Dawajcie wspólny odcinek panowie. Z ogromną przyjemnością posłuchałbym polemiki (a może i nawet punktów wspólnych!)
@mateuszstyk62813 жыл бұрын
O kurde bela dawaj wiecej takich materialow o sztuce
@kend39943 жыл бұрын
Jak dla mnie to nie jest sztuka a filozofia
@paniyfee3713 жыл бұрын
Czy tylko ja chce więcej odcinków o sztuce?
@kacg63803 жыл бұрын
Nie😉ja również
@lujka94223 жыл бұрын
Ja po prostu chce więcej odcinków.
@janbudny27313 жыл бұрын
Taaak
@asekuracja69813 жыл бұрын
Poproszę odcinek o przekombinowanym języku sztuki
@ostrzyjnoz68313 жыл бұрын
Skończyłam dwa stopnie szkoły muzycznej na fortepianie i ten utwór mnie męczy. Ja się bardzo zgadzam z filmem p. Samołyka, zarówno tym z 2017 roku, jak i z jego odpowiedzią z wczoraj.
@jelonpolny3 жыл бұрын
Żona Tomasza Samołyka jest artystką, tak jak ja, a Samołyk zna historię sztuki. Ja też znam historię sztuki dawnej i współczesnej, sztukę krytyczną i konceptualną. I ja zgadzam się z Samołykiem.
@tareag9933 жыл бұрын
That's a lot of words for 'I'm not fun at parties'
@ilona63383 жыл бұрын
fajnie i co
@moina.mathers3 жыл бұрын
A ja studiuję historię sztuki. I ja nie zgadzam się z Samołykiem. I co teraz?XDDDD
@jelonpolny3 жыл бұрын
@@moina.mathers popierasz komunizm?
@moina.mathers3 жыл бұрын
@@jelonpolny nie i nie wiem co to ma wnieść do dyskusji;)
@frogielf36923 жыл бұрын
Samołyk = Powaga i Merytoryczność, Poczucie Humoru, Szacunek
@bernadettazielinska78433 жыл бұрын
A tu patronem różowa sowa na planie drugim😉
@gudi_esau3 жыл бұрын
@@bernadettazielinska7843 ja tam lubie sowę -_-
@HOP_KS3 жыл бұрын
Tak długo czekałem, aż ktoś na polskim yt zacznie nagrywać w fajny sposób o sztuce ❤️
@wavybaby83113 жыл бұрын
Tak!
3 жыл бұрын
True
@Patrycja158153 жыл бұрын
Uwielbiam ten film Samołyka xD
@jagoder59863 жыл бұрын
kuurde słuchanie od ciebie o sztuce jest strasznie przyjemne, dawaj więcej o tej tematyce
@szymon19393 жыл бұрын
Sztuka i piękno było mimo wszystko czymś co łączyło ludzi na przestrzeni lat. W końcu nad kolumnami w Rzymie zarówno wzdychali sami twórcy, jaki znacznie później frankowie czy włosi. Był w tym pewien uniwersalizm (nie mylić z populizmem), który sprawiał, że człowiek wychowany w innych czasach, cały czas mógł dostrzec piękno twórcy w sztuce, w końcu była ona też tworzona z reguły dla kogoś, niekoniecznie dla samego siebie. Obecnie podział na sztukę współczesną, emocjonalną i koncepty estetyczne, rzemieślnicze daje kolejny podział dla ludzi. Na takich, który nazywają to wypaczeniem samej koncepcji piękna oraz tych drugich, dla których Ci pierwsi nie są dostatecznie otwarci albo postępowi, aby zrozumieć wspomniane koncepty. Temat sztuki, podobnie jak religii, duchowości, moralności jest kolejną cegłą pomiędzy ludźmi. Miłym zaskoczeniem jest jednak chęć dyskusji i nowe spojrzenie dla mnie w tym zakresie. Masny, pomimo tego, że wcześniej budziłeś u mnie skojarzenia raczej neutralno-negatywne ze względu na początkową twórczość internetową, potrafiłeś w kulturalny sposób obronić swojej wizji sztuki, która (tak przynajmniej zrozumiałem) docenia nowatorskość, liczący się pomysł. Liczę, że nagrasz zapowiadany film o języku sztuki, bo bardzo zaintrygował mnie ten temat.
@tomjeery27413 жыл бұрын
Samołyk już wszystko przed chwilą wyjaśnił i pozamiatał. Przypadkowo stworzone piękno, to jak przypadkowo stworzone ludzkie oko..Ale doceniam Twój błyskotliwy film. Będę Cię oglądać.
@filipkoz74803 жыл бұрын
Dziobak! Oto odpowiedź na Twoje pytanie. A jeśli chodzi o osę to ona wcale nie ginie w samobójczym ataku. To pszczoły umierają nie mogąc wyrwać żądła
@oliwierjakistam42823 жыл бұрын
dlaczego dziobak
@filipkoz74803 жыл бұрын
@@oliwierjakistam4282 Bo może komuś przypominać ptaka, ale jak teraz o tym myślę to również mógłby być wieloryb
@jankowalski5653 жыл бұрын
@@oliwierjakistam4282 Dziobak nie pasuje do systematyki niby ssak ale ma dziób i jeszcze kolce jadowe a do tego rodzi się z jajka.
