Oživování olověného akumulátoru pro Vidlákovu FVE

  Рет қаралды 34,499

Vidlák

Vidlák

Күн бұрын

Пікірлер: 218
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 2 жыл бұрын
Zdar Vidláku. Bomba video, jak by řekl islámský radikál. Pro mě tedy spíš opakování, protože elektrochemické zdroje proudu jsou jedna z mých úchylek asi 30 let, ale pro laika určitě super. Popsal jsi to dokonale, takže jen v bodech: Jak to má nad 10 V (přesněji cca 1,7 V/ článek), tak to je OK. Takový akumulátor je vybitý, ale není po smrti a šance na zmrtvýchvstání je velmi slušná. Pod 10 V je to loterie, ale mám zkušenost, že i úplně mrtvej (pod 1 V na článek) stojí za pokus. To pokrývání desek různými sírany, sulfidy, oxidy aj. reakčními produkty jsi vystihl přesně, stejně jako ten postup obnovy. Mám k tomu jen jednu výhradu, totiž že 16,3 V je trochu moc, kolem 15 V stačí a zbytečně tomu nedáváš sodu. Můj postup vždycky byl co nejpomaleji to nabít na cca 14,7 V a co nejdéle to na tom napětí držet, přičemž žádnou Star Trekovou pulzní nabíječku jsem nikdy neměl, obvykle jsem jel na laboratorní zdroj. Úspěšnost závisela na míře senility, jíž ten akumulátor trpěl, když akumulátor odejde sešlostí věkem, tak se desky rozpadnou a nespasí to ani svěcená voda, ale u aspoň trochu perspektivních kousků je úspěšnost velmi slušná. Diskrepance +/- 0,15 V na článek je OK, takovej článek je prostě trochu slabší. BTW, ta kyselina je asi 30 až 33 %. Někde na to mám rozpis snad z první republiky, kde je i tabulka ředění. Bylo to vztažené k velikosti článku, předpokládané provozní teplotě a ještě asi pěti dalším parametrům. Kdo si nechce zničit dílnu, ten by měl mít na paměti, že kolem 30 % je sírovka poměrně protivná, některé materiály (hlavně kovy, například hliník), které koncentrovaná nezničí, dokáže zředěná prožrat jak Vetřelcovy slinty vesmírnou loď.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj Petře, ty tu mojí náklonnost k olověným akumulátorům chápeš :-) Jsou tu s námi přes 150 let. Kdoví, kolik let slávy si užijí například lifepo4. Jinak kyselina sírová sežere i tričko :-))
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 2 жыл бұрын
@@vidlak001 Pb akumulátor je pro určité aplikace ideální. Levná, extrémně jednoduchá konstrukce, která jako elektrolyt používá kyselinu, co je v některých průmyslových odvětvích prakticky odpad, měrná kapacita nic moc, ale fenomenální vybíjecí/ nabíjecí proudy, mžiková přetižitelnost v řádu stovek %. Kde by jakýkoliv jiný článek vybuchl jako handgranát, tam se olovák trochu zahřeje, čímž je paradoxně i bezpečnější. Tolik nezatěžuje životní prostředí, protože na něj není potřeba těžit tuny lithia a jeho recyklovatelnost je výborná. Podle mě potrvá řadu let, než Pb akumulátory vymizí například z automotive (což je i Tvůj případ, pokud se nepletu, tak ty dva akumulátory co máš jsou půlka baterie z Tatry 815). Osobité kouzlo kyseliny sírové spočívá právě v tom, že některé materiály (například bavlněný tričko) prožere i v téměř homeopatických koncentracích (desetiny procenta m/m...?). Člověku to neublíží (jenom s okem bych si tak jist nebyl), ale tričko nebo hliníkovej jekl jsou doslova na prach. Vyzkoušeno na živých skříních:-).
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 2 жыл бұрын
BTW, když jsem zmínil ty bomby, tak mě napadla jedna perlička: Ze "zatopených" baterek (což jsou dneska prakticky už jen Pb, dřív to byly taky NiCd) při nabíjení uniká kyslíkovodíková směs a teoreticky to může bouchnout. Nikdy jsem o tom ani neslyšel a nejsem si jist, jak moc je to reálné, protože těch plynů se tam fakt nevytváří stovky litrů za hodinu, ale starší technická dokumentace popisuje "uzavřené schrány" jako vážné bezpečnostní riziko. Takže pokud někdo plánuje akumulátorovnu s kapacitou stovek Ah, tak by asi stálo za myšlenku nevýbušné vybavení a přiměřené větrání.
@janbaxa3282
@janbaxa3282 2 жыл бұрын
@@petrkrytinar5695 Nejen tričko ale i trenky ti to sežere :D Vlastní zkušenost :D Když se poleješ, maskáče nic a pak je sundáš a máš na sobě jen gumu od trenýrek :D :D :D
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 2 жыл бұрын
@@janbaxa3282 Tak to se mi zatím ještě nestalo, ze mě vždycky opadalo buď všechno, nebo nic:-). Podobně zajímavý moment nastal akorát v okamžiku, kdy jsem ze sebe sundal naprosto perfektní tričko, a když jsem ho příští den ráno chtěl hodit do prádla, tak jsem zjistil, že vypadá asi jako prostřelný ptačími broky. Prostě kde to dostalo "zásah" kapičkou, tam ta bavlna zmizela, čímž vzniklo něco na způsob krajky.
@rastislavkrajnak64
@rastislavkrajnak64 2 жыл бұрын
Vidlaku toto sú tie videa pre ktoré som ťa začal sledovať..v tomto ma stále viac a viac prekvapuješ..mlady kutil vynalezca..proste si super...pozdravujem vas oboch:)
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, víš co ti povím, já se z tý solární elektrárny raduju, jak malej kluk i když jsou tam baterky se sběru :-)
@rastislavkrajnak64
@rastislavkrajnak64 2 жыл бұрын
@@vidlak001 ja sa tomu teším..je super snažiť sa o sebestačnosť a ty sa v tom parádne vyznáš..ukazuješ ako aj z mála penazí sa dá spojazdniť niečo velkolepé pre seba a svoju rodinu..nech sa darí
@papanhe
@papanhe 2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku. Hezký názorný pokus. Před víc jak 20 lety jsem bojoval se stejným problémem. To ale internet a td. nebylo. 1, prodávala se chemikálie asi mečta a ještě optima. Dalo se to do baterie a mělo to rozpouštět ty sulfidy. Zřejmě to fungovalo. 2, Baterie jsem nabijel trafem usměrněným jednou diodou a v serii se slabou žárovkou. Nabíjení bez přerušení! Mělo to suplovat pulzní nabíjení. A pak jsem jí vybijel velmi pomalu. Víc jak týden. Po několika cyklech fungovala skvěle. Někdy i několik let. Nikdy jsem mebudil úplně mrtvou baterií, vždycky v ní něco bylo. Meřak jsem neměl tak přesné údaje nevím.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, to nabíjení jednou půlvlnou ale paralelně se žárovkou dává smysl. Vlastně i dvě půlvlny by měly fungovat. Myslím, že mojí baterce pomohlo i to, že jsem jí nabíjel pulzně přímo z usměrňovače.
@papanhe
@papanhe 2 жыл бұрын
@@vidlak001 ono to pulsní nabíjení je asi ještě něco jiného. Nabíječka co mám s touto funkcí, při pulsní nabíjení potřebuje opravdu tvrdý zdroj. Jinak ho rozhoupe až to vypadne. Tak si myslím že tam posílá napěťové rází které baterií oživují.
@robertstano8004
@robertstano8004 2 жыл бұрын
@@vidlak001 1 pol vlna a potom spotrebič žiarovka vybíja počas medzery. Pulzuje. Používalo sa to, keď bolo auto dlhšie v garáži a nabíjačka s malým nabíjacím prúdom na udržiavanie a odsulfovanie zároveň.
