jak tedy poznám kdy použít hundovo pravidlo a zapsat do kazdeho cverecku jednu sipku a pak až párovyt a kdy psát rovnou šipky dvě?
@rychlachemie5668 Жыл бұрын
Vždy postupujete Hundovým pravidlem -> tedy každý orbital obsadíte nejdříve jedním elektronem a až poté postupně druhým s opačným spinem. Pakliže "víte" že obsadíte všechny elektrony v daném orbitalu, tak je to jedno, protože stejně bude výsledek obsazený orbital ... správně ale vždy postupujeme Hundovým pravidlem 🙂
@mr.carcharodontosaurus7119 Жыл бұрын
mohu se zeptat jak se budou zapisovat prvky co jsou 4f a 5f
@rychlachemie5668 Жыл бұрын
Příkladem můžeme využít třeba prvek Terbium (protonové č.65) - Je vhodné se podívat na periodickou tabulku, kde jsou lantanoidy a aktinoidy zařazeny pířmo do tabulky tzv."Velmi dlouhá tabulka" -> tam vidíme, že lantanoidy a aktinoidy jsou hned vedle S prvků ... takže zkrácený zápis el. konfigurace bude [Xe] tedy vzácný plyn pv periodě nad terbiem, poté 6S2 (ty jsou zaplněné klasicky na začátku periody) a poté pokračuje perioda dále lantanoidy a je 9. v řadě lantanoidů, ale musíme se ipamatovat že f prvky mají číslo periody o dva menší -> není to [Xe] 6s2 6f9, ale [Xe] 4f9 6s2 ..... Příkladem by mohl být dále třeba Plutonium (protonové č. 94) -> [Ra] 5f6 7s2 .... (klasicky použijeme vzácný plyn z minulé periody, dále se nacházíme v 7. periodě, takže 7s2 a poté musíme zapsat f prvky, ale ty nebudou 7f6 ale 5f6) ... určitě můžete napsat jakýkoliv prvek s doplňkem "elektronová konfigurace" do google a on Vám napíše základní elektronovou konfiguraci. Jistě po pár prvcích pochopíte celý princip.