@olgaj12743 жыл бұрын
@@filipkoz7480 dziobak należy do stekowców czyli tak najprościej mówiąc do grupy która łączy zarówno cechy progresywne (ssacze np. gruczoły mlekowe) jak i regresywne (gadzie np. wykluwająsię z jaj)
@IxillMoon3 жыл бұрын
Matko,oglądając ten film strasznie mam chęć szukać prac sztuki nowoczesnej, szukać czegoś co mnie chwyci, próbować zrozumieć. Wszytsko co mówisz jest mówione z taką pasją i chęcią nauczenia nas czegoś. Od dawna zabieram się do szukania czegoś nowego, lubiłam bardzo twórczość Poppy, jej krótkie filmy które interpretowałam, miały też inny wydźwięk w całości kanału A ludzie dziwili się po co ja to oglądam. Zachęciłeś mnie bym szukała więcej jakiś alternatywnych twórców i jakiejś sztuki nowoczesnej. Ogólnie to co pokazywałeś było bardzo ciekawe i aż chciało się tego słuchać. Więcej takich filmów i dziękuję za ten ♡ Ixill 🌙
@korneliam1283 жыл бұрын
Ja po prostu kocham twoje filmy. Nawet jak robisz je na tematy które na początku, wydają mi się nie interesujące (nie wszystkie oczywiście) to jak włączam z ciekawości i słyszę z jaką fascynacje albo po postu jak świetnie to wyjaśniasz lub o tym opowiadasz (i jak z wielu stron jesteś w stanie popatrzeć na jeden temat)… zdecydowanie zaczynam czuć ten vibe.
@HHHkol Жыл бұрын
Cześć! Wracam po roku od obejrzenia by zostawić komentarz. Mam nadzieję, że Ci się wyświetli. Dziękuję Ci bardzo za ten odcinek, dużo zmienił on w moim życiu. Od 15 lat interesuje się malarstwem ale sztuki "współczesnej" bałem się dotknąć choćby kijem. Materiały Twój i Tomka skłoniły mnie do zainteresowania się czym ta sztuka jest, co wyraża, o czym mówi, jakie zadaje pytania. Była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Odnalazłem morze nowych idei, pomysłów i inspiracj. Od czystej maestrii w dynamice jak u Kazuo Shiragi po głębsze pytania jak u Anselmo (Struktura jedząca sałatę) czy Rothko. Od jakiegoś czasu maluje to czego nie potrafię wyrazić słowami czy fotografią i uwielbiam to zajęcie. Dziękuję raz jeszcze i zachęcam do tego by dać tej sztuce szansę.
@zapo75163 жыл бұрын
niejednokrotnie pomylony ssak: wielBŁĄD
@Paprotka5113 жыл бұрын
Świetny film, nie mogę się doczekać o słowniku sztuki
@lordxaradar83243 жыл бұрын
Kilka uwag: Twój pierwszy argument był taki, ze T. Samołyk zestawia ze sobą klasycznych mistrzów twórczości z z byle jakimi dziełami współczesności. To jest błędne przedstawienie sytuacji, w komentowanym filmie nie przedstawiono mało znanych dzieł i artystów, ale takie które są najbardziej znane, ikoniczne, które występują w podręcznikach do sztuki. Porównuje się, więc ikoniczne twórczości ,,klasyczne'', ze współczesnymi, w moim rozumieniu ma to przedstawić, jak bardzo ,,na psy'' zeszła współczesna sztuka (nie sztuka uprawiana współcześnie, bo i klasyki się kontynuuje, ale chodzi głownie o nurty awangardowe, dekonstrującej kanony piękna). Druga uwaga ( pochodzi głownie z mojej opinii na temat sztuki współczesnej). Ja próbuję zrozumieć co jest takiego w sztuce współczesnej, że jest ona nazywana sztuką, czyli dlaczego niby zachowuje tożsamość sztuki. Sztuka powinna wymagać kunsztu, może być trudna w odbiorze, ale dla mnie cechować musi się przede wszystkim pięknem, sztuka współczesna dla mnie zabiła to co w sztuce najważniejsze, na rzecz, no na rzecz wielu rzeczy, ale które zabierają jej powagę, jaką miała wcześniej. Mówisz też o procesie tworzenia, jak rozumiem jako integralnej części sztuki współczesnej, ale ono przysłania według mnie dzieło, cel sztuki.
@jankowalski5653 жыл бұрын
Bardzo słuszne uwagi, w pełni się zgadzam 👍
@valdie683 жыл бұрын
Czyli bywają jeszcze mądre nauczycielki :) Duchamp to showmen i celebryta znany z tego, że jest znany. Tak jak i Masny :) Niespełniony artysta pozbawiony talentu po prostu.
@patrykgwania8653 жыл бұрын
Po obejrzeniu obu filmów, uważam, że Samołyk ma rację
@felesiur3 жыл бұрын
jako osoba która rysuje zastanawiałam sie nad tym tematem już od dluższego czasu, szczerze powiedziałeś to czego wcześniej nie potrafiłam złożyć w logiczne zdania, pomogło mi to bardzo ułożyć myśli, cieszę się, że ktoś mówi o tak trudnym temacie i czekam na następny film o sztuce :D
@nocostam8 ай бұрын
Człowieku ty rysujesz furrasy, nie jesteś artystą.
