Ale świetny film naukowy! A prowadzący ma super głos, taki filmowy. No i narracja naukowa, a narrator mówi bardzo jasnym językiem. Film nadaje się znakomicie dla uczniów szkół średnich, czy ostatnich klas szkoły podstawowej.
Жыл бұрын
Złoto! Realizacja filmowa na poziomie światowym, rodem z najlepszych dokumentów BBC czy NatGeo. Narracja pana doktora to klasa sama w sobie. Przebitki z pleneru powodują opad szczęki. No i oczywiście sama strona merytoryczna - profesjonalnie ale zrozumiale. Jestem pod wrażeniem!
@helmutlang9026 ай бұрын
Na poziomie światowym? A co to za skala? 👎
@ChristophDusek5 ай бұрын
@@helmutlang902 si tacuisses, philosophus mansisses
@tomasz.79835 ай бұрын
@@helmutlang902Przecież człowiek podał przykłady "światowości": BBC, NatGeo. Czego nie rozumiesz?
@konradwilk38743 ай бұрын
Wrocław, witamy na zachodzie.
2 ай бұрын
@@konradwilk3874 Wiem wiem, moje ulubione miasto w Polsce :) Studiowałem i mieszkałem 5 lat i do dziś wracam do Wro przy każdej okazji.
@KROFOT5 ай бұрын
Materiał -mistrzostwo! dziękuję!!!
@BartlomiejK-gu9rk6 ай бұрын
Jak miło że tu trafiłem. Oczywiście znam Pana z projektu o niezamulonej fizyce😉 'Fenomeny" to profesjonalnie zrobiony materiał 👍... merytorycznie i technicznie👍👍👍
@tadeuszzonierczyk212 Жыл бұрын
Chciało by się, żeby jak najwięcej młodych ludzi zapoznało się z tymi filmami
@snapdwa Жыл бұрын
Debile nie zapoznają się
@czekolada45155 ай бұрын
Szybciej z używkami chcą 😢
@KrzysiekPachowski5 ай бұрын
Ten film jest.. po prostu piękny. Wzmocniony p.Mulakiem i opieczętowany gwarancją „bez zamulania”. Dziękuję za wspólną podróż 🫡
@damianzareba15948 күн бұрын
Niezwykły materiał! Opracowany absolutnie fenomenalnie w każdym calu. Wielkie gratulacje! 🫡
@pablonylos8022Ай бұрын
Dzięki za napisy pl. 2024 woda Odry pokazała swoje groźne oblicze.
@Arterroza Жыл бұрын
Witam bardzo fajne zrobiony materiał. Woda i jej możliwości zawsze mnie zastanawiały. Sami jej w sobie tyle zawieramy, oddziaływanie księżyca i cały ten projekt życia z nią związany. Tak żartem mówiąc widocznie nasza cywilizacja potrzebuje być nią otoczona, tempo dewastacji ziemi przebiega znacznie szybciej niż wody.
@bogdanski69286 ай бұрын
Co za wspanialy program!
@starystrup633 Жыл бұрын
Już wiem woda to nasz stwórca to nasze życie czyli, nasz Bóg bez niej nie ma nas . Więc dlaczego jej nie szanójemy najwyższa pora. Bardzo pouczające dziękuję.
@grzegorzdudzik9884 Жыл бұрын
szanujem sie pisze ,ale ok.:)nasz Bog ja nam podarowal....,zebysmy mogli istniec...i uczynil wode....jako. wylegarnia zycia...ze tak powiem;)..Zawsze mnie zdumiewa.jedno...iz czlowiek..chce byc madrzejszy niz Bog/Natura co jak kto woli..stwarzajac nasz dom /planete...,przez 4,5 miliarda lat dla nas..,to nie pomyslal ze ,bedziemy ja balaganic..?.Nie przed takimi ...rzeczami chronil ziemie..nie raz...,wiec i znami se poradzi..,ale fakt faktem..ze dodajemu Mu .niepotrzebnie robote:)..Tylko na Milosc Boska..,przestancie pierdolic..o ociepleniu klimatu !!!..dowiedz sie .jak powstala ziemia..a wszystko bedzie jasne..,natomiast...ci co to niby maja chronic nasza planete..,cale te ECOgowno..to nic innego jak zlodzieje..,sami grosza nie wydaja ..,za to nas .do tego zmuszaja.!!!!
