Bardzo podoba mi się w tym wywiadzie to, jak wielu rzeczy dr Hołda nie wie i jak często to podkreśla. Ten komentarz to nie jest mało widowiskowa uszczypliwość, tylko zupełnie szczera pochwała racjonalizmu i sceptycyzmu, który z pokorą reprezentuje naukowczyni. Dokładnie tego wymaga naukowe podejście: trzymania się faktów, poznania aktualnych ograniczeń, ostrożności w formułowaniu twierdzeń. To właśnie dlatego, szczerość co do ograniczeń na własnym polu badań u pani doktor zaimponowała mi w tym wywiadzie.
@lukjan70322 жыл бұрын
Święta racja.malo kiedy się słyszy,że naukowiec mówi"tego nie wiem"....idealnie się tych dwóch babek słucha,i do tego mój mały móżdżek pojmuje o czym rozmawiają.brawo dla obu pań 😉😁😁
@catballou87642 жыл бұрын
Zgadza się. Brawo dla pani Dr Hołda.
@ZbiegomirJNowak Жыл бұрын
Brawo za naukowe podejście. Ale na razie z nauki nie ma dużego pożytku w tym temacie. Może będzie za 100 lat, ale ja już tego nie dożyję. Polecam zatem wiedzę i badania nienaukowe. A do tego własne eksperymenty. Spisywanie snów, nauka świadomego śnienia, a być może także eksterioryzacja (OBE)
@WolnaDusza Жыл бұрын
Naukowczyni 😂😂😂😂😂😂
@polskimaestro945411 ай бұрын
"Pani naukowiec" jak już, a nie jakaś "naukowczyni". Polskiego się naucz.
@czarnooki-kot11 ай бұрын
Od kiedy przeczytałem "Akademię Pana Kleksa" marzyłem o takim lusterku, w którym zapisywały się sny i można je było po przebudzeniu obejrzeć, ech... ;)
@robertguch937110 ай бұрын
Kocham swoje świadome sny. S.A. rozbudowane do tego stopnia iż są to historie trwające w latach. Potrafię śnić ciągi tych zdarzeń kilka nocy z rzędu. Mam pełną kontrolę nad ruchem i moimi wyborami. Często są to historie takie iż po wybudzeniu muszę odróżniać je od rzeczywistości ponieważ są tak realne do rzeczywistości. Mam piękne życie ale czasem chciałbym w nich już zostać …
@mariamolin20582 жыл бұрын
Mam we śnie kilka miejsc które regularnie odwiedzam. W realu nie znam tych miejsc i nigdy ich nie odwiedzałam. Jednym z tych miejsc jest jakiś dziwny, trochę ciemny jakby przykurzony dworzec kolejowy z którego gdzieś odjeżdżam. Znam go już dokładnie i jak się na nim pojawiam to czuję się jak w domu. Inne miejsce to stara kamienica, w której mieszkam na strychu. Znam dokładnie widok na tył tej kamienicy i drogę która prowadzi przez las. Od frontu jest ulica dość pusta która prowadzi do centrum tego miasteczka. Jest jeszcze kilka innych miejsc do których często wracam. Czasem jak chcę żeby coś miłego mi się przyśniło to przed zaśnięciem myślę o którymś z tych miejsc albo o jakimś śnie który pamiętam. Tak jakbym chciała śnić dalszy ciąg. I bardzo często tak się dzieje, odwiedzam znajome że snu miejsca. Bardzo lubię te sny i czuję się po nich zrelaksowana.
@fa1nt3298 ай бұрын
Czasem to sa miejsca ktore w dziecinstwie widzielismy a nastepnie zapomnielismy, czasem z jakiegos filmu a jeszcze kiedy indziej to mix roznych schematow ktore znamy z realnych miejsc (typu: na skrzyzowaniu czesto jest kawiarnia, obok przystanek i kawalek dalej park, niby charakterystycznie a jednak moznanby wyliczac takie miejsca z identycznym układem)
@Jedittee8 ай бұрын
A to dziwne, bo mi w snach jeśli chodzi o miejsca to śnią mi się tylko te z dzieciństwa.
@TheXesor2 ай бұрын
mi sie sni szkola i zawsze tam sa ludzie ktorych w zyciu spotkalem zawsze szkola
@elzbietachojnacka6420Ай бұрын
Ja we śnie często jestem w Zakopanem. Ale to jest zupełnie inne Zakopane. Inne dolinki, inne góry. Najpiękniejszy w tym Zakopanem jest staw który otaczają kolorowe głazy. Kocham to inne Zakopane. Dlaczego tak się dzieje?
@katarzynahetmanowska833511 ай бұрын
Dziękuję, bardzo ciekawe nagranie 😊
@jakubporowski33142 жыл бұрын
Mam 100% pewnosci ze jak trenuje gre na pianinie jakis utwór to po spaniu na rozgrzewke gram to samo lepiej niż dnia poprzedniego pod koniec treningu. Polecam do badań korzyści snu dla pamięci ruchowej bo wiem ze wszyscy instrumentalisci tak maja
@aki-sk6gh Жыл бұрын
To prawda
@grzegorzpawlikowski25712 жыл бұрын
W snie latałem niejednkrotnie i muszę powiedzieć ,że było super,bardzo realistycznie. Kontrola nad startem i lotem była. Nie są to częste sny . Ostatnio latem dość często bywały - teraz nie. Ale do samolotu bym nie wsiadł :)
@pendechogajewski50443 жыл бұрын
42:40 drzemka w pracy to rewelacja:) takze dla efektywnosci :)
@uczulaАй бұрын
To ja naleze do tej grupy, potrafie dosnic przerwany sen. Ma to swoje dobre strony ( zostawilam torebke w pociagu to wracam po nia po przebudzeniu ponownie we snie ) jak i zle bo jak koszmar obudzi to trudno sie z niego wyrwac i nawet napicie sie wody nie pomaga... Dziekuje pani doktor
@olaprokop3 жыл бұрын
Paraliż przysenny jest ze mną od dzieciństwa. Kiedyś się tego koszmarnie bałam, ale odkąd odkryłam, że jest dokładnie opisany przez naukę, przestałam. Po prostu tak mam i już. Plus świadomość we śnie, że śnię i mogę sobie pofolgować. To akurat jest wielka frajda. 😉
@dawidshoon57783 жыл бұрын
Ja doświadczyłem kilkukrotnie z tego co pamiętam czasem towarzyszyły koszmarne wizje typu próba pobrania mi narządów wew. Przez handlarzy :| okropne uczucie kiedy w to wierzysz a nie możesz palcem ruszyć. Dodam jeszcze że zwykle zjawisko pojawiało się gdy spałem na plecach.
@lukjan70322 жыл бұрын
Zgadzam się.jak już dotrze do mnie we śnie że to sen,to zaczynam nieźle rozrabiać 😁😁
@ukaszzbylut99842 жыл бұрын
mnie również spotyka to zjawisko bardzo często. Faktycznie zauważyłem że przy spaniu na plecach częściej. Opcje są dwie. zacząć szybko oddychać bo praktycznie tylko nad tym mamy kontrolę. wtedy organizm się wybudza. Najlepiej jednak się zrelaksować i przejść do snu. Tutaj bonus najczęściej jest to sen świadomy.
@Mavmack2 жыл бұрын
A ja przez 18lat nigdy chyba nie miałem paraliżu sennego. Sny mam dość często ale żadnych innych rewelacji
@alex00alex0 Жыл бұрын
Też miałem i tylko w wieku lat 18. Do mnie przychodziła "strzyga" i siadała mi na klatce. Moim sposobem było leżenie w literę L głowa wysoko do góry na poduszce i działało. Potem już nigdy nie wróciły. Znajomy zaś rozmawiał w tym stanie z zmarłymi, którzy kopneli w kalendarz w danym mieszkaniu, a że często jeździł w delegację to trochę ich poznał 😂
@Lucyna.37 Жыл бұрын
Słucham 4.rozmowy z tej serii i bardzo mi się widze, że naukowczynie mają wspólną cechę: pokorę. Bardzo ciekawe audycje!👍
@WolnaDusza Жыл бұрын
Naukowczynie...😂😂😂😂
@WielkiMag3 жыл бұрын
Czasem miewam sny w których umiem latać i robię to pół świadomie. Zazwyczaj przedłużam ten stan ile mogę ponieważ jest to bardzo przyjemny stan. Zaskakujące jest w tym że prawie zawsze podczas tego latania pojawiają się te same utrudnienia i zagrożenia.
