Owady - osobliwi przybysze z prawiecznych czasów | prof. Edyta Buczyńska, prof. Paweł Buczyński

  Рет қаралды 56,237

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Күн бұрын

Пікірлер: 149
@agami9181
@agami9181 Жыл бұрын
Mój ogródek odwiedza fruczak gołąbek piękna ćma latająca w dzień, zwana polskim kolibrem. Fascynujący owad, co roku żeruje na floksach wiechowatch, zastanawiam się czy co roku nowe pokolenie odkrywa moje floksy czy ta informacja jakoś jest przekazywana między pokoleniami. Świetna audycja👍
@takaulatakaula
@takaulatakaula Жыл бұрын
U mnie przylatuje do werbeny patagońskiej🌸💚
@linaj3718
@linaj3718 Жыл бұрын
U mnie najwięcej fruczaków i motyli dziennych zwabiają budleje. Właśnie ze względu na prawdziwy rój owadów posadziłam już kilka tych pięknych krzewów
@jarosawkonior7497
@jarosawkonior7497 Жыл бұрын
Dwa lata temu zrobiłem koło domu oczko lub bardziej mały staw głęboki na 3.5m ryby już są i to te polskie , żab cała masa a w tym roku pokazały się sowy które w nocy drą tak dzioby że nie idzie spać......o owadach jeszcze nie myślałem ale muszą być i to dość pokaźna ilość, trzeba będzie pomyśleć o dronie podwodnym z możliwością albo zdjęć albo filmowania .....świetny materiał i genialnie opowiedziany .
@rafakowalczyk9783
@rafakowalczyk9783 Жыл бұрын
43 l Ll😊😊😊😊😊😊l
@MaSennsi
@MaSennsi Жыл бұрын
Od kilku lat słucham podcastów radia naukowego, bardzo ceniłem sobie sobie formę prostego przekazu złożonych kwestii i apolityczność. Od jakiegoś roku prowadząca stała się męcząca bardzo często przerywa gościom nie pozwalając dokończyć myśli. Rażące są również wtrącenia ideologiczne prowadzącej, co wielu słuchaczy całkowicie wybija z tematu głównego. Żywię nadzieję że prowadząca weźmie sobie do serca powyższe uwagi a Radio Naukowe wróci do pierwotnej bardzo przyjemniej formy "aktywnego słuchacza".
@aasn3736
@aasn3736 Жыл бұрын
Uwielbiam serie przyrodnicza!Coz za sympatyczna para I rozmowa! Dzieki
@kt9588
@kt9588 Жыл бұрын
Naprawdę mega materiał, większość tutaj jest świetna a ten wyjątkowo mi przypasował :)
@miragatka6263
@miragatka6263 Жыл бұрын
2 godziny po publikacji już ponad 1.2 tys. wyświetleń 😊 Czyli kochamy RN ❤
@sdental5379
@sdental5379 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@wandarozwadowska3606
@wandarozwadowska3606 Жыл бұрын
Ważki skojarzyły mi się z dronami😊Bardzo interesujący podcast❤🙏
@piotrpolcyn9798
@piotrpolcyn9798 Жыл бұрын
Drone to truteń 😉
@rmbt
@rmbt Жыл бұрын
​@@piotrpolcyn9798a nie trzmiel?
@piotrpolcyn9798
@piotrpolcyn9798 Жыл бұрын
@@rmbt bumblebee - trzmiel 😉
@rmbt
@rmbt Жыл бұрын
@@piotrpolcyn9798 racja, pomyliło mi się!
