Witam Panów prowadzących. To jest super program, czekam co tydzień. Gratulacje . Jestem pewien, że macie ogromną wiedzę. Problem jest w przekazie. Słucham Panów i czuję,że macie super informacje. Fajne ciekawostki , takie mało znane fakty podajecie. Ale to wszystko jakoś tak chaotycznie. Mimo wszystko mam nadzieją, że Kanał zostawi ten program.
@erwinklappa8414Ай бұрын
Jeszcze jeden zarzut. Dla nas ta operacja nie skończyła się tak jak panowie zakończyli ten temat. Ewidentnie brakuje epilogu pt: jak zrzucić odpowiedzialność na Polaków.
@nitro_panda768Ай бұрын
Zgadzam się w 100%. Panowie. Program ma ogromny potencjał. Potrzebujemy jednak jasnego przedstawienia kontekstu historycznego, szerszego wglądu w mapę, przedstawienie stron, ograniczenie (cennych ale wprowadzający chaos) anegdot. Wstęp, zakończenie, konsekwencje dla jednej i drugiej strony. Pozdrawiam! Życzę sukcesów
@erwinklappa8414Ай бұрын
@@nitro_panda768pamiętasz odcinek z generałem Andrzejczakiem? Jakoś lepiej poszło 🙄
@ukaszazecki3592Ай бұрын
To są programy popularno naukowe,mają zachęcić oglądających do przeczytania książek na ten temat,może by chcieli tak zrobić jak piszecie,ale pewnie maha założenia że program ma trwać pięćdziesiąt parę minut ,a nie 3 godziny ...takie programy są na strona IPN-u...możecie sobie tam popatrzyć
@knvb1977Ай бұрын
Piszę z Holandii. Wieś Driel koło Arnhem wymawiamy "Dril" . Do dzisiaj co roku we wrześniu są tam organizowane uroczystości które ogólnie trwają 1 tydzień! Zawsze z obecnością polskiego wojska, polskich spadochroniarzy i harcerzy. Niedaleko po drugiej stronie Renu jest miasteczko Oosterbeek w którym w jego północnym rejonie znajduje się cmentarz wojenny gdzie leży około 4 tyś aliantów i w tym 93 Polaków z dywizji generała Sosabowskiego. Holendrzy bardzo dbają o te groby i o pamięć tych wydarzeń.
@m.k.1766Ай бұрын
Super. Z animowanymi mapami da się to łatwiej zrozumieć :)
@JarekK-m1hАй бұрын
A wg mnie Panowie dobrze się uzupełniają i dobrze się tego słucha, kolejny fajny program na kanale Zero
@filipkrupski898829 күн бұрын
Komentarz dla zasięgów, super program
@donpedro2023Ай бұрын
Komentarz dla zasięgu. Super ciekawy program 😊
@Erwiniasty1903Күн бұрын
Witam serdecznie prowadzącego i wszystkich oglądających KZ. Super odcinek, właśnie miesiąc temu byłem w Arnhem nad Dolnym Renem i byłem na tym moście i super rozebrana na części pierwsze operacji Market Garden. Polecam kultowy film "O jeden most za daleko". Świetna jest jeszcze historia o Lisie Pustyni. Swego rodzaju o moim imienniku. Pozdrawiam serdecznie z Holandii!🤙 (Apeldoorn)
@daytondraxler4763Ай бұрын
Panowie tak się nie omawia operacji wojskowych! Należy zacząć od założeń operacji, pokazać na mapie ruch jednostek, powiedzieć ile taka dywizja spadochronowa ma żołnierzy. Jeżeli pokazywane są mapy to dobrze, żeby prowadzący w jakiś sposób omawiali co na nich widać, tak jak nauczyciel ze wskaźnikiem. Tutaj pokazujecie mapy i nie wiadokl co one przedstawiają,. Czy to są plany, czy stan sprzed rozpoczęcia operacji, czy ruch wojsk w trakcie operacji - nie wiadomo. Do tego te mapy powinny być inaczej zeskalowane, aby laik wiedział gdzie leżą omawiane miasta w odniesieniu do mapy Francji czy Holandii. Bardzo mi się podoba pomysł na takie filmy ale trzeba to zrobić bardziej chronologicznie.
@rafadrzewiecki1905Ай бұрын
Zgadzam się, też mi brakuje takiego 3-5 cio minutowego streszczenia, data, cel, jednostki, założenia wstępne. Jestem absolutnym laikiem i mimo, że temat jest dla mnie bardzo ciekawy zawsze odbijałem się od skomplikowania opisu.
@erwinklappa8414Ай бұрын
Właśnie o to mi chodziło.👍
@nitro_panda768Ай бұрын
Zgadzam się w 100% z przedmówcami.
@piotrklimeczek4658Ай бұрын
Dość chaotycznie przedstawiają A jeden z prowadzących słabo przygotowany. Jak się przygotowuje program to poza Cornelusem Ryanem to choć Middlebrooka powinni przeczytać
@grzegorzef991Ай бұрын
Akurat ten odcinek jest dla mnie dość przejrzysty bo chociaż ogladelem film :) Ale z programu z bitwy nad Bzura nie zrozumiałem prawie nic. Sa wartościowe informacje ale giną w chaosie. Najlepszy organizacyjnie był odcinek o Mokrej ale tam zrządził rozmową Gen. Andrzejczak
@tapiokatapioka2980Ай бұрын
Świetna seria, jestem fanem, tak trzymać Panowie!
