Spektrum autyzmu u dorosłych - jak się objawia i jak sobie z nim radzić? - lek. M. Flaga-Łuczkiewicz

  Рет қаралды 105,254

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Күн бұрын

Choć spektrum autyzmu kojarzone jest z zaburzeniem, którego diagnozę stawia się w wieku dziecięcym to wiele osób dopiero w dojrzałym wieku dowiaduje się o swojej neuroatypowości. Diagnozowanie dorosłych nie jest łatwym zadaniem. Dorośli ze spektrum autyzmu często wykształcają umiejętność maskowania wszelkich objawów. Jak przejawia się spektrum autyzmu u osób dorosłych? W jaki sposób przebiega proces stawiania diagnozy? Czy występują różnice pomiędzy spektrum autyzmu u kobiet i u mężczyzn? Jak wspierać rozwój i funkcjonowanie osób dorosłych w spektrum autyzmu? Na te i wiele innych pytań odpowie lek. Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, kierowniczka Poradni Zdrowia Psychicznego dla Lekarzy i Studentów Medycyny w Centrum Terapii Dialog, specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka, orędowniczka walki ze stygmatyzacją w psychiatrii. Spotkanie poprowadzi Joanna Flis.
lek. Magdalena Flaga - Łuczkiewicz Specjalista psychiatra, psychoterapeutka, orędowniczka walki ze stygmatyzacją w psychiatrii. Kierowniczka Poradni Zdrowia Psychicznego dla Lekarzy i Studentów Medycyny w Centrum Terapii Dialog. Wielu spośród jej pacjentów to osoby dorosłe ze spektrum autyzmu, OCD i ADHD; w codziennej praktyce stara się łączyć klasyczne medyczne rozumienie zaburzeń psychicznych z koncepcjami neuroróżnorodności. Działa w obszarze zdrowia psychicznego lekarzy i innych pracowników zawodów pomocowych.
Joanna Flis - psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/st...
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS ( / strefapsyche .
#autyzm #spektrumautyzmu #psychologia

Пікірлер: 265
@jachcefiddlesticka
@jachcefiddlesticka Жыл бұрын
Jestem osobą w spektrum. Diagnozę otrzymałem w wieku 25 lat. Od ponad roku tak naprawdę odkrywam siebie. Jest mi strasznie przykro, jak myślę o tym, jak moje zycie mogłoby inaczej się potoczyć, gdybym był zdiagnozowany w dzieciństwie. Czuję, że mój potencjał został zmarnowany. Nienawidziłem siebie przez długi okres życia, za to, że odstaję od innych. Wiecznie słyszałem, że jestem niegrzeczny, byłem zmuszany do jedzenia, od którego wymiotowałem. Okres szkoły średniej to był koszmar, bo nie wiedziałem, dlaczego jestem Inny I chyba winiłem za to siebie. Aktualnie jestem pogrążony w uzależnieniach, z którymi walczę. Terapeutyzuję się i staram się osiągnąć spokój wewnętrzny. Nie umiem się pogodzić z myślą, że przez tyle lat zamiast myśleć o sobie źle - mogłem rozwijać się w kierunkach, do których zostałem stworzony. Mam wrażenie, że aktualnie idę przez życie i proszę się wszystkich o zrozumienie i akceptację, jednak spotykam się często z unieważnianiem i brakiem zrozumienia. Pomimo ludzi dookoła - samotność jest przytłaczająca. Marzy mi się, żeby ktoś spojrzał na mnie jak na kogoś wyjątkowego, a nie dziwaka. Mam myśli samobójcze już parę lat, ale logiczny umysł nadal zbiera informacje i trzyma mnie w terapii, aby kiedyś poczuć szczęście i wymazać uczucie niesprawiedliwości. Często mam ochotę wyrządzić krzywdę światu, żeby zostać przez kogoś zauważonym. Proszę o poradę, o więcej informacji.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Przykro nam, że doświadczasz tego typu trudności. Zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, który pomoże Ci przepracować męczące Cię problemy. Takich objawów/sytuacji nie powinno się bagatelizować i profesjonalna pomoc może okazać się niezbędna przy przepracowywaniu tego typu problemów.
@karollichtarski4373
@karollichtarski4373 Жыл бұрын
Pomodlę się za Ciebie bracie ♥️
@kamiennykamien9578
@kamiennykamien9578 Жыл бұрын
Ja podobnie, 27 lat i miesiac temu diagnoza ADHD, frustracja nie do opisania że byłem otoczony debilami którzy mnie za wszystko karcili żadnej pracy nie byłem w stanie utrzymać i ciągłe zwolnienia, oczywiście to ja debil i nieudacznik byłem, nikt nie wpadł że potrzebuje pomocy 🤬
@FIREMAN-ff3cj
@FIREMAN-ff3cj Жыл бұрын
mma to samo byczq. Kurde mogłem osiągnąć wszystko z moją inteligencją. mam 23 lata. Może jeszcze coś postaram się osiągnąć. Przecież ja mogłem być 2 elonem muskiem. A nawet i lepszym od niego.
@Norbi700
@Norbi700 Жыл бұрын
​@@FIREMAN-ff3cj przeciez masz dopiero 23 lata a nie 63... wszystko mozesz zrobić, zmienić bieg swego życia itd, więc się głupio nie użalaj nad sobą.
@01bartex
@01bartex Жыл бұрын
O tym, że cierpię na zaburzenie ze spektrum autyzmu dowiedziałem się pod koniec zeszłego roku. W wieku 30 lat. Tylko dlatego, że wykryto u mnie raka mózgu i po operacji poszedłem do mądrego psychologa. Mam 30 lat. Nigdy nie miałem dziewczyny. Szkoła to dla mnie trauma. Wyniki przeciętne. W domu przez ojca tępiony. Okupiłem to chad'em i nerwicą natręctw.
