Pájení na tvrdo elektrickým obloukem

  Рет қаралды 21,059

Vidlák

Vidlák

Күн бұрын

Pájení je nerozebíratelné spojování součástí, pomocí pájky, což je materiál s nižší teplotou tavení než mají spojované součásti. Pájka se při pájení roztaví a zateče mezi spojované součásti. Spojované součásti se netaví.
Pájení se rozlišuje na měkko a na tvrdo (stejně jako vajíčka), rozdíl je v použitých teplotách, materiálech a pevnosti spoje.
O pájení na tvrdo elektrickým obloukem jsem se už pokoušel. Zkoušel jsem různé uhlíky a různé svářečky (invertor, trafo) a ono to jednoduše nešlo. A jiní lidé mi hlásili, jak jim hezky oblouk hoří a jak jim to hezky letuje.
Například Honza.
A tak jsem za ním zajel a natočil pájení na tvrdo za pomoci elektrického oblouku.
Pokud video shlédnete až do konce, dozvíte se, proč se mi nedařilo udržet oblouk a proč mi to nefungovalo.
Děkuju Honzovi za ukázku.
Pokud máte co říct a ukázat k tomuto tématu. Anebo máte doma nějaký zajímavý stroj, nástroj nebo přípravek a chcete se pochlubit světu a třeba někomu zlepšit život, můžeme spolu o tom natočit video.
E-mail je uvedený na konci stánky
/ @vidlak001

Пікірлер: 116
@Killeroz
@Killeroz Жыл бұрын
Velice jsem si užil toto video, pán ví o čem mluví :)
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, mě se líbí ten jeho potenciometr na drátech, to je vychytávka :-)
Жыл бұрын
Tak tenhle mistr klobouk dolu před jeho zkušenostmi 💯👍
@stanislavsrutek2820
@stanislavsrutek2820 Жыл бұрын
Pan Honza taky borec, šikovný český člověk.
@lubokwotomtoje
@lubokwotomtoje Жыл бұрын
To jsem nikdy neviděl to je moc zajímavé děkuji za toto video moc užitečné
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, fakt je to zajímavý, dá se tak třeba nažhavit železo při ohýbání.
@lubokwotomtoje
@lubokwotomtoje Жыл бұрын
@@vidlak001 a určitě se tím dají připájet plátky na soustružnický nůž zrovna dnes jsem přemýšlel jak to doma bez autogenu dokážu a tohle je skvělé řešení. Moc jsi mi pomohl
@jozefovadielna
@jozefovadielna Жыл бұрын
@@vidlak001 Na nahriatie železa sa skôr používa indukčná vyhňa. Super video.
@janpomahac4766
@janpomahac4766 Жыл бұрын
Zajímavé nářadí, diky za ukázku, já používám autogen. Ještě k té ochraně, autogenu stačí tmave brýle ale el. oblouk produkuje jonizujici uv záření. Ochrana slunečními brýlemi naprosto nedostatečná. Párkrát to asi člověk nějak přežije, ale účinek je kumulativni. Takže doporučuji chránit se prostředky tomu určenými.
@michalzelenka945
@michalzelenka945 Жыл бұрын
Pěkná práce....já již bylo zmíněno...náhrada autogenu..autogen použivame každý den na dílně a provoz bohužel stojí dost...jinak Honza dobrej kutil a šikovný člověk..ale hlavně super bastlíř..to úplně miluju..a k tomu ta klasika..všechno na padrť zarovnamý a na ponku ani centimetr místa na víc😀😀😀😀
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, s tím místem v dílně je to smutný. Já bych chtěl ještě jednu dílnu a k tomu sklad materiálu :-) Aby se to tam všechno vešlo.
@michalzelenka945
@michalzelenka945 Жыл бұрын
Takhle to prostě je..tady ty pravý fachmani to nikdy neřešili ...zda mají vše uklizené nebo ne...pamatuju na svýho dědu ..ale já to po něm naštěstí nezdědil...já musím mít ponk naprosto čistý a vše na svým místě..a pak je hromada lidí co musí mít vyloženě ten svůj nepořadek a vědí kde co najdou..jak jim uklidíš tak je konec..jinak fakt super video..to mě hodně bavilo.👍👍
@dr.berija2803
@dr.berija2803 Жыл бұрын
Moc hustý týpek RESPEKT!
