Odměny a rizika individuálních akcií - stojí to za to?

  Рет қаралды 9,023

Investiční brambora

Investiční brambora

7 ай бұрын

🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investic...
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U XTB
► geolink.xtb.com/cYduh
► Videorecenze a návod: • Vyzkoušel jsem XTB - c...
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
👉 SEZNAM CORE SELECTION ETF + PODMÍNKY
► www.degiro.cz/poplatky/etf-co... ◄
ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 3 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
-----------------------------------------------------------------
👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
Vyzkoušejte Portu! - získáte tři měsíce zdarma
ČR: tinyurl.com/4zhj446m
SK: tinyurl.com/4mcx2j32
-----------------------------------------------------------------
👉 TRADING 212
► www.trading212.com/invite/11Q8c4gQhn
► Moje portfolio: tinyurl.com/htpvzsh7
-----------------------------------------------------------------
Držet vysoké pozice ve velice úspěšných firmách, jejichž akcie vzrostou během krátké doby o stovky až tisíce procent zní velice lákavě. Kdo by nechtěl během relativně krátké doby několikrát znásobit svůj majetek?
Není však vyšší odměny, bez vyššího rizika. S každou takovou lákavou investicí se tak pojí i zvýšená šance, že proděláme a dopadneme hůře, než jsem čekali.
V dnešní epizodě si proto projdeme studii od JP Morgan, která zkoumá koncentrované pozice v individuálních akciích a jaké byly průměrné výsledky za posledních 40 let. Výsledky mi přijdou velice zajímavé a bohužel - ne zrovna povzbudivé.
• Odměny a rizika indivi...
-----------------------------------------------------------------
🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
► Co se moc neví: na většině akcií proděláte! Bessembinderovy studie • Co se moc neví: na vět...
► Je lepší investovat pasivně, nebo aktivně? Velký výzkum SPIVA • Je lepší investovat pa...
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
► Instagram: / investicni_brambora
► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
-----------------------------------------------------------------
💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
-----------------------------------------------------------------
❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Пікірлер: 103
8 ай бұрын
🔍STUDIE OD JP MORGAN ► assets.jpmprivatebank.com/content/dam/jpm-wm-aem/global/pb/en/insights/eye-on-the-market/agony-ecstasy-2021.pdf ----------------------------------------------------------------- 🔍PODOBNÉ VÝZKUMY: ► Co se moc neví: na většině akcií proděláte! Bessembinderovy studie kzbin.info/www/bejne/mIKVnqOvbseHZtU ► Je lepší investovat pasivně, nebo aktivně? Velký výzkum SPIVA kzbin.info/www/bejne/Y4SmnJZnq8x4irs ----------------------------------------------------------------- Podpořte mou tvorbu a přidejte se do členské sekce na www.buymeacoffee.com/investicnibr Za odměnu získáte: 👉 dřívější přístupy k novým videím - o týden dříve a v tu dobu bez reklam 👉 pravidelné updaty mého portfolia s komentářem, celou řadou grafů a nahlédnutím do zákulisí Investiční brambory a mých financí 👉 bonusová videa - aktuálně už jich je celkem 14 a každý měsíc vyjde jedno nové Seznam bonusových epizod: ► Vyplatí se investovat do akcií, když je inflace tak vysoká? ► Pět klíčů ke šťastnému životu - PERMA model štěstí ► Zamyšlení nad pravidlem 4 % ┃ Bezpečná vs. perpetuální míra výběru ► Vývoj a update portfolia (prosinec 2022) ► Srovnání dluhopisových ETF: iShares vs. Vanguard Global Aggregate Bond ► Jak vyzrát na sekvenční riziko ve fázi čerpání ► Jak (ne)vydělat na tematickém investování - robotika │kyberbezpečnost │fintech │gaming │voda ► Investování do rozvojových trhů - o co jde, návratnosti a proč do nich (ne)investovat (1. část) ► Investování do rozvojových trhů - rizika, indexy a ETF (2. část) ► Vše o alokaci aktiv - kritéria pro výběr investic do portfolia (1. část) ► Rozbor akciových podtříd - které dává smysl přidat do portfolia? (Vše o alokaci aktiv 2. část) ► Dluhopisy a nemovitosti (REITy) - vše o alokaci aktiv 3. část ► Investování do komodity, hedgeových fondů a sběratelských předmětů (Vše o alokaci aktiv 4. část) ► Jak se mění alokace aktiv v různých fázích života (Vše o alokaci aktiv 5. část) Měsíční členství vyjde na 4 EUR, roční na 40 EUR.
@frantasramota
@frantasramota 7 ай бұрын
Jj, děláme to s ETFky správně!!
@Dividendovy_investor_Tom
@Dividendovy_investor_Tom 7 ай бұрын
Hodně zajímavá studie, která moc investory do jednotlivých akcií nepotěší.
7 ай бұрын
A jak je vidět z diskuzí pod videem, tak taky nepotěšila a vyvolala silné reakce. Ale to je v pořádku.
@maroskoval5576
@maroskoval5576 7 ай бұрын
ahoj. blbost tie studie... Som dividendovy investor a na tomto kanali sa clovek dozvie len jednostranny nazor ktory skor odradza od investovania
7 ай бұрын
Já od investování vůbec neodrazuju - jen od špatného investování. Naopak investování velice silně propaguji - což musí být jasné každému, kdo se podívá na více než jedno video. Propaguji investování rozumným způsobem na základě dostupných informací a důkazů. Nepropaguji investování založené na domněnkách, dávno vyvrácených nepravdách a založené na behaviorálních omylech (jako je mentální účetnictví, čili dividendové investování). Můžeme se buď poučit z dosavadních poznatků a zjištění o fungování akcií a akciových trhů a chování investorů, nebo se můžeme neustále plácat v nepravdách založených na domněnkách a opakovat si krásně znějící příběhy a poučky, které ale neplatí a odporují skutečnosti.
