokaż więcej w informacjach o filmiku winien oznaczać coś innego.
@elguziec
@elguziec 10 жыл бұрын
Dlaczego nie używamy przedrostka kilko lub pokrewnych w stosunku do pieniędzy np kilozłoty lub kilodolar tak jak przy innych miarach jak kilowat, kilometr czy kilogram ?
@justynaale
@justynaale 10 жыл бұрын
po tylu latach dowiedzieć się, że nie mam małżonka..okrutna prawda :D
@alinakoniusz3720
@alinakoniusz3720 10 жыл бұрын
czy jeśli mówie obróż zamiast obroża, to czy to jest źle?
@AdamWiącek-g9j
@AdamWiącek-g9j Жыл бұрын
To mówi samo przez się? Czy: "To mówi samo za siebie"? Może oba wyrażenia są poprawne?
@anmir
@anmir 10 жыл бұрын
A czy można używać przyimka "jakiś" również w l.m. n.p.:Widzę jakiś chłopców.? Jaki to czas: ja się kąpię, ty się kąpiesz, on się kąpie? Sobota wieczór.
@barsorrro
@barsorrro 10 жыл бұрын
Nie można! A dlaczego miałby ten przyimek musieć obsługiwać również liczbę mnogą, skoro mamy "jakichś"?
@ViciousViscount
@ViciousViscount 10 жыл бұрын
Nie można.
@TheUmrayan
@TheUmrayan 9 жыл бұрын
A skad wziela sie forma 'wspolmalzonka/malzonek'? Mozna byc czyims wspolmalzonkiem? Meza z nikim nie dziele wiec jaki on 'wspol'?
@planetexpress8125
@planetexpress8125 10 жыл бұрын
Mnie najbardziej denerwuje, kiedy ktoś mówi, np. spojrzeć się na coś, a przecież SIĘ nie spojrzał. Nie wiem, czy to poprawne, czy regionalne, ale na pewno jest powszechne i potoczne. Niestety.
@crazyfrytka
@crazyfrytka 10 жыл бұрын
Oj, mnie też...
@Calidao93
@Calidao93 10 жыл бұрын
Robienie z "pytania" czasownika zwrotnego jest regionalizmem. sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Chcialem-sie-zapytac;1367.html
@stugramp
@stugramp 10 жыл бұрын
Niestety jest to częsta przypadłość - nadużywanie zaimka zwrotnego 'się'. W wielu przypadkach można się bez niego obejść. I choć 'spojrzeć się na coś' nie jest błędem, to dla mnie bardziej logiczne, eleganckie i prostsze jest 'spojrzeć na coś'. A już zupełnie dziwne jest mówienie 'zapytać się kogoś', bo w końcu on pyta siebie czy kogoś?
@leszekwaw7
@leszekwaw7 10 жыл бұрын
Maciej Praźmo Jest jeszcze "słuchaj się" i "patrz się".
@ukaszlis8413
@ukaszlis8413 9 жыл бұрын
+PlanetExpress Nie wiem dlaczego Ciebie to denerwuje, bo to akurat nie jest błąd. Polecam: www.polskieradio.pl/9/305/Artykul/546946,Wrocic-sie-%E2%80%93-wrocic-pytac-sie-%E2%80%93-pytac
@ubogikotlet7253
@ubogikotlet7253 10 жыл бұрын
Która forma jest poprawna: pewno czy pewnie?
@ridrik1
@ridrik1 10 жыл бұрын
Nie zapominajmy naszego SŁOWIANSKIEGO języka. Bo to on w prostocie jest zrozumiały. To bez znaczenia jak rozmawiamy, aby zrozumiale... Migowy język jest the best...
@AntoniPNowak2
@AntoniPNowak2 10 жыл бұрын
No właśnie..."POLSKI JENZYK TRÓDNY JENZYK" (jak mówią obcokrajowcy) :)
@barsorrro
@barsorrro 10 жыл бұрын
A po czym poznajesz, że mówią "trudny" z o kreskowanym? :)
@AntoniPNowak2
@AntoniPNowak2 10 жыл бұрын
barsorrro haha zgasiłeś mnie jak świeczki na urodziny :)
@barsorrro
@barsorrro 10 жыл бұрын
Qwag Music Eee tam, tak sobie tylko zażartowałem :). Zresztą, zawsze można odpowiedzieć, że wymawiają po staropolsku -- jako długie o ;).