@pendechogajewski50443 жыл бұрын
Sen swiadomy to znana sprawa. Ja bardziej w takich snach orientuje sie ze lewituje nad ziemią, gdy to sobie uswiadamiam moge latac czy bardziej fruwac bardziej jak ptak z tym ze bez poruszania "skrzydlami", moge wtedy kierowac snem, ta umiejetnosc slabnie z wiekiem, ale nadal przy zachowaniu higieny snu jest mozliwa.
@wandaguz85413 жыл бұрын
Mialam to, gdy bylam dzieckiem i w mlodosci. Z wiekiem latalam coraz nizej i rzadziej. Teraz juz nigdy, gdy jestem stara.
@alicjaerdelyi92032 жыл бұрын
Ja tez
@Zmiana_Pogody2 жыл бұрын
zabawne jest to, że jak się porozmawia ze znajomymi, którzy latają we snach, to w sumie każdy robi to inaczej! nieraz można boki zrywać ze "sposobów" innych ludzi, gdy są zupełnie odmienne od naszego. ja daję coraz większe kroki, aż w końcu mogę "płynąć w powietrzu" nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów. a umierałam ze śmiechu, gdy znajomy opowiadał, że tak bardzo szybko macha rękami, i unosi się pionowo do góry - bo to było kompletnie coś innego od mojego "spokojnego" sposobu ;)))
@Zmiana_Pogody Жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 Rewelacja!
@Vetiver9993 жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa!
@jadziabubel948911 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał, jak i za każdy. Miewałam sny tzw wyprzedzające, oraz szereg innych. Interesuję się, czytając pozycje naukowe. Wydawnictwo Lekarskie PZWL kiedyś wydało książkę Tajemniczy świat snów - autor, Leo Oldwitch, napisał, że posiada bardzo obszerną dokumentację badawczą nt snów wyprzedzających czy też innych tego typu, lecz ponieważ nie potrafi naukowo ich wyjaśnić, nie ośmiela się zamieścić rozdziału o nich. A ja bardzo żałowałam... Autor ma swoje hipotezy. Ale ich nie ujawnił
@Grubinho.88r5 ай бұрын
Czesto udaje mi sie wrocic po przebudzeniu do snu i go dokonczyc. Goraco polecam 😁
@winstonknowitall41813 жыл бұрын
Fascynujący temat.
@dominikamis26812 жыл бұрын
A ja to potrafię się rano wybudzić i dokończyć sen tak, jak mi się to podoba. Na większość rzeczy mam wpływ, mogę zmienić to, co przed wybudzeniem mnie np przestraszyło. Także potwierdzam - da się :)
@jacektomaszsikorski Жыл бұрын
To takie symulacje nie kiedy kilka razy z rzędu
@LisaQuantell Жыл бұрын
Tez tak mam, po przebudzeniu moge znowu zasnac i dokonczyc sobie sen "po swojemu" 😊
@prezesfirmy93172 жыл бұрын
Najseksowniejszy głos Pani Redaktor, jaki w życiu słyszałem. A bylem przynajmniej w ćwierci krajów świata i słyszałem wiele głosów!
@slawekstopczak986 Жыл бұрын
Zazwyczaj są przyjemne i z reguły pamiętam czasem straszne ale to rzadkość generalnie u mnie marzenia senne to strefa przyjemności i relaxu
@zojankazojanka3008 Жыл бұрын
Miałam kiedyś bardzo natrętny sen. Jakiś głos uparcie do mnie mówił WSTAŃ I ZAPAŁ ŚWIATŁO. Takie natrętne, monotonne. Obudziłam się i znowu zasnęłam i ponownie ten sam sen. Wreszcie mocno już zdenerwowana wstałam i jeszcze z taką złością klepnęłam w włącznik światła znajdujący się przy drzwiach. Przy drzwiach znajdowały się też drzwiczki wmontowane w ścianę, które służyły do czyszczenia przewodu kominowego. Drzwiczki były całe czerwone, a tapeta wokół nich już się paliła.
@helenaczekanska3513 Жыл бұрын
PIEKNE ! OD ANIOLA STROZA
@kubalw1344 Жыл бұрын
Twój mózg odebrał bodźce od zmysłu węchu że czuć że coś się pali i powinnaś się obudzić, sprawdzić co się dzieje. Była noc, więc trzeba było zapalić światło, stąd ten głos to właśnie mówił. To że drzwiczki znajdowały się obok włącznika, to przypadek.
@BuBuModeratorATQ Жыл бұрын
@@kubalw1344 A NIE CIEKAWI CIE CO POWIEDZIAŁO WEWNĄTRZ JEJ GŁOWY WSTAN I ZAPAL SWIATLO?
@kubalw1344 Жыл бұрын
@@BuBuModeratorATQ No chyba Podświadomość? Skoro we śnie widzi się postacie, całe krajobrazy, rozmawia się z ludźmi, to chyba nie problem o taki głos.
@BuBuModeratorATQ Жыл бұрын
@@kubalw1344 TYLKO ŻE TEN GŁOS TYCZYŁ SIE REALNEJ SYTUACJI KTORA DZIAŁA SIE W "TEJ CHWILI". NIE BYŁ MARZENIEM SENNYM.
@andrzejchopek72833 күн бұрын
Ja mam świadome paraliże senne w poniedziałkowe poranki😊
@soraja89052 жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Zabrakło mi tylko czegoś na temat istnienia snów ,,proroczych". Napisałam to słowo w cudzysłowiu ale jednak sama takie miałam kilka razy więc potwierdzam, że coś takiego istnieje. To są bardzo wyjątkowe sytuacje i nie wiem dlaczego czasem sen ,,zapowie" nam jakąś ważną sytuację a dlaczego innym razem nie, nie mam pojęcia od czego to zależy. Było tutaj nawet tak na wesoło wspomniane, że komuś śnią się zęby i że coś to znaczy. Ja tak mam! To może wydawać się dziwne czy śmieszne ale zawsze gdy śnią mi się chwiejące lub co gorsza wypadające zęby to oznacza to chorobę wśród najbliższej rodziny. Zawsze tak się dzieje! Sprawdziłam chyba z kilkadziesiąt razy. I co zaobserwowałam: od tego ile zębów wypada zależy jak ciężka będzie to choroba, czy tylko zwykła infekcja czy coś poważniejszego. Myślę, że chodzi tutaj o naszą podświadomość ( nadświadomość?) która widząc bliską nam osobę, odbiera różne bardzo minimalne zmiany, których my jeszcze nie dostrzegamy i potem za pomocą jakiegoś naszego ( bo każdy ma zapewne inny) symbolu pokazuje nam to we śnie. Boję się tych snów o zębach zwłaszcza od czasu gdy wyśniłam chorobę nowotworową mojego taty 😥. Jakiś czas przed tym zanim tata zachorował co jakiś czas śniło mi się, że wypadły mi wszystkie zęby, mam ich pełno w ustach, wypluwam je a nadal mam ich pełno i ciągle czuję że wypadają nowe . I tak śniło mi się wiele razy. Po kilku miesiącach okazało się, że tata jest bardzo ciężko chory. Teraz po kilku latach analizowałam to wszystko i doszłam do wniosku, że wtedy najprawdopodobniej musiało być tak, że byłam w odwiedzinach u rodziców, nieświadomie rejestrowałam że coś w tacie się zmienia, może w wyglądzie, może w zachowaniu albo w sposobie mówienia, i potem we śnie mój mózg jakby ,,pokazywał mi" to że coś złego się dzieje. Ale wtedy jeszcze tego nie wiedziałam niestety i nie miałam pojęcia dlaczego mam takie koszmarne sny. Były też inne ,,prorocze" z zupełnie innej dziedziny. Niesamowite jest to, że coś takiego istnieje ale najwięksi naukowcy nie potrafią powiedzieć jak to się dzieje i czym w ogóle są sny.