@RomanoRomaker
@RomanoRomaker 2 жыл бұрын
Sympatická myšlienka zlacnenia FVE. Páči sa mi ten prístup, že keď chcem niečo drahé a nemám na to peniaze, tak si to vyrobím, je to proste výzva a výsledok viac teší ako, nové z úveru.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, dražší se dá pořídit vždycky :-)
@mahdypetr
@mahdypetr 2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku. Jestli to jsou klasické startovací akumulátory a né trakční, tak se ti za pár cyklů rozpadnou. Jak ti všichni radily, že olovo k FVE nepatří, tak mají pravdu. Ovšem já jsem to chtěl také zprvu otestovat a postavil jsem si takovou svojí FV elektrárnu a použil jsem dva trakční akumulátory AGM VRLA funglovky, byla to teda taky větší investice, ale jak já říkám, než ty peníze nechat povalovat na účtu nebo v obálce, raději je do něčeho vložím. Mám k tomu 5 polykrystalických panelů o celkovém výkonu 1,33kWp, akumulátory 12v paralelně, celkem 200Ah, 2kW měnič EPEver a dva MPPT regulátory LUMIAX z Hadexu. Aku vybíjím max na 11,8v a to se mi podaří opravdu málo kdy. Většinou je stáhnu na 12,0-12,2v. Moje denní spotřeba je zhruba 2-2,5kWh a vystačí mi to prakticky na všechno - internet, lednice, tv, rádio, notebook a v létě bazénovou filtraci. Žiju trošku v luxusním punku a mám opravdu minimum spotřebičů. Dokonce mám i malý infra panel, kterým momentálně v tomto sychravém počasí udržuji teplotu na 25°C a to i při zatažené obloze podotýkám! Samozřejmě jsem i připojený ke klasické síti, tu používám na krátkodobé přístroje, jako je ruční nářadí, vodárna, mikrovlnka nebo trouba. A z této sítě se mi podařilo stáhnout spotřebu na 13kWh / měsíc. Z mého pohledu se dá olovo použít pro mikro elektrárnu a při rozumném používání několik let přežije, ovšem na plánovanou velkou elektrárnu už pořídím LiFePo články 48v a regulátory od EPEveru.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj Petře, děkuju za zprávu. Je super, že ti to funguje. A jsem rád, že olovo předem nezavrhuješ :-) Pro mě je důležité, že elektrárnu během několika dnů rozeběhnu a lepší baterky si můžu pořídit kdykoliv. Ať se nám daří!
@mahdypetr
@mahdypetr 2 жыл бұрын
@@vidlak001 Přesně tak, můžeš je kdykoliv vyměnit. Jen bych doporučil použít systém 48v, ať netečou zbytečně velké proudy.
@cyrilbudac9394
@cyrilbudac9394 2 жыл бұрын
Ahoj Vidlák, zaujímavé video. Vidieť, že sa vzdelávaš. Ja som akosi na teórie o sulfátoch zanevrel, respektíve asi bolo sulfátu málo a výsledky zanedbateľné. Mal som vyrobený aj pulzný desulfátor ale ako píšem úspechy mizivé. Sulfát už nie je podstatný, keď je aktívna hmota vysypaná dole v odkaľovači. Nie je to len kvalitou akumulátorov, ale aj vyhotovením (konštrukciou). Štartovacie akumulátory sú konštruované na veľké prúdové zaťaženie a malé cyklické zaťaženie, trakčné akumulátory naopak malé prúdové zaťaženie a cyklovanie. Padoxne sa štartovanie vozidla a opätovné dobitie nepovažuje za cyklické zaťaženie. Osobne som zvedavý na názory prevádzkovateľov FVE a lifepo akumulátorov po 10 rokoch prevádzky. Nech s ti darí a dávaj na seba pozor a hlavne sa vyvaruj iskreniu pri manipulácii s akumulátormi, uvoľnený vodík z článkov je značky DANGER!
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj Cyrile, co budou říkat uživatelé lifepo4 po 10 letech jsem taky zvědavý. Možná budu jeden z nich :-)
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 2 жыл бұрын
Postup je naprosto v pořádku. Doporučuji stříknout do každého článku 3 procentní peroxid vodíku plastovou injekční stříkačkou středního rozměru (nikdy jsem nezkoumal, kolik je to ml.:)). Při vařicím napětí, nebo "bublinkování" odstranit víčka článků, aby vodík mohl unikat ven. Všechno co leží na baterce, jak světla, transformátory apod. pryč. Výbuch jsem zažil - plastové úlomky baterie zapíchnuté do zdi a nutnost vymalování. Elektrolyt při posvícení do baterky by měl být čirý. Elektrolyt je možné koupit hotový v plastovém kanystru. Vynikající video.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tipy. Baterka už funguje ve FVE, ale moc jí nezatěžuju, jen se fláká :-)
@josefstora3529
@josefstora3529 Жыл бұрын
Ano elektrolyt by měl být čirý i při plynování. Jak je kalný je to známka rospadé aktivní hmoty. Ale elektrolyt vyměnit nejde jak se akumulátor převrátí tak sedlé olovo většinou na izolačním materiálu zkratuje desky.
@babic-matus
@babic-matus 8 ай бұрын
@@josefstora3529 tu ma napáda jedna otázka, nedá sa ten elektrolyt odsať aby sa nemusela vylievať?
@Honzik_S
@Honzik_S 2 жыл бұрын
Vidláku škrtnout si klíčem je klasika. Já si škrtnul ale přes prstýnek z chirurgické oceli 120ku baterku v ekonoru. To fakt nechceš seš jak Pán prstenu když se ti rozsvítí na prstu :D
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, to fakt nechci :-)
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
Vidláku, experimentuješ stejně jako já. jestli chceš experimentovat víc, není problém, poradím, jen vždy si musíš u mne vyignorovat větu "kup lifepo" :D Tímhle bádáním nad akumulátory jsem si prošel. a výsledek jsi řekl už ve videu a vim že jsi mne zmínil, abych ti já ani ostatní nepsali "kolaga amperak říká..." Ta kapacita je bída. pro FVE a dlouhý život akumulátoru nesmí klesat napětí pod 12V. olovo lze cyklovat jen 60-100% kapacity. Pujč si někde nabíječku cetek, tu nejsilnější a pusť do vybitého akumulátoru "repair" mod, nebo "regeneration" a sleduj co se děje. klidně tu regeneraci pust víckrát za sebou, hlídej jen aby se akumulátor moc nepřevařil. tato nabíječka a taky čínská taková 7V1 maj super vlastnosti a zachránil jsem hodně akumulátorů, kde nebyly rozpadlé elektrody. vesměs jinej režim jak regenerační nepoužívám. přeju hodně úspěchů v bádání, jen bacha, když zapneš na ten měnič varnou konvici, nazlobí se na ty akumulátory a moc to nepujde. Ovšem zase mám tip. jestli máš triakový regulátor výkonu, připoj 2kW spirálu skrze ten regulátor na ten měnič, zapoj celou FVE a když svítí slunko aby se akumulátory nabíjely alespoň 1kW, tak nastav 50% na triakové regulaci. výsledek je ten, že zíískáč megavýkonný desulfátor. jestli to funguje je třeba ověřit osciloskopem. někdy ty pulzy poberou kondenzátory totiž. možná by mohl pomoci i ten PWM regulátor a odporný odpor, když nastavíš střídu 50% další verze je jednocestně usměrněné trafo co máš jednou diodou a v neaktivní pulvlně vybíjet druhou diodou akumulátor žárovkou. je na to na internetu návod. Pokud máš v akumulátorech kal a jsou to startovací aku, tak to je někdo zničil točením startérem při vybitém stavu. častý jev.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj ampéráku, děkuju za tipy a zkušenosti :-) Já tyhle baterky beru jako dočasné řešení, které mi pomohlo rozjet elektrárnu během krátké doby.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@vidlak001 já tady u toho videa trpěl že jsme byl fakt dost nalomen ti zapujčit lifepo baterii...
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 2 жыл бұрын
Ďakujem za zaújmavé video! Tie olovené akumulátory ma vždy zaújmali, ako ich oživiť. A práve skrz záujem o fotovoltaiku. Ano, je zaújmavé a niekde sa už uvádzalo, že teplotou elektrolytu je možné niečo získať, keďže rozpustnosť problematického síranu olovnatého stúpajúcou teplotou elektrolytu sa priaznivo zvyšuje a je možné potom povrch dosiek pre schopnosť nabíjania zlepšiť.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, jsou různé teorie oživování a některé zase prý kazí životnost. Nakonec každá baterka odejde...
@branislavcsfr3445
@branislavcsfr3445 2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku Super video 👍👍👍👍👍🍻
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, konečně mi někdo neradí, abych vyhodil olověný baterky :-) Děkuju!
@tomaskovalicek7161
@tomaskovalicek7161 2 жыл бұрын
Super video. Něco podobného jsem prováděl s gelovými bateriemi a výsledek byl více než uspokojivý, pak jsem ještě zkoušel desulfátor, ale už jsem neměřil kapacitu jestli to pomohlo.
@damianlupino5136
@damianlupino5136 2 жыл бұрын
Ahoj, ano souhlas, taky mi dava vice smysl buď ty pulsy nebo ty desky oprat cisrou destilkou pomocí výměny elektrolytu 👍 A záleží jak si spokojen teď, ale myslím, že by i vyzkoušení a změření těch dalších metod mohlo být velmi zajímavé na video 😎
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, zajímavý to je, ale zase oživovat mrtvolu není efektivní :-) Zatím jsem spokojený s výsledkem.