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@TehStudioVan
@TehStudioVan Жыл бұрын
Skvělé, díky ! Tohle jsem ještě nikdy neviděla 😲
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@MaetinRC
@MaetinRC Жыл бұрын
Zajímavé video, děkuji 👍.
@riderstodvadsatsest
@riderstodvadsatsest Жыл бұрын
Vďaka za praktickú ukážku ako to vlastne funguje . Čítal som o tom v Urob si sám , ale v prevádzke som to nikdy nevidel . Myslím si , že už ani tie uhlíky v dnešnej dobe nebude ľahké zohnať. Ale ako pre inšpiráciu dobré video .
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, jsou to uhlíky do promítačky, občas se objeví na bazoši nebo aukro.
@petrida3425
@petrida3425 Жыл бұрын
Pěkný. Četl jsem o tom, pokud si dobře vzpomínám (je to velmi dávno), tak tam byly tenkrát i nějaké výkresy a plánky a fotky (původní verze starých sborníků časopisu Udělej/Urob si sám). V reálu to vidím fungovat poprvé. Ono takových pokusů, jak nahradit kdysi velmi těžko dostupný autogen pro domácí podmínky bylo víc - Honzou zmiňovaný Propanbutan / stlačený vzduch, kyslíkovodíková svářečka atd. bohužel pro většinu kutilů byly ty konstrukce natolik složité (a díly většinou málo nebo vůbec nedostupné), že se to masověji nerozšířilo. Těším se na další díly.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, ano, bylo to v Udělej / Urob.
@abraxasivo
@abraxasivo Жыл бұрын
V čom by mal byť problém ? Regulátor na propán , kompresor ho už má a použiť horák z autogénu. Je tam nejaký zádrhel, prečo by to nemalo fungovať ? Rozmýšlal som nad tým, ale zatiaľ som to nepotreboval. Pri tomto riešení ma zaujíma, ako sa bude chovať vzduch v plameni, miesto čistého kyslíka. Či to nebude sfúkovať plameň (nezadusí oheň). Preto som zvedaví na dané vídejko.
@jansmatlak6777
@jansmatlak6777 Жыл бұрын
@@abraxasivo Normální autogenní hořák by neudržel plamen , ten by se i při velmi slabém proudu utrhl .Hořák plynu se vzduchem musí mít kaskádu difuzorů , střední se zužuje jako proudnice ale postranní které rozžhaví stěny hořáku a předehřívají plamen aby se neutrhl se naopak rozšiřují aby se postranní pomocné plameny neutrhly a s nimi i hlavní střední plamen . Proto je třeba aby alespoň koncová část v délce nejméně 30 mm byla žáruvzdorná a tím pomáhala udržovat stabilní ostrý plamen . To je také důvod proč je třeba nechat hořák napřed asi minutu při sníženém výkonu nažhavit .
@abraxasivo
@abraxasivo Жыл бұрын
@@jansmatlak6777 Tie pravidlá čo píšeš sú preto, že sa použije vzduch miesto kyslíku, alebo že nastavuješ iný plameň na horáku, ako sa nastavuje pri zváraní ocele ? Dík.
@jansmatlak6777
@jansmatlak6777 Жыл бұрын
@@abraxasivo Je to právě tím že je použit pouze vzduch který obsahuje jen 20 procent kyslíku a proto je normální plamen pro tento účel velmi chladný s mizivým výkonem .
@MikiCZEch
@MikiCZEch Жыл бұрын
Zdravím, vypadá jako svařování s TIGem s rozdílem že oblouk hoří pouze mezi elektrodami a díky uhlíkům pro obloukovou lampu není třeba Argonu jako ochranné atmosféry. Možná bych to přirovnal spíše svařování plasmou PAW. Délka a stabilita oblouku je závislá na použitém zdroji konstantního proudu (svářečce) a samozřejmě lze do jisté míry upravit použitím vhodné tlumivky. Velice mě překvapily uhlíky pro obloukovou lampu, jak krásně i stabilně hoří ve vzdušné atmosféře. Moc pěkná možnost využití elektrického oblouku pro tvrdé pájení možná i svařování. Dražší varianta by mohla být, dvě wolframové elektrody v ochranné atmosféře Argonu. Moc se mi to líbilo, díky za inspiraci a podnítění úvah v tomto ohledu.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, mě přijde úžasný, že oblouk hořel v promítačce... že byl tak stabilní, aby se tím svítilo.