@jarod72pm
@jarod72pm 7 ай бұрын
@@maroskoval5576 Jde o to kdo tomu videu věří . To je hodně důležité ! Protože mám jiný názor neznamená že to video mě nepotěšilo , naopak nemá pro mě větší význam ! Já si investuji podle sebe a mám na to jiný pohled a to že se mi daří jen ukazuje že to dělám správně. Richard jede filozofii průzkůmů a představ někoho. Já naopak jedu filozofii informací a příležitosti. Umím si najít dobré akcie a nemusím jít z davem, nemám omyl přeživšího a další nesmysly ale prostě je to můj pohled na investice a akcie . I Buffett jel dvě základní věci 1. informace 2. příležitost , to ostatní je nepodstatné ! Čím víc v tom člověk bude hledat vědu a výmluvy na různé průzkumy a další nesmysly tím hůř pro něho. Tak to prostě je , a je na každém jak si podle svého rozumu vybere tu svou cestu investování . Prostě realita ;-)
@zdenyberry1179
@zdenyberry1179 7 ай бұрын
👌
@vladopolc842
@vladopolc842 7 ай бұрын
Super video. Ale vidina vyššieho zisku pri investovaní do jednotlivých akcii je asi silnejšia ako štatistiky 😀
@lvvcggghh5844
@lvvcggghh5844 7 ай бұрын
Vidina pokojných nocí je vyššia, ako investovanie do jednotlivých akcií 😁
@jiristanek2164
@jiristanek2164 7 ай бұрын
Já do sólo akcií dávám jen zlomek majetku a kupuju ty společnosti, ke kterým mám nějaký vztah a věřím jim. V podstatě jen portfolio na hraní, ale zatím jsem úspěšný.
@lukastomes1376
@lukastomes1376 7 ай бұрын
Richarde, ty výzkumy z piva by mě zajímaly. Navrhuji je jako předmět dalšího videa.
7 ай бұрын
Vyzkumy piva lze provádět v nejbližší pivnici. Zítra je pátek, ideální příležitost 😀 Výzkum Spiva jsem rozebíral zde: kzbin.info/www/bejne/Y4SmnJZnq8x4irs
@zootzoot6487
@zootzoot6487 7 ай бұрын
1*
@martinsedlak1498
@martinsedlak1498 7 ай бұрын
I když se studií celkově souhlasím. ten graf v 7:30 je hrozně zavádějící. +70% a -70% jsou úplně jiné částky. Pokuď si koupím 2 firmy se ztrátou -70% ročně na deset let. A 1 firmu se ziskem +70% ročně na deset let. Třeba každou za 100USD. Tak mám po 10 letech 2,8+2,8+20159= 20165 USD. Takže poměrně významný zisk. Byl by to zisk i kdybych koupil 9 co zkrachují a trefil jednu co uspěje. +10% je víc zisku než -10% ztráty. Jakmile se do toho začne míchat složené úročení.
7 ай бұрын
Hezky jsi popsal výhody diverzifikace, ke které výzkum navádí. Když nevsadíme na jednu firmu, ale máme jich více, tak je naše šance na výdělek větší a riziko ztráty menší 👍 A přesně o tom to celé je 😀
@MartinVit-dc7eh
@MartinVit-dc7eh 7 ай бұрын
ahoj, neplanujes spravit video na poistenie pre zacinajuceho investora? popripade kedy uz nie je potrebne?
7 ай бұрын
Ahoj. Pojištění čeho? O pojištění mám toto video kzbin.info/www/bejne/mJrQZXugjL6Hlbc a pro každého člověka bude potřeba a délka pojištění naprosto jiná. Je to maximálně individuální.
@RetexB
@RetexB 7 ай бұрын
Zdravím Richarde, chtěl bych se tě zeptat na názor, kdyby sis měl vybrat jedno z těchto ETF na Indii, které by jsi zvolil? Franklin FTSE India UCITS ETF (acc) nebo iShares MSCI India UCITS ETF USD (Acc). Děkuji za odpověď
@tomasgolo8644
@tomasgolo8644 7 ай бұрын
Ahoj,porovnával som si to - ishares je znamejsie, ale väčšie poplatky. Franklin nieje až také znamená a tuším je širšie zamerané o kúsok a menší poplatok. Tzn. že pri dlhšom horizonte tam človek môže pocítiť rozdiel. Väčšina investorov, čo pozerám na KZbin,tak vybrali tú od ishares. (Neviem dôvod :) )
7 ай бұрын
Ahoj. iShares je větší (o dost) a starší (ne o moc). Oba mají fyzickou replikaci a sídlo v Irsku a jsou akumulační, což je dobře. Franklin má nižší TER (0,19 proti 0,65). iShares to má tedy do budoucna těžší. Za poslední tři roky má Franklin o 2,68 % vyšší návratnost, což může být dané právě tím, že mají nižší TER. Franklin drží 213 různých akcií, iShares 131. Franklin je tedy diverzifikovanější. Oba fondy mají velký rozdíl ve sledování indexu. Franklin zaostává za indexem o 10,33 % od založení. iShares zaostává oproti svému indexu o 6,75 % od založení. Pravděpodobně to je dáno složitostí a nákladností obchodování na Indickém trhu. Osobně mi z toho o něco lépe vychází Franklin. Už jenom kvůli nižšímu TER a vyšší diverzifikaci. Ale neinvestoval bych ani do jednoho. Už jenom to, jak moc se Indie v poslední době řeší, mě od toho odrazuje - je to jen další mánie, další žhavá "akcie" (v tomto případě země). PE je skoro 27 (u iShares), což je více, než má aktuálně S&P 500 (PE 25,33), o kterém se mluví, že je nadhodnocený. Co si od toho s takovým PE lidé slibují? Já bych od toho v cca pěti letech čekal horší návratnost, než bude mít globální index.
