A práve preto je potrebné do hĺbky reformovať školstvo. Ako? To ja úplne neviem, nie som odborník na tú oblasť ale napríklad si viem predstaviť menej memorovania a viac tréningu kritického myslenia.
@jaja12796 жыл бұрын
@Pure True Co studium v zahraničí? Tam by mohli používat jinou metodu :) Jinak přeju hodně štěstí!
@threben6 жыл бұрын
Co sa tika skolstva, tak by som povedal a vnimam to za velky problem ze sa neucime vzajomne si pomahat a myslime si ze ja to zvladnem sam a bude to dobre. Pripadne ze ja to viem lepsie ako ludia co vtom pracuju. Pocul som o pripadoch kde rodicia u zubara "vedeli" lepsie co treba dietatu spravit ako samotny lekar. Keby sme sa naucili spolupracovat a tuto metodu zaviedli aj do politiky tak by to mohlo byt napomocne. A ako volit ludi co tam budu sediet, tak to je uz tazsia otazka, na ktoru nebude existovat jednoznacna odpoved. A dalsia vec co je zaujimava, vsimliste si ako s financiami narabaju sukromne firmy a ako snimi naraba stat?
@argon35475 жыл бұрын
podla mna ak by sa to stalo tak by deti mali tak viac protiškolských argumentov
@MatejSunavec5 жыл бұрын
@@threben tak moja mama mi vedela pomôcť keď som bol veľmi chorý, moja babka vedela variť bez toho, aby si memorovala recepty. Keď sa prakticky oboznamovali s problémami, naučili sa ich riešiť. Ide hlavne o roky praxe, v škole vyučovali frázy, učili sme sa z kníh poučky ako básne a ja som preto v poslednom ročníku na strednej skoro prepadol z dvoch predmetov. Neskutočne nezazivne témy o marketingu, manažmente, účtovníctve. Pritom ostatné predmety mi išli od ruky.
@eddieaidi92274 жыл бұрын
Ja osobne som student jedneho nemenovaneho gymnazia v Bratislave. Keby ste videli niektorych ludi na tom gymnaziu, normalne mi mozog stoji z toho. Tie gymnazia su preplnene blbcami, a co sa tyka zamestancov skoly, nie je ich dostatok, preto príjmajú hoc koho s ukoncenym ucitelstvom alebo nejaku 70 rocnu pani ktora ani nevie kde si nechala svoje umele zuby. Tieto aspekty su dovodom nevzdelanych ludi, zli zamestnanci v skolstve a velmi lahke prijmacky, nie iba na strednych skolach ale aj na VS ludia podplatia skolu aby sa mohli dostat ma dannu univerzitu. Je to kolotoc ktory ked sa rychlo nezastavy, tak sa zruti.
@jurajbacinsky53936 жыл бұрын
Perfektné, že si niekto vie priznať chyby demokracie a uvedomuje si, že nie je dokonalá.
@samuelgomola90976 жыл бұрын
Dokonalá vláda existovať memôže kvôli strašnému množstvu premenných ktorými sú ľudia.
@Lubos11sp6 жыл бұрын
nie je dokonalá, ale nič lepšie ešte nevymysleli..
@spotenevajco82595 жыл бұрын
@@Lubos11sp suhlasim, aj ked niekedy si nie som celkom isty, ci anarchia neni lepsia ako demokracia.
@Lubos11sp5 жыл бұрын
@@spotenevajco8259 jasné, ale to by už veľa ľudí nevedelo čo s takou úplnou slobodou, lebo niektorí sa zamotávajú už v demokracii a vysvetľujú si ju tak ako im vyhovuje 😃
@sebastianpavlicek30763 жыл бұрын
Žiadna platforma v rôznych oblastiach života nebude nikdy dokonalá a vždy bude priestor k zlepšeniu. A ak raz bolo/bude niečo dokonalé, tak to môže byť dokonalé pre určitú skupinu ľudí a iná skupina môže vnímať negatíva. Dôležité je poučiť sa z histórie a racionálne si uvedomiť, že netreba sa vracať k starým režimom ale demokraciu treba vylepšovať. Ja si viem predstaviť napr. že by sa ľuďom s trestnou minulosťou uprelo právo voliť, poprípade obžalovaným osobám (v určitých prípadoch). Problém demokracie je aj to, že sama otvára brány extrémizmu, fašizmu a totalitárnym režimom. Akákoľvek strana, ktorá disponuje antidemokratickými znakmi, alebo má za cieľ pošliapávať práva ľudí, robiť rozvraty v spoločnosti a šíriť propagandu by mala byť automaticky v demokracii zakázaná, pretože nepodporuje samotnú ideológiu demokracie. Ciže demokraciu zneužíva. Výzva do budúcnosti.
@martinperina56386 жыл бұрын
Super video a konečne to niekdo povedal... doteraz preberám s ľudmi problémy dnešnej politiky a najmä demokracie ... demokracia je pre ľudí ktorý sa do politiky aspoň trochu vyznajú ... Niekdo ukazuje prstom že "oni sú komunisti" ale pritom sami nemaju poňatia čo vlastne komunizmus je to isté "nacisti" "fašisti" "kapitalisti" ... proste je mi do smiechu a do plaču zároveň s toho aký sú dnes ľudia vytupený a nadávaju na isté ideologie o ktorých vedia len z facebooku ... krásne to povedal Platon ("Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike.") ... dávam like... si úžastná, videl som už každé tvoje video a nemám jediného slova proti ... len tak ďalej a prajem čo najviac videní :)
@Enclave_Engineer6 жыл бұрын
Pri demokracii je další problém Zvolení politici si môžu robiť čo chcú aj napriek odlišnému názoru ľudí. Schvalujú zákony ktoré sa im hodia a nepozerajú na následky ktoré ovplyvnia ľudí. Napríklad migračná kríza 80% nesúhlasí s púšťaním ilegálnych migrantov do ich vlastnej krajiny ale oni to aj tak stále robia a nikto im v tom nemôže zabrániť je to len kúsok od diktatúry. Môžu si zvyšovať poplatky vymýšlať zákony ktoré budú len v ich prospech a schvalovať ich lebo sa na tom medzi sebou dohodnú (článok 13=sloboda vlastného názoru)
@JaroTomik6 жыл бұрын
To je presne to, čo sám myslím, ak pozerám na voličov. Ďakujem za veľmi dobre video, a jednoduché vysvetlenie narocia demokracie. 🌼
@adambelohradsky6 жыл бұрын
Zajímavé téma. Nenapadlo mě na toto téma uvažovat. Jak by se měli vybírat lidé, kteří by mohli volit? Dobrá otázka k zamyšlení...
@profesor1756 жыл бұрын
Krasna a mudra Sandra, dakujem za perfektne video !!!
@Kamziky6 жыл бұрын
Ahoj, skvele video na naozaj velmi dobru temu. Rozhodne by som prijal aj viac videi na tuto temu napr. ako sa demokracia vyvijala napriec historiou atp... Co sa tyka samotnej demokracie a politiky ako takej sa velmi rad opieram o slavny vyrok Platona: " Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike. " Myslim si ze je v nom viac pravdy ako si mnoho ludi je ochotnych pripustit. Do politiky skutocne ( aspon ja mam ten nazor ) utiekaju ludia z vacsej miery ty neschopnejsi pretoze ty schopnejsi sa presadia inde.... Pripadne chodia do politiky bud len na skusku alebo skor ako na " odpocinok " alebo s inymi zamermi. V prvom rade by sa ludia mali skutocne podielat na kazdej jednej volbe ci uz ide o vyznamnu alebo menej vyznamnu volbu alebo funkciu. Treba mlade generacia vychovavat k tomu aby sa zucastnovali v dospelosti na volbe a aby mali pocit ze skutocne aj ich hlas moze zavazit. Viem v celkovom ponimani si ludia povedia ze je to blbost , ale ked si sto tisic ludi povie ze ich hlas nic nezmeni tak je o to o sto tisic hlasov menej. Mnoho ludi ma pocit ze ich hlas nic nezmeni a potom sa cele tie roky stazuju ako volby dopadli ale to je hold demokracia.. Kazdy ma pravo povedat svoj nazor prostrednictvom volby. O to dolezitejsie je zucastnovat sa na volbach najma z toho dovodu ze tu nemame priamu demokraciu a podla toho ako si zvolime podla toho sa aj krajina bude uberat takym alebo onakym smerom. Co sa tyka prava volit je to velmi citliva tema, nikomu by nemalo byt toto pravo odoprene no su tu skutocne velke priestory na demagogiu , ovplyvnovanie a vacsina z toho je najma z nevedomosti volicov. Na Slovensku chyba kvalitna skolska priprava " ako byt dobry obcan " , niekto bude oponovat ze ved v skolach mame obciansku vychovu ,ale ruku na srdce ? Co sa tam uci ? My sme si pocas tychto hodin robili domace ulohy na ine predmety a ucitel si popijal kavu a cital noviny... Nebezpecne nie su nazory ako take ,ale nazory ktore vyplivaju z nevedomosti. Nevedomost je povodom velmi vela zla. Aj na toto je lahke si najst potvrdenie pravdy v kazdodennom zivote. Vseobecne na Slovensku chybaju skutocne nezavisle a nezaujiate denniky, spravy atp.. Zijeme vo svete kde je prebytok informacii a je tazke medzi nimi rozlisovat co je pravda a co nie... Myslim ze samostatne video na temu volebneho prava by bol velice zaujimavy pocin , ako sa vyvijalo aj pocas demokracie ako takej a tam by sa dalo aj lepsie diskutovat na konkretnu ciastkovu temu volebneho prava lepsie ako to takto zhrnut v jednom " prispevku ". :-)
@baptik5 жыл бұрын
„Největším nepřítelem vědění není ignorance, je to iluze vědění.“ - Stephen Hawking Souhlasím s vámi a s tím, co říkal Tomáš G. Masaryk: „Vývoj školy, v tom je vývoj demokracie.“ Prostor pro rozvoj kritického myšlení, identifikace demagogických a podezřelých prvků (zvlášť u deinformačních médií), analýzy argumentů a odhalování argumentačních chyb je v hodinách občanské výchovy, ale…
@martinkroulik25106 жыл бұрын
Musím říci, že se jedná o velmi zajímavé téma které má poměrně hluboký dopad na fungování naší společnosti. Dle mého nelze jednoznačně selektovat obyvatelstvo na ty lepší/vzdělanějsí a ty ostatní. Pro to jsem prozatím pro všeobecné volební právo. Základem podle mě je právě kvalitní vzdělávání v oblasti politiky. Já (člověk zajímající se o politiku avšak ještě s nemožností volit) však musím říct že drtivá většina mých znalostí o politice pochází z mého vlastního "samostudia" a nikoliv ze školy. Právě v tomto má vzdělávací systém velké mezery. Nejlepší by bylo kdyby se o to každý zajímal sám, zjišťoval a ověřoval své poznatky ale pravdou je že ne každého toto baví takže je nutné aby na to vzdělávací systém myslel.