@damianlupino5136
@damianlupino5136 2 жыл бұрын
@@vidlak001 Pokud jsi spokojen s aktuálním stavem, tak je vše v pořádku 👍 😎
@lukashudecek01
@lukashudecek01 2 жыл бұрын
Super Akumulátor Vidláku
@TomH519
@TomH519 2 жыл бұрын
Já jsem si olovem také prošel, když jsem před 2lety na malý FV panel napojil startovací baterii z auta a zapojil přes starou UPS 600W. A dnes ti mohu říci, že je to slepá cesta, jako to tvrdí většina.Olovo a cyklování prostě k sobě nejde.Letos v květnu jsem postavil LiFePO4 baterii 14,4kwh(stejnou jako Amperák). To už je dostateční kapacita, která ti pokryje denní spotřebu průměrného domu. Já z ní teď dokonce i topím.(tepelné čerpadlo)
@dejv1111
@dejv1111 2 жыл бұрын
A jakými FV panely to, prosím tě, živíš? A jaký máš měnič?
@TomH519
@TomH519 2 жыл бұрын
@@dejv1111 Zatím pouze 3,6kwp (8x450wp), které jsem kupoval minulý rok na začátku léta jen tak na hraní, jinak bych koupil více a měnič Axpert King II 48V 5000W. Nic extra, ale zatím to +- stačí.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, vidíš, taky sis tím prošel :-)
@dalliborsvec7620
@dalliborsvec7620 2 жыл бұрын
Ahoj zas pekné a náučné videjko 😉
@janmaixner5334
@janmaixner5334 2 жыл бұрын
Vidláku ještě prosím natoc video o míchání a měření elektrolytu Dekuji🙏
@jiricopak6655
@jiricopak6655 2 жыл бұрын
Já to taky zkoušel a vysledky nic moc, ale to neznamená, že se to Vidlakovi nepodaří Někdo musí být průkopník a vynálezce. Držím palce
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, já to chci rozjet s minimálními náklady, to je vše :-) Koupit baterky za padesát tisíc není zase takové umění.
@draxterian
@draxterian 2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku moc tě zdravím .Tvoje vydea jsou pro mne velikou inspirací , právě si zařizuji vlastní dílnu a docela by mě zajímalo jak to máš vdílně ty .prosím mohl bys někdy natočit jak to u tebe v dílně vypadá.😀
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, já se tím nechci chlubit, protože tam není k hnutí, jsou tam věci, který tam nepatří, například sekačka, drtič...
@draxterian
@draxterian 2 жыл бұрын
@@vidlak001 vydláku já to mám podobně mám dvě mikrovlnky ,dva přímotopy a plný regál k tomu několik strunovek ... .Pro představu moje dílna je velká cca 2,5m X3,5m ale je v ní místa 1mx2m ostatní je bordel😀
@dejv1111
@dejv1111 2 жыл бұрын
@@draxterian Já se konečně týden zpátky naštval a začal v garáži dělat pořádek. Už zde nebylo k hnutí, ani s autem nejde zajet dovnitř, a je potřeba ho opravit, takže skoro nekompromisní vyhazování nasyslených krámů započalo a objevují se malé ostrůvky volného prostoru! 😀
@AwawaAwawa-pu3ku
@AwawaAwawa-pu3ku 2 жыл бұрын
Vidláku děláš to dobře. Malým proudem, dokonce i tak malým že články jen mírně perlí, se dají sírany rozpustit. Zdroj nabíjení volit s jednocestným usměrněním. Kdysi dávno byl na dráze patentován zlepšovák: elektrolyt vylít, nalít místo toho do článků peroxid vodíku cca 5%, nějakou dobu počkat, pak vylít, vypláchnout destilkou a nalít nový elektrolyt. Problém byl v tom, že se to dařilo u akumulátorů které nebyly moc staré. U starších to naopak hluboce sulfatizovanou hmotu článku zlikvidovalo tak dokonale, že článek byl nefunkční.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek. Těch tipů na oživení je vícero a o některých se zase píše, že někdy zkracují životnost :-) což píšeš. Ne vždy se to povede.
@mrmek2003
@mrmek2003 2 жыл бұрын
Dobry,to mě nikdy nenapadlo,musím zkusit,majáky ty baterie tu mám,co už nesly u solaru,díky za inspiraci
@jindrich2485
@jindrich2485 2 жыл бұрын
Za mě skvělej film - AKUMULATOR
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
:-)))
@martinalbrecht580
@martinalbrecht580 2 жыл бұрын
Zdravím pane domácí, souhlasím s tebou, také si musím vše vyzkoušet a zastávám názor, že olovo nepatří do starého olova. Fotovoltaika mě zatím neoslovila, ale už mi to trochu vrtá hlavou a možná bych do toho šel obdobou cestou nejnižších nákladů jako ty. S desulfatací olověných akumulátorů mám nějaké zkušenosti. Nedávno jsem dělal kamarádovi úplně mrtvou Bosch silver, nedával jsem ji naději, ale zadařilo se a auto startuje. Mám rád vyhozené akumulátory. Kdysi jsem zbufnul v Německu na parkovišti 2x 180Ah Vartu z nějakého náklaďáku. 2 roky pak spolehlivě sloužily jako trakční v bulharském vysokozdvižném paleťáku s pojezdem ze šrotu. Mimochodem to byl vynikající pomocník k domu. Kdybys měl zájem na pokusy, vím o nějakých Ni-Fe z železničních vagonů. Kapacitu článků bych tipoval nas nějakých 100Ah. Asi by chtělo vyměnit elektrolyt a pak mají téměř neomezenou životnost.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj Martine, olovo ještě neřeklo poslední slovo :-) Oni teď vyrábějí olovo uhlíkové, co snesou tisíce cyklů :-))) Ohledně těch železničních, prosím tě napiš mi na sebe kontakt vidlak zavináč centrum tečka cz
2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, natočil by jsi prosím video o měniči, jaký jsi vybral, jestli hybridní nebo ostrovní, a podle čeho jsi ho vybíral. Mám panely jen na ohřev vody, a uvažuji o koupi měniče, abych využil celý potenciál panelů. Díky
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
koupil ostrovní (kombinovaný) měnič. hybrid to určitě není, ikdyž někteří prodejci to tak nazývají, protože to lidi pod tím hledají. Vybíral ho asi podle ceny, protžoe má PWM regulátor, což je na hraní dobrý, na používání už moc ne. Jelikož máš ohřev vody, tak budeš potřebovat měnič s vysokonapětovým vstupem, který už automaticky MPPT má.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, já ho časem ukážu :-)
@petertimpo6166
@petertimpo6166 2 жыл бұрын
Ahoj, na testovacie vybijanie som pouzival menic na 220V a lubovolny spotrebic podla zelanej wattaze : ziarovku, ventilator, olejovy radiator, bojler, podla toho co sa hodilo, ma to vyhodu ze je ta zataz bezpecnejsia a aj trocha uzitocna (kedze slo o offgrid chatovy ostrov) a najma je tam konstatny vykonovy odber, pri klesajucom napati si menic berie vacsi prud, cize je to realna simulacia baterie zapojenej v solarnom systeme, menic tiez vypne pri nominalnom podpati takze nehrozi podbitie baterie, samozrejme to urychli vybijaci cyklus a teda namerana kapacita je mensia. Co sa tyka desulfacie, mal som nonstop pulzne desulfatory, ci to predlzilo zivotnost, asi trocha ano, ked doslo po rokoch k exitusu, skusal som prebijanie, prepolovanie, vyplach usadenin sulfatov a vymenu elektrolitu; kedze som mal OPzS clanky z plexiskla kde pekne vidno na elektrody a videl som ak sa elektrody drolia, tak nakoniec to aj tak vsetko skoncilo v zbere.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, dobrý nápad to zatěžovat přes měnič spotřebiči, rozbalil jsem ho až později. Jinak články z plexiskla taky super nápad na studium stavu elektrod :-)
@arnoldbencz6886
@arnoldbencz6886 2 жыл бұрын
Paráda!
@hankaajindrich8622
@hankaajindrich8622 2 жыл бұрын
Vidláku, zkus mrknout na kanál TO220, tan dokonce oživil akumulátor přepolováním. Takže změnil polaritu vývodů. Taky zajímavá metoda jak využít vadný aku.
@kojclgarageracing9683
@kojclgarageracing9683 2 жыл бұрын
Zdravím vidláka. Chtěl bych se zeptat na přesný název té malé černé krabičky popřípadě kde se dá sehnat. Děkuji za odpověď. Zdar všem kutilum 💯💯
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, jestli myslíš to měřidlo, tak odkaz je pod videem.