@tomaszbeben6951
@tomaszbeben6951 Жыл бұрын
Odsłuchane z zaangażowaniem. Pięknie dziękuję za kolejną podróż w świat "obok nas" i naukowy jednocześnie 👍 Cóż, każda kolejnych "porcji" radiowych obiecująca jest zachęcająca jednocześnie. Wypatruję kolejnej z niecierpliwością ☺️
@MateuszKopczynski_
@MateuszKopczynski_ Жыл бұрын
Pani Karolino, jestem fanem Pani podcastu od początków jego powstania. Słucham regularnie, w drodze do pracy, podczas codziennych czynności czy kładąc się spać :) Polecam Pani podcast podczas rozmów gdy nadarzy się okazja. Doceniam Pani profesjonalizm, warsztat i ilość pracy jaką należy włożyć by przygotować się do każdego nowego tematu. P.S. Dziś podczas pracy w jednej z podkrakowskich dolinek miałem przyjemność spotkać byłą redaktorkę EKG i mojego ulubionego radia TOK FM i dowiedzieć się że są Panie bliskimi przyjaciółkami ;) Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam, gratuluję podcastu i życzę dalszych sukcesów! Mateusz Kopczyński.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Жыл бұрын
Tak, już poznałam tę historię z drugiej strony :D pozdrowienia!
@12crenshaw
@12crenshaw 2 ай бұрын
40:34 dokładnie po to jest tkanka tłuszczowa i bez problemu można nie jeść tygodniami. Nic was nie powstrzymuje
@AndrzejKoroś-m6m
@AndrzejKoroś-m6m Жыл бұрын
Dziękuję że Pani jest❤
@jedraf
@jedraf Жыл бұрын
Fenomenalny Temat!
@karolbaginskicom
@karolbaginskicom Жыл бұрын
Znam chruściki od dziecka, a takie opowieści są wspaniałe. Dziękuję bardzo :)
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
Chruściki żałują tej znajomosci do dzisiaj.
@kalmarek197
@kalmarek197 Жыл бұрын
blisko mnie mieszka jeden chruścik, bardzo porządny obywatel
@grzegorj
@grzegorj Жыл бұрын
20:47 Przed laty nauczano, że stawonogi (a więc i owady) pochodzą od pierścienic. Na świecie już dawno pogląd ten został zarzucony, a właściwie wyrzucony poza ramy nauki: stawonogi to Ecdysozoa, zatem ich przodkami są organizmy podobne do nicieni, a nie do pierścienic (u których segmentacja jest wynikiem konwergencji). Dokładnie tego samego uczono w polskich podręcznikach licealnych z początku XXI wieku. Na uniwersytety jakoś dziwnym trafem wiedza ta nie dotarła. Zastanawiam się, dlaczego w Polsce (bo nie na świecie) wciąż pewne osoby z tytułami profesorskimi głoszą poglądy, które były przestarzałe już dobre 25 lat temu. Czy my jesteśmy naprawdę aż tak zacofanym krajem, że nie stać nas, by podążać za nauką światową i nie wciskać przestarzałych idei naszym studentom? Owady nie mogły odziedziczyć ciał grzybkowatych po pierścienicach, bo nie wywodzą się od pierścienic. Przodkami owadów były skorupiaki (a nie wije), z którymi tworzą jedną grupę Pancrustacea, zaś skorupiaki wywodzą się w rezultacie od nicieniopodobnych przodków, a na pewno nie od pierścienic. Dowodzą tego badania genetyczne, ale i anatomiczne.
@janrodo8174
@janrodo8174 Жыл бұрын
Ma pan sporą wiedzę na ten temat. Podziwiam ❤
@grzegorj
@grzegorj Жыл бұрын
@@janrodo8174 Dziękuję, jestem z wykształcenia biologiem i pracuję jako nauczyciel na poziomie szkolnym. Moją pasją zawsze było poznawanie różnorodności świata istot żywych, a to, o czym piszę, naprawdę było w podręcznikach licealnych. Niestety nie akademickich, o co mam wielkie pretensje do naszych naukowców biologów. Oni chyba nawet nie wpadną na to, by przejrzeć podręcznik licealny, i nie dopuszczają do siebie, że może być lepszy i bardziej wartościowy od przestarzałych opracowań dla studentów...
