Pellet czy pompa ciepła? Co lepsze dla instalacji grzejnikowej? Jak sprawdzić jakość pelletu?

  Рет қаралды 64,734

Goleniewski - Pompy Ciepła

Goleniewski - Pompy Ciepła

Күн бұрын

Пікірлер: 118
@piotrbach6896
@piotrbach6896 2 ай бұрын
Nie dałem rady obejrzeć do końca. Ale gratulacje za merytoryczne przygotowanie oparte o wiedzę na temat peletu z internetu. Brawo !!
@musicmachine.
@musicmachine. 3 ай бұрын
Nie ma ognia nie ma grzania! tak myślą ludzie którzy inwestują w pellet nadmienię jeszcze że trzeba by doliczyć obsługę prądową takiego kotła która tez jest nie mała .Bardzo profesjonalnie wyjaśnione .Pozdrawiam
@grzdyk
@grzdyk Күн бұрын
Mnie się kuźwa podobało szczególnie końcówka
@vintagemann
@vintagemann 3 ай бұрын
Mam swoje drewno, mam piec V klasy z buforem na zgazowanie. Tanio? Może i tak. Jestem w trakcie budowy nowego domu i od początku byłem zwolennikiem pompy ciepła. Nikt nie bierze pod uwagę kosztu transportu drewna, robocizny jaką trzeba włożyć w jej przygotowanie, swojej roboty może nie liczymy, ale jak nie możeszsam tego drewna porąbać bo na przykład masz chory kręgosłup albo doskwiera Ci brak czasu, to co wtedy? , Przerzucenie opału zimą do kotłowni, te ciągłe podkładanie bo w nocy chata zimna się robi jak masz mniej ocieplony dom. Wszyscy tylko złotówki liczą. Nie mówię że liczenie pieniędzy nie jest ważne bo jest, ale czasem trzeba spojrzeć na to z szerszej perspektywy.
@grzegorzrutkowski425
@grzegorzrutkowski425 3 ай бұрын
Nie ma urządzeń bezobsługowych. Każde źródło ciepła wymaga uwagi osobistej lub zlecenia do serwisu.
@80nostra
@80nostra 3 ай бұрын
Na taki materiał czekałem bo miałem dylemat PC czy Biomasa. Dziękuję i pozdrawiam
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 3 ай бұрын
Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej. Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery. Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20. Z moich obserwacji i karty katalogowej klimatyzatora wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
@DominikCBR
@DominikCBR 3 ай бұрын
Świetny odcinek ! Jak się tak zerknie w komentarze to można stwierdzić że ludzie chcą podważać prawa fizyki... ale cóż 80% naszego społeczeństwa nie ma pojęcia co to jest energia. ile za nią płacą, ile kosztuje kwh energii cieplnej itd.....
@ms24583
@ms24583 3 ай бұрын
Panie Łukaszu. Czy jezeli mam grzejniki aluminiowe np 15 zeberek zasilane pex 16 z rozdzielacza to czy takie wykonanie dyskwalifikuje instalacje do pompy ciepła?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Rura pex 16tka ma wymiar wew ok 12mm czyli prawie 1/2 cala . W latach 90tych grzejniki podłączało się nawet miedzią 12ką czyli średnica wew 10 mm. Co do grzejnika to nie jest ważne czy ma Pan grzejnik stalowy aluminiowy czy żeliwny. Najważniejsza jest powierzchnia grzejnika. Im większa tym możemy zasilić go niższą temperaturą co wpłynie pozytywnie na COP pompy.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 3 ай бұрын
Ile masz żeberek średnio w całym domu na 1m2 powierzchni ogrzewanej? Czy dom ma ocieplenie ścian, stropu, podłogi?
@AntoniKenig
@AntoniKenig 3 ай бұрын
Kolejny merytoryczny odcinek. Nie możemy zapominać że jest w społeczeństwie dość duża grupa osób którzy zrobią wszystko żeby płacić więcej i jeszcze utrudniać sobie życie, przykładów można mnożyć, a palet to tylko jeden z nich. Pozdrawiam serdecznie.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 3 ай бұрын
Czy rekuperacja się opłaca? - oszczędność przy pompie ciepła budynek 250m2 to 1200 kWh prądu elektrycznego a koszt instalacji rekuperacji 25tys zł Ocieplenie 15cm styro ściany, 25cm wełna dach, podłoga styro 8cm, dół podłogówka a góra grzejniki Sezon z rekuperacją zużycie prądu 7450kwh a bez rekuperacji 8600kwh (została założona po siedmiu latach od zakończenia budowy).