@RetexB
@RetexB 7 ай бұрын
@ Děkuji Vám oběma za odpověď. Budu se muset pořádně rozhodnout zda do Indie jít nebo ne. Je fakt, že poslední dobou je kolem Indie docela rušno ať už formou odborných článků nebo skrz nějaké influencery. To samé platí i o Bitcoinu a ETF na něj což cenu vyhání nahoru. Ale to je zase něco o čem mám teda ještě více smyšlené pocity 😅 Věřit v něco ze světa nul a jedniček 🤷
@paveltater1618
@paveltater1618 7 ай бұрын
Docela se musím smát... v případě GE je pro mě jasné, proč to jde ne od 10k5 ale od 5k0... Špatný management, šetření za každou cenu, inženýring z Indie (ti "kluci" neví co dělají)... A výsledek jsou projekty ve zpoždění a mínusu. Vím o čem mluvím, dělám pro ně zakázku.
@ramsey967
@ramsey967 7 ай бұрын
Z dlouhodobého hlediska, při pravidelné úložce a pokud člověk nemá zálibu v pravidelném pročítání kvartálního výsledků je ETF nejlepší volba. Pro kratší horizont, při propadu je výhodnější kupovat jednotlivé akcie, větších, ziskových, málo zadlužených firem. Od Listopadu 2022 - Meta 300%, Netflix 180%, Amazon 75% ... SPX 27%.
7 ай бұрын
S prvním částí souhlasím, s druhou ne. Individulaní akcie jsou mnohem rizikovější než trh a to i krátkodobě. Ukázat zpětně na vítěze je velice jednoduché. Říct dopředu která akcie udělá 300 % jevelice obtížné. Stejně tak dobře to mohl být jeden z těch pádu o 70 %. Vypíchnout u Mety odraz ze dna je snadné- ja úplně takhle dokážu vypíchnout i období září 2021 až listopad 2022. To byl propad o 76 %. Co je na tom méně rizikového? Individuálni akcie jsou krátkodobě mnohem více rizikové, než tržní ETF. Celý trh málokdy spadne o 70 %. U individuálních akcií se to děje mnohem častěji. Když vypíchneš zpětně jen ty nejlepší akcie a ještě za vybrané období, tak se dopustíš omylu přeživšího a ještě k tomu selection bias. A když věříš, že bylo dopředu jasné, které firmy udělají 300 % a ktere ne,, tak se dopustíš omylu zpětného pohledu (po bitvě je každý generál a vi, co se mělo udělat, protože zpětně už to je jasné). Doplnění: schválně si dejme soutěž. Řekni mi 3 akcie pro leden 2024 až prosinec 2024, ktere udělají taková procenta, jak píšeš výše - alesoň +50 %. A dej mi tři tipy na akcie, které zaručeně propadnou. V lednu 2025 se podíváme na výsledky. A uvidíme, jak snadné je poznat vítěze a losery dopředu a jestli jsou individuální akcie krátkodobě lepší, než tržní ETF. Jdeš do toho?
@ramsey967
@ramsey967 7 ай бұрын
@ souhlasím s tebou na 100% že individuální akcie jsou mnohem rizikovější a propady u nich výrazně větší, to i statistiky potvrzují. Nicméně si myslím, že možnost zhodnocení je na nich podstatně větší (pokud člověk není příliš hladový a je schopný i prodat). Je samozřejmě pravdu, že nikdo neví na 100%, která společnost půjde nahoru, pokud ale přijde na trhu propad a společnost, která roste, má konkurenční výhodu, není zadlužená atd. projde silným propadem, který není odůvodněný je pravděpodobné, že se stoupající náladou na trhu se rychlé vrátí zpět. Meta je jen jedna z mnoha společností (jediná z fang), která měla tak hluboký propad a vrátila se zpět. V jejím případě cenu tlačil již jen sentiment a ne výsledky. Já sám jsem měl ideu (inspirován tebou) všechny akcie prodat a koupit ETF. Ale cena se ještě ani nevrátila na hodnotu před rokem a ve vzduchu je opět cítit silná krize (která nemusí přijít, na jaře se předpovídalo, že SPX bude do konce roku na 3500 a kde se jsme teď). Pokud k ní dojdete může to uplynout klidně další rok kdy SPX neudělá ani %. V případě nákupu nějaké z velkých big tech a prodeji nyní ( není jen meta, co nVidia, Adobe..), bych byl na tom podstatně lépe. Koupí diskontované např. nVidia Google.. jsem příliš neriskoval, myslím. Pro lidi co chtějí klid a pravidelně spořit je ETF zlatá volba. Snad k tomu také dojdu, jen mi to teď nepřijde jako vhodný čas. Ještě bych poukázal na veliký podil v ETF jen několik málo společností. Jakmile ty budou mít problém, ETF půjde dolů, většinu ziskovosti dělalo právě těchto pár společností.