@baptik5 жыл бұрын
S tímto komentářem souhlasím zatím nejvíce ze všech pod tímto videem.
@Mystic777775 жыл бұрын
ale ono i kdyby myslel tak se najde spousta lidi co to bavit nebude a nutit je k tomu neni zrovna nejlspi reseni... pokud chceme zmenit spolecnost meli bychom premyslet o tom jak co nejvice dobrovolnosti a s ni spojenou zodpovednoti do ni prenest, Cim mene lidem dovolime svymi rozhodnutimi ovlivnovat zivoty jinych tim lepsi a svobodnejsi bude spolecnost.
@richardskypala95166 жыл бұрын
Anoooo, veľmi som dúfal, že túto tému pojmeš takto "kriticky". Ďakujem, toto video sa skutočne oplatí vidieť a zdielať :)) Najmúdrejší aj najkrajší :D youtube kanál. A k téme, myslím, že...V dobe typickej pre spomínaných "mysliteľov" bolo veľmi úzke množstvo smerov/odvetví, v kt. sa dalo vzdelávať a tiež sa pri samotnom vzdelávaní kládol veľký dôraz na logické myslenie a filozofiu, čím sa dalo ľahšie oddeliť ľudí podľa kritéria vzdelaný/nevzdelaný. Ak to zjednoduším dnes máme obrovské množstvo ľudí vzdelaných v technických odboroch a môžme konštatovať, že sú to ľudia s vysokým IQ, ale ich schopnosť rozmýšľať o politike, či filozofii je značne... no žalostná. Príklad jeden nememovaný politik "Ja nie som historik" je myslím úspešný absolvent STU FEI. A to v opačnom ponímaní platí o absolventoch humanitných odborov a ich vzťahu k logickému mysleniu. Česť všetkým výnimkám. Na základe toho si myslím, že dnes už nemožno nijako selektovať ľudí môžeš/nemôžeš voliť, ale mali by sme skôr zdokonaľovať samotný systém volieb. Ja som názoru, že voliť by sa malo, čo najjednoduchšie (vzhľadom na úroveň dnešných voličov, bez urážky). Príklad? Niečo viac smerom k štýlu v USA (vopred hovorím nemám nič proti Rusku 😂). Volme si zástupcov v rámci obcí/okrskov. Tých, kt. najlepšie poznáme. Nech sú títo povedzme starostovia/zástupci zároveň poslancami VÚC. Nech sa prostredníctvom nich a práve z nich na pôde VÚC zase volia zástupcovia do celoštátnej politiky. Dosiahli by sme tým zjednodušenie, zniženie počtu volieb, vyššiu podstatu prvotnej voľby a vyššiu účasť, šetrenie prostriedkov, politika by konečne dostala postupnú štruktúru a nevznikali by strany a politici odnikiaľ, krytý len cudzím kapitálom. Zároveň by boli strany nútené robiť celoštátnu politiku a nie len parlamentnú. Príklad SaS, kt. podľa ich lídra teraz posledné promátorské voľby nezaujímali, ich zaujímajú vraj len parlamentné. Logika 🤔 ?
@samuelbackady16 жыл бұрын
toto by davalo logiku ... aj ked su tam nejake ale ... ze vzdy si tam niekto najde nejake ALE
@radkakrocilova64686 жыл бұрын
Politika ma nikdy veľmi nezaujímala. Ale posledný rok sa toho dosť stalo v slovenskej politike. A onedlho budem mať osemnásť a tým získam aj právo voliť. V škole niekedy dosť diskutujeme o politike. Ktorí politici sú dobrí, ktorí zlí. A je pravda, že právo voliť by mali mať ľudia, ktorí by neboli tak ľahko ovplyvniteľní. Možno by sa na to dalo prísť nejakým psychologickým testom, experimentom. P. S: mám rada tvoje videa, pokračuj len tak ďalej. Vždy sa nad tvojimi videami neskôr zamýšľam
@samuelsallai95626 жыл бұрын
Keď sa smiem spýtať, čo sa v škole hovorí že ktorí politici sú dobrí a ktorí zlí, lebo každý ma svoju pravdu.. Ja som napr. ako aj spomenuté, podľahol som peknej propagande a volil som Na Stráž pacientov minulé moje prvo-voľby - no na SK to nie je najednoduchšie lebo v pozadí sú všetci dobrí kamaráti. Už keď som bol malý, mi rodičia povedali "videli sme také video z nejakej konferencie či niečo také kde sa hádali, nadávali si a potom keď sa skončilo no oni mysleli že tie mikrofóny sú už vypnuté povedali: "ale sme im dobre dali čo.." niečo v tom zmysle, veľmi dobre si to nepamatám keďže to bolo dáávno. No aj vďaka tomu som nemal problém odsťahovať do inej krajiny - ako keby nás k tomu pripravovali. Od malička som vedel že na Slovensku nikdy (aspoň nie tak min. 50 rokov) dobre/lepšie nebude lebo Slovensko je tak 50-100 rokov pozadu so všetkým. Aj preto hudba ako napr. hip hop a iné je čisto kopirák USA na SK.
@instrukcion146 жыл бұрын
prvá vec, super výber témy. Veľmi pekne spracované video aj keď ten názov je dosť drsný :) Pripomenulo mi to slové winstona churchila, ktorý hovorí, že demokracia je to najlepšie, čo zatiaľ máme. Ak by sme sa pozreli na moderný vývoj komunizmu, ako je napr čína, tak majú veľmi veľa kontroverzných rozhodnutí, ale dostalo ich to na vrchol technologického priemyslu. Síce veľa z nás vie, čo je za tým. K tej tvojej otázke. Čisté polické zmýšľanie sa úplne do vedenia štátu nehodí, pretože všetko ostáva v teoretickej rovine a zákony budú aplikované za základe presvedčenia, že to takto bude fungovať. Bolo by zaujímavé mať koncept skúšobnej doby zákonov, tak ako pre zamestnanca. Aktuálne, to je tak, že zákon ostáva v platnosti, ale sa k tomu pridajú dodatky, ktoré majú opraviť "pokazené" časti. To som trochu odbehol. Rovnako podľa modelov osobnosti, máme rôzne druhy inteligencie a niekto môže byť totálna kocka na vedu, ale politika mu je ukradnutá a nemal by byť tlačený do toho, aby sa vzdelával v tomto smere. Aj keď je to na jeho osobnosm rozhodnutí, či bude. V tomto smere by som sa začať ohánať slobodou vzdelania. Rovnako, štát je vlastne extrémne veľký podnik, takže taký druh podnikateľského mindsetu tam má svoje miesto, určite Kolár nieje tým správnym príkladom a podobne ako Kiska. Je teda otázka, ka by sme chceli mať čestných, bezúhonných a spravodlivých ľudí vo vedené štátu, tak ako tieto cnosti merať. V konečnom dôsledku asi neexistuje žiaden ideálny model s odvolaním na churchilove slová. Neplatí to len na demokraciu ako takú ale aj na voľby. Zhrnul by som to tak, že áno, kritické myslenie je jednou z nadôležitejších vlastností, ale sme ľudia a máme city a niektoré rozhodnutie skrátka prichádzajú na základe pocitov. Je škoda, že filozofia už stáca svoje miesto v dnešnej spoločnosti a tým pádom sa takéto otázky nemá kto pýtať. Na druhej strane, ak sa chceme posúnúť niekam vpred, nemôžeme meniť systém každé 2 roky. Bol by som rád, ak by všetko bolo jasné a priamočiare, ale skrátka nieje a spoliehať sa na cnosti ľudí je v dnešnej dobe skôr vtipom ako pravidlom.
@VictoryD6 жыл бұрын
Presne pre toto neznasam, ked ma znami nutia ist volit. Mna, cloveka, ktory nema absolutne ziadny prehlad o politickej scene a ani absolutne zadny zaujem o tuto tematiku. Potom je to, ako si sama naznacila vo videu, iba tipovanie. Mimochodom, len tak dalej vo vzdelávaní mladeze a castokrat aj dospelých, lebo mam cim dalej tym vacsi pocit, ze nasa spolocnost hlupne alebo veri niecomu co platilo tak 40 rokov dozadu 👌
@baptik5 жыл бұрын
Oceňuji váš postoj. Nechcete jít k volbám uvědomuje si své nedostatky ve znalostech politiky. Tu už je vidět alespoň nějaká občanská odpovědnost. Za ideální stav bych samozřejmě považoval větší angažovanost v politickém životě více se orientuje v politické situaci.