@lisalisek5056
@lisalisek5056 2 жыл бұрын
Granica zdrowia i choroby jest tam, gdzie zaczyna się cierpienie. Ludzkie cierpienie. Indywidualne cierpienie jednostki. To najważniejsze zdanie w całym wywiadzie. Osoby dorosłe, niedawno zdiagnozowane, zwłaszcza kobiety wiedzą na pewno o co chodzi. Miejmy nadzieję, że tego typu rozmowy sprawią, że lekarze zrozumieją, że każdego należy traktować indywidualnie, a nie równać do ogółu (osób neurotypowych w wersji idealnej) i unieważniać jego odczucia.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Trafne spostrzeżenie
@lilyfelix2582
@lilyfelix2582 2 жыл бұрын
No tak, przecież mężczyźni nie cierpią mocno 🤦‍♀️ chryste 21 wiek, kiedy wyjdziemy z tej krzywdzącej stereotypizacji
@lisalisek5056
@lisalisek5056 2 жыл бұрын
@@lilyfelix2582 Odniosłam się do kobiet w spektrum autyzmu, które w wieku dorosłym otrzymały diagnozę, bo wiem na podstawie szeregu rozmów oraz wypowiedzi w grupach tematycznych, że takie osoby mają za sobą wiele lat dotkliwego cierpienia wynikającego z tego, że ani one same, ani ich otoczenie nie wiedziało na czym polega autyzm i jego uwarunkowania, co rzutowało na cały proces wychowania, formułowania wobec nich określonych wymagań, których nie mogły żadną miarą spełnić. Natomiast o mężczyznach nie powiedziałam nic, więc zarzuty dotyczące stereotypizacji są nieadekwatne do treści zawartej w moim komentarzu. Stwierdzenie typu "kobiety cierpią mocno" nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem typu "mężczyźni cierpią mniej lub wcale", wyciąganie takich wniosków to błąd logiczny i nadinterpretacja. Moja wypowiedź nie zawierała nawet zdania zawierającego słowo "mężczyzna", a co dopiero dywagacji na temat tego, czy mężczyźni cierpią i jak bardzo.
@StoneTogether
@StoneTogether 7 ай бұрын
@@lisalisek5056 nie mow, ze nie powiedziałas nic o mezczyznach bo napisalas zwlaszcza kobiety implikujac, ze maja gorzej niz mezczyzni
@barbaralubikowska1432
@barbaralubikowska1432 2 жыл бұрын
Bardzo cenny i wartościowy program. Ta wiedza powinna być masowo rozpowszechniana! 💐
@annauszczynska3293
@annauszczynska3293 2 жыл бұрын
Temple Grandin... świetna samorzeczniczka, również Pani Joanna Ławicka, Ewa Furgał... bardzo cenię te wszystkie osoby, które mówią o tym temacie poprzez własne doświadczenia! Dziękuję za tę rozmowę!
@mikicionekk3554
@mikicionekk3554 2 жыл бұрын
Diagnoza moze zmienic, bo moze zmienić sposob traktowania siebie samego, a z kolei dla niedoświadczonego pacjenta nieoczywiste jest, ze moze wcale nie wystraczy pojsc do dowolnego, nawet najlepszego terapeuty (ktory powie, ze nie) - bo potem inny fachowiec, specjalizujacy sie w temacie moze powiedziec, ze alez wlasnie chyba tak. Sa osoby, dla ktorych to nie jest problem, ale sa pacjenci, dla ktorych to jest sytuacja chaotyczna i niezbyt ufaja wlasnej ocenie.
@Mi-oj9se
@Mi-oj9se Жыл бұрын
Fantastyczna rozmowa! Dziękuję 😊
@weltire
@weltire 2 жыл бұрын
Empatia jest mitologizowana i przeceniana. Empatia ma wyróżniać nas od zwierząt jako cecha ekskluzywnie ludzka, a to nieprawda. Są jej 2 rodzaje: Empatia jako cecha w procesie komunikacji: używana w bieżącej sytuacji, można by rzec robocza, bardziej techniczna; oraz głębsza, czyli umiejętność wczucia się w kondycję drugiej istoty, bardziej humanistyczna. Autystycy często mają problem z tym 1. rodzajem, a nadmiar (jako rodzaj kompensacji) tego drugiego. Promieniowanie uczuć i emocji drugiej osoby jest często tak duże, że aż boli (stąd może właśnie chęć izolacji)...
@lilyfelix2582
@lilyfelix2582 2 жыл бұрын
Wiele nas wyróżnia od zwierząt
@Mi-oj9se
@Mi-oj9se Жыл бұрын
Nie jest przeceniana, to cudowna cecha! Ale to nie oznacza, że jeśli ktoś jest "empatyczny inaczej", jest gorszy.
@Mi-oj9se
@Mi-oj9se Жыл бұрын
@@lenka8986 Jest taka książka "Porozumienie bez przemocy. O języku życia" Marshalla B. Rosenberga, może gdzieś wypożyczysz i sobie przejrzysz, a potem mu zaproponujesz?
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
​@@lenka8986Wasze życie stanie się jak niemy film...
@galopemdokuchni
@galopemdokuchni 2 жыл бұрын
Świetna rozmowa! Bardzo dziękuję!
@alealicja1
@alealicja1 2 жыл бұрын
Świetna rozmowa. Dziękuję.
@samodzielnamamawberlinie
@samodzielnamamawberlinie 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i informacyjny webinar, proszę więcej takich😉✌️
@mikicionekk3554
@mikicionekk3554 2 жыл бұрын
Tak, zgadzam sie
@katarzynasroka8194
@katarzynasroka8194 Жыл бұрын
Pytanie techniczne: czy Uniwersytet SWPS NAPRAWDĘ MUSI ZARABIAĆ NA REKLAMACH W KZbin, szczególnie w filmie dotyczącym autyzmu?? Mam nadwrażliwość na głośne, intensywne dźwięki (jak już mowa o neuroatypowości i nadwrażliwości na bodźce!), i autentycznie każda reklama - a reklamy na YT ryczą w porównaniu do głośności nagrania - to fizycznie ból w głowie 😕
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Rozumiemy Twoje obawy i zmartwienia dotyczące reklam na KZbin. Chcielibyśmy podkreślić, że jako Uniwersytet SWPS nie zarabiamy na reklamach w naszych filmach, są one wyłączone. Jednak nie oznacza to, że YT nie będzie ich emitował. Taka jest niestety polityka serwisu.
@annagoebiowska9820
@annagoebiowska9820 2 жыл бұрын
Problemy osób pozostających w związku z osobami ze spektrum autyzmu, osoba ze spektrum autyzmu jest niesamowicie trudna w kontakcie emocjonalnym, nawet gdy jest świadoma swojej dysfunkcji.