@lisoslaw1Ай бұрын
Bardzo dobry program !!!!!
@Krzysztof.Skonieczny.Ай бұрын
Super program! Pozdrawiam!
@jonaszbujok4081Ай бұрын
Panowie, wyraźny postęp jeżeli chodzi o porządek programu, mówicie osobno i się uzupełniacie, super się tego słucha. Oczywiście treść i wasza wiedza jest niesamowita. Czekam na następne odcinki.
@1976mancioАй бұрын
Kolejny świetny materiał
@maciejz3947Ай бұрын
Bardzo dobry program jeśli ktoś interesuje się i ma jakieś pojęcie o tym. Nie słuchajcie tych płaczących specjalistów po szkoleniach którzy wytykają wam błędy w prowadzeniu i wiedzy. Na historii siedzieli w ostatniej ławce, stara im za jajka załatwiała zdanie klasy, teraz na słuchali i na oglądali się na YT różnych programów i wszystkie mądrości zjedli.
@rafadrzewiecki1905Ай бұрын
Ten program to czyste złoto, jeszcze tylko ogarnę oznaczenia jednostek by szybko rozumieć struktury zgrupowań i będzie gitarra ;)
@rwiezelАй бұрын
Program ma ogromny potencjał ale jak na razie to jest jeden wielki chaos. Jeżeli ktoś niewiele wie na temat tej operacji to po tym programie raczej niewiele więcej będzie wiedzieć.
@bonumsartores2412Ай бұрын
To jest tak ciekawy program że przebieram szkitkami na kolejne odcinki
@JAREKMARCINАй бұрын
Fajny program historyczny. Tak trzymać
@LukeHeroesАй бұрын
Komentarz dla zasięgów. Jak zawsze ciekawy program. Pozdrawiam.
@krzysztofdabkowski6883Ай бұрын
Mapki coraz lepsze. Dobrze że są czesto pokazywane, łatwiej się połapać. Struktury organizacyjne jednostek wojskowych też są pomocne
@Aftar2Ай бұрын
Mega format, dyskusja trwa, prowadzący mają własne opinie, nie są wszechwiedzący, a jednocześnie w krótkim czasie przekazują masę ciekawostek.
@slavomirnieviadomski6880Ай бұрын
Z wielką przyjemnością oglądam Panów programy (o ile można tak powiedzieć o historii krwawych bitew). Niecierpliwie czekam na operację gorlicką 1915, wydaje mi się że dość istotną dla 1WŚ, oraz operację dukielską 1944, niezbyt (chyba) dla 2WŚ istotną, a bardzo tragiczną. Pozdrawiam!
@JanKowalski-i8uАй бұрын
Jedyne wartościowe pasmo na tym kanale, w dużej mierze dzięki Panu Dr.
@ShinbusanАй бұрын
Gdy opowiadacie o ksiazkach i grach, to mnie sie przypomniala gra z lat 90tych V for Victory. Oj, cudowne dziesiatki godzin przy niej spedzilem i sporo nauczylem sie o taktyce. Z perspektywy brakowalo chyba w niej logistyki. Bo jak mowi Norbert Bączyk, wojny wygrywa system ;)
@ja7732Ай бұрын
Panowie, występując w programie i omawiając dany temat, stwórzcie plan rozmowy i realizujcie go punkt po punkcie. Przedstawcie sytuację na froncie, cel operacji, siły obu stron w regionie i użytych w trakcie operacji, przebieg samej operacji, a na koniec jej wynik. Póki co z odcinka na odcinek, wasz program zmienia się w pogadankę dwóch kolegów, okraszoną kiepskimi anegdotami z epoki.
@Themonk159Ай бұрын
Bardzo chaotycznie to wygląda
@borowaborowa5945Ай бұрын
Dokładnie. Czekałem na taki format, ale informacje w nim muszą być uporządkowane. Panowie zapomnieliście na początku powiedzieć kiedy to się wydarzyło - padła tylko data roczna, potem że we wrześniu. Jestem ciekawy Panów opinii, ale może to powinno być elementem podsumowania, bądź tzw. wolnych wniosków. Mieli też Panowie świetną okazję, żeby coś powiedzieć więcej o jednostce Sosabowskiego, a tu praktycznie nic. Trzeba popracować
@piotr462Ай бұрын
Dokładnie. Chaos i jeszcze raz chaos. Jak porównać do odcinka Norberta o market garden to widać to jeszcze bardziej.
@p8w5Ай бұрын
Zgadzam się, do tego to ciągłe wcinanie się jeden drugiemu w trakcie wypowiedzi adwersarza - irytujące i niegrzeczne. Sam sens cyklu programów super, ale wykonanie przez tych dwóch Panów niestety nie najlepsze
@ShinbusanАй бұрын
No tak, takie osoby jak ja czytali, oglądali i słuchali i wiedzą wiele, więc dla mnie program był bardzo czytelny. Ale część widzów nie musi przecież znać wszystkich istotnych operacji wojskowych na Zachodzie. Ja na ten przykład orzej znam operacje na Wschodzie.
@MrQuashuАй бұрын
Panowie bardzo dziękuje mój ulubiony program tutaj, animowane mapki z odcinka na odcinek coraz lepsze. Czasem jeszcze troche chaosu w opisie działań ale widac postęp. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.