@mZUSKA4 жыл бұрын
takému hlupákovi treba povedať, keď musím ísť povinne vôliť tak mi povec aj to koho mám slobodne vôliť?! nech je to dokonalé. Politickí, "novinárski" a iní blbci tárajú aby všetci išli vôliť lebo slobodné vôľby sú zdravé!! Bol som v komisii a videl som že to vyplňujú ako športku, lebo dostali pokyn že majú zakrúžkovať 6!! až dovtedy kým som sa neozval, aby im hovorili že majú zakrúžkovať najviac 6!! a podľa takéhoto hlasovania aj vyzerajú výsledky. Chodte všetci vôliť!! Je 1 ktorého debila!! Len choďte! Je To Vaše najväčšie "právo."
@matusnovak54626 жыл бұрын
Aj ja som rád že existuje táka pekná a hlavne inteligentná youtuberka. Ktorá vie človeka aj poučiť aj spríjemniť deň.
@kubezz39187 ай бұрын
Úžastné videjko aj vďaka Vám ostávaju taký ako ja (mladý) vzdelaný 🥰😍 Posileam lásku hihi❤
@stankiepie6 жыл бұрын
Nemôžem si pomôcť, ale si strašne pekná 😍❤
@srdcez2adu6 жыл бұрын
Také veci by si jej mal písať na instagrame a nie tu, ale inak máš dobrý vkus. :D
@stankiepie6 жыл бұрын
@@srdcez2adu chlape, ja som baba 😂😂
@cajocka6 жыл бұрын
What?
6 жыл бұрын
Tiež si myslím že lepšie by boli podcasty, niekedy sa človek naozaj nevie sústrediť 😂
@danieldraxler57006 жыл бұрын
Ale isto, že je pekná a aj sympatická :D :)
@dominikkriss18536 жыл бұрын
Tema ktora mi lezi v hlave uz par rokov. Pekne si to spracovala. Myslim si ze pravo volit by nemalo byt samozrejmostou, ale privilegiom. Clovek ktory moze volit by mal byt dostatocne vzdelany, no problem je v tom komu toto pravo dat a ako to odkontrolovat. no myslim ze zakladom by mala byt aspon maturita. tiez si myslim ze pravo rozhodovat o politikoch by nemali mat ludia v dochodku. tym by malo byt ustavne zabezpecene pravo ze pre nich budu platit pravidla socialneho systemu take ako ked nastupili na dochodok, teda take, o ktorom rozhodovali aj oni. myslim ze ak ma ist spolocnost do predu musi o nej rozhodovat ta najaktivnejsia cast.
@tomascaba28086 жыл бұрын
Ja osobne nevidím problém v tom kto každý hlasovať môže. Skôr si myslím, že komplikovanosť odvolania poslanca z vykonávanej funkcie je väčším problémom. Pretože človek, ktorý sa na začiatku môže javiť ako slušný a vzdelaný človek môže náhle zmeniť spôsob vedenia krajiny. To znamená, že praktický neexistujú istoty toho, že ten chytrý lekár časom nezačne byť viac politikom a jediným jeho cieľom sa stane zostať vo funkcií. Ak by naši poslanci sedeli v parlamente s vedomím, že z jedného dňa na druhý už tam sedieť nemusia a úplne zákonnou cestou tak by aj tie politické rozhodnutia robili opatrnejšie. Nevravým, že mám riešenie ako by ta ˇˇpákaˇˇ mala vyzerať, len ako som povedal problém nevidím v tom ak človek ktorý nemá akademické vzdelanie neznamená, že nieje schopný rozhodvať minimálne na základe hodnôt. Osobne si myslím, že menej nebezpečný hlupák, ktorý zastáva hodnoty rodiny ako inteligent, ktorý prechováva nenávisť voči určitým skupinám ľudí. A na margo toho príkladu lode, v dnešnom svete politiky si neviem predstaviť, že na post predsedu parlamentu by bol zvolený odborník na všetky odvetvia (obrana, školstvo, justícia). Na tento post ma byť volený líder, ktorý odboríkov na dané odvetvia vie viesť správnym smerom. ....zase som sa rozpísal viac jak som chcel ...sorry
@СолнцевскаяБратва6 жыл бұрын
"Democracy is the worst form of government, except for all the others,, W.Churchill Ono celkovo je ťažké vytvoriť ideálny systém aj pre najväčších myslitelov , taký komunizmus tiež nebol zlá myšlienka , ale ľudia si ho prispôsobili k obrazu svojmu , a zo základných myšlienok ostalo pramálo a to sa deje aj v demokracii žiaľ , preto pri demokracii sa nebude nikdy investovať do školstva koľko by sa malo , a hlavná chyba demokracie je že manipulatívny človek je viac ako inteligentný , avšak ,myšlienkou Churchilla , lepší systém ako demokraciu nemáme . Pekné video 🙂
@naviryb6 жыл бұрын
Milá slečinka,aké vládnutie,kto tu potrebuje vládnutie a aký je význam slova " Vláda ? " Ja nepotrebujem žiadne vládnutie a žiadnu vládu . Niekedy vládli cisári,králi a veľmoži,ktorí si prisvojovali dokonca aj životy svojich poddaných ! Tu treba, SPRÁVCOVSTVO štátu ! Spravovať štát a keď bude niekto zle spravovať štát,tak treba vyvodiť voči nemu tvrdý postih a odvolať ! Ako mohli byť správcovia zvolení,tak by mali byť aj odvolateľní ! Každý správca štátu,vyššieho územného celku,či obce by mal mať plnú zodpovednosť,čo vyslovil,napísal,alebo vykonal ! Žiadne prepisovanie majetku,na členov rodiny a keby aj prepisovali,tak celá rodina,by mala byť zodpovedná,za správcu a tak aj stíhaná,lebo museli vedieť,že ako tá osoba vykonáva svoju funkciu,správcu .! Správca,by mal zodpovedať aj svojim majetkom .
@pborcin3 жыл бұрын
Vravím, niečo podobné už mnoho rokov. Treba ešte pochopiť, že správca sa nedá zvoliť, treba ho vyhlasovať. Na ulici, resp. v komunite do max. 150 obyvateľov samozrejme slobodnými tajnými hlasovaniami a následne zástupcovia ulice, obce, okresu už nesmú hlasovať tajne, ale rozhodne treba aby tiež hlasovali slobodne.
@delatorsk59725 жыл бұрын
Veľmi dobré postrehy a ak by si sa rozhodla ísť do politiky aj ty konečne by bolo koho voliť. Super videá ktoré ľuďom čosi aj odovzdajú.
@AlfonzWarThunder6 жыл бұрын
Veľmi zaujímavá téma
@hanasimkova42746 жыл бұрын
vynikajuce, vystizne a zrozumitelne 👌
@Peter128123 жыл бұрын
Neskutočne dobre a triezve video. Dakujem! Hneď zdieľam, lebo mam pocit, ze na Slovensku máme až príliš veľa cukrárov.
@sklamanyobcan51773 жыл бұрын
Bože, ako sa ľudia nechávajú manipulovať... nemáme tu veľa cukrárov ale oviec a baranov...
@yachakas24556 жыл бұрын
Rád bych opravil že Platón, narozdíl od Sokrata demokracii nebral za tak špatnou formu vlády a diskutoval o jejich problémech jen se svými studenty a lidem kterým věřil. Proto taky nemusel být odstraněn, poněvadž jeho názory nepohoršovaly společnost. Jinak super video 👌 pokračuj dál ;)
@zuzanasvetla62306 жыл бұрын
Máš spolu se Sokratom, Aristotelom aj Masarykem úplnou pravdu. Pripojím už jen jednu vec, na vrub demokracie: oproti všeobecnemu názoru demokracia nechráni menšiny - to opravdu nieje její vlastnost (!), demokracia je vládou vetšiny, co nieje zadnou zarukou pre mensiny.
@pborcin3 жыл бұрын
"Demokracia je vládou väčšiny." To ako vážne?!
@digimon7086 жыл бұрын
Mám 4 kolegov s vysokou školou bohužial im to štúdium nič nedalo a tak isto aj moji spolužiaci čo ešte študujú . Problém je ale v školách ktoré neučia nič použitelné a ked aj ano tak iba formou naučiť sa to a nie porozumiet učivu . Chodil som na technickú fakultu a po prvom semestri som si dal štúdium pozastaviť kvoli fajn práci . A tá vyskoká strašne sklamanie po 5 rokoch by som odišiel odtial tak isto natom ako som tam prišiel . Stačilo mi ked sme mali zváranie na praxi a každý si pozváral 10 sekund autogenom k tomu 3 strany a na dalšej hodine nas brali ako keby sa venujem zváraniu 10 rokov a takýto engineeri potom výdu zo školy a nemajú absolutnú šajnu čo sa ako robí a ako čo v reáli funguje .... Ale na druhú stranu zasa treba sa vzdelávať lebo však bez doktorou a ozaj vzdelaných ludi sa existovat neda :). Ked som sa rozprával zo staršími ludmi tak ty mi hovorili ze niekedy ked bol niekto ing. tak si ho ludia velmi važili prerože boli ozaj velmi vzdelaný a dobrý odbornici v tom čo študovali .... ale tak teraz na porovnanie zoború na vysokú človaka čo len tak tak prechadzal ročnikmi na strednej spravi si niejako titul čo neni taky problém ale pritom bude stale ten istý flákač , čiže selektovať ludi podla dokončeneho najvyšieho vzelania je absolutne zcestné :D ostáva ozaj jedine ku každemu volebnemu listu pridať aj test :D
@patriktkac33626 жыл бұрын
Takto som sa nad tým nikdy nezamyslel, i keď vždy som si vravel, že by nemal voliť každý. Len na druhej strane ako viem, že by som potom mohol voliť práve ja? Veď podľa mňa, je môj názor správny :D Takže je to tak. Výber neurobíš a jední sa riadia skôr hlavou, pričom iní zas pocitmi. Ale tak či tak sa podľa mňa chceme dostať niekam, kde si budeme nažívať dokonalé, o nejaký "level vyššie", no to sa nám nepodarí, pretože my sami takí nie sme a to, v akom stave je spoločnosť je práve ukážka toho, čo sme zač. Čiže ani lepší systém mať nebudeme, lebo nie sme na neho dosť dobrí :) P.S. fakt si to nechcela skúsiť s tou holou fotkou v náhľade? :D :D :D
@DejepisInak6 жыл бұрын
:D :D :D nie!