@felesiur8 ай бұрын
@@nocostam no dobra to zamykam morde przepraszam za wypowiadanie sie wgl
@nocostam8 ай бұрын
@@felesiur Dziękuję, nie wybaczam, żeby to było ostatni raz.
@kaja23393 жыл бұрын
Jak zwykle super przygotowany materiał. Niestety sztuke współczesna totalnie olewa się w szkole, w LO na kulturze znów zaczynaliśmy od prehistorii i na tematy współczesne jak zwykle zabrakło czasu. Dlatego nie dziwi mnie brak zrozumienia tematu przez ludzi. Ja chętnie obejrzę więcej materiałów z tego tematu 💛
@martynakrukowska44293 жыл бұрын
Super odcinek! Chętnie obejrzę więcej filmów o tej tematyce, szkoda, że tak niewiele jest ich na polskim yt...
@logikacodzienna3 жыл бұрын
13:28 - 14:30 - jeśli ktoś kiedyś mieszkał z kimś/obok kogoś, kto uczył się grać na jakimś instrumencie (np. na klawiszu), to będzie miał raczej jednoznaczne skojarzenie z tym wspomnieniem oraz z pragnieniem, które zapewne rodziło się podczas słuchania tych "pierwszych kroków w nauce gry", by wreszcie zaczął grać coś - mówiąc językiem Panów @Tomasz Samołyk i Platona - harmonijnego, czy po prostu pięknego :)
@karolinaka983 жыл бұрын
Jestem mega milo zaskoczona w jaki sposob i jak ciekawie Masny zaprezentowal temat Sztuki nowoczesnej i jej zrozumienia i odbioru. Brawo ty! Zdecydowanie blizej mi do takiego kanalu i takichj tresci niz to co prezentuja Abstrahuje.. ;)
@oliwierjakistam42823 жыл бұрын
Proszę nagraj całą serie gdzie omawiasz każdą z przytoczonych przykładów w tamtym filmie lub po prostu gdzie omawiasz różne dzieła sztuki nowoczesnej, bo strasznie przyjemnie się tego słucha i przez cały film zbudowałeś we mnie taki podekscytowanie, że naprawdę nie mogłem się doczekać tego pokazu muzycznego, nie wiem jak to do końca opisać słowami nawet.
@blankasudak77173 жыл бұрын
uwielbiam oglądać twoje filmy, ale ten odcinek to jest poprostu cudo- poprosze więcej o sztuce!
@kamilasz55943 жыл бұрын
Chcemy następny odcinek o sztuce!! Super film :D
@pawezmety53173 жыл бұрын
Wow, pierwszy raz ktoś faktycznie pokazał mi o co chodzi i nie były to nudne odwołania polityczno-społeczne które niespecjalnie mnie ruszają, tylko muzyka z którą mam znacznie więcej doczynienia. Świetny film i świetny, niekonwencjonalny pomysł autora!
@majakwasiborska19383 жыл бұрын
Super film! Wreszcie ktoś to powiedział. Wiele się od Ciebie nauczyłam, a więc i ja Ci powiem, ze gdy mówisz ,,piosenka" i masz na myśli każdy możliwy gatunek, lepiej użyć utwór. W muzyce klasycznej są tylko utwory a w innych gatunkach muzycznych użycie tego słowa nie przeszkadza😉 Bardziej uniwersalne i nie razi.
@papiezgupcow60923 жыл бұрын
Ciesze sie, ze o tym mowisz! Tak wielu ludzi tak bardzo nie rozumie sztuki wspolczesnej.
@sebastiangosz63353 жыл бұрын
Takie filmy o sztuce są super. Bardzo chętnie bym posłuchał więcej.
@karrramba3323 жыл бұрын
Fajny, mądry film nagrany z perspektywy osoby, która coś na omawiany temat wie. Chętnie posłucham więcej, bo sama na sztuce współczesnej nie znam się zupełnie. Dzięki za ten film! Trafiłam na ten kanał niedawno, ale na pewno zostanę na dłużej. Powodzenia!
@wojciechwrobel14623 жыл бұрын
Obejrzałem prawie całe. od jakieś 6:10 czuję się jakbym był na wycieczce w szkole specjalnej i jedno dziecko zaczęłoby monolog. Serio.
@FP-is3lx3 жыл бұрын
Masny, a Ty wiesz może co to sarkazm?
