Osoba w spektrum autyzmu / z zespołem Aspergera na uczelni wyższej

  Рет қаралды 12,400

Akademia Ateneum

Akademia Ateneum

Күн бұрын

Пікірлер: 19
@danielbojar8495
@danielbojar8495 Жыл бұрын
Dwie uwagi do treści wykładu: - "Autyzmu się nie leczy." - ale osoby w spektrum, zwłaszcza dorosłe, które nie zdążyły być poddane odpowiednim treningom umiejętności społecznych i wsparciu pedagogicznemu, u których rozwinęły się wtórne zaburzenia, muszą najczęściej przechodzić psychoterapię, która pomoże w funkcjonowaniu, w odnalezieniu się w świecie wobec nowej diagnozy spektrum. - "Na autyzm się nie cierpi." - Ale cierpi się z powodu jego skutków, niedopasowania do otoczenia i zwłaszcza kiedy nie zostało się odpowiednio zdiagnozowanym i poddanym odpowiedniemu wsparciu, to dotkliwie odczuwa się skutki niedopasowania, nierozumienia przez otoczenie, trudności w komunikacji, trudności w "ogarnianiu" pewnych sfer życia i konsekwencji z tego płynących.
@barneydenstad2148
@barneydenstad2148 Жыл бұрын
Swietna prelekcja... I jako sama lekcja, i merytorycznie bardzo dobrze.... Moze najlepsza audycja o Asperger.
@dorotaszymaniak4502
@dorotaszymaniak4502 Жыл бұрын
Świetny wykład.Mam nadzieję, że będzie coraz więcej szkół wyższych korzystało z Pana wykładów👍
@marszetka8538
@marszetka8538 Жыл бұрын
Pan Krzysztof Tokarski najlepiej tłumaczy spektrum autyzmu👍👏🍀
@agatasolarek702
@agatasolarek702 Жыл бұрын
Niesamowity wykład!
@Adam-he4mk
@Adam-he4mk Жыл бұрын
Rewelacja!
@ewajaniszewska5559
@ewajaniszewska5559 Жыл бұрын
swietny wyklad
@anetapostek9833
@anetapostek9833 2 ай бұрын
Historia mojego życia 😂
@dorotajaroszewicz2314
@dorotajaroszewicz2314 Жыл бұрын
Ciekawy wykład. Jestem mamą kilkorga dzieci, w tym syna z ZA- wiele cech widzę u męża ale tez u siebie…
@martadela1789
@martadela1789 Жыл бұрын
co do wybiórczości pokarmowej... uważam, że temat został nadmiernie spłycony do tematu "smaku". Osobiście np posiadam rozwiniętą wybiórczość pokarmową ale zjedzenie niesmakującego mi jedzenia nie jest dla mnie szczególnie problematyczne (chyba, że chodzi o smaki słodko-kwaśne albo kwaśno-gorzkie, antysłony). Głównym problemem jest konsystencja. Dobrym sposobem w takim wypadku jest zmiana konsystencji pokarmu. Pomidora nie zjem, ale papke z pomidora już tak :) Co do antysłonego, to akurat najciekawszy przypadek - żeby dokładniej wyczuć ten smak warto wziąć dużo soli do ust, przepłukać usta a następnie wypić wodę. Bardzo nieprzyjemny smak, który u mnie pojawia się dość intensywnie w wypadku odwodnienia - wtedy produkuje się mało śliny, jest większe stężenie soli w ustach przez co woda jest dużo bardziej "antysłona". Ale z wodą jeszcze jest problem w ogóle jej konsystencji. Mi udało się nauczyć pić wodę jedynie przez rozpuszczanie jej w ślinie, co zmienia jej konsystencję, no i smak, też. Bardzo wyraźnie wyczuwam konsystencję nie tylko pokarmu ale też nawet płynów. Rozróżniam minimalne różnice w osmolalności (bodaj, nie mam pewności tego, że to to...). Dzisiaj piję wodę, ale dopóki się nie odwodnię. Jeśli się odwodnię, to potrafię nie pić