@MarzenaSowik-vk7ee
@MarzenaSowik-vk7ee Жыл бұрын
Witam. W każdym zawodzie można się dokształcać lub nie. Jest Pan pasjonatem, podziwiam bardzo. Życzę pojętnych uczniów. Pozdrawiam.
@AniaKa-fe8lz
@AniaKa-fe8lz 17 күн бұрын
D​zień dobry, czy ja mogłabym prosić jakiś kontakt go Pana? Poszukuję wiarygodnych źródeł na temat karaczanów i szarańczaków. W internecie często znajduję sprzeczne informacje, a widzę, że ma Pan dużą wiedzę. Chciałabym wiedzieć skąd Pan ją czerpie. Pozdrawiam serdecznie. @@grzegorj
@krzysztofleszczynski1241
@krzysztofleszczynski1241 Жыл бұрын
Walić poprawność. ZAJEBISTA ROZMOWA❤ Dzięki 🔥💚🌅
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
Ja nie walę. Ale i tak zajebiste. 😃👍
@renatasota5003
@renatasota5003 Жыл бұрын
Dziękuję za ciekawą rozmowę. Pozdrawiam z Norwegii🤗
@sawomirziokowski7022
@sawomirziokowski7022 Жыл бұрын
Wspaniałe z dużym luzem Dziękuję Pozdrawiam
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@bartekprzybylski1169
@bartekprzybylski1169 Жыл бұрын
Jak zwykle świetna audycja, wielkie dzięki! :-)
@Milena-p6u4z
@Milena-p6u4z Жыл бұрын
pieknie powiedziane - "i wszystko tam funkcjonuje jak nalezy".. musi funkcjonowac. Natura sie nie myli i do tego jest samoorganizujacym sie mechanizmem.
@marcinkrupa3264
@marcinkrupa3264 Жыл бұрын
Bardzo ciekawa audycja. Myślę, że ciekawy byłby odcinek o krwiopijnych, owadzich pasożytach, wspomnianych na końcu rozmowy.
@AE_Piano
@AE_Piano Жыл бұрын
Akurat kilka tygodni temu nad jeziorem odkryliśmy ze znajomymi, co to są chruściki :) I to w dość zabawny sposób, bo po piwie zaczęłam mówić znajomym, że patyki chodzą przy brzegu jeziora i byli bardzo zdziwieni, że mam rację 😂
@dorotachainska517
@dorotachainska517 Жыл бұрын
Z przyjemnością posłuchałam. Dziękuję
@Michał_Ka
@Michał_Ka Жыл бұрын
Zaajebisty kawałek wiedzy 👍
@myczycz
@myczycz Жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek. Doskonale się słuchało rozmówców. W ogóle kocham i bardzo szanuję owady. Co do ważek, kiedyś złapałam jedną wielką niebieską w autobusie, bo tłukła się o szybę. Zanim ją wypuściłam na następnym przystanku, zdążyła mnie nieźle pogryźć, ale oczywiście nie mam żalu ;)
@przemysaworowski6488
@przemysaworowski6488 Жыл бұрын
Pani Karolino Bardzo Dziękuję proszę o więcej ❤
@darialaskowska
@darialaskowska Жыл бұрын
Takie wspomnienie, jak Tato uczyl mnie jak szukac chruscikow bo szukalismy przynet na jego ryby. Swit, przebieranie w przybrzegu, koszyczek (nie sloik) poza bursztynem, to byly prawdziwe skarby!
@newslayer23
@newslayer23 Жыл бұрын
Dziękuję za materiał, prawda najprawdziwsza, niezwykłe istoty.
@monikajurkin7836
@monikajurkin7836 Жыл бұрын
Super audycja. Super goście. Super prowadząca. Ależ ciekawe rzeczy. Wiedziałam, że owady są mądre tyle na ile potrzebują, ale że pszczoła ma mózg wielkości ziarna sezamu, bym nie pomyślała. 🐝
@pawcio5983
@pawcio5983 Жыл бұрын
szkoda, że byś tak nie pomyślała. A jaki Ty masz?
