Bardzo ciekawa dyskusja , brawa dla panów . Oby więcej takich .
@tomaszpaz7 ай бұрын
Profesor Kornat jest bardziej kompetentny, oczywiście w moim subiektywnym przekonaniu. Po wysłuchaniu dłuższego fragmentu tego spotkania stwierdzam, że okradliście mnie z mojego czasu. Jedyna moja satysfakcja polega na tym, że mogłem to wyłączyć i oczywiście podsumować tym osobistym wpisem.
@piotrfret5623 жыл бұрын
Bardzo potrzebne są takie dyskusje. Kretę ścieżki wiedzy są prostowane
@aszorama3 жыл бұрын
Nie było i nie ma czegoś takiego jak polska polityka zagraniczna. Jest za to chaos, brak koncepcji, amatorszczyzna. Nawet polityka historyczna IPN nie zmieni tego faktu historycznego.
@arturj45623 жыл бұрын
yyyyyyy, eeeee, uuuuuuu - Panowie gdukają jak uczniowie w podstawówce przy odpowiedzi. Bardzo ciekawa debata, niestety ciężko się słucha z tego powodu.
@CreativityPoland3 жыл бұрын
Wysłuchałem całości, na szczęście tempem x2. Strata czasu, nie dowiedziałem się praktycznie niczego nowego o omawianym okresie. Już ciekawsze (i bynajmniej nie chodzi tu o kontrowersyjność) są wypowiedzi ludzi nie posiadających tytułów naukowych a badających politykę dwudziestolecia międzywojennego. Mam wrażenie że jak występuje dwóch dyskutantów to można będzie liczyć na jakąś wzmożoną i ciekawą wymianę zdań ale wygląda na to że do tego trzeba mieć po prostu jakość, której mi tu ewidentnie zabrakło. Mówienie i powtarzanie w kółko tego samego, brak realnej oceny Becka, stawianie tez pt. "no nic nie można było w tej sytuacji lepszego zrobić" i nagminne charakteryzowanie Hitlera jako chorego psychicznie wariata nie przynosi tej audycji nic merytorycznego a jest powtarzaniem tak wytartych schematów że aż szkoda to opisywać. Historia tego jak naprawdę zostaliśmy jako państwo wepchnięci pod "ciężarówkę z gruzem" cytując klasyka dla realizacji większych interesów które realizowała II WŚ do dziś pozostaje zagadką. Szukanie racjonalności w posunięciach dyplomacji 38-39 rządów sanacji jest jak szukanie igły w stogu siana szczególnie jak pomijamy takie wątki jak wpływ Brytyjski na zmianę polityki zagranicznej 38-39. Nie byliśmy jedynym krajem który został tak instrumentalnie rozegrany w czasach II WŚ i próby patrzenia na cały ten schemat głównie z pozycji Polski prowadzi właśnie do zbyt wąskiej perspektywy która prowadzi do złych wniosków jw. Nie dziwię się że polska nauka w zakresie historii o tym okresie dalej potrzebuje ogromnej pracy skoro promowane są treści, które wszystko na to wygląda nie wychylają się z utartych przez lata schematów a jedynie pogłębiają dane tematy przez kwerendę w danym języku. Co miałoby być ich wybitną wartością tylko z tego tytułu a co dziś jest raczej powszechną praktyką czytania źródeł w oryginale.
@POLMAZURKA3 жыл бұрын
kto?,,,DLA EUROPEJSKICH / POLSKICH SPOŁECZNYCH TEMATÓW TELEWIZYJNYCH: POLONAISE I MAZURKA ESSAYS, FILMY I INSTRUKCJE: PRZEJDŹ DO INTERNETU I SZUKAJ: ACADEMIA.EDU ......... ..RAYMOND CWIEKA WYŚWIETLANIE FILMÓW WKLEJ FILM - SŁOWA - ESSAY DO DOKUMENTU WORD I NASTĘPNIE KLIKNIJ i NACIŚNIJ KLUCZ CTRL NA WIDEO. ORYGINALNIE BYŁO NIEKTÓRE 49 KSIĄŻEK.
@borsuk37983 жыл бұрын
wpływ brytyjski? taki, że w styczniu Polska widziała nieuchronną wojnę, więc podjęła decyzję o niej a blefowe gwarancje brytyjskie, które były polskim sukcesem, były dopiero w marcu
@CreativityPoland3 жыл бұрын
@@borsuk3798 Nie wstyd ci wypisywać takich dyletanckich głupot? Gwarancje które były dla nas pułapką za którą sami Brytyjczycy dziwili się że tak łatwo poszło.
@borsuk37983 жыл бұрын
@@CreativityPoland nie zmienia to faktu, że RP podjęła decyzję przed nimi. jak widać, warto to zaznaczyć skoro bredzi się o pułapce zamiast widzieć, że to Polska ugrała, ile można.
@brunonrozycki2153 жыл бұрын
Niestety ma Pan racje a mnie zadzwia skala na jaką pomija sie role Anglii i kontekstu gier miedzynarodowych. To infantylne. Pozdrawiam!
@piotrkornacki58573 жыл бұрын
1:17 w 38 Niemcy potezniejsza ja za bismarka wg dzisiejszej wiedzy w 1939 gdyby Rosjanie nas nie zaatakowali a front oparł by się na Wisłę i Narwi jak planowano Niemca skończyła by się ropą i zaopatrzenie jakie przejęli po Czechach to potencjał surowców z Rosji dał Niemca możliwość rozbudowy przemysłu wojennego
@jaszczukwieslawl2516 Жыл бұрын
👍
@mattbrody14243 жыл бұрын
Swietny wykład, jak zwykle. Chciałem przypomnieć ze Schetyna historyk z wykształcenia chciał zlikwidować IPN jak PO i on mieli dojść do wladzy. Tak mi przykro panie Sz, ale IPN ma sie dobrze i dalej sie rozwija.
@irenamaczko88083 жыл бұрын
PO było już u władzy, i przetrąciło ideę IPN-u. Niech spadają.
@CreativityPoland3 жыл бұрын
Cała post-magdalenka jest siebie warta w "polityce historycznej".
@brunonrozycki2153 жыл бұрын
Cieszy że do IPN przychodzą także niezawodowi historycy. "Zawodowi" niestety często nie chcą mówić calej prawdy o sanacji i Piłsudskim by podtrzymać mit i legendę. Tylko po co?. To sprzeczne z ideą Herodota i Tukitydesa.
@brunonrozycki2153 жыл бұрын
@@irenamaczko8808 a gdzie mowie ze jest dobry czy zly? Ja oceniam inicjatywe. Pozdrawiam🤭🤣
@regiment589 Жыл бұрын
Boże broń od takich "niezawodowych" neoendeckich propagandystolów jak ty.
@annaponska50393 жыл бұрын
❤❤❤
@anitabjare22952 жыл бұрын
Czy wszyscy polscy najwyzej kompetentni i uznani "mowcy" -redaktorzy, profesorowie historii etc. musza sie ciezko jakac i miec tez inne klopoty z wypowiadaniem sie? -zenujace...
@jaszczukwieslawl2516 Жыл бұрын
Malo na temat!!!!!
@piotrkornacki58573 жыл бұрын
Cała ta gra szła dobrze do 1936 gdzie nowy krol GB zepsuł wszystko dajac gwarancje rzeszy przy aneksji Austrii bo w jednym momencie wermaht dostał sporo Wojska później 1938 i potencjał zbrojeniowy Czech My nawet map i planów nie mieliśmy na front zachodni bo 100 tys armię mogliśmy różnić w miesiąc a jednostki SA nadawały się na parady w przeciągu 2 lat Niemcy stały się średnia potęga Kwestia 1939 gdybyśmy zawarli swój traktat ze Stalinem i w pojedynkę postawili się a od Francuzów byśmy domagali się więcej pieniędzy i czołgów ropy to kampania wrześniowa skończyła by się na Wisłę i Narwi a od 1940 mieli byśmy możliwość ofensywy nikt się nie spodziewał ataku Rosjan Putin do dziś mówi że przyłączenie się wtedy do Niemiec było największym błędem bo takie straty gospodarcze jakie doznała Rosja w czasie wojny była ogromne
@TomekLiteracki3 жыл бұрын
I nie mógłby tak sobie każdy usiąść i wypić kawę w kawiarni i zjeść ciastko? Nie, tylko rządowy namaszczony celebryta tak może.