@maly3runАй бұрын
Super materiał! Akurat parę dni temu oglądałem 'O jeden most za daleko'
@FalangaXАй бұрын
Cieszy zmiana epoki na następny odcinek, już nie mogę się doczekać. Tym bardziej, że Trzecią Krucjatę znam trochę słabiej, iż np Pierwszą.
@stefanbatory8443Ай бұрын
Od malego moj konik, po obejrzeniu „O jeden most za daleko” dzieki Panowie
@krzysztofchodecki2219Ай бұрын
Ja mam podobnie, ale od kolan😂😂😂
@marekopalinski569Ай бұрын
Świetnie się słucha, przeszkadza jednak chaos, przeskakiwanie z wątku nacwątek
@gagaadzibumАй бұрын
Elegancko.
@dariuszlipowski6100Ай бұрын
Super odcinek. Pozdrawiam
@tysioranАй бұрын
Mam pomysły do rozważenia na kolejne programy : 1. Operacja Bagration 2. Bitwa pod Tannenbergiem i generalnie ofensywa wojsk rosyjskich i kontrofensywa wojsk niemieckich 3. Wyzwolenie Sycylii przez anglosasów 4. Bitwa pod Sedanem w czasie PWS 5. Wojna stuletnia 6. Wojna siedmioletnia 7. 3 wojny północne
@andyp242Ай бұрын
Operacja Bagration to bardzo dobry pomysł, nie ma za dužo literatury na ten temat, chyba, że po rosyj🤷🤷
@rafadrzewiecki1905Ай бұрын
Sedan był już omawiany.
@tysioranАй бұрын
@@rafadrzewiecki1905 Nie doczytałeś co napisałem : w czasie PWS
@rafadrzewiecki1905Ай бұрын
@@tysioran to teraz zadam kluczowe pytanie: co oznacza PWS? 😅
@tysioranАй бұрын
@@rafadrzewiecki1905Pws= Pierwsza wojna światowa. Druga wojna = dws
@spartax666Ай бұрын
Każdy kolejny odcinek jest lepszy technicznie od poprzedniego. Proponuję następnym razem dla wojsk niemieckich/przeciwnika używać figury rombu - standard NATO oraz wyraźnie innego koloru. Jeśli wojska aliancke są oznaczone prostokątem w kolorze granatowym, a niemieckie prostokątem czarnym, to jest to trudne do odróżnienia na dynamicznej mapie.
@kierownikszatni9027Ай бұрын
Bardzo fajny program
@ShinbusanАй бұрын
Jesteście równie interesujący jak Podcast Wojenne Historie. Pozdrawiam!
@bazejsobanski457Ай бұрын
Dla zasięgu
@martinvondee3678Ай бұрын
Mam także pierwsze wydanie książki O jeden most za daleko. Brakło w pozycjach książkowych A. Beevora Arnhem 1944. Generalnie planowanie za optymistyczne, co jest wspomniane już w książce Rayana oraz pudrowanie rzeczywistości przez Anglików czyli chowanie niewygodnych meldunków wywiadu oraz metrologicznych
@schabik89Ай бұрын
Zalewski standardowo mówi tak jak inni na 1.5x :D Szanuje go za to, że on szanuje mój czas.
@kamilwojcik9699Ай бұрын
Kurde az chcialoby sie sluchac po 3 godziny, oczywiście tak aby prowadzacych nie wykończyć. Mimo wszystko mam taki zarzut ze momentami wkrada sie delikatny chaos w chronologie + rozumiem ze to program bardziej dyskusyjny i wymagaloby to duzego nakladu pracy ale uwazam ze w takich omawianych tematach powinno sie poswiecic troche wiecej uwagi mapom, moze w formie prezentowanych slajdow w tle zeby panowie mogli sie odniesc na bieżąco myśle ze to by dobrze wplyneło na poziom. Na anglojezycznym YT jest pod tym względem wspanialy kanał TIKhistory ktory mysle ze robi to w punkt i tutaj zainteresowanym i spikającym po angielsku moge polecic. Mimo wszystko wspaniala seria, pozdrawiam.
@FejneeАй бұрын
Tego programu nie oglądają kompletni laicy czyli uczestnicy przepytywanki Matura to bzdura. Ktoś, kto decyduje się na oglądanie tego formatu ma już pewną podbudowę, więc czepianie się każdego detalu jest zwykłym marudzeniem. 95 procent komentujących zna przebieg i skutki operacji Market Garden i pozwólmy się Panom wygadać i popisać wiedzą. A ta jest imponująca. Czekam na kolejne odcinki i dziękuję Kanałowi Zero za takie pomysły.
