Grałem w Call of Duty, więc wiem co to Stalingrad, Radek xD
@michakrzyzanowski85544 жыл бұрын
SciFun siedem lat i się nikt z tobą nie przywitał A więc się witam =)
@ZbigniewPakIeza4 жыл бұрын
@@michakrzyzanowski8554 True
@zuzannawarzywo31674 жыл бұрын
Cześć, Scifun!
@ochwat4 жыл бұрын
jak wszyscy się witają to ja też
@michakrzyzanowski85544 жыл бұрын
Mikolaj Ochwat dobrze
@deuceagpzw38439 жыл бұрын
Wojna zimowa jest to nazewnictwo wojny CCCP z Finlandią w 1939-1940
@viksonZ9 жыл бұрын
+Deuce AGPzW słuszna uwaga :))
@deuceagpzw38439 жыл бұрын
Dziękuje bardzo
@mikeforman77829 жыл бұрын
+Deuce AGPzW Tytuł nie jest przecież nazwą własną "wojny zimowej". Nie popadajmy w zbytnią dokładność:) Pozdrawiam.
@deuceagpzw38439 жыл бұрын
Zbytnia dokładność zbytnią dokładnością ale osobę interesującą się historią troszkę to gryzie
@mikeforman77829 жыл бұрын
Coś w tym jest :)
@separator8811 жыл бұрын
jeśli historia czegoś nas nauczyła to tylko tego, że jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła
@deuceagpzw38439 жыл бұрын
Nie zwyciężyła myśli technicznej ponieważ psy szkolono na Radzieckich czołgach, a psy bojąc się strzałów chowały się pod rosyjskimi czołgami, stąd też broni tej nigdy nie użyto na nawet małą skalę.
@jankens20964 жыл бұрын
Owszem użyto, choć masz rację ich bojowe właściwości były niewielkie. Mimo to zniszczyły 304 czołgi niemiecki (nie wiele jak na 9,5 tys. wyszkolonych psów ale jednak). Nauczeni doświadczeniem Rosjanie używali ich na czołgach na postoju, nie w bitwach pancernych. Mimo to zaprzestano ich użycia po tym jak w 1942 przez psie miny musiała wycofać się cała radziecka dywizja pancerna.
@303pilot84 жыл бұрын
@@jankens2096 no ja bym i do tych 304 czołgów podchodził z dystansem. To są ruskie dane, a wiemy, że oni zawsze sobie lubili coś zawyżać. Nawet wymyślili snajpera, który zabił 1000 Niemców ;-)
@SzymonMakles11 жыл бұрын
9;58. Gdy chodziłem do szkoły, wszyscy pytali mnie po co uczę się historii - przecież to nudne i "nie przyda się w życiu". Mówiłem wtedy to samo co Ty. Dziękuję za ten odcinek. Pozdrawiam !
@roofoftheblock11 жыл бұрын
jak nienawidziłam historii tak teraz siedzę i słucham z otwartą gębą!
@TheTrollik7510 жыл бұрын
Dobrze powiedziane pod koniec. Największym wrogiem ludzkości jest wojna. Kiedy przywódcy państw zorientują się, że lepszy jest pokój? Ile będziemy musieli czekać na ten przełom? Powinniśmy zastanowić się ile osiągnęła by ludzkość bez wszystkich niepotrzebnych wojen. Wszyscy są ludźmi i wszyscy powinni szanować się nawzajem.
@neat948410 жыл бұрын
Chyba poczekamy sobie aż Putin umrze...
@mateusztopolski64707 жыл бұрын
Jak żydów nie będzie to i wojen nie będzie
@prawicowyinternet11 жыл бұрын
Bardzo, bardzo dobry materiał - mógłby być pokazywany w szkołach.
@erezdemopl64794 жыл бұрын
U mnie był dzisiaj na historii
@cytaty06174 жыл бұрын
@@erezdemopl6479 u mnie tak samo
@kurwa1znow1zajete12 жыл бұрын
Świetny odcinek! Dobrze ze już w plenerze :)
@ruchau12 жыл бұрын
Świetny odcinek! Wasz kanał jest jednym z coraz większej rzeszy dowodów na to, że przy odrobinie dobrych chęci połączonych z pasją, można stworzyć coś naprawdę wartościowego i przekazać to w bardzo ciekawy sposób. Jesteście również dowodem na to że jeżeli w telewizji publicznej i w stacjach komercyjnych nie zajdą pewne zmiany w sposobie traktowania potencjalnego widza/odbiorcy, to nie będą miały w przyszłości racji bytu. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję :)
@OlaKasiola11 жыл бұрын
Do tej pory najlepszy odcinek ;)
@naymovic12 жыл бұрын
Jak zwykle, kawał dobrej roboty. Historii uczymy się po to, by poznając przeszlosc, zrozumiec terazniejszosc i umiec ksztaltowac przyszlosc
@MrWrestlemania1059 жыл бұрын
Ja z chęcią bym obejrzał filmik na temat wojny zimowej pomiędzy Finlandią a ZSSR,gdzie dużą rolę odegrał Simo Häyhä który zabił z broni snajperskiej 505 żołnierzy Armii Czerwonej.
