Malowało się przyciętą igłą lekarską, wielorazowego użytku. Jako farby używało się smoły z baterii 4,5V, rozpuszczonej w toulenie. Trawiło się w chlorku żelazowym, a jak nie było czasu to w kwasie azotowym (czego nie polecam nikomu). Gotową płytkę zabezpieczało się kalafonią rozpuszczoną w spirytusie.
@Jacek-Sz9 ай бұрын
Uwielbiam tę serię. Historia na bazie czasopisma Byte - świetny pomysł. Oby tak dalej. Co do pamięci ferrytowych, kiedyś na yt oglądałem filmik (chyba nasza "Kronika filmowa"), gdzie panie nawlekały te krążki na przewody i tworzyły pamięć komputerową. Do następnego !!!
9 ай бұрын
Prawdziwe ciekawostki dopiero się zaczną :) 76 rok z całą pewnością jest przełomowym. Właśnie w chwili drukowania tego numeru pan Woźniak demonstrował swojego Apple 1, a pan Jobs namówił go, by zamiast robić z tego projekt otwartoźródłowy, wyprodukować kit do składania i sprzedawać go. Jednak z punktu widzenia Byte dwoje marzycieli bez kapitału nie miało żadnych atutów, by o nich wspomnieć choćby zdaniem. Jakże to się wkrótce zmieni... :)
@KrystianPilot9 ай бұрын
@ Czekam, czekam niecierpliwie😁👍
@tapy56969 ай бұрын
@ Jak również w tym miesiącu 1976 sprzedano ze szklanego słoika pierwsze Z80. :)
@zbigniewgurak82619 ай бұрын
@ Dwoje to dwójca różnopłciowa. Tu pasuje tylko "dwóch" albo "dwójka".
@jankomuzykant18449 ай бұрын
@@zbigniewgurak8261Często spotykam ten błąd u młodych ludzi 🙂
@tymonkowalski52609 ай бұрын
Dla młodych warto dodać że pamięci ferrytowe zabrały ludzi na księżyc w postaci pamięci stałej i kasowalnej komputerów Apollo i LM.
@rekawek69 ай бұрын
Pamięci ferrytowe były jeszcze podobno w pierwszych komputerach Mera400, przejście na pamięci półprzewodnikowe było o tyle trudne, że wymagało zastosowania zasilania awaryjnego, ponieważ bez prądu pamięci półprzewodnikowe się kasowały.
@hyperion93679 ай бұрын
Nie podobno a faktycznie były stosowane matrycę ferrytowe i faktycznie miały zalety zwłaszcza podtrzymanie stanu bez prądu. Późniejsze nowoczesne pamięci stosowane w Mera były modyfikowane by podtrzymywać stan bez zasilanie komputera
@adammalinowski67579 ай бұрын
@@hyperion9367 Na YT jest kanał gdzie był serwisowany pakiet pamięci półprzewodnikowej do Mery 400 właśnie :)
@mariusztomczyk92459 ай бұрын
@@rekawek6i dlatego moduł pamięci półprzewodnikowej mery miał zasilanie awaryjne czy właściwie podtrzymujące z aku.
@markusman45929 ай бұрын
Miałem wiaderko takich pamięci z rozebranej mery. Dostałem je z setką pozostałych płytek jak byłem dzieciakiem. Niestety wtedy dla mnie bezużyteczne trafiły do piwnicy a później na śmietnik😢
@pokrec9 ай бұрын
No, to jeszcze pamięć rtęciowa z takich egzotycznych. A dalej już magnetyczna w najrózniejszych wersjach - bebnowa, talerzowa (dyski twarde), dyskietki...
@Pikmit9 ай бұрын
Ciekawy materiał.
@wiktoriapawlewska15439 ай бұрын
Na YT jest film dokumentalny, jak panienki nawlekają koraliki ferrytowe.
@CezarySiw9 ай бұрын
Ten listing w Basicu to poprawka do programu zamieszczonego w innym numerze...
@johnfox24839 ай бұрын
Pamieci ferrytowe ... oprócz wielu innych wad ... drogie to było. Ferryt tani, ale praca ludzka droga, pakiet mial rdzeni mało, koszty dodatkowe rosły. A przeciez głupie 64KByte to pół miliona rdzeni, które trzeba zmontowac. Nic dziwnego, ze zniknęły jak tylko układy scalone mogły je zastąpić. A jakbysmy dzis takie 4GB pamieci zrobili :-)
@boguslawszostak17849 ай бұрын
Z tym Addiatorem to jest jakaś pomyłka. Może i był używany, ale znacznie wcześniej. Lata 70-te to moja młodość a sklerozy nie mam, nigdy nie widziałem, by ktoś addiatora używał. Inżynierowie używali suwaki logarytmiczne, księgowi "kręciołki" kzbin.info/www/bejne/jnzKnql8pq2UkNE
9 ай бұрын
Do ręcznego tłumaczenia asemblera na maszynowy addiator pracujący w hexie był wówczas bardzo przydatny. Kalkulatory z tą opcją były drogie, kręciołki w hexie nie istniały, a suwaki nie nadawały się do dokładnego sumowania. Brak takich rzeczy w Polsce wynikał z jednego: nikt tutaj w asemblery na ośmiobitowce nie bawił się jeszcze, a jeśli ktoś miał z tym do czynienia zawodowo, to i na kalkulator było go stać (znaczy przedsiębiorstwo zapewniało).