@AntoniPNowak2
@AntoniPNowak2 10 жыл бұрын
barsorrro no racja :) pozdro :)
@Marcinex22
@Marcinex22 10 жыл бұрын
I w sumie naprawdę niepotrzebny. Jakże rozwinięte byłyby te tereny gdyby nadal były pod zaborami. Bylibyśmy w większości Niemcami albo Austriakami i żyli jak ludzie, a nie jak Polacy-cebulacy.
@MrPolaczekpl
@MrPolaczekpl 10 жыл бұрын
przez te suchary zdziadziejesz jak strasburger (czy jak mu tam, ten z familiady) ale ogolnie pozdrawiam :*
@dedman9953
@dedman9953 10 жыл бұрын
Droga Paulino mówi się "śniadanie" czy "śniedanie"
@PawelJimmi
@PawelJimmi 10 жыл бұрын
Suchar słabszy niż zwykle :-)
@tomaszlech1432
@tomaszlech1432 Жыл бұрын
😀
@jajonasz112
@jajonasz112 10 жыл бұрын
Gdzie znalazłaś taką pogodę?! W październiku?! SKANDAL! GRANDA! PROTESTANCI W NAJEŹDZIE! Nie tylko się zbulwersowałem, lecz także zacząłem zazdrościć.
@bdshke
@bdshke 10 жыл бұрын
W Warszawie i okolicach ostatnio jest taka pogoda. Wczoraj 25 stopni Celsjusza, dzisiaj 23. ;)
@jajonasz112
@jajonasz112 10 жыл бұрын
badoch Październik, ten post pisze do Października. Październik, weź się lecz chłopie na pogodę, bo na... ee głowę już za późno. Paździeeeerrrrnik nieeee.... :( {przyszł październik zakneblował jajonasza112 i onanizuje go zwiędłymi liściami} nieeeeeee aaaaaaaa Kocham Was :*
@MrMagikus
@MrMagikus 10 жыл бұрын
Ja proponuję odcinek o łacinie w polszczyznie. Takie wyrazenia jak notabene, a zwlaszcza nomen omen bo z nim mam najwiekeszy problem
@fancymichael6113
@fancymichael6113 10 жыл бұрын
Obszedłem jezioro więc jezioro zostało przez mnie... :D
@xfajter
@xfajter 10 жыл бұрын
Każdy już zna tę kiepską zagadkę lingwistyczną. Zresztą Paulina mówiła o tym w jednym z odcinków.
@PanZarowka
@PanZarowka 10 жыл бұрын
Było!
@darekwojciechowski5456
@darekwojciechowski5456 10 жыл бұрын
Okrążone?
@wumisiak
@wumisiak 10 жыл бұрын
***** Tylko stronę czynną ma, nie bierną. I... co to jest... czawnik?
@kasiamisiak4886
@kasiamisiak4886 10 жыл бұрын
wumisiak hahaha ;>
@agamalinowa
@agamalinowa 10 жыл бұрын
zrozumiałam byłam )))) ( bo stara jestem i to już czas dla mnie zaprzeszły ))))))
@irenairena9524
@irenairena9524 10 жыл бұрын
Zastanawiam się tylko czy powinno się do innych internautów zwracać na ,,Ty". Ja w tej chwili nie wiem, jak zwracać się do KZbinrów... Mógłby ktoś mi to objaśnić? :D
@myWareg
@myWareg 10 жыл бұрын
Jaka jest różnica między ów, a owy?