@piotrkuchciak87269 жыл бұрын
i to jest duża rola? pozdrawiam, gratuluje myślenia :P
@MrWrestlemania1059 жыл бұрын
Piotrek Ka Tak bo był solą w oku komunistów i siał dezorientację wśród jednostek Armii Czerwonej.
@piotrkuchciak87269 жыл бұрын
W jaki sposób ich dezorientował? Jak kogoś zastrzelił, to oni nie byli zdezorientowani, nie zastanawiali się, czy to ptak nasrał na ich towarzysza, czy dostał od snajpera. Nie chce mi się tłumaczyć Ci, że jedyną rolę, jaką odgrywali tacy snajperzy, była rola propagandowa. Obczaj film wróg u bram. Albo oglądaj dalej polimaty, może pojawi się. I nie żebym hejtował, po prostu staram się wyjaśnić. Snajper zabił 100 osób, a przy pierwszym lepszym bombardowaniu ginęło zazwyczaj kilkaset. Więc wydaje mi się, że rola o której mówisz nie jest aż tak duża. Za to taki snajper pojawiał się na plakatach, grał w filmach, jako wizytówka armii. Coś w stylu: jeden nasz żołnierz zabił już 100 wrogów. A żołnierzy mamy 2 miliony. Ilu przeciwników musi mieć nasz wróg? lepiej niech się od razu podda. Tak to działalo. pozdro
@przemysawbogdan76999 жыл бұрын
Piotrek Ka - masz rację ale nie do końca. przede wszystkim snajperzy starali się nie zabijać szeregowców tylko ofcerów, a jezeli na froncie nagle 3 plutony stracą swoich sierżantów to nagle kilkudziesięciu żołnieży nie ma pojęcia co robić. i są zszokowani bo nagle ni stąd ni z owąd komuś łeb eksploduje. i nie wiesz czy zaraz nie wywali tobie, nie wiesz kto strzela ani awet skąd. taki strach na prawde niszczy i demotywuje do walki, a co do bombardowań zalezy co bombardujesz - bo np własnie w wojnie zimowej 1940 okazały się super nieskuteczne - finowie byli tak dobrze zakamuflowani.
@piotrkuchciak87269 жыл бұрын
Przemysław Bogdan sierżant to podoficer :)
@krzysiekger123812 жыл бұрын
Dziękuje za robienie takich filmików , historia mnie bardzo interesuje... proszę o więcej takich odcinków.
@parabolpl71674 жыл бұрын
Myślałem że będzie to film o wojnie Radziecko-Fińskiej
@breton55696 жыл бұрын
"Nie nudź nas historio.próżne twoje chęci ,my nie mamy głowy nie mamy pamięci ". Piosenka z Kabaretu Olgi Lipińskiej mi się przypomniała. ;)
@Martinez110339 жыл бұрын
Ośmiotysięczny lajk. :D
@KubaSilva12 жыл бұрын
Naprawdę dobra robota. Oglądam odcinek za odcinkiem, a ich poziom wcale nie spada.
@Shimospeher9 жыл бұрын
Nie wiem czy wojny pomiędzy 3 rzeszą a ZSRR nie powinno się uznać za najkrwawszą w historii, i to pomimo rzezi do których dochodziło w starożytności czy średniowieczu. Biorąc pod uwagę jednak ogrom sił, gros ofiar cywilnych i zaangażowanie obydwu stron otrzyma się istną maszynkę do mięsa, przy której bledną okopy 1 WŚ.
@cheswaw6 жыл бұрын
Nie bledną-front francuski i bitwy tyou Verdun,Somma i rzezie 194-1916-dokładnie to było to samo..może tylko francuzów było mniej do wybicia,ale to szło na 2mln w tą,2 mln w tamtą...w 1917 bunty w armii francuskiej i odmowa ofensywy bo wiedzieli,że idą na śmierć.Niemców ginęło podobnie,ale demograficznie ich było więcej i wręcz liczyli,że jak stracą kilka mln żołnierzy to oni wytrzymają a Francji już nie będzie kto miał bronić.Gdyby Francja samotnie walczyła to byłaby prawda,ale trzeba dodać UK,Kanada,Senegal,Indie i na koniec USA-wszystkie zasoby FR+UK w skali globu w tym kolonie i jeszcze doszło USA.Obie wojny światowe były maszynką do mięsa straszną.Pierwsza nie była mniej twarda.
@Dobek2712 жыл бұрын
Proszę więcej o 2 wojnie światowej uwielbiam słuchać o tamtych czasach.
@Michael_Schweizeniger6 жыл бұрын
Nie każdy niemiec był zły
@TheBreaking1112 жыл бұрын
Bardzo ciekawy program i cieszę się że wpadłam na ten kanał i ten odcinek bo uwielbiam tematykę II WS i słuchałam z przyjemnośćią
@mateuszzawada168810 жыл бұрын
Video wzięte z "Apokalipsa II Wojna Światowa"
@jamnikczowiek53726 жыл бұрын
Mateusz Zawada dej link
@paweusz347310 жыл бұрын
Mocno naciągane i podkręcane historyjki w jego filmach.
@malek98569 жыл бұрын
Co jest naciągane? Spierdalaj trolu
@Qissiel9 жыл бұрын
Paweusz Dlaczego tak uważasz? Wojna zmienia ludzi i stanowi prawdziwe piekło. Jestem skłonny uwierzyć, że było nawet gorzej.