@katarzynatitow60099 ай бұрын
Drugi odcinek info o sztuce współczesnej bardzo interesujący . Dziękuje za ciekawy przekaz o sztuce
@paweprzerwa31353 жыл бұрын
Coo? No właśnie nie do końca, już wcześniej słyszałem utwór napisany przez przypadek... kiedy miałem 6 lat usiadłem przed pianinem cioci i klikałem losowo w klawisze BOOM losowy utwór muzyczny... byłem wtedy artystą współczesnym? Trochę bardziej na poważnie, obejrzałem cały film z nadzieją, że wyjaśni mi jakkolwiek fenomen sztuki współczesnej ale nic się nie zmieniło. Do tej pory wyglądało to dla mnie tak, że ktoś wpadł sobie na jakąś myśl (bardzo często nie specjalnie odkrywczą) i miał na tyle duże ego żeby uznać, że usłyszeć musi o tym cały świat z tym że nie bardzo miał już pomysł i umiejętności żeby ubrać to w jakąś sensowną formę więc odejbał jakieś byle co i dopisuje do tego ideologię. No chyba, że nadal nie rozumiem ;/ Edit: jeszcze odnośnie tego wywoływania emocji. Naprawdę losowe klikanie w klawisze pianina wywołuje w kimś jakieś silniejsze emocje? czy tylko mnie to nie rusza?
@dziabuka19813 жыл бұрын
"Jeszcze odnośnie wywoływania emocji. Naprawdę losowe klikanie w klawisze pianina wywołuje w kimś jakieś silniejsze emocje?" No... tak xD Ale tak na serio, spróbowałabym ci wytłumaczyć fenomen sztuki współczesnej, ale nie bardzo rozumiem o co chodzi. Mówisz, że artysta wpadł na myśl, ale już nie miał pomysłu? To nie jest czasem masło maślane? I o jaką ideologię ci chodzi? Najlepiej by było jakbyś przywołał jakiś przykład, bo tak byśmy się łatwiej zrozumieli.
@teka49133 жыл бұрын
A ja często odnoszę wrażenie, że spora część współczesnej muzyki komercyjnej wzoruje się na dziele Duchampa ;) Bardzo podoba mi się forma Twoich video. W przystępny i zjadliwy sposób, dodatkowo prostym i zrozumiałym językiem przekazujesz swój pogląd widzenia ^^ Łapka w górę
@inseminator69763 жыл бұрын
> Rok 2021 > youtuber, który zaczynał od filmików z przejaskrawionym pokazaniem rzeczywistości nie rozumie czym jest hiperbola XD
@RMasny3 жыл бұрын
nie całkiem i nawet odnoszę się do tego na początku. Tamten film jest parodią, ale ludzie traktują go dość poważnie bo nie maja kontaktu ze sztuką. Nasze filmy punktowały, ale raczej nie "wyśmiewały" grup społecznych dlatego gimnazjaliści mogli oglądać gimbusów i nie być na nas źli tylko śmiać się wspólnie
@inseminator69763 жыл бұрын
@@RMasny nie no jasne, bo jak wy robiliście filmiki utrwalające stereotypy to wasi widzowie wszystko rozumieli, a jak Samołyk zrobił parodię to "hurr durr, utrwalenie stereotypów wśród głupich polaczków co nie znają się na sztuce". Jesteś hipokrytą. Żeby nie być gołosłownym mam świetny przykład - film mówiący o tym dlaczego nie warto być zarośniętym z 2014 roku, kiedy to jeszcze posiadanie brody było dla większości Polaków, szczególnie z prowincji czymś niespotykanym i dziwnym. Mówię to z autopsji, bowiem jako brodacz wówczas wielokrotnie słyszałem komentarze typu "hehe menel". I wy w tym filmie jasno przedstawiacie brak brody jako dobrą postawę jednocześnie stygmatyzując brodaczy (poza jednym gagiem). Podsumowując, patrząc na Twoje rozumienie świata i nie dziwię się, że Abstra upadło. Dziwię się dlaczego tak późno.
@smufi20053 жыл бұрын
@@inseminator6976 no trochę słabo że ta parodia jest puszczana na poważnie przez nauczycieli w szkole. Sam masny powiedział że robi ten film poniewaz chce pokazać inny punkt widzenia który też mógłby uczyć dzieci w szkołach + o sztuce współczesnej jest malo nowych filmów na yt więc taki film się bardzo przyda w przyszłości
@koprolity3 жыл бұрын
Prawdziwa sztuka skończyła się jakieś pięć tysięcy lat temu.
@Ok-iq1gh3 жыл бұрын
Nie prawda
@generalmakowicz3 жыл бұрын
Znowu ty w połowie filmuw które oglądam zawsze znajde tam twój komentarz
@Koxu20063 жыл бұрын
Mmmmmm koprolitus SUS
@IxillMoon3 жыл бұрын
Jeśli tak uważasz to bardzo mi przykro, tym bardziej po obejrzeniu takiego filmu
@arturryba67243 жыл бұрын
17:19 Mała korekta - nie osa a pszczoła. Osy nie giną po użądleniu, bo w przeciwieństwie do pszczół nie tracą żądła.
@klaudiaj6463 жыл бұрын
Bardzo dobry film , czegoś takiego potrzebowała sztuka :-)
@martynak49603 жыл бұрын
Byłoby przecudownie gdybyś nagrywał więcej filmików o sztuce - uwielbiam historię sztuki i cieszę się, że chcesz popularyzować takie tematy! :)
@dawidblama9083 жыл бұрын
Moja inteligencja to brak inteligencji
@ulalala98403 жыл бұрын
Świetnie się Ciebie słucha :) Rzeczywiście, chyba pierwsze takie pełniejsze doświadczenie ze sztuką współczesną haha
Inteligencja, IQ, czyli zdolność do manipulowania abstrakcjami jest jedna. Koncept "rodzajów inteligencji" jest czymś zupełnie innym, i są to bardziej predyspozycje do poszczególnych dziedzin. Czy to się komuś podoba czy nie, Inteligencja (w znaczeniu IQ) jest jednym z dwóch głównych* predykatów sukcesu w większości dziedzin; i w większości jest genetyczna.