@piotrklimeczek4658Ай бұрын
Dywizja Pancena Gwardii dowodził gen. Adair Płk Vandeleur był dowódcą czołowej grupy bojowej zresztą pochodził z rodziny o wielkich tradycjach wojskowych Jego przodek prowadził szarze przeciw Neyowi pod Waterloo
@wojciechweideman5533Ай бұрын
Program super. Czekam na odcinek, gdzie będzie opisana bitwa z okresu wojen napoleońskich albo wojna krymska
@frost-0Ай бұрын
Super materiał. Mam jednak kilka uwag: 1.Faktycznie może warto popracować nad formą przekazu, bo oglądałem z żoną i co chwila trzeba było tłumaczyć rzeczy, które dla laików są kompletną magią (choćby jak się ma batalion do brygady czy dywizji). 2. Na pewno łatwiej byłoby zrozumieć sytuację jakby mapy (najlepiej z animacjami) pojawiały się na ekranie częściej. 3. Anegdoty są fajne, ale warto je wtrącać po zakończeniu jakiegoś etapu. Słuchacz próbujący zrozumieć sytuację traci orientację po atrakcyjnej aczkolwiek rozpraszającej anegdocie. I może jedno pytanie :) Od dawna przymierzam się do kupna pierwszej gry wojennej. Co by Panowie polecili na początek ? Najlepiej XX wiek.
@edwardelwekr1845Ай бұрын
Też dołączam się do podziękowań. Super program jak i prowadzenie.
@krzysztofchodecki2219Ай бұрын
Daję lajka, bo liczę że będzie lepiej. Na razie jest tak sobie.... Nudnawo, chaotycznie i bez wielu ważnych informacji.
@DanielBondosАй бұрын
Pozdrawiam serdecznie z Venlo
@tysioranАй бұрын
Warto także przypomnieć o tym że za swego życia generał Sosabowski był oskarżany o winę za niepowodzenie operacji Market-Garden. Dopiero w 2006 roku rząd Holandii przyznał mu Medal Brązowego Lwa
@wojciechma213Ай бұрын
Świetny program, kapitalne odcinki i dyskusję.
@ukaszwajman5995Ай бұрын
dla zasięgów
@MrQuashuАй бұрын
Fajne te anegdotki o Montgomerym, Patonie i Iku.
@tomaszkot5695Ай бұрын
Ten Pan co to ma taka potrzebe bycia najmadrzejszym wprowadza niesamowity chaos! To nie dyskusja,to przepychanka! Tematy ciekawe ale trudno tak chaotycznej wymiany zdan sluchac!
@jakub__KrkАй бұрын
Improwizowane kampfgruppe (zwłaszcza z 9 i 10 DPanc. Waffen SS) stawiły twardy opór. Trzeba to przyznać Niemcy byli twardzi i bitni. Najważniejsze przede wszystkim bardzo dobrze odnajdywali się na szczeblu taktycznym, ponieważ inicjatywa należała do podoficerów i młodszych oficerów. Kładziony był wielki nacisk na - auftragstaktik. Samodzielność dowódców niższego szczebla to była stara pruska koncepcja.
@ja7732Ай бұрын
@@jakub__Krk Niestety niemcy umieli w nowoczesną wojnę w tamtym czasie, podczas gdy wszyscy inni kopiowali ich rozwiązania i na tej bazie dopiero rozwijali własne koncepcje.
@jakub__KrkАй бұрын
@@ja7732 Nie jestem w stanie podać precyzyjnej daty. Już po wojnie US Army na podstawie doświadczeń II wojennych i na wzór Wehrmachtu zaczęło kłaść większy nacisk na samodzielność podoficerów zwłaszcza sierżantów.
@Themonk159Ай бұрын
@@ja7732nie kopiowali. Amerykanie mieli swoje systemy
@MarekJ94Ай бұрын
Czasami odnoszę wrażenie że Panowie nie mają choćby minimalnego scenariusza tych programów tylko lecą totalnie na żywioł w związku z tym w program wkrada się chaos. Gdy opowieść zaczyna się klarować nagle jeden lub drugi (częściej niestety Pan Zalewski) wtrąci jakąś mało znaczącą dygresję panowie płyną z tą dygresją i zwykle zaczynają kompletnie inny wątek przez co człowiek się zwyczajnie gubi. A do grafik opisujących skład konkretnych dywizji przydałaby się prosta legenda bo dla laika te znaczki to hieroglify. Panowie mają niewątpliwie ogromną wiedzę i z pewnością się dotrą aczkolwiek póki co przydałaby się tu większa pomoc z ,,reżyserki'' Mam nadzieje że kolejny odcinek będzie ,,zjadliwszy'' wreszcie uwolnimy się od tych wszystkich batalionów plutonów dywizji. P.S Myślę że dobrym punktem odniesienia jak powinien wyglądać (ze zmianami oczywiście) taki program byłaby rozmowa Pana dr. Przybyło z Jarosławem Wolskim o konfliktach zbrojnych toczonych przez Izrael pt ,, Wszystkie wojny Izraela'' do odsłuchania na kanale Wolski o wojnie.
@tysioranАй бұрын
51:51 Cornelius Ryan napisał 3 książki faktograficzne z okresu DWS : Najdłuższy dzień (The Longest Day, 1959) o operacji lądowania wojsk alianckich w Normandii , O jeden most za daleko (A Bridge Too Far, 1974) o operacji Market-Garden ,oraz najmniej znana Ostatnia bitwa (The Last Battle, 1966) o zdobyciu Berlina przez Armię Czerwoną w 1945. Dwie pierwsze książki zostały sfilmowane i w obu ekranizacjach zagrał Sir Sean Connery 🙂
@krzysztofchodecki2219Ай бұрын
Wszystkie posiadam
@piotrg8571Ай бұрын
Przy czym The Last Battle jest chyba najlepsza (i nie jest tylko o zdobywaniu przez Armię Czerwoną, jest też o działaniach aliantów). Wszystkie zas czyta się jak dobrą akcję a nie książki historyczne.