@martaborkowska7520 Жыл бұрын
Poszłabym na takie badania. Nie postrzegam snów jako czegoś intymnego, a już tym bardziej czegoś, czego należy się wstydzić. Raczej pośmiać.
@renalilab1373 Жыл бұрын
Tak❗ Mnie TEŻ 💥 Bo w swoim dość długim życiu miałam kilku krotnie wyraziste sny prorocze (w kolorze) ostrzegawcze, które ostrzegły, zasygnalzawały realne wydarzenia, które się "podziały"❗ Także symboliczne sny "miłych pożegnań z bliskimi osobami zmarłymi" ❗ (...). Serdecznie pozdrawiam Panie i słuchaczy i komentatorów tej audycji 🍀♥️
@tomaszgriwen2167 Жыл бұрын
Przeczytałem z zaciekawieniem pani komentarz i zdaje się że ludzie miewają sny prorocze choć nie przyznają się do tego z obawy przed drwina . Nie ma sensu dopytywać w tej kwestii kogokolwiek bo nikt tak naprawdę nic o tym nie wie . To jest " tabu " nauka nie zna odpowiedzi.
@Obserwator11 Жыл бұрын
Dwukrotnie miałam sen "proroczy", dziś nazwałabym go sugerującym, naprowadzajacym.
@leemon3039 Жыл бұрын
22:22 i tu wkraczam ja która podczas koszmaru uciekam w rzeczywistości zazwyczaj kończę uderzając w ścianę i wtedy wracaa mi świadomość doświadczałam też snów w których rzeczywiście czułam ból
@agaagusia47263 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat, tym bardziej że każdy ma swoje osobiste doświadczenia w śnieniu. Kiedyś często przy zasypianiu śniła mi się przepiękna muzyka, śpiew, coś czego nigdy wcześniej nie słyszałam, tak wyraziście i czysto jakbym słyszała doskonałe nagranie. Nieraz myślałam jak pięknie byłoby to zapisać i odtworzyć. Inne ciekawostki to np. czytanie książki dziecku gdy byłam bardzo śpiąca. Zdarzało mi się czytać na głos w takim półśnie, ale część mnie spała i nawet nie wiedziałam co czytam. Albo rozmowa z kimś gdy byłam bardzo śpiąca i nie chciałam tego pokazać po sobie. To bycie w takim półśnie, kiedy wiedziałam że coś mówię i było to sensowne, jak mi potem mój rozmówca mówił ale część mnie spała i nie wiedziałam co mówię. Albo obudzenie się ze snu, kiedy widzę pokój, sprzęty ale okazuje się że nadal śnię ale tak jakby na jawie i dopiero za chwilę wybudzam się tak realnie. Są też sny które przynoszą konkretne rozwiązanie problemów, i to rozwiązanie pojawia się jeszcze we śnie, a po obudzeniu okazuje się że jest sensowne i w punkt. Takich historii jest mnóstwo i mogłabym jeszcze długo. Szkoda, że nie ma takich konkretnych narzędzi do badania samych marzeń sennych, a nie tylko fizjologii samego snu.
@HannaZymeka11 ай бұрын
Mnie się kiedyś śniło, że napisałam przepiękny wiersz. Obudziłam się i zapisałam to. Rano, gdy to przeczytałam, to okazało się, że są to słowa bez ładu i składu. Podarłam kartkę i wyrzuciłam. Chociaż teraz żałuję 😁
@jerzydrzewi Жыл бұрын
Tak jak Panie mówią o tym paraliżu miałem kilka razy . Ale to jest szok bo były duchy które słyszałem złe duchy.
@mariannaostas5237 Жыл бұрын
A ja , dziękuję za ten kanał.
@Goodwill_AD2 жыл бұрын
Co do Covida, odzyskałem po nim węch (cierpię na przewlekłe zapalenie zatok i mam upośledzony węch). Zabrakło mi jednego tematu - wpływ snów na wspomnienia i efekt dejavu. Zastanawiam się ile z tego co śnimy może być interpretowane przez nasz mózg jako realne wydarzenia. Mam kolorowe sny i wiele świadomych. Zastanawia mnie również to dlaczego pamiętem niektóre swoje sny po latach.
@tomek38237 ай бұрын
Odkąd jest Netflix to wiem jak szybko zasypiam :) jakieś 2-5 minut, bo tyle pamiętam z filmu od chwili gdy się położę patrząc na niego. Fajny sposób aby to zbadać tak dla siebie. Na następny dzień można sprawdzić ile się pamięta. Polecam. Sny świadome to moc, wcale nie jest tak, że po takim śnie jest się zmęczonym, wręcz przeciwnie. Raz gdy po takim długim śnie świadomym wstałem, to gdy dotknąłem klamkę to mnie prąd popieścił, taki byłem naładowany :D Zawsze czekam na taki sen, bo nieczęsto się zdarza, jak raz na miesiąc to jest dobrze, trudno uświadomić sobie we śnie, że się śni, nie wiem od czego to zależy a chciałbym wiedzieć!!! Pozdrowionka, fajna rozmowa.
@alicjaerdelyi92033 жыл бұрын
A ja uwielbiam latac, lewitowac we snie…
@zdrajcawielki14572 жыл бұрын
Umiem wrócić do snu. W pierwszych minutach kiedy dobrze pamiętam sen, zwłaszcza eroyczny ale też każdy inny wyjątkowo interesujący, mogę do niego wrócić chociaż wymaga to skupienia się na szczegółach. Uwielbiam to robić. Mam wrażenie, że jest to rodzaj medytacji. Początkowo nie wracam bezpośrednio do snu, tylko ma on różne wariacje dużo mniej "senne" (bardziej przyziemne i zwiazane z rzeczywistością) ale jeśli uda się to odrzucić udaje mi się wrócić do zupełnie bezwładnego, abstrakcyjndgo snu w temacie który urwał się poprzez wybudzenie. Nie za każdym razem. Może 1 na 10. Ale jak się uda, to jest raczej najlepszy sen jaki miałem w tygodniu czy miesiącu.
@piotrchadzynski5190 Жыл бұрын
Słucham Panią i Pani gości z uwagi na omawiane tematy ale TAKŻE ze względu na piękną polszczyznę! Dziękuję za ten istotny wkład ❤
@bartoszmolski8688 Жыл бұрын
Dziękuję. 😇🙏 To bardzo ważny materiał. Chętnie dam sobie zbadać sny. :))
@basixspiewambolubie37682 жыл бұрын
Małe dzieci nie umieją przekazać emocji wywołanych snem, ani treści snu. Jako malutkie dziecko w łóżeczku pamiętam, że obudziłam się z płaczem, bo we śnie widziałam brązowo czarną dziurę/okrąg który chciał mnie pochłonąć. Sen ten pamiętam do dziś ale na tamten czas nie umiałam przekazać tego rodzicom. Dopiero z perspektywy czasu, nadal pamiętając ten sen, mogłam powiedzieć swojej mamie, dlaczego wtedy nagle obudziłam się z płaczem. Po prostu się bałam i wyciągałam ręce do mamy, żeby wzięła mnie do siebie, ale wtedy nie potrafiłam przekazać nikomu tych informacji.
@kostkowy_oficjalnie10 ай бұрын
Ja mam własną teorię na temat snów. Jest to wg. mnie aktywnośc umysłu nieświadomego, czyli podświadomosć, wszystkie myśli które są spychane, a mamy ich miliony dziennie których nie wcielamy w życie.