@PanSkun
@PanSkun 10 жыл бұрын
O ile się nie mylę, ów ktoś, owe coś :)
@Paolcia2486
@Paolcia2486 10 жыл бұрын
Pan Skun W czym to pomogło? MyWareg pytał/a o owy, a nie owe. Ów ktoś, owy ktoś, ów coś, owe coś. Dalej to nie odpowiada na pytanie, na które sama chętnie poznam odpowiedź. Jest w ogóle jakaś różnica, czy po prostu można je stosować zamiennie?
@xfajter
@xfajter 10 жыл бұрын
Paolcia2486 Nie można ich stosować zamiennie. Formy "ów/owa/owo/owi/owe" (nie dopisuję rodzaju, mam nadzieję, że każdy się domyśli) mają uzasadnienie historyczne. Jeśli w tekście współczesnym znajdziesz formę "owy", to wiedz, że jest ona całkowicie błędna. W starszych tekstach też możesz na taką trafić, bo już wtedy popełniano ten błąd.
@stugramp
@stugramp 10 жыл бұрын
xfajter Gdy przeczytałem zdanie: "W starszych tekstach też możesz na taką trafić, bo już wtedy popełniano ten błąd", to mnie zatkało. Dla Twojej wiadomości i innych - 'owy' jest archaizmem. Czyli jest to wyraz, który kiedyś był używany i był poprawny. Obecnie 'owy' jest formą niepoprawną.
@xfajter
@xfajter 10 жыл бұрын
Istnienie formy "owy" nie ma żadnego uzasadnienia, dlatego też była i jest błędem, bez względu na to, gdzie i kiedy jej używano.
@kolorowalimonka254
@kolorowalimonka254 10 жыл бұрын
Wyjaśnisz mi czasowniki dokonane i nie dokonane? Mam na j. polski i nie umiem...
@kolorowalimonka254
@kolorowalimonka254 10 жыл бұрын
***** sory miałam pierwszą lekcję o tym i nie dokładnie rozumiem...
@Punisher4xe
@Punisher4xe 10 жыл бұрын
Niedokonane.
@Paolcia2486
@Paolcia2486 10 жыл бұрын
Kolorowa Limonka Ty tak serio? Miałaś pierwszą lekcję o tym? To znaczy, że jednak masz te 9 lat. Także dziecko drogie, czasowniki dokonane : zjadłam, posprzątałam, ugotowałam, niedokonane : jem, sprzątam, gotuje. Dokonane- skończone, niedokonane-trwające. Voila.
@kasiamisiak4886
@kasiamisiak4886 10 жыл бұрын
***** zgadzam się. Nie ma to jak się mądrzyć i wyśmiewać, jak samemu się nie rozumie. Po za tym skoro nie rozumie, ale chce zrozumieć - nie widzę w tym nic śmiesznego. To bardzo dobra postawa. A czasowniki dokonane i niedokonane spróbuję wyjaśnić. Są to formy czasowników w czasie przeszłym z tym, że dokonane się zakończyły (dokonały) a niedokonane - wręcz przeciwnie. PRZYKŁADY 1. niedokonany: odrabiałam [lekcje] (czynność się w przeszłości odbywała) dokonany: odrobiłam [lekcje] (czynność się odbyła i zakończyła) Wyczuwasz różnicę? Niedokonany wskazuje na to, że lekcje odrabiałaś, ale to czy je skończyłaś - tego nie wiadomo. Dokonany - czynność zakończona. INNE: niedokonany: kupowałam dokonany: kupiłam niedokonany: robiłam dokonany: zrobiłam I tak dalej. Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości.
@Paolcia2486
@Paolcia2486 10 жыл бұрын
Atypical Nick W porządku odrabiałam-odrobiłam, jasne, to oczywiste, co więc z odrabiam? Uważasz więc, że nie miałam racji nazywając ją niedokonaną formą czasownika? Fakt, że czynność się już rozpoczęła i wciąż trwa, ale nie wiemy czy czynność się zakończy czyni czasownik jakim?