@nataliabartakovicsova56326 жыл бұрын
Wuaw😍 už ťa sledujem nejakých pár mesiacov a prešla som asi všetky videá ale toto? PECKA😍😍👌🏻
@Fringeart5 жыл бұрын
Ja som rád, že sa ti podarilo rozumne a zrozumiteľne podať to, čo si myslím :)
@gabrielszatmary25456 жыл бұрын
Vo videu i komentoch sa vyzdvihuje iba vzdelanie ako najlepšia hodnota pre dobrého voliča, príp. politika. A kde sa zabudlo na charakter a morálku !!! Načo je dobré si zvoliť vysoko odborného "lekára" keď ten bude následne nepoctivý, skorumpovaný atď. Obdobne to platí aj o voličoch, aj medzi ľuďmi s univerzitným vzdelaním sú všelijaké charakterové typy a rôznorodé pohnútky a záujmy prečo voliť toho či onoho politika. Hlúpy i múdry volič, v dnešnej dobe preplnenej informáciami a dezinformáciami, pravdami a polopravdami, sa nakoniec často rozhodne namä podľa svojej intuície a svojich sympatií. Najlepšia forma je asi osvietený diktátor, ale ani ten by nikdy neuspokojil úplne všetkých občanov, to sa zrejme ani nedá pokým tým občanom bude človek homo sapiens.
@samuelsallai95626 жыл бұрын
Ľudia chcú najviac to čo nemajú.. preto aj bohatí ľudia sú nespokojní/nešťastní. Ľudom a už vôbec nie ženám, nevyhovieš proste..
@gabrielszatmary25456 жыл бұрын
@@samuelsallai9562 Muž a žena žijúci spolu nemôžu byť nikdy úplne spokojní, pretože obaja chcú niečo úplne iné. Muž chce ženu a žena chce muža. klasik
@zuzanasvetla62306 жыл бұрын
Presne. Osvieteny panovnik, ktory dáva ludom slobodu. Nemame taky priklad v pameti, ale ked spomeneme napriklad Masaryka, tak vela ludi jej uznavala a milovala, aj ked mal tiez sve chyby. Tym chcem povedat, ze neni nemozne, aby bol panovnik oblubeny.
@baptik5 жыл бұрын
Jsem k autokracii skeptický věda, že taková se může velice snadno zvrhnout v tyranii.
@matushajduk77735 жыл бұрын
Super video Len tak ďalej veľa šťastia
@TheElafis6 жыл бұрын
Neřekl bych to lépe, problém politiky je že lidé se tam neumí shodnout, pokud jiná politická strana vytvoří velice dobrý zákon a opozice ho shodí ze stolu jen proto že ho nevytvořila ona, tak to nikdy nebude dobré. Přiznám se že jsem až teprve dva roky zpět se před volbami začal přímo zajímat o každého kandidáta, prošel jsem si jeho prohlášení několik let zpět, v jakých stranách byl, o čem se hlasovalo atd, zabralo to hodně času a snad jsem zvolil dobře.
@terezaprochazkova28976 жыл бұрын
Perfektní video na zajímavé téma! Děkuji za to ❤️
@tomasjelinek51736 жыл бұрын
Zasa mega video už ťa pozerám rok a ani jedno video ma nesklamalo
@matejathos36455 жыл бұрын
Akonáhle som si uvedomil, že Hitler bol zvolený *demokraticky,* stratil som dôveru v demokraciu. Lenže ľudia sa nepoučili z histórie a stále veria kandidátom typu "zvolte ma, a ja to tu konečne nadobro vyriešim". Všeobecné pravidlá, podľa ktorých volím: Neuzatvárať sa pred problémami sveta, ale čeliť im, nie vojensky, ale diplomaticky v záujme ľudstva, nielen vlastnej národnej identity a záujmov. Podporovať vzdelanie, kritické myslenie, humanizmus, vedu, skrátka všetky najlepšie "nástroje na šťastie", aké máme. Obzlášť dôležitá je otvorená diskusia o problémoch, pretože tá má tendenciu odhaliť, kto má relevantnejšie argumenty a dôvody pre svoju pozíciu. Súhlasíte? A myslíte si, že koho som volil v prezidentských voľbách 2019? A koho som určite nevolil?
@pborcin3 жыл бұрын
"Zvolený demokraticky." To existuje?! Neexistujú demokratické voľby!
@kajablahova12076 жыл бұрын
Super video len tak ďalej .Mohla by si natočiť video o Bermudskom trojuholníku ❤️😇😊
@vladimircerovsky61796 жыл бұрын
Tak s týmto plne súhlasím.Ten príklad s loďou som niekoľkokrát použil a niekedy používam aj príklad armády.
@bobo_justbobo80266 жыл бұрын
Wooow... Super Video ako vždy 😉 #LIKE
@tereziabaranova3546 жыл бұрын
Síce som video ešte nevidela, ale aj tak musím napísať čo mám na srdiečku. Milujem tvoje videá. Vždy sa dozviem niečo nové vzhľadom na to, že dejepis na strednej máme iba prvý rok. Dúfam, že si k tebe nájde cestu ešte viac ľudí, aby si čím skôr dosiahla 100.000🤗🤗 Edit. Čo sa týka demokracie na Slovensku mám občas pocit, že sme už aj zabudli čo to vlastne je. Ten test pred voľbami by nemusel byť až taký zlý nápad. Možno prvovoličom a mladým voličom by som ho dala urobiť, pretože si myslím, že dnešný niektorý mladí nemajú ani niektoré základné znalosti napr. z histórie. A potom sa niektorý čudujú ako sa ĽSNS dostala do parlamentu. Mňa samú desí predstava, že by sa ĽSNS stala najsilnejšou stranou. To radšej SMER ako ĽSNS. Síce voliť môžem až o dva roky ale už teraz dúfam, že sa u nás politická situácia zlepší a Slovensko bude mať silnejšiu demokraciu, žiadnu korupciu a lepších politikov ( to asi skôr vyhrám milión)
@pepan7726 жыл бұрын
Dievča, milujem ťa
@peterkollar83786 жыл бұрын
máš super videá dobre sa pozerajú
@davidrangl69436 жыл бұрын
Jo přesně
@lukaskanka57235 жыл бұрын
Nevím jak funguje školství na Slovensku, ale v česku má rezervy, o kterých se všude hovoří, ale nikde se neřeší. Stále opakovaná témata, jako v dějepise pravěk( 5×, když započítáme vysoké školy). To vše o období, které nám nic nedá ... příkladů je více. Je to velice složité, souhlasím s tím že se to bere jako samozřejmost, ale nemůžeme to asi dát do rukou pouze "elit", poté to asi už neni demokracie.
@romanjaros37326 жыл бұрын
POLITIKA, slovo ze kterého mnohým naskáče husí kůže po těle. Rozhodně doporučuji si dělat týdenní rešerše z politiky, aby naše demokracie, za kterou jsme bojovali, vzrostla. Nechápu lidi,kteří jdou volit tohoto poslance, tuto stranu, protože mi dali koblihu a klíčenku.
@cyca67436 жыл бұрын
k tej 1. otázke ... podľa mňa by sa k tomu mali všetci čo chcú vyjadriť aspoň .... mimochodom ...máš riadne pekne a myslím že aj originálne spracované videá
@vikibalazova58876 жыл бұрын
Super video ako vždy❤️❤️ Mohla by si spraviť video o Česko-Slovensku v medzivojnovom období ???🇨🇿🇸🇰 Budúci týždeň z toho píšeme písomku a z tvojich videí sa úplne mega dobre učí❤️🔥🔥
@vikibalazova58876 жыл бұрын
Oh, veľmi sa ospravedlňujem všimla som si že uz také video na kanály máš😂
@DejepisInak6 жыл бұрын
:D :) Ďakujem Viktorka za pochvalu a milú správu. A áno, zopár videí na tému 1. ČSR tu je :) len si treba nájsť čo potrebuješ. Ale či to bude postačovať na písomku z dejepisu :)))... tým si nie som istá... :D
@vikibalazova58876 жыл бұрын
No, preberáme politické strany v 1.ČSR ....
@vikibalazova58876 жыл бұрын
A to ako sa slováci snažili dosiahnuť rovnoprávnosť v ČSR
@mynameisfifo21326 жыл бұрын
Demokracia a všetko okolo nie je dokonalé, ale nikto nič lepšie nevymyslel 😉... Ináč úžasné video opäť dávam like ❤️
@II-vv3hv6 жыл бұрын
A co anarchokapitalismus?
@mynameisfifo21326 жыл бұрын
@@II-vv3hv v praxi si to vôbec neviem predstaviť... Už len z dôvodu mentality ktorá prevláda medzi ľuďmi... Hovorím konkrétne o Slovensku... Ale v okolitých štátoch je to pravdepodobne celkom podobne
@II-vv3hv6 жыл бұрын
MynameisFiFo Jo, anarchokapitalismus nemůžeš zproviznit za den, ale myslím, že by se dala demokracie jakoby "vylepšovat" až by byl stát prakticky jen k tomu, aby organizoval volby.
@mynameisfifo21326 жыл бұрын
@@II-vv3hv určite je to jedna z možností ale v blízkej ani vzdialenejšej budúcnosti určite nie 😀... Ale raz možno áno... Ale my sa to už bohužiaľ nedozvieme 🙂
@Mystic777775 жыл бұрын
@@mynameisfifo2132 ale cim viac ludi sa o to bude pokusat tym dlhsiu cestu prejdeme... a mozno ta zmena zasiahne uz nas deti alebo vnucata... Ono zmena spolocenskeho paradigmatu nie je az taka nerealna ako sa zda. Aj komunisti tu napokon neboli tak dlho (necelych 50rokov) kym sa nasla vacsina, kt. ich odmietla. Aj ked sa tu zial najdu aj dnes taki co sa k danemu rezimu chcu vratit.