@piotrtoborek2442
@piotrtoborek2442 Жыл бұрын
Zacząłem słuchać i w ciągu dwóch minut chrabąszcz wpadł w pajeczynę na oknie. Oglądam teraz nierówną walkę słuchając dalej 😂
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Pająk da radę chrabąszczowi?
@piotrtoborek2442
@piotrtoborek2442 Жыл бұрын
@@dominikkurek1155 Chrabąszcz był w pajeczynie - to była kwestia czasu - jedno ukąszenia i koniec, ale walczył dzielnie
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
@@piotrtoborek2442 i pająk zjadł opancerzonego owada?
@piotrtoborek2442
@piotrtoborek2442 Жыл бұрын
@@dominikkurek1155 Pająki wpuszczają toksynę w momencie ukąszenia. Ta toksyna paralizuje ofiarę oraz trawi i rozpuszcza owada od środka a pająk wypija taką zupę, zostawiając pusty pancerzyk.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
@@piotrtoborek2442 taki spryciarz. A przy okazji ten splot okoliczności przypomniał mi zjawisko rzekomej synchroniczności prof. C. Junga.
@RePo-rq8ul
@RePo-rq8ul Жыл бұрын
Genialna rozmowa... 👏👏👏👏👏 świat owadów jest niesamowity... Ja osobiście uwielbiam wszystkie robaczki i chyba żadnego nie zabiłam. A pająki i pszczolki wręcz uwielbiam ❤
@tazz7484
@tazz7484 Жыл бұрын
Prosze zrobic odcinek o osmiornicach!
@WikidB1985
@WikidB1985 Жыл бұрын
Oj, to byłoby ciekawe!
@annakucharska3542
@annakucharska3542 Жыл бұрын
Polecam dla Panstwa pojechac na urlop do Wiselki na wyspie Wolin :) i Park Narodowy i mnostwo ptakow i owadow, zarowno nad morzem jak i na jeziorach, ktorych jest sporo w tej pieknej okolicy Baltyckich klifow.
@iwonawisniewska13
@iwonawisniewska13 Жыл бұрын
Fascynująca rozmowa, przemili ludzie.
@lusia4150
@lusia4150 Жыл бұрын
Fascynująca rozmowa
@adamkowalski9559
@adamkowalski9559 Жыл бұрын
Domkami chruścików matki straszą inspektorów budowlanych...
@madziam231
@madziam231 Жыл бұрын
kocham ten kanał!
@godnessdoll
@godnessdoll Жыл бұрын
Ciekawi ludzie, ciekawe zagadnienia. Gwarantują dobry podcast. Polecam :)
@olowrohek9540
@olowrohek9540 Жыл бұрын
Ale super 👌
@jaroslawgasior394
@jaroslawgasior394 Жыл бұрын
Strasznie sympatyczne człowieki :)
@adamagosiajarosz910
@adamagosiajarosz910 Жыл бұрын
Ajjjj, fajnie te chruściki mają, z t swoją przędzą! Pomyślcie tylko, o ile my byśmy taniej wyszli na budownictwie, jakbyśmy też tak umieli!... 🤩🤩
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Жыл бұрын
"Siedemnaścioro nas było i mieszkaliśmy w jeziorze..." :)
@somethinglikestudio
@somethinglikestudio Жыл бұрын
Świetnie się słuchało ! Wspaniali goście! Dziękuję !
@marekg.8073
@marekg.8073 Жыл бұрын
Dobrze się słuchało 👍.
@szpynda
@szpynda Жыл бұрын
Wspaniali ludzie! Bardzo fajny odcinek i taki optymistyczny.