@janek1976
@janek1976 3 ай бұрын
Zwykły dom, bez dodatkowych wysiłków na etapie budowy w kierunku uzyskania jego jak największej szczelności i tak będzie miał spore straty na wentylacji mimo zamontowane rekuperacji. Takie dodatkowe straty związane z dodatkową, "poza rekuperacyjną" wymianą powietrza to ok. 0,15-0,20 n/h - czyli 15-20% calkowitej objętości powietrza wewn. na godzinę. Takie są fakty niestety. Też zastanawiałem się nad "do montowaniem" wentylacji mechanicznej w istniejącym domu, ale zrezygnowałem dla tej oszczędności którą podajesz.... (u mnie by to było ok. 5000kwh zamiast 6 tys.) 😊
@TheGwiazdek
@TheGwiazdek Ай бұрын
@@janek1976 Też się mocno zastanawiam nad montażem reku, chociażby dlatego że po wymianie okien na 3 szybowe w sypialni nie da się spać i robi się duszno. Jak mam mieć okna na mikrouchyle to mocno rozważam rozwalenie połowy domu i montaż reku :)
@mariuszmierzwa8174
@mariuszmierzwa8174 3 ай бұрын
Pan Justyn Nowakowski dobrze podsumował Pana materiał. Szczerze szacunek za wieloletnie doświadczenie w pompach. Ale jeżeli nie zna się Pan na Pelleciakach to nie zachowuje się Pan jak Waldek organista?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Panie Mariuszu. Dziękuję za komentarz . Odnoszę wrażenie że po spędzeniu tych 2 tygodniu (6-7godzin dziennie ) w internecie na zbieraniu informacji o "peleciakach" mam podstawy żeby potencjalnych użytkowników kotłow na pellet rzetelnie uświadomić. Po tych 2 tygodniach pracy wiem np. że akurat kotły sprzedawane przez firmę gdzie dyrektorem technicznym jest Pan Justyn, są prawdopodobnie najlepsze i najmniej obsługowe na rynku. Ja nie negowałem kotłów pelletowych jako złych tylko przedstawiłem że najważniejszym sukcesem tego źródła jest zakup pelletu dobrej jakości. To sam pellet generuje problemy a nie kocioł. A klient końcowy powinien wiedzieć co się wiąże z zakupem słabego pelletu. I też należy obiektywnie pokazać ile ten dobry pellet kosztuje i ile może kosztować w niedalekiej przyszłości. Pozdrawiam
@Rafal38
@Rafal38 3 ай бұрын
Z tym COP to poleciałeś 4.0 to max dla takich domów co pokazujesz to będzie raczej koło 3 niż 4 a nie 5 czy 6.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Panie Rafale to nie wybrane domy dla celów filmu tylko inwestycje do ktorych podjechałem na szybko bo bylo blisko. Nam COP wychodzi między 4.0 a 5.5 , nawet 6.0 . Zrobimy o tym odcinek szczegółowy. Co o tym decyduje. Pozdrawiam
@szef_fabryki_azbestu
@szef_fabryki_azbestu Ай бұрын
​@@LukaszGoleniewskiCzy ten COP jest wyliczany z faktycznego zużycia prądu (licznik) i dane z ciepłomierza, czy może bierzecie dane podawane przez pompę na słowo honoru? Widziałem kilkukrotnie COP zawyżony przez pompę. Ciekawy jestem jak powszechne jest to zjawisko (takie zawyżanie).
@brejnus
@brejnus 3 ай бұрын
Można zastosować pompę ciepła w starym, słabo odizolowanym domu tylko za jaką cenę !?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Zapraszam na dzisiejszy odcinek. Pozdrawiam
@SwordOfUltimate
@SwordOfUltimate 3 ай бұрын
Dom lata 80te, 200m2, 5cm styropian, grzjniki 100% za prąd za 12msc zapłaciłem 4200zl. Pompa ciepła ehs mono quiet 12kW,
@wojtas-4
@wojtas-4 3 ай бұрын
bajki dzieciom!!!