@TadmistrzАй бұрын
Bardzo fajny program który ma duży potencjał ale brakuje mi trochę form graficznych, przykładowo pokazać jakie strony biora udział w bitwie, jacy dowódcy są wiodący itd. I gdy wspominane są jakieś smaczki typu generał który lubil ubierać sweterki czy dowódca co nosił zawsze parasolkę, to naznaczyć to jakimś zdjęciem, to na pewno by fajniej wpłynęło na całkowity przekaz. Ale generalnie i tak fajna sprawa, oby tak dalej :)
@Rafikkk1983rАй бұрын
🎉🎉🎉
@grzegorzzinkiewicz3637Ай бұрын
Poproszę teraz o bitwie pod Wizną!
@FalangaXАй бұрын
Aco tam takiego ciekawego pod Wizną się działo, że trzeba szerszego omóienia?
@rafazelewski3072Ай бұрын
Super program.
@kamilrozycki2384Ай бұрын
To jest najlepszy program. Tylko jeszcze żeby było tu 2 osoby więcej pod taka lekką może i debatę np. pan Wolski i Zychowicz czy może pan pułkownik Lewandowski czy któryś z panów generałów. Np pan generał Skrzypczak albo pan Tomasz Drewniak. To będzie przełom. 2-3 miliony wyświetleń. W tydzień.❤
@zenonjuszkiewicz1146Ай бұрын
a Zychowicz to po co ? On jest fantazji historycznych telefony do lenina i takie tam.
@Dominik-k7vАй бұрын
Proszę o odcinki pokazujące geniusz wielkich przywódców.
@tomaszlech1432Ай бұрын
Nie mogę się zgodzić , że tereny Niderlandów są tragiczne 😃. Pozdrowienia z Tilburga , kilka stacji od tych sławnych mostów .
@wojciechzalewski8548Ай бұрын
a byłem tam 3 dni temu :) no i troche inne czasy
@BartekSychterzАй бұрын
To zależy dla kogo tragiczne. Góry mogą być piękne dla wspinacza i narciarza. Lecz mogą być tragiczne dla żołnierzy którzy mają je zdobyć i drogowców którzy mają zrobić tam drogę.
@walkielokiАй бұрын
ale same drogi i podział zalewisk a czołg to nie pół tony a w zalanych trrrnach i drogach na wzniesieniach też byli latwym celem
@piotrreluga7236Ай бұрын
Super program kontynuujcie bezwzględnie
@tomaszpacholak6626Ай бұрын
Weźcie tego Siwego bo myli sie strasznie i jest za bardzo pewny siebie. Pozdrawiam
@Robert-w8y2j14 күн бұрын
To nie była ostatnia klęska aliantów w drugiej wojnie światowej. Proszę pamiętać o bitwie pod Budziszynem, gdzie Polacy dostali srogie baty od Niemców. To był pogrom naszych żołnierzy przede wszystkim ze względu na niekompetencję gen. Świerczewskiego "Waltera".
@joytekbАй бұрын
Ciekawe ale mało dynamiczne a to wojna, mogli by panowie wstać podejść do mapy pokazać kierunki natarć
@paweadrian9897Ай бұрын
Dla zasięgów 👊
@walkielokiАй бұрын
ostatnio jak zauważyłem na wielu kanałach opis tej operacji z różnych punktów widzenia nie ma co zawiodła łączność logistyka i angielska duma a błędów i nie powodzeń to tam było dużo zaczynając od planu 2 tygodnie robionego na kolanie
@bartoszgrzeso2117Ай бұрын
Szkoda że nie utrzymała się konwencja zapraszania eksperta jak było w odc. o bitwie pod Mokrą. Mamy wielu znakomitych emerytowanych żołnierzy polskich wojsk powietrznodesantowych, w tym kilku generałów którzy napewno zrobiliby tu fajną robotę, dodali trochę życia i dynamiki. Poza tym bardzo ciekawy program, pozdrawiam!
@wojciechzalewski8548Ай бұрын
będzie będzie
@Nostr00Ай бұрын
Nie będę ukrywać, wymowa miast Niderlandzkich trochę bolała na początku...
@wojciechzalewski8548Ай бұрын
St Hertogenbosh, lub St.Hertogendenbosh, zawsze mnie pokonywało
@Nostr00Ай бұрын
@@wojciechzalewski8548 Dlatego warto używać prostszej wersji ;) Den Bosch
@BartekSychterzАй бұрын
To problem Holendrów. Nie nasz.
@Nostr00Ай бұрын
@@BartekSychterz W jaki sposób jest to problem Holendrów, że polacy nie znają niderlandzkiej wymowy?
@Nostr00Ай бұрын
@@wojciechzalewski8548 Dlatego jest ta fajniejsza, krótsza wersja - Den Bosch
@slawmirluszczkiАй бұрын
Montgomery potrzebał suksesu. Sosabowski był kozłem ofiarnym.
@marcelmichalskiАй бұрын
🎉
@shvili181Ай бұрын
Ostatnią wielką porażką aliantów była klęska 2 armii LWP pod Budziszynem.