@paweusz34739 жыл бұрын
Qissiel przecież nie o to mi chodziło ...
@oskardumanski85389 жыл бұрын
Groch z kapustą... Zima szkodzi zwłaszcza gdy ma sie letnie mundury. Leningrad był oblegany, nie by oszczędzić ulicznych walk, ale że nic innego z dyspozycyjnymi siłami zrobić się nie dało. Konie już w 1939 roku były przeżytkiem. Psy były użyte eksperymentalnie dopiero w lecie 1943 roku (pod Kurskiem) i okazało się, że zamiast pod głośne, strzelające czołgi podbiegały chetniej po niemiecką wałówę. Poza tym Rosjanie mścili się nie tylko za głodzonych śmiertelnie jeńców - niemieccy żołnierze otrzymali na początku wojny rozkaz o komisarzach, jeńcach i ludności cywilnej. Mogli zabijać bez obawy sądzenia ich, no chyba żeby przez to dyscyplina w oddziale zaczęłaby szwankować, nie wspominając o ekscesach sondercommand. Ogólnie o filmiku można powiedzieć jedno - bieda.
@unknownkarolina9 жыл бұрын
Oskar Dumanski Stwórz własny kanał i zrób to lepiej. Po pierwsze, była wzmianka odnośnie niewłaściwego wyposażenia niemieckich żołnierzy. Po drugie nie było podanej daty i miejsca wprowadzenia eksperymentu z psami, więc nie rozumiem po co ta kąśliwa uwaga. Po trzecie w ogóle nie rozumiem celowości tej wypowiedzi. Przedstawione informacje w żaden sposób nie ujmują racjonalności przedstawionego programu. Odcinek trwa 10 minut, jest nakręcony z pomysłem i się nie nudzi. Nic fałszywego nie podaje. Typowe czepialstwo... i próba zabłyśnięcia wiedzą. Proszę pamiętać, że historia ma tyle twarzy ilu jest jej autorów. Piszą ją zwycięzcy. Dlatego też nie ma czegoś takiego jak fakt absolutny czy prawda absolutna.
@oskardumanski85389 жыл бұрын
Karolina Stępień Po pierwsze, drugie i trzecie tytuł programu to "Piekło zimowej wojny" (warto zauważyć, że 129 lat wczesniej...). A zatem: Aby podbić Rosję nie można tam wysłać paru żołnierzy. Niemcy liczyli na znajdowanie jedzenia na podbitych terenach (po przemierzeniu kilkudziesięciu kilometrów?). Zaopatrywanie armii nie należało do najprostszych zadań. Od ostrzału artyleryjskiego zginął słoń w leningradzkim zoo (tego im nie można przebaczyć!). Pomimo zatrzymania wokół Leningradu Wehrmacht gna nadal. Błoto i problemy z zaopatrzeniem zahamowały na pewien czas ogromną prędkośc niemieckiego ataku. Błotniste koryta zamieniły się w skalne grzbiety, które rozcinaja opony samochodów i dziurawią jej baki. W takich warunkach właściwie mogły przejechać tylko niemieckie czołgi ale na nie Rosjanie znaleźli osobliwą broń... i tu tzn. w lecie 1943 roku pojawiają się psy (zapewne mszcząc się za leningradzkiego słonia). Taka prosta metoda zwyciężyła niemiecką myśl techniczną. Cała kampania miała zakończyć się w ciagu czterech miesięcy. Żołnierze bardzo długo czekali na zimowy ekwipunek dlatego, że Hitler doszedł do wniosku, że ważniejsze są dostawy sprzętu i amunicji. Niemieccy żołnierze nie są w stanie ustać (Rosjanie chyba byli obciążani, albo po ich stronie frontu nie wiało). Pojawiają się świetnie wyszkolone syberyjskie dywizje z nartami i saniami. Stalin wydaje rozkaz nr 227 (czyli już lato 1942 roku). Piękne, niemieckie, wysmukłe konie nie wytrzymuja trudów wojny, natomiast wschodnie znoszą bez najmniejszych problemów trudna zimę. Gdy zaczyna brakować koni dochodzi do aktów kanibalizmu (narodowa specjalność niemiecka "Pferdwurst"?). Wystarczy? Na koniec konkluzja - Radosław Kotarski wygrał Drugą Wojnę Światową. PS. Ja nie wygrałem tej wojny.