@krtekjetady
@krtekjetady 2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, oživoval jsem 2 nenabitelné olověné akumulátory výměnou elektrolytu, jak popisuješ, tj. vylít, nalít destilku, nabíjet, vylít, nalít kyselinu. Jeden akumulátor se nějak oživit podařilo na něco málo pod polovinu deklarované původní kapacity. Bohužel nemám tak hezký čínský měřák, kapacitu jsem odhadoval podle času, jak dlouho přes měnič svítí žárovka. Druhá baterie nikdy nedosáhla ani 11V, jen se hřála, podle mě měla zkratovaný článek, tak šla do šrotu. Jinak v obchodě jsem musel vyplnit a podepsat nějaký papír, aby mi kyselinu sírovou vůbec prodali, že je to nebezpečná chemikálie a tak, ale nakonec prodali.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Ono mi to zatím vyhovuje i s touhle kapacitou a věřím, že se baterky ještě vzpamatují. Dobrá zpráva je, že tu kyselinu alespoň prodají :-)
@pc1expert
@pc1expert 2 жыл бұрын
díky za tip, stala se mi že jsem vybil bateriie trakční 75ah na ani ne 10% tak ji zkusím nabít jednou auto nabíječkou docela masivní z Holandska ta myslím umí i přebíjet, dneska přišla i el centrála na benzín, jinak mě zaujalo raspberry pi3 mám na to nějaké videa případně sním mužů pomoci, ps taky mám videa na svoje malé elektrárny, nebot na svojí chatce nemám zatím ani elektřinu.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, ať se ti tvoje pokusy daří!
@mirekk5360
@mirekk5360 2 жыл бұрын
ahoj, dal jsem první like😁
@vaclavkalenda9428
@vaclavkalenda9428 2 жыл бұрын
Ty vole, já druhej a úplně jsem se z toho udělal 🤦‍♂️
@3d4tom
@3d4tom 2 жыл бұрын
@@vaclavkalenda9428 Já osmý a taky mi to dělá moc dobře :p
@KutilDomacihoTypu
@KutilDomacihoTypu 2 жыл бұрын
@@vaclavkalenda9428 já jsem desátý :D
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Kluci, užijte si to :-)
@creativthings5842
@creativthings5842 2 жыл бұрын
No s tím Raspberry si užiješ legraci :). Přeji hodně pevných nervu.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, chodí to suprově :-)
@jirikubik886
@jirikubik886 2 жыл бұрын
O stavu akumulátoru ti nejvíc řekne hustota elektrolytu! Hustoměr zřejmě nemáš. (Nabitý má mít 1,28 g/cm3) Při výměně elektrolytu (správné hustoty podle stavu nabití) je největší problém ten starý dostat ven. Když ho obrátíš tak se ti sajrajt ze dna může dostat mezi desky a to je konec.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek, hustoměr už mám :-)
@kubko45
@kubko45 2 жыл бұрын
elektrolyt by sa vymienat nema co mam vedomosti o odbornikov....iba dolievat destil voda
@jirikubik886
@jirikubik886 2 жыл бұрын
@@kubko45 V dávných dobách, kdy sehnat novou baterii byl velký problém, byly na trhu různé přípravky na renovaci starých baterií s názvy jako Desulfátor apod. Mělo se to provádět tak, že se starý elektrolyt vylil a články se propláchly destilovanou vodou. Ta se vylila, články se naplnily zázračným přípravkem a nechalo se to působit po dobu, kterou už si nepamatuji. Potom se ten roztok vylil, následoval znovu proplach destilovanou vodou a naplnění roztokem kyseliny sírové o hustotě 1,24 g/cm3. (vybitý článek) a potom se akumulátor nabíjel do konečných znaků nabití. Většinou se to ale nepovedlo.
@standjel5469
@standjel5469 2 жыл бұрын
Ahoj vidlaku,spíš si sežen louhove nicd baterie,treba od hopecke,ferak bych nebral,mozna ty nove ale to už je saft..Si myslím že to jsou pro tve ucely nesmrtelne baterie,ale samozrejme lifepo4 vítezí)
@roscer9971
@roscer9971 2 жыл бұрын
Ahoj. Kámoš má na zahradě FVE a používá olovo. Má 1Kwh střídač. Když baterka odejde,tak zajde do sběru a vymění nefunkční za aspoň trochu funkční a jede dál 😉😎
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, to se mi líbí :-)
@petrfort4770
@petrfort4770 2 жыл бұрын
Existuje efektivnější způsob obnovy akumulátoru. Pokud jsou to akumulatory tak nějak "zachovalé", nevykazujici žádné vady. Tak stačí elektrolyt vylít, přefiltrovat pro další použití. Po vylití elektrolytu stačí si namichat nasycennější roztok destilky a jedlé sody (5 kg sody stojí kolem 200 kc) a tento roztok nalít do prázdného akumulátoru a nechat jej pusobit aspon hodinu, pak jej vylít a nalít do něj druhou dávku a tu v tom akumulatoru nechat třeba přes noc v teplejší místnosti. Druhý den stačí akumulátor vylít a pořádně vyplachnout (nejlip destilkou) a pak zpět dolít ten původní přefiltrovany elektrolyt a popřípadě do něj přidat revitalizační směs (například Amper plus) a pak jej nějakou lepší nabíječkou nabít a minimálně 2 možná 3 roky ten akumulátor vydrží .
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Výměnu elektrolytu mám v záloze, ale moc se mi do toho nechce.
@petrfort4770
@petrfort4770 2 жыл бұрын
@@vidlak001 chápu, já už takto oživil 2 akumulátory. A doba potřebná pro jeho revitalizaci je možná o polovinu kratší a rozhodně to znamená, že i čas nabíjení bude kratší... z původních 50h nabíjení by jsi to zvladnul za pětinu času. Samozřejmě není nutné měnit elektrolyt za nový. Je s tím pakarna, protože v akumulatoru je 38% procentní kyselina sirova, kterou ti jako běžné fyzické osobě nikdo neprodá bez IČO (diky EU, kyselina sirova je prekurzor výbušnin). Takže je lepší starý zakaleny elektrolyt jen přefiltrovat přes filtrační papír, tím se ten elektrolyt zbaví kalu, a dá se použít znovu. Je dobré zkontrolovat jeho hustotu, plně nabitý akumulator by měl mít hustotu 1.28 g/cm3 [1.28 g/ml].
@arnoldbencz6886
@arnoldbencz6886 2 жыл бұрын
Mohol by si dať link na ten elektronický merač ? Ďakujem.
@eldacz
@eldacz 2 жыл бұрын
Jo dej sem link.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, link je pod videem.
@lubos2736
@lubos2736 Жыл бұрын
Ahoj , prosím tě podařilo se ti rozchodit ten monitor za pomocí Pi3 ?? mám stejný měnič a chtěl bych to taky ale nevím zda to funguje , musel bych to Pi3 koupit jen za tímto účelem a nevím zda to funguje. děkuju za info luboš
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Luboši, Jo, funguje to RPi3 + solar-assistant Má to jen základní statistiky, nicméně ke zjištění, kolik to vyrobilo a jestli jsou nabité baterky to stačí. Ať se ti daří! VidlákΨ
@josefjindra4706
@josefjindra4706 2 жыл бұрын
Při pohledu jak jsi odkryl zátku tak elektrolyt je silně zakalený.To svědčí že články mohou už být zkratované.Ještě před lety kdy jsem měl na starost nabíjecí stanici tak jsme zkoušeli desulfatovat peroxydem vodíku.Někdy úspěšně někdy se to celé rozpadlo.Pokud je aku zasulfatovaný silným vybitím tak jsou i desky pokroucené a dochází k vydrolení a následnému zkratu.Někdy se to povede částečně že se životnost prodlouží ale většinou už to stojí za starou belu.Nevím jestli to stojí za námahu.Také jsme zkoušeli desulfatovat tak,že se aku vyprázdnil a dolila se jenom destilka a potom týden nabíjelo velice nízkým proudem.Jenomže při vyprázdnění aku ten bordel zase může zkratovat články.Za mě ještě byly aku jednotlivě zalévané asfaltovou hmotou tak se to dalo vyndat a jednotlivé články mechanicky očistit okartáčovat popřípadě některé desky a separátory vyměnit.Jenom že to bylo docela nákladný.Mám za to že Ampérák má pravdu.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zkušenosti. Určitě se alespoň něco naučím :-)
@stanleeebuilder1959
@stanleeebuilder1959 2 жыл бұрын
Ahoj na nejake tvoje testy FV to mozno bude ale na pouzivanie je to nepouzitelne . Robil som pred par rokmi podobne pokusi ako ty a usetrim ti cas :-) tie baterie su ti prakticky k nicomu aj keby boly v top stave za rok na FV su KO potrebuje trakcne baterie . A o tej malej kapacite co si tam ozivil ani nehovori. Ale inak pekne video a inak najlepsie vysledky som ja mal s puznym desulfatorom ale musi byt fak silny ziadna cinska hracka z ali , potrebujes velmi kratke pulzy a s velkym vykonom okolo 100A aby to malo efekt na tych velkych aku. niekde mam schemu ak by si to chcel dalej kriesit :-)
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za varování :-) Až baterka odejde, pořídím lepší :-)) Pulzy zatím nechám v záloze :-)
@romanjuras6274
@romanjuras6274 2 жыл бұрын
Ahoj. Chtěl jsem se tě zeptat jak přidělaš měnič 220woltu k baterce do měniče zapojiš auto nabíječku bude to nabíjet? Prodlouží se využití energie v baterií. A nebo to nahradí aji solar? Dej mi vědět. Dík a přeji pěkný večer
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, pokud myslíš nabíjet tu samou baterku, na které je měnič, tak vznikne perpetuum mobile. Dělám si srandu, víc by to vybíjelo než nabíjelo.