@franciszekpiwowarski3433 жыл бұрын
*drugim głównym jest oczywiście pracowitość; ale ona sama nie wystarczy. Nawet ciężki trening intelektualny nie sprawi że IQ wzrośnie o więcej niż 10 punktów
@RMasny3 жыл бұрын
@@franciszekpiwowarski343 luz, bardziej chodzi o to, że możesz być np. hiperinteligentnym ale psychopatą i wtedy będzie sukces ale być jest też szansa, że Jeffrey Epstein. Możesz też być genialnym tancerzem, ale nie umieć mnożyć i tak można wymieniać.
@Zmiana_Pogody3 жыл бұрын
5:30 już tylko do tego momentu: Człowieku, ależ się cieszę, że nagrałeś ten film!!! Poleciał subik 😘😘😘
@Zmiana_Pogody3 жыл бұрын
Człowieku, ja też się jaram! Oby teraz ten film był pokazywany na lekcjach! I'm in love ❤️❤️❤️
@iwonafrackowiak81903 жыл бұрын
Może ktoś polecić jakąś dobrą książkę o sztuce współczesnej dla trochę więcej niż laika, ale też żadnego znawcy?
@maciejlipinski23393 жыл бұрын
To nie byłaby sztuka tylko filozofia więc ludzie wyłaczyliby film...to po prostu smutne
@RMasny3 жыл бұрын
to taki kwaśny żart. Wiadomo, że filozofia jest super, ale mogłaby mieć lepszy wizerunek
@danielc29893 жыл бұрын
Wyczuwam tu bycie kimś lepszym od hołoty która nie jest zainteresowana oglądaniem do końca jakże wysoce wysublimowanego kontentu jakim wy jesteście pochłonięci, trochę mnie to śmieszy
@maciejlipinski23393 жыл бұрын
@@danielc2989 po prostu uważam filozofię za coś ważnego i ubolewam nad jej niepopularnością. Nie każdy kto lubi coś innego niż ty jest eliciarzem i uważa się za lepszego. A następnym razem zastanów się dwa razy zanim zaczniesz insynuować takie przypuszczenia.
@danielc29893 жыл бұрын
@@maciejlipinski2339 To w takim razie poleć coś z dziedziny filozofii co ostatnio czytałeś i wywarło na Tobie duże wrażenie
@spanko94813 жыл бұрын
Masny ale to Ty dzwonisz xD ziom to jakbyś analizował pastę albo mema, pan maruda :)
@marekczerwinski52183 жыл бұрын
No dobrze, a jak coś uważam za głupie, za kpinę z mojej wrażliwości i inteligencji, to mogę to powiedzieć czy nie? A jeśli z jakiś przyczyn nie mogę krytykować to z jakich?
@jankowalski5653 жыл бұрын
Ponoć mamy jeszcze wolność słowa wiec można wyrażać swoje opinie... choć powoli się to kończy bo YT zaczyna cenzurować niektóre sprawy z racji na poprawność polityczną a i aktywistki lubią przyklejać łatkę faszysty.
@michalkulinski3773 жыл бұрын
Moim zdaniem celem sztuki współczesnej jest promocja braku poświęcenia, ćwiczeń, cierpienia związanego ze zdobywaniem jakiejść umiejętności. Sztuka współczesna neguje zdolności, umiejętności i nierówność związaną z tym, że ktoś coś umie, a ktoś nie umie. Jeżeli przyjmiemy, że posiadanie jakiejś zdolności okupionej wieloma latami wyrzeczeń prowadzi do szczęścia, zadowolenia i spełnienia poprzez uznanie odbiorcy, to sztuka współczesna szczęścia tego twórcę i być może odbiorcę pozbawia.
@batty83773 жыл бұрын
o proszę, akurat natknęłam się na tego Pana wczoraj i stwierdziłam że ciekawy temat xD
@ibidugoodday3 жыл бұрын
Sam próbuje od jakiegoś czasu wczytać się mocniej w sztukę nowoczesną bo od zawsze mnie fascynuje ale nie mogę znaleźć czasu i chęci na filtrowanie informacji i research.
@bartekczaplak80833 жыл бұрын
Mógłbyś nagrać coś więcej o sztuce nowoczesnej, w tym temacie jestem kompletnym laikiem. Proszę zrób to dla twoich racuszków
@fullsin7573 жыл бұрын
ale się przyjemnie ciebie słucha, rób więcej odcinków o sztuce pls
@cichosza72133 жыл бұрын
Prosimy więcej odcinków o sztuce, jester świetną osoba, by o tym mówić, a na polskim YT brakuje takich treści
@stanislawlepkowski9263 жыл бұрын
nie ma czegos takiego jak rodzaje inteligencji :))
@namaluj_mi_niebo3 жыл бұрын
Jako artysta uważam, że malarstwo współczesne to kupa.