@unknownkarolina9 жыл бұрын
Oskar Dumanski Człowieku... Myślałam, że to kobiety są drobiazgowe i się czepiają, ale przebijasz każdą, którą znam :p A tak zupełnie serio. Czy to pierwszy odcinek Polimatów, który obejrzałeś? Oglądałam odcinki od 1 (do 33 na razie) i wiem jedno - autor wtrąca dużo ''ciekawostek'', pseudofaktów, ''smaczków'', ukrytych ironii i drobiazgów bez znaczenia dla historii czy nauki, a po to, by skupić uwagę widza lub też go rozśmieszyć. Stąd wzamianka o Leningradzkim słoniu jest dla mnie ot taką informacją... na którą za nic w świecie nie kładłabym takiego nacisku. Poza tym, obejrzyj Polimaty Plus tego odcinka i zobaczysz, jak świetnie prowadzący bawi się językiem polskim :) Z punktu widzenia logiki wypowiedzi, wystarczy by jeden pies wysadził niemiecki czołg, by uznać, że ta metoda pokonała myśl techniczną (przynajmniej w tym przypadku). Dodatkowo ''piekło zimowej wojny'' nie jest równoznaczne z ''piekłem wojny zimowej''. To też tłumaczy w Polimatach Plus prowadzący. Czy ja jestem dziwna, czy coś jest nie tak z językiem polskim? Jeśli ktoś mówi/pisze, że ''niemieccy żołnierze nie są w stanie ustać'', to czy to zdanie oznacza jednocześnie, że rosyjscy są?? Według mojej wiedzy - to zdanie nie niesie takiej informacji. To trochę tak, jakbyś mówiąc, że jesteś w stanie iść 20 km w tempie 7 km/h, wykluczał tę możliwość u Twojego rywala... Wybacz, ale w mojej logice - to bezsens - 0 - wniosek fałszywy. Prawdę mówiąc nie mogę się doszukać tego, by prowadzący wspomniał rozkaz nr 227. Wiem jedno, tutaj ani numery ani daty nie są najważniejsze. Celem prowadzącego było pokazanie, i w moim odczuciu to mu się udało, że wojna zimą w Rosji, to coś czego jeszcze nikomu nie udało się wygrać. O co Ci chodzi z tymi końmi i aktami kanibalizmu? Chcesz stwierdzić, że do nich nie dochodziło? Że przytoczony fragment pamiętnika niemieckiego żołnierza, to mistyfikacja?? Od braku koni i AKTÓW kanibalizmu na wojnie, do narodowej specjalności ''Pferdwurst'' jest tak daleko jak od braku empatii i aktów przemocy, wśród pewnych grup społecznych w Polsce, by nazwać narodowym sportem ''lanie po mordzie''. Nie, nie wystarczy. Jedyne, co Ci się udało, to umocnić moje przekonanie, że swoją wiedzą, próbujesz skompensować swoje kompleksy. Krytykując w wymuszony, choć może słuszny sposób, popularny i lubiany program, chcesz pokazać, że jesteś lepszy, tylko niedoceniony. Niemniej jednak, jestem pewna, że gdybyś założył program, w którym ''prostujesz'' ''błędy'' Polimatów, miałbyś równie wielu krytyków. Myślę również, że nie dotarła do Ciebie moja wiadomość odnośnie względności historii i mojego do niej podejścia. Zgadzam się z prowadzącym Polimatów, historia ma nas uczyć nie popełniania tych samych błędów. Daty i numery... dla mnie to żadna historia. Fakty i ich przyczyny :) ot tyle. Komentarza odnośnie wygranej Drugiej Wojny Światowej w ogóle już nie rozumiem. Może Twoja inteligencja jest na jakimś wyższym, dla mnie nieosiągalnym poziomie... albo zwyczajnie, nadajemy na innych częstotliwościach. Pozdrawiam :)
@oskardumanski85389 жыл бұрын
Karolina Stępień Za bardzo się wkręcasz. Po twoim pierwszym komentarzu zacząłem sie zastanawiać, czy byłem na zerwanym filmie, gdy zdobyłem się na ocenę tegoż odcinka (dobra pamięć, ale krótka). Musiałem obejrzeć jeszcze raz i doprawić. Oglądałem kilka odcinków, ale gdy natrafiłem na temat, w którym czuję się niedoceniony, mój entuzjazm do Polimatów ostygł. Jeżeli program zachęci kogoś do głębszych studiów, to super, jeśli nie, to można dojść do wniosków na jakie się zdobyłem. Dam se spokój z wyjaśnieniami, co miałem na myśli i dlaczego napisałem coś tak a nie inaczej, bo jeszcze zaczniesz wnikać. Powiem tylko, że z historią ma to niewiele wspólnego, z racji zbyt swobodnej wybiórczości. Co do przesłania, jest git - Kochajmy się! Pozdro!
@hanskloszzz9 жыл бұрын
Oskar Dumanski Konie w 1939 byly przezytkiem-wiekszej durnoty i idiotyzmu tutaj nie znlalazlem.
@Kate119511 жыл бұрын
Mimo tego, że powinnam teraz robić milion innych ważnych rzeczy, oglądając Twoje filmy czuję, że poprzez leniuchowanie dużo się uczę! DZIĘKI!!
@bu5zmen17710 жыл бұрын
War...War Never Changes...
@vitaliamas89287 жыл бұрын
Hehe pozdro dla kumatych
@Ram__it5 жыл бұрын
@Geralt z Rivii gimbusom nie wytłumaczysz, oni wolą durne slogany 🤣
@elvismt12 жыл бұрын
Świetny kanał ! polecam go wśród wszystkich znajomych. Ciekawy i oryginalny mam nadzieje że będę mógł obejrzeć dużo więcej odcinków. Wielu ludzi powtarza że zgłębianie historii uczy wyciągania wniosków ze swoich błędów i wystrzegania ich się w przyszłości szkoda że w praktyce jest jednak inaczej ludzie zapominają o swych błędach znów popełniając podobne ...
@magorzatakrugy995511 жыл бұрын
skąd takie pokolorowane filmy?