@---ro3dm
@---ro3dm 3 ай бұрын
​@@wojtas-4Niekoniecznie. Jak utrzymuje 16st to realne...
@hobbysta3376
@hobbysta3376 3 ай бұрын
Kupiłem pelet u lokalnego producenta, pracuje tam mój znajomy więc mam pewność skąd pochodzi i jak jest robiony. W dobie drożyny ludzie oglądają złotówkę kilka razy zanim wydadzą. Niestety łatwy przelicznik funkcjonuje - więcej za mniej. Stąd te narzekania na jakość. Druga kwestia piec - są takie co sobie radzą bardzo dobrze z różną jakością, ale są co pelet musi być cacy. Jaki czynnik i budowę ma pompa o współczynniku COP 5. Przy jakiej temperaturze zewnętrznej?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
NP. Przy średniej temperaturze sezonu grzewczego +3C (zewnętrznej) temperaturze zasilania +35C. I pracy na modulacji ok 50% mocy. Takie wyniki są jak najbardziej do osiągnięcia. Pozdrawiam
@ArkusS
@ArkusS 3 ай бұрын
Witam Mówi Pan o budynku niby słabo ocieplony 3 warstwowy a na zdjęciach widać budynek z minimum 3warst ściany plus ocieplenie styropianem.Pokaz mi Pan nowy budynek z 4 warstwowa ściana budynku. Dodatkowo uważam że kocioł peletowy też może chodzić 24 godzi na dobe.Na dodatek jeśli na zewnątrz temperatura idzie na plus też mniej peletu idzie.Dodatkowo Pan nie uwzględnił strat związanych z wilgotnością powietrza i strat z wentylacji.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
W tym odcinku nie skupiam się na ociepleniu budynku tylko koszcie wytworzenie jednostki ciepła czyli 1kWh przez kociol peletowy i PC. Nie liczę tu szczegółowo strat, przyjąłem jakiś współczynnik ( w/m2 ) .Te godziny które podaję to czas pracy kotła " zwykłego smieciucha". Służy to do pokazania jaka jest możliwośc zmniejszenia parametru zasilania na grzejnik. Miało to na celi pokazanie że grzejąc bez przerwy 24h na dobę możemy zejść z tym parametrem co akurat pozytywnie wplynie na COP pompy ciepła. Zgadzam się z Panem że kocioł na pellet może pracować 24h na dobę, nie podnosiłem takiego argumentu. Pozdrawiam
@ArkusS
@ArkusS 3 ай бұрын
@@LukaszGoleniewski Miał Pan na myśli smieciucha a mówił o plecie to trochę zmienia postać rzeczy Kwestia ocieplenia też robi duża roznice..Ja uważam że Pompa ciepła jest fajna dla nowych budynków z ogrzewaniem podłogowym.Wtedy te parametry zasilania są ok.Ale na instalację grzejnikowe to za mało.Ja poczekam na PC o wyższych parametrach na chyba CO2 bodajże.Bardzo fajne filmy tylko troche niejasności.Pozdrawiam
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
@@ArkusS inaczej to wytłumaczę. Ludzie którzy grzeją smieciuchami palą kila godzin dziennie i wtedy faktycznie wysyłają na grzejnik z tego pieca 60,70 stopni. Taki grzejnik oddaje przez ten czas określoną ilość ciepła. Gdy na ten sam grzejnik podamy tylko 45C ale przez 24h na dobę dostarczymy tą samą ilość ciepła w skali doby. Te instalacje grzejnikowe nie potrzebują wysokiego parametru z pompy ciepła jak wszyscy myślą. Przy -20C na zewnątrz wystarczy tam 45stopni . Podłogówka przy tej temp zewnętrznej dostaje do 35C. 10 stopni różnicy to ok 20% mniejszą sprawność PC. Na tych wszystkich zdjęciach widział Pan również krzywe grzewcze ustawione w tych pompach " na powrocie" , zasilanie miało w tych przypadkach ok 5C więcej. Problem rachunków grozy polega na tym że tam gdzie One występują ustawiamy jest wyska krzywa grzewcza - 20/65C , -10/55C , 0/50C , +10/ 45C. Zupełnie niepotrzebnie! A czasem widzi się przykłady że ktoś ustawił pompę stałotemperaturowo +60C