@petropro2929
@petropro2929 2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, stává se z Tebe úplnej odborník, jen info, při vylití elektrolytu z baterie dojde údajně k zanesení spodního kalu (rozpadlé olovo) z baterky mezi desky čímž dojde ke zkratu mezi deskami a beterka se už nedá oživit - výplach destilkou nepomůže. A ještě jedno info, když máš nějakou baterku - olověnou starší mezi životem a smrtí a je nutno dolít elektrolyt, tak jsem to dělal tak, že do každého článku jsem nalil štamprli kyseliny sírové a tím se oživila a fachčila dále a nebo úplně umřela jelikož se jí rozpadly desky. Proč to dělám - mám takovou teorii, máš baterku třeba 4 roky se špuntíky a při dobíjení když začne elektrolyt bublat tak se baterka na povrchu utře hadrou a chybějící elektrolyt se doleje destilovanou vodou. No a to se dělalo s tou baterií celý 4 roky ( ve smyslu pravidla dolévej jen destilku) tedy se elektrolyt jen ředil a ředil - proto ta štamprle kyseliny, je to v podstatě jen dodání kyseliny která byla utírána za ty čtyři roky hadrou. Oživil jsem takto jednu klekající po 4 rocích a vydržela ještě dva roky. Někomu to pomohlo a někomu baterka odešla do věčných nabíječek. A to je vše přeji mnoho úspěchů při dalším koumání. Petr
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj Petře, děkuju za náměty, ano to všechno dává smysl. Taky mohli na baterkách udělat odkalovací kohout :-)
@petropro2929
@petropro2929 2 жыл бұрын
@@vidlak001 Vidláku, Vidláku, Vidláku, odkalovací kohout u baterie není vůbec blbej nápad. Z vrchu by se lila destilka jak navrhuješ a zespodu by to vytíkalo a baterka by byla zachráněna. Mimochodem teď mne napadlo, rusi měli a snad i mají přípravek na odstranění sulfátů v článcích baterie - je to nějaká chemie - používali to na ponokách k udržení baterek. Někde na pokecu dokonce chlapi uvedli, že se to snad prodává i dneska a dá se to volně koupit - v Rusku, mimochodem znal jsem chlapíka - rusa sloužil na ponorce, zavřeli je tam a 4 roky nevylezli na pevninu. Jo a ještě k té štamprli kyseliny, je potřeba tu kyselinu promíchat aby nepůsobila místně na desku - je potřeba vzít hustoměr párkrát natáhnout a vystříknout opatrně zpět, tím se to promíchá.
@petersoftak1561
@petersoftak1561 2 жыл бұрын
Ahoj, super video ;-) Super experiment ;-) Ale vyjadrím sa len k bezpečnosti. Tie bublinky ktoré sa tvoria pri nabíjaní obsahujú veľké množstvo vodíka ktorý vzniká vďaka elektrolýze. Je to len môj názor ale ja by som takto experimentoval asi vonku kde je to dobre vetrané nakoľko som bol už dva krát svedkom kedy tá batéria buchla. Vždy to bolo po dokončení nabíjania a pripájaní kontaktov, kedy vznikla malá iskra a to bol iniciátor výbuchu. V oboch prípadoch sa našťastie nikomu nič nestalo. Buchlo to síce málo ale poškodilo to plášť batérie. Problémom nebezpečenstva ani nebol tak samotný výbuch ale rozprsknutie elektrolytu do okolia ;-)
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za upozornění, já jsem při nabíjení větral.
@noplastik
@noplastik 2 жыл бұрын
Ahoj. No, moc mi ta filozofie postupného měnění nesedí. Je to jako tunit trabanta na bavoráka :D. Nakonec pravděpodobně zjistíš, že aby to fungovalo jak má, potřebuješ VŠECHNY nové komponenty. Podle mého s tím můžeš napájet lepší LED osvětlení dílny, ale oběd na tom neuvaříš, kafe možná jo:) PS : těšil jsem se na větu "A tyto akumulátory již potřebovat nebudeme" ... no nic, třeba příště ;)
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
:-))
@inokent15
@inokent15 2 жыл бұрын
Je velky prusvih kdyz mi olovena baterie v vzv voziku vyvrela? Ne uplne do sucha ale pulka vody z nich byla pryc :( vodu jsem dolil stale to "bubla" je to asi tyden po...vozik jezdi jen me zajima jak moc jsem to doj...l :)
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, zajímavá otázka :-)
@jirizach8042
@jirizach8042 2 жыл бұрын
@inokent 15 jasně,že je to průšvih
@jirikubik886
@jirikubik886 2 жыл бұрын
V baterii není voda, ale ředěná kyselina sírová. Dá se předpoklad, že se ti neodešla jenom voda, ale vystříkala i kyselina. V takovém případě se musí změřit hustota toho zbylého elektrolytu v článcích, namíchat směs ve stejné hustotě a tím potom články dolít.
@Mrakoplash
@Mrakoplash 2 жыл бұрын
Jen dvě doporučení. Daleko víc o stavu olověného akumulátoru než voltmetr, nám poví hustoměr. Jednak jak moc je akumulátor nabitý, nebo vybitý a taky stav jednotlivých článků. Stačí jeden vadný článek a celá baterie je k ničemu, což se dá částečně za cenu menšího napětí i kapacity udělat překlenutím článku(pozor na zbytkovou kapacitu při překlenování). Taky je dobré při zkoušení kapacity počkat alespoň den i víc po nabití. U vadných článků kapacita s časem rychle klesá.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, hustoměr jsem si pořídil o pár dnů později :-)
@sparhet9923
@sparhet9923 2 жыл бұрын
Česť vašej práci.Len taká malá rada z vlastnej skúsenosti.Nabíjanie takýchto veľkých akumulátorov treba vykonávať v dobre vetranej miestnosti,inak hrozí korózia kovového vybavenia dielne.Škoda by bolo aby zhrdzaveli vedenia na tom sústruhu.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za upozornění, já jsem pootevřel obě okna, víc moc už nešlo udělat.
@i.need.a.dollar
@i.need.a.dollar 2 жыл бұрын
@@vidlak001 ahoj, má pravdu, a taky furt u toho sedět (točit videa) není moc fajn pro dýchací cesty. Nás učili, nikdy nabíjet v autě, garáži, dílně kvůli tý korozi. 🔋 mět v lavoru , kdyby náhodou praskla, obzvlášť při oživování. A měřit hustoměrem, pokud má zátky. Nabíječky mají režim Recovery , princip podobný, prostě to pořádně promíchává elektrolyt, např. Ctek mxs 5. Nebo zimní režim ten má myslím i ta z LIDL , a taky mě pomohl, ale to byla malá baterka 40Ah.
@14jan141
@14jan141 2 жыл бұрын
čau, máš "konkurenta".... kanál : zahrada na řece... chlapík je šikula! pokukaj, bude sa ti páčiť, a možno sa zoznámite....👍👍👍
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, víme o sobě :-)
@kykyryky5013
@kykyryky5013 2 жыл бұрын
To pulzní nabíjení se dá udělat po vidlácku takovým trikem s trafem. Na akumulátor připojíš nějakou spotřebu (třeba 5W autožárovku) a zároveň ho nabíjíš polousměrněným výstupem z trafa (přidáš do série diodu) o vyšším výkonu než je spotřeba zátěže. Takže kladnou půlvlnou v propustném směru diody dobijíš třeba 15W (5W žere pořád žárovka a 10W jde do akumulátoru) a při záporné půlvlně dioda nic nepustí, takže se akumulátor vybíjí. To vše běží na síťových 50Hz. A pomalu po takové pilové stoupající křivce se akumulátor dobije s desulfatací.