@yt203040 Жыл бұрын
To chyba lepiej dla nas, że tak trudno jest odkryć te nasze marzenia senne... Niech to lepiej pozostanie czymś intymnym i dostępnym tylko dla nas samych, a nie dla kogoś z zewnątrz 😉
@paaatusiaaa69 Жыл бұрын
Wystarczy potrenowac aby snic swiadomie 😊 12 lat temu pewien youtuber to fajnie wyjasnil tzn. Kurs swiadomego snu ( dziala ) ! Pierwszy swiadomy sen potrafi wystraszyc tak ze sie budzimy , potem jeest ciraz lepiej. Ale uzaleznia gdy juz nad tym panujemy.
@adambogusawski92693 жыл бұрын
Dla zasięgu pozdrawiam
@stanm5749 Жыл бұрын
Dziekuje ciekawy wyklad senny.Sen zapominamy gdy sie budzimy spogladajac rano w okno.Aby sie dobrze wyspac potrzebne na noc okna przyslonic.Szybko zasypjamy gdy zakonczymy rozmyslanie.Sny sie sprawdzaja i sa oszczegawcze,daja nam te wiadomosci rodzice ktuzy odeszli.Tym razem wystarczy.Pozdrawiam🍀🥝🎻
@karaluch6943 Жыл бұрын
U mnie jest tak że po pięćdziesiątych urodzinach sny stały się nieznośnie intensywne i realne
@marekchudy88933 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@mateusz7068 Жыл бұрын
Jeśli chodzi o paraliże przysenne to sprawdzonym przeze mnie sposobem jest poruszenie jednym palcem u jednej ręki, potem u drugiej, potem dwoma u obugu i tak do reszty palców no i potem można ruszyć ręką i się wyrwać. Ale mega doświadczenie jak człowiek temu się podda świadomie i pozwoli się wciągać tam gdzieś. Poczucie dryfującej kłody w próżni.
@andrzejurbaniak81033 жыл бұрын
Bardzo interesujący temat.Pozdrawiam 🙂
@dariasz81633 жыл бұрын
Ja chcę iść na nagrywanie snów! Zasypiam podczas rezonansu magnetycznego i miewam hipnagogi. Chociaż kiedyś częściej, intensywniej i w różnych postaciach.
@magdalenadenysiuk40713 жыл бұрын
Paraliż przysenny. Dopóki nie wiedziałam co to jest, to przeżywałam makabryczne ataki paniki łącznie z duszeniem się. Teraz już wiem, że ten stan trzeba spokojnie przeczekać, choć nadal nie jest to nic przyjemnego.
@joker9509 Жыл бұрын
Jednym ze sposobów wychodzenia z paraliżu sennego jest skoncentrowane się na jednym palcu u nogi lub ręki i próbowaniu go poruszyć. Następnie drugi i trzeci i tak się wybudzamy. U mnie ta metoda się sprawdza.
@jarosawrzepecki3 жыл бұрын
Mniej więcej między 15, a 35 rokiem życia nie pamiętałem snów lub ich nie doświadczałem. Za dzieciaka i teraz pamiętam sny, niestety.
@zbigniewmargulski24972 жыл бұрын
Dawniej nie mogłem się wyspać, bo często nawiedzały mnie koszmary, z których się wybudzałem. Pewnej nocy kolejny raz miałem koszmar, ale w pewnym momencie śniąc pomyślałem "no nie, znów śni mi się horror". Od tego momentu koszmary przestały być dla mnie problemem.
@SelkaAndHorses Жыл бұрын
Miałam tak z koszmarem w dzieciństwie, który nadal bardzo żywo wspominam, ogólnie dobrze pamiętam swoje sny, i w końcu w trakcie koszmaru zorientowałam się, że to sen i był to ostatni raz, kiedy ten konkretny koszmar minie "nawiedził".
@jacekjankowski37612 жыл бұрын
Potrafię śnić ten sam sen cała noc z dwoma, trzema przerwami na pójście do toalety, żaden to wyczyn. Z reguły pamiętam każdy sen. Mam jeden sen, który śnie od kilkudziesięciu lat bardzo regularnie i zawsze jest podobny ale nie identyczny.
@badziewnykanatomasza9456 Жыл бұрын
każdy ma inaczej, zdarzało mi się powrócić do snu, ale po kilku sekundach wybudzenia, a nie z taką przerwą :D na dzisiejszym etapie mam tak, że powtarzający się motyw snu powoduje, że orientuję się, że to sen i to prawdopodobnie kończy tą powtarzalność
@alinaponiatowska8713 Жыл бұрын
Kilka razy ( bo ten sen mi sie powtarza tak co kilka lat a mam teraz 58 ) śniłam że pływam w powietrzu, pomiedzy ludźmi na chodniku i potem wznoszę się do góry przy pomocy rąk jakbym płynęła "żabką" i tak fajnie mi się plynie e tym powietrzu coraz wyżej i w pewnym momencie pojawia sie myśl że moge sie zgubić i oglądam się i widzę że Ziemia jest taka malutka i ledwo widoczna . Przestraszona że moglam sie zgubić wracam szybko z powrotem ale juz lecę jak strzała i dopiero jak docieram do drzew i potem miedzy ludzi juz jestem spokojna i wracam do domu na nogach , a dom jest blokiem 4 pietrowym z mieszkaniem na 4 pietrze 😊
@ariess64333 жыл бұрын
Dlaczego nie może być kilu powodów śnienia? Czasem dostajemy sen symulacyjny, czasem spełniający pragnienia, a czasem zapamiętywanie
@TomaszGostkowski-u1f4 ай бұрын
Ja bardzo?o lubię paraliż senny i co nocy czekam żebt mieć.exsperymętuje też z lekami😂❤
@kamap.4525 Жыл бұрын
Wiele razy zdarzyło mi się śniąc mieć świadomość, że to sen.
@badziewnykanatomasza9456 Жыл бұрын
u mnie jest zawsze efekt wybudzenia w śnie, wątki nagle się kończą zostaję ja i otoczenie dookoła, ale raz mi się zdarzyło, że podczas świadomego snu cofnąłem się do nieświadomego, jakbym zapomniał :D
@rosandpl Жыл бұрын
35 lat temu po kilku dniach prób z kostką rubika, we śnie przyśniło mi się rozwiązanie, rano wstałem i ułożyłem kostkę. Umiem powracać do snu po jego przerwaniu.
@franiaania372 Жыл бұрын
Ja mam sny prorocze, ardzo dokładne, lecz mało znaczące dla świata. Dala bym sobie zbadać mój sen i byłby to dla mnie wręcz zaszczyt. Interesują mnie sny, bardziej podchodzę do nich mistycznie. Wierzę że jest to jakiś inny wymiar jednak. Czasem mam sny powtarzające się z miejsc których nie znam. Może są to miejsca z poprzednich wcieleń. Te miejsca są zawsze takie same. I zawsze Idę do nich te sama droga i mijam te same rzeczy. Bardzo interesujące.