@BlazePl1
@BlazePl1 10 жыл бұрын
@xMilo22x
@xMilo22x 10 жыл бұрын
4:20 Lekkie,dziwne echo ? :D
@daniellaskowski7238
@daniellaskowski7238 8 жыл бұрын
A mój pan od wosu w gimnazjum zawsze opowiadał o "swojej małżonce" xDDD, więc to był błąd xD
@mariuszfurman5875
@mariuszfurman5875 7 жыл бұрын
To nie blad tylko grzech.... cudzolustwa ;)
@mariuszfurman5875
@mariuszfurman5875 7 жыл бұрын
Oj, orta grzmotnalem, ze az wstyd :/
@daniellaskowski7238
@daniellaskowski7238 7 жыл бұрын
Mariusz Furman dobre XD
@wisienka01k8
@wisienka01k8 10 жыл бұрын
jak poprawniej: nie będąc pewna czy nie będąc pewną? ;)
@smiteriuszryceriusz1258
@smiteriuszryceriusz1258 10 жыл бұрын
tnie material co oznacza ze (ZE ulatwia sobie prace i nie misi zapamietac duzej ilosci danych w jednym filmiku ) dziewczyna juz troche nagrywa wiec slabo jak dla mnie jeszcze pociac film na 2 ale tyle razy czysta przesada
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 жыл бұрын
SMITERIUSZ RYCERIUSZ, wolę taki montaż, ponieważ dzięki temu film jest dynamiczniejszy. Według mnie inaczej byłoby nudniej, ale to tylko moje zdanie.
@smiteriuszryceriusz1258
@smiteriuszryceriusz1258 10 жыл бұрын
a wiesz ja wole dziewcznyny bez makijazu a zyjecie cale zycie bez swoich twarzy... i to jest smutne
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 жыл бұрын
Eee tam, bez przesady z tym "życiem całe życie".
@smiteriuszryceriusz1258
@smiteriuszryceriusz1258 10 жыл бұрын
no dobra pierwsze 10-12 max i pod koniec zycia juz wam tepet sie nie chce klasc i oczyskow kolorowac
@hahhym9556
@hahhym9556 10 жыл бұрын
A mnie zawsze zastanawiało, czemu w języku polskim nie ma słowa " tamtę". Mówi się przecież np. tę noc, tę dziewczynkę, tę szkołę, ale również tamtą noc, dziewczynkę i szkołę. A czemu nie tamtę? Czy tamtą nie pochodzi od tą?
@xfajter
@xfajter 10 жыл бұрын
Teraz trochę gramatyki historycznej. Dawniej w bierniku mieliśmy do czynienia z różnicami iloczasowymi. Skąd? Ano stąd, że zaimki miały nosówkę krótką -> ę, a przymiotniki długą -> ą, dlatego też do XVIII wieku funkcjonowały takie twory jak "moję ładną córkę". W XIX wieku doszło do zaniku samogłosek pochylonych w mianowniku, co oddziaływało na biernik właśnie i od tamtej pory brak jest różnicy między przymiotnikiem a zaimkiem. "Tę" to taka pozostałość po dawnych czasach.
@stugramp
@stugramp 10 жыл бұрын
Krótko: bo tylko zaimek 'ta' przyjmuje końcówkę rzeczownika. Mamy zatem 'tę książkę', 'tę szkołę'. Natomiast zaimek przymiotny 'tamta' zachowuje się jak przymiotnik. Stąd jest 'tę zieloną trawę' i 'tamtą zieloną trawę'.
@wumisiak
@wumisiak 10 жыл бұрын
Maciej Praźmo A czy wiesz może, jak z tym było w przeszłości? Czy takie epitety, jak "trawę zielonę" (to akurat moja produkcja, ale spotkałam się z podobnymi w literaturze), występują w dawnej poezji jako ówczesna norma, czy też są takimi poetyckimi modyfikacjami?