@walkielokiАй бұрын
no właśnie zapomnialem nadmienić brak łączności logistyki wsparcia z.powietrza i maniery oraz standardy angielskie nie kazali bo nie mamy łączności czekamy a że tam giną ja mam czekać i już
@mackrz3899Ай бұрын
To moze pociagniecie temat Bitwa o las Hürtgen ? Tez ciekawa czesc II Wojny .
@geodetazlasuАй бұрын
Rewelacja, a dziś książka Corneliusa Ryana 7.7zł na allegro 🙆
@Ochotnik329Ай бұрын
Jako mieszkaniec okolic Ede i Arnhem zapraszam wszystkich.. teraz to już na 2k25 do Ede, Driel i Arnhem na obchody lądowania. Mamy wiele atrakcji jak przelot historycznych samolotów. Masywny zrzut skoczków czy parady. Polakie obchody odbywają się w Driel jak by ktoś pytał 😅
@Kamillo041285Ай бұрын
Nie umiesz napisać 2025 tylko jakieś K w środku wstawiasz?
@Ochotnik329Ай бұрын
@@Kamillo041285 mogę. Ale bardziej podoba mi się 2k25 niż 2025
@FutrzagАй бұрын
W grze company of heroes był wątek market garden po stronie niemieckiej i pewnie w serii gier Hearts of iron ta kampania jest możliwa do gry
@Odet_de_chatАй бұрын
Lepiej niż odcinek o Sedanie. Dalej jednak duży bałagan i chaos, więc ciężko się słucha. Pewnie macie dużą wiedzę, a program wygląda jakbyście improwizowali. Może warto sobie przed odcinkiem przygotować plan typu: 1. Sytuacja ogólna na froncie zachodnim. 2. Plany alianckie. 3. Plany niemieckie. 4. Działania Aliantów w powietrzu. 5. Działania Aliantów na lądzie. itp No i myślę, że warto poprawnie wymawiać nazwy miast w Holandii. Pozdrawiam.
@jackjanickАй бұрын
Koncentrujecie się na detalach, a tracicie z oczu najważniejsze, najszerszy plan. Tak najkrócej: pod koniec wojny Brytyjczycy potrzebowali dramatycznie Bohatera Narodowego, kogoś kto obok Amerykanów wygrał tę wojnę, symbolu i dowodu ich (upadającej) mocarstwowości. Padło na Mongomery'ego, "pogromcę Lisa Pustyni" (którego, nawiasem mówiąc, pokonał, bo zaatakował tam, gdzie tylko idiota by zaatakował, czym zaskoczył Niemców kompletnie). Nasz "geniusz strategii" opracował więc plan skrócenia wojny, który polegał na zdobywaniu z zegarkiem w ręku kolejnych mostów, otwierając drogę wgłąb Niemiec. To się nie miało prawa powieść, wojen nie wygrywa się opracowując precyzyjne plany, które rozsypują się, gdy wypada najmniejsze kółeczko lub zawodzi najsłabsze ogniwo. Wojny i kampanie wygrywają ci, którzy zdołają wziąść "na klatę" większe straty zadane przez przeciwnika i przetrwać. To elementarz strategii, oczywisty chyba dla każdego generała (oprócz Mongomery'ego). Po oczywistej klęsce trzeba było znaleźć winnego, bo główny angielski Bohater Narodowy być nim nie mógł, za wszelką cenę - pogrążyłoby to morale Anglików zupełnie i poniżyło wobec wyzwalających Europę amerykańskich generałów. Padło na Polaków i na Sosabowskiego. Na tego, który od początku ostrzegał... Na tych, którym Monty "ukradł" Brygadę Spadochronową szykowaną do desantu na walczącą w tym czasie o życie Warszawę, szykowaną do tego od początku, ten desant był sensem jej istnienia, każdy jej żołnierz o tym wiedział. Co miało ten dodatkowy "plus" dla Anglików i Amerykanów, że nie zadrażniało stosunków ze Stalinem. Podobnie poniżanie Polaków, pomniejszanie ich roli w zwycięstwie (podobnie jak "wygaszenie" ich udziału w pracach nad Enigmą przykładowo, której rozszyfrowanie przez polskich kryptologów na początku, gdy inni spasowali na starcie, skrócie wojnę o kilka lat, o ile nie zadecydowało o wyniku), oskarżanie o dekownictwo, jeżeli nie o zdradę budowało klimat i uzasadnienie właśnie do największej zdrady aliantów w tej wojnie - zdrady "pierwszego alianta", spowodowania że byliśmy jedynym aliantem który przegrał II WŚ. Wszystko się pięknie ułożyło po myśli Anglików - Montgomery do góry, Polacy w dół. Ja wiem, że polityka to bezmiar podłości, ale każdy film w tym kraju na temat tej kampanii powinien uzmysławiać Polakom, dlaczego polski generał pracował po wojnie w angielskiej fabryce jako zwykły robotnik (budząc zdziwienie Angoli, że ten robol po pracy jeździ z odczytami (!) z własną (!!) książką pod pachą). A Monty pławił się w zaszczytach za przegraną bitwę... PS. Trzeba lojalnie przyznać, że Anglicy usiłowali być w porządku, kiedy tylko nie zagrażało to ich racji stanu, Churchill planował nawet III Wojnę Światową, żeby wyzwolić Polskę.