niezależnie od temp zewnętrznej, tylko dlatego że wiedział że na kotle śmieciuchu byla wczesniej taka temperatura, a to już całkowicie dramat dla sprawności układu z PC . Kocioł na pelet jeśli produkuje całą dobę ciepło też nie musu wysyłać na grzejnik wysokiego parametru tylko ten sporo obniżony. Dla średniej temp zewnetrznej +3C na taki grzejnik wystarczy +37C przez pełną dobę. W skrajnych przypadkach gdzie jest to stalotemperaturowe ustawienie 60C zasilania to jest różnica 23C czyli 46% gorsza sprawność. Dodatkowo PC inwerterowa zamiast pracować przez 24h na modulacji 50% to pracuje 12h na 100% bo np ma ustawione godziny dzienne 22C w domu a nocne o obniżenie 18C i faktycznie pracuje tylko 12h na dobę. Tu dodatkowo dochodzi kolejne 20% na sprawności dzięki samemu zmniejszeniu mocy pompy o połowę. W skrajnych przypadkach takiego złego zarządzania praca układu grzewczego mamy rachunek za ogrzewanie zamiast 5-6 tys to 10-12 tys , nie dlatego że jest zła pompa ta czy inna tylko że źle jest to wszystko poustawiane.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 3 ай бұрын
​@@ArkusSDom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej. Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery. Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20. Z moich obserwacji i karty katalogowej klimatyzatora wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
@ArkusS
@ArkusS 3 ай бұрын
@@ukaszw.5461 Pan grzał w okresie przejściowym klimatyzatorami więc zużycie małe.Przy minus 20 by było nie za bardzo.A farelki do Pompy ciepła nie ma co porównywać bo farelka grzeje oporowi i do tego dochodzi zużycie wentylatora i grzałki oporowej.Jedynie można sprawdzić gdy PC załączy jednocześnie grzałki wtedy porównywaćPs 20 stopni w domu na instalacji grawitacyjnej nie masz Pan grzyba na ścianach ?Jak dla mnie 20 stopni to za malo
@slaweklyson
@slaweklyson 3 ай бұрын
Puki ceny szaleją wole zostać przy moim kopciuchu -Kocioł 5 Klasa Ekodesign i dalej spalać drewno
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Jak najbardziej każdy ma prawo grzać w taki sposób jak chce, byle oponami Pan nie palił ;), a komfort to też nasza " spokojna głowa". pozdrawiam
@krystynab.8707
@krystynab.8707 3 ай бұрын
ja mam pellet i wychodzi mi naprawdę niedużo za cały sezon grzewczy, rodzice mają pompę ciepła.. każdy powinien wybierać to na co ma chęci, co jest dla niego najlepsze. Ale przy wyborze pompy ciepła ważne by kierować się tym czy posiada badania wykonane w akredytowanym laboratorium znajdującym się na terenie UE, do końca roku wszystkie muszą mieć o czym mówił Minister Bolesta : kzbin.info/www/bejne/gouuf2qriZyBqqs
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Zapraszam dziś wieczorem na odcinek:). Pozdrawiam
@pio6699
@pio6699 3 ай бұрын
Miałem pellet po 2 latach zmieniłem na pompe i dołożyłem paneli Niebo a ziemia. W pompie nic się nie robi.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Zapraszam na najnowszy odcinek. Już jutro. Pozdrawiam
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 3 ай бұрын
Moim zdaniem do nowych budynków o średniej powierzchni (120-150m2) z podłogówką i dobrym ociepleniu, najlepiej pompa ciepła split + awaryjnie np. duża koza w salonie. Do miasta starsze budownictwo (grzejniki) ogrzewanie gazowe lub pellety. Na wieś starsze budownictwo (słabsze ocieplenie i grzejniki) kocioł dwupaliwowy na drewno/pellety i klimatyzacja do dogrzewania w okresie przejściowym.