@lukyw21206 жыл бұрын
ako môj názor je že napríklad ministra školstva by volili len učitelia a volili by len učiteľa. Že učitelia ktorý by chceli byť ministri, by predložili všetky dokumenty o sebe. Koľko robí, aké všetky vzdelania a tak... a ešte by ku tomu pridával aj hodnotenie žiakov. A ostatný učitelia z celého slovenska by si mohli vybrať koho chcú, ale len z učiteľov. A takto by to fungovalo u všetkých ministrov. A potom by si všetci spomedzi seba vybrali nejakého predsedu. To je môj názor. Keď máte zaujímave argumenty, rád si ich prečítam.
@instrukcion146 жыл бұрын
to je asi trochu kontroverzné, pretože ak niekto sa rozhodol, že bude učiť, tak robí to preto, elbo ho to baví a nechce robiť nič iné. To, prečo robí veci inak ako ostatný a zastáva proaktívny prístup je, že sa mu nepáči kam to smeruje, takže ak by boli učitelia spokojný, tak by sa nikto do politky nehrnul. zároveň aj na ministra potrebuješ nejaké predpoklady.
@lukyw21206 жыл бұрын
@@instrukcion14neviem ako presne sa vyberá riaditeľ školy, nejak cez mesto. Ale zatiaľ na školách čo som bol tak všade to boli bývali učitelia tej danej školy. A riaditeľ školy už má iné povinnosti než učiť ľudí. Našlo by sa pár učiteľov ktorý by sa chceli nejak posunúť. A myslím si že my ako ľudstvo nikdy nebudem z ničím spokojný, každý sa bude chcieť niekam pohnúť. Ale môže sa stať že by tam bolo málo ľudí.
@zrucnosts.r.o.74633 жыл бұрын
Ojojoj, tak to sme u nás tesne vedľa, učiteľom šéfuje kaderník, nejako sa nám to tu v Bambuľkove pomiešalo :-)
@EtheraL6 жыл бұрын
Sókrates mal pravdu. Som zástancom technokracie. Prajem pekný deň.
@kokotakuspicus76246 жыл бұрын
ty aj sokrates mate pravdu
@qrcode28016 жыл бұрын
I já. Za technokracii!
@josefmlcoch34946 жыл бұрын
Zalez si do pokojicku a neotravuj slusny lidi svyma zblechtama ty vterko!!!!
@mastershockwave-letsplays81586 жыл бұрын
Go Away
@stanislavpalenik42425 жыл бұрын
Decentralizácia a demokracia je asi najlepšia kombinácia. Ako tvrdil Locke, štát má byť iba "nočný strážnik", a preto všetky ostatné veci verejné si majú ľudia spravovať najlepšie na úrovni obce, kde je kontrola zvoleného politika účinnejšia a image politika nie je závislý na aktuálne už štvrtej moci - mediálnej. Centrum nech rozhoduje iba o tom, čo treba rozhodovať centrálne. Možno ešte častejšie voľby na regionálnej úrovni by demokraciu vylepšili. Nejaké volebné cenzy asi veľa nevyriešia, aj v komentároch je vidno, že sa ideálny model demokracie zostavuje veľmi ťažko.
@HovadinaOfficial6 жыл бұрын
S tímto názorem naprosto souhlasím. Už dnes volí více cukrářů, než lékařů, takže jak tohle může vypadat třeba za 10 let? Případným řešením by bylo vytvořit jakési voličské průkazy (něco jako je třeba řidičák) a lidé by museli prokázat, že jsou dostatečně vzdělaný na to, aby mohli racionálně volit. Bohužel s tímhle ale dnes nemůže nikdo přijít, protože ti u moci jsou si velmi dobře vědomi, že kdyby volili jen myslitelé, tak v politice končí, tudíž k tomuto nikdy nepřistoupí. Někteří by možná navrhli referendum, ale to by se taky nikdy neodhlasovalo, protože cukráři by tvrdili, proč by jim měl někdo zakazovat volit a hájili by se tím, že tohle už není demokracie.
@Enslaver316 жыл бұрын
Môj názor je, že tieto videá by malo vidieť čo najviac ľudí. 😊
@darthfilip33934 жыл бұрын
Můj osobní názor na demokracii je že aby fungovala musí být splněno několik kritérií: a) reforma školství = asi nejdůležitější ze všech bodů b) politici by museli brát v potaz že je volíme MY a proto by se měli starat radši o chod státu a ne o vlastní prospěch na úkor nás. c) právo na hlasování by bylo omezené, tak jako děti nemůžou volit by nemohli volit ani důchodci a lidé bez základního vzdělání. Ačkoli se to může zdát dost radikální, myslím že by to mohlo fungovat.
@alamikulda4 жыл бұрын
Skvele video. Prostudovala jste nekdy myslenku ANKAP, NAP a Rakouske ekonomicke skoly?
@mixalpixal49406 жыл бұрын
Super video..u mna 1ka s hviezdickou dnes za dejepis.....dones mi ziacku knizku.
@ZOZO-go6jd6 жыл бұрын
Podle mě by se to dalo také mnohem zlepšit větším oddělením policie od politiy aby mohly být politice lépe hlídání kdyby se snažili lhát apod. Aby se mohlo vést nezávislé vyšetřování a cokoli co by politik nemohl dokázat a říkal by jen líbivá hesla, lži a polopravdy bylo by to nejen jasně řečeno ale pak by musel být omezen na funkcích do předem určené doby nebo by mu byla permanentně sebraná možnost být volen ve vstahu s jeho prohřešky
@zdenadulak55926 жыл бұрын
krásně shrnuto, jen tak dál
@teny5556 жыл бұрын
Super ako vždy... potešili by isto ešte nejaké politologické/filozofické témy. Alebo ešte možno problematika "(ne)existencie slobodnej vôle", čo rozoberal aj Be Wise, ktorého som cez teba objavil, len to je veľmi široká a komplikovaná téma, ty by si to možno ešte lepšie spracovala... Každopádne, nech sa darí a teším sa na ďalšie videá.
@alenanovakova30736 жыл бұрын
Myslím si, že je to se současnou demokracií podobné jako se socialismem . Myšlenka dobrá, ale provedení je horší. 🤔 Jinak máš velmi příjemný hlas, který bych mohl poslouchat pořád dokola 😉❤️❤️
@margretjardinero48026 жыл бұрын
Nevím, co je na myšlence socialismu dobrého... S tou demokracií je to spíš tak, že si s ní lidé nevědí rady a podle mě ani přesně nevědí co to v praxi znamená (spíše v tom smyslu, že si jí neumí vážit, berou ji jako samozřejmost). A jejím největším problémem je, že má schopnost zničit sama sebe.
@alenanovakova30736 жыл бұрын
No hlavní myšlenkou bylo to, že si mají být všichni lidé rovni. Bohužel se to provádělo proti vůli lidí (znárodňování) a navíc se vždy našel někdo kdo měl té moci víc. Ale je to můj názor a já ti ho rozhodně nevnucuji. 😉😉
@margretjardinero48026 жыл бұрын
@@alenanovakova3073 Nene, to si trochu pleteš. Že si jsou všichni rovni je přeci i myšlenkou demokracie (proto mohou všichni bez rozdílu volit). Ta rovnost se v socialismu praktikuje tak, že se soukromé vlastnictví nahradí společným, a to je už přeci od začátku hloupost, aby všechno patřilo všem (nehledě na to, co to v praxi znamenalo). Ale neber to, jako že se s tebou chci hádat, jen chci, abys pochopila ten rozdíl :)
@alenanovakova30736 жыл бұрын
Já to vím, možná jsem to špatně napsal, ale i tak děkuji za vysvětlení. 👍
@5t4lk3r005 жыл бұрын
@@margretjardinero4802 Myšlienka komunizmu/ socializmu bola aby si boli všetci rovní, áno ale je v tom podstatný rozdiel od demokracie. V myšlienke komunizmu si mali byť všetci rovní z každej strany. Inak povedané rovní právne, sociálne ale aj ekonomicky aj keď sa to nikdy nepodarilo toto bola jeho myšlienka. Ako sme si rovní teraz v demokracii. Vezmime si to v praxi : máš jedného bohatého podnikateľa, ktorý riadi najväčšiu firmu v európe napríklad a potom máš radového robotníka, ktorý robí za pásom 12 hodín denne. Ako sú si tí dvaja rovní .. áno majú rovnaké práva, napríklad to volebné čo si spomínala. Avšak vezmime si situáciu, že by boli obaja závažne chorý. Koho by lekári vyšetrili skôr? Podnikateľa čo im môže ponúknuť 100 000€ za liečbu alebo chudobného robotníka? Odpoveď asi vieš. Alebo druhá situácia, rovnakí ľudia a podmienky ale teraz by šlo o to, že by obaja spáchali trestný čin . Podnikateľ si zaplatí najlepších právnikov po prípade podplatí sudcov ( pretože dnes to takto chodí v demokracii, nehovorím, že v socializme to bolo inak ..len hovorím aká mala byť myšlienka socializmu a nie aké bolo skutočné prevedenie.) a nakoniec z toho vyjde ako nevinný.. a ten robotník kedže nemá peniaze tak skončí v base. Toto je jeden z ďalších problémov dnešnej demokracie pretože všetko je postavené na peniazoch. A ja netvrdím, že ten robotník sa nemohol vypracovať na nejakého riaditeľa firmy to nie .. ale je to krásny príklad ako si nie sme rovní, iba v niektorých aspektoch života. A to že radových robotníkov svet potrebuje je fakt.. ako by to tu vyzeralo keby je každý človek len podnikateľ a vedúci .. to by nešlo pretože svet potrebuje ľudí aj na tie podradné práce a na nich každý zvysoka kašle .. a tam je ta myšlienka rovnosti .. komunisti zastupovali robotnícku triedu a tá myšlienka bola dobrá, aj keď vieme ako to nakoniec dopadlo .. nebudem zastávať komunizmus ani socializmus ..bolo to svinstvo a nič to nemôže ospravedlniť ale ta počiatočná myšlienka zlá nebola ale bola UTOPISTICKÁ . ( sorry za gramatiku a čiarky .. nikdy som na to nedával dôraz a toto je len vyjadrenie môjho názoru na youtube tak nebudem z toho robiť diskusný príspevok :) ďakujem za pochopenie. )
@dominikmiko68492 жыл бұрын
Super poučné video, sleduji tvojí tvorbu pravidelně, a moc si jí užívám. Můj Mistr ve škole vždycky říkával "Kluci buďte chytří protože blbým se dobře vládne" určitě tím myslel tohle. XD
@nationpretorian13656 жыл бұрын
Minule sa ma kamarát opýtal, že čo si myslím o demokracií. Odpovedal som mu, že nato aby demokracia fungovala potrebuješ a.) budúci reprezentanti /politici/ tam idú s vedomím niečo spraviť pre občanov a nie pre vlastné obohatie b.) ako ty vysvetluješ vo videu treba aby občania aj vedeli prečo niekomu dávajú hlas a vedeli si to adekvátne odargumentovať .. čiže zaviesť vzdelanostný cenzus aby sa tento nedostatok vyriešil? lenže to by sme museli prepísať ústavy a ľudia s jednoduchým vzdelaním by sa cítili dotknuto
@Azfox-n2r6 жыл бұрын
Väčšina ľudí má síce argumenty, no ale napríklad keď ty volíš LSNS, si o tom presvedčený a vieš si to aj obhájiť, i tak ťa verejnosť zhovadi, lebo volíš LSNS, i keď v ústave sa píše, že občan by nemal byť diskriminovaní kvôli jeho politickom smere. To dávam ako príklad
@nationpretorian13656 жыл бұрын
@@Azfox-n2r Na Slovensku je partokracia a nie demokracia :))) pravny stat sme len vtedy ked to ako komu vyhovuje. V pravnom state by nemal byt predseda NR SR na cele parlamentu ked je preukazane, ze jeho titul je zaplateny plagiat ale mal by podat demisiu, verejne ospravedlenie a zmiznut z politickeho diania.. ale co cakat od cloveka co pred volbami jasne dal najavo, ze do vladnej koalicie s madarmi nepojde :)) to iste povedal aj Bela a aha ako jeden druheho kryje.. Asi najvacsia tragedia bola byvala politicka strana Siet.. Ludia su znechuteni z volieb opravnene.