@Decontis8611 ай бұрын
"Uprawiam" LD od 20 lat, założyłem kilka forów w latach `00 i nauczyłem dziesiątki ludzi śnić świadomie. Na wiele pytań, które pani doktor zadaje są odpowiedzi, natomiast z racji niesprawdzalności naukowcy pozostają w nomen omen - nieświadomości. Dla sprawdzenia podam jedno, na które pani Gosia nie zna odpowiedzi - sny mają głęboką więź z emocjami - stąd wynikają choćby sny narkomanów o narkotykach, gdy przestają brać, etc. Natomiast bywały też relacje, że ktoś przestał brać i podczas snu "aplikował" sobie znaną substancję i czuł się podobnie jak w rzeczywistości. Co oczywiście jest niesprawdzalne w obecnych metodach naukowych, ale jak najbardziej realne gdy ktoś coś takiego przeżył... To prawda, że wielu ludzi nie może i nigdy nie nauczy się śnić świadomie, zależy to od połączeń nerwowych (dla laików) podświadomości ze świadomością - chociaż oczywiście nie jest to aż tak proste. Część naukowców, jak choćby Dawid z "Uwaga! Naukowy Bełkot" przez lata uważa, że świadome śnienie to bełkot ;) ale prawda jest taka, że wystarczy spróbować by przekonać się z jakimi ograniczeniami mamy do czynienia podczas snu. Co sam Dawid potwierdził w jednym ze swoich filmów (było to jakiś czas temu więc zastrzegam, że film mógł zostać usunięty). Tak czy inaczej wiele odpowiedzi jest, ale obiektywnie nie można tego traktować jako pewnik czy teorię naukową. Niestety przez to, lucid dreaming mylony jest często z ezoteryką czy innymi magicznymi aurami. To trochę jak mylenie ateizmu z antyteizmem. Laikowi nie wytłumaczysz, a "zaangażowanym" nie trzeba tłumaczyć. Reasumując - pani doktor jest bardziej od części fizycznej snu, "my" zajmujemy się częścią psychiczną (poznawczą) snu. Dla wytrwałych, w 2024 - nius roku (nie można tu zamieszczać linków) - udało się przełożyć myśli na słowa, oczywiście z pomocą AI i oczywiście jest to bardzo przybliżone, ale zmierzamy w kierunku realnego potwierdzenia LD. Trzymamy kciuki!
@annbar426611 ай бұрын
Idealny do badania byłby mój mąż. On potrafi zasnąć i spać w każdych warunkach, o każdej porze dnia i nocy! Jakże mu zazdroszczę :)
@jmjtaxaccounting4 ай бұрын
atonię to miałam gdy za długo spałam. PO urodzeniu dziecka już nigdy nie miałam okazji tak porządnie się wyspać, żeby mieć atonię
@pendechogajewski50443 жыл бұрын
35:50 ciekawe bo ja takie objawy przypisywalem zmianie lekow na przysadke.
@jaso4252 Жыл бұрын
dziekuje
@Nierzwa10 ай бұрын
Szkoda ze nie padło nic na temat snów ślepych osób, ponieważ jest to bardzo ciekawy temat
@MaciekMedyj2 жыл бұрын
Oczywiście, że mamy więcej stresów, a najgorsze jest to, że to są stresy przewlekłe. Polecam lekturę Sapolsky'ego (Zebry).
@Malrastfar2 жыл бұрын
Paraliże senne nie są takie straszne :) przez jakiś rok miałem paraliże senne co najmniej raz w tygodniu i potrafiłem je "wywoływać" (wystarczyło że spałem na plecach i już dusioł siadał). Rzadziej w pełnym obudzeniu, częściej jeszcze w półśnie, gdzie jakieś senne wizje mieszały mi się z próbami poruszenia. Nie zachęcam do prób szarpania się przy paraliżach, bo to tylko marnowanie energii i człowiek jest po tym zmęczony :) lepiej przeczekać. Najbardziej nieprzyjemna opcja, kiedy człowiek się wybudza, przechodzi na "zdalne" oddychanie i jest wciśnięty niewygodnie w poduszkę/ma katar lub gulę w gardle. Nie umrze się od tego bo organizm jest mądry i nie da się zadusić, ale troszkę strachu napędza :) Po intensywnym okresie paraliży, poszlo mi w koszmary senne - tak co drugi dzień. Aż w końcu, po tym jak miałem bardzo duży wylew nerwicy i stresu po kłótni z narzeczoną, koszmary i paraliże mi odeszły. Organizm stwierdził chyba, że już nie będzie kopał leżącego :) Wywiad super, tematyka bardzo ciekawa, zresztą jak zawsze. Super, że jest takie radio w internecie :)
@kamilpolak35613 жыл бұрын
ja jak śnie, to oddycham pod wodą ☺️
@Sokolmeister3 жыл бұрын
Interesuje mnie ten temat. Polecam książkę Erich Fromm - Zapomniany język. Moje osobiste doświadczenie z analizą marzeń sennych jest bardzo pozytywne i zaskakujące. W moim przypadku sny, czasem nawet abstrakcyjne potrafią przedstawiać sens relacji z innymi osobami. Bywa, że sen jest prosty i oczywisty i zrozumienie jest łatwe. Innym razem bardzo symboliczny a zrozumienie jest możliwe tylko w odniesieniu do wydażeń z własnego życia. Dlatego co do zasady, senniki zdają się nie mieć żadnego sensu gdyż nie można przyłozyc jednej miary do wszystkich ludzi i ich przeżyć. Rozmowa z psychoterapeurą zajmującym się analizą snów mogłaby być interesującym uzupełnieniem tego odcinka.
@piotrskarewicz7017 Жыл бұрын
Ja pracuję nad swoimi snami teorią Carla Gustava Junga. Rozmowa z psychoterapeutą analizującym sny byłaby ciekawa - ale nie byłaby naukowa, a ten kanał chce być stricte naukowym. Wspomniałeś o Frommie, ja o Jungu, przewijał się w tej rozmowie Freud. Ich koncepcje na temat snów - i wywodzące się z nich psychoterapie skupione na snach - zostały przez naukę wyklęte. W jakimś sensie słusznie - bo nie są sprawdzalne naukowo. Niesłusznym jest natomiast założenie, że nie mówią one prawdy i nie należy się nimi kierować. Współczesna nauka w ogóle mówi nam o psychice coraz mniej i mniej, tylko mnoży i mnoży "tak naprawdę nie wiemy". W stosunku do tego, co mieli na temat snów do powiedzenia Panowie wyliczeni powyżej generalnie psychologia dokonała ogromnego regresu zawężając się do nauki empirycznej... Ja wiem o swoich snach więcej niż te Panie o swoich - bo nie jestem scjentystą, jestem otwarty na to co mieli do powiedzenia MYŚLICIELE pokroju Fromma czy Junga i ufam swojemu doświadczeniu. Nie piszę o tym, żeby brzmieć buńczucznie, tylko żeby podkreślić jak ograniczające jest zamykanie swojego światopoglądu w nauce empirycznej.
@lukaszludzik224811 ай бұрын
Udało mi się kiedyś wybudzić częściowo (zostałem oburzony okolo godz 3 z powodu "ważnego pytania") pomijając niezwykle zmęczenie i niemożność pełnego dobudzenia zorientowałem się o całkowitym braku umiejętności matematycznych. Najprostsze operacje choćby dodawania wywoływały mętlik bez odpowiedzi. Aczkolwiek mogłem.czytac liczby ale miałem problem z zwizualizowaniem np ile to 7. Ustapilo po paru minutach. Hmmm wskazywało by na "chwilowe rozsychronizowanie działania kawałków "
@edwarddrobinski9137 Жыл бұрын
Kiedy nasze marzenia i wyobraznie utrzymuja sie przez myslenie w tzw.zyciu nie zaistnialym w snie tylko w wysilku zycia w tzw.realnym dzialaniu codziennym wtedy nasz mozg jest pobudzany przez zmysly i instynkty ktore tworza dzialania wartosci o roznych mozliwosciach wynikajacych z naszych zdolnosci wrodzonych.Wtedy nasze wysilki przekazuja z siebie madrosc i piekno ktore jest naszym bogactwem i wartoscia jako ocene sensu naszego zycia w bytowaniu materialnym ducha doswiadczajacego stanow nie dostepnych w tzw.rozkoszy naszej duszy ktora jest procesem dla ciala materialnego w jakim nasz Boski Duch tymczasowo przebywa.