7 ай бұрын
"Já sám jsem měl ideu (inspirován tebou) všechny akcie prodat a koupit ETF. Ale cena se ještě ani nevrátila na hodnotu před rokem" V pátek byl Vanguard FTSE All World (čili globální trhu) na historickém maximu, stejně tak iShares Core S&P 500 ETF (SXR8), stejně tak iShares Core MSCI World (IWDA). Alespoň tedy v EUR. V USD nejsou od vrcholu daleko. Předchozí maxima byla dva roky zpátky. Ve všech třech případech je cena rozhodně výrazně výše, než byla před rokem: Vaguard FTSE All World je za poslední rok +16 % (EUR), +17,39 % (USD) iShares Core MSCI World je za poslední rok +17,78 % (v EUR), v USD +19 %. iShares Core S&P 500 je za poslední rok +20,22 % (EUR), +21,47 % (USD). To mi přijde jako velice slušné zisky. Kdo před rokem neinvestoval, ten zaspal. A spousta lidí pořád spí a spekuluje a zisky utíkají. :( " ve vzduchu je opět cítit silná krize" Ano, neustále je cítit ve vzduchu. Už asi 10 let za sebou. Vtipné je, že propady a krize přicházejí zpravidla když je nikdo necítí a nepředvídá a naopak si všichni myslí, že růst bude nekonečný. Naopak když se o propadech trhu často mluví, tak z nějakého záhadného důvodu ne a ne přijít. Jestli to není tím, že trhy jsou dopředu hledící. Co se stalo investory nezajímá, protože na tom už nikdo nevydělá. Vyděláme teprve na tom, co se stane v budoucnu. A pokud už všichni dnes předpovídají krizi, tak už tu logicky musí dávno být. Pokud ještě nepřišla, tak na co se s tím propadem čeká? "Ještě bych poukázal na veliký podil v ETF jen několik málo společností. Jakmile ty budou mít problém, ETF půjde dolů, většinu ziskovosti dělalo právě těchto pár společností." V historii to tak bylo vždycky, a ničemu to nevadilo. I před padesáti lety tvořilo prvních cca 10 největších firem obrovskou část trhu a indexu. Dnešní doba není ničím výjimečná. Viz Bessembinderovy studie : historicky stojí za růstem akciových trhů jen 4 % firem. Zbývajících 96 % firem dělá dohromady výnos na úrovní pokladničních poukázek (mám o tom video). Takže vždycky to bylo jen pár firem, jen pár gigantů, co to táhne. I před sto lety. V čem problém vidím: tito giganti se neustále obměňují. Nemyslím si, že budou největší i za 10 let. Sázet na big tech firmy které už jsou dlouho na vrcholu, mi přijde dlouhodobě jako sázka na propad (nebo přinejmenším zaostávání za průměrem trhu).
@Alex-df4lt
@Alex-df4lt 4 ай бұрын
@@ramsey967 Podle vaseho prispevku je jasne ze pro vas je lepsi ETF.
@Alex-df4lt
@Alex-df4lt 4 ай бұрын
@Ty souteze maji potiz v tom ze aktivni investor meni portfolio v pruberu roku, proto vam na ty podminky nepristoupi. Ty podminky jsou proste umele. Muzeme ale klidne treba porovnat vynos portfolia v pristich letech a uvidime jak se komu bude darit. Ja vasim udajum budu verit a nepotrebuju vedet jak jste toho dosahl. Ja cilim na vynos 30% rocne a ted pocas krize to bylo taky dodrzeno. Ted za 3 mesice uz mam taky 30% takze cil je zatim dodrzen. V bull runu pred krizi to nebyl problem dat.
@stefanihnat6566
@stefanihnat6566 7 ай бұрын
Chápu význam videa, bude to pravděpodobně platit na tom dlouhodobém horizontu, protože věřím, že si málokdo v určitou dobu dokázal představit, že firma jako Kodak nebo zmiňovaná GE nebudou úspěšné. Na druhou stranu je fakt, že jsem na x firmách vydělal - což ale zase přiznávám nebylo v posledních letech moc těžké, protože rostlo skoro vše. Nicméně když to porovnám s tím, že bych mohl být zainvestovaný ve VWCE třeba od roku 2021, tak jsem dneska na tom co jsem do toho vložil, zatímco tady jsem na relativně bezpečných akcicích typu Google, Intel, AMD, apod. udělal vyšší desítky %. Tomuto pokušení se odolává těžko a chápu, že Investiční brambora je primárně o dlouhodobém pohledu na investice a ne o krátkodobém zbohatnutí (viz. ten pěkný příklad s letadly).
@Vencator
@Vencator 7 ай бұрын
já jsem to vyřešil, že kupuji nasdaq 100 a jsem celkem v klidu, roste to pěkně a když nějaký firma zkrachuje, tak tam dají jinou :)
@Crovenko
@Crovenko 7 ай бұрын
Áno lebo poznáš minulosť. Do čoho mám byť zainvestovaný od roku 2024 aby som v roku 2026 mal zarobené vyššie desiatky %?
@Alex-df4lt
@Alex-df4lt 4 ай бұрын
@@Vencator Pro konzervativni investory je ale Nasdaq 100 prilis rizikovy.