@R99-nd3fd
@R99-nd3fd 2 ай бұрын
U mnie zdiagnozowano Aspergera dopiero w wieku 30 lat. Mam wiele objawów z tym zwiazanych. Np. nie potrafie nawiazywac znajomosci, nie rozumiem ludzi, źle sie wsród nich czuje do tego rozne obsesje, nadwrażliwość. Dziecinstwo mialem ciezkie bylem wysmiewany, odrzucany i nierzadko nękany przez rowniesnikow w szkole, pozniej na studiach i w pracy bylo podobnie zawsze mieli mnie za jakiegos dziwnego, innego, upatrywali we mnie kozła ofiarnego. Do tego mam silne zaburzenia lękowe, fobie społeczne, obecnie biore leki od psychiatry. Do dzis czuje sie zagubiony w tym swiecie, obecnie jestem na rencie bo po tych wszystkich przykrych doswiadczeniach mam traumy i boje sie pracowac ogolnie przebywac z ludzmi w grupie.
@xmoto7721
@xmoto7721 Жыл бұрын
Jestem w spektrum. Dowiedziałam się kilka dni temu w wieku 30 lat. Mam żal do rodziców, że zmarnowali mi kawał życia. Uważam, że gdybym wcześniej wiedziała o co chodzi mogłabym pracować, a tak izolowałam się 30 lat i uważałam, że to ze wszystkimi jest coś nie tak. Sygnały były w dzieciństwie wyraźne, ale niestety olali sprawę. Zaczynam pracę nad sobą i jestem pozytywnie nastawiona. Pozdrawiam wszystkich😊
@katarzynatomaszewska8429
@katarzynatomaszewska8429 Жыл бұрын
Nie powinnaś mieć żalu, bo Zespół Aspergera pojawił się chyba w 1992r pojawił się jako rozpoznanie w klasyfikacjach obowiązujących- tak powiedziała Pani Dr M. Flaga-Łuczkiewicz. Skąd rodzice mieli to wiedzieć? Nie mieli szans. Pozdrawiam
@xmoto7721
@xmoto7721 Жыл бұрын
@@katarzynatomaszewska8429 dziękuję za odpowiedź. Urodzona jestem w 92 r, ale problemy w szkole miałam w wieku 7/8 lat i byłam u psychologa z podejrzeniem autyzmu, ale dlatego, że zaczęłam mówić "tak/nie lub nie wiem rodzice olali temat. Pan psycholog do którego chodzę teraz był w szoku, że nikt nie drążył tematu w dzieciństwie, bo u mnie jest to bardzo widoczne. Nawet w wieku 30 lat słabo się potrafię maskować i wszyscy się ode mnie odsuwają, bo jestem dziwna. Tak czy inaczej moi rodzice dalej uważają, że jestem "normalna" i sobie wymyśliłam chorobę, więc wsparcia zero. Pozdrawiam.
@kropelkaoceanu7536
@kropelkaoceanu7536 Жыл бұрын
39 lat temu to nikt nie umiał nazwać takich problemów. Mojemu synowi tylko ciągle uwagi pisali ,że się kręci,że nadpobudliwy,że nie koncentruje się i oceny niedostateczne...zdolowali dziecko ze popadło w inne trudności...szkoda słów...to nie wina rodziców tylko placówki jak przedszkola i szkoły
@olala137
@olala137 Жыл бұрын
@@kropelkaoceanu7536 hahahaa niezła spychologia, jednak dokładnie jest to wina rodziców, że nie drążyli tematu, dzieci diagnozuje poradnia a nie nauczyciele i dyrektor, nauczyciel zwracał uwagę że dziecko jest nadpobudliwe i kręci się, a to zadaniem rodzica jest mu pomóc
@joannakinach2802
@joannakinach2802 11 ай бұрын
Jakie miałaś objawy? Mój brat 32 lata ma od dziecka problemy. Zastanawiamy się czy to autyzm.
@klaudiakozie8720
@klaudiakozie8720 Жыл бұрын
Świetny filmik. Wiele się dowiedziałam dziękuję Paniom ❤️ oby więcej takich rozmów
@maciekkot6514
@maciekkot6514 10 ай бұрын
Jeden wielki ,dluuuuuugi 1 godz. 3 min.belkotu ,zero konkretow ,jakies osobiste odczucia Pani doktor.👎👎👎
@ewa353
@ewa353 Жыл бұрын
Swietna rozmowa. Dziękuję 💐
@departamentedc564
@departamentedc564 9 күн бұрын
Mam 33 lata. Zostałem zdiagnozowany kilka dni temu. Słowa psycholożki pomocne, bo jednak mam wrażenie, że nie spełniam całego szeregu objawów. Ale widocznie taka moja uroda. Jestem w spektrum, ale nie jestem "autystyczny do cna"
@ewakonecka9894
@ewakonecka9894 2 жыл бұрын
Same ogólniki i rozważania specjalistyczne
@user-rr2uz4tf5h
@user-rr2uz4tf5h 7 ай бұрын
Bardzo pomocne spotkanie ❤😊
@olala137
@olala137 2 жыл бұрын
Czyli przeżywamy to że ktoś płacze, ale nie mamy pojęcia dlaczego płacze
@zulkakowalska9915
@zulkakowalska9915 Жыл бұрын
Przeżywamy to, że płacze, ale nie tyle nie wiemy z jakiego powodu, co wystawiamy kilka hipotez: płacze bo... i tu analizujemy.
@mixiell7566
@mixiell7566 Жыл бұрын
Czyli empatia istnieje ale jest odrazu szukany związek przyczynowo-skutkowy?
@runawaybride2629
@runawaybride2629 2 жыл бұрын
Niestety czasem jednak jest to nie do zniesienia dla otoczenia, szczegolnie niekontrolowane wybuchy i oskarzanie najblizszych o to, ze np. stoi w korku, albo, ze ma ryse na samochodzie, albo nawet o to, ze zbil wlasnie szklanke.
@gbrstchaikovskaya2630
@gbrstchaikovskaya2630 Жыл бұрын
58:30 czy można prosić o napisanie tytułów książek wspomnianych przez obie panie?
@pietrogra5563
@pietrogra5563 2 жыл бұрын
A we Wrocławiu gdzie najlepiej się zdiagnozować?