@kykyryky5013
@kykyryky5013 2 жыл бұрын
A teď mě napadlo, že bys mohl použít na nabíjení tan PWM regulátor co máš. Nastavit mu střídu na 50% a nabíjet s připojenou zátěží viz výše ale měl bys vyšší frekvenci, kterou používá ten PWM regulátor. Jo a když ti na tom trafu došlo napětí, tak jsi mohl zkusit ho zapojit mezi fáze, ale aby se to trafo uchladilo...
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, já jsem to nabíjel sice můstkově usměrněným napětím, ale taky to bylo pulsující, tak myslím, že to taky přispělo. A vybíjecí žárovka by taky fungovala okolo nulového napěží.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ano, PWM regulátor by taky mohl fungovat jako puslní nabíječ.
@kykyryky5013
@kykyryky5013 2 жыл бұрын
@@vidlak001 v tom mém případě je hlavní trik v tom, že se akumulátor střídavě nabíjí a vybíjí
@tomkos6074
@tomkos6074 2 жыл бұрын
Vidláku, dříve se na nabíjení akumulátoru prodávaly nabíječky, které dávaly trvalý nabíjecí proud 4 A. Ano až začala baterka vařit měřila se hustota elektrolytu, byla na to taková souprava. A podle té hustoty se určovala jak nabití akumulátoru tak i jeho stav.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, to bylo v době, kdy se dal nabrat elektrolyt a změřit hustota :-) Dneska spíš výjimečně.
@jakubmatyas
@jakubmatyas 2 жыл бұрын
Ahoj , na oživení olověného akumulátoru jsem kdysi dostal zajímavý tip, do každého článku střiknout trochu peroxidu vodíku, baterka ve škodovce zašuměla a škodovku ještě přežila. Prý se to ale nemůže dělat moc často, protože to rozrušuje desky. Po reakci peroxidu z něj zůstane voda,tak není třeba vyměňovat elektrolyt. Hodně štěstí a zdaru.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Už jsem o tom slyšel a jak píšeš, prý to poškozuje desky. Takže dobré spíš pro novější a zachovalé akumulátory. Ať se nám daří!
@miroslavsturma7934
@miroslavsturma7934 2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku další metoda oživování akumulátorů je 30% kysličník. Tuto metodu kdysi popisovali zaměstnanci ČSD u baterií ve vagónech. Vyzkoušel jsem kdysi a fungovalo to. Odsajete část elektrolitu a dolijeme kysličníkem při připojené nabiječce vidíte jak kolísá proud. U zkratovaného článku zkrat zmizí. Je to nebezpečné pozor na oči. Možná by se popis nékde v archivu ČSD našel bylo to podáno jako zlepšovací návrh. S pozdravem Šturma
@mirekbautsch9450
@mirekbautsch9450 2 жыл бұрын
To jsi mu teda "poradil"! Ve vagonech byly NiFe akumulátory! Elektrolyt byl draselný louh. Kdysi dávno! Životnost několik desetiletí. Mnohem lehčí než olovo. Teď se přešlo na NiCd. Elektrilyt opět louh, nikoliv kyselina.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, existuje speciální chemie na oživování olověných akumulátorů. Myslím, že to bude něco za něco = oživení za nižší životnost.
@dusansipek8911
@dusansipek8911 2 жыл бұрын
Niekedy bol v Amaterskom radii postup na oživenie pomocou peroxidu. na každý članok 1flaštička,samozrejme vyliať starý obsah, nechalo sa to par hodín pôsobiť. Potom asi 3-4x preplachnuť, naliať nový obsah. Celkom to fungovalo.
@jklmnpqrst
@jklmnpqrst 2 жыл бұрын
otazka ci patria stare olovene akumulatory do stareho olova, je dost filozoficka a zalezi od konkretneho cloveka. ak je clovek normalne zamestnany, ma zamestnanie ktore ho bavi, dostava za pracu peniaze, a ozivovanie starych bateriek ho nebavi, potom ma urcite zmysel si kupit lifepo4 akumulator, pripadne clanky. ak niekto nema penazi nazvys, ma kopec casu a bavi ho zachranovat stare veci, myslim ze ma velky zmysel aj to co tu predvadza vidlak.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, ano, je to i o penězích. Postavit elektrárnu za milion mi nepřijde tak zábavné :-)
@mujhd2
@mujhd2 2 жыл бұрын
Aby byla desulfatace účinná nabíjet cca 19V a dostatečně chladit ve vodní lázni nevypínat vařit.... Hlídat protože při takovém napětí může již nastat průraz izolace. Také je možnost výplach epsonskou solí
@riderstodvadsatsest
@riderstodvadsatsest 2 жыл бұрын
33 Ah zo 180Ah je strašne málo . To je baterka na vyhodenie a nepomôže jej už ani svätená voda . Aktívna vrstva z dosiek sa uvolní a spadne na dno . Samotné olovo nedokáže vytvárať napätie. Tento proces ide poznať jednoducho a to tak , že stačí natiahnuť eletrolyt napríklad do hustomera. Pokiaľ je zakalený , tmavý tak už opadala aktívna vrstva z dosiek. S takou baterkou sa už osobne nebavím - nemá to zmysel... Elektrolyt musí byť priezračný jak čistá voda. Neviem o aký typ akumulátoru ide , ale pokiaľ to je klasický štartovací , tak je na FVE nevhodný a rýchle sa opotrebuje. Na to sa používajú trakčné akumulátory.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, OK, děkuju za zkušenosti.
@kocourpohodar227
@kocourpohodar227 2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku mě se osvědčilo mrtvou baterku kterou digitální nabíječka odmítla dát na 10 minut na starou nabíječku a pak teprve jí dát na novou digitální nabiječku a všechno je v pohodě .
@pumelo1
@pumelo1 2 жыл бұрын
A co takhle koupit si "zdroj stáleho proudu" 30Voltovej digitální sem sehnal za necelé 2 tisíce,ale ne v Česku, kde za něj chtěli 3200-3900🤑🤑🤑 a dávají si marži 200%, ale od polské firmy co tu má na ostravsku pobočku.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj Kocoure, tohle jsem dělal s NiMh články. Tenhle olověný nabíječka neodmítla, ale nabila ho podezřele rychle :-)
@kocourpohodar227
@kocourpohodar227 2 жыл бұрын
@@vidlak001 jo to se mi taky stalo u motorky nestartovala tak jsem ji dal na nabiječku a za 30 minut byla na 100% ale ve skutečnosti vubec nebyla nabitá a hned zdechla tak opět pomohla stará nabiječka z 90 let a ta baterka která byla podle servisu na vyhození drží do teď
@IljaMichalic
@IljaMichalic 8 ай бұрын
Dobrý deň! Mám k tomu nejaké poznámky a otázky: 1. ten vybíjací odpor je fakt pod 1 ohm? To je predsa prakticky skrat, to je menej ako žiarovka, ktorá je vypnutá (vtedy má asi 5 ohmov) a po rozžhavení vlákna má rádovo, rádovo viac! Nebola to zlá informácia, že ten odpor má menej ako 1 ohm? Podľa mňa, keby ste takto malý odpor zapojili na batériu, vybuchol by (alebo prívodný kábel, podľa toho, čo ba sa skôr prehrialo) 2. tá maximálna úroveň napätia u striedavého prúdu sa počíta ako Umax = Uef X V2 (druhá odmocnina z 2) - teda, správne, krát asi 1,42 - takže ste tú hodnotu povedali približne správne. 3. zapojiť akumulátory do série bolo vtipné riešenie, to by ma nenapadlo :-) 4. a hrozne sa mi páči Vidlákuv reostat a fakt pelne svieti! 😀 A za to oživovanie/oživenie akumulátorov bravo!
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, ze začátku to bylo tak vybité, že to tomu odporu nic neudělalo, kapacita byla stovky miliampérhodin. Po oživení by se odpor nejspíš vypařil :-)
@IljaMichalic
@IljaMichalic 8 ай бұрын
@@vidlak001 no veď práve, v každom prípade by to urobilo bum 😀 Mne išlo aj o to (aj keď som to nenapísal) 😀 - že akumulátorom nesvedčí veľmi ísť do skratu, takže ma tá malá hodnota odporu dosť prekvapila. Podľa mňa 1ohm odpor môže baterku ešte viac poškodiť.