@Azfox-n2r6 жыл бұрын
@@nationpretorian1365 ale ako a načo ti bude tvoja rigorozna práca keď si predseda NR SR. Nepoviem keby je najvyšší sudca... A ešte si otvára nato hubu Nicholsonova ( či ako sa to píše), ktorá nemá vysokú školu. I tak to je len zásterka, aby sme zakrili problémy napr ako je zlý sociálny systém, vďaka ktorému cigáni nemajú dôvod pracovať, nie že nechcú, ale ani nemusia
@alexislexis82085 жыл бұрын
@@Azfox-n2r kazdy ma pravo posrat si zivot pon svojom len sa moc nesnaz posrat ho aj inym aj volici fasistov maju svoje argumenty ja viem... to tu pisat nemusis kazdy ma nejake...
@zuzanasurinova87913 жыл бұрын
Ludia s jednoduchym vzdelanim sa mozu dovzdelat a mozu volit
@tiktak35596 жыл бұрын
A preto rozhodujú o zdravotníctve právnici o školstve právnici atď. o doprave... ;) a tí, ktorí sa uchádzajú o naše hlasy, sú poväčšine absolútne nevhodní.😊 Nemôžeme hovoriť, že u nás to nefunguje pokiaľ to robíme zle... Ešte dodám, že školy sú miestom kde sa dá ľahko vtlačiť ideológia a pripraviť voličov pre určité veci ( ktoré nemusia byť vždy tie dobré) takže základ nepolarizovať školstvo. :) Lebo keď ho začneme polarizovať, dopadne to ako so socializmom a jeho manipuláciou mládeže len v novodobých dejinách.
@krausko56 жыл бұрын
len pár vetami. na demokracii-ak sa tak toto zriadenie dá nazvať je zlé to, že tu existuje dvojitý meter, jedni majú maximálne práva na všetko, môžu kradnúť od železa až po miliardy, skutok sa nestal a všetko je v medziach zákona, môžu klamať, podvádzať, a sú si vedomí toho že sa im nič nestane, však oni sú tí najčestnejší, oni sú svätí, oni sú dobrí. A druhá skupina je oproti nim absolútne nič, štát resp systém im dáva neskutočne veľa prekážok, síce si môžu povedať svoj názor, ale hneď sú za to kádrovaní, osočovaní od tých veľkých demokratov. Najväčšia sranda je, že veľkí demokrati radi poučujú a moralizujú o slobode, demokracií, a ľudských právach. Ćo sú pekné slovička, ale to je tak všetko. V sledovaní záujmov určitých skupín, štátov a ľudí sú ochotní vyvolávať a viesť vojny minimálne so státisícami obetí, podporovať také režimy, ktorým by mohol závidieť aj Idi Amin, korumpovať, ovplyvňovať voľby, zvrhávať im nenaklonené režimy atd. Vážení, gratulujem Vám, naozaj ste dobrí
@jakubkolacek68136 жыл бұрын
Děkuji. Toto si většina lidí neuvědomuje. Demokracie prostě funguje pouze za ideálních předpokladů.
@SVKPETO3 жыл бұрын
vdaka informatizacii je mozne priblizovat sa k priamej demokracii
@dejiny6 жыл бұрын
Těžko říct, jak to konkrétně udělat, ale všichni by určitě volební právo mít neměli. Protože těch lidí, co nejsou schopni racionálního rozhodování je docela dost. Minimální požadované vzdělání by možná bylo dobré, ale možná by tím také vzniknul prostor pro korupci a vzdělání také nemusí nutně být zárukou schopnosti kritického myšlení a rozhodování. Co by ale možná pomohlo, by bylo volební právo jen pro ty, co platí daně. Jednak by bylo spravedlivé, kdyby o státu rozhodovali jen ti, co do něj nějak přispívají, a jednak průnik mezi neplatiči a neschopnými kritického myšlení asi bude dost velký.
@jaja12796 жыл бұрын
To znamená že dospělí studenti by nemohli hlasovat, protože neplatí daně? Lidé na nemocenské také ne?
@dejiny6 жыл бұрын
@@jaja1279 No jo, na ty jsem nepomyslel. Lidé na nemocenské předtím daně platili a potom zase platit budou, takže ti určitě ano. Studenti by asi hlasovací právo také mít měli, už proto, že jako vzdělaní lidé by teoreticky měli být schopni kritického myšlení a racionálního rozhodování, ale na druhou stranu, pokud to opravdu budeme brát tak, že o státu mají rozhodovat ti, kteří do něj přispívají, tak by vlastně to právo mít neměli. Ale težko říct, jak by to bylo "správně".
@dejiny6 жыл бұрын
@@dronger_ To je mi jasné, ale koncentrace takových je mezi nimi určitě nižší.
@patress112ify6 жыл бұрын
Booože ja z tých očí stále nemôžem ... :O kriste, normálne som si to video na minútu stopol a len tak sa do nich díval :D a navyše máš hrozne príjemný hlas, vedel by som si ťa predstaviť kľudne ako nejakú moderátorku v rádiu alebo kľudne aj v TV :)
@buzzardstudios80396 жыл бұрын
jak se říká demokracie je tak silná jako její volící občané téma je to zajímavé ale taky velmi komplikované už vidím lidi co dosnatnou téměř nulovou bodovou hodnotu jejich hlasu stěžující se na utlačovaní co se týká vzdělání určovaní hodnoty hlasu bych taky vynechal vysoké vzdělaní neznamená politickou gramotnost stejně i na opak
@filipkrkoska30726 жыл бұрын
Tady stačí napsat pouze jediné...Vzdělání a inteligence spolu nesouvisí
@simonasimonova71116 жыл бұрын
Video sa mi velmi páčilo.A asi by ten test bol dobrý.Myslím si že naozaj kvantita voličov ,uprednostnená pred kvalitou nám škodí.Dakujem za poznatky z dejepisu!
@Enclave_Engineer6 жыл бұрын
Nechápem prečo všetci zhadzujú Trupa práve on stojí na strane verejného prospechu a bráni vlastnú krajinu a nenechá si rozkazovať od iných organizácií
@jamesmaxwell65306 жыл бұрын
U demokracie (většinový systém) důležitý jaký volební systém použijeme. Je dobré, aby volební systém splňoval Condorcetovo kritérium: cs.wikipedia.org/wiki/Condorcetovo_krit%C3%A9rium?wprov=sfla1
@instrukcion146 жыл бұрын
ešte ma naapdol systém volieb, kde by výsledky boli váhového charakteru, podobne ako známky na VŠ podľa poštu kreditov za predmet. niekto so základnou školou by mal malé percento a niekto s VŠ školou by mal niečo blížiace sa ku 100%. v podstaet voliť môže stále každý, ale nie každý môže mať rovnako silný hlas. Pravdaže je to podmienené vzdelaním, ale to musíme prekopať naše školstvo. Len si vezmime ,že aktuálne sme 30 rokov po revolúcii a aby sme sa dostali na ďalší stupeň, tak celá predošlá generácia musí vymrieť aby tu neostalo nič, až potom budeme mať možnosť budovať niečo viac ako sme my sami. sú to silné slová, ale stále tu vidíme prívržencov, resp pozostatky režimu.