@dominikb10063 жыл бұрын
Dziękujemy za opinię artysty
@kapitansosnowiec82963 жыл бұрын
To co pokazuje ten utwór to że nie da się stworzyć czegoś wartościowego przez przypadek
@kelvinrawson1729 Жыл бұрын
Mam radykalną myśl, a może pomysł Duchampa mógł być po prostu głupi 🤷 Nie szczególnie przemyślany i w konsekwencji nie udany. Eksperyment artystyczny ≠ dzieło sztuki
@karolpawela78243 жыл бұрын
ten film zupełnie nie wykazał że sztuka współczesna (mimo może ciekawych zabiegów artystów) nie jest asłuchalna i nie do oglądania a szczególnie że rzeczywiście jest warta pieniędzy jakie się w nią pompuje oraz że można ją porównać z prawdziwą sztuką
@ondrej2973 жыл бұрын
Co masz na myśli przez "prawdziwą sztukę"? Czym ona jest? Dla jaskiniowca "prawdziwą sztuką" było stukanie kościami w rytm i malowidła na ścianach, dla średniowiecznego zbójcy - granie na bębnach z akompaniamentem jakiejś piszczały, dla mnicha z czternastego wieku "prawdziwa sztuka" mogła być terminem na płaskie obrazy bez perspektywy przedstawiające świętych, dla oświeceniowego filozofa "prawdziwa sztuka" mogła być pomysłem, dla Van Gogha obrazem impresjonistycznym, dla Malewicza być może był to czarny kwadrat, kto wie czy za 100 lat dzisiejsza sztuka nie będzie nazywana tą "prawdziwą". Żonglerka definicjami tego typu jest dość ryzykowna i łatwo może doprowadzić do nieraz idiotycznych wniosków "na chłopski rozum" opierających się na stereotypach, uprzedzeniach, błędach poznawczych i nieznajomości tematu. Myślę że stwierdzenie że "prawdziwa sztuka" to tylko ładne obrazy Da Vinciego samo wkurwiłoby mocno Da Vinciego, definicja "prawdziwej sztuki" jest płynna i śliska. Polecam przed krytykowaniem filmu i jego celów spróbować uwolnić się od uprzedzeń co do sztuki współczesnej, krytyka przez ciebie praktykowana jest bowiem kompletnie niekonstruktywna i samodestrukcyjna w swoich założeniach.
@Jutrzenka993 жыл бұрын
@@ondrej297 Chciałbym tylko zauważyć, że jeśli wszystko może być sztuką to kompletnie nie potrzebujemy artystów, ani "sztuki".
@ondrej2973 жыл бұрын
@@Jutrzenka99 nie mówię że wszystko może być sztuką, tylko selekcja "prawdziwej sztuki" ze sztuki jest ryzykowna, ta koncepcja jest płynna i zmieniała się na przestrzeni wieków, ba, wciąż się zmienia.
@jankowalski5653 жыл бұрын
Kiedyś sztukę definiowano jako poszukiwanie piękna dlatego pan T.Samołyk w odpowiedzi na ten film próbuje je zdefiniować.
Jak to całe erratum jest sztuką to wszystko i wszyscy jesteśmy artystami bo caly czas jakieś dźwięki wydajemy. Najpierw kichne i pierdne tupne noga i juz jest erratum.
@chirurgiaplastycznakociszewski3 жыл бұрын
Podszedlem raczej negatywnie a było ok:) na pewno szacun za brak „wjazdu” na oponenta:) rozmowy o sztuce są super i nie trzeba się zgadzać - sztuka w końcu chyba zawsze szuka🤔
@aniamichalska68053 жыл бұрын
16:29 daję znać ❤❤❤❤
@juliagodek22963 жыл бұрын
Ja też
@Toudeusz3 жыл бұрын
Pszczoła umiera w samobójczym ataku ponieważ jej żądło ma haczykowe wypustki uniemożliwiające wyciągnięcie go. Pszczoła próbuje to zrobić, ale żądło (wraz z wyrwanymi wnętrznościami) zostaje w ciele ofiary. Osa ma gładkie żądło, którym wstrzykuje jad. Wielokrotnego użytku.
@holidaymakerpodroze25753 жыл бұрын
Superancki film, brakuje więcej tematyki sztuki na polskim KZbin.
@jankowalski5653 жыл бұрын
Na klasyczne działa sztuki wystarczy spojrzeć/posłuchać przez chwilę by od razu było wiadomo o co chodzi a nawet pojawiały się jakieś emocje czy refleksje. Może artyści chcieli by ich praca wpływała jakoś na odbiorcę i specjalnie tak ją konstruowali? Na te nowoczesne formy człowiek patrzy i jest trudno odgadnąć o co chodzi, dopiero po przeczytaniu opracowań można co nieco zrozumieć ale rzadko kiedy cos poczuć. Przypadek...czy to nie jest pójście na łatwiznę by samemu nie musieć opracowywać przemyślanej kompozycji ? Zdecydowanie kiedyś robili to lepiej i warsztat był widoczny tylko w samym dziele a nie robiony na poczekaniu pewnie jako terapia czy samorealizacja autora. Ponoć ta sztuka nowoczesna jest taka ciężka w odbiorze bo ma coś wspólnego z inżynieria społeczną to jest kiedyś sztuka uwrażliwiała ludzi obecnie ich znieczula.