długo, a żeby wziąć najmniejszy łyk muszę wsypać do wody masę soli. Do 12 rż jako że nie piłam wody w ogóle byłam stale odwodniona (nonstop do szpitala przez to) więc woda była niepijalna, śliny było mało, nei było w czym wody rozpuścić, w ustach tylko sól która potęgowała "antysłoność". Dodatkowo nie czuje pragnienia dopóki nie umieram z bólów głowy, stawów, jeśli zapomnę o piciu wody to potem ciężko do niej wrócić, zawsze muszę ze sobą brać sól bo inaczej może być problem, a mdlenie może być niebezpieczne.
@bard149
@bard149 Жыл бұрын
Bardzo interesujący komentarz. U mnie również problemem jest bardziej konsystencja, niż smak. Całe dzieciństwo nienawidziłem warzyw. Dopiero gdy sam zacząłem uczyć się gotować odkryłem, że problemem np. znienawidzonych przeze mnie wtedy pomidorów nie był wcale ich smak, tylko konsystencja właśnie. Dalej nienawidzę pomidorów, ale za to bardzo lubię te z puszki, które są krojone i miękkie (oraz z dodatkiem soli).
@pawel_woloszyn
@pawel_woloszyn Жыл бұрын
Tak to jest.
@malgorzata4281
@malgorzata4281 9 күн бұрын
Jakie byloby to proste gdyby nie bylo takie trudne
@SerGoPro
@SerGoPro 11 ай бұрын
Czy są ludzie którzy nie słyszą pisku przez cały czas?
@kreacja6456
@kreacja6456 11 ай бұрын
A jaki jest dokładnie skład szczepionki jaki dostaje noworodek zaraz po urodzeniu się? A w tych badaniach na małpach rozumiem, że zbadali rozumienie i wypowiadanie słów w komunikacji z innymi osobnikami...
@ularu9506
@ularu9506 4 ай бұрын
Medycynie konwencjonalnej nie jest na rękę być nieszczepiencem
@waldemarskw1583
@waldemarskw1583 10 ай бұрын
Wojna to biznes
@ularu9506
@ularu9506 4 ай бұрын
Szczepionki a autyzm. Nie zgadzam się. Diagnozujac syna w PPP byłam spytania o ty czy zauważyłam zmianę w rozwoju po szczepieniach. Czyli psycholodzy widzą zależność. Lekarze medycyny niekonwencjonalne najpierw odtruwaja po szczepieniach i są efekty u dzieci z autyzmem. Medycyna konwencjonalna nie bierze tego pod uwagę. Dziwne? Raczej biznes koncern ów.
@MajaPinkowska
@MajaPinkowska Ай бұрын
Poprostu ludzie dzielą się na anty i pro szczepionkowców. Tak samo jak na dobrych i złych specjalistów. Papier i posiadana wiedzą nie zawsze idą w parze z kompetencjami !
Seksualność AS'ów
59:30
Fundacja AleKlasa
Рет қаралды 48 М.
Baśnie Aspergera - Jak wygląda świat osób w spektrum autyzmu?
1:42:29
Kościół na Skale
Рет қаралды 14 М.
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 108 МЛН
Каха и дочка
00:28
К-Media
Рет қаралды 3,4 МЛН
Autyzm vs ADHD - różnicowanie tych zaburzeń neurorozwojowych
55:01
PsychiatraPlus
Рет қаралды 60 М.
Autism - more beautiful mind
1:39:58
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 1,9 МЛН
Osoby z zespołem Aspergera, a grupa rówieśnicza
1:10:19
PUZZLE Szkolenia i Terapia
Рет қаралды 15 М.
Komunikacja z dzieckiem z Zespołem Aspergera (ZA)
52:05
Fundacja AleKlasa
Рет қаралды 164 М.
Zespół Aspergera jako zaburzenie pełne sprzeczności
1:05:34
PUZZLE Szkolenia i Terapia
Рет қаралды 32 М.
Niektórzy z nas słyszą: "nie wyglądasz na autyzm"
56:10
#ważne Podcast
Рет қаралды 12 М.