@igorconka6 жыл бұрын
Zial, vzdelanie nezarucuje ani inteligenciu ani moralne spravanie...
@miroslavcibula68673 жыл бұрын
:-D páči sa mi, že hneď prvý príklad sú použité slova Sokrata, ktorý sa považuje za zakladateľa demokracie pričom zrovna on bol proti nej :-D
@jansevcik80756 жыл бұрын
Super videotéma. Smutné, že nedostatky demokracie sú stále aktuálne aj po 2500 rokoch. Aj keď reálne ju tu (ne?)máme necelých 30 rokov. Racionálne zmyšľanie ale nie je samozrejmosť pre všetkých aj keď sme druh ,,človek rozumný'', je to akási nadstavba u poniektorých ,,sapiens''. Lenivosť, naivita, emócie(hlavne negatívne), absencia kritického myslenia akoby od ,,opice'' prevládajú nad ľudskosťou, racionalitou a empatiou. Kďe a kedy sa to láme? V skratke asi socialno-kultúrno-politicko-výchovno-ekonomický vpliv(prip. daľšie: geo-klimaticko.... vplivy.) Takže treba toho riešiť viac. Ľudstvo je na úpadku a politický reprezentanti našej doby to väčšinou potvrdzujú a poniektorý riadne zneužívajú. Aký ľud taká vláda-samozrejme väčšinovo. Česť pár výnimkám, ktoré kôli ,,opiciam'' voličom majú ale malé šance. Vydím to dosť pesimisticky. Podľa mňa sa rozumný ,,vodcovia'' dostanú k moci asi až po nejakých ekolo. ekono. a iných krízach až potom sa možno čosi zmení pokiaľ to nejaký mocibažný silák ,,burano-medveď'' nezneužije. Momentálne sa máme v demokraciach veľmi dobre-paradoxne ale upadáme. Asi je to ľudské resp. opičie. Zišlo by sa pár Aristotelov (učňov ako Alexander Veľký radšej už nie😉) alebo neviem čo. Uvidíme.... Ty robíš super prácu-snáď nejaký mladý kotlebovolič alebo iný budúci začne používať po zhliadnutí vlastnú hlavu.
@Mystic777775 жыл бұрын
par takych myslitelov sa najde v kazdej dobe, aj dnes len su casto vystaveni kritike ludi, ktorym aktualny stav vyhovuje, tak ako prvi propagonisti zakazu otroctva ci teorii obehu Zeme okolo Slnka a pod., odporucam toto video k nahliadnutiu pokial je zaujem o zmenu spolocenskeho paradigmatu aspon na zamyslenie: kzbin.info/www/bejne/mKGpaKaGg8eBr7c
@pborcin3 жыл бұрын
Rozumný - nie vodcovia, ale zástupcovia sa dostanú nie k moci, ale k spravovaniu našich spoločných záležitostí len prostredníctvom slobodných hlasovaní, nie prostredníctvom volieb.
@tobias32076 жыл бұрын
Bude niekedy herný stream ? :D
@samuelbackady16 жыл бұрын
ako som uz napisal na FB, ja by som skor chcel vediet co je dobre na demokracii, lebo pri sucasnom upadku spolocnosti a nedovere ludi v stat speje cele ludstvo (alebo urcite aspon Slovensko) do riadnych exkrementov ... ale ak sa mame bavit stale v medziach v nejakej supermodernej a neotrasitelnej "superdemokracie" (comu uz davno neverim), urcite by som posilnil nejaku kontrolnu zlozku demokracie, jednoducho v tejto nasej prehnitej nepriamej demokracii chyba nieco z priamej demokracie, NKU je iba obycajny byrokraticky organ a sucasna vlada je pre mna iba narodna zrada spachana na obcanoch SR v priamom prenose a uz davno mali byt predcasne volby keby mali este kuska aspon nejakej ludskej cti, ked uz tu politicku cest vyhodili von oknom a este ju v lufte nakopali 2x do riti
@sofiamiglierini68146 жыл бұрын
Je pravda že demokraciu nemôžeme brať ako niečo sväté alebo dokonale. Ale stále si myslím že demokracia je lepšie ako diktatúra i keď má kopec chýb lebo stále o veciach rozhodujú aj múdri ľudia nie len hlupáci. Mnoho krát v histórii boli diktátori ktorý zabili veľa ľudí. A ktorá demokracia zabila veľa ľudí ?! Ale čo je najlepšie pre nás a našu krajinu ? Možno by pomohlo zlepšenie školstva.
@xmatobujnakx6 жыл бұрын
Viac hodin v skole ohladom fungovania statu od politiky az po dane, odvody ,dochodkovy system ale aj sucasnejsie dejiny a ako to funguje vsetko okolo statu ...... Je to rapidne zanedbane aspon u nas a potom tu mame kapitanov a podobnych. Osobne si myslim ze taka meritokracia alebo technokracia by nemusela byt zla ale aj ta ma vela momentov kde sa to moze zvrhnu t.
@andybike52525 жыл бұрын
Probírali jsme to s učitelem na střední škole. Říkal, že mu nevadí, že volí všichni. Nebo spíš stylem, že s tím stejně on sám moc nenadělá. Ale navrhoval krátký test na IQ. Když by někdo chtěl volit, musel by vyplnit tento test. Hlasy by platili pořád stejně, každý měl stejnou hodnou na úkor výsledku testu. I tak by politici, voliči i nevoliči viděli analýzu počtu hlasů od "chytrých" nebo "jednodušších" lidí. Moc nevím jak by to pomohlo, protože IQ také není všechno. Hromada politiků má vysoké IQ, ale i přes to se chovají, tak jak se chovají. :)
@dupa19542 жыл бұрын
Az sa sam cudujem, preco som sa k tomuto vynikajucemu videu s vynikajucou autorkou dostal az teraz. Pripojim (aj ked neskoro) svoj nazor na demokraciu. Ako naznacila Sandra, problemom zastupnickej demokracie je ..."koho medzi sebou vybrat?"... A vtedy prichadzame na to, ze ti najvatsi odbornici, od lekarov, vedcov, ucitelov, sustruznikov az po spominanych cukrarov, sa drzia svojho remesla (odboru) v ktorom sa zdokonaluju a rastu. A teraz to pride...😀😀 Prave v tomto bode sa objavia v ich radoch ti menej skuseni, lempli, flakaci, ako sa hovori "mudrosrači" a neraz vysloveni podvodnici. Taki vacsinou zalozia stranu a postupuju po chrbtoch svojich sukmenovcov. A tak to ide vyssie a vyssie. Hore sa dostane iba ten najprefikanejsi a charakterovo najviac bezcitny clovek s dobrymi laktami. A opat...stupame a stupame..az....az sa dostaneme ku absolutnej spicke, kde sedi ten najvacsi "hajzel" na samom vrchole pyramidy konciacej napr v Bielom dome alebo v Kremli. Takze nakoniec zistime, ze ľudstvu v demokracii po jej historickom vyvoji vladnu iba sami gauneri, nefachčenkovia a vagabundi 😁😁😁 ...a ti ostatni?....ti nam dalej vsetkym pre radost pečú vynikajuce cukrarenske zakusky a dobroty, alebo liecia nase choroby a bolesti☺☺
@ipilimumab46376 жыл бұрын
Základným prvkom, ktorý ohrozuje demokraciu a humanitné princípy v dnešnej dobe nie je ani tak nezvdelanosť ľudí/nezáujem o politiku ako tomu bolo v minulosti ale sociálne siete a internet. Je to neustála fragmentácia pozornosti, neschopnosť koncentrácie, kontinuálneho uvažovania a myslenia, ktoré so sebou tento fenomén prináša. Je to hra na emócie a potĺačanie rácia. Vytvára umelý pocit porozumenia a stotožňovania sa s názormi ľudí iba na základe dojmov, s pravdou sa aktívne manipuluje vplývaním na zmysly, dôležité nie sú hodnoty morálky a cnosti ale počet lajkov, videní, prezentovanie svojej osoby. Kritické myslenie sa vytratilo v slepej viere, že informácie uverejnené na inernete korešpondujú s realitou a realita sa zmanipulovala a roztrieštila na tisíce poloprávd a klamstiev, aby ľudia nadobudli pocit, že svet je komplikovaný a v takto vytvorenej fikcii stratili schopnosť rozlišovať. Utiekajú sa k alternatívnym správam a konšpiračným teóriám, pretože logické odôvodnenia stratili noblesu a nenapĺňajú vyprahnuté duše pravidelnými dávkami silných pocitov. V takomto terénie je skutočne jednoduché manipulovať verejnou mienkou, víťaziť v debate populistickými rečami, nacionalistickými tendenciami, prezentovaním spoločného nepriateľa, ktorého treba zničiť (ako toľkokrát v minulost). Odklon od princiípov, na ktorých bola naša republika vysvtavaná je znepokojivý, znepokojivá je aj situácia v celej Európskej únií a USA, kde sa k moci pomaly dostávajú strany s jednoduchými riešeniami ale bez schopnosti dôsledky takýchto činov objektívne zhodnotiť a už vôbec nie o nich informovať voličov. Azda o chvíľu nebude namieste otázka, aké chyby demokracia má, aby sme sa ju neustále snažili zlepšiť ako o tom sníval Popper ale ako ju zachrániť. Demokracia má zmysel, ponúka vieru v chod dejín a nádej na prípadnú zmenu ako žiadna iná forma vlády. Treba ju chrániť a hlavne sa viac zaujímať o politiku, pretože sa nás bytostne dotýka. A to je najlepší recept na zlepšenie demokracie. Pretože keď chceme citovať Aristotela a Platóna, je viac ako potrebné citovať aj Perikla: ,,My jediní totiž človeka, ktorý sa nezaujíma o politiku, považujeme nie začloveka, ktorý sa iba drží stranou, ale za človeka neužitočného, veď aj keď iba nemnohí môžu politiku vytvárať, všetci sme schopní ju posudzovať."