@AdamMiroslawАй бұрын
Świetny program❤
@piotrg8571Ай бұрын
38:30 - no wlasnie, im blizej Arnhem tym teren gorszy. A piechota czy by most zdobyto czy nie i tak by musiałą czyścic miasto. Skąd wiadomo, że za nijmegen szło by juz wszystko zgodnie z planem, skoro wsparcia piechoty nie ma za bardzo?
@tixxikk3735Ай бұрын
Dobra robota , oby tak dalej !
@sumivescentАй бұрын
Porażka która przesuneła front 100 km do przodu.
@ukaszazecki3592Ай бұрын
Teraz operacje merkury panie Zalewski poproszę, B35 to jedna z lepszych gier systemu o tej operacji
@rafal23s23Ай бұрын
Mając wiedzę blisko sto lat po bitwie to można sobie oceniać. Jakbyś wiedział ze się wywrócisz to byś sobie usiadł....
@T-800__Ай бұрын
Panowie, ten program będzie miał więcej sensu jeśli 2 gadające głowy będą mówić i się pokazywać przez pierwsze i ostatnie 5 minut a cały środek to powinna być dynamiczna mapa z pokazywaniem gdzie co i jak z Panów komentarzem w tle. My wiemy jak wyglądacie ale map na pamięć nie znamy.
@andyp242Ай бұрын
Super program
@wojtc17Ай бұрын
Kapitalny program.
@piotrg8571Ай бұрын
po przesluchaniu w skupieniu sama merytoryka jest topowa zwlaszcza jak sie cos wie o tej bitwie. mojw uwagi merytoryczne ponizej w znacznej mierze zostaly zniesione. natomiast uwagi techniczne czyli ten pierwszy post mysle ze nadal aktualne.
@blackthor9329Ай бұрын
godzina zleciała jak z bicza strzelił
@bastektransАй бұрын
Kłody pod nogi,,,? Mówi się teraz pytania do kawału.
@piotrg8571Ай бұрын
Wydaje się, że ten format faktycznie jest jakiś straszliwie chaotyczny i trduny do słuchania, trudniejszy niż sama niełatwa materia by powodował. Próbowałem przesłuchać wszystkie dotychczaowe 3 z 4 (Sedan znam słabo to uznałęm ze tu juz w ogole musze sie skupic i chwilowo odpusciłem) i ciągle jakoś tracę wątek i nie wiem co już właściwie powiedziano i to pomimo tego, że te bitwy znam. Problemy widzę trzy uniwersalne i trzy subiektywne z mojej perspektywy: Jeden uniwersalny taki, że forma równoległego przekrzykiwania się jest formą nieadekwatną do tak złożonych tematów. Na początku słuchania PWH trochę mnie śmieszyło to że P. Bączyk przyjął sobie P. Kawalca do zadawania pytań czasem wręcz gramatycznie źle złożonych lub dziwacznych, i trochę nie mogłem pojąć po co mu w sumie człowiek co odzywa się raz na 5 minut. Słuchając równolegle innych jednak materiałów mam wrażenie, że to jest coś trochę przerywającego monotonnię ciągłego wywodu (choć mnie zwykle monolog nie nudzi), ale jednocześnie TO JEST MAKS CO W TAKIM PRZEDSTAWIENIU TEMATU MOŻNA ZROBIC BY PRZEKAZ BYŁ SPÓJNY. I prawdę mówiac gdzie nie spojrzeć (nawet tu P. Wolski vs. P. Bączyk, P. Stanowski vs. Powstańcy, a gdzie indziej choćby P. Zychowicz vs. jego goście) to przyjmuje się bardzo duży wkład tego co ma opowiadać i bardzo okrojony, wręcz tylko moderujący, tego drugiego rozmówcy. P. Kawalec zadaje bardzo proste pytania, trochę takiej, jakie widz by zadał. Ba, P. Zychowicz zadaje takie pytania, że jest kompletnie oczywiste, że on, choćby był najgłupszym historykiem w historii świata, doskonale zna na nie odpowiedź. Pomimo tego je i tak zadaje, bo ROZMÓWCA nr 2 zastępuje głos WIDOWNI. I to bardzo ułatwia pochlanianie takich wykładów. Drug iuniwersalny jest taki, że to jest swobodna rozmowa dwóch ludzi mających wiedzę, co wręcz narzuca wrażenie, że nikt z rozmowców nie analizował, jakie reczy nalezy przekazac i w jakiej kolejności, by przybliżyć komuś prawdopodobnie nic nie wiedzącemu, ani też nie cwiczył wypowiedzi. To z kolej wprowadza chaos poziomów dostępnosci, bo jeden wie wszystko a inny nie wie nic startowo, zaś wypowiedź to miszmasz i takcih informacji i takich, ale nieuporządkowanych inaczej niż trochę przyczynowo-skutkowo i trochę chronologicznie. Trzeci uniwersalny jest taki, że to jest po prostu mało czasu (godzina) na dokladny opis działań bardzo złożonych operacji. TIKHistory przy takim poziomie szczegółów (OdB, mapy, szczegółowy rozkład działań) nagrał 2 h a do tego dołożył jeszcze prawie 3 h filmów problemowych, gdzie i tak by dokladnie wiedzieć o co mu chodzi to się powinno robić pauzy i spoglądać choćby na mapy. PWH zrobiło 40 minut, ale tam w ogole nie ma szczegółów prawie nigdy - jest synteza w pewnej