@Crovaify Жыл бұрын
W dzieciństwie regularnie doświadczałem połaczenia paraliżu sennego i koszmaru. Prawie wszystkie tego typu sny opierały się o to, że ludziki z klocków lego (szkielety) stawały się duże i mnie atakowały i zazwyczaj rodzina była w pokoju obok, a ja nie mogłem krzyczeć. Potwierdzam, że to mało przyjemne ;)
@protegomaxima58682 жыл бұрын
no ja mam regularnie traumatyczny paraliż senny, - tak że wszystkie fazy snu są jednocześnie i dudnienie w głowie oraz świadome sny, sny w których jestem świadomy dokładnie 1 do 1 jak tu i teraz i wykorzystuje to, wtedy sprawdzam czy np. zmysły dotyku zamku zapachu działają i wiem, że działają - sprawdzałem to celowo w śnie. wiem, że układ ośrodkoy nie działa u mnie normalnie. wykorzystuje swoje sny do celów eksperymentalnych i doświadczalnych: np. po tym jak w eieku 30l. nagle zmarła mi mama, osoba bliska i śniła mi się regularnie, to zadawałem jej celowe pytania np: skąd ty tu jesteś, przecież umarłaś, czego chcesz? (świadomy sen ogarniający rzeczywistość) z początku po tym sen urywał się i następowało automatyczne wybudzenie. Coraz rzadziej mi się śniła, bo ciągle oczekiwałm od niej wyjaśnij, ostatnio dość dawno krótko wyjaśniła mi, że chodzi w skrócie o coś w rodzaju jej podejrzeń na temat bratowej i od tego wyjaśnienia krótkiego i automatycznego wybudzenia już mi się nie śnije. z łatwością także w czasie koszmaru, zdając sobie sprawę, że to sen ale odczuwając go wszystkimi zmysłami sensualnie potrawie się skupić wtedy i dość szybko wybudzić się. taka podstawowa uwaga co do snu, to że na pewno czas w nim bardzo zwalnia, potrafimy przeżyć bardzo dużo w tym świecie, może nawet tygodnie i miesiące, a nawet nie wykluczam, że część życia - tyle wydarzeń... dużo by o tym gadać :)
@soraja89054 ай бұрын
Trudno mi się zgodzić, że tzw. koszmary senne są po to abyśmy ćwiczyli sobie jakieś zachowania w podobnej sytuacji. Uważam, że raczej są to nasze wszelkie traumy, wydarzenia które przeżyliśmy dawniej i które zostawiły ślad w naszej psychice. Jakieś nasze lęki, sytuacje które wywołują w nas stres. Mam dwa dyżurne ,,koszmary", które pojawiają się od czasu do czasu. Jeden jest podobny do tego, o którym mówiła pani prowadząca, z tym że nie spóźniam się do pracy lecz do szkoły. Chodzę nerwowo po korytarzach, szukam mojej klasy, otwieram drzwi, zaglądam do sal, i nigdzie nie ma mojej klasy. A jest już po dzwonku, wiem że jestem coraz bardziej spóźniona, lekcja się zaczęła. Czasem jeszcze dochodzi do tego świadomość, że miał być sprawdzian. Szkołę skończyłam baaaardzo dawno temu więc jest to wyraźnie pokłosie różnych stresów związanych ze szkołą. Drugi koszmar to znów szukanie, ale tym razem mojego mieszkania. Z tym, że moim mieszkaniem jest zawsze mój dom rodzinny, w którym od 30 lat już nie mieszkam. W tych snach albo szukam mojego bloku, albo klatki, albo mieszkania. Np. wszystkie numery mieszkań na klatce są a nie ma tylko tego mojego. Albo wszystkie bloki stoją tak jak zawsze ale mojego bloku w tym miejscu nie ma. Itp. I tak chodzę, błądzę i szukam. I nigdy nie znajduję... Zapewne dobry psycholog potrafiłby to wytłumaczyć.
@Bee-yx4cu3 ай бұрын
Tez tak mam szczegolnie z mieszkaniem lub wchodze do windy a tam nie ma guzika z moim piętrem. Zauważyłam że czesto sie to zdarza jak jestem przemeczona jakims ciaglym mysleniem o czyms lub nad rozwiazaniem problemu. Ja bym zdecydowanie polaczyla to ze stresujacymi wydzarzeniami w życiu.
@soraja89053 ай бұрын
@@Bee-yx4cu Tak, ja też zauważyłam że coś takiego śni mi się gdy mam jakieś stresy w życiu. Jednak uważam, że treść tych snów wynika z jakichś trudnych wydarzeń z dzieciństwa, a nasz mózg za pomocą symboli pokazuje nam nasze główne źródło skąd pochodził ten stres.
@WIESSIO2 жыл бұрын
Ja w swoich snach notorycznie ginę na dziesiątki sposobów a z natury jestem pogodnym optymistą już do tego przywykłem. Czasem ginę po kilka razy pod rząd jakbym się odradzał w grze i na nowo
@soraja89052 жыл бұрын
Straszne sny! Współczuję
@urszulafeliszek2814 Жыл бұрын
Korzystam z Wielkiego sennika W/g tego sennika moze oznaczac iz jakis etap naszego zycia dobiegl konca. Moze to znaczyc ze majacvnowe plany zaczynamy cos nowego. Zrodla Staroindyjskie odczytuja smierc wlasna jako symbol zdrowia i radosci zycia.
@gbpl10103 жыл бұрын
Fajne porownanie do bicia serca ale proszę powiedzieć jakie mechanizmy wytworzył organizm, żeby bicia serca nie było słychać? Nie slyszalem za bardzo o takich, a jednak atonia mięśniowa w REM występuje. Czyli organizm miałby wytworzyć ważną funkcję atonii jako przeciwwagę dla funkcji nieważnej?
@kacpercezar3 ай бұрын
U mnie najwięcej snów polega albo na traumatycznych wydarzeniach ze szkoły albo przenoszeniu mnie do światów gier i seriali które akurat pochłaniam
@lukaszludzik224811 ай бұрын
mam obserwacje dot. Rem, udało mi się (przypadkiem - nowe miejsce, nocowanie po imprezie wiele osób /bodźców w pokoju). Przez kilka ... kilkadziesiąt doświadczałem sekund losowego ruchu gałek (dla mnje świadomego losowa). Było to o tyle dziwne że próbowałem skupić się na jednym miejscu ale oczy same błądziły i chyba nie ostrzyły. Trwalo to kilka kilkanaście.sekund, w tym momencie nie doswiadzcalem snu. żadnego
@TomaszGostkowski-u1f4 ай бұрын
Ja kontroluje swoje latanie.
@lukaszludzik224811 ай бұрын
Świadomy sen - u mnie większość (tych które, bylem w stanie zapamiętać), wiec trochę poobserwowalem. Słuch dalej działa, ale nie znaczy że umiem poprawnie przetwarzać sygnały. Głosy są trudniejsze do odruznienia, bardziej dudniące. Usłyszenie tego co naprawdę ktoś mowi wymaga wysiłku i często "przekręcam "podobne słowa. Ot taka ciekawostka.
@MaciekMedyj2 жыл бұрын
Ja się zgłaszam na badania, nie mam nic do ukrycia.
@towiem3 жыл бұрын
Lubię we śnie latać ,lubię otwarte przestrzenie . Męczy mnie zamknięte otoczenie. Czasami śni mi się ,że przciskam się przez ciasne przejście i to jest męczące ale zawsze udaje mi się wyjść bez szwanku .
@jankos49103 жыл бұрын
Nie pomijaj dawek lekarstw !🙄
@towiem3 жыл бұрын
@@jankos4910 Nie rozumiem . Mam zażywać leki ,bo tobie nie podobają się moje sny ?