@hahhym9556
@hahhym9556 10 жыл бұрын
Maciej Praźmo Wiem, że tak jest. Pytanie brzmiało "dlaczego?" ;)
@pompek2222
@pompek2222 10 жыл бұрын
Paulino, czy certyfikujesz jakoś wiedzę zdobytą za pośrednictwem Twojego kanału? ;) Czy jak w doborowym towarzystwie zwrócę komuś uwagę, że popełnia błąd mówiąc o swojej żonie małżonka, to mogę Ci powierzyć swój honor? ;) Potraktuj to oczywiście bardziej jako żart, aniżeli brak zaufania, niemniej jednak taka myśl mi przyszła do głowy. Wszak pokusa wykorzystania niektórych "kruczków prawnych" jest zaiste duża ;) P.S. Czy przed słowem małżonka powinien widnieć jakiś znak przestankowy? Jeśli tak, to jaki?
@beret81
@beret81 9 жыл бұрын
Czy jesteś córką Miodka? ;)
@agnieszkakozinska4397
@agnieszkakozinska4397 10 жыл бұрын
Nie na temat - nie o poprawnych formach ...ale wyglądasz obłędnie :D
@gowasnoga
@gowasnoga 10 жыл бұрын
dzieki
@CRASHTV-li3gi
@CRASHTV-li3gi 10 жыл бұрын
Pierwsza... Suka ze mnie
@adriannamariia
@adriannamariia 10 жыл бұрын
hahahaha xD
@anka19mazur
@anka19mazur 9 жыл бұрын
Trochę za długie to "intro" czy jak się nazywa wstęp z muzyką... muszę przewijać za każdym razem ;P
@cmotyl2487
@cmotyl2487 10 жыл бұрын
chory, chorszy, trup ;P A mam pytanie, jeśli ktoś Wam mówi, np. smacznego, to odpowiadacie, wzajemnie, nawzajem, czy jakąś inną formę? Wszystkie są poprawne? :)
@Calidao93
@Calidao93 10 жыл бұрын
Ja odpowiadam "dziękuję" :p A na poważnie, to obie formy są poprawne: Wzajemnie i nawzajem to synonimy: można używać albo jednego, albo drugiego, są bowiem stylistycznie wymienne, np. Wspierali się nawzajem / Wspierali się wzajemnie; Wszystkiego najlepszego! - Nawzajem! / Wszystkiego najlepszego! - Wzajemnie! [D. Kopczyńska, Centrum Kultury Słowa, na podst. NSPP, WSPP, USJP, SWK]
@darekwojciechowski5456
@darekwojciechowski5456 10 жыл бұрын
Może dziękuje wystarczy?
@stugramp
@stugramp 10 жыл бұрын
'Wzajemnie' lub 'nawzajem' można użyć, gdy ta druga osoba również spożywa jakiś posiłek. W innej sytuacji jest to nielogiczne. W takiej sytuacji odpowiadamy "dziękuję", jak to wskazał mój przedmówca.
@cmotyl2487
@cmotyl2487 10 жыл бұрын
Oczywiście, jeśli także je, no bo jak że inaczej. Chciałam tylko się zapytać, której formy używacie wzajemnie czy nawzajem, ale podałam tylko taki przykład, tyle.
@stugramp
@stugramp 10 жыл бұрын
Myślę, że to nie jest dobre miejsce na przeprowadzanie ankiety, a do tego sprowadza się Twoje pytanie.
@marymars9406
@marymars9406 8 жыл бұрын
jaki aktor z łysego xdd
@TheMatyas23
@TheMatyas23 10 жыл бұрын
czyli mówimy mój mąż moja żona rozumiem? czyjś małżonek/małżonka ?
@MrsCakebar
@MrsCakebar 10 жыл бұрын
jak ktoś mi pisze jakiś zamiast jakichś to mam ochotę go rozszarpać :D
@krystiansainz6770
@krystiansainz6770 10 жыл бұрын
na studiach? myślałem że masz 19 lat
@nitemar
@nitemar 10 жыл бұрын
chujowa jakość, pozdrawiam
@samiecomega7639
@samiecomega7639 10 жыл бұрын
Nie uczesałaś się.
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 жыл бұрын
Robert Paderewa, uczesałam.
@samiecomega7639
@samiecomega7639 10 жыл бұрын
Mówiąc Inaczej, raczej czesałaś.
