2:00 nie do konca jest tak ze wszystko musi sie bilansowac poniewaz sa bardzo duze tolerancje. w naszym gniazdku 230v moze sie zawierac w granicach 207-253volta a pamietajmy ze moc to iloczyn napiecia i natężenia pradu. Mozna latwo zrozumiec dlaczego dystrybucja trzyma sie blizej 253v w ustawieniach trafo. wiecej kasuja ludzi. jezeli odbiornik traktowac jako jakis rezystor to zwiekszenie napiecia pociaga za soba zwiekszenie natężenia pradu, a to oznacza wyzsze rachunki.
@powerbelfer7 сағат бұрын
@@AA-vf3eu Starałem się nie brnąć w szczegóły, żeby video zrozumiało więcej osób
@jacek29296 сағат бұрын
Teoria spiskowa. Bo większa moc to najczęściej szybsze wykonanie zadania. Odbiorniki domowe poza żarówkami stanowiącymi w energochłonnych gospodarstwach domowych może 1% zużycia bazują na pracy jaką mają wykonać do określonego działania, lub stabilizują się na wyjściu same. np. Woda w czajniku po prostu zagotuje się szybciej. Samochód elektryczny naładuje się szybciej, a laptop będzie miał to w d... jakie jest napięcie w sieci i będzie zużywał tyle samo.
@AA-vf3eu6 сағат бұрын
@@jacek2929 prawo ohma nie jest teoria spiskowa a faktem. widzę ze dobrze rozumujesz ale nie polaczyles kropek. wiekszosc zasilaczy bedzie tracic wiecej energii w postaci ciepla w przypadku podniesienia napiecia bo bazuja na stabilizatorach stalego napiecia ktore wymaga elektronika.
@jacek29296 сағат бұрын
@AA-vf3eu jakby tak było jak piszesz to najlepiej jakby w sieci był 1v 🤣 A prawda jest taka że oczekujemy pracy. Logika chłopie.
@AA-vf3eu5 сағат бұрын
@jacek2929 no nie bo ja mowie o zakresie tolerancji napiecia do ktorej kazde urzadzenie w teorii jest dostosowana. twoj telewizor zasilany 207v będzie tak samo pracowal jak zasilany 253v tyle ze będzie zuzywal duzo mniej energii elektrycznej. i oto tu chodzi. ja rozmawialem z ekipami instalatorrow tauronu i oni maja powiedziane by tak ustawić napiecie zeby ten na koncu linii mial 230v a ze linia dluga to trzeba nominalnie 240v ustawiac. jest czerwiec słońce to falowniki bez problemu podbijaja do 253v i wyżej.
@alabama46595 сағат бұрын
im więcej OZE w Europie to w tym kraju większa cena energii dla gospodarstw domowych im więcej energii z os=ze tym system jest bardziej zakłócony a stabilizacja kosztuje coraz więcej i karuzela się kręci w imię zielonego ładu cena wzrasta
@slawomirgrabowski29639 сағат бұрын
Importu? Ciekawe skąd… Dookoła same biedaki elektryczne😊
@cezaryczech38178 сағат бұрын
Polecam mapkę ze strony pse dane systemowe. Bardzo ciekawe obserwacje na bieżąco pracy polskiego systemu energetycznego.
@jacek29296 сағат бұрын
ogólnie to analiza słaba bo samym Niemcom brakowałoby 30GW mocy co jest brednią. Być może te zapotrzebowanie obejmuje po prostu tranfery, dlatego kraje ościenne trzymają się dobrze bo nie mają do kogo transferować prądu.
@lookash72633 сағат бұрын
@@jacek2929 ale Niemcy importują energię z Francji i to kilkadziesiąt TWh rocznie jak nie więcej dokładnych liczb nie pamiętam niestety piszę z głowy
@pawemusia24936 сағат бұрын
Ciekawe czy ktoś jeszcze zwrócił uwagę ale energetyka jądrowa jest praktycznie nie modulowalna więc w żaden sposób nie ma możliwości współpracować z fotowoltaiką i turbinami wiatrowymi które są bardzo niestabilnymi źródłami energii.
@powerbelfer6 сағат бұрын
@@pawemusia2493 to jest trochę inaczej. Jednostki jądrowe mogą pracować przy róznych poziomach mocy, ale skoki z poziomu ma poziom przyspieszają zużycie. Ponieważ ten sprzęt jest bardzo drogi, to nikt nie zaryzykuje takiego szarpania
@romanl26084 сағат бұрын
To sa takie same turbogeneratory jak przy kotlach parowych ale moc reaktora nie jest szybkozmienna bo zachodzi tam szereg procesow o bardzo dlugim czasie trwania, np zatrucie ksenonowe..