@jankos49103 жыл бұрын
@@towiem Pan Doktor się martwi!!!!😱
@towiem3 жыл бұрын
@@jankos4910 😜
@Astrid-8811 ай бұрын
Paraliż przysenny miałam raz (może więcej ale nie zwracam uwagi - czasem przy zasypianiu zauważam, że moje ciało wchodzi w paraliż ale to nie jest problem bo zasypiam). Pomogło poruszenie jednym palcem. Zdarzyło się też kilka razy, ze będąc we śnie jednocześnie czułam swoje ciało i bodźce z rzeczywistości i ciało ze snu i bodźce ze snu i byłam w stanie dokładnie określić które są które. Ale nie wiem czy moje ciało było w paraliżu bo nie próbowałam go poruszyć - skupiałam się na poruszaniu ciałem ze świata snu a ciało rzeczywiste celowo pozostawiałam nieruchome. Jeśli o latanie w snach chodzi to nawet lubię latać ale faktycznie, bywa to męczące. Ja mam tak, że swobodnie lewituję na pewnej wysokości (tak do 3 metrów) a żeby wznieść się wyżej muszę kombinować. Wchodzę na coraz to wyższe obiekty i skaczę w nich a w mniej więcej 1/10 spadku łapię nową wysokość. Mój rekord to skok z iglicy pałacu kultury i przejście do lotu na wysokości trochę poniżej zegara. W snach nie boję się wysokości bo gdzieś w głębi wiem, że mój skok zostanie zamortyzowany przez pewną formę lewitacji. Poziom lewitacji mogę dowolnie zmniejszać i mogę poruszać się na boki ale jak chcę wznieść się wyżej (lub gdy opadnę i chcę wrócić na poprzednią wysokość) to czuję opór grawitacyjny. Muszę napinać mięśnie i wyciągać ciało w górę żeby pokonać tą grawitację. Miewałam sny świadome ale ich nie lubię - bo co to za zabawa móc wszystko w świecie który nie jest rzeczywistością. Mam jednak pewien mechanizm obronny który sprawia, że praktycznie każdy z moich snów jest snem kontrolowanym. Jeżeli zaczyna się coś źle dziać nagle sytuacja się poprawia i np. zaczynam latać, przeciwnik ginie, teleportuję się, znajduję potrzebny przedmiot itp. i dalsza część snu przeżywam już ze świadomością, że mam moc bliską boskiej, przy jednoczesnym braku świadomości, że śnią. Wyobraźcie sobie, że w rzeczywistości nagle odkrywacie w sobie nadnaturalne zdolności. To takie uczucie.
@czlowiek8810 ай бұрын
Witam, mam 45 lat. W pierwszej polowie zycia mialem sny, od ponad 20-tu lat juz nie...
@Maroslawa-m4w11 ай бұрын
Kiedyś,przed udarem sny mialam nawet w odcinkach dobrze zamamiętywalam je,teraz już nic nie pamiętam po nocy lub nie śmie wcale,udar niedokrwiennym coś zespół...
@JJ_11111 Жыл бұрын
mam świadome sny i powiem że jest to dramat wracać do rzeczywistości kiedy w śnie możesz wszystko^^
@Astrid-8811 ай бұрын
Dlatego ja nie lubię świadomych snów. Wiedza, że to tylko sen i niezależnie co w nim zrobię pozostanie po obudzeniu jedynie wspomnieniem sprawia, że nie odczuwam w takim śnie radości. Zdecydowanie wole sny kontrolowane, takie w których nie wiem, że śnię, ale mam świadomość, że mogę wszystko. W takich snach świetnie bawię się aż do końca a po obudzeniu czuję się jak po obejrzeniu świetnego filmu.
@JJ_1111111 ай бұрын
mógłbym pisać o tym godzinami no ale cóż czas wracać do pracy @@Astrid-88
@alicjaerdelyi92033 жыл бұрын
A co w kwestii snow profetycznych? Mialam ich wiele, czasem tylko o normalnych sprawach , ale zaskakujacych, bo sie ziscilo, lub tez powiadamajacych o jakiejs tragedii, ktora sie zdazyla pozniej…
@Nazzgulek10 ай бұрын
Oj sny.... mnie fascynuje jak rozmawiam ze swoim mężem na temat tego jakie mamy sny. Bo ja od zawsze miałam dużo snów, one były kolorowe, dużo się tam działo, mogłam je sensownie opowiedzieć (do dzisiaj, po ponad trzydziestu latach pamiętam sen jaki miałam jako czterolatka - długo byłam przekonana, że to była rzeczywistość i wspomnienie, dopiero po rozmowie z rodzicami, którzy powiedzieli mi że taka sytuacja nigdy nie miała miejsca doszłam do wniosku, że to był sen) i sądziłam, że inni mają tak samo. Aż tutaj okazuje się, że nie. Mój mąż bardzo rzadko pamięta swoje sny i jeszcze rzadziej potrafi je opowiedzieć. A jak już opowiada to te historie są znacząco inne od moich. Może to kwestia różnicy w budowie mózgu (i nawet nie chodzi mi o kobieta-mężczyzna tylko "humanista-ścisłowiec). Na razie jestem na ósmej minucie słuchania, więc pewnie jeszcze będę edytować komentarz ale tak na razie - mi też zdarzają się "sny" już w trakcie zasypiania i one są inne od tych snów w dalszej części nocy. To są najczęściej takie krótkie "majaki", które są mocno zakorzenione w rzeczywistości (na przykład jeszcze jakaś rozmowa z mężem itp). I mi również zdarza się na nowo wrócić do snu po obudzeniu się. Jeśli mam jakiś w miarę przyjemny sen (albo przynajmniej taki, który jest dla mnie interesujący i jestem ciekawa co dalej albo wolałabym żeby trochę inaczej przebiegł) ale przez emocje jakie w nim czułam wybudzę się, ale równocześnie jeszcze nie "definitywnie" i będę "przywoływać" obrazu z tego snu to jest duża szansa, że znowu do niego wrócę ale wtedy najczęściej odgrywam jego alternatywną wersję, czyli zmieniam to co za pierwszym razem mi się podobało. A co do latania w snach - też co jakiś czas tego doświadczam ale średnio lubię to uczucie. Jest dla mnie bardziej męczące i nieprzyjemne, tak jak próba biegania w śnie. Ale z tym bieganiem to też zależy. Bo miałam niedawno sen w którym biegłam i był to "normalny" bieg, tak jak w rzeczywistości. Różnica polegała na tym, że chociaż biegłam to nigdzie się nie spieszyłam, bieg nie służył szybkiemu dotarciu w jakieś miejsce. Powiedzmy, że w tym jednym śnie bieg nie był żadnym ważnym elementem "fabuły". I jeszcze co mi się teraz przypomniało, ale nie wiem czy będzie o tym mowa w dalszej części podcastu - już jako nastolatka sama doszłam do wniosku, że te wszystkie sny o wypadających zębach biorą się stąd, że jak jestem chora i mam w gardle jakąś "gulę" to to uczucie "przechodzi" do snu. Czyli naprawdę mam coś w ustach i mózg interpretuje to jako wypadające zęby. Zawsze śmieszyło mnie jak w sennikach do tych snów przypisane są jakieś wielkie znaczenia, gdy ja wiedziałam, że to zupełnie ni eo to chodzi.
@agaagusia47263 жыл бұрын
Zaraz będę słuchać do śniadania:)
@jankos49103 жыл бұрын
Jest 24!!!!!!!
@agaagusia47263 жыл бұрын
@@jankos4910 Czas jest względny;)
@Pasikoniszek Жыл бұрын
Ja raz miałem sytuację, przez którą do tej pory mam traumę i nie robię dłuższych drzemek (tamta trwała ok. 2h). Obudziłem się w moim łóżku w jakby paraliżu - z wielkim trudem udało mi się poruszyć i zwalić z łóżka. Jak tak leżałem na podłodze poczułem, jakbym odpływał i nagle znowu obudziłem się na łóżku pamiętając to wszystko. Znowu w paraliżu i znowu wysilając się spadłem z łóżka. Minęła chwila i kolejny raz ta sytuacja się zresetowała. Pomyślałem, że już nigdy tego nie przerwę. Nie pamiętam ile tych cykli było, ale w którymś chyba spróbowałem krzyknąć, czy podczas przełykania śliny udało mi się obudzić na serio. Nie polecam nikomu.
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Przyznam, że kiedyś żywo interesował mnie sens snów, jako że mam ich mnóstwo, ale okazało się, że naukowcy nie są zgodni.