@boguslawszostak17849 ай бұрын
@ Koniec lat 60-tych i początek 70-tych ro już była era kalkulatorów programowalnych. Nie były aż tak kosmicznie drogie, skoro w komisie kupiłem jeden z najlepszych wtedy TI z moich dochodów z korepetycji.
9 ай бұрын
Pierwszy kalkulator programowalny nie będący wielką skrzynią to rok 74 i w Polsce kosztował 40 miesięcy pracy. Proszę skorygować lata wspomnień, bo chyba za dużo tu fantazji :)
@boguslawszostak17849 ай бұрын
@ Jestem z 53 roku, w 73 zdawałem maturę. Bardzo trudno w tej sytuacji pomylić daty. ale jedną rzecz rzeczywiście pomyliłem, to był jeden z najlepiej "oprogramowanyh" kalkulatorów NIE programowalnych, miał działania na liczbach zespolonych i obliczenia statystyczne. Miał zielony wyświetlacz nie LCD. Lepszyh już potem nie robiono, bo weszły właśnie programowalne ale to był krótki epizod. dostaliśmy komputery. Ale Addiatora w życiu na oczy nie widziałem. Może używali ich tylko programiści, księgowi i inżynierowie na pewno nie. Zanim poszedłem na studia była w Krakowie wystawa techniki w szkolnictwie USA, był na niej minikomputer działający. Na pierwszym roku matematyki mieliśmy przez TTY dostęp do CDC CYBER w Krakowie. file:///C:/Users/Darwi/Downloads/NIWICKI%20subiektywna%20historia%20Cyfronetu%20ver%20new.pdf
9 ай бұрын
Myślę, że i na zachodzie te addiatory pracujące w hexie nie zrobiły kariery i były prezentowane w formie ciekawostki. Stawiam, że w Polsce nikt takiego nie miał. Kariera addiatorów zakończyła się znacznie wcześniej, na rzecz dużo wygodniejszych rozwinięć z klawiaturą.
@johnfox24839 ай бұрын
Z tymi magnetofonami to chyba jakas pomylka. "Pamiec tasmowa" do komputerow to stary wynalazek, wielkosci szafy (duzej szuflady dekade pózniej), cyfrowym zapisem, a przynajmniej nie mniej cyfrowym jak w tych ferrytowych koralikach, interfejsem do komputera, nie mylic z RS232, 9 sciezkowa głowicą, połcalową taśmą, itp. I oczywiscie kosztującym ... duuuuże pieniądze.
9 ай бұрын
I kosztował fortunę. Tutaj mamy rzecz mniejszą i tańszą.
@johnfox24839 ай бұрын
1750 baud na magnetofon ... Spectrum miał do 2400, i to z palcem w d... czyli bardzo prosto, bez żadnego pompa. Oczywiscie to dla amatorów, nie ma co porównywać z pamięcią taśmową, o ktorej pisałem obok, czy DAT ze znacznie późniejszych czasów.
9 ай бұрын
Spectrum powstał sześć lat później.
@johnfox24839 ай бұрын
@ Ale technika którą stosowało, była dostępna i 6 lat wczesniej. Ktos po prostu przekombinował, zamiast zrobic prosto. Podobnie w Atari - ambitna konstrukcja, a efekt znacznie gorszy niz w Spectrum.
9 ай бұрын
Weźmy pod uwagę, iż dla prawie każdego zainteresowanego wówczas tematem były to pierwsze kroki, często w ogóle oderwane od praktyki. Właśnie to jest ciekawe w tamtych czasach, że powstawało mnóstwo rozwiązań i prób, często nie do końca optymalnych. Po latach dobrze się gada, ale i po latach nawet takie wielkie Atari dało czadu, a sposób z dzieleniem plików na bloki, które w razie problemu wymagały wgrania tylko ostatnich kilku sekund, stosowali bardzo nieliczni, choć w realizacji tego dziś poradziłby sobie każdy średnio zdolny programista - amator.
@marcinl43969 ай бұрын
elektroników potrzeba ale brak rąk do pracy
@marcinl43968 ай бұрын
wszystko tanieje bo prąd drożeje
@marcinl43969 ай бұрын
to jest skok ale w tył do amigi
9 ай бұрын
Na Amigę będziemy musieli zaczekać jeszcze 9 lat.
@marcinl43969 ай бұрын
nie umiesz zwykłej roboty odwalić
9 ай бұрын
Umiem, ale wolę niezwykłą :)
@KrystianPilot9 ай бұрын
@ I dlatego kanał się rozwija👍 A suby lecą w Gb😁
@marcinl43969 ай бұрын
ludzie muszą ćpać i pić żeby żyć
9 ай бұрын
Nie muszą.
@andrzej211119 ай бұрын
Asembler to nie jezyk maszynowy. Jezyk maszynowy to cyferki wpisane do pamięci. Wpisywałem je do systemu wykorzystujący mikroprocesor Z80.
9 ай бұрын
A asembler to te cyferki przebrane za literki. Mówimy o stanie z roku 76, gdzie asemblery co najwyżej wyliczały adresy i nic nadto.
@marcinl43969 ай бұрын
to by musiał być jakiś sekretny przetwornik a takiego nie było