@jirimerlin4509
@jirimerlin4509 2 ай бұрын
Pokud jsou elektrody pokryté elektrolytem tak, že nevyčuhují, NIKDY NEDOLÉVEJTE VODU PŘED NABITÍM! Objem po nabití akumulátoru vzroste! Destilovaná voda se doplnňuje až poté, kdy se akumulátor "uklidní", tedy zhruba po dvou hodinách. Oživované nebo nové STEJNÉ akumulátory se nabíjejí zásadně každý zvlášť. Následně se spojí paralelně na nejméně 10 hodin. Tím dojde k vyrovnání kapacit. Následně je možné zapojit je v sérii. Sériové zapojení akumulátorů je dobré jednou za půl roku rozpojit, nabít a zopakovat postup s paralelním vyrovnávacím režimem. Dá se to obejít použitím vhodného balancéru. A Vidláku - proud se do akumulátoru nedá "nacpat", bere si sám tolik, kolik do něj (podle stavu) vejde. Pojem "nabíjení" je sporný, jde spíš o "nasakování" nebo "cucání". Změna trafa nebo nabíječky nepomůže.
@vidlak001
@vidlak001 2 ай бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy :-) Později jsem k baterkám doplnil balancér, takže je to v pohodě.
@Honzik_S
@Honzik_S 2 жыл бұрын
Oživují se desulfátorem ale přidáš akumulátoru život o měsíc (v kamionu) max. Jak se deska začne drolit je konečná.
@Fakgcz
@Fakgcz Ай бұрын
5:24 😝
@vidlak001
@vidlak001 Ай бұрын
320 mAh :-)
@Fakgcz
@Fakgcz Ай бұрын
@vidlak001 No právě. Slyšel jsem ve videu 320mAh a to mě rozesmálo. 🤣
@Fakgcz
@Fakgcz Ай бұрын
@@vidlak001 To je kapacita trojáčkové zinkouhlíkovky, ne obří olověné baterie.😆
@zuban222
@zuban222 2 жыл бұрын
To, co tam bublá, že se to vaří, je vodík, tak u toho větrat!!! Já to dělám zásadně venku.
@lukashakl1915
@lukashakl1915 2 жыл бұрын
taky sem viděl video , z indie, kde ho rozebrali, a přetavili desky vymenil nějaké papíry, nalili nový eletrolit a bylo to
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, taky jsem to viděl :-)
@josefstora3529
@josefstora3529 Жыл бұрын
Každé ne oživování ale spíše pokusu nabití do původní kapacity se mělo spíše udělat tou bezpečnější nabíječkou z lidlu. Dal bych je paralelně nabíječka by je nabíjela delší dobu proudem 3,8a. Po ukončení nabíjení změřit hustoměrem stav elektrolytu. A teprve po té nabíjet malým proudem cca1a a nechat vystoupat napětí nad 15v. Takhle hrozí destrukce vykvašených článků. Když se to bude nabíjet velkým proudem tak většína energie se vyperlí a do akumulátoru se neuloží. Ale máte pravdu trvalo by to dlouho.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Ty akumulátory pořád fungujou. A koupil jsem si nabíječku s režimem oživování. Má to dělat nějaké pulsy. Nabíjení a oživování zdar!
@cafenet3
@cafenet3 2 жыл бұрын
jestli máš na středním sloupků jádra tr. ještě místo tak tam přímotej 3 závity ať se ti zvedne napětí , být tebou bych se radši pohlédl po akumulátorech na bázi lithia nebo po nicd louhovkách
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, výborný nápad s těmi závity :-)))
@Killeroz
@Killeroz 2 жыл бұрын
Bacha na vodík, kamarádovi teď bouchla baterka z auta do obličeje
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, ne, že bych to chtěl zažít, ale je to celkem zajímavé téma na pokus.
@user-lk8fi6fk3f
@user-lk8fi6fk3f Жыл бұрын
Ahoj, když jsem viděl Tvé video, tak jsem začal zjišťovat něco více o desulfaci. V lednu jsem narazil na videa od poláka, zkus kouknout a případně otestovat ty Tvé, které už moc nešly vzpamatovat a mohl bys pak o tom natočit další pokračování oživování akumulátoru, jestli to je reálné nebo ne. Tady jsou odkazy po sobě navázujících dílů: kzbin.info/www/bejne/gJWUfHajlpudaNk kzbin.info/www/bejne/Y5qcd5qpq7l2n7s kzbin.info/www/bejne/mXa8o4NjZ7p-aZY kzbin.info/www/bejne/mmevip6gdpqribc Tady je další video přes usměrňovací můstek kzbin.info/www/bejne/jYG4l5acrJeGeJI
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tipy. Nakonec jsem si pořídil čínskou nabíječku s oživovacím režimem. Něco to dělá :-)
@Richard-Lesniclovek
@Richard-Lesniclovek 2 ай бұрын
To dá přece rozum, že ten proud klesá jak už je baterie skoro nabitá. Ta baterie si prostě už víc nevezme. Sama má v sobě vysoký proud, tak že bys musel použít zdroj převyšující proudovým výkonem tu baterií, aby si mohl udržet vysoký proud. Takové zdroje měli na baterkárně na vojně. A také je mají na dobíjecícj stanicích vysokozdvižných vozíků. Ale jestli ta baterie má zkratový proud 1000A? Jako že moje 180AH z Avie dá až 1000A. Tak bys pravděpodobně musel mít zdroj který by dokázal 1003.6A abys ten proud udržel stále na 3.6A. Oni se asi používají zdroje s výkonem jen třeba 100A a taky už to udrží po většinu nabíjení. Ale každopádně trafo 6A max nedokáže takovým proudem disponovat. Možná by se daly lépe oživit pomocí Coca-Coly 😀🤦🏻.
@josefhomola9527
@josefhomola9527 2 жыл бұрын
🤔 Nebylo lepší pár dní smysluplně pracovat a vydělat si na nový akumulátor? Vždyť ta baterka je podle všeho po smrti a nová Pb zas není tak drahá.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, každý volí jinou cestu :-)
@LubosHutar
@LubosHutar Жыл бұрын
Tak jak to vezmeš někdo žije od výplaty k výplatě a zbyde mu pár stovek a někdo bere 70 čistýho boužel každého cesta je svým zpusobem originální
@okounlukas
@okounlukas 2 жыл бұрын
Nevím kolik tam bude těch aku v sérii ale pokud to bude jen 24V tak 20A je hodně málo na FVE, řekl bych že ty beterie půjdou brzy do kolen...
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, to uvidíme.
@hator01
@hator01 2 жыл бұрын
Pocita sa to Umax = odmocnina z 2 * Uef alebo 1,414 * Uef
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za upřesnění, tak jsem se moc nespletl s 1,4 :-)
@chozechoze6945
@chozechoze6945 2 жыл бұрын
Vyčistit akumulátor, jedla soda a voda, mám odzkoušeno. Vylít obsah aku a nqlit vodu z jednou shodou, nechat alespoň 5 hodin odstranit a naplnit nabít
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Může se to hodit.
@miselmisell4177
@miselmisell4177 2 жыл бұрын
Některá videa nejsou špatná, myslím jejich obsah a přínos pro neznalé, či nekoumáky. K tomuto videu bych dodal toto. Pochybuji, že by někto v dnešní době dělal "pokusy", jak uživit nefunkční baterku způsobem uvedeným ve videu. V době, kdy se dá skoro vše koupit. Nejen nová olověná autobaterie, ale i sofistikované zařízení odstraňující sulfát na deskách baterie. Přikládám odkaz na zařízení, které jsem odzkoušel, mám ho doma a perfektně desulfatizace funguje a zároveň nabíjí běžné olověné baterie i AGN baterky. Po troše googlování jsem našel prodejce v ČR s dvouletou zárukou. Takto si představuji smysl videí vidláka, nejen natočit video, ale i dát odkaz, který řeší zvolenou problematiku ve videu. Zde odkaz na zařízení: kzbin.info/www/bejne/hXSWgoVvmL2lobs
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, od toho jsou tu komentáře, aby to doplnily :-)
@Honzik_S
@Honzik_S Жыл бұрын
Nám se u kamionů u špatné baterky usadí na dně takové bahno a desky se drolí. Tam by nepomohlo nic. Otřesy udělají své.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, těm nepomůže ani nová kyselina, ani svěcená voda :-)
@Honzik_S
@Honzik_S Жыл бұрын
@@vidlak001 Ale jelikož jsou tam dvě (24V) Konečně jsem se dokopal koupit si batery tester abych věděl kterou z těch dvou vyhodit.-
@blesoprdnebesky3392
@blesoprdnebesky3392 Жыл бұрын
Tady někdo zkouší překonávat zkoušky od Podstaty stejně jako pan Michal z rodu Mazgalů, náš přinašeč. 🙏
@Fakgcz
@Fakgcz Ай бұрын
Jestliže měl původně 180 000mAh a teď má 320, tak má 562,5 menší kapacitu. (180000:320=562.5)
@vidlak001
@vidlak001 Ай бұрын
Ahoj, ano, odhadl jsem to na 500x.
@Fakgcz
@Fakgcz Ай бұрын
@vidlak001 Ok
@HonzaBednar
@HonzaBednar Жыл бұрын
Dříve jsem s oživováním akumulátorů taky všemožně laboroval, ovšem bez valných výsledků.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@mujhd2
@mujhd2 2 жыл бұрын
Bohužel při vysoké sulfayaci je pulzní metoda málo účinná
@Batik12
@Batik12 2 жыл бұрын
u vyřazených olověných akumulátorů je velká pravděpodobnost že kladné desky jsou už vyčerpané a rozpadené, podle dobových návodů se dalo i takový akumulátor levně opravit a to tím způsobem že šlo udělat ze dvou akumulátorů jeden a to tím že by se oba rozebrali kladné desky (ty hnědé) se vybrali pryč a místo nich by se použili ty záporné (šedé) z druhého akumulátoru protože záporné elektrody (desky) bývají většinou v daleko lepším stavu, po výměně desek kdy teda místo těch rozpadených kladných se vloží ty záporné akumulátor se uzavře a naleje se kyselina zpět, dále by se mělo nabíjet velice slabým proudem několik dní až týdnů aby se houbovité olovo na těch záporných přeměnilo, bohužel tyhle plastikové akumulátory se velice nesnadno rozebírají a už vubec problém je opět zavřít a utěsnit návod na takovouto opravu akumulátorů jsem vyčetl zde: fugner.cz/2018/08/050b-prvni-elektromobily-v-roce-1960-elektricka-trikolka-elektrotrikolka-elektrokolobezka-elektroclun-elektromatrace/
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, zajímavé :-) Ten pán je šikula, občas na něj natrefím, má i svůj YT kanál.
@Batik12
@Batik12 2 жыл бұрын
@@vidlak001 ten pan Fugner to je opravdu zajímavý člověk když vidím co za svůj život dokázal a jak pořád i ve svém věku 85let pracuje a učí nás starší i ty nejmladší školou poviné je to až k neuvěření, nejvišší čest a poklonu až k zemi kdybych ho potkal
@jaroslavzapletal8490
@jaroslavzapletal8490 2 жыл бұрын
Akumulátor se dá vybijet autozarovkou.
@mujhd2
@mujhd2 2 жыл бұрын
Něj na oživení je trafo jedna dioda a paralelně k baterií žárovka 12V cca 20w
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, tohle jsem slyšel už z více zdrojů, tak na tom něco bude :-)
@mujhd2
@mujhd2 2 жыл бұрын
Jj žárovka to v záporné pulvlně vybíjí. Ve 24hifi na to mají i aparátek s MOS tranzistorem ale 1200kč.
@dawematy8359
@dawematy8359 Жыл бұрын
sulfatace probíhá pořád pokud akumulátor není nabitý na 100%
@tomaskato834
@tomaskato834 2 жыл бұрын
Naládovat do baterky 200Ah abych z ní pak dostal 34Ah, jo to se fakt vyplatí 😁 Teorie je krásná věc, ale na ohřání kafe dostanou ty baterky čočku proudem 100 A, nevím nevím, jestli jsou v kondici to tu minutku zládnout táhnout. K použití se to blíží, ale použitelné to bude, až si z toho šroťáku doneseš ještě tak dalších 10 kousků. Proč ? Protože tohle není zatím skutečná baterie, ale jen takový malý kondenzátor. Jakmile k tomu připojíš ten koupený měnič, tak jen jeho režie v chodu naprázdno..... no však uvidíš, chybama se člověk učí Tahle zima bude pro to olovo poslední RIP.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, tohle byl první cyklus, třeba ještě baterky potěší :-)
@korkox5093
@korkox5093 2 жыл бұрын
My nabíjíme nebo oživujeme batery velkou nabíječkou na vozíku batery healer / doctor nebo neco takoveho a dokaže to oživit baterie co mají třeba jen 6v nabíjí to stylem impulzů kdy to davá třeba i padesati amperove impulzy po 24h je nabyto skusil bych si spíše pujčit lepší nabiječu co umí i oživovat moc levná zaležitost to není proto asi pujčit
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, ano, do firmy, co má hodně akumulátorů se to hodí.
@robobears
@robobears 2 жыл бұрын
Videl som video,vo firme kde likvidujú,pardon ekologicky recyklujú olovené batérie menia po roku nakladač, jednoduchou ho kyselina rozlepta.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, zajímavé, ale dává to smysl... leda by měli plastovou lžíci.
@filipbasta6697
@filipbasta6697 2 жыл бұрын
Naprosto škoda času. I nové akumolátory tohoto typu jsou pro FVE k ničemu, protože se do dvou roků rozpadnou elektrody, nejedná se o trakční akumulátor. Pokud mne řekne děvet lidí z deseti nějaké doporučení tak asi je velká chyba udělat to špatně. Olova patří do šrotu.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, OK, respekutuju to :-)
@aleskrajtl3793
@aleskrajtl3793 2 жыл бұрын
já bych byl trpělivej a počkal si těch několik dní a vydělo by se
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, to souhlasím :-)
@janvanik8945
@janvanik8945 2 жыл бұрын
Pravá vidlákovina by byla, udělat si akumulátor od základu sám. Odlejt si desky, sletovat si je dohromady by neměl být takový problém. V Pakistánu to dělaj na ulici.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, to jo... a místo elektrolytu do toho načůrat :-)
@115mafian
@115mafian Жыл бұрын
Vidláku to i Nikola Tesla by záviděl tvůj zápal pro věc
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, ten aku už asi půl roku funguje :-)
@vyrobaleosnovak
@vyrobaleosnovak 2 жыл бұрын
Olovo se nevyplati, jděte do lithia
@pumelo1
@pumelo1 2 жыл бұрын
Víš kolik stojí takové 2 LiFePo.Vidlák chce ušetřit🤣🤣🤣. Tak zkouší za babku pokud oživí tyto olověné,třeba najde nějakou, co bude ještě min na 60-70% výkonu. Lidi vyhodí věcí,nejen baterie do sběrného dvora! A stačí být trochu kutil a máš věc opravenu.
@vyrobaleosnovak
@vyrobaleosnovak 2 жыл бұрын
@@pumelo1 taky tam je vidět ta efektivita toho olova, narval do nich 6 kWh a dostal ven cca 800 Wh na jednom kuse tak i kdyby 1,6 kWh a to se vyplatí. Mi máme nové liion Nmc za 3-4 tis za 1 kWh mám doma 13 kWh uloziště a půjdu ještě aspoň o 100% nahoru. Do olova je nesmysl ukládat není efektivni
@pumelo1
@pumelo1 2 жыл бұрын
@@vyrobaleosnovak za 3-4 tisíce jo??? 🤣🤣🤣To su ukradl kde???🤔 1KWh je v řádu min 15-20 tisíců u lifepo u různých výrobců
@vyrobaleosnovak
@vyrobaleosnovak 2 жыл бұрын
@@pumelo1 nekradem kupujem, lifepi mám Do 6000 kWh
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj Leosi, čekal jsem, že to někdo řekne :-)
@lukassaiz105
@lukassaiz105 2 жыл бұрын
boze to je paskvil. ty si fakt jenom vidlak. ale osobne si myslim ze to jenom hrajes kvuli sledovanosti.
@milankasal8526
@milankasal8526 Жыл бұрын
Tak se na to nedívej ! Chtěl to zkusit a přemýšlí u toho a výsledky komentoval zcela správně.
Záchrana autobaterie
18:55
Mirek Dvorak
Рет қаралды 14 М.
Polská Čína koupená na Allegru
46:25
Killeroz
Рет қаралды 107 М.
Почему Катар богатый? #shorts
0:45
Послезавтра
Рет қаралды 2 МЛН
Vampire SUCKS Human Energy 🧛🏻‍♂️🪫 (ft. @StevenHe )
0:34
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 138 МЛН
Pájení na tvrdo elektrickým obloukem
27:07
Vidlák
Рет қаралды 22 М.
Uzemnění FVE - neřešitelný problém hoši!
17:06
amperak
Рет қаралды 126 М.
Motor z pračky jako generátor?
28:16
Vidlák
Рет қаралды 38 М.
Proč hoří elektrokoloběžeky
19:34
COOLTECH
Рет қаралды 18 М.
Jaké má být napětí nové autobaterie?
9:34
bateriecepek
Рет қаралды 42 М.
LiFePo4 úložiště solární energie
9:10
Sunny boy & Carrots
Рет қаралды 17 М.
Vnitřní odpor autobaterie | Zjisti stav autobaterie
11:19
bateriecepek
Рет қаралды 14 М.
Почему Катар богатый? #shorts
0:45
Послезавтра
Рет қаралды 2 МЛН