@weronikaweronika3109 Жыл бұрын
Ja chętnie bym poszła na takie badanie 🥰
@AK-do3yq Жыл бұрын
Odrazu.zasypiam ok 10sek.sny mam super
@krystynafejzoski96122 жыл бұрын
Nie snilam nic przez okolo 10 lat. Spalam wtedy przecietnie 7 godzin na noc, bez zadnej drzemki podczas dnia. Pozniej czym starsza zaczelam spac tylko 5 godzin na dzien. Wszystko to wystepowalo przed ukonczeniem 40 lat zycia. Zaczelam snic dopiero po pewnych tabletkach, ktore lekarz przepisal mi na inna kondycje nie zwiazana ze snem. Te tabletki sa znane ze powoduja bardzo burzliwe, ale nie zle sny. 10 lat bez marzen sennych bylo bardzo meczace. Czarne noce bez swiadomosci czasu, czy jakiejkolwiek istnienia. Czulam sie jakbym byla zamknieta w ciemnym pokoju bez swiatla i bez okien. Takze musze wspomiec ze w pewnym wieku dostalam wysokie cisnienie krwi i po dlugich latach dopasowywania tabletek do skutecznosci obnizenia mojego cisnienia, lekarz dobral mi cztery rozne tabletki, niektore z nich bralam dwa lub trzy razy dziennie. Wiec one powodowaly ze spie duzo dluzej. Ale marzenia senne juz mialam od jakiegos czasu tak jak wspomialam po tabletkach na cos innego. Teraz sypiam dobrze i lubie spac i mam marzenia senne. Chcialam tez zaznaczyc ze jestem osoba optymistyczna i wszelkie stresy i zgrzyty codziennego dnia potrafie wyciszyc przed pojsciem do lozka. Takze chcialam przekazac swoje wlasne doswiadczenie o snie po covidowym. Przechodzilam Covid 3 razy. Pierwszy raz na poczatku bardzo lagodnie, drugi raz trzy tygodnie w okresie Bozego Narodzenia w 2021roku. Ten okres byl troche ciezki i bardzo dlugi. A ostatni raz bardzo lekko przeszlam i to bardzo niedawno. Wiec z moich doswiadczen spie tak samo jak przed Covidem i marzenia senne tez sie nie zmienily. Mam tylko jedno pytanie. Moze ktos potrafi mi na nie odpowiedziec. Bardzo czesto podczas snu podskocze, tak jakby mnie ktos wystraszyl, albo moze wzdrygne sie, ale bywa to tak silne ze gdybym spala na brzegu lozka to napewno bym spadla. Zdarza mi sie to czesto i przez dlugie lata i nie wiem co powoduje takie moje gwaltowne podskoki. Po Covidzie tylko smak i zapach nie powracaja tak szybko. Szczegolnie po tym ostrym przechodzeniu choroby
@zdrajcawielki14572 жыл бұрын
Wybrałbym się bardzo chętnie. Mam mocno skomplikowane sny i zero skrupułów żeby o nich opowiedzieć. Dużo snów bardzo powtarzalnych i bardzo głębokich, od lat. Jeśli to jakkolwiek przydatne, to proszę o kontakt :)
@joannadudek42802 жыл бұрын
W Biblii sny zsyłał sam Bóg,to sfera duchowa,zależy czy służymy Bogu czy jego i naszemu przeciwnikowi na S.
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Saul, Salomon, Samuel?
@slawekmazur8649 Жыл бұрын
12:19 ja lubię się przespać z moim problemem a jak się budzę najczęściej mam rozwiązania na dany problem 😅
@typtyrypty Жыл бұрын
A propos "lew mnie zje na sawannie". Dzisiaj faktycznie zjadanie przez lwa nie jest głównym problemem większości z nas, ale ilość zmartwień, które cywilizacja załączyła w gratisie, a w tej liczbie egzaminy, paragrafy, podatki, raty itp. jest znacząco większa. Jeśli rozważać aspekt psychologiczny, prawdopodobnie trudno będzie wskazać na uniwersalnej skali co jest powodem większej traumy, za to jedno jest moim zdaniem pewne, otóż nawet jeśli stresy cywilizacyjne na tej skali są nieco niżej, to jest ich znacznie więcej. Pozdrawiam
@pendechogajewski50443 жыл бұрын
Zastanawiam sie czy badania ida w kierunku zwiazku snu z hormonami? Nie mam na mysli tego jak sen wplywa na ich poziom ale wlasnie jak poziom hormonow wplywa na sen?
@pendechogajewski50443 жыл бұрын
Ja spokojnie sypiam w rezonansie:) a wracanie do snu i sen swiadomy towarzyszy mi od lat, mam tez podejrzenie ze wplyw na to moga miec hormony.
@jankos49103 жыл бұрын
Homary🤫
@tomasz.79832 жыл бұрын
Też ostatnio przysnałem przy RM - te kosmiczne dźwięki pozwalają naprawdę odlecieć - schodząc z leżanki byłem mocno rozespany i zdezorientowany. A wracanie do snów udaje mi się prawie zawsze - świadome śnienie niestety wygasło wraz z upływem lat.
@agnieszkaindyka5625 Жыл бұрын
Ja ostatnio dość często miałam takie sny które po przerwaniu śniłam dalej. Były też takie sny gdy budziłam się i rozkminialam co zrobić i zasypiałam dalej działając z tą rozkminą. Ostatnio moje sny były bardzo realistyczne mimo że sytuacje wydawały się często abstrakcyjne.
@piotrchadzynski5190 Жыл бұрын
Mam skuteczną metodę na bezsenność, stres i "gonitwę myśli". Otóż jak tylko mnie nachodzi wieczorem to wstaję, wychodzę do kuchni robię kubek gorącego mleka (malatonina) i zapisuję na kartce wszystko to co mnie gnębi lub mam jutro zrobić i rozwiązać, popijając owym mlekiem. Po powrocie do łóżka natychmiast zasypiam "zdrowym snem człowieka sprawiedliwego". Natomiast jeśli taka gonitwa myśli nawiedzi i obudzi mnie za wcześnie, powiedzmy o 5 rano, poprostu wstaję i rozpoczynam dzień wiedząc, że nadrobię sen wieczorem.
@Obserwator11 Жыл бұрын
Ja mam sny w których wszystko czuję ciałem, emocję, jak w realnym świecie. Co do snów erotycznych, u mnie chyba to świadomość energii życiowej i wlasnej seksualności. Przekierowanie jej w inny obszar życia.
@sawomirskowronski52272 жыл бұрын
Parę razy mnie żywcem zakopywali podczas snu. Straszne to było, a co dopiero przeżywa osoba, która zostaje Zakopane żywcem...
@urszulafeliszek2814 Жыл бұрын
moja mama bardzo wierzyla w sny, po takich podobnych snach zazyczyla sobie byc zkremowana po smierci.
@michakot8335 Жыл бұрын
15:27 dźwięk bicia serca matki uspokaja małe dziecko
@rosandpl Жыл бұрын
paraliż przysenny mialem trzy razy, był to czas gdy osoba mi bliska miała atakijak opetanie, ponad dwa lata leczenia, dopiero dwa egzorcyzmy wyleczyły to, po tym juz nie miałem ataku zmory nocnej. 10 lat już minęło od tego czasu
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Egzorcyzmy wyleczyły
@BeataWolk-yw5xo Жыл бұрын
Pamietam, jak z koleżanką pisałyśmy do siebie listy, które zawierały różne ciekawostki, drobne przeżycia i swoje sny.Kolezanka zadala mi pytanie. : na jakie pytanie nie można odpowiedzieć twierdząco ? Odpowiedź brzmi : Czy śpisz? 😅 Chodzilysmy wtedy do 2 klasy szkoły podstawowej.Z kolei w rodzinie dziewczynka kilkuletnia lunatykowała, potrafila mówić we śnie w języku , którego nigdy się nie uczyła. Pewnego razu w nocy wyskoczyla z dwupiętrowego łóżka co spowodowało poważne jej obrażenia., Ona zawsze nic nie pamiętała .😮