@tamaraarmata38075 ай бұрын
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 🎉🎉🎉😮😮❤❤❤
@beatamichalska62206 ай бұрын
Świetny film. Gratuluję. Piękne ujęcia i wartościowy łatwo przekazany materiał. 👏👏
@ewelinaadama5 ай бұрын
Cudowny film. Gratulacje!
@nr5nr5284 ай бұрын
Ależ wspaniale się oglądało. Dziękuję.
@andrzejczerniakowski695Ай бұрын
Bardzo dobra realizacja. Niemalże jak u Davida Attenborough. Może spróbujcie tym filmem zainteresować telewizje? Pozyskane w ten sposób środki na pewno by się przydały - choćby na realizacje innych, podobnych pomysłów.
@gameover13005 ай бұрын
świetny film połączenie popularyzacji nauki, wiedzy oraz promocji uczelni.
@wolf-dt1pq5 ай бұрын
dopiero trafilem na wasz kanal i wielka szkoda jest , ze w serii FENOMENY sa tylko 3 odcinki !!!! fenomenalny obraz i dzwiek, w lekki sposob wytlumaczone, ze az sie chce posiadac wiedze na te tematy ..... nagrajcie cos jeszcze , przeciez jest tyle rzeczy o ktorych ludzie chca a iinni powinni wiedziec . BRAWO !!!!
@historyjkazryjka38445 ай бұрын
Niesamowite dzieło! Ogromne gratulacje za tak piękną produkcję 👏
@ozi22775 ай бұрын
Niesamowite!!
@HoukuHaze Жыл бұрын
Świetny Materiał 👍
@TheSirArress5 ай бұрын
Ale materiał, klasa! Subskrybuje już po pierwszym filmie, i czekam na więcej :) gratuluję pomysłu i wykonania. Bardzo przyjemnie się słucha.
@gandalf96985 ай бұрын
Bardzo przyjemnie, ciekawie i profesjonalnie wykonany mini film dokumentalny.dobre :D
@elefante19863 ай бұрын
Świetny film naukowy
@pw.photography5 ай бұрын
Piękny film i świetnarealizacja, życzę wielu sukcesów w dalszych badaniach tej kosmicznej substancji 👍❤️
@user-ve3gh5xg9q3 ай бұрын
Tu też widzę nie ma zaMula(k)nia👍
@wernicki6 ай бұрын
Piękny film i dobry głos lektora.
@pawewachaczyk3 ай бұрын
Super😮
@manufakturawnetrza95687 ай бұрын
Jak na fenomeny to trochę mało bym powiedział. Brakuje choćby cymatyki, programowania wody, nie wspominając o tym jak kuli ziemskiej udaje się to co nie udaje człowiekowi czyli zagięcie tafli wody, która zawsze dąży utrzymania poziomu. No ale jak na akademickie fistaszki może być.
@Baltipalpi6 ай бұрын
Wracaj do Choroszczy
@krzysztofczaja66225 ай бұрын
"Zostawili sobie furtkę na sequel "
@TheSirArress5 ай бұрын
Przecież ugina się, zakrzywia. Tylko mało bo nie widać na krótkim odcinku. To żaden cud, to grawitacja :)
@zawadaan5 ай бұрын
Jakie zajęcia? Ziemia jest płaska!
@TheSirArress5 ай бұрын
@@zawadaan Zajęcia? Proponuję zajęcia ze słownikiem.
@TomaszLee6 ай бұрын
1. Zaraz zaraz, jak to tracimy wodę po zużyciu przecież wody nie da się zużyć bez chemicznego przekształcenia jej w inny związek. 2. Żyjemy z zamkniętym obiegiem wody, łączy się to z 1 punktem, po "zużyciu" woda płynie do morza po drodze parując, potem wraca nad ląd, osadza się w górach w postaci lodowców. Fakt, ocieplenie klimatu powoduje że spada ilość wody gromadzonej w górach, ale to nie znaczy że woda znika - po prostu spada wcześniej w postaci deszczu.
@gzehow5 ай бұрын
Tak. Zmarnować można tylko energię która użyta została do wypompowania ze studni i dostarczenia do kranów lub do oczyszczania.
@czekolada45155 ай бұрын
@@gzehowenergii nie można stworzyć ani zmarnować. Energią jest Bóg.