@bullet2391
@bullet2391 3 ай бұрын
zobacz też ile kosztuje pompa ciepła w zakupie z montażem, a ile kocioł na pelet. Tego nikt nie bierze pod uwagę. Nie neguje i nie krytykuje bo sam byłem zafascynowany pompą ciepła, ale jak policzyłem koszt pompy ciepła, fotowoltaiki oraz magazynu Energi to mi się odechciało. Był też pomysł na panele na podczerwień i tak też dom powstał, teraz jest problem bo spiżarnia mała, a okazało się, że mogę jednak palić peletem. Miejsca na kocioł nie ma. Pomyśl i decyzja padła na Kominek z peletem. Czas pokaże co to z tego wyjdzie.
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL 3 ай бұрын
​​@@bullet2391no ile ? Teraz tak pompy spadły na ryj że to masakra .. oczywiście są firmy naciągacze ktorzy za pompę która kosztuje za samo urządzenie 8-10tys z montażem 45tys... Mnie pompa z montażem , zasobnikiem i cała armatura kosztowała 18tys zł... Teraz haierka , czy kaisai monoblok 5-6kw wyrwiesz za 8-9k, za 27k miałem Panasa z montażem
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
​​@@bullet2391nie można porównywać ceny kotłowni na pellet do ceny pompy ciepła razem z fotowoltaiką i magazynem energii. Ci co montują kotłownie na pellet i PC twierdzą że to bardzo zbliżony koszt. Pozdrawiam
@ajkaczmar
@ajkaczmar 2 ай бұрын
"Duza koza w salonie" bedzie nie praktyczna, w nowych domach po 2 godzinach palenia bedzie przegrzane przy duzym kominku. Trzeba szukac czegos mniejszego ...
@MichalMorszczuk
@MichalMorszczuk 3 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/hafYhGOZr7ufarc i to tyle tytułem Pana wiedzy, doświadczeń i "rzetelności" o pellecie.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Dziękuję za linka. Pozdrawiam
@RobertoMill
@RobertoMill 3 ай бұрын
Wolę swojego smieciucha i 20m3 suchego drewna :)
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Ile kosztuje teraz m3 drewna opałowego?
@SwordOfUltimate
@SwordOfUltimate 3 ай бұрын
Coś ok 200zl za m3 ​@@LukaszGoleniewski
@user-robeebor
@user-robeebor 3 ай бұрын
Palenie drewnem jest ok z ceną, ale nie dla kogoś kto pracuje 8 -10 h na dobę i chce zarabiać kasę, a nie siedzieć jak cieć i palić drewnem bo oszczędza.
@RobertoMill
@RobertoMill 3 ай бұрын
@@user-robeebor mam buffor ciepła :)
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 3 ай бұрын
@@RobertoMill - 20m3 za 200 zł to to jest 4000 zł!!! plus dużo dużo pracy ten bufor daje tylko Tobie to, że nie musisz być palaczem prawie przez cały dzień jak jest minus 15 czy 20 st. ciężko porównywać systemy obsługowe do systemów totalnie bezobsługowych u mnie od 12 lat pc - zapomniałem, że mam źródło ogrzewania na dodatek tanio zużycia 12,5-15 kWh/m2/r na ogrzewanie to licząc że cena prądu jest za 1 zł / kWh - daje koszt około 12,5-15 zł /m2/rok wygoda, komfort, niskie rachunki - dla mnie rewelacja a dom ponad 250m2
@Stefanlesce
@Stefanlesce 3 ай бұрын
Panie Łukaszu nie znając tematu nie siej nie prawdziwych informacji. Masz 30% racji w tym co publikujesz, ale zapewne nawet nie wiesz w którym momencie. Nie tylko Stieblem ogrzewanie stoi, Sam instaluje pompy Stiebla między innymi, ale to nie jest jedyne słuszne źródło ciepła
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Dziękuję za komentarz. A mógłby Pan doprecyzować w której części mam rację a gzie jestem w błędzie. Będę zobowiązany. Pozdrawiam
@Markus-v1v
@Markus-v1v Ай бұрын
Minus 20% za wypowiedź piec na pellet, piec jest na pizzę albo.chleb
@mateuszbedychaj680
@mateuszbedychaj680 28 күн бұрын
Ty wariacie ale co ty porownujesz, ja ci to przedstawie. Cena dobrej pompy po dofinansowaniu jest mniejsza niz dobrej kotlowni. Czyli pompa w zakupie jest tansza. Ale przyjacielu koszty ogrzewania pompa sa kolosalnie wieksze czegos ty sie nabrał. Przy pelecie jak masz wypasiony piec ruszasz dupsko raz do kotlowni na tydzien czy 2 na 40min. Z pompa nigdzie nie musisz wlazic ale ogrzewanie pompa juz jest drozsze, koszty serwisu, czas oczekiwana na serwis i co najwazniejsze prad ma zanizona oficjalnie cene, od stycznia 25% gory za prad a od kolejnego lipca pewnie znowu 25% to czegos ty sie nabral co ty porownujesz jeszcze z 2lata i ogrzewanie pelletem bedzie o 60% tansze niz prade ale dupsko do kotlowni trzeba ruszyc
@artib5743
@artib5743 2 ай бұрын
SCOP 6,23 na grzejnikach ... buahahah bajki dla naiwnych.