@randaltichy6570
@randaltichy6570 8 жыл бұрын
Nawet jeśli, to nie jest tak dramatyczne, by pisać o tym komentarz.
@Mieszkoy
@Mieszkoy 10 жыл бұрын
A co to za gender: facetka?
@ewum
@ewum 10 жыл бұрын
Brwi lepsze.
@VVra1th
@VVra1th 10 жыл бұрын
nic dziwnego że nikt cie nie lubi...
@noescape5092
@noescape5092 10 жыл бұрын
Umię czy umiem??
@Punisher4xe
@Punisher4xe 10 жыл бұрын
Nie umiesz.
@Punisher4xe
@Punisher4xe 10 жыл бұрын
Nie umiesz.
@stugramp
@stugramp 10 жыл бұрын
A Google nie podkreśla Ci pierwszej formy czerwonym wężykiem?
@hahhym9556
@hahhym9556 10 жыл бұрын
A właściwie skąd wzięły się takie czasowniki, jak umieć, czy jeść, w których w 1 osobie liczby pojedynczej nie piszemy końcówki -ę, tylko -em?
@brodassqat7959
@brodassqat7959 10 жыл бұрын
unsób
@maddierose7718
@maddierose7718 9 жыл бұрын
Za długie intro... :) to psuje filmiki :)
@wweerkaa
@wweerkaa 10 жыл бұрын
nikczemna częstotliwość
@gabrieladobiecka5952
@gabrieladobiecka5952 10 жыл бұрын
odcinek jak zawsze pouczający 😊 Nie wiem jak ciebie Paulino, ale mnie bardzo irytuje gdy ktoś komplikuje sobie życie odpowiedziami na pytania. Najczęściej zdarza się to u młodzieży. Chodzi mi tutaj o sytuacje, gdy jest pytanie "Jaki kolor lubisz najbardziej?". Większość osób skomplikuje sobie życie, bo poprostu nie będzie chciało im sie wysilić, i powie "Najbardziej lubie kolor...." kiedy można powiedzieć ładniej "Moim ulubionym kolorem jest...". Lub "Jak myślisz co autor tekstu chciał przekazać?" i większość przepisze pytanie, na robi 124828 błędów z końcówkami, przecinkami, kiedy można odpowiedzieć poprostu "Moim zdaniem autor chciał przekazać.." lub coś w ten deseń. Wybacz jeśli podałam słabe przykłady, ale lepsze nie przychodzą mi do głowy. 😊 Co wy o tym sądzicie? Pozdrawiam.
Jakieś takie słówka, które powtarzamy. Mówiąc Inaczej, odc. 39
6:20
Help Me Celebrate! 😍🙏
00:35
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 83 МЛН
Running With Bigger And Bigger Lunchlys
00:18
MrBeast
Рет қаралды 136 МЛН
ДЕНЬ УЧИТЕЛЯ В ШКОЛЕ
01:00
SIDELNIKOVVV
Рет қаралды 3,9 МЛН
啊?就这么水灵灵的穿上了?
00:18
一航1
Рет қаралды 48 МЛН
Busola Biblijna [#5] Sposób na lepsze życie
23:13
Wielkie Cześć
Рет қаралды 16
Omawiam zmiany w polskiej ortografii. Mówiąc Inaczej, odc. 210
15:09
Mówiąc Inaczej
Рет қаралды 85 М.
Jak się samemu nauczyć łaciny?
27:39
Ioannes Oculus
Рет қаралды 26 М.
Och, jaki superodcinek! Mówiąc Inaczej, odc. 50
9:31
Mówiąc Inaczej
Рет қаралды 201 М.
Ciekawostki językowe, które warto znać! Mówiąc Inaczej, odc. 68
9:10
Ożeż Ty! Znów ta ortografia?! Mówiąc Inaczej, odc. 51
8:12
Mówiąc Inaczej
Рет қаралды 196 М.
Z frytką i rodzynkiem w kisielu, nie kiślu. Mówiąc Inaczej, odc. 49
7:33
Help Me Celebrate! 😍🙏
00:35
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 83 МЛН