8:08 brak wady że na podłogówkę wpuszczamy temperaturę CO przy rozpoczęciu nagrzewania pomieszczenia.
@AFRISOpl3 жыл бұрын
🛑 Kolejne porady dla instalatorów już niebawem - więc nie przegap ich, tylko subskrybuj nasz kanał ➡️ kzbin.info Który sposób na ogrzewanie w łazience uważacie za najlepszy? Może znacie jakieś inne, warte przetestowania metody? Dajcie znać w komentarzach!
@MirasP3 жыл бұрын
Brakuje mi jednego rozwiązania, buduję dom i moich z obliczeń wynika, że moja powierzchnia podłogi w łazience jest niewystarczająca aby uzyskać rządaną temperaturę przy warunkach zerowych ale nie chce mieć grzejnika ściennego ale chciałbym założyć ogrzewanie ścienne w tynku, np nad wanną ściana dawała by przyjemnie ciepło podczas kąpieli. Jak to podłączyć? Ta sama pętla co podłogówka czy oddzielna? Jak oddzielna to czy mogę do rozdzielacza podłączyć mniejsza średnicę rurki co będzie w ścianie aby ograniczyć grubość tynku? Dzięki z góry za poradę 😉
@rafciop0073 жыл бұрын
Możesz położyć przewody ogrzewania pod wanną omijając syfon. Zwiększy to powierzchnię grzewczą w pewien sposób. Jeśli chcesz ogrzewanie ścienne to wykorzystaj pętle podłogową z łazienki tylko pamiętaj by wszystkie pętle podłogówki miały bardzo zbliżoną długość. Po prostu dalej ciągniesz przewód na ścianę. Jeśli masz dużą łazienkę to będziesz musiał pociągnąć kolejną pętle z rozdzielacza. Co do mniejszej średnicy to spokojnie możesz położyć mniejszą rurkę np 12mm ale pamiętaj żeby przepływ był podobny do innych pętli podłogowych.
@MirasP3 жыл бұрын
@@rafciop007 Dzięki za podpowiedź, łazienka jest mała, nawet powierzchnia pod wanną jest niewystarczająca dlatego chcę wyjść na ścianę. Jeśli mogę wyjść jedną pętlą z podłogi na ścianę to mi pasuje 🙂 Mam jeszcze jedno pytanie jeśli chodzi o sposób układania pętli na ścianie. Widziałem 2 metody; jedna prezentowana przez firmy gdzie wychodzi się rurką od dołu serpentynami i powrót prosto w dół a druga przez fachowców to powrót serpentynami tak jak się to robi na podłodze aby równoważyć rozkład temperatur. Na podłodze to ma sens ale na ścianie jak wyższa temp jest na dole to lepiej bo po co grzać górę ściany?
@rafciop0073 жыл бұрын
@@MirasP Na ścianie to możesz ułożyć dowolnie. Spokojnie połóż od dołu do góry bo i tak ciepło idzie do góry więc Ci za wiele to nie zmieni. Przy dużych powierzchniach ma to sens przy małych wcale.
@preeezess11 ай бұрын
A czy można wpiąć się grzejnikiem w łazience w wężownice od zbiornika CWU ?. W moim przypadku mam pompę ciepła i tam jest obieg wymuszony , grzejnik od tego obiegu byłby jakieś 3.5 metra. Na grzejniku byłby zawór termostatyczny którym można wyregulować temperaturę. Zaletą tego była by praca grzejnika nawet w lato który służy w lecie jako suszarka a PC latem i tak grzeje wodę CWU.Czyli latem nie trzeba montować i włączać elektrycznej grzałki żeby wysuszyć ręczniki. Jedyną wadą mogłą by być zbyt słaba pompa cyrkulacyjna w pompie ciepła.
@afrisosp.zo.o.344111 ай бұрын
Technicznie jest to możliwe, ale mogą wystąpić problemy ze zrównoważeniem hydraulicznym, jak i ustaleniem odpowiedniej charakterystyki pompy obiegowej dla mieszanego układu.
@sebastiangorczak63348 ай бұрын
Witam. Jak sterowac pompa przy ogrzewaniu podlogowym z zastosowaniem zaworu rtl vario. Mam piec na ekogroszek w ukladzie otwartym z zaworem 4 drogowym calosc instalacji w domu to grzejniki. Podlogowka ma byc zalozona w lazience. Czy na sam uklad podlogowki musi byc osobna pompa. Grawitacyjnie raczej nie pchnie temp w ta rurke. Instalacja podlogowa to ok 50 m rury.
@AFRISOpl8 ай бұрын
W przypadku RTL wystarczy pompa na grzejniki za zaworem 4-drogowym. Nie zakładamy osobnej pompy dla układu podłogówki. Sterowanie urządzenia z automatyki kotła lub za pomocą osobnego regulatora.
@DC-sq2tc2 ай бұрын
A przy pompie ciepła i podłogówce jest jakieś rozwiązanie bez stosowania grzałki grzejnika ?