@Vencator
@Vencator 4 ай бұрын
@@Alex-df4lt no vidíte a já tam to riziko nevidím od roku 2008 je Nasdaq výkonnostně lepší než SaP a za těch 16 let se nikdy nedostal pod SaP. Pro mě je více rizikové SaP, protože má malou výkonnost :)
@Alex-df4lt
@Alex-df4lt 4 ай бұрын
@@VencatorBezny investor ale vysokou volatilitu nezvlada. Neni nahodou ze vetsina investoru dosahuje nizsi vynos nez S&P 500. Ja mam prumerny vynos za poslednich par let 30%.
@valueinvestinginstocks419
@valueinvestinginstocks419 7 ай бұрын
Šťastný je ten, kdo kašle na celkovou návratnost a vlastní 30 zdravých firem, které mu jsou sympatické, až do konce života kvůli dividendám. A pokud se žádná firma nezprotiví nebo nebude mířit k bankrotu, zdědí těch 30 podniků synové od akcionáře a nebudou vědět, co je v plus a co v mínus. Nikdo by neměl půjčovat investiční společnosti 1-10 milionů korun na ETF, protože pak mu nepatří žádná firma. Každému bude brzy jasné, zda chce až do konce života vlastnit kvůli dividendám podnik VW, Mercedes, Porsche, BMW, GM, Ford, Toyota nebo Tesla. Jasně, je to BMW. Celková návratnost mne netrápí, když nikdy neprodám. Mně stačí dividendy.
7 ай бұрын
Zkráceně: v nevědomosti je šteští. Kdo chce vědět a investovat rozumně, ten dividendám nepřisuzuje žádné magické schopnosti. Protože dividendy jsou důsledek zisku a zisk mají i firmy, které dividendy nevyplácejí. Vydělat se dá na obou dvou. Není žadný racionální důvod preferovat zisk z dividend, zvlášť když tím omezuji diverzifikaci, nemám nad výší čerpání zisku žádnou kontrolu a ještě platím daň z dividend.
@armanidesigner
@armanidesigner 7 ай бұрын
Dividenda je irelevantna, ak hodnota akcie klesa alebo firma skrachuje. Viac zarobi obycajne sp500 ako vyber dividendovych akcii. Vacsina hedge fondov neporazi sp500 a nie amater ako vy, co nema oproti nim ziadny edge
@josefmuzatko4042
@josefmuzatko4042 7 ай бұрын
dividenda je poslední zoufalá možnost. je to zbytečně drahé na výplatu a někdy i na papíry.
@burtcraft8375
@burtcraft8375 7 ай бұрын
Chápu jak to myslíte. Ale v podstatě je to trochu zavádějící. Přeci pokud chci kupovat individuální akce, tak je nevybírám náhodně. O tom to celé je koupit tu správnou firmu a vydělat, ale ne podle pocitu, ale podle dat. S tímhle přístupem bych nemohl vůbec investovat ani do etf nebo podnikat, protože data jasně ukazují, že cca 90% lidí zkrachují nebo prodělají...
7 ай бұрын
Žadný investor nevybírá náhodně a všichni hledají ty správné firmy. A přesto naprostá většina investorů dlouhodobě zaostává za průměrem trhu - viz ve videu zmíněný výzkum SPIVA, který se týka profesionálu. Amatéři jsou na tom ještě hůře. Bohužel žadná spolehlivá metoda jak vybrat ty správné firmy neexistuje. Enron byl super firma, než se ukázalo, že není. Netflix byl firma bez perspektivy, než se stal Netflixem. O každé akciové firmě si někdo myslel, že je to dobrá investice - jinak by nesehnali kapitál a neměli akcionáře a nebyli akciová firma na burze. Všechno to byly podniky, u kterých někdo věřil na úspěch. To, že někdo pečlivě vybírá a věnuje tomu hodne času, není žádná záruka úspěchu a nevede k lepším výsledkům, než když člověk vybere náhodně. Aktivní investoři tohle nechtějí slyšet, ale data hovoří jasně.
@burtcraft8375
@burtcraft8375 7 ай бұрын
@ To, že někdo pečlivě vybírá a věnuje tomu hodne času, není žádná záruka úspěchu a nevede k lepším výsledkům, než když člověk vybere náhodně.- Jestli tomuhle věříte tak není o čem. Já věřím opaku.... Hlavně mi přijde, že tomu věříte jenom proto, že to prostě neděláte, pak to nemůžete soudit, když to dlouhodobě neanalyzujete. Jinak to, že většina prodělá je pravda, ale to je to co jsem psal na začátku- Většina podnikatelů do 3 let zkrachuje, ale stejně to pořád někdo zkouší i když má mizivou šanci uspět. Já to třeba zkusil a uspěl. Teď věřím, že uspěji i v akciích. Samozřejmě můj základ jsou taky ETF, ale i akcie firem.