@annawiechowicz4183
@annawiechowicz4183 2 жыл бұрын
Często autystyk poznaje autystyka,wzajemnie się diagnozują,ciekawe,że każdy z nich uważa się za ,, normalnego" tylko ten drugi to jakiś dziwny..bo brak empatii i elastyczności w akceptacji inności też jest objawem zaburzeń...a jednak jest coś,co przyciąga ich do siebie
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Żwirek i Muchomorek..
@prosze_pani
@prosze_pani 2 жыл бұрын
jak ja bym chciała żeby mi ktoś powiedział czy jestem w spektrum czy nie bo czuję się praktycznie na każdym polu inna i odstająca od reszty i nie wiem z czego to wynika :(
@lilyfelix2582
@lilyfelix2582 2 жыл бұрын
A czemu masz być jak inni niby?
@samsungdrei
@samsungdrei Жыл бұрын
Teraz jest moda na bycie dziwakiem. Korzystaj z tego.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Może przybyłaś z Kryptona jak Supermen :)
@HaniaJaskolska
@HaniaJaskolska 11 ай бұрын
Zostałam zdiagnozowana w wieku 39 lat mieszkając za granicą.
@gabrielasajnog3957
@gabrielasajnog3957 8 ай бұрын
Bardzo wartościowa rozmowa i informacje
@PaulinaFox
@PaulinaFox 2 жыл бұрын
Wysypało się stereo. Nie można słuchać na słuchawkach :( Czy webinar będzie zapisany jako podcast na innych platformach?
@Baard.
@Baard. 2 жыл бұрын
​@@antysynteza777​nie
@martaw4761
@martaw4761 2 жыл бұрын
Sprawdź na Spotify
@ColargolPL
@ColargolPL Жыл бұрын
Co do uzdolnień... Można mieć umysł ścisły i zajmować się naukami humanistycznymi. Starogreccy filozofowie byli często matematykami, a przynajmniej kładli duży nacisk na logikę.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Oczywiście że tak jest - matematycy piszą zwykle najlepsze wypracowania i ogarniają humanizm migiem. Ciekawe jednak jest to że nie działa to w odwrotną stronę - dobry humanista nie ogarnia nauk ścisłych.
@adenauer5454
@adenauer5454 6 ай бұрын
Niekoniecznie np socjologia nauka humanistyczna a w praktyce często ścisła​@@dariuszkowalski3164
@arkadiuszmiedziak4723
@arkadiuszmiedziak4723 9 ай бұрын
Jak byc, wspierac, wspolnie zyć, z osoba ktora zostala zdjagnozowana za AS?
@yuukarikoo.9108
@yuukarikoo.9108 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję.
@grazynablaszyk902
@grazynablaszyk902 10 ай бұрын
Brak konkretów, zbyt wolne przechodzenie do meritum!
@Maya-jx7zr
@Maya-jx7zr Жыл бұрын
Przypomina indywidualizm, tak modny ostatnio w tej przeszczęśliwej demokracji.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Indywidualizm szczególnej troski wymagający dochodu gwarantowanego..:)
@bbbmmmm2566
@bbbmmmm2566 2 жыл бұрын
Witam.A jak mowe ciała rozumiec u rozmówczyni? ciągłe poprawianie włosów,okularów?
@Wiktorijka
@Wiktorijka 2 жыл бұрын
Może tik wynikający ze stresu lub źle wyprofilowane okulary, poczucie dyskomfortu wynikające z nachodzących na uszy włosów? Do tego może dochodzić świadomość bycia obserwowanym na kamerze
@vithrell
@vithrell 2 жыл бұрын
Osoby zajmujące się autyzmem często mają więcej cech autystycznych niż im się wydaje, Pani doktor nie patrzyła też w kamerę, kiedy mówi itd. ale w sumie w czym problem? To poprawianie włosów czy okularów jest rozpraszające czy razi sztywną, neurotypową normę zachowania?
@wiktoriawladzinska512
@wiktoriawladzinska512 5 ай бұрын
Adhd
@KrisAkaVenno
@KrisAkaVenno Ай бұрын
Zwyczajny mały stresik podczas wystąpienia publicznego
@kazkaz3379
@kazkaz3379 2 жыл бұрын
Ja mam aspergera i to jest przeebane ;)
@Kurczak00
@Kurczak00 2 жыл бұрын
Panią doktor słabo słychać na słuchawkach... A chciałabym jej posłuchać. Czy jest możliwość poprawienia dźwięku? EDIT: dźwięk już się poprawił.
@Kurczak00
@Kurczak00 2 жыл бұрын
@@antysynteza777 🤣🤣🤣
@MrLelek56
@MrLelek56 2 жыл бұрын
zmień słuchawki
@vithrell
@vithrell 2 жыл бұрын
@@antysynteza777 Autystycy miewają problemy z przetwarzaniem werbalnym i nie ma to związku z tym czy mają dobry słuch.
@annabrzezinska9565
@annabrzezinska9565 Жыл бұрын
Czy diagnoza spektrum autyzmu u dorosłych coś daje? Oprócz tego, że można lepiej poznać siebie?
@marzenakg7480
@marzenakg7480 10 ай бұрын
mozna sobie zacząć pomagać, można przekazać informację bliskim - by nas lepiej zrozumieli
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Można się wreszcie zafascynować swoją szajbniętą przeszłością, a zwłaszcza dzieciństwem obfitym w mega dziwne rzeczy :)
@martamondraszek3089
@martamondraszek3089 5 ай бұрын
Proszę o info, gdzie w woj.slaskim diagnozuje się autyzm u osób dorosłych?
@monikadymek19
@monikadymek19 7 ай бұрын
Czy osoba w spektrum ma problem w rozumieniu instrukcji? Czy musi zrozumieć "przetworzyć" po swojemu żeby wiedzieć po co to robi?
@blabla1980
@blabla1980 Жыл бұрын
booziu ! takie rozwleeekle gadanie i jąkanie - umrzeć można zanim P. Doktor dojdzie do sedna tematu
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Przykro nam, że materiał nie przypadł Ci do gustu. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych treści.