@Harry90able11 жыл бұрын
Świetny odcinek, uwielbiam historię i całkowiecie się zgazam z końcową puentą
@cobran077711 жыл бұрын
a przypadkiem nie mówisz przypadkiem o inwazji Barbarossa? bo wojna zimowa toczyła się w roku 1939/40 między ZSRR i Finlandią
@eklimann11 жыл бұрын
ZIMOWA WOJNA NIE WOJNA ZIMOWA
@gustlek123able12 жыл бұрын
Jednym z najlepszych odcinków. Zapiera dech
@dongiacomo10011 жыл бұрын
@RobAczYweK1 piszesz bzdury. 1. wermacht był obowiązkową służbą 2. armia czerwona była obowiązkową służbą 3. hitler zdobył władzę demokratycznie, ale pamiętaj, że głosowało na niego (w wyborach w 33 roku) około 32% - z głosujących. jak przeanalizujesz wyniki wyborów z tamtego okresu, to zobaczysz, że socjaliści narodowi oraz komuniści zdobywali z wyborów na wybory więcej głosów kosztem socjaldemokracji. był to efekt kryzysu, podczas którego zawsze dochodzą do głosu partie populistyczne (te bardziej, niż socjaldemokracja) 4. żołnierze niemieccy szli na wojnę w imię ojczyzny, a nie hitlera, a większość z nich była przekonana, że to niemcy zostały napadnięte - odpowiednia propaganda. nie wspominam nawet, że nie mieli pojęcia o tym, co robił hitler w obozach, bo skoro nawet alianci tego nie wiedzieli i nie chcieli uwierzyć pileckiemu, to skąd mieliby wiedzieć o tym zwykli niemcy?
@KS241611 жыл бұрын
socjaldemokracja była synonimem komunizmu
@DokądNocąTuptaJeż10 жыл бұрын
Pamiętajmy o Nocy Długich Noży
@oskarslazyk88756 жыл бұрын
don giacomo *Wehrmacht (nawet po 4 latach nie zaznasz spokoju za literówkę).
@WinkielTV12 жыл бұрын
Radoslawie, zawsze jak wlaczam Polimaty wciskam wpierw lapke w gore, a pozniej dopiero ogladam. Mozna to robic w ciemno. Swietna robota.
@adamalaszkiewicz482011 жыл бұрын
Błąd w tytule , pojęcie zimowej wojny zarezerwowane jest dla wojny między Finlandią a ZSRR w 1939 roku
@AMNovy12 жыл бұрын
Dokładnie! To pierwsze o czym pomyślałem, gdy go usłyszałem!
@polishplayer62598 жыл бұрын
Wojnę Niemcy prawdopodobnie by wygrali jeśli ze wschodu nacierali by Japończycy,ci natomiast zamiast pomóc sojusznikowi wybrali własną ścieżkę i to był największy błąd jaki popełniła Japonia.
@polishplayer62598 жыл бұрын
Trochę to dziwne zważywszy że Ruscy mieli tam tylko kilka dywizji niby dobrze uzbrojonych i zakamuflowanych ale to było tylko kilka dywizji więc mogliby zaryzykować i wesprzeć swojego sojusznika w walce.
@cheswaw6 жыл бұрын
To nie był błąd,Błędem był atak na USA,ale gdyby Japonia poszła na Rosję to i tak by była odparta.Gdyby koordynacja była co do dnia idealna z atakiem z zachodu Niemiec na Moskwę i związaniem walką przez Japonię sił do obrony Moskwy to Sowiety mogły przegrać.Uważam za bardziej prawdopodobne,ze rosjanie by rozbili natarcie Japonii gdzieś w mongolii/mandzurii i zdązyliby całością lub częścią bronić Moskwy.Stalin by jeszcze wypuścił milion więźniów gułagu i by poslał do walki z japonią pod nadzorem czeka jako mięso do rozwalenia..wyszłoby uważam podobnie na koniec.Japoniaa nie miała ciężkich czołgów i dział w ilości koniecznej do pobicia Rosji i na pewno byliby utknęli-była próba 1937 pod Chałchyn-Goł(jap.Nomonhan) i zostali sprawnie odparci japończycy.W 1941 tylko gdyby szybko związali w walce dużo dywizji rosyjskich to była szansa dla osi..w ostatniej potrzebie Stalin by olał wschódd i od Niemców się bronił a wtedy Japonia by doszła do syberii i tam gdzieś utknęła.
@tomaszmynarz92706 жыл бұрын
Polish Player Japończyków spotkałoby to samo co Rosjan tylko w jeszcze gorszych syberyjskich warunkach. A Rosjanie nie musieliby wysyłać na wschód swoich oddziałów, wystarczyłoby zmobilizować oddziały partyzanckie na wschodzie. Japończycy więc dokonaliby na siebie wyroku śmierci. Wybrali drugą opcje.
@lamuswwodzie13212 жыл бұрын
To jest kwestia nauczyciela jak zresztą w przypadku każdego przedmiotu, w podstawówce z historii też miałem panią która niezbyt starała się przekazać nam wiedzę, ale za to w gimnazjum i technikum miałem świetnych nauczycieli od historii, dokładnie analizujących i opowiadających o każdym wydarzeniu, nie raz dodając swój własny komentarz/opinię na dany temat, myślę że to warunkuje fakt że historia to dla mnie jeden z najlepszych o ile nie najlepszy przedmiot.