7 ай бұрын
To není o víře. To je o tvrdých datech. Jsou pro to jednoznačné důkazy. Viz zmíněný výzkum SPIVA. Nebo třeba zde: kzbin.info/www/bejne/mauWdZ1jpcRpgZIsi=s0I189qofFoCI0k2 Proto se dělají studie, výzkumy a analyzují data - ať nemusíme věřit, ale ať víme, kde je pravda. Proč pořád tolik lidi u investování argumentuje vírou? Máme data a důkazy. Vime jak to je. Naprostá většina profiků dlouhodobě neporáží svůj benchmark. Nedokáží dopředu rozlišit dobré firmy od špatných. A to všichni pečlivě vybírají. A nebo trochu jinak: Ani ten nejpečlivější výběr nedokáže předpovědět změny v technologiích, konkurenci, změny spotřebního chování, války a změny regulace. K čemu je pak pečlivý výběr, když jedna náhodná udalost může všechno změnit? A takové náhodně události se dějí neustále a stojí za růsty a krachy mnoha firem. Absolutně vůbec nikdo nemohl předvídat kovid, natož jeho dopady. To stejné s válkou na Ukrajině a komoditní a energetickou krizí. Co bude v roce 2024? Nikdo neví. Jak tedy dělat pečlivý výběr na základě neustále se měnící a nepředvídatelné budoucnosti?
@jarod72pm
@jarod72pm 7 ай бұрын
@@burtcraft8375 Na to je jednoduchá odpověď a to co člověk to originál, nejde jeno to vybrat si tu firmu ale podívat se co a jak dělá jak dlouho je na trhu jaké má zdlužení a jak vedení+finanční analytici v té firmě pracují plus jaká je investiční rozvaha a náklady do budoucna a zda firmu nečeká další investice do svého rozvoje a růstu a to mnoho investorů nedělá , pouze si spočítají hodnotu akcie kouknou na surové data výdělků a hotovostu a investují což je hrozně málo mít dobrou akcii aspoň na deset let a aktivně to kontrolovat. Žádný průzkum,studie,analýzy tady nepomůže ,chce to veškeré informace o té firmě a spočítat si příležitost investování, jak jednoduché ale časově náročné.
@Alex-df4lt
@Alex-df4lt 4 ай бұрын
@@burtcraft8375 inveseticni brambora ma pravdu. Je to velmi tezke a umi to velmi malo lidi, proto se vseobecne rika ze to nejde. Lidi se o to ale stejne pokouseji. Souvisi to s tim ze akciovy trh je mozne povazovat za efektivni, i kdyz ne vzdy. Kdyz zrovna efektivni neni, tak je mozne toho vyuzit.
@jarod72pm
@jarod72pm 7 ай бұрын
No nevím nevím , těch informací sporných je tam víc, například akcie GE jsou na 118 dolarech a firma po propadu prosperuje , sice vyplácí pidi dividendu ale je i málo zadlužená , takže netuším proč ty dezinformace ? A Heinz se odlepila ode dna a roste i slušnou dividendu dává , chce to méně výzkumů a více reality ;-) Je spousta firem které jedou více jak 20-30-40 let a vyplácí stoupající dividendu, nevidím tam problém , problém je že lidi neumí hledat ty kvalitní akcie a mají raději akciové rally :-)
7 ай бұрын
Ten výzkum byl proveden v určitou dobu. Neviděli do budoucnosti a tudiž to tam nemohli říct. Zavádějící to není. Až budou data aktualizovat za nové období, tak svou statistiku upraví. Co se slušných firem týče tak ano, je jich hodně. Ale vidíme je až zpětně. Nedopouštěj se omylu zpětného pohledu (hindsight bias). A tím, že přehlížíš mnohem více neúspěšných firem a nebereš je v potaz, se zase dopouštíš omylu preživšího.
@jarod72pm
@jarod72pm 7 ай бұрын
@ dobře nebudu to dál rozpitvávat, mě se celkem daří jak v akciích tak ETFkách a jsem spokojený , zatím výsledky jsou nad očekávání ;-)
@mi.chal.
@mi.chal. 7 ай бұрын
@ Otázka je, jestli se u těch firem, co jsou na tom špatně, ale ještě nezkrachovaly, nedopouští tyhle výzkumy omylu předčasně odepsaného :-). Pokud vím, tak dost nahnuté to měl i Apple, než se tam Jobs v devadesátých letech vrátil.
7 ай бұрын
Jasně, do budoucna se to může všechno změnit. Odepsaná firma může vstát z popela. Stalo se to a děje se to. Až se to stane, tak to statistika zohlední. JP Morgan to myslím publikuje každý rok, takže nové vydání bude zase jiné. Avšak jedna nebo i deset firem jim nijak výrazně nerozhodí statistiku tisícovek akciových firem a procentuální výsledky budou podobné a na závěrech se nic zásadního nezmění.
@prdicioslik574
@prdicioslik574 7 ай бұрын
General Electric za posledních 5 let +185%. tak já nevím, asi jsem na úplně jiném trhu 🤔
7 ай бұрын
General Electric je mínus 67 % od svého vrcholu v roce 2000. Trh je stejný, jen horizont sis vybral příliš krátký. Doporučuju dívat se dál, než jen na posledních pět let.
@janstehlik3939
@janstehlik3939 7 ай бұрын
U individuálních akcií mega-caps moc nechápu celý smysl. Stovky dolarů za jednu akcii, která platí minimální nebo žádnou dividendu. Před nosem nám houpají s mrkvičkou toho, že někdy v daleké budoucnosti budou dividendu platit. Nic ale nenaznačuje tomu, že by se k tomu kdy chystaly. Stejně tak se může stát, že spálí svůj kapitál ve snaze udržet cenu akcie. Takže celá investice je založená na myšlence, že za 10-20 let akcii prodám někomu jinému, kdo je za ní ochotný zaplatit, protože jí za dalších 10-20 let prodá někomu dalšímu, kdo jí pak prodá někomu dalšímu.... reálně ani jeden z nás z firmy nic nezíská, jen si předáváme příběh.
