Zawsze moddowanie jest łatwiejsze od tworzenia czegoś nowego ;) W grach komputerowych też tak jest :D Cieszę się, że natrafiłem na tę serię. Pomoże mi z pewnością ruszyć z moim projektem :)
@Bartoszeg026 жыл бұрын
Mnie interesują takie tematy :) : Tworzę grę a przy okazji tworzę grafikę. Mam już przygotowane trochę grafik ale zastanawia mnie w jakiej rozdzielczości są tworzone rysunki np. na takie karty? Czy 20 px na milimetr wystarczy? Co wychodzi drożej w trakcie produkcji: taki arkusz A4 pokryty żetonami z grubej tektury czy np. ze 3 arkusze kart w formacie A4? Czy są jakieś standardowe wymiary plansz jakie opłaca się drukować? (np. wielokrotności A5) czy jeśli chodzi o koszt to nie ma znaczenia i liczy się po prostu powierzchnia pokryta farbą? Ogólnie super byłby odcinek omawiający kwestie kosztów produkcji - pomoże to ustalić autorom gier na ile mniej więcej mogą sobie pozwolić komponentów a kiedy trzeba powiedzieć basta! :) pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki !
@CrowRichi6 жыл бұрын
Także zajmuje się grafiką:) dla tego teraz obieram kierunek w zakresie grafiki cyfrowej, aby obniżyć koszta z tym związane przy wydaniu gry.
@darkmoon1426 жыл бұрын
Witam interesuje mnie ile trzeba zaplacic grafikowi za wykonanie wszystkich ilustracji do powiedzmy gry skladajacej sie z 250 kart. Z gory dzieki za odpowiedz. P.S warsztat projektanta to bardzo ciekawa seria na kanale.
@Mortinista6 жыл бұрын
Kiedyś robiąc rekonesans dowiedziałem się, że za 100 kart wychodzi kwota w przedziale 5-20 tyś netto. 5 za grafikę z sieci z nałożonymi filtrami po 20 za ręcznie malowane. Ciekaw jestem ile kosztowały grafiki do Valhalli, zwłaszcza, że była to mieszanka - myślę jednak, że to tajemnica Wookiego...
@GranieWChmurach6 жыл бұрын
250 unikalnych ilustracji? Ogromna kwota. Oczywiście zależy czy mówimy o profesjonalnym grafiku. Nawet największe firmy, które sprzedają dziesiątki tysięcy egzemplarzy zazwyczaj nie mają 250 różnych kart.
@GoOnBoardPolska6 жыл бұрын
Wszystko zależy od tego jakie to ilustracje i kto je rysuje. Jedna ilustracja na kartę może kosztować 50/80 / zł może i kosztować 800/1000 zł Najczęściej będzie to pewnie przedział 150-400zł. Także 250 ilustracji to budżet około 75 tysięcy a pamiętaj że w grze potrzeba więcej ilustracji i jeszcze pracy grafika. Ale tym zajmuje się wydawca. Chyba że sam chcesz wydawać to nie wydawaj jako pierwszej gry z taką liczbą ilustracji :)
@ukaszjankowski57686 жыл бұрын
Woow to spore koszta.... A czy zagramwto jakoś wspomaga takie działania w znalezieniu grafika? Jak to wygląda w tej Waszej platformie. Mógłbyś Łukaszu to jakoś rozwinąć temat platformy?
@GoOnBoardPolska6 жыл бұрын
Będziemy mówili jeszcze o tym jak wygląda współpraca z wydawcą. Akurat zagramw.to nie zalicza się do tego tematu, bo my jesteśmy pośrednikiem w finansowaniu. Wspieramy marketingowo i doradzamy, ale nie wydajemy gier. Gry wydają wydawcy (tacy jak Rebel, Galakta, Egmont, czy np. Go on Board).
@krzysztofgosnicki54576 жыл бұрын
Tyle tych Przemków ostatnio u Ciebie Wookie ;) Wysyp.