@ala-ef3sw
@ala-ef3sw 2 жыл бұрын
Skoro "psycholożka"," naukowczyni" oraz "gościnia" (jeszcze może być "gościuwa"), to chyba również lekarka "psychiatryczka" powinno być. Jak już wykoślawiać j. polski to na całego.
@aniakowal151
@aniakowal151 2 жыл бұрын
Naukowczyni to straszny potworek, psycholożkę jeszcze trawię
@AC-jl7hb
@AC-jl7hb 3 ай бұрын
Psychiatrka, nie musisz dziękować
@callforhealing9842
@callforhealing9842 3 ай бұрын
Gościni, nie gościnia. I psychiatrka, nie psychiatryczka.
@user-jr5tq4wg3j
@user-jr5tq4wg3j 6 ай бұрын
Czyli Wszyscy Jesteśmy w spektrum 😋✌🏻👍💪
@DerangedMerger
@DerangedMerger 2 жыл бұрын
Po pierwsze, chcialabym prosić osobę, która ma możliwość moderacji komentarzy, o usunięcie tych kretyńskich wypowiedzi, na temat stosowania odmiany żeńskiej niektórych rzeczowników. Nasz język, jak wszystkie inne na świecie, ewoluuje i gdyby państwo przypier*dalający się o takie bzdury, uważali na zajeciach z języka polskiego, to by państwo o tym wiedzieli. Mi również nie podobają się takie odmiany, ale jeszcze bardziej nie podoba mi się wtrącanie bezsensownych i nic nie wnoszących komentarzy, pod filmem, który porusza tak niezwykle ważny temat, jakim jest autyzm u osób dorosłych.
@lisalisek5056
@lisalisek5056 2 жыл бұрын
Przyłączam się do prośby. Zamiast merytorycznej dyskusji mamy w komentarzach chaos odwracający uwagę od istoty tematu. Może to celowo?
@lilyfelix2582
@lilyfelix2582 2 жыл бұрын
Nie podobają ci się bo nie jesteś do nich przyzwyczajona. Gdybyś była, gdyby były normą w języku, jak choćby za czasów 2 RP gdzie wszystkie zawody miały odmiany żeńskie, to byś nie zwracała zapewne na nie uwagi i by ci pasowały, bo byłby czymś zupełnie zwykłym
@buyersremorse7106
@buyersremorse7106 Жыл бұрын
Nienawidzę feminatywów ale umrę o wolność ich stosowania. +1 cha w de każdemu komu się to nie podoba
@lilyfelix2582
@lilyfelix2582 Жыл бұрын
@@buyersremorse7106 moze twoja niechęć wynika z tego ze nie jesteś z nimi osłuchany/na, przyzwyczajony/na bo przecież to niby cos nowego, niby bo np. w drugiej RP wszystkie zawody miały odmianę żeńską, to nie jest wymysł obecnych czasów. Pamiętaj, ze język w dużej mierze tworzy rzeczywistość dlatego takie formy są niezbędne zeby istnialy ogolnie w przestrzeni publicznej jako coś normalnego i codziennego, natomiast, kazdy moze mowic jak chce nie popadajmy w paranoję, najważniejsze jak sie zachowuje i jakie ma intencje.
@fifarafa7796
@fifarafa7796 Жыл бұрын
Jak słucham, że psychiatra daje kobiecie błędna diagnozę to po prostu ręce opadają. Brak słów, kto jak kto ale każdy psychiatra powinien mieć świadomość, że takie cos jak spektrum autyzmu również istnieje i potrafić to odróżnić od innych chorób czy zaburzeń.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Psychiatrzy to nie bogowie, tylko ludzie jak my i warto w razie wątpliwości pójść do trzech różnych, by nabrać pewności.
@magdam8290
@magdam8290 Жыл бұрын
Reklamy dosłownie co 3 minuty!? Duża przesada, nie?
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Chcielibyśmy podkreślić, że jako Uniwersytet SWPS nie zarabiamy na reklamach w naszych filmach, są one wyłączone. Jednak nie oznacza to, że YT nie będzie ich emitował. Taka jest niestety polityka serwisu. Mamy nadzieję, że nie zniechęcą Cię one do obejrzenia materiału.
@JanKowalski-gd7sr
@JanKowalski-gd7sr 2 жыл бұрын
Pani doktor bardzo często poprawia włosy lub okulary. Czy to jest przejaw jakiegoś spektrum lub tego, że nie jest psychonormatywna?
@vithrell
@vithrell 2 жыл бұрын
@@antysynteza777 raczej zachodzi, bo najwidoczniej według Twojej zasady na kulturoznawstwo idą ludzie bez kultury.
@KrisAkaVenno
@KrisAkaVenno Ай бұрын
Miałeś kiedyś wystąpienie publiczne?
@haniadomagaa892
@haniadomagaa892 Жыл бұрын
Doprawdy, "ma zaburzenie, chorobę" - dziwi mnie to.
@tenomnitrix7423
@tenomnitrix7423 2 ай бұрын
Nagminnie u osób AFAB zamiast diagnozownia spektrum autyzmu, adhd, praktykowane jest wklepywanie diagnozy borderline, przez stereotypowe myślenie w środowisku opieki zdrowia psychicznego.
@kacperkusinski5297
@kacperkusinski5297 7 ай бұрын
Co to jest radzić?
@MartaHe
@MartaHe Жыл бұрын
A pojecie wysoka wrazliwosc?
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
O co dokładniej pytasz?
@kropelkaoceanu7536
@kropelkaoceanu7536 Жыл бұрын
Diagnoza jest bardzo wazna,bo bardzo ulatwia zycie takiemu czlowiekowi z niepelnosprawnoscia. W sprawie pracy i innych spraw zwiazanych z ludzmi neurotypowymi. Jak trudno komus znalezc prace a jak znajdzie to utrzymac ze wzgledu na zmeczenie psychiczne i fizyczne.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Tak, zgadzamy się - należy podkreślać kwestię odpowiednio wczesnej i dokładnej diagnozy.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Państwo się teraz wszystkimi zaopiekuje, bo chyba już nie ma ludzi bez zaburzeń - więc dochód gwarantowany :)
@gasterw.d.9269
@gasterw.d.9269 Жыл бұрын
Skoro dobrze maskują autyzm, po co go wykrywać? Chyba tylko wtedy, jeśli komuś potrzebna jest grupa.