@SiBex_ovh
@SiBex_ovh 3 ай бұрын
Ja na moim ulubionym składzie węgla/pelletu podpytałem jak oni u siebie palą bo mają 3 budynki i odpowiedź jest jedna - 2 budynki mają piece na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym i retortą i to jest bez obsługowe bo palą w tym pelletem za 1000zł a mają w 3cim budynku piec na pellet i w nim musi być pellet najlepszy by było bez obsługowo i go przeklinają - więc wg. nich najlepszy do pelletu jest piec na ekogroszek :). Są jeszcze piece na zgazowywanie drewna i alternatywy tj. gaz i pompa ciepła.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Bardzo cenne i rzeczowe informacje. Ciekawe tylko jak sprawnośc spalania w takim kotle wychodzi? Można było by ciepłomierz podpiąć i określić na podstawie faktycznej ilosci spalonego peletu i wyprodukowango ciepla. Dzięki
@SiBex_ovh
@SiBex_ovh 3 ай бұрын
@@LukaszGoleniewski Ja z pieca na ekogroszek byłem zadowolony tylko w 1wszym sezonie. Firma Defro w 2gim sezonie poinformowała mnie że miałem 3 czy 6mc na rejestrację pieca a że tego nie robiłem to nie mam gwarancji i jak mi podano cenę kilometrówki przyjazdu z ich siedziby technika to było to z 1tys zł a z 8lat temu to było znaczniej więcej kasy. W drugim sezonie mój hydraulik już nie był hydraulikiem więc pomocy zero i musiałem się sam wykształcić. Telefon w nocy do Defro *na klapie podajnika mam że mogę dzwonić 24/7" spotkał się z oburzeniem. Tak więc mam jeszcze ten piec ale nigdy niczego od tej firmy nie chcę a ich pierwsza PC do CWU pełna chińskich znaczków w środku. Najchętniej bym widział tylko 2 rodzaje grzania, PC solanka/woda lub gaz z czego wygra ten drugi nawet jeśli miałby być tylko do 2040 bo prąd od 30lat mamy budowlany i teraz płacę 3,1zł/1kWh więc o pc.... sobie pomarzyć mogę. Brak fachowców wszędzie i wszystko tylko problemowe, ja mam naprawdę ciężki problem zaufać komu kolwiek.
@siwy88edson
@siwy88edson 2 ай бұрын
Lol. Kazdy broni swojego. Ale ten material od samego poczatku jest tak bardzo stronniczy, ze nie mozna go brac na powaznie. Jesli chcesz wiarygodnej informacji, to zapraszamy do nas. I jeszcze gadka ze nie ma pelletu w Lubinie. Jprdl. To jak ogladanie tvp. Twoj kanal twoje prawo, ale ja bym sie wstydzil
@arek3555
@arek3555 Ай бұрын
Bo to debil naciągacz
@BartoszBielecki
@BartoszBielecki Ай бұрын
Fest dużo kontr-argumentów tu się pojawiło...
@radosaw3954
@radosaw3954 21 күн бұрын
@@BartoszBieleckito może ja się czegoś dowiem. Mam pompę ciepła a chce wrzucić kocioł na pelet/drzewo . Bufor mam 200l zapotrzebowanie na ciepło przy -20 na poziomie 10.5 KW . Jakiej wielkości kocioł ?