@CrowRichi6 жыл бұрын
Przy wykonywaniu ostatniego prototypu zdałem sobie sprawę, że nie warto wkładać swojego wysiłku w kosmetyczne elementy na kartach (zwłaszcza ręcznie). Obecnie testuje karty na sucho z samymi tylko statystykami na nich i najprostszym możliwym opisie ich efektu. Jeżeli w takiej formie gra daje frajdę z rozgrywki, to późniejsze zilustrowanie i nadanie klimatu kartą będzie działać jak środek dopingujący:)
@Bartoszeg026 жыл бұрын
hmmmm po części się z Tobą zgodzę aczkolwiek moim zdaniem to zależy od stopnia skomplikowania karty - miałem niedawno problem że ilość zapisów na karcie (takiej niby do wersji ostatecznej) była zbyt duża... i to co miało ręce i nogi bez grafik okazało się że jest cholernie nieczytelne po nałożeniu tego całego pudru :P ... więc chyba jednak polecam tworzyć szablon karty równolegle :)
@CrowRichi6 жыл бұрын
@@Bartoszeg02 Jako taki szablon to sobie jedynie nakreśliłem na kartach odpowiednimi liniami co ma się od czego oddzielać i sprawdza się to dość przejrzyście. W twoim przypadku może jednak masz ZBYT obszerne treści w opisie i będziesz potrzebował większego formatu na karty, jeśli ich opis uważasz za odpowiedni i ostateczny. Dla tego ja teraz przede wszystkim do czego poświęcam szczególną uwagę, to znalezienie złotego środka na uniwersalny sposób opisywania efektów każdej karty. Ikonografia może spisałaby się najlepiej jako uniwersalny język gry, ale czasami trudno dopasować odpowiednie ikony do specyficznych funkcji karty. Aby sformalizować graficznie ikony będę potrzebował jeszcze ogólnego obrazu mechanik którymi będzie posługiwać się cała gra.
@Bartoszeg026 жыл бұрын
@@CrowRichi problemem raczej była zbyt duża ilość różnych ikonek które trzeba było jakoś porozmieszczać :) Ale dzięki temu część z nich po prostu wyleciała z gry aby poprawić czytelność. Początkowo wydawało mi się to nierealne żeby grać bez nich a teraz ? W ogóle nie tęsknię :). Ja bym uważał ze stworzeniem 'osobnego języka'. Takie coś mamy w race for the galaxy :P ... gra super ale wejście w nią to koszmar :P
@albertzajac61583 жыл бұрын
Fajna przygodówka. Moja działka
@rafasz.70896 жыл бұрын
Szkoda,że tak jak mówicie przedstawianie prototypu wiąże się ze wstydem osoby która go przedstawia. Dla mnie osobiście możliwość przebierania w "wycinkach,żetonach nie od kompletu itp) było niesamowitym doświadczeniem i mega zajawką.
@ewelinam.1879 Жыл бұрын
Ale sie super slucha ludzi z pasją
@thedominospl76576 жыл бұрын
Znacie jakieś firmy które pomagają młodym projektantą? Chodzi o kwestie wydania, i finansowe. Oczywiście chodzi o Polskie wydawnictwo
@GoOnBoardPolska6 жыл бұрын
Każde wydawnictwo, któremu spodoba się Twoja gra będzie wspierało jej wydanie. Także po twojej stronie jest zrobienie dobrej gry i znalezienie wydawcy. O szukaniu wydawcy też będziemy jeszcze mówić.
@thedominospl76576 жыл бұрын
Gry planszowe u Wookiego to dobrze bo mam kilka pomysłów, a jedna gra jest już skończona, tylko jest problem bo mam 14 lat
@sawomirsliwicki53736 жыл бұрын
Panowie, bardzo ciekawy temat, ale sposób jego.przedstawienia to jakiś chaos. Trudno zrozumieć o czym mówicie. Metodyki kontrolowania procesu tworzenia produktów czy systemów są znane. Wykorzystajcie je a zrobicie naprawdę fajny materiał edukacyjny.