@magorzatajagoda8278
@magorzatajagoda8278 Жыл бұрын
Bałam się podejścia do tego odcinka ze względu na tematykę... I dobrze że się jednak przekonałam! Bardzo ciekawy podcast❤
@zbig356
@zbig356 Жыл бұрын
Chodziłem do sp37 ten sam rocznik, inna klasa. Miło widzieć naszych ludzi na świeczniku. :) Dobry materiał
@KoszmarnyPaweTheNightmare
@KoszmarnyPaweTheNightmare Жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał❤ale niestety zabrakło pytania czy profesorowie znają ważkę g
@BadHusbandOfficial
@BadHusbandOfficial Жыл бұрын
Lol
@aleksandrakasperek5425
@aleksandrakasperek5425 Жыл бұрын
Dziekuje
@mrowczachata
@mrowczachata Жыл бұрын
Hoduje kilka kolonii mrówek w domu i powiem Wam , że ciężko uwierzyć w ich ograniczoną inteligencję 😊 cwane owady 🐜🐜🐜🐜
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Pojedyncza mrówka właściwie jest głupia, jednak kolonia ma zbiorową inteligencję.
@gug7187
@gug7187 Жыл бұрын
Świetna audycja, ogromna wiedza + poczucie humoru 😊❤. Mam przy okazji nieśmiałą prośbę: czy w jakiejś audycji można by było opowiedzieć dlaczego nasze organizmy składające się z setek bilionów części (komórek) nie rozpadają się??? Skąd komórka np. wie, że ma zająć miejsce 11mm od wejścia do komory serca i stać się naczyniem krwionośnym, a nie mięśniem albo paznokciem???
@janrodo8174
@janrodo8174 Жыл бұрын
kod genetyczny to odpowiedź
@gug7187
@gug7187 Жыл бұрын
@@janrodo8174 ok, wszystkie komórki mają ten sam kod genetyczny, więc jak to się dzieje, że jedna komórka staje się neuronem, a inna fragmentem kości udowej?
@pawebaa738
@pawebaa738 Жыл бұрын
Świetny materiał i bardzo ciekawy temat. Od pewnego czasu interesuje się makrofotografią i chciałbym pogłębić wiedzę na temat owadów , czy może ktoś polecić podręcznik na poziomie uniwersyteckim o stawonogach?
@Wierzej1
@Wierzej1 7 ай бұрын
44:58 "niestety mordujemy sporo tych zwierzątek, Pysiu, prawda?" 🤣 Naukowa dysputa.
@WojciechB.
@WojciechB. Жыл бұрын
Owad narodowy - *Czerwiec polski* w 15 i 16 wieku jedno z źródeł bogactwa Rzeczypospolitej.
@KrzychuBB
@KrzychuBB Жыл бұрын
👍👍👍
@jacekdorobek2527
@jacekdorobek2527 Жыл бұрын
Fruczak gołąbek - "ćma dzienna" - wygląda jak koliber, szczególnie przez to, że ma około 4 cm rozpiętości skrzydeł. Widziałem dwa razy, raz to kotlina Kłodzka i nie daleki Kamieniec Ząbkowicki. Historycznie oba miejsca należały kiedyś do Marianny Orańskiej von Nassau
@witterboo
@witterboo Жыл бұрын
Na Podkarpaciu w moim ogródku jest ich mnóstwo :)
@Ktoredy_Prosto
@Ktoredy_Prosto Жыл бұрын
Praca skończona, kubeczek w dłoń, słuchawki na uszy i... łelkam tu de dżangyl :) Pozdrowienia Pani Karolino, nie przestawaj czynić dobro :)
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 Жыл бұрын
najcudowniejsze przezycie w moim zyciu to obserwacja wylegania sie waszki -trwalo to bardzo dlugo ale nie moglam oderwac oczu-zawsze dziekujeBogu z ten cud
@piotrkurgun7677
@piotrkurgun7677 Жыл бұрын
Ale ciekawa audycja! No i uroczo się słucha pary profesorów: „Mordujemy sporo tych zwierzątek Pysiu, prawda?” 😂😂
@Ja-vr5tr
@Ja-vr5tr Жыл бұрын
🌻 2:33
@darekpolska8547
@darekpolska8547 Жыл бұрын
Pierwsze dwa słowa mnie zaskoczyły: "mózg pszczoły". Ostatni raz uczyłem się o układzie nerwowym pszczoły kilkadziesiąt lat temu. Czy przez ten czas odkryto coś nowego? A może pszczoły się zmieniły?