@kokp1312
@kokp1312 Ай бұрын
Żenada, nie znam się, ale się wypowiem 😢
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski Ай бұрын
Proszę obejrzeć kolejny odcinek o pellecie. Żenująca jest branża pelletu co wciska swoim klientom na siłę to rozwiązanie tylko po to żeby wyciągnąć kasę z klienta... A Pan Justyn to tylko kwintesencja Waszej Branży, wyrwał się jak Filip z konopi, pogrążył Siebie i Całą branże. PRAWDA WAS BOLI jak widać
@robertb4585
@robertb4585 3 ай бұрын
Z całym szacunkiem dla prowadzącego ale wiedza na temat peletu znikoma. Od kiedy trzeba wstawać w nocy żeby rozpalić czy dołożyć do "pieca" na pelet? Poza tym zapotrzebowanie budynku na energię nie jest stałe ciągu doby. I masa innych błędów. Pozdrawiam
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Z całym szacunkiem. Gdzie Pan usłyszał że powiedziałem że trzeba rano wstawać i rozpalać w piecu na pelet. Mówiłem to w kontekscie starych domów że starymi kotłami grzewczymi typu śmieciuch. Omawiając zagadnienie czy potrzebujemy temperaturę 70 C na grzejnik. Z zapotrzebowaniem też Pan coś pokręcił. Dom traci 24h ciepło, jeśli Pan grzeje 12h a nie 24h to trzeba w tych 12h dostarczyć 2x więcej ciepła żeby straty dobowe zbilansować. Pozdrawiam
@janek1976
@janek1976 3 ай бұрын
​@@LukaszGoleniewskiTacy którzy grzeją 12/24 jednak nieco (z akcentem na nieco) oszczędzają, dzieje się to jednak kosztem komfortu temperaturowego - delta t dobowa 1 do nawet 3 st C w zależności od standardu energetycznego budynku. 😊
@zbigniewp5263
@zbigniewp5263 2 ай бұрын
Policz prz -15 a nie przy +3
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 2 ай бұрын
A dlaczego akurat - 15C ?
@zbigniewp5263
@zbigniewp5263 2 ай бұрын
Bo w zimie jest zimno
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 2 ай бұрын
​@@zbigniewp5263 ale sezon grzewczy to i +12C , +8C , +3C , -7C , -15C itd. Przy -15C : COP jest ok2.2 , przy +12 COP 6 , Temp - 15 jest w czasie sezonu grzewczego przez 60÷ 120h. Sezon grzewczy trwa ok 4000h Dlatego obliczenia wykonuje się dla średniej temp sezonu grzewczego.
@zbigniewp5263
@zbigniewp5263 2 ай бұрын
No może ale..?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 2 ай бұрын
@@zbigniewp5263 przy -15 COP będzie ok 2.2
@grzegorzszczecinski5246
@grzegorzszczecinski5246 3 ай бұрын
Mnóstwo bzdur i cały materiał marketingowy na rzecz pomp. Palę od 4 lat pelletem z górnej półki a konkretnie Olimp stelmet. Pellet ten dostępny jest w wielu miejscach ( ale nie koniecznie w markerach) . Kocioł - nie jest polski ( nie podaję nazwy aby nie być posądzanym o reklamę) Dla nowego budynku 240 m2 przy utrzymywaniu 22 stopni oraz podgrzewaniu cwu spalanie około 2,8 tony rocznie ( cwu podgrzewana kotłem cały rok) . Kocioł bezobsługowy. Dosypywanie w sezonie grzewczym pelletu 10-14 dni . Czyszczenie kotła i opróżnianie popiołu 2 razy w roku. Kocioł ten potrafi modulować moc do 10% swojej max mocy ( wiele kotłów ma problem z dobrym spalaniem przy zejściu do 25% mocy) . Sterowanie przez internet itd. W tej chwili cena pelletu Olimp 1450 zł
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
To ile pelltu się spała nie jest efektem " czary mary" tylko zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Przy cenie pelletu 1100zł za tonę i prądu 1.1zł kWh, koszt ogrzewania pompą ciepła i peletm jest taki sam. Ja nie neguję przecież że pellet jest złym paliwem do ogrzewania, tylko przestrzegam przed pelletem złej jakości. A to ile ludzie mają przez to problemów wiem z filmów które urzytkownicy wrzucają na YT. Pozdrawiam
@RafaKoecki-jp1gz
@RafaKoecki-jp1gz 3 ай бұрын
To są takie głupoty że aż szkoda czasu na komentarz
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
​@@RafaKoecki-jp1gz jak informacje z tego odcinka są bzdurami to jak Pan określi swoje teorie że w domu o powierzchni ok 100m2 zyski ciepła: wewnętrzne + sloneczne są na poziomie 8000kWh w sezonie grzewczym. ??