@YourMoonShine
@YourMoonShine 10 ай бұрын
Bo maskowanie to duży koszt i obciążenie dla osób z autyzmem, które może się skończyć rozwojem innych zaburzeń, depresja, lęki, nerwice itd. Komfort życia nieświadomej, maskującej osoby z autyzmem jest znacznie obniżony.
@gasterw.d.9269
@gasterw.d.9269 10 ай бұрын
@@YourMoonShine A co jeśli osoba z tym zaburzeniem ma pracę, gdzie niezbyt może się z nim ujawnić? Np. funkcjonariusz Straży Granicznej, czy Służby Więziennej... Co wtedy ta osoba powinna zrobić, żeby zapanować nad chorobą i nie wylecieć z roboty?
@YourMoonShine
@YourMoonShine 10 ай бұрын
@@gasterw.d.9269 Nie znam przepisów i zasad co do takiego rodzaju zawodu. Z pewnością terapia dopasowana do swoich potrzeb jest pomocna. Jest to główny rodzaj pomocy dla dorosłych osób w spektrum. Nie trzeba mieć oficjalnej diagnozy żeby sobie pomóc. Myślę, że pracownicy policji lub wojska tak czy inaczej powinni korzystać z pomocy psychologicznej ze względu na charakter pracy, ale nie znam dokładnych wymagań i aspektów prawnych w takich profesjach.
@gasterw.d.9269
@gasterw.d.9269 10 ай бұрын
@@YourMoonShine czyli prywatnie?
@YourMoonShine
@YourMoonShine 10 ай бұрын
@@gasterw.d.9269 Na terapię można uczęszczać na nfz lub prywatnie.
@antonikocikowski7189
@antonikocikowski7189 Жыл бұрын
Czy osoba z autyzmem może być wykluczona na badaniach psychotechnicznych?
@klaudiarohde7421
@klaudiarohde7421 Жыл бұрын
"gościnią" tego nie da się słuchać. Kaleczenie naszego języka.....
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Feminatywy są obowiązującą, prawidłową formą żeńskich nazw zawodów i stanowisk w języku polskim. Stosujemy feminatywy równolegle do innych form, używanych i dozwolonych w języku polskim. 😊
@magorzatas592
@magorzatas592 2 жыл бұрын
Czy jest możliwość łagodzenia nadwrażliwości, np. słuchowej?
@annakryjom2334
@annakryjom2334 2 жыл бұрын
Dobre suchawki z ANC nie pomagają trochę np. wyciszyć tło?
@Uroczekotki
@Uroczekotki Жыл бұрын
Jest sporo zatyczek wyciszających otoczenie, nie wyciszających dzięków do 0 co u niektórych sprawdza się w codziennych sytuacjach. Niektóre firmy oferują dyskretniejsze, bardziej biżuteryjne opcje np. Loop, ale znowu są droższe od zwykłych zatyczek i nie ukrywajmy da się o wiele taniej kupić także bardzo dobre zatyczki. Dobrym rozwiązaniem są także nauszniki, słuchawki wygłuszające, nie dla każdego są wygodne ale podobno bardzo dobrze wygłuszają
@zulkakowalska9915
@zulkakowalska9915 Жыл бұрын
U nas na nadwrażliwość dotykową pomógł osteopata.
@czowiekgramofon1353
@czowiekgramofon1353 Жыл бұрын
Jest Metoda Analogowa terapia słuchowa Metodą Tomatisa, zaznaczam koniecznie Analogowa.
@zulkakowalska9915
@zulkakowalska9915 Жыл бұрын
O rety jaka ta Pani Psychiatra podobna do młodej Anny Dymnej, szczególnie gdy się uśmiecha.
@AnnaGruszczynska-en9du
@AnnaGruszczynska-en9du 7 ай бұрын
Tragiczny jezyk … nieeee …. Poza tym ad rem … po co to gadulstwo … co jest spektrum ???????
@emiliabednarek6148
@emiliabednarek6148 2 жыл бұрын
Mam pytanie. Jak zostać diagnosta autyzmu będąc psychologiem?
@olala137
@olala137 2 жыл бұрын
Jakaś podyplomowka z autyzmu?
@wiktor1983
@wiktor1983 Жыл бұрын
Ja mam nadwrażliwość na "feminatywy".
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
W jakim sensie?
@aniacinq84
@aniacinq84 Жыл бұрын
Jestem dorosła. Gdzie mogę się zdiagnozować?
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Na początku najlepiej udać się do psychologa, można znaleźć takich, którzy specjalizują się w pracy z osobami z autyzmem.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Nie ma diagnoz na dorosłość.
@G3ARHULK
@G3ARHULK 2 жыл бұрын
Naukowczyni? Przecież to nawet brzmi śmiesznie.
@vithrell
@vithrell 2 жыл бұрын
Fakt, że coś odmiennego brzmi dla ludzi śmiesznie, to powód części problemów społecznych ludzi neurodywergentnych.
@lilyfelix2582
@lilyfelix2582 2 жыл бұрын
Śmieszni to są jedynie tacy jak ty i wasze wpisy.
@G3ARHULK
@G3ARHULK 2 жыл бұрын
@@lilyfelix2582 powiedziała co wiedziała, pani "filozoficznyni" XD
@Kroketje10
@Kroketje10 Жыл бұрын
Smieszny to jest twoj nick i prawdopodobnie wyksztalcenie.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Oczywiście to skandal, powinno być nałukofczyni :)
@maca2463
@maca2463 2 жыл бұрын
Psycholożka, naukowczyni i gościnia. Że co? Po takim wstępie wyłączyłem, bo ciężko tego słuchać.
@bogusiabogusia4499
@bogusiabogusia4499 2 жыл бұрын
Hehe
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Feminatywy są używane coraz częściej, warto się z nimi zacząć oswajać. 😊
@maca2463
@maca2463 2 жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Ja rozumiem, że Panie mają kompleks niższości względem prawdziwych psychologów i naukowców ale absurdalne nawiązania feministyczne nie zwiększą Waszego autorytetu. Jest dokładnie odwrotnie. Inteligentne Panie nie dają sobą tak łatwo manipulować i samonapędzać się w kółku wzajemnej adoracji innych feministek. Proszę to przemyśleć. To życzliwa porada zwłaszcza, że temat jest poważny, a Wy nie.