@januszzdeb7721
@januszzdeb7721 Жыл бұрын
Kolejny obszar wiedzy tajemniczy dla większości z nas a co najwyżej znamy jakiś niewielki wycinek. Warto o tym mieć choć zielone pojęcie . W moim przypadku, z uwagi na inny obszar zainteresowania, bez RN byłaby to ciemna plama, no może szara bo muchy i komary każdy zauważa.
@streetbanda7170
@streetbanda7170 Жыл бұрын
Sprawdziłem z ciekawości na googlach jak wyglądają te chruściki i coś kojarze. Nieraz pojawiało mi Sie takie coś na ubraniu😂
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Witam wszystkich fanów robaków 😄
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody Жыл бұрын
Fani 10 pierwsze minut mogą przeskoczyć, bo wiedzą. Ale potem - uczta :) Właśnie się dowiedziałam, że w długi weekend majowy obserwowałam larwy chruścików! ❤
@sawomirbaszczynski8058
@sawomirbaszczynski8058 Жыл бұрын
Robaki nie mają nóg 😀
@krzysztofjuzyk1883
@krzysztofjuzyk1883 Жыл бұрын
Często spotkania w tych audycjach radia, przypomina mi rozmowy i klimat ich jak u cioci na imieninach przy herbatce. Brak w tych audycjach charakteru rozmów, jak naukowcom przystało, a jest to wina prowadzącej.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Wina to jest Tuska, a familiarna atmosfera to zasługa Gospodyni.
Жыл бұрын
Obserwowałem domki chruscików z kulek styropianu przyczepione do płaty styropianu unoszącego się w nurcie rzeki😅
@nowakm1868
@nowakm1868 Жыл бұрын
Ależ Pani to robi dobrze🎉🎉🎉
@krzysztof5414
@krzysztof5414 Жыл бұрын
Co, ile gatunkow?
@mrosoutachemagdalenakrawcz4928
@mrosoutachemagdalenakrawcz4928 Жыл бұрын
Uczta dla uszu
@listener-kv8rr
@listener-kv8rr Жыл бұрын
Który z owadów jest/był największych rozmiarów? Słyszałem kiedyś o pewnym robalu z pustyni Gobi.
@antoniantoni8191
@antoniantoni8191 Жыл бұрын
Co do mrówek to przypominam czym był HEX w "Świecie Dysku" Terryego Pratchetta.
@andrzejkosydar4767
@andrzejkosydar4767 Жыл бұрын
Tytuł programu "Jak owady zawładnęły światem ?" ale w treści nic na ten temat. Skądinąd Pani Prof. jak i Pan Prof. ciekawie opowiadają o ważkach i chruścikach ale nic w temacie głównym. To już niestety któryś odcinek, gdzie tytuł odcinka nie pokrywa się z treścią.
@konradhenrykowicz1859
@konradhenrykowicz1859 Жыл бұрын
Prymitywny oznacza właście pierwotny.
@pawebuczynski5477
@pawebuczynski5477 Жыл бұрын
(1) Z jakiegoś słownika on line: "Najczęściej spotykane wyrazy bliskoznaczne słowa prymitywny to: arogancki, grubiański, niegrzeczny, ciemny, ograniczony, chamski, tępy, niedelikatny, niekulturalny, nieuprzejmy, prostacki, niewyszukany, prosty, pospolity, nieokrzesany, gruboskórny, niewymyślny, impertynencki, bezceremonialny, niewybredny, nieprzyzwoity..." - chodzi o uniknięcie skojarzenia z szeregiem tych pejoratywnych określeń. (2) Oczywiście, w jakimś sensie prymitywny to słowo bliskoznacznie z pierwotnym, ale raczej nie jednoznaczne.
@tomekmackiewicz710
@tomekmackiewicz710 Жыл бұрын
Owad narodowy to : Turkuć podjadek, Mucha plujka i Pszczółka Maja :)
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Ta ostatnia to przecież Niemka...