optyce, zwykle z lotu ptaka/poziomu strategicznego lub operacyjnego. A trzy moje subiektywne: - dla mnie yt to radio. KS/KZ to też radio. Do odpalenia jak jadę autem albo sprzątam. Tu muszę spogladac na coś co jakiś czas a pomiędzy jest dwóch chłopów, z całym szacunkiem, co sobie siedzi i gada, czyli wizualnie mało atrakcyjnych. W dodatku troche sobie Panowie wchodzą w słowo, czego np. taki P. Zychowicz stara się bardzo unikać, a jak już to robi to dla włożenia myśli i oddania z powrotem głosu rozmówcy. Tu natomiast (i w poprzednich) P. jak rozumiem Zalewski wcina się tylko po to by np. się zaśmiać albo powiedzieć "motorowerkami hehe". NIe wiem jak inni, ale ja lubię wypowiedzi w określonym, nie nazbyt powolnym, i w dodatku płynnym, tempie. To tempo tu jest ciagle zaburzane, troche przez yyyy (ale to jest do przeżycia), ale przede wszystkim przez te wtrety co minutę - dwie. No źle się tego słucha. I tak, takeigo TIKhitory też trzeba oglądać, ale to wlasnie powoduje, ze z jego wielu długichi opracowań obejrzałem dotychczas tylko dwie (Arnhem i Crusadera) mimo ze kanał znam z 5 lat. Trzeba miec czas zeby sobie to z uwagą ogladać, a i tak nie przebije to książki o danej bitwie (nawet jeśli czyta się to dłuzej), no chyba ze ktoś idzie w taki poziom uporządkowania jak TIKHistory, co z kolei oznacza ze o bitwie stalingradzkiej TIK nagra z 200 godzin materiałów. - nie może być tak, że się rozmówcy spierają czy dany fakt zaistnial (czy Kraft zginał czy nie np. xd). To sie sprawdza przed nagraniem chyba nie? - za dużo rzeczy potencjalnie spornych jest dla mnie rzuconych ot tak jako pewniki. Wybaczam to PWH, bo tam idzie trochę o inny typ narracji niż tu. Wybaczam, co nie znaczy, że akceptuje, wiadomo ze wszystkich wąpliwości rozstrygnac nie mozna. Tu np. jest twierdzenie o tym, że Monty słaby generał zachowawczy i ze artylerią poprzedzał ataki. No tak własnie się robi ogólnie jak się chce korzystać z bazowego atutu, tj. absolutnej przewagi w sile ognia. To ze Gavin sie bał tego 1000 czołgów dla mnie brzmi jakoś mało prawdopodobnie, założęnie operacji było ze inemcy słąbi a tu ze jednak supermocni. Ok. 31:30 ze to przez Nijmegen. No też bym taki pewny nie był, ja rozumiem, że do tej daty jest wszystko ok, ale dobra, zdobywają ten most bo Gavin zlewa wzgórza. I co dalej? Przecież 1 DSpad. DALEJ NIE MA MOSTÓW W ARNHEM, Frost przecież NIE MA MOSTU. Ma jeden jego koniec. A Niemcy na tym etapie to sobie wybierają, czy mocniej go naciskać, czy nie. Jakby nie mieli wyboru, to by się na niego mocniej rzucili. Alternatywny przebieg zdarzeń jest zbyt uproszczony i założenie NIjmegen w terminie to Arnhem zdobyte jest jak dla mnie naiwne. I takie rzeczy powinny być moim zdaniem postawione problemowo, a nie objasnione ex cathedra i to nawet nie w podsumowaniu i z wyjaśnieniem dlaczego, ale rzucone gdzieś w trakcie. To znowuż nie pozwala przynajmniej mnie spokojnie przyjąc faktów do analizy i prowadzić ją równolegle w celu wyprowadzenia wniosków wraz z narracją.
@marcinhetna557Ай бұрын
Czy gdzieś można znaleźć informację, ile kilometrów kwadratowych terenu, ile miast i miasteczek wyzwolono w trakcie operacji? Ilu Holendrów wyzwolono spod okupacji niemieckiej? Wiem, że nie to było głównym celem operacji, ale na pewno - oceniając ją jako porażkę - warto zapisać te rzeczy po stronie plusów. A czy małych, czy dużych, to właśnie zależy od skali.
@pawelparul249Ай бұрын
Można gdzieś pobrać te mapki, które omawiacie?
@Themonk159Ай бұрын
Fajnie że w kanale zero jest historia!!! ❤ Pan Zalewski niestety chaotyczny jak w swoich grach 😂 ale ubarwia program Ps zabawne ze misyjna tvp nie ma nic ciekawego edukacyjnego a kanal sero ma tego pelno. Abonament za tvp oddac kanalowi zero🫡😜
@MowglistanczykАй бұрын
Dlaczego alianckie lotnictwo np Thunderboltami nie atakowało Niemców pod Arnhem, żeby odciążyć Frosta i Urquarta??
@koprolityАй бұрын
Chyba każda operacja wojskowa ma służyć zakończeniu wojny.
@bartekb4755Ай бұрын
Znakomity duet, znakomity program. Można? Można….
@Irbis1999Ай бұрын
Polecam książkę M.Reynoldsa ''Synowie Rzeszy'',to monografia II Korpusu Pancernego SS. Jest tam świetnie opisana operacja ''Market Garden''...oczywiście strony niemieckiej.