@abraxasivo
@abraxasivo Жыл бұрын
@@vidlak001 Prvé elektrické lampy boli oblúkové, ešte pred žiarovkami. Tuším tam bol ( v premietačkach je ) posúvny mechanizmus , ktorý uržiaval rovnakú vzdialenosť medzi elektródami.
@MikiCZEch
@MikiCZEch Жыл бұрын
@@vidlak001 v tu dobu bych řekl že světlo oblouku bylo jasnější než ze žárovek. Jen si nedokážu představit jak museli bolet oči když neměli ochranu očí 😁. Očividně uhlíky jsou hodně specifický. Jsou základním kamenem pro tvrdé pájení obloukem.
@milanzizka4636
@milanzizka4636 Жыл бұрын
Právě ty elektrody do promítaček byly navrženy tak aby hlavně zdroj světla byl klidný a stabilní.
@milanzizka4636
@milanzizka4636 Жыл бұрын
Jste dobří koumáci! Kdysi jsem promítal kino. Byly tam 2 mašinky zn. Meopton. Jako zdroj světla se používal elektrický oblouk. Každá lektroda měla svůj mechanismus posunu a bylo třeba oblouk udržovat v ohnisku parab. zrcadla. Délka oblouku cca 12 až 14 mm. V plusové elektrodě se tvořil kráter a mínusová se hrotila. Plusová elektroda byla měkší. Jako zdroj proudu byly 2 rtuťové usměrňovače. Oblouk potřeboval cca 50A a 40V. Z obloukové komory byl komín na odsávání ozonu. Uhlíky vydržely hořet přes půl hodiny. Samozřejmě promitačka měla nezbytnou další optiku. Světelný výkon byl schopen propálit film. Výroba ČSSR.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Milane, to musela být krásná technika. To potěšilo všechny smysly :-)
@abraxasivo
@abraxasivo Жыл бұрын
Nestretol som sa s tým. Preto ma to moc zaujalo. Odskúšam, keď budem potrebovať. Možno by sa dalo skúsiť, miesto klasickej elktródy dať uhlíkovú elektódu a tak nahrievať materiál. Ale, to by bol probém asi udržať oblúk. Autogénom som už letoval. Preto ma určite bude zaujímať tvrdé letovanie propán plus kompresor. Dávnejšie som skúšal letovať TIGom. Išlo to, ako tak. Okopčil som poučku , čo je spájkovanie: Spájkovanie je metalurgický spôsob spájania súčastí roztaveným pomocným materiálom, tzv. spájky s nižšou teplotou tavenia ako majú spojované súčasti, ktoré sa pri tomto procese neroztavia. [7] Spoj vzniká roztavením spájky do kvapalného stavu, pomocou adhézie - priľnavosti kovu a spájky a čiastočne aj vplyvom difúzie - prelínania častíc spájaného kovu a spájky. Je zvykom rozlišovať spájkovanie na tzv. mäkké a tvrdé, podľa teploty tavenia spájky. Spájky s teplotou tavenia do cca 400 °C sú označované ako mäkké, nad touto teplotou ako tvrdé.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, ano, děkujeme za definici :-)
@ferolukovsky5435
@ferolukovsky5435 Жыл бұрын
👍super náhrada autogénu. Pamätám si ako s týmto experimentoval otec ešte pred 30rokmi. Dnes je už veľa zváračiek na všeličo ale milujem túto vynaliezavosť a využiteľnosť "obyčajnej" zváračky. Nebolo nad dynamo😊. A myslím že super nápad aj kvôli dosť zlej možnosti dostať sa ku klasickému autogénu. Ale doba už je taká že ani vodári nevedia už zvárať autogénom a klampiari zvárať letlampou🤦‍♂️
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, ano, dneska se dá hodně věcí koupit, dřív se toho muselo hodně udělat svépomocí.
@ferolukovsky5435
@ferolukovsky5435 Жыл бұрын
@@vidlak001 a to na tom je to super😉- potrápit trošku hlavy a ÍSŤ DO TOHO
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 Жыл бұрын
Zdar Vidláku. Opět super video. Je to jenom moje teorie, pro jistou se zeptej Killeroze, ten tohle bude vědět, ale možná by se uhlíky daly nahradit TIGovou wolframovou elektrodou. Nemám tušení, jak by se to chovalo, ale snad by to ty elektrody vydržely. V TIGu docela drží, sice tedy pod inertním plynem, což nejsou úplně srovnatelné podmínky, ale i tak je jasné, že ta elektroda je tepelně celkem odolná (a ofuk inertním plynem by možná taky šel zařídit).