@seidonik3 жыл бұрын
Szkoda właśnie, że tak mało jest materiałów o sztuce współczesnej, bo jak się do matury z historii sztuki przygotowywałam, to nie znalazłam nic ciekawego. Co prawda może w maturze by mi to nie pomogło, ale film bardzo ciekawy! :D
@mateuszpycka11193 жыл бұрын
Ja rozumiem że ważny jest kontekst, koncept, idea sztuki wspłczesnej, ale ja tego po prostu nie kupuję. To dla mnie szajs i tandeta opakowana w pseudointelektualną otoczkę. I zanim ktoś poczuje się urażony, hej mam prawo do takiej opini, tak jak ktoś inny ma prawo uważać sztukę współczesną za coś wartościowego ¯\_(ツ)_/¯
@Jakimix135xd3 жыл бұрын
To będzie wieloryb albo delfin, ewentualnie wielbłąd xDD
@flunoxonpl89753 жыл бұрын
Kurcse,odpowiedź na odcinek z przed 3 lat. Ale w sumie fajnie, bo wypromujesz samołyka którego nowesze filmy są bardzo wartościowe.
@tay.muscari3 жыл бұрын
Sztuka to coś naprawdę fascynującego, ale ciężko jest samemu wejść w ten świat kiedy z jednej strony jest nudna lekcja plastyki której i tak nie razumiem, a z drugiej parodie i wyśmiewanie. Bardzo fajnie że zrobiłeś taki film, bo przez zrozumiałe i proste porównania wytłumaczyłeś coś tak złożonego dla ludzi, którzy nawet nigdy się tym zbytnio nie interesowali. Czekam na więcej ❤
@dziabuka19813 жыл бұрын
Jeżeli szukasz jakiegoś kanału zajmującego się sztuką współczesną (ale nie tylko) to polecam Karola Gniazdowskiego!
@tay.muscari3 жыл бұрын
@@dziabuka1981 o dzięki chętnie zobaczę
@paweb53823 жыл бұрын
Ja dalej czekam na dalszą część filmu o grzybach
@aleksanderallien61693 жыл бұрын
Z twojego materiału zrozumiałem tylko tyle ze "dziśeja sztuka" to nie "sztuka" tylko "eksperyment ktory ma stworzyć sztuke".
@jankowalski5653 жыл бұрын
Tyle że sztuki nie tworzy się poprzez przypadek(eksperyment) a za pomocą solidnego warsztatu i przemyślanego pomysłu, wiec nic dziwnego że to nie wychodzi.
@nat96233 жыл бұрын
Czekamy na więcej Twoich przemyśleń 😀
@goeiemojedzikieweze6223 жыл бұрын
Przecież każdy wie że sztuka współczesna nie ma wartości bo po 45 zaczęto przyjmować każdego do ASP
@brudnydywan39683 жыл бұрын
No powiem tak, na moim niszowym kierunku na pierwszym naborze na 10 miejsc i 12 chętnych przyjęli 6 osób, wyobraź sobie co się dzieje na popularniejszych
@goeiemojedzikieweze6223 жыл бұрын
@@brudnydywan3968mój kom to bardziej żart na temat historii i pretensjonalności dzisiejszej sztuki
@DelfTv3 жыл бұрын
Niejednokrotnie pomylony ssak: człowiek
@DominikTrzaskacz3 жыл бұрын
Ta sztuka nowoczesna może być fajna, kiedy to jest jakiś jednorazowy eksperyment jak w tym przykładzie. Niestety teraz jest wielu naśladowców, którzy chcą za wszelką cenę stworzyć coś niekonwencjonalnego, przy minimalnym wysiłku. Nie musi być ładne, ważne żeby w jakimś aspekcie szokowało. Kiedy to były pojedyncze przypadki i naprawdę coś niepowtarzalnego, kiedy był w tym głębszy zamysł, może i było to wartościowe. Mam wrażenie, że obecnie tak nie jest. Dzisiaj wszystko ma szokować, czy to na YT czy w TV czy poważnej prasie, która dla klików, dla przyciągania odbiorcy coraz bardziej przypomina bulwarówki. Dzisiaj takie "szokowanie" przez sztukę jest tak samo szokujące jak memy w internecie i ma często taką samą wartość artystyczną. Myślę, że gdyby zaprogramować losowy generator czasowników i rzeczowników (czy innych fraz), to można by masowo tworzyć sztukę nowoczesną. Wychodziły by takie dzieła jak "Sranie (na) krzyż", "Upadek parapetu", "Dawać artystkę", "Stanie (na) fiucie", "Miotła na koncie", itp. Potem aranżacja instalacji, wymyślić jakieś bzdurne przesłanie… albo i nie, niech je wymyślają krytycy sztuki - nie chcąc wyjść na ignorantów, pewnie stworzą wspaniałe uzasadnienia dla tych dzieł. Gotowe. Taki generator pomysłów na sztukę to już sztuka, czy filozofia?