@gzehow5 ай бұрын
@@czekolada4515 Chodziło mi o energię elektryczną. Przepraszam za niedopowiedzenie.
@TomaszLee5 ай бұрын
@@gzehow Tak, przy czym nie dotyczy to tylko wody. Gigawaty energii idą na produkcję i dystrybucję żywności, która jest wyrzucana. Podobnie jest z innymi towarami, wystarczy spojrzeć jak szybko rosną wysypiska śmieci. Każda tona odpadów to ogromne ilości energii, która została zużyta aby finalnie powstała sterta śmieci. Marnotrawstwo wody (w sensie zużytej energii) to przy tym pikuś.
@michamusic13595 ай бұрын
Tracimy nieco wody w kosmos. Choć niewiele ale jednak.
@tomekzyber31054 ай бұрын
Doskonały kontent.
@bolszynski6 ай бұрын
Ależ profesjonalnie zrobiony film :) Rewelacja. A Pana prowadzącego to można słuchać i słuchać :)
@Tomasz_Kowalski Жыл бұрын
Pięknie zrobiony film.
@adiadriano5606 Жыл бұрын
Materiał dobry. Tylko jedno pytanko natury strategicznej😁 gdzie idzie albo co się dzieje z tą solą która zostaje odseparowana od wody? Wraca do oceanu? To znów rodzi kolejne pytanie czy na dłuższą metę zwracanie soli do Oceanu/ Morzanie spowoduje większego zasolenia przez co moze się zmienić ekosystem wodny bo będą zbiorniki bardziej zasolone???
@katarzynaprzybya779 Жыл бұрын
Solanka zostaje w oceanie, ale stan wody się nie zmienia, bo do oceanu trafia też woda ze znikających źródeł na powierzchni - jezior, rzek i lodowców. Mój projekt pozwala po prostu na odzyskanie zasobów, które wyparowały, a przenośna forma dodatkowo zapobiega nadmiernej koncentracji wytworzonej solanki w jednym miejscu, z czym mają problem lądowe zakłady produkcji wody pitnej.
@GustawJaworski Жыл бұрын
@@katarzynaprzybya779 Zacny pomysł! Pytanie, czy nie myślałaś aby tę sól odzyskiwać też i sprzedawać na rynku dla firm/ludzi jako dodatkowo benefit takiej instalacji? Coś jak z elektrociepłowniami, przy wytwarzaniu prądu powstaje i tak ciepło systemowe, które wykorzystujemy w różnego rodzaju budynkach.
@katarzynaprzybya779 Жыл бұрын
@@GustawJaworski dzięki! takie założenie przy odsalarni na morzu jest możliwe, ale wymagałoby skomplikowania instalacji o jakiś dodatkowy zbiornik, w którym prowadzilibyśmy proces zamrażania aż do całkowitego wytrącenia soli. Przy obecnych, niskich cenach soli jej produkcja na otwartym morzu wydaje się być nieopłacalna, natomiast może mieć to swoje zastosowanie np. w przypadku kopalni, które mają problem ze zrzutem solanki do rzek. Na lądzie takie zbiorniki od razu same w sobie są ograniczone, więc tutaj dodatkowa produkcja jak najbardziej miałaby sens.
@halinapawlak-kruczek539 Жыл бұрын
@@katarzynaprzybya779odp. HPK Chyba nie do konca to mozna na dzisiaj zbilansowac , a wówczas stezenie soli bedzie rosło wiec moze ja krystalizowac
@grzegorzdudzik9884 Жыл бұрын
Jezu.....4,5 miliarda lat..nasza planeta ..jest doskonale...poukladana w kazdym .aspekcie...a ty sie za nia martwisz sola? :)..jedz do wieliczki..,to ci ta trauma z sola przejdzie:))
@klaxon28104 ай бұрын
Aż chce się takim ideom kibicować. Niech się Icemill rozkręci!
@ankadet6 ай бұрын
Świetny, profesjonalny film.
@honestly75 ай бұрын
Algorytm sprawił, że tu trafiłem i w końcu coś wartościowego!
@animasilea43176 ай бұрын
Proponowane na przyszłość rozwiązania (typu do spłukiwania używana woda po kąpieli lub praniu) w Japonii stosowane są od lat 😅
@robertkwroc15016 ай бұрын
Dziękuję bardzo za świetny materiał 👍
@kuna84135 ай бұрын
Jestem z Was dumny !
@kamilgalka15176 ай бұрын
Świetny film mega dobre wykonaniem! Brawo!
@jacekswiech5306 ай бұрын
Piękna naukowa gawęda o wodzie robi lepsze wrażenie, niż suche o wodzie pieprzenie. Miło się oglądało. Dziękuję.
@pawelcerk21436 ай бұрын
woda wodzie wodą :)) czy woda w betonie zaprawach itp zostaje tam na zawsze ? jaki procent może być tam zatrzymywany w procesach chemicznych?? dziekuje za bardo inteligentne przedstawienie tematu pozdrawiam :)
@spragniona_sprawiedliwosci6 ай бұрын
Piękne zdjęcia i głos prowadzącego program hipnotyzujący 😊
@weareonlynumber6 ай бұрын
No, ten człowiek prowadzi to pięknie.
@jakubpodlesny82366 ай бұрын
Ten człowiek ma swój kanał na yt tylko nie mogę przypomnieć sobie nazwy kanału
@romanszalbot57665 ай бұрын
Bez zamulania
@MinistryofGroove5 ай бұрын
Sztos! Gimme more!!!
@costerronck3486 Жыл бұрын
Dawno dawno temu też oglądałem ? Woda - Wielka Tajemnica (film dok. lektor pl)
@unity86722 күн бұрын
Your Body's Many Cries for Water: You're Not Sick; You're Thirsty: Don't Treat Thirst with Medications - Softcover
@dariuszdeptua54156 ай бұрын
Ładnie i rzeczowo przedstawione informacje o wodzie. Mam pytanie : Skoro nasza planeta -ziemia była początkowo gorącą kulą- magmą- , więc nie było mowy o istnieniu choćby kropli wody. Skąd zatem się wzięło tyle wody ? I to tak dużo , że determinuje ona istnienie i podtrzymywanie życia .
@robertserafin36736 ай бұрын
Przeczytaj ksiege rodzaju to sie dowiesz gdzie i na czym zyjemy
@dariuszdeptua54156 ай бұрын
@@robertserafin3673 . Czytałem i to wiele razy całą Biblię. Księga Rodzaju jasno wskazuje , że na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Niewątpliwie , to Bóg też stworzył tak ogromne ilości wody .
@robertserafin36736 ай бұрын
@@dariuszdeptua5415 Jesli jest napisane ,ze ,,Duch Bozy unosil sie nad bezmiarem wod ,, to znaczy,ze wody nie maja miary, Woda zawsze trzyma poziom i jest to linia prosta
@piotrpolcyn97985 ай бұрын
@@dariuszdeptua5415nie trzeba Boga w to mieszać, przez pierwszy 1 mld lat istnienia ziemi (z 4.5 mld około) była ona bezustannie bombardowana przez asteroidy i komety złożone głównie z wody. Jest jej mnóstwo w kosmicznym smietniczku wokół układu słonecznego- pasie Kuipera i obłoku Oorta. Nawet w księżycach Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna - jest ona głównym składnikiem, nie mówiąc o jej obecności w samych gazowych olbrzymach...
@MaciejBogdanStepien5 ай бұрын
haha! 4:13 Najazd na mapę Antarktydy (niemiecką: "SÜD-POLAR KARTE") i głos lektora: "Arktyka!"
@michallesz26 ай бұрын
Wszystkie substancje występują w trzech stanach a ich różnicą jest tylko temperatura w jakiej te stany zachodzą. Wodór także w temperaturze bliskiej 0 Kelwina jest kryształem, w wyższej temperaturze jest także cieczą a w jeszcze wyższej jest gazem. Tak samo metal w temperaturze mniejszej niż 1000 stopni jest ciałem stałym. W większej temperaturze przechodzi w stan ciekły a w jeszcze większej staje się gazem. Nie wiem czy Pan widział wodór w stanie płynnym wylewanym z butli, który zamienia się w parę. Oznacza to że wszystkie substancje mają podobne właściwości tylko w różnych temperaturach.
@Kamil-es4bo5 ай бұрын
a co z pamięcią wody?
@snapdwa Жыл бұрын
Super kuper
@adamderdzikowski15715 ай бұрын
Program przypomina mi nieco Astronarium. Warto kontynuować tą serię.
@DriftJunkie10 ай бұрын
Kiedy następny odcinek Fenomenów?
@zbigniewkrawacki79726 ай бұрын
Mam tylko jedno pytanie: jak powstała lub powstaje woda?
@joker73015 ай бұрын
Tego naukowcy nie wiedzą
@mklabisz6 ай бұрын
Zajebiste i tyle :)
@bipi73255 ай бұрын
.... a Duch Boży unosił sie nad wodami... ❤😊 Dziękuję za wszystko co pan robi 😊
@wernicki6 ай бұрын
Film polecony! Takie dobre produkcje trzeba popierać i promować!
@dariusz_k._ladziak6 ай бұрын
0:49 Bo paradoksalnym jest jeden z jej składników - wodór. Pierwszy pierwiastek z grupy litowcow, bo ma na zewnetrznej powłoce pojedyńczy, niesparowany spin elektronowy. Czyli wodór jest metalem. Ale wodorowi do kompletnego sparowania zewnętrznej powłoki brakuje tylko jednego spinu - cecha wyróżniajaca fluorowce. Czyli niemetal. Skutki - ciężar cząsteczkowy tlenu to 32, wody - 18. Tlen ma temperaturę wrzenia w okolicach 80K, woda - 373 z kawałeczkiem.
@fomasiewski4572 Жыл бұрын
Dzięki za film. Niestety zbyt duża ingerencja człowieka m. in. poprzez budowę zapór i regulację rzek przyczyniło się do roztroju nerwowego planety. Ziemia cierpi z powodu ludzkiej działalności w wielu dziedzinach, działalności nieprzemyślanej, nieodpowiedzialnej, skierowanej na zysk materialny, pozbawiony duszy i miłości. Dobrym uzupełnieniem mogą być filmy "Masaru Emoto - wieści z wody", "Woda - energia życia na ziemi, która posiada pamięć! Dokument, pl Książki Masaru Emoto: "Woda. Obraz energii Życia", Vladimir Voeikov, Konstantin Korotkov: "Woda życia. Nośniki emocji i zdrowia w świetle najnowszych badań naukowych".
@jacekejsmont5 ай бұрын
Ty tak serio?
@piotrturbo84987 ай бұрын
Tak ! Co Pan i wspaniali współpracownicy myślicie o angielskiej , BBC.. serii: "Connections" ? Ja zawdzięczam swoje myślenie miedzy innymi temu serialowi. PROSZĘ.... Dajcie czadu😮 Ewidentnie... Tu daje się odczuć POWER.... Oby się nie zatrzynać !!!! Kto przygotowuje merytorycznie te materiały ? Zróbcie to jeszcze raz... Again again again !!! ( A domyslam sie ile to.pracy wymaga ... szacun )
@frankzelazko7 ай бұрын
Więcej takich filmów!
@sillentpain5 ай бұрын
(...Na politechnice wrocławskiej prowadzimy unikalne w skali świata badania...) Macie rację, świat skutecznie unika tych badań. Podejrzewam jednak, że są to "unikatowe" badania. - Lekcja od dyzlektyka. ;)
@weareonlynumber6 ай бұрын
Jak to jest możliwe, że ten materiał ma tak mało wyświetleń? Czy już naprawdę ludzi nie interesuje nic, poza Infinite Scroll i śmieszne kotki w social mediach? Przecież ta produkcja to złoto. Dziękuję i subskrybuję. Czekam na kolejne produkcje.
@jakubpodlesny82366 ай бұрын
Zalecam udać się do kanału pana prowadzącego który ma przepiękny głos
@goldprice63205 ай бұрын
@@jakubpodlesny8236albo bardzo dobry mikrofon 😉
@romanszalbot57665 ай бұрын
XD
@RomanJunczys6 ай бұрын
Świetne.
@dariusz_k._ladziak6 ай бұрын
2:29 Bład logiczny. Nie żylibyśmy, bo życie w postaci takiej, która doprowadziła do powstania ludzi, po prostu by nie zaistniało...
@stanikkramer9535 ай бұрын
Czy woda jest przewodnikiem pradu?
@romanszalbot57665 ай бұрын
Jest 🎉
@stanikkramer9535 ай бұрын
@@romanszalbot5766 tylko zabrudzona czysta nie przewodzi
@romanszalbot57665 ай бұрын
Destylowana nie przewodzi ale takiej nie ma nigdzie oprócz dobrze zaopatrzonego sklepu🐷
@gienekstolarczyk6227 Жыл бұрын
Kto usuwa lasy ze środowiska usuwa tagże wodę to stwierdził VIKTOR SCHAUBERGER 100 lat temu
@antykom15 ай бұрын
Bez przymulania i bez lania wody. Jak ktoś chce, to się da.
@andrzejbobo55256 ай бұрын
Super
@piotrgolonka3863 Жыл бұрын
Fajny film. Nie ujawnia się jeszcze jednej istotnej informacji. Faktem jest że ludzie którzy odnoszą się do Świata roślin z nastawieniem pozytywnym, rośliny te rosną znacznie lepiej i zdrowiej. Jakby czuły że ktoś się nimi opiekuje. Woda jest ważnym elementem w obrzędach religijnych, chrzest, świecenia. Można zrobić doświadczenie zagotowania w wodzie np, ryżu i rozlania w dwa słoiki. Następnie obdarzyć jeden z nich negatywnym nastawieniem, negatywną emocją a drugi pozytywnym. Po odpowiednim czasie ten pierwszy zacznie się psuć podczas gdy ten drugi będzie biały i "zdrowy". Każdy może takie doświadczenie zrobić i nie jest to żadna czarna magia. Woda jest nośnikiem pewnego rodzaju informacji odczuć i uczuć. Energii duchowej. Chyba dlatego lepiej się udaje coś osiągnąć kiedy mamy pozytywne nastawienie do tego co robimy. Puki co człowiek nie jest w stanie zrobić płatków śniegu tak jak robi to natura. Woda nasączana dwutlenkiem węgla czyli woda gazowana przemysłowo nie ma takich właściwości dla naszego zdrowia jak woda nasączoną tym samym dwutlenkiem przez naturę pomimo że skład chemiczny jest taki sam. Jest to potwierdzone badaniami przez firmy które odzyskują różne pierwiastki z powietrza i odsprzedają te gazy firmom spożywczym a także farmaceutycznym. W Polsce mamy jedno czy dwa takie żrodla naturalne . Prawdopodobnie tak samo nie jesteśmy w stanie zrobić takiej wody która miałaby takie właściwości zdrowotne jak woda oczyszczona przez naturę.
@stanisawkowalczyk71146 ай бұрын
Fenomen wody to także fenomem bez którego w Polsce i nie tylko życie straciłoby smak jak potrawa bez soli - fenomen wody ognistej.😅.
@ErykMurek-qn7fq6 ай бұрын
👍
@kapsel346 ай бұрын
Dziękuje
@ernestpomeran91946 ай бұрын
W stosunku masy wody do masy Ziemi woda stanowi ułamek jednego procenta. To co znaczy stwierdzenie że planeta jest głównie mokra.
@Starycap.7 ай бұрын
Programy są bardzo ciekawe. Ale bardzo proszę politechnikę, o analizę dźwięku po godz. 22:00. Dziękuję i pozdrawiam.
@Jacek-f1k6 ай бұрын
Brawo
@AlpakizFolwarku5 ай бұрын
👌💪brawo
@marekchudy88936 ай бұрын
@goldprice63205 ай бұрын
Dziwne, że kaznodzieja Karol Śliwiński jeszcze nie wyniuchał tego fimu🤔 Zara by poszły cytaty jak z wody zrobić wino. 🤪🐪🐪🐪
@grzegorzdudzik9884 Жыл бұрын
hahah ..Boze...ktos w koncu odkryl iz zyjemy na planecie woda a nie ziemia.:)))..dobre...:)
@andrzejbryniarski52256 ай бұрын
Adnotacja dla zasięgu
@krzysztofmuszynski18576 ай бұрын
Woda jest w całym wszechświecie i może występować w trzech stanach. Na raz. A na ziemi wcale tak dużo wody nie ma
@xbubax8416 ай бұрын
Lanie wody
@romanszalbot57665 ай бұрын
A jakże
@piotruspan77114 ай бұрын
Hm... Pomysł z "młynem wodnym" jest ciekawy, ale... Czy nie za bardzo skomplikowany? A jak skomplikowany, to zapewne zadziałają któreś z praw Murphy'ego... Kiedyś (parę lat temu) na PWRze pracowano nad membranami półprzepuszczalnymi. Takie specjalne materiały, które potrafią "odcedzić", a przynajmniej porozdzielać większe cząsteczki od mniejszych - po jednej stronie membrany zostają rozpuszczone substancje, a po drugiej - czysta (a w każdym razie czyściejsza) woda. Zdaje się w Izraelu mają takie instalacje do odsalania wody z Morza Śródziemnego. Nie lepiej rozwijać tego typu projekty? Energia potrzebna tu, to tylko ta, która zasila pompy tłoczące wodę przez baterię membran. Tak sobie dumam...
@Podchodyskrzataskarbnika5 ай бұрын
Woda bez zamulania
@pawelerbetowski5 ай бұрын
Pokrywa 70 %,,,,a pod woda jest dalej ziemia!
@wernicki6 ай бұрын
Jeśli naukowcy opracują tanią metodę odsalania wody morskiej to doprowadzi to do zagłady nas samych gdyż ludzie zaprzestaną oszczędzania oraz opracowywania coraz lepszych sposobów oczyszczania wody. Jako ludzkość powinniśmy się skupić na systemach oczyszczania wody, którą zużywamy abyśmy do środowiska odprowadzali wodę czystą. Odsalanie wody nie jest rozwiązaniem. Tylko oczyszczanie oraz zmniejszanie zużycia wody choćby do mycia rąk - wiele osób wylewa litry wody tylko do mycia rąk a można to zrobić mniejsza ilością.
@dawidmatela15136 ай бұрын
Taka mini uzdatniarka może być zamontowana przy lodówkach i tak mrożą więc można wykorzystać ten fakt
@romanszalbot57665 ай бұрын
Ale lodówka nie podłączona do świnki 🐽 niestety nie działa
@dawidmatela15135 ай бұрын
@@romanszalbot5766 ale za to do fugi w obrysie wiaderka
@ernestpomeran91946 ай бұрын
Woda służy do picia, mycia i picimycia.
@romanszalbot57665 ай бұрын
😂
@czestergepart17955 ай бұрын
To nie wszystko o wodzie,duzo pominieto.
@MrSwiety0075 ай бұрын
a co jest pod wodą - ziemia więc- ziemia woda to niewielka masa naszej planety
@aaavvv95256 ай бұрын
Czubówna bez spódnicy.
@RMat-lv1fh5 ай бұрын
Plan deka ...i sprawdźmy co spada z nieba
@Monika-dl2er5 ай бұрын
Solanka będzie zasalac wodę. Układy zamknięte już są stosowane i bardzo dobrze funkcjonują odzyskiwanie szarej wody na przykład w niemieckich supermarketach jest stosowane w toaletach znam również bardzo wiele osób prywatnych które sobie takie systemy zrobiły w swoich domach także ludzie trochę wyprzedzili naukę
@lidiabedziszewska39755 ай бұрын
🤔🤔🤔🤔
@robertszuba33825 ай бұрын
Marketingowy majstersztyk, znać rękę fachowców z tej dziedziny. Szkoda że warstwa dydaktyczna jest tak kiepsko wyeksponowana. Większość ujęć, które byłyby fascynujące i godne szerszego popularnonaukowego komentarza posłużyła jako tło i utonęła w kadrach godnych przeciętnej reklamy telewizyjnej. Być może zadecydował target.
@misiekmiskowski1386 ай бұрын
Temat oklepany ,film po prostu jeden z wielu o tej tematyce . Żadnych nowych informacji. Sposób przekazu również nie jest niczym nadzwyczajnym. Dziś wszystkie filmy prawdziwie naukowe są tworzone w podobnym stylu. To po prostu polska wersja National Geographic.
@distantjourney6 ай бұрын
Gdy chcesz się do czegoś doczepić, ale przypadkiem wychodzi ci laurka 🥰
@misiekmiskowski1386 ай бұрын
@@distantjourney Serio? Dopatrzyłaś (eś) się tam doczepiania ? Musisz mieć cholernie smutne życie.
@NiezyBajzel-uh3be8 ай бұрын
Raczej się o nią pozabijam niestety
@GeorgeCueva-vs9uj5 ай бұрын
To urządzenie wydaje się być zbyt skomplikowane. Dużo prościej jest wykonać kanał na przykład od morza śródziemnego 100 km pustynie, zakrywając go i tworząc w środku sztuczną chmurę. Dodatkowo w tunelu można podgrzać wodę by przyspieszyć proces.