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, já dělal pokusy s wolframovou elektrodou na vzduchu a dosti rychle mi kus uhořel.
@abraxasivo
@abraxasivo Жыл бұрын
@@vidlak001 Argón tiež chladí wolfrámovú elektródu. Bez neho, asi hrot rýchlejšie sa odpaľuje. Tiež asi wolfrám špička by mala byť nabrúsená do tupého kužela. Pri letovaní sa používajú oveľa nižšie teploty, ale na druhej strane je lepšie, keď celoplošne je materiál nahriaty , aby sa pájka po celej ploche dobre priľnula. Kdežto pri zváraní TIGom sa vysoko prehrieva materiál iba blízko zvaru. Vraj tá tupo nabrúsená špička wolfr. elektrody by mala viac rozprestrieť el. oblúk. Ale, to je iba teória. Prax je prax. Dávnejšie som skúšal na oceľ natiahnúť medenú húsenku/ zvarenec za pomoci TIGu. Ako tak, šlo to.
@waldy108
@waldy108 Жыл бұрын
Nádhera 👍👍👍👍👍
@vlastas73
@vlastas73 Жыл бұрын
No super!!! 👍
@hekkibork
@hekkibork Жыл бұрын
dobrá práce, mlaďoši :) dík za video tutoriál .
@amperak
@amperak Жыл бұрын
pokud tam jsou proudy do 40A, tak bych víc na toto použití viděl plazmovou řezačku, protože tam je princip obdobný, jen se plaen vyfukuje vzduchem. Výhoda plazmy bude rozhodně v udržitelnosti oblouku a automatickém zapálení. každoipádně je to zajímavá metoda.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, taky mě to napadlo :-)
@bohdansvacina9484
@bohdansvacina9484 Жыл бұрын
Ahoj, nechci dělat chytrého, ale pájení plazmou bych neviděl moc reálně, ono sice existuje svařování a navařováni plazmou ale to je technologicky a cenově náročnější než do domácí dílny. S klasickou řezací plazmou by to asi možné nebylo protože má extrémně vysokou teplotu soustředěnou do úzkého paprsků a navíc dodávaný vzduch výrazně materiál oxiduje. Každopádně takhle naživo jsem pájení obloukem ještě neviděl a moc za video díky. PS: Co na to Killeroz? Tlumivka ho určitě potěšila. 😉
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@bohdansvacina9484 já to myslel tak, že se použije k tem uhlíkum jako zdroj plazmová řezačka místo invertoru. ne že se bude pájet plazmovým hořákem. plazma má pracovní napětí 50-100V, naprázdno cca 300V. bude to mít lepší oblouk.
@bohdansvacina9484
@bohdansvacina9484 Жыл бұрын
@@amperak To se omlouvám, nepochopil jsem.
@branislavcsfr3445
@branislavcsfr3445 Жыл бұрын
Ahoj Vidláku tak to je úplně perfektní prostě Super elektrický autogen to je Pecka ❤️❤️❤️❤️ to video mně hodně potěšilo ahoj.. 👍👍👍👍👍👍👍👍
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, taky mě to potěšilo :-)
@MrSnazimsa
@MrSnazimsa Жыл бұрын
Parádne video, v našom remesle to chalan v jednej firme používa na tavenie zlomkov, len elektródy drží zvlášť v každej ruke a tak zároveň premiešava materiál. Problém je že uhliky robia dosť bordel v materiáli a tým ho dosť znehodnocujú, preto to nepoužíva na čisté tavenie kovu, ale môže to byť problém v nesprávnych uhlikoch, teda aspoň myslím 🤗 Tieto videa su super, ďakujem a držím palce.
@abraxasivo
@abraxasivo Жыл бұрын
Asi keď tavíš oceľ by to nemalo vadiť. Dotuješ ju Uhlíkom a uhlík je súčasť ocele. Vytvoríš uhlíkovu železo liatinu. Diagram Fe-Fe3C.😀
@MrSnazimsa
@MrSnazimsa Жыл бұрын
@@abraxasivo 😁 netavím ocel a ani s nou nepracujem.