@RafaKoecki-jp1gz
@RafaKoecki-jp1gz 3 ай бұрын
@@LukaszGoleniewski a ile są zyski ciepła w typowym polskim nowym domku? Np 100m2 powierzchni podłóg, okien wschód zachód 22m2 i liczbie godzin 7321 sezonu grzewczego??? Obliczając to zgodnie z metodologia gdzieś tyle wyjdzie. Może nie 8tys ale z 7 tys. na spokojnie A ty obliczając ostatnio mur z pustka powietrzna dla muru z cegły wyszło ci U kosmiczne 0.35. Przyjales opór pustki na poziomie 2.5 i jeszcze powolaleś się na jakieś normy. Jakie to normy??? Bo dla pustki czyli szczeliny niewentylacyjnej zgodnie z normą opór masz już policzony i wynosi 0.13 dlatego tobie wyszły takie bzdury Rób filmy na tym czym się znasz czyli pompach ciepła a ty odjezdzasz już w kotły na pellet. Przecież ktoś kto pali od lat pelLetem by cię śmiechem zabił co ty tu gadasz. Zrozum niektórych ludzi do pompy za cholerę nie przekonasz.... niektórzy ludzie to urodzeni palacze i nic innego im nie wciśniesz. Bronisz dobrego imienia pomp ciepła? No to go broń. Siedzisz w tym i wiesz jakie są mankamenty. Wiesz jaki jest beznadziejny serwis? Przyjeżdża serwis i nie potrafi prostego kabelka naprawić itd. To nie pompy są problemem tylko beznadziejny serwis a wszystko idzie błyskawicznie droga pantoflową. Skup się na tym kręć filmy a ty odjezdzasz w jakieś tematy o których nie masz pojęcia
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 ай бұрын
Pan ocenia moje obliczenia .Pan nie ma pojęcie o stratach i zyskach ciepła. Pyta mnie Pan jakie są zyski w trakcie 7321 godzin sezonu grzewczego !!!!???? Pan kalkulatora nie umie obsłużyć porządnie 7321 godzin podzielić na 24 godziny to wychodzi 305 dni. Przepraszam ale wie Pan ile rok trwa. Wg Pana sezon grzewczy to 305 dni czyli 10 miesięcy czyli od 1 września do 30 czerwca! Na kursie 1 dniowym dla audytorów Pan był i umie Pan program do liczenie uruchomić, ale nic Pan nie rozumiem co on liczy. Proponuję rozpocząć naukę od 1 klasy technikum budowanego i wtedy zmieni Pan spojrzenie na te informacje które Pan propaguje
@a-test-serwis
@a-test-serwis 3 ай бұрын
Pellet był po 3-4 tys./t dosyć niedawno. Więc nie wiem po kiego ... to ludzie kupujo. 😅
@bullet2391
@bullet2391 3 ай бұрын
Aktualna cena 1300 zł. Prąd też może w każdej chwili skoczyć w górę. Tak jest ze wszystkim.
@wojtas-4
@wojtas-4 3 ай бұрын
@@bullet2391 - ten film to materiał PROPAGANDOWY !!!!!!!!!!!!!!!!!
@DominikCBR
@DominikCBR 3 ай бұрын
@@bullet2391 ceny prądu od lipca spadły i są zatwierdzone do konca roku :)
Kontratak branży pelletowej! Czy hybryda kocioł plus pompa ma sens?
33:02
Goleniewski - Pompy Ciepła
Рет қаралды 53 М.
Муж внезапно вернулся домой @Oscar_elteacher
00:43
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
Kocioł pelletowy czy pompa ciepła - co wybrać?
13:52
AFRISOpl
Рет қаралды 29 М.
Jak zabezpieczyć monobloka przed zamarzaniem? Glikol, UPS czy zawory antyzamrożeniowe?
22:17
Муж внезапно вернулся домой @Oscar_elteacher
00:43
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН