Pavel Gabzdyl, Vše, co jsme věděli o Měsíci, je jinak

  Рет қаралды 154,347

Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárna a planetárium Brno

11 жыл бұрын

19. února 2013, Hvězdárna a planetárium Brno

Пікірлер: 96
@janfurjel2556
@janfurjel2556 4 жыл бұрын
ak vrazila do zeme iná planéta a z toho vznikol mesiac čo potom vrazilo do jupitera keď je plynný a má tolko mesiacov?
@lubsus5189
@lubsus5189 8 жыл бұрын
Vysvětlení zrakové iluze většího měsíce či zimního slunce a souhvězdí na obzoru je jednoduché a jediné: ukazuje, jakou měrou je naše vnímání determinováno naší zkušeností. Podobný efekt nastává při pozorování sbíhajících se či rozbíhajících se kolejí nebo Müller-Leyerových obrazců. Na obzoru vidíme nejrůznější objekty, ke kterým automaticky odhadujeme vzdálenost - odhad vzdálenosti a rychlosti potenciálního predátora (dnes např. auta) je funkce evolučně poměrně důležitá. Zkušenost (intuice) praví, že čím dále jsme od objektů, které nám slouží jako orientační vodítka, tím jsou ty objekty menší. Proto se měsíc na obzoru, plném prvků vztažné soustavy směrem k obzoru se zmenšujících objektů, jeví daleko větší, než vysoko nad obzorem, kde se naše zraky "nemají čeho chytit" a vztažná soustava tedy chybí. Zájemcům doporučuji seznámit se s knihou Denise D. Cumminsové "Základy experimentální psychologie" (str. 59 - 61).
@chrkprk
@chrkprk 10 жыл бұрын
ty komentáře jsou tak podivné,kdyby šlo o fotbal nebo o politiku tak to ještě chápu,ale pod přednáškou o měsíci?samozřejmě že za dvacet let bude říkat zase něco jiného,protože za dvacet let se zjistí spousta nových informací,proč ho to tak rozzuřilo?
@vladimirkusyn7219
@vladimirkusyn7219 4 жыл бұрын
Měsíc má třetinu hmotnosti Země a přitažlivost je na něm šestinova, to je známo z minulého století, kdy tam Armstrong udělal první krok, víceméně skok! Vladimír Kusyn Vítkovice vkusyn@centrum.cz
@krajtl
@krajtl 11 жыл бұрын
Myslím že rozdílné vnímání velikosti u horizontu a v nadhlavníku lze pohodlně vysvětlit vývojem mozku člověka který žil na stromě či ve stepi a ohrožení z oblohy hrozilo minimálně (či mělo minimální možnosti účinné obrany vyžadující lokalizaci). Z hlediska fyziologického jsme na tom v pohledu na hvězdy podobně jako ta kantova prasátka. Možná že pokud bude dostatečné prosycení populace astronomy tak to evoluce časem změní ;-D
@inakalusova2188
@inakalusova2188 8 жыл бұрын
Zajímavé...
@janmacek1648
@janmacek1648 6 жыл бұрын
vědci v komentářích bojují se svými znalostmi z youtube videí o vetřelcích dávnověku a proti nim stojí několik století výzkumu (opravdu výzkumu). Kdo má asi pravdu?
@petrstk
@petrstk 9 жыл бұрын
Pan Gabzdyl má v prvních dvaceti minutách nejméně dvě chyby v číslech: pokud den trval 3 hodiny, tak Slunce vyšlo a zapadlo během zhruba 1,5 hodiny, ne 3. A přednáší o něm už 20 let, takže za tu dobu se Měsíc vzdálil o 60 cm, ne o 30.
@stanislavbandur7355
@stanislavbandur7355 8 жыл бұрын
+Petr Stehlík ono je asi to že sa otočil každých 6hod (čo omieľajú vedeckopopulárne videá) potom dosť problematické ak nevieme či deň je čas kedy je nad jedným bodom povrchu svetlo alebo sa myslí celá otočka (asi by sa mala myslieť celá otočka a potom by to malo byť 6hod) - odhliadnuc od toho, že sa spomína východ a západ slnka v trojhodinovom intervale (čo zasa vychádza na 6hod) a vzďaľuje sa 38mm ročne, takže skoro 80cm
@Krysar
@Krysar 7 жыл бұрын
TAK JAKO, dáš si tak dlouhej název, že i na kanále mi to ukáže "blabla..." a "..."???
@stanislavjanousek9781
@stanislavjanousek9781 7 жыл бұрын
Krásná ukázka toho, jak je pravda relativní a plastická. Před dvaceti lety nám tvrdil pravdu. Dnes vše pravdivé tehdy neplatí a opět se dozvídáme novou pravdu, která bude mít ovšem ještě kratší životnost. Je tomu zřejmě proto, že se tehdejší i dnešní tvrzení neopírají o dakta, ale o doměněnky, které mají asi stejnou hodnotu, jako domněnka té slečny z diskuse, že je Měsíz
@hartman12349
@hartman12349 7 жыл бұрын
Jo jo , to se to zkouma a delaj se elaboráty když nam na to všichni davaj peníze :-)
@MartianCZ
@MartianCZ 7 жыл бұрын
k té pravdě se ale postupně přibližujeme a pomáhají tomu různá měření a fotografie stále lepších sond a satelitů, to nejsou domněnky
@Czeckie
@Czeckie 6 жыл бұрын
co to jsou za kecy? takhle věda vždy fungovala
@janmacek1648
@janmacek1648 6 жыл бұрын
já nevěřím na gravitaci, protože je to zatím málo zkoumaná teorie... takto opravdu uvažuješ???
@tienovlas
@tienovlas 7 жыл бұрын
takže o vzniku mesiaca nevieme ani prd. je to len nová myšlenka na ktorej sa pár vedcou zhodlo. takže je to " prepracovaná teória"teória je stále len teória"
@dastourak
@dastourak 6 жыл бұрын
...kdysi hóóódně dávno sem byl dotažený jinou rasou :-) měsíc je uměle vytvořený dokonce už i do TV se přeci dostalo že Měsíc nevznikl jako ostatní planety a tvrdí to ti vaši vědci :-) ...čááu :-)
@dastourak
@dastourak 6 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/jnbHhKt4p9GJiZY
@bezD1
@bezD1 3 жыл бұрын
Velikostní záhada měsíce ? Napadla mne atmosférický vliv. Pohled na měsíc pod úhlem nad obzorem skrze atmosféru, zvětšuje více měsíc, tedy jako čočka, oproti přímému pohledu na měsíc , skrze atmosféru země.😀👍
@01sagana
@01sagana Жыл бұрын
No hlavně, že začátkem 70. let min.stoleltí Američané ukončovali program Apollo, tak prohlásili, že Měsíc už je dostatečně prozkoumaný, proto se tam už nebudou vracet. :))))
@matikanaprd
@matikanaprd 6 жыл бұрын
když po vzniku Země trval den 3 hodiny a člověk v práci tráví třetinu dne, tak to bych chodil do práce na hodinu?
@romanhanajik3185
@romanhanajik3185 5 жыл бұрын
raz za týždeň na 1-2 dni. :D
@laayosh5317
@laayosh5317 Жыл бұрын
jakákoli teorie platí do té doby, dokud ji nenahradí nová teorie ... takže víme, že nic nevíme, aneb každých 50-100 let se budeme učit něco jiného🤣
@borisnavratil
@borisnavratil Жыл бұрын
A co je na tom zvláštního, věda není dogma.
@m81copper85
@m81copper85 9 жыл бұрын
spíše by mně zajímalo kdo ho platí :) nejvíce mně pobavil z tím jak mozek vidí větší mněsíc když je nad horizontem a pak ho zase vidí menší když je víše , ono si každy muže udělat pokus : udělejti na zahradě/nebo jinde bod , počkejte až bude mněsíc v uplnku , od vytčeného bodu si odmněřte jeden metr , pak si třeba z kartonu udělejte "kukátko" a do toho kartonu kulatou diru tak velkou aby když bude karton na vytyčeném bodě, a vy se divaly metr od vytyčeného bodu , aby mněsic "zapnil celou diru " a pak mužete sledovat "kukátkem" mněsíc celou noc . takže pokud se mozek plete a dělá "kraviny" a vi pak vidite to co není , tak ten karton se plest nemuže nemá mozek že :))))))))) dotyčný keca kraviny nic víc :) a jak já z oblibou říkám , všechno je jinak až se to provali to bude mezec :)
@MultiKasparek
@MultiKasparek 6 жыл бұрын
Všechno je jinak, Ondro. Snad jsi v uplynulých třech letech zapracoval nejen na kukátku v papundeklu, ale i na pravopise jazyka českého.
@MasakTeritory
@MasakTeritory 8 жыл бұрын
Ale ani jedna poznamka o atmosféře.Nebo jsem to preslechl? Jaka je tam atmosfera a z ceho se sklada?
@siloton
@siloton 7 жыл бұрын
Co třeba 37 minuta?
@georgeperryschultz5587
@georgeperryschultz5587 7 жыл бұрын
Nemá atmosféru? A to si ten člověk říká vědec?
@ignacschnurer7241
@ignacschnurer7241 3 жыл бұрын
Keď ste taky odbornik ,Tak prečo sa určite snimki a zabery nigdi neukazali? A prečo sa nigdi neukazuje otvratena strana. A nazaver prečo sa nediskutuje o vyroku americkeho prezidenta
@Thales_WH
@Thales_WH Жыл бұрын
Retardům nemá smysl některé věci ukazovat, stejně by to nepochopili.
@nigreon
@nigreon 7 жыл бұрын
Přednáška dobrá, ale nechce se mi věřit, že by přednášející neslyšel o refrakci.
@radkosmejkal8800
@radkosmejkal8800 3 жыл бұрын
Pro mě je to těžké pochopit s pojmem refrakce
@Xiskra
@Xiskra 8 жыл бұрын
nejdriv byl problem aby vysvetlili jak vznikl mesic po srazce nejakeho jineho telesa se Zemi par teoriemi, a pak v klidu uz najednou mame dva mesice nejprve ktere se srazi v jeden, coz zase podporuje dalsi nejakou teorii ::))) krome nekolika dobrych informaci je to jinak vedecka demagogie :)
@somtu16
@somtu16 8 ай бұрын
Ludske teorie sa mania kazdu chvilu. Jedina nemenna pravda je v Bibli. Gn 1:14-18: "A Bôh riekol: Nech sú svetlá na nebeskej oblohe, aby delily deň od noci, a budú na znamenia, na určité časy, na dni a na roky. A budú svetlami na nebeskej oblohe, aby svietily na zem. A bolo tak. A Bôh učinil dve veľké svetlá, väčšie svetlo, aby panovalo nado dňom, a menšie svetlo, aby panovalo nad nocou, a tiež i hviezdy. A Bôh ich dal na nebeskú oblohu, aby svietily na zem a aby panovaly nado dňom i nad nocou a aby delily svetlo od tmy. A Bôh videl, že je to dobré."
@lenkacervena8093
@lenkacervena8093 2 жыл бұрын
Víme už dneska, proč se zblízka Měsíc zdá větší? :)
@ignacschnurer7241
@ignacschnurer7241 3 жыл бұрын
A prečo sa mlči o vyroku prezidenta ze sa uš nigdy na mesiaci nevida ziadna lucka posatka?
@astrollordwesmirnaut3634
@astrollordwesmirnaut3634 5 жыл бұрын
Není snad naprosto zřejmé, že měsíční moře na přivrácené straně má přirozeně nasvědomí zemská gravitace, stejně jako má Měsíc z těch 2/3 nasvědomí příliv a odliv?:)
@petrrajko6372
@petrrajko6372 4 жыл бұрын
Pořád se jen předpokládá .A stále se nic neví .Teorie a pořád jen teorie .Teorie není fakt .
@radkosmejkal8800
@radkosmejkal8800 3 жыл бұрын
Jak je mozny že měsíc je samý kráter oproti zemi atd
@borisnavratil
@borisnavratil 3 жыл бұрын
Cože😂
@marekoravec8387
@marekoravec8387 3 ай бұрын
Humus
@jirikondr793
@jirikondr793 6 жыл бұрын
Nejpravděpodobnější je první teorie vzniku Měsíce.Hmotnost Měsíce tvoří jeden a čtvrt procenta hmotnosti Země.Je málo pravděpodobné aby pro vytvoření hmotnosti Měsíce byla potřebná srážka s tělesem u kterého je reálnější stabilní oběžná dráha.Poměr hmotnosti Země ku hmotnosti Měsíce je podobný jako poměr hmotnosti kamených jader velkých plynných planet ku hmotnosti jejich měsíců.Ing.Kondr.
@helenamiskovcikova2645
@helenamiskovcikova2645 4 жыл бұрын
To su tajomstva objaviteĺov minulosti nedokazatelne teda nedoverihodne tarani ny ktorymi oblbuju svet
@pravdaovesmiru4613
@pravdaovesmiru4613 5 жыл бұрын
Měsíc se pohybuje po nebeské klenbě, stejně jako slunce - informace.top/zeme-je-plocha-s-klenbou/
@borisnavratil
@borisnavratil 2 жыл бұрын
Hňupe…
@karelvlach9645
@karelvlach9645 5 жыл бұрын
nejhorší článek věnovaný Měsíci, ,který jsem vyslechl...
Petr Kulhánek, Jaký je náš vesmír - milníky současné kosmologie
1:21:43
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 86 М.
Ing. Tomáš Přibyl, Klepání na hvězdnou bránu
36:22
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 56 М.
Универ. 10 лет спустя - ВСЕ СЕРИИ ПОДРЯД
9:04:59
Комедии 2023
Рет қаралды 2,8 МЛН
Final muy inesperado 🥹
00:48
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 19 МЛН
WHO DO I LOVE MOST?
00:22
dednahype
Рет қаралды 75 МЛН
Rozhovory o vesmíru - Co přijde po Einsteinovi?
54:34
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 39 М.
RNDr. Jiří Grygar, CSc., Žeň objevů 2016
2:05:16
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 62 М.
Rozhovory o vesmíru - Holografický vesmír
1:02:20
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 45 М.
Mgr. Tomáš Petrásek, Ph.D., Volání do ticha: jak se dorozumět s mimozemšťany
1:39:33
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 123 М.
Tomáš Přibyl, Rande s kometou
1:21:11
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 43 М.
Tomáš Přibyl, Apollo - sny a skutečnost
1:14:00
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 42 М.
Přednáška Doba změn, RNDr. Václav Cílek o osobní připravenosti na krize
56:50
Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce
Рет қаралды 88 М.
Tomáš Přibyl, Když padají rakety
1:10:26
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 59 М.
Kterak nás sežere čínský kosmický drak - Ing. Tomáš Přibyl
1:40:34
Jihlavská astronomická společnost
Рет қаралды 21 М.
💅🏻Айфон vs Андроид🤮
0:20
Бутылочка
Рет қаралды 736 М.
iPhone 12 socket cleaning #fixit
0:30
Tamar DB (mt)
Рет қаралды 52 МЛН