@abraxasivo
@abraxasivo Жыл бұрын
@@MrSnazimsa tak na farebné kovi ich nauhličovanie bude asi problém.
@dalliborsvec7620
@dalliborsvec7620 Жыл бұрын
Super šikovný ☝️ ja už mám invertor ktorý dokáže tvrdé pajkovanie ale ľudia ak nemali dnešné výdobytky vedeli si poradiť 👍
@lukashudecek01
@lukashudecek01 Жыл бұрын
Super Pájení Vidláku
@danpro.u
@danpro.u Жыл бұрын
Někdy si říkám, že mám v dílně bordel. Po tomto videu jsem toto stanovisko přehodnotil na lehký nepořádek 😀. Současně je to i cestování časem, autenticky jsme se ocitli v 60 letech. To už se dnes jen tak nevidí. 👍
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, problém je v tom, že dílny většinou bývají malé i když se ze začátku zdají dost velké :-)
@petropro2929
@petropro2929 Жыл бұрын
To není bordel ale pracovní nepořádek - mám ho taky a většinou najdu hned co potřebuji.
@petropro2929
@petropro2929 Жыл бұрын
Napdlo mne, že by to mohly být uhlíky na bodování a při té příležitosti prosím o video na bodování homemade :-) Díky Vidláku
@zeusjuri4694
@zeusjuri4694 Жыл бұрын
Uhlíky jako hroty je nesmysl. Ty musí mít co nejmenší odpor.
@user-jf5br4ew5r
@user-jf5br4ew5r 9 ай бұрын
Dobrý den, ty uhlíkové elektrody do promítačky nejdou sehnat a ty drážkovací elektrody nejsou vhodné. Nevíte někdo, zda by místo uhlíkových tyček šly použít wolframové ? Teplota tání uhlíku a wolframu se liší jen o 200 stupňů. Nemáte někdo zkušenost nebo názor ? Děkuji, Pavel
@vidlak001
@vidlak001 9 ай бұрын
Ahoj, uhlíkové do promítačky se občas dají sehnat na bazoši nebo na aukru. Ve svářečských potřebách se dají sehnat wolframové elektrody na tig.
@petropro2929
@petropro2929 Жыл бұрын
Krásné video na pájení ale pozor Vidláku, Vy oba dva nevíteco máte v ruce :-) stejným přístrojem ale menším s těmi uhlíky mi chirurg vypaloval znaménko na krku, zape´skalo to zasmradělo a bylo po znaménku - přežil jsem a znaménko je pryč. Další obor se ti otevírá - lékařství 🙂
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Jak říkáš... nový obzor se otevírá :-)))
@josefpour9328
@josefpour9328 Жыл бұрын
Toto podobné jsem si vyrobil před 50ti lety. Uhlíky jsou stejného typu a napájím to střídavým proudem z tranformátoru. Výhoda je ta, že se uhlíky sami zašpičatí a ubývají stejně rychle. Vzdálenost uhlíků reguluji točítkem. Zvětšením vzdálenosti uhlíků a větším napětím lze i ohřát předmět do bílého žáru a následně kovat nebo ohýbat.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, paráda :-)
@josefpour9328
@josefpour9328 Жыл бұрын
@@vidlak001 "Autogen" mohu předvést, ale až bude tepleji. Mám to na chatě v Plzni
@zdenekcinekr3234
@zdenekcinekr3234 Жыл бұрын
Velice zajímavé. Jen mi vrtá hlavou, kam je přivedený druhý kabel. Do rukojeti vidím jen jeden.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, kabel je jeden, v něm jsou dva dráty a každý jde k jednomu uhlíku.
@zdenekcinekr3234
@zdenekcinekr3234 Жыл бұрын
@@vidlak001 Takže dvoužilový kabel. Myslel jsem si to. Děkuji za odpověď.
@KutilDomacihoTypu
@KutilDomacihoTypu Жыл бұрын
já mám zase v plánu vyrobit plazmovou řezačku. ale toto je taky perfektní.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, právě teď mají v Lidlu akci za skvělou cenu 2499 :-)
@milanzizka4636
@milanzizka4636 Жыл бұрын
​@@vidlak001 V létě byla v akci i s kompresorem za 3990.
@xxxmichalmart
@xxxmichalmart Жыл бұрын
Bylo by mozne pozadat o vykres (nacrt) tech pajecich klesti? Jde mi o to, jak je vyresena rukojet a jak je to pohyblive pro zapalovani oblouku.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, jestli se tam dostanu a nezapomenu, tak to natočím. Dva typy kleští vyšly v časopisu Udělej si sám. Dá se najít na internetu.
@xxxmichalmart
@xxxmichalmart Жыл бұрын
@@vidlak001 vidlaku a nevlozil bys odkaz na to cislo casopisu? Premyslim ze bych je zkusil vyrobit v dilne. Moc dekuji!
@martinszpuk5665
@martinszpuk5665 Жыл бұрын
Vidláku, jak to drží ten spoj? Přenese to nějaké zatížení, nebo to unese hlavně jen sebe a šlus??
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, kdyby to nedrželo, tak se to nedělá :-)
@marekvarga1382
@marekvarga1382 Жыл бұрын
Ahojte. Existuje tu aj video ako si ten pan vyrobil tu tlmivku? Ak nie tak je to možno námet na nové vydeo alebo ak viete o nejakom návode poprosím....Vďaka.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, jestli seženu tlumivku (železo), tak to natočíme.
@josefsperl8748
@josefsperl8748 Жыл бұрын
Prosím jakou tlumivku použít do svářečky. Je jich na internetu mnoho. Děkuji
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj brzy bude video o tlumivce, ale to bude doma vyráběná.
@josefsperl8748
@josefsperl8748 Жыл бұрын
@@vidlak001 Super díky moc👍👍👍👍👍
@SnahaOvecnyStesti
@SnahaOvecnyStesti Жыл бұрын
to se mi zrovna hodí, mám v plánu připájet ulomený SK plátek k kotouči od ciskulárky.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Výborně, ať se to podaří!
@LuboParil
@LuboParil Жыл бұрын
SAFETY FIRST: Trochu škoda, že to zdůraznění ochrany zdraví při práci patřilo hlavně těm UV brýlím a odsávačka byla jen zmíněná. Přitom těch výparů tam nebylo vůbec málo. Dýchat to bez té odsávačky by asi nebylo ani moc příjemné, kdyby tam ta odsávačka nebyla. Rozhodně v takto uzavřených prostorách je třeba zmínit důležitost té odsávačky, která určitě odvádí zdraví škodlivé výpary mimo místnost pracovního prostoru. Možná jsem až příliš opatrný, ale možná by rizika a ochrana zdraví při práci nebyla špatným námětem na nějaké to další video. P.S.: Zvlášť když většina kutilů pracuje zcela samostatně bez dohledu jiné osoby.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj ano, já mám v dílně odsávání a tyhle věci stejně raději dělám venku.
@liborseger3888
@liborseger3888 Жыл бұрын
fungoval by takhle i tig? S nebo bez BORAXU? Zkoušel někdo?
@Elekron5556
@Elekron5556 Жыл бұрын
Potřebuješ jiný přídavný materiál, mosazný drát na autogen nefunguje a hoří v něm zinek. Je potřeba speciálně pro metodu TIG.
@medved0293
@medved0293 Жыл бұрын
Moc toho není vydět je to kamerou ,žádná kamera není dokonalá.🧐🤔🐻
@milanzizka4636
@milanzizka4636 Жыл бұрын
Kamera ostřila na sklíčko s prskanci.
@jirizach8042
@jirizach8042 Жыл бұрын
Vidláku,tvoje snaha ukázat měřením rozdíly provozu jen na svářečku a potom svářečka plus tlumivka to běžným multimetrem nezměříš,snaha se cení,ale na to je potřeba osciloskop.Toto právě vytýkám "odborníkúm" proč to nevysvětlí,pozn.o čem se mluví,pán používá zdroj,invertor,který je zdrojem DC proudu,ale není úplně dokonalý,podle kvality dochází k propadům,nebo až rozpojování obvodu a tlumivka má za úkol toto odstranit a pokud možno se přiblížit ideálnímu DC zdroji,tj.akumulátoru.Ty propady,nestabilita toku má vliv na hoření oblouku a tedy kvalitu hoření a totéž se děje při sváření.Na osciloskopu by toto bylo pěkně vidět.Změna napětí,která tam byla,je v důsledku vzdálenosti oblouku elektrod a v závěru se mohlo projevit delší vystavení elektrod.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Jirko, výborný námět, chtělo by to osciloskop :-)
@jirizach8042
@jirizach8042 Жыл бұрын
@@vidlak001 Ahoj,zda je to výborný námět nevím,to nechám na tobě,nakolik by to zajímalo potencionální svářeče,též netuším,ale je jasné,že kvalita,nebo opačně nekvalita zdroje značně ovlivňuje výkon svářeče a kombinace svářečka nic moc a malé zkušenosti svářeče vedou k trapným výsledkům."Odboborníci" by měli vědět o čem to je,ale "tzv.odborník" mnohdy neví co lajk,akorát se učeně tváří a pak dochází k zklamání.Problém je poměrně široký,souvisí s topologií vnitřního zapojení a v podstatě s cenou i když né vždy a tak se většinou vylepšuje přidanou tlumivkou.Ukázky různého vaření na YT jsou,odůvodnění proč je co jak víceméně není,asi by nějaký kurs byl žádaný,dost často se po tom lidé ptají,ale rozhodnutí je na tobě,pokud se do toho pustíš,přeji úspěch.
@danielrc5225
@danielrc5225 Жыл бұрын
Vidlaku svařička bez tlumivky není svařička
@ra20z
@ra20z Жыл бұрын
v každé svářečce je tlumyvka, v těch levnějších je jen ošizená.
@petropro2929
@petropro2929 Жыл бұрын
A když jsem v tom pasaní, kdyby pán navinul tlumivku na kameru to by bylo fajn.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, dneska vyšlo video o té tlumivce.
@petropro2929
@petropro2929 Жыл бұрын
@@vidlak001 Díky moc to bude jedno z Tvých nejsledovanějších videí - jsi Borec
@radovala
@radovala Жыл бұрын
Amperak mám ich doma cca 2000 ks
@amperak
@amperak Жыл бұрын
to je vidlák, ne já... ale jestli se jich chceš na pokusy mladých kutilů a vynálezců zbavit, tak mi napiš na mail amperak zavinac amperak cz a napiš i vidlákovi.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@radovala
@radovala Жыл бұрын
@@vidlak001 sorry tam malo byť tvoje meno
@radovala
@radovala Жыл бұрын
@@vidlak001 ak by si chcel za poštovné sú tvoje aby si mohol kutiť ďalej
@Hades-qy6wm
@Hades-qy6wm Жыл бұрын
dědek má nehty jak japonská geisha, na mědi by si neškrk...tvl zlatej autogen(kyslík a acetylen)..to je k ničemu
@radovala
@radovala Жыл бұрын
Na tieto tvoje hlúpsti není nikto zvedavý!
@Hades-qy6wm
@Hades-qy6wm Жыл бұрын
@@radovala ptal se tě někdo na něco?
@jansmatlak6777
@jansmatlak6777 Жыл бұрын
Předem , kdo pamatuje dobu za husáka dobře ví jak ,, snadné " bylo tehdy sehnat kyslík a acetylén , jinak než krádeží to bylo vyloučené a tak pokud se nemohl ,, přiživit " v podniku byl bez šance .Vám bych ale doporučoval nesledovat tato videa ale módní přehlídky kde uvidíte modelky , jednu jako druhou - dokonalé dílo vizážistů a plastických chirurgů . Ty nepotřebují nehty na jemné podepření čelisti nůžek při broušení ale to vám asi nic neříká . Zkrátka doporučuji vám pouze videa módních přehlídek s ,,dokonalými " modelkami .
10 Zakázaných Technologií A Vynálezců Kteří Byly Umlčeni
21:27
Zajímavosti Česky
Рет қаралды 168 М.
Základy měření multimetrem
49:18
Marphy
Рет қаралды 89 М.
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 14 МЛН
Throwing Swords From My Blue Cybertruck
00:32
Mini Katana
Рет қаралды 11 МЛН
Tlumivka ke svářečce Honzova
19:55
Vidlák
Рет қаралды 27 М.
Tesla 4106U Ametyst č 1
38:22
Tesla Retro
Рет қаралды 711
Pájení měděných trubek na topení
19:08
Vidlák
Рет қаралды 48 М.
Šílený bicykl s duší
20:29
Vidlák
Рет қаралды 31 М.
Tajemství startovacích kabelů aneb pokusy s akumulátory
13:22
Oživování olověného akumulátoru pro Vidlákovu FVE
32:30
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 14 МЛН