@AFRISOpl2 ай бұрын
W takim przypadku pozostaje tylko zastosowanie grzejnika elektrycznego lub tradycyjnego zasilanego niskim parametrem.
@gaspaccio3 жыл бұрын
Ogrzewanie ścienne?
@mariuszimielski68223 жыл бұрын
A co w przypadku dostarczenia ogrzewania (czynnika cieplnego) przez PEC? Przy prywatnym wymienniki w mieszkaniu, czy w takim przypadku ogrzewanie podłogowe jest bardziej ekonomiczne lub wydajne?
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Polecamy film, gdzie porównaliśmy ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe: kzbin.info/www/bejne/p2imlqyqrMmNfas
@lukaszgbh15583 жыл бұрын
Witam, a co w przypadku gdy obieg omija instalacje podlogowki? Prawdopodnie jest to spowodowane większym oporem niż w grzejnikach. Podłogowka na 2 m2.
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Należy skryzować obieg grzejnikowy, by ciepło mogło być dostarczone do obu obiegów.
@lukaszgbh15583 жыл бұрын
@@AFRISOpl niestety na zakręconych Grzejnikach nadal nie grzeje. Próbowałem wiele możliwości pod względem układu i aktualnie zdemontowalem zawory i wpialem się szeregowo bezpośrednio w powrót i nadal nic, a dodatkowo przestał grzać grzejnik.
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Rekomendujemy kontakt z profesjonalnym instalatorem, który na miejscu obejrzy instalację. Tutaj mapa polecanych przez nas instalatorów: www.afriso.pl/mapa-instalatorow
@kondorek773 жыл бұрын
Witam. U znajomych instalator zrobił instalacje jak na filmie czyli wpiął podłogówkę do instalacji grzejnikowej i nie działa... już wyjaśniam. W pomieszczeniu były 2 grzejniki i podlogowka została wpięta zamiast 2 grzejnika. Instalacja w domu jest otwarta (grawitacyjna) wspomagana pompą obiegową. Instalator zmienił na wydajniejsza pompe lecz nic to nie dało. Dodam że piec jest na drzewo, wegiel. Ma Pan jakąś radę? Aha grzeinik i podłogówka spięta równolegle... Brak możliwości podloczenia zasilania podłogówki od pieca.
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Instalacja może być zapowietrzona. Wtedy nie będzie właściwej temperatury na podłogówce. Więc można spróbować tą część instalacji odpowietrzyć. Generalnie w instalacjach otwartych to częsty problem, może warto pomyśleć nad zamknięciem instalacji, żeby działała poprawnie.
@hichemhichem87773 жыл бұрын
Bonjour monsieur, je vous remercie pour toutes les informations précieuses, utiles et importantes que vous fournissez dans cette spécialité. Je vous suis avec intérêt, pouvez-vous m'envoyer tout ce qui concerne vos produits dans ce domaine, avec quelques exemples d'installation en français ou en anglais?
@Dragon-jw7di Жыл бұрын
A jak podłączyć pentle z kaloryfera ale z pompy ciepła ? Potrzebuje RTL box
@AFRISOpl Жыл бұрын
Jeśli Pan ma na myśli zrobienie pętli podłogówki mając instalację grzejnikową zasilaną z pompy ciepła, to można to zrobić za pomocą RTL box tak jak to zostało przedstawione na filmie.
@barteks8163 күн бұрын
@@AFRISOpla jak to zrobić w instalacji grzejnjkowej ale w dwóch pomieszczeniach po 6m2 każde?
@AFRISOplКүн бұрын
@@barteks816 W takiej sytuacji należy zastosować dwa osobne RTL Boxy.
@grzegorzgajek40453 жыл бұрын
Witam ,chciałbym do istniejącej instalacji podłączyć bufor ciepła 1000 litrów ,czy jesteście w stanie pomóc i zrobić jakiś filmik ,mam teraz prostą instalację z piecem na drewno,węgiel z jedną pompą na parter ,piętro i bojler .
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Na naszym kanale już jest film, w którym omówiliśmy 3 instalacje z buforem ciepła: kzbin.info/www/bejne/mn2zfYerjZKLj7c.
@grzegorzgajek40453 жыл бұрын
@@AFRISOpl tak wiem, a czy jest mi ktoś w stanie zrobić projekt gdzie użyć jakie zawory i jakie siłowniki i sterowniki, żebym w domu mógł ustawić zakres temperatury, w załączniku przesyłam prowizoryczny projekt mojego co
@grzegorzgajek40453 жыл бұрын
@@AFRISOpl witam można email do Pana, chciałbym zadać kilka pytań
@grzegorzgajek40453 жыл бұрын
@@AFRISOpl kzbin.info/www/bejne/fYarmZSHfNCLick
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Najlepiej skontaktować się z naszym Zespołem Wsparcia Technicznego na adres: zwt@afriso.pl, wyjaśnią i pomogą.
@bzqp29 ай бұрын
Czemu nie stosuje się szeregowego podłączenia na obiegu łazienki? Wydaje mi się, że to by było najprostsze rozwiązanie.
@AFRISOpl9 ай бұрын
Nie stosujemy szeregowego podłączenia, ponieważ jeśli grzejnik odda za dużo ciepła do pomieszczenia, to zawór RTL przymknie się, bo uzna, że w pomieszczeniu została osiągnięta temperatura. Tym samym uniemożliwi nagrzanie się podłodze.
@bzqp29 ай бұрын
@@AFRISOpl A co jeśli instalacja jest bez RTL na samych rotametrach? Wystarczyłoby wtedy ustawić odpowiednio duży przepływ by zrekompensować wychładzanie linii? (pętla w łazience i tak zwykle jest najkrótsza więc ciągnie duże przepływy).
@AFRISOpl9 ай бұрын
@@bzqp2 Nie można tak zrobić, ponieważ ciągły przepływ czynnika o wysokiej temperaturze przez rurki podłogówki po pewnym czasie skutkowałby popękaniem posadzki.
@on96763 жыл бұрын
myślałem że dowiem się czegoś nowego...np jak podłączyć podłogøwkę, aby tylko w łazience latem, była ciepła podłoga...
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Żeby mieć ciepłą podłogę tylko w łazience, wystarczy pozamykać pozostałe pętle ogrzewania.
@on96763 жыл бұрын
@@AFRISOpl automatyka sama nie da rady?🤔🤔
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Należałoby na termostatach - gdzie nie potrzebujemy grzania - ustawić bardzo niską temperaturę, żeby w sezonie letnim nie pootwierały siłowników. A w łazience ustawić temperaturę 24-26 stopni.
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
I to są faktycznie uczciwie porównane wady i zalety. 95% filmów na KZbin obiecuje wady i zalety, ale tylko pieje hosanny o samych zaletach i to jednego rozwiązania.
@AFRISOpl Жыл бұрын
No i dziękujemy bardzo :)
@sylwesters.40483 жыл бұрын
Dziwny ten rtl. Nie lepiej mieszać wodę do odp temperatury i dopiero puszczać ja w podłogę?
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Jeśli mamy więcej pętli w instalacji podłogowej, to takie rozwiązanie jest jak najbardziej wskazane. Jednak dla 1 pętli instalacji podłogowej nie warto robić osobnego obiegu, tylko można użyć zestawu RTL-Box.
@tomekinstaldz56983 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/eKKvYqeQaJ6Grrs&ab_channel=AFRISOpl to to samo, trochę odgrzaliście kotlety w te święta ;). Mimo to łapa w górę.
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Materiał wydaje się podobny z uwagi na obecność RTL tutaj i tutaj, ale chcieliśmy rozszerzyć opcje :) Dzięki za łapkę 👍
@mariankozowski89393 жыл бұрын
Animacja jest błędna bo pokazuje przepływ gorącej wody przez podłogówkę do ogranicznika teperatury
@AFRISOpl3 жыл бұрын
Animacja nie jest błędna - dokładnie tak działa zawór RTL. Montowany na powrocie przepuszcza czynnik grzewczy do momentu przekroczenia maksymalnej ustawionej temperatury.
@mariankozowski89393 жыл бұрын
@@AFRISOpl W trakcie filmu powidział Pan że na podłogówkę można wprowadzić wodę o temp. 25-35 stopni a animacja pokazuje wprowadzenie wody z układu grzenikowego gzdzie temp. może sięgać nawet 70 stopni a zawór RTL znajduje się na wyjściu. Moim zdaniem jedno zaprzecza drugiemu.
@Marek.3833 жыл бұрын
Myślę, że bezwładność cieplna wylewki nie pozwoli na wygrzanie podłogi do temperatury ustawionej na termostacie. Woda goraca dopłynie do termostatu, zanim podłoga się wygrzeje. Pewnie z 1cm wylewki wokół rury zlapie te 40st.
@mariankozowski89393 жыл бұрын
@@Marek.383 Lepiej bazować na pewnikach niż domysłach i uważam że rozwiązanie nie jest pewne i godne polecenia - kolejny produkt by zdobyć naiwnego klienta.
@mariuszmatyjek44273 жыл бұрын
Ja uważam że jest słuszny schemat na powrocie. Ma się wtedy kontrolę temperatury pętli. Ustawiając 35 stopni na powrocie wstępnie pętla będzie miała temperatura zasilania c.o. bo zasilanie ma 65 ale szybko spadnie odajac ciepło a dlatego że woda będzie stala właśnie dzięki zaworowi a zacznie wtedy tłoczyć do powrotu gdy spadnie temp na jaką liczymy
@roberts56643 жыл бұрын
Ceny macie w tym waszym afriso kosmiczne nie dla przeciętnego Kowalskiego a jakość jak reszty chińszczyzny.