@vithrell
@vithrell 2 жыл бұрын
To Twoja strata, bo bardzo ciekawa rozmowa.
@agnieszkasmieszka1312
@agnieszkasmieszka1312 2 жыл бұрын
Zmiany są mniej bolesne gdy jesteśmy na nie otwarci 🙂
@amakzar341
@amakzar341 Жыл бұрын
Ta kobieta przrdstawila się jako naukowczyni. Deptanie jezyka polskiego. Opamietajcie sie !
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Feminatywy są obowiązującą, prawidłową formą żeńskich nazw zawodów i stanowisk w języku polskim. Naukowców i akademików tytułujemy tak, jak oni sami sobie życzą. Stosujemy feminatywy równolegle do innych form, używanych i dozwolonych w języku polskim.
@magorzatajust9422
@magorzatajust9422 Жыл бұрын
nowo mowa
@j.k.m.j.8399
@j.k.m.j.8399 Жыл бұрын
​@@magorzatajust9422 nowomowa jeśli już
@arkadiuszmiedziak4723
@arkadiuszmiedziak4723 9 ай бұрын
.. Pani jest naukowcem. Z punktu widzenia nauki to nie ma żadnego znaczenia męskim, żeńskim czy może nijakim. Naukowiec to "osoba pracująca naukowo, ekspert w pewnej dziedzinie nauki", dla wiedzy naukowej nie ma znaczenia czy w ciele męskim lub żeńskim usadowiona. Podkreślanie czegoś takiego może świadczyć o poczuciu niskiej wartości jako kobiety, co głęboko wierze jest nieprawdziwe. Pozdrawiam panią jako naukowca i naukowczynie.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
​@@arkadiuszmiedziak4723Miałem odsłuchać tą audycję, bo myślałem że naukowa, ale widzę że bardziej feministyczna, więc podziękuję..
@magorzatas592
@magorzatas592 2 жыл бұрын
Pani Joanno, Pani sfeminizowana prezentacja na początku trudna do słuchania. Niestety, ale sfeminizowane formy... Kaleczą ucho... Choć pewnie radują serce paniom stawiającym na piedestale płeć żeńską.
@buyersremorse7106
@buyersremorse7106 Жыл бұрын
Podzielam Pani zdanie ale daje minusa bo pani Joanna ma prawo używać takich form jakie jej się podobają
@xxmarlenka1709xx
@xxmarlenka1709xx 2 жыл бұрын
"Żeby sobie poczytał pacjent i zastanowił się czy to mu pasuje..." Przecież pacjenci nie mogą się sami diagnozować! Daję pani pacjentom zadania domowe, żeby się dopasowali SAMI! To po co ta terapia ?
@lilijagaming
@lilijagaming 2 жыл бұрын
Szukanie informacji na własną rękę jest bardzo dobrym dodatkiem terapii.
@vithrell
@vithrell 2 жыл бұрын
Jak się ma aleksytymię, to ciężko ubrać uczucia w słowa (w przypadku autystów dodałbym jeszcze pamięć skojarzeniową), jak się mnie pyta diagnosta, co jest nie tak, z czym przyszedłem, to mówię, że jest wszystko ok, bo moje życie jest normalne dla mnie, ale jak zaczynam słuchać doświadczeń zdiagnozowanych autystów, to sie okazuje że mamy bardzo dużo wspólnego i zaczynam dostrzegać jak te sprawy wpływają na moje życie i o tym mogę pogadać z terapeutą i zastanowić się jak poprawić stan rzeczy.
@bogusawaziokowska6402
@bogusawaziokowska6402 2 жыл бұрын
Czyżby tylko pani doktor a raczej doktorka przyjmowała tylko pacjentów? A dlaczego nie przyjmuje pacjentek? Brak konsekwencji w wypowiedzi pani naukowczyni.
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 2 жыл бұрын
Bo zdecydowana większość osób ze spektrum autyzmu to mężczyźni? U kobiet jest to dosyć rzadkie zaburzenie.
@Kofiusia
@Kofiusia 2 жыл бұрын
* Pacjentów - jako liczba mnoga, ogół.
@aniakowal151
@aniakowal151 2 жыл бұрын
Eh, te potworki językowe
@dzigit4680
@dzigit4680 Жыл бұрын
Kto to jest samorzecznik?
@kamiennykamien9578
@kamiennykamien9578 Жыл бұрын
To ten który sam sobie robi rzeczy
@dzigit4680
@dzigit4680 Жыл бұрын
@@kamiennykamien9578 tak myślałam, chciałam się tylko upewnić😜
@kamiennykamien9578
@kamiennykamien9578 Жыл бұрын
@@dzigit4680 jako ciekawostkę napiszę ci że nudysta to ten co często się nudzi
@dzigit4680
@dzigit4680 Жыл бұрын
@@kamiennykamien9578 no tak średnio, tak średnio bym powiedziała. Nudysta to ten co ma nie do końca dystans do nudy😜
@dzigit4680
@dzigit4680 Жыл бұрын
@@kamiennykamien9578 mam jeszcze nieco filozoficzne pytanie. Czy jesli ktos robi sobie sam rzeczy i często się nudzi to znaczy ze samorzecznik to jest nudysta?
@mieczyslawgorkiewicz931
@mieczyslawgorkiewicz931 2 жыл бұрын
Po "gościni" wyłączam. Goodbye.
@PaulinaFox
@PaulinaFox 2 жыл бұрын
To nie jest lotnisko, nie musisz ogłaszać odlotu.
@enb233
@enb233 2 жыл бұрын
Kto pytał?
@takizdzichu9439
@takizdzichu9439 2 жыл бұрын
Kto pytał? Nie rozumiem tej palącej potrzeby zamanifestowania, że się nie akceptuje poprawnej formy uznanej przez radę języka polskiego. Ps. To jest komentarz do manifestu "purysty językowego" który nie ma oporów, przed błędnym napisaniem "goodbye"
@enb233
@enb233 2 жыл бұрын
@@takizdzichu9439 lepiej doczytaj sobie o feminatywach i ich historii 😉 Poza tym nam kobietom jest zdecydowanie wszystko jedno, co na ten temat myślą dziadersy
@takizdzichu9439
@takizdzichu9439 2 жыл бұрын
@@enb233 Kobietom będzie wszystko jedno ale pan Mieczysław zapewne będzie potrzebował tego typu argumentów żeby rozważyć zmianę zdania.
@anetaaneta2902
@anetaaneta2902 Жыл бұрын
Gościnia? Chyba GOŚĆ !
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Feminatywy są obowiązującą, prawidłową formą żeńskich nazw zawodów i stanowisk w języku polskim. Stosujemy feminatywy równolegle do innych form, używanych i dozwolonych w języku polskim.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
​@StrefaPsycheUniwersytetuSW To już przegięcie ta gościnia :) A feminatywy to od lewatywy (dokonanej na języku polskim) ? Kapitania, muzyczyni, śmieciarczyni, duchczyni, ..PS
@actionman228
@actionman228 Жыл бұрын
Ja mam autyzm i mowie ci ze nie ma czegos takiego jak naukowczyni... Jestes conajwyzej naukowcem, feministka i conajwyzej bardzo slabym polonista
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Feminatywy są obowiązującą i prawidłową formą żeńskich nazw zawodów i stanowisk w języku polskim. Stosujemy je równolegle do innych form, używanych i dozwolonych w języku polskim.
@jakub_qba
@jakub_qba Жыл бұрын
Ciekawa rozmowa/wykład, ale mam jedno "ale" - po co te feminatywy?? To nawet śmiesznie, niepoważnie brzmi.
@joannadabrowska4250
@joannadabrowska4250 2 жыл бұрын
Bełkot
@vithrell
@vithrell 2 жыл бұрын
^ Konstruktywna krytyka
@barbaraskrzecz8118
@barbaraskrzecz8118 2 жыл бұрын
Ta Pani nie mówi po polsku.Co to znaczy goscinia .?Całkiem zbzikowalyscie ...nikt Was nie słucha bo wyłącza po pierwszym zdaniu
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 7 ай бұрын
Pa gościuwa :)
@MrLelek56
@MrLelek56 2 жыл бұрын
dlaczego pani doktorka mówi rękami ?
@kasiatobias905
@kasiatobias905 2 жыл бұрын
Bo tak też można.
@vithrell
@vithrell 2 жыл бұрын
A dlaczego nie?
@helenamichalec4799
@helenamichalec4799 2 жыл бұрын
Może ma włoskie korzenie.Włosi rozmawiając okropnie wymachują rękami,gdyby im włożyć ręce do kieszeni to się wykończą z nerwów.
@iwonaagnieszka4248
@iwonaagnieszka4248 Жыл бұрын
"Gościnia"...🤦‍♀️
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Tak, to żeńska forma słowa „gość”. Nasza gościni jest kobietą, dlatego tego słowa użyliśmy.
@iwonaagnieszka4248
@iwonaagnieszka4248 Жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS to nowomowa, jak u Orwella... To bełkot. Niestety, myślę, że Pani tego nie rozumie. Gdyby mnie ktoś nazwał... "gościnią", zwróciłabym mu na pewno uwagę. Gość to ktoś - KTOŚ - kto do nas przychodzi, bez względu na płeć i rasę. Ktoś WAŻNY. A KTOŚ to rodzaj męski. Nie jest istotna płeć, gościem może też być 😉 np...piesek, który przychodzi do nas pierwszy raz ze swoim właścicielem.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Feminatywy są obowiązującą, prawidłową formą żeńskich nazw zawodów i stanowisk w języku polskim. Stosujemy feminatywy równolegle do innych form, używanych i dozwolonych w języku polskim.
@iwonaagnieszka4248
@iwonaagnieszka4248 Жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS "Niestety, myślę, że Pani tego nie rozumie."
@TerTeraTu
@TerTeraTu Жыл бұрын
Gościni, znaczy gościniec przyniosła? 🤦‍♀️ i naukowczyni 🤮
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
To feminatywy, naturalnie występujące w języku polskim.
@wiesawporebski9671
@wiesawporebski9671 2 жыл бұрын
Autyzm jest chorobą, którą zarażamy się i którą łatwo usuwamy sami. Leczenie autyzmu to tylko maskowanie choroby. Nie daj się oszukiwać, skorzystaj z informacji i ciesz się zdrowiem. kzbin.info/www/bejne/gaXWiYOAp9aBh5o
@onata9722
@onata9722 2 жыл бұрын
Wiesiek pieprzysz bzdury
@Wiktorynkaxdd
@Wiktorynkaxdd 2 жыл бұрын
Nie siej dezinformacji i antynaukowych bzdur. Cały filmik wygląda jak bait i pewnie nim jest, także zajmij się czymś ciekawszym jak Ci się nudzi, pajacu.
@lilijagaming
@lilijagaming 2 жыл бұрын
A raka leczy się pozytywnym myśleniem...
@mariuszmarc8204
@mariuszmarc8204 2 жыл бұрын
autyzm to nie jest choroba
@onata9722
@onata9722 2 жыл бұрын
@@mariuszmarc8204 to uszkodzenie mózgu spowodowane albo alholizmem ojca albo dziadka
Spektrum ADHD u dorosłych - jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
1:29:06
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 163 М.
Ania Kęska: związek z osobą w spektrum autyzmu
54:00
Natalia Kusiak
Рет қаралды 113 М.
SCHOOLBOY. Мама флексит 🫣👩🏻
00:41
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 6 МЛН
Autyzm vs ADHD - różnicowanie tych zaburzeń neurorozwojowych
55:01
PsychiatraPlus
Рет қаралды 49 М.
Seksualność AS'ów
59:30
Fundacja AleKlasa
Рет қаралды 44 М.
ADHD u kobiet - cechy charakterystyczne, zaburzenia towarzyszące
1:14:29
Dziecko ze SPEKTRUM AUTYZMU. Jak rozpoznać pierwsze objawy?
26:59
ADHD - Nieoczywiste objawy
28:58
PsychiatraPlus
Рет қаралды 93 М.
Zespół Aspergera jako zaburzenie pełne sprzeczności
1:05:34
PUZZLE Szkolenia i Terapia
Рет қаралды 24 М.
Autyzm - co to jest, jak się diagnozuje?
36:53
PsychiatraPlus
Рет қаралды 10 М.
SCHOOLBOY. Мама флексит 🫣👩🏻
00:41
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 6 МЛН