@jaro33013 жыл бұрын
Dla mnie ten utwor duchampa jest bardzo estetyczny i piekny i mnie się Prosze pana podoba i zachwyca. A nie Pana dywagacje czy ja to rozumiem czy nie rozumiem czy pan to rozumie czy nie rozumie.
@magda66273 жыл бұрын
Pewnie, że chcemy więcej podobnych materiałów!!
@laurabrodhagen95152 жыл бұрын
Uwielbiam poruszane Tematy
@bozenamichioch443628 күн бұрын
Kiedy slysze takie utwory mysle sobie, ze opisuje to... zycie, a z kazdym uslyszanym dzwiekiem albo i z jego brakiem, zastanawiam sie, jaka to bylaby sytuacja? Jaka emocja?
@QueenFanka3 жыл бұрын
Gra na fortepianie skojarzyła mi się z muzyką z minecrafta Ale mi się nawet podobała
@logesin3 жыл бұрын
Niejednokrotnie pomylony ssak: Wieloryb, mylą go zawsze z rybą, pomimo to, że jest ssakiem.
@mateuszfilipowicz48763 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek, myślałeś o byciu nauczycielem? Wydaje mi się ze byłbyś wstanie mówić do młodszej młodzieży, co oczywiście jest dużą zaletą bo nie ciężko wytłumaczyć coś osobie doświadczonej (choć tez bywają wyjatki XD), ale umiejetność „uproszczania” pojęć w szczególnie w szkołach mogłaby się nadać
@bartekkolczykiewicz76623 жыл бұрын
wiecej takich! KOCHAM
@yaumopai333 жыл бұрын
Ale, że Tomasz Samołyk? Kogo, jak kogo, ale jego się nie spodziewałam XD
@brudnydywan39683 жыл бұрын
Jako osoba która sztukę praktykuje i o niej uczy jednocześnie cieszę się, że taki film powstał, a z drugiej strony przykro mi, że musiał. Sztuka jest trudna i trzeba poświęcić czas żeby ją zrozumieć - czas którego nikt w nie daje w szkole, więc zdobywają się na to tylko ludzie pełni pasji. A szkoda, warto rozmawiać o tym co daje kontakt ze sztuką - otwiera umysł, uczy patrzenia na świat w odcieniach szarości, pozwala zrozumieć imponderabilia - to są rzeczy których potrzeba nam jak szczególnie teraz jak powietrza.
@jankowalski5653 жыл бұрын
Ciekawe że sztuka klasyczna która powstała dawno temu jest znacznie bardziej przystępna w odbiorze niż ta nowoczesna. Przecież współczesny kontekst, technika czy normy społeczne powinny być łatwiejsze w odbiorze niż te przestarzałe. Może kiedyś artyści mieli lepszy warsztat i bardziej przemyślane pomysły?
@brudnydywan39683 жыл бұрын
Zacznijmy od tego, że sztuka nowożytna - bo chyba to masz na myśli mówiąc klasyczna jest trudna interpretacji - i współcześni mają problemy z jej interpretacją - świadczą o tym chociażby miliony teorii spiskowych o tych popularniejszych obrazach, ale czego nie można jej odmówić to przystępności wizualnej - jest taka przystępna dlatego, że taka miała być, większość artystów tamtych czasów chciało malować ładnie. Czasy się zmieniły, od jakichś 150 lat artyści nie tworzą tego co ludzie chcą, tylko to czego chcą sami artyści. Nie są to ładne obrazki, ładnych obrazków jest pod dostatkiem na świecie, to najzwyczajniej w świecie nie jest temat który dla większośći - bo nie dla wszystkich - byłby ciekawy.
@krzysiek65143 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, liczę na więcej :)
@SaDaMbass3 жыл бұрын
Dajesz! Sztuka współczesna jest super!
@MarlenaSztamborska3 жыл бұрын
Masny, jakiś czas temu miałeś wykład na SGH, na którym byłam i mój chłopak spytał się Ciebie czy jest sens propagować w Internecie świat sztuki, z którym de facto jestem związana od ponad 13 lat. Stwierdziłeś, że Polska nie jest na to gotowa... Po czym nagrywasz film o sztuce współczesnej 😀 film jest oczywiście rzetelny i poruszyłeś bardzo istotny problem. Niemniej ciekawe jest to, że jednak zmieniłeś zdanie. Trzymaj się, czekam na kolejne filmy 🙃
@itago75263 жыл бұрын
12:45 Moje pierwsze skojarzenie to twierdzenie o nieskończonej liczbie małp.
@AntosTenPrawdziewy3 жыл бұрын
Kto hce film o "języku sztukuki" LIKE |
@malwinagrzanka86102 жыл бұрын
Wszystko super. Tylko błagam cię! Kiedy mówisz o muzyce nie używaj słowa "piosenka" bo to się odnosi stricte do piosenek. Lepiej zamienić słowo "piosenka" słowem " utwór". To o wiele mniej razi. Tak na przyszłość. :)
@too.kingaa95943 жыл бұрын
Jak dla mnie bardzo ciekawy materiał! Do tej pory raczej nie interesowała mnie sztuka nowoczasna, ale teraz chyba trochę więcej o niej poczytam