@MrSlobodoslav5 жыл бұрын
Tak toto bolo veľmi povrchné. Ide o úplne zjavné nepochopenie toho, čo demokracia je. To je bohužiaľ úplne bežné, že ľudia ani netušia, čo to demokracia je. Ale tí, ktorí sa k tomu verejne vyjadrujú by to mali vedieť. Čo bohužiaľ tiež častokrát neplatí.
@marekvyr6 жыл бұрын
Ďakujem za video. Táto otázka sa mi vynára vždy, keď voľby nedopadnú :) Mám takú teóriu, možno si ju už niekde počula - neverím, že napadla iba mňa: Išlo by o akýsi druh špecializovanej priamej demokracie. V parlamente by nesedeli zástupcovia, ale každý občan podľa dosiahnutého vzdelania by mal právo a zároveň povinnosť rozhodovať vo veciach verejných (zákony, rozhodnutia) proste ak napríklad nastane problém kedy ísť do dôchodku a vecis tým spojené, tak všetci napríklad všetci ekonómovia a psychológovia by dostali tému a 30 dní. Návrhy a pripomienky by si šérovali v uzavretej skupine iba oni a o 30 dni by sa vybralo pár návrhov, a online každý odvolí. Podobne lekárske a právnicke témy. A áno, právo voliť by bolo obmedzené len na odborníkov s určitým dosiahnutým vzdelaním. Čo poviete na taký model?
@edwwi6 жыл бұрын
Vždy říkám, že právo volit by měli lidé získat raději udělením zkoušky a získáním něco jako volebního průkazu, než tím že je ti 18 a to je vše...
@Irenkajelinkova3 жыл бұрын
Dobrý den. Vaše videa jsou luxusní.
@adamkubinek1356 жыл бұрын
Já bych to udělal váženým průměrem, volil by každý, jen by jednou za čas proběhlo testování o znalostech politické scény. Výsledky by se voliči nedozvěděli a byli by jen uložené v systému. Kupříkladu v občance vedle biometrie. Dále bych pak rád viděl, že by naši zástupci měli připravený svůj životopis a to plný životopis včetně průšvihů, kterých se v politice dopustily. Ten životopis by nepřipravovali oni, ale umělá inteligence, která už dnes existuje (ty, které analyzují dnes zavádějící odpovědi, lži atd.) Byla by to transparetní informace o tom, jaký ten politik doopravdy je, ne jen jak se tváří. Občané by byli spokojeni, že každý může volit a naše státy by neřídili cukráři, ale lékaři. Alespoň toto si od tohoto systému myslím, že by mohl fungovat.
@tomsektul316 жыл бұрын
A ty se nikdy netváříš jinak než jakej doopravdy jsi? :D Každej nosí masku a pokud ne tak si v téhle společnosti neškrtneš možná jen výjimečně.
@adamkubinek1356 жыл бұрын
@@tomsektul31 Záleží jak před kým. Mezi kamarády se nepřetvařuji, před cizíma jsem trochu více uzavřený a chladný. Evidentně jsi ale vzal můj příspěvek z trochu jiného konce, než jsem zamýšlel. Otázka byla, jak zlepšit demokracii a ne jak se kdo tváří. Po politicích nechci osobnostní rozbory, ale jejich minulost, aby šlo vidět, jaké názory mají a zda si jdou za svým, nebo zda jen mění názory dle toho, jak se jím to hodí...
@ondrejkandrac6 жыл бұрын
Dobrý deň Sandra, veľmi dobré video. Existujú Tvoje videá aj vo forme podcastov? Podľa mňa ľudia, ktorý sú viac offline, by to ocenili :)
@martinzlebek65346 жыл бұрын
Podle mě vždycky vládnou ti nejschopnější. Je jedno jaký je systém, o moc se bojuje neustále a kdo s ní neumí zacházet, ten o ni velmi rychle přijde a ten kdo umí si ji vždycky znovu získá.
@petrabernathova16215 жыл бұрын
Neskutočne kvalitný content,jeden veľký klobúk dole
@ondrejzapalka7036 жыл бұрын
@UCtW6UE6h-Na5E5BCLBafbcQ@UCtW6UE6h-Na5E5BCLBafbcQkde bereš tu muziku do intra ?
@matias0366 жыл бұрын
áno bohužiaľ vzdelávanie a nie len v školách ale to celoživotné je podcenené a práve tá najsilnešia vrstva voličov má často pochybné zdroje, potom sa nečudujme že sú volení rôzny dezoláti... výsledky vstupných testov pred voľbami by boli asi veľmi prekvapivé...
@Sunshine-ci7xi6 жыл бұрын
Zrovna teď se ve škole učíme o Sokratovi, Platónovi a Aristotelovi a já s Platónem souhlasím. Má to něco do sebe:)
@HonzaSlavik6 жыл бұрын
Co je to za mikrofon, který používáš?
@davidx88413 жыл бұрын
dobre video na obn sme si to pustali
@sklamanyobcan51773 жыл бұрын
Dobré video ale zlý obsah...resp. demagogický. Zavádzajúci. Sú to polopravdy až nepravdy. Je to lacná propagácia volieb. Vôbec sa nedotýka reálnych nevýhod demokracie.
@sarahjelenikova86266 жыл бұрын
Totálny súhlas. Stačí už len pohľad na to, na akej pozícii je Fico a jeho kamoši. Mladí ho tam asi nedosadili :)
@KIRRALORE6 жыл бұрын
Osobně zastávám takový názor: ,,Meritokracie, by měla rozhodovat, spolu s rozumem a znalostmi." Tím myslím že: Člověk by neměl dostat volební právo s ne s určitým věkem, ale zkušenostmi. Za mě bych byl pro to usnesení, že jen lidé nad 30 a více let by dostali volební právo, a to za podmínky, že přinesl něco společnosti. Př: pracoval po celou dobu v nějaké firmě nebo tak podobně a někam to dotáhl (začal v mekáči u plotny a skončil jako jeho manažer), byl na vojně a plnil vojenskou službu, nebo prokázal své znalosti v nějakých výzkumných projektech. Nebo jsou učiteli.... To o jaké znalosti a výzkumy by se jednalo by se muselo upřesnit. Samozřejmě že tohle je jen názor a nikoho s tím nenutím souhlasit.
@Mad_Max456 жыл бұрын
Ahoj, veľmi vydarené video :) Rád by som uviedol aspekt, ktorý považujem za veľmi dôležitý a ktorý zdá sa, nikto neuvádza: Domnievam sa, že na to, aby ľudia mohli žiť pohromade, musia byť schopní uveriť rôznym ideológiám. Len vďaka tomu môžu prijať napríklad demokraciu. Aby toho schopní boli, musia byť len málo kritickí. Kritickosť však nie je otázka voľby, ale vrodená schopnosť. Výrazne kritické myslenie vedie k individualizácií a znemožňuje prijatie prepracovaných podporných ideologií, potrebných pre udržiavanie pocitu stotožnenia indivídua s masou. Výrazne slabé kritické myslenie, alebo žiadne kritické myslenie zase znemožňuje život v masách, lebo neumožňuje organizovať sa v tak početnej populácii, ktorá je nad rámec toho, k čomu sme sa biologicky vyvinuli. Je to všetko akási vnútorná nerovnováha ľudského druhu, akési prechodné štádium, ktoré má v prírode obvykle dva závery: stabilizáciu, alebo vyhynutie. Razí sa myšlienka, že rozhodujú hlupáci a že treba vzdelanie a kritickosť. V skutočnosti je kritické myslenie nežiadúce pre akýkoľvek režim, alebo spoločnosť. Príroda je boj. Aj človek je súčasťou prírody a tiež bojuje. Nie len s okolitou prírodou s inými druhmi, ale aj vo vnútri vlastného druhu. Prakticky všetci to vieme, ale väčšina sa domnieva, že je to spôsobené absenciou múdrosti. Lebo múdrosť rovná sa dobro, láska, mier atď... Tak sa to učíme. Lenže boj nie je z hlúposti, ale je podstatou existencie biologického života. Poznanie pravdy znemožňuje oddať sa tak naivnému ideálu akým je demokracia. Morálka je povrchná záležitosť, slúži udržaniu poriadku v spoločnosti. Sú to pravidlá ringu, ktoré keď jedinec dodržuje, nemožno mu nič vyčítať. Tiež je to spôsob, akým sa človek chlácholí, že nie je zmrd. Ale vedie boj aj pod povrchom. Častejšie nevedome ako vedome a to, čo robí vedome, sa snaží pred samým sebou všemožne ospravedlniť. Racionalizovanie je pre neho potrebnejšie ako sex. Malinkatý citátik: :) "Ne, tento špatný vkus, tato vůle k pravdě, k 'pravdě za každou cenu', toto mladické šílení z lásky k pravdě - to vše se nám zošklivilo: jsme na to příliš zkušení, příliš vážní, příliš veselí, příliš poučení, příliš hlubocí… Možná je pravda ženou, která má důvod neukazovat své důvody? Možná zní její jméno v řečtině Baubó?… Ach, ti Řekové! Ti uměli žít: k tomu je třeba zůstat statečně stát u povrchu, záhybu, pleti, zbožňovat zdání, věřit ve formy, tóny, slova, v celý Olymp zdání! Tito Řekové byli povrchní - z hloubky!" Pripájam nejaký ten link pre dovysvetlenie prípadných otázok: mizantropovblog.wordpress.com/mnohe-korene-nasho-utrpenia/
@error7136 жыл бұрын
Tak tak... Nech žije Cisár pán a jeho rodina!
@pborcin3 жыл бұрын
Demokracia predovšetkým nie je demokratická. A teda voľby nie sú hlasovania. Čo sa týka politiky a dejepisu treba si vyjasniť dojmy a pojmy.