@michalsladek8809
@michalsladek8809 7 ай бұрын
...investování do akcií jen na základě vyplácené dividendy není dobrý nápad.
@armanidesigner
@armanidesigner 7 ай бұрын
Ste riadne blby, investovanie je o kapitalovom vynose vratane dividendy a samotna dividenda je irelevantna, ak zarobime vysoky kapitalovy vynos
@mi.chal.
@mi.chal. 7 ай бұрын
Pokud se bude firma chovat blbě, tak jí to mohou akcionáři spočítat a začít se akcií zbavovat, čímž půjde cena dolů. "reálně ani jeden z nás z firmy nic nezíská" - získají rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Ta se mění i tím, jak bude společnost vydělávat a poroste majetek, takže ten růst ceny akcie je do jisté míry daný i tím přítokem peněz. To co píšete bych napsal spíš o kryptoměnách, kde cenovka lítá, ale žádné fundamenty pod tím nejsou, jenom chuť někoho nakupovat a jiného prodávat.
@janstehlik3939
@janstehlik3939 7 ай бұрын
@@michalsladek8809 to samozřejmě
@janstehlik3939
@janstehlik3939 7 ай бұрын
@@mi.chal. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou každý získá od předchozího držitele, nikoliv od firmy. Že jsou za firmou fundamenty je fajn, ale jen pokud věříme v budoucí dividendu. Pokud v ní nevěříme, tak jediný důvod nákupu musí být s cílem budoucího prodeje někomu dalšímu, kdo v ní věří. Pokud v ní ale nevěříme my ani trh, tak taková akcie je k ničemu, i kdyby firma rostla až na Mars. Celé to stojí na příběhu budoucích dividend.
@romangoldberger8325
@romangoldberger8325 7 ай бұрын
Neviem no, podľa mňa najbohatší investori sveta nezbohatli na etfkách.
7 ай бұрын
To jak zbohatli nejbohatší lidi bohužel není nejlepší cesta pro většinu lidí. Můj kanál je pro obyčejného člověka, který hledá racionální způsob jak rozumně hospodařit a investovat. Ne každý chce podnikat, ne každý chce investování věnovat hromadu času a ne každému jde o bohatství, ale spíše o nalezení rovnováhy ve svém životě mezi prací, penězi a časem. Mimochodem - ti nejbohatší zbohatli podnikáním, ne investováním do akcií. Warren Buffett je výjimka. Půjdeme snad všichni zakládat nové Facebooky, Tesly a Microsofty, abychom všichni zbohatli a všichni byli nejbohatší na světě? Asi těžko. Je třeba najít rozumný způsob pro všechny, ne jen pro pár vyvolených workoholiků.
@Ballanar1
@Ballanar1 2 ай бұрын
Nejbohatší lidé světa to jeli a jedou jako full time job, mání teamy analytiků a další nástroje, jak porazit trh... obyčejný člověk co si spoří na důchod tohle fakt nezvládne..
@jankavka6239
@jankavka6239 7 ай бұрын
jakmila zacne firma vykazovat negativni kvartalni vysledky napr apple, tak se dana akcie prodá, takze clovek ji nemusi nechat uplne propadnout o treba 70%. Já investuju ze 70% pasivne vwce, s&p ... ale nemyslim si ze je meni spatne nejakou dobu drzet tzv blue chip akcie a profitovat na jejich ziscich. navic Ondrej kobersky to sam dela podobne. Hezky den.
7 ай бұрын
Kéž by to bylo tak jednoduché. Všichni profíci velice dobře znají kvartální výsledky svých akciových firem. Bohužel jim tahle informace nijak nepomůže. Spousta firem má jeden nebo dva příšerné kvartály a stejně můžou být dlouhodobě vysoce výnosné. Kdo by prodal při prvním náznaku špatných zpráv, ten by mohl dlouhodobě prodělat na ušlých výnosech. Bohužel předpovídat pád není tak jednoduché, jak se může zdát. A u spousty firem se pravda ukáže až příliš pozdě. Investovat většinu peněz pasivně a mít malou část portfolia na hraní (pokud po tom člověk touží) je dobrý nápad. Je se nenechat příliš unést.
@jankavka6239
@jankavka6239 7 ай бұрын
Děkuji.
@radekknourek3278
@radekknourek3278 7 ай бұрын
Tato studie je úplně k ničemu, neb nikdo si nekoupí po jedné akcií od každého titulu. Pak by ta statistika fungovala.
7 ай бұрын
Nechápu. Proč by nefungovala, když si koupím více kusů? Jako že když mám více kusů, tak k propadu o 70 % nedojde?
@burtcraft8375
@burtcraft8375 7 ай бұрын
@ Ta studie svým způsobem ukazuje to, že když koupím všechny akcie na trhu, nebo koupím náhodně některé akcie, tak mám malou šanci vydělat a to je asi pravda. Ale reálně je to prostě blbost, protože takhle se přece nemá investovat... Já chápu, že obhajujete ETF, protože do nich investujete. Ale ta studie prostě v praxi pro investora zcela neplatí, protože investor nekupuje náhodné akcie nebo všechny akcie jak píše @radekknourek3278
7 ай бұрын
Obhajuji ETF, protože existuje obrovská hromada důkazů, že je to nejlepší způsob, jak relativně spolehlivě na akciích dlouhodobě vydělávat s minimalním rizikem, úsilým a časem. A proto do nich investuju. Ne obráceně. Proč se takhle nemá investovat? Mám snad investovat jako aktivní investor, který dlouhodobě zaostává za průměrem trhu a tratí na ušlých výnosech a ještě ho ta činnost stojí hromadu času a úsilí? Ať si tak investují profíci, kteří si platí Bloomberg terminál, mají k dispozici odborné analýzy a je to náplň jejich práce 60 hodin týdně. Ale proč by tohle měl dělat normální člověk, když šance na úspěch jsou naprosto mizivé?
@burtcraft8375
@burtcraft8375 7 ай бұрын
@ Já chápu jak to vidíte. Pragmaticky a na základě tvrdých dat. Ale jsou lidi, kteří to takto ploše nevidí. Spousta jich neuspěje a někteří ano a ty pak ukazují že to lze. A právě ty dnešní profíci jsou profíci jenom pro to, že tomu kdysi věřili, že to lze. Vy tomu nevěříte tak jdete touhle cestou, ale někdo to prostě chce zkusit a třeba uspěje,
@radekknourek3278
@radekknourek3278 7 ай бұрын
Patrně jste mi neporozuměl. Když plošně koupím ze všech akcií na trhu po jednom kuse, zákonitě půjdu do pr....le. Ale když si pečlivě vyberu akcie 20 firem, které si prověřím a budu předpokládat jejich plusový progres v čase, tak z těch 20 firem jsem počítal, že jedna to nedá a zkrachuje. Stalo se mi to. Takže moje úspěšnost je evidentní. Proti ETF nic nemám a investuji do Indie a Brazílie v ETF fondech také. @
@paragan3169
@paragan3169 7 ай бұрын
Když nějaká firma z indexu padne. Je nahrazena jinou firmou, která může být lepší než byla ta původní firma. Takže index ukazuje růst. Zbohatli jste? Ve skutečnosti jste ale prodělali, protože jste prodali už levnou krachující firmu a místo ní koupili už drahou prosperující firmu. Jste na tom hůř než předtím. Index vám ale hlásí, že jste vydělali.I když realita je opačná. Tohle je věc, která ale investory do indexů vůbec nenapadne. Druhý problém indexů je problém bubliny. Kupujete index a neřešíte jestli je za dobrou cenu a nebo jestli je předražený. Bublina se může nafukovat, tak dlouho až to velryby prodají a vy padnete na hubu.
7 ай бұрын
Firmy z indexu vypadávají bohatší, než do něj vstupují, takže ano - i když firma vypadne, tak zbohatneme. Jestli ty proděláš, tak sleduješ podivné indexy, které neznám. Realita je taková, že když index jde nahoru, tak fond, který ho kopíruje, jde taky nahoru. Tudíž vyděláváme. A tržní indexy jdou nahoru, navzdory tomu, že jim lidé jako ty nerozumí a divně si překrucují jejich fungování. Bublin jsme měli v minulosti spousty a vždycky je způsobili aktivní investoři a vždycky se z nich trhy vzpamatovaly a dlouhodobý pasivní investor stejně vydělal. Ukaž mi 20 leté období, kde bychom na pravidelném investování do globálního akciového trhu prodělali. Kladeš zbytečně velký důraz na krátkodobé propady a bubliny, které jsou pomíjivé a dlouhodobého investora nemusí vůbec zajímat. Naopak na nižších cenách do budoucna více vydělá. Ten tvůj pád na hubu je právě to, díky čemu pravidelný dlouhodobý investor vydělá.
@paragan3169
@paragan3169 7 ай бұрын
@ představme si extrémní případ. Všech 500 firem z indexu SP500 naráz zkrachuje. Komise je vyškrtne a nahradí jinými 500 firmami, které jsou už lepší a bohatší než ty původní. Index SP500 hlasí růst. Jste bohatší než předtím. Ve skutečnosti váš fondu brutálně prodělal, protože 500 krachujích firem prodal za 0 a nemá peníze na nákup 500 nových. Takže jste přišli o všechny peníze. Index hlasí růst.
@paragan3169
@paragan3169 7 ай бұрын
@ když bublina praskne je to jako 1929. Ceny nikdo neřešil. Každý kupoval.
Investiční plán v 6 krocích┃Lidé vám lžou o penězích
19:29
Investiční brambora
Рет қаралды 14 М.
Sedm výhod pasivního investování
17:05
Investiční brambora
Рет қаралды 16 М.
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 60 МЛН
Nastya and SeanDoesMagic
00:16
Nastya
Рет қаралды 16 МЛН
Mom's Unique Approach to Teaching Kids Hygiene #shorts
00:16
Fabiosa Stories
Рет қаралды 26 МЛН
Utrácejte za věci, které jsou pro vás důležité
13:52
Investiční brambora
Рет қаралды 12 М.
Sedm druhů finanční nezávislosti
12:20
Investiční brambora
Рет қаралды 12 М.
20 nejčastějších investičních chyb
14:59
Investiční brambora
Рет қаралды 18 М.
Jak investiční horizont ovlivňuje vaše portfolio a výdělek
15:03
Investiční brambora
Рет қаралды 11 М.
Investiční platformy - necháte jim miliony
15:05
Lukáš Investor
Рет қаралды 31 М.
Nejlepší globální ETF - velké srovnání
17:13
Investiční brambora
Рет қаралды 25 М.
Peníze nejsou jediná forma bohatství
11:56
Investiční brambora
Рет қаралды 10 М.
Jak investovat do dluhopisů? A do kterých vlastně?
16:40
Investiční brambora
Рет қаралды 18 М.
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 60 МЛН