@tomasznowak203210 жыл бұрын
Program jak zwykle trzyma klasę, ale... ...opis technologii opartej o psy bojowe w tym odcinku jest mocno naciągany. Z kontekstu wynika jakoby pomysł podczepiania ładunków do szkolonych psów miał przeważyć losy niemieckich dywizji pancernych. W rzeczywistości pomysł ten był bardzo kiepski, bo psy wysadzały również sprzymierzone czołgi i szybko z niego zrezygnowano. Ps. Mówisz o psach, a ani słowa o zamarzającym paliwie? :)
@lenio35110 жыл бұрын
popieram rosjaie kombinowali z psami ale nic z tego nie wyszlo koktajle molotowa lepiej sie spisaly
@marcinek600012 жыл бұрын
Za dzieciaczka miałem w nosie historię,potem w liceum już zmądrzałem,ale moje zajęcia z historii wyglądały tak,że babka,która jest dyrektorką i doktorantką nie umiała się wypowiedzieć,zaczynała jedno zdanie nie kończąc poprzedniego,a ponad połowe zajęć musieliśmy sami sobie przerabiać i robić notatki na podstawie podręcznika,bo ona miała swoje sprawy dyrektorskie do załatwienia akurat. Szkoła zabiła we mnie taki piękny przedmiot, z którego nic nie wiem. Dzięki polimatom w końcu się czegoś uczę.
@Playtinum12 жыл бұрын
08:03 "Look at my horse. My horse is amazing"
@wrocekprowrocek631210 жыл бұрын
Mocny materiał. Wydawało mi się, że sporo wiem o zimowej wojnie, a nie widziałem wcześniej materiałów filmowych pokazujących trudy na froncie wschodnim.
@OlejhunterPL9 жыл бұрын
Miło się słucha jak Niemcy i Rosjanie wyżynali się nawzajem :) Szkoda że nie udało im się tego zrobić do końca.
@rusty974712 жыл бұрын
Genialny kanał, nareszcie coś innego, a nie tylko gry... Uwielbiam historię, a oglądając filmy na twoim kanale można się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy, bardzo miło się Ciebie słucha. Poza tym uwielbiam słuchać o czasach II wojny światowej, liczę na więcej materiałów z tego okresu, świetna robota. Pozdrawiam :).
@towarzyszkomandzir82968 жыл бұрын
Co do psów baaaaardzo się mylisz kolego. Sobaki owszem wbiegaly pod czołgi ale sowieckie a to dla tego, że podczas szkolenia uczono je, że jedzenie jest pod czolgiem, a że warkot silnika jest specyficzny dla kazdego pojazdu, no cóż.
@ukaszmiszkurka75428 жыл бұрын
Wchodziły i pod jedne i pod drugie. Dlatego musieli je puszczać bez swoich czołgów w okolicy.
@towarzyszkomandzir82968 жыл бұрын
Łukasz Miszkurka wiesz, ciężko podczas bitw pancernych trzymać swe czołgi z dala od linii frontu...
@ukaszmiszkurka75428 жыл бұрын
Nie musiały być wysyłane tylko podczas samych bitew pancernych. Można to było robić w różnych sytuacjach gdy akurat nie ma własnych czołgów w ZASIĘGU WZROKU. Pies w końcu nie biegłby do tamtego konwoju radzieckich czołgów który są za tymi budynkami tylko do tego Pancerka którego widzi przed sobą.
@towarzyszkomandzir82968 жыл бұрын
Łukasz Miszkurka wszyscy którzy interesują się historią tamtych czasów są dzisiaj mądrzy. Każdy z kim można normalnie, jak inteligentni ludzie porozmawiać mają swoje pomysły, jak III Rzesza tę wojnę mogła wygrać. Tylko że my oceniamy to wszystko po fakcie, siedząc sobie bezpiecznie w ciepłym domu. Jak pewnie wiesz nie raz przypdek decydował o losie wojny. Ty wiesz swoje, ja wiem swoje, ale dopóki nasze poglądy ścierają w cywilizowany sposób, dopóty nasza internetowa konwersacja ma sens.
@towarzyszkomandzir82968 жыл бұрын
Łukasz Miszkurka wszyscy którzy interesują się historią tamtych czasów są dzisiaj mądrzy. Każdy z kim można normalnie, jak inteligentni ludzie porozmawiać mają swoje pomysły, jak III Rzesza tę wojnę mogła wygrać. Tylko że my oceniamy to wszystko po fakcie, siedząc sobie bezpiecznie w ciepłym domu. Jak pewnie wiesz nie raz przypdek decydował o losie wojny. Ty wiesz swoje, ja wiem swoje, ale dopóki nasze poglądy ścierają w cywilizowany sposób, dopóty nasza internetowa konwersacja ma sens.
@rafaszymkiewicz58675 жыл бұрын
Jeden z najlepszych odcinków Polimatów
@ukaszmotarski969511 жыл бұрын
Nikt nie zajął Moskwy oprócz nas w 1612 roku , mogliśmy zająć całą Rosję ale niestety nasz król Waza III zrezygnował , ponieważ jego syn musiałby zmienić wiarę na prawosławną , szkoda :/
@sebastiano.370310 жыл бұрын
Właściwie to Napoleonowi udało się zdobyć Moskwę. Wojska francuskie, jeżeli dobrze pamiętam, stacjonowały tam około dwóch tygodni. Pozdrawiam.