@ciemnylas3022
@ciemnylas3022 Жыл бұрын
🙂
@Grzegorz2109
@Grzegorz2109 Жыл бұрын
Czy u owadów powstają hybrydy międzygatunkowe ?
@zdzisawzaeski9293
@zdzisawzaeski9293 11 ай бұрын
Jak zwykle kapitalna audycja i przesympatyczni ludzie. Zakochałem się w radiu naukowym. Pozdrawiam.
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
W Karbonie mucha była wielkości gołębia, foo
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 Жыл бұрын
w mlodosci obserwowala w potoku w tatrach chrusciki podziwialam te rozne kakyczki,patyczki przylepione do ic cial
@monikat2327
@monikat2327 Жыл бұрын
Pracę magisterską pisałam z koliszków beskidzkich
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Z beskidzkich wolę paluszki
@janwojtusiak6145
@janwojtusiak6145 Жыл бұрын
Owady rządzą światem serio to nawet nie są głównie drapieżnicy przeciez
@PawelP-mw7hs
@PawelP-mw7hs Жыл бұрын
Naszym narodowym owadem jest Biedronka😅
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
spółkowanie ważki wątek nader tu ważki
@pie6k
@pie6k Жыл бұрын
Panie profesorze, bardzo często wchodzi Pan w słowo gdy druga osoba odpowiada. Proszę zwrócić na to uwagę. Uważam że jest troszkę niegrzeczna i utrudnia to też słuchanie odcinka
@HoLu796
@HoLu796 Жыл бұрын
Zabić żeby zbadać... To niestety ludzkie...
@adamkowalski9559
@adamkowalski9559 Жыл бұрын
Istnienie na tym świecie jest determinowanie zabijaniem. Zabijanie to najbardziej powszechna i niezbędna czynność naszej rzeczywistości. Możesz nie robić wielu rzeczy, żeby egzystować, ale musisz zabijać. Choćby po to, żeby jeść. Weganie to też mordercy, bo zabijają rośliny w celu pasienia swoich brzuchów. Życie polega na zabijaniu. Miłego dnia, pomyśl o tych wszystkich istotach, które w nim zabijesz. :)
@wie-prz
@wie-prz Жыл бұрын
Owad narodowy - może czerwiec polski?
@DamianStefaniakKanal
@DamianStefaniakKanal Жыл бұрын
Słuchając wyobrażenia Pani redaktor, czekam na powieść
@piotrpolcyn9798
@piotrpolcyn9798 Жыл бұрын
Circa 26 min, oj psorze, krowy będą miały się dobrze jeszcze dłuuugo, hodujemy je już parę tysięcy lat, żarcie owadów zalatuje mocnym swądem Klauso Szwabowej ideologii psychiatrycznej...👎
@sadpeperoni7508
@sadpeperoni7508 Жыл бұрын
Jak już wyjdziemy z cienia, to osobiście przypilnuję abyś dostawał jeszcze ruszające się robaki w każdym posiłku. Zapisuję sobie twój username
@piotrpolcyn9798
@piotrpolcyn9798 Жыл бұрын
@@sadpeperoni7508 z ostrego cienia mgły? 🤣
@sadpeperoni7508
@sadpeperoni7508 Жыл бұрын
@@piotrpolcyn9798 nie będziesz taki wygadany jak pan Soros i Schwab w końcu puszczą machinę w ruch. A ja już dopilnuję, aby dostać przydział zarządcy w okręgu którym mieszkasz. Ciesz się ostatnimi latami z wolowinką
@piotrpolcyn9798
@piotrpolcyn9798 Жыл бұрын
@@sadpeperoni7508 oby tylko dożyli, neomarksizm zawsze ma jeden problem: nigdzie i nigdy nie zadziałał, marksizm, leninizm, komunizm, socjalizm, neomarksizm - wszystkie te ustroje sprawdzają się tylko w jednym miejscu, jak pisał Wiktor Suworow, w pierdlu, łagrze, obozie - tam wszyscy mają po równo, są pod opieką państwa itp itd. A my, normalni ludzie, przeżyjemy te utopie, jak za PRL - pojedzie się do chłopa i kupi na spółkę z sąsiadem pół świni na przetwory, na czarnym rynku. A wy, postępowcy sr@ni, będziecie żreć te robale💋
@sadpeperoni7508
@sadpeperoni7508 Жыл бұрын
@@piotrpolcyn9798 będziesz siedział w obozie z prawidłowo działającym marksizmem a ja będę pilnował żebyś wciągał robaki na obiad
@WitekJochym
@WitekJochym 5 ай бұрын
Zgrzytnęło paskudne słowo "rozkminiać", z grypsery, w tym przepięknym obrazie nauki, który Pani tworzy.
@duzybolek-ch6vi
@duzybolek-ch6vi Жыл бұрын
Ewolucja nie dotyczy owadów!
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Tak i nie
@jaceknowak5809
@jaceknowak5809 Жыл бұрын
Wlasnie nam dodaja do jedzenia owady 10%
@sadpeperoni7508
@sadpeperoni7508 Жыл бұрын
Super, ale szkoda że tylko 10%
@Grzegorz2109
@Grzegorz2109 Жыл бұрын
Gdybym miał wybrać "owada narodowego" postawiłbym na kozioroga dębosza, niepylaka apollo lub pazia królowej.
@marcingogowski6077
@marcingogowski6077 Жыл бұрын
akwaryści też wiedzą o chruścikach :) budują domki
@Glicerol
@Glicerol Жыл бұрын
Wszystko pięknie tylko kolejny profesor ekoszur który był chciał mi zakazac wołowiny.
@sadpeperoni7508
@sadpeperoni7508 Жыл бұрын
Nie tylko on. Ja też. A dopiero początek naszego planu
@janrodo8174
@janrodo8174 Жыл бұрын
Może to gorzka prawda a nie teoria spiskowa, tak po prostu.
@micovindic
@micovindic Жыл бұрын
Włączyłem i po 5 sekundach wyłączyłem. Ta kobieta nie potrafi MOWIĆ.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Kogo i co masz na myśli?
@rojas00000
@rojas00000 Жыл бұрын
Witam. Właśnie wybieram się na spacer z psem po łąkach okolicznych. Sprawdzę zdobytą wiedzę w terenie.
@uraniumears
@uraniumears Жыл бұрын
Daj znać czy wszystko się zgadza na łące
@rojas00000
@rojas00000 Жыл бұрын
Prawdę mówiąc to nie mam pojęcia na co patrzeć. Jeśli jest 6000 gatunków much w Polsce to ja znam może pięć. Bardzo ciekawy odcinek. Następnym razem zabieram lornetkę i lupę.
@adamkowalski9559
@adamkowalski9559 Жыл бұрын
@@rojas00000 I atlas much. 600 stronicowy :)
@KRatajek
@KRatajek Жыл бұрын
profesorskiegadanie.blogspot.com/2019/12/dzien-chruscika-2020.html
Dlaczego w grudniu jest tak ciemno? | dr Kuba Bochiński
45:45
Radio Naukowe
Рет қаралды 59 М.
My scorpion was taken away from me 😢
00:55
TyphoonFast 5
Рет қаралды 2,7 МЛН
Правильный подход к детям
00:18
Beatrise
Рет қаралды 11 МЛН
小丑教训坏蛋 #小丑 #天使 #shorts
00:49
好人小丑
Рет қаралды 54 МЛН
Jak działa wszechświat? - #1 rozmowa z X. prof. Hellerem
15:38
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 315 М.
Słowianie i zagadka ich pochodzenia. Czy badania genetyczne rozwiązały odwieczną tajemnicę?
34:55
My scorpion was taken away from me 😢
00:55
TyphoonFast 5
Рет қаралды 2,7 МЛН