@ukaszmotarski969510 жыл бұрын
Tak to prawda , ale mówię tutaj o zwycięstwie Polski nad Rosją bo jako jedyni ją podbiliśmy :) a co do stacjonowania wojsk napoleońskich w Moskwie to wydaje mi się że 2 miesiące .
@starszynajstarszy91927 жыл бұрын
Nie z rezygnował, tylko go z Rosji wywalili. Po prostu bał się wysłać tam syna, nie chodziło tu o wiarę. Gdyby Waza był taki podbożny jak to niektórzy mówią, to by nie powstały meczety które za jego panowania budowano.
@Dorotah11 жыл бұрын
Jeden z najbardziej poruszających odcinków. Dziękuję!
@uzytkownikbeznazwy10 жыл бұрын
Dlaczego mówisz "radziecki", a nie "sowiecki". Czy nie uważasz, że ta wersja (promowana tylko w okresie PRL) świadczy o bardzo jednoznacznym, pozytywnym stosunku do Sowietów?
@nexatg40210 жыл бұрын
Słowo "radziecka" pochodzi od "rady", a "rady" po rosyjsku to "sowiety". Co to za różnica?
@uzytkownikbeznazwy10 жыл бұрын
NexaTG Różnicą jest kontekst historyczny. Nazwa "radziecki" używana była przez propagandę PRL-u, podczas gdy cały wolny świat (w tym II RP i polska emigracja) używał i używa takich nazw jak Sowiety/Sowieci/sowiecki.
@nexatg40210 жыл бұрын
I to tak bardzo cię uraża, że pan Radek używa słowa "rady| a nie "sowiety"? Czepiasz sie. :)
@uzytkownikbeznazwy10 жыл бұрын
NexaTG Nie uraża mnie, tylko walczę z brzydkim zwyczajem.
@labedzp10 жыл бұрын
Tylko że po rosyjsku sowiecki oznacza radziecki więc chyba nie ma różnicy moim zdaniem jaka jest użyta forma
@paweldl11 жыл бұрын
W końcu ktoś mówi ciekawie i interesująco o historii.
@henoch4410 жыл бұрын
Ten okres i miejsce podczas WWII to chyba najbardziej optymistyczny kawalek. Niemcy i Rosjanie zabijaja sie i cierpia podczas zimy. :-) Karma is a bitch.
@henoch4410 жыл бұрын
***** Cywilow Rosjan tez lubie ale ich rzad trawie mniej od naszego.
@neat948410 жыл бұрын
***** Słuchaj, Ukraina ma teraz problem przez Rosję, która ich ZDRADZIŁA i jeszcze chciała rozłamu i podzieleniu terenów między Słowacją, Węgrami, Polską i sobą. Putin to oszołom, taki jak były prezydent Ukrainy, ale wszystkie tragedie na Ukrainie są również spowodowane przez naszą ingerencję między Rosją, a Ukrainą.
@henoch4410 жыл бұрын
***** Nienawisc na dobre nikomu nie wychodzi. Jesli Ukraincy sie do wolynia przyznaja i przeprosza to ja nie mam nic przeciwko nim. Cos mi sie wydaje ze jak juz ta rozroba ucichnie to beda szukac wspolpracy z nami. Kto wie moze jeszcze dozyjemy przeprosin.
@huj53910 жыл бұрын
***** Rosjanie mają dużo krymu.
@huj53910 жыл бұрын
Zdobyli
@MissCookieMonster10211 жыл бұрын
Jest pan po prostu niesamowity!
@Antash_12 жыл бұрын
Jak to się mówi: zrób lepsze! Lubię sposób mówienia Radka, bo pobudza do słuchania. Bardzo dobrze, że materiał jest robiony pod publikę, YT to nie książka, Polimaty mają przekazywać ciekawą wiedzę, tak by nawet "gimbus" chciał posłuchać i się czegoś dowiedzieć, a jak poczytasz komentarze, to zauważysz, że to działa.
@cmssspl12 жыл бұрын
Genialne, nic dodać nic ująć na prawdę miło się ogląda.
@tomaszniewierny156212 жыл бұрын
Ale ja was lubię, zawsze daje łapkę jeszcze przed oglądaniem.
@1970kacper11 жыл бұрын
Bogusław Wołoszański w młodszym wydaniu, wspaniały kanał i ciekawe tematy. Oby tak dalej !! Wspaniała inicjatywa, życzę powodzenia;)
@rothenpsg12 жыл бұрын
spełniam marzenia. pięknie.
@samdiam12 жыл бұрын
Genialny program! Drugi Wołoszański!
@adistaniewski2112 жыл бұрын
Kto nie zna historii jest skazany na jej powtórzenie-idealny cytacik na koniec mógłby być : )
@Nartenlener11 жыл бұрын
Źródła, Panie Radku, źródła... Chciałbym coś więcej się dowiedzieć niż to co świetnie opowiedziałeś :)
@mariposa54515 жыл бұрын
Już bardzo dawno nie widziałam tak poruszającego filmu. A, co ciekawe, oglądam go drugi raz, i za pierwszym, nie zrobił na mnie takiego wrażenia.
@AbortiveClone12 жыл бұрын
Bardzo profesjonalnie zrobiony. Duzo ludzi moze zarzucac podobienstwa do Woloszanskiego (ten akcent), czy tam NG, ale i tak robicie kawal dobrej roboty. Pozdrawiam i oby tak dalej :)
@phyzze12 жыл бұрын
10 min minęło mi w mgnieniu oka :) Świetnie przekazywana wiedza oby tak dalej !
@Kubanczykss12 жыл бұрын
Niesamowite jest to, co robisz!
@marcinek600012 жыл бұрын
Jestem tego świadom,to jest oczywiste,ale tak czy siak dzięki za próbę ostrzeżenia:DJa się bardziej nie będę zagłębiał w te tematy,takie ciekawostki mi wystarczą.Osobiście jak już mam czas na poszerzanie wiedzy to robię to w innych kierunkach bardziej mi przydatnych niż historia,chociaż do historii ekonomii czasem sięgam.Co innego jakbym był w wieku szkolnym:)Chciałem głównie swoim komentarzem zwrócić uwagę na to,że taki przedmiot jak historia nie powinien być w szkole olewany przez nauczycieli.
@ukasz26712 жыл бұрын
Świetny materiał historyczny, czekam na więcej. Myślę że tematy dotyczące historii to twoja nisza, polska potrzebuje kogoś świeżego, pana Bogusława Wołoszańskiego (ten od "Sensacji XX Wieku") rzadko można gdzieś obejrzeć. Czekam na więcej tego typu materiałów. Pozdrawiam :)
@rzezbionawpumeksie258012 жыл бұрын
Zawsze przy Twoich puentach mam ciary :) Jak zwykle odcinek bardzo ciekawy, a ludzie, którzy uważają, że nauka historii jest niepotrzebna, niech już lepiej nic nie mówią.
@warandpeace910912 жыл бұрын
bardzo mądrze powiedziane to na koniec :)
@hasam200512 жыл бұрын
Jeden z najlepszych odcinków w serii ! Gratuluję ! ps: ciekawa dyskusja w komentarzach co się nie często zdarza !
@sonjvkob12 жыл бұрын
Mogę oglądać i oglądać, bardzo ciekawe!!
@toszmasz12 жыл бұрын
Dobry odcinek, pokazał prawdziwe oblicze tamtej wojny, oraz dlaczego ludzie nowego pokolenia czasami tak bezmyślnie mówią np. "wojna jest potrzebna", "dobrze że tam walczą". Tylko starsi ludzie którzy wojnę już przeżyli, nie chcą jej powrotu. Cieszy mnie to że urodziłem się już w wyzwolonej Polsce, jednak nigdy nie możemy zapomnieć o bohaterach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju, ponieważ pamięć o nich sprawia że nadal są wśród nas.
@BananowyYe11 жыл бұрын
Piękne stwierdzenie na zakończenie. Szczerze gratuluję : )
@slepyy312 жыл бұрын
Zdeydowanie najlepszy odcinek. Więcej materiałów o wojnach i historii! Btw Radek, wykonujesz kawał niezłej roboty. Ogromny podziw!
@haniap893910 жыл бұрын
Dzięki Radku, że uświadomiłeś mi rangę Zimnej Wojny :-) Ciekawy film
@Skorpion19916 жыл бұрын
wyjatkowo swietny odcinek
@Pprzemo7712 жыл бұрын
Brawo dla Ciebie Radek. W tym materiale dowiedziałem sie więcej niż przez 3 tygodnie lekcji historii. Jakby tak były lekcje prowadzone, szkoła byłaby przyjemnością ;]
@alamikaszewicz71998 жыл бұрын
Ja o mój tata (pasjonat historii) rozmawialiśmy kiedyś, i powiedział mi to samo z kilkoma wyjątkami :nic nie wspominał o psach, za to mówił że w armii czerwonej było dzielenie się w pary- jeden żounierz miał karabin, a drugi 5 naboi, kiedy jeden zginął partner brał własność poległego . Okropnie było w tych czasach. Cud że żyjemy w spokojnych czasach.
@katarzynawieniawska3183 жыл бұрын
Już nie żyjemy w spokojnych czasach.
@marcinkotarski28294 жыл бұрын
Jeden z najlepszych odcinków
@KrzysztofKotarba12 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek... Ludzie powinni poznać cierpienia zwykłego człowieka nie ważne z jakiej armii, gdyż największym przekleństwem byli/są ludzie na szczycie łańcucha.
@bogusiabadziag648410 жыл бұрын
Mocny odcinek... Nie mogłam się oderwać... Gratuluję świetnej roboty:)
@Rivendine12 жыл бұрын
mógłbym oglądać takie polimaty dniami
@gimezo12311 жыл бұрын
Z tą różnicą, że jak oglądałem dokument na NG wszystko widziałem już na Wikipedi :) Tutaj dowiaduje się nowych rzeczy.
@2mohave12 жыл бұрын
zajebiste, wielkie dzięki za to co robisz!!!
@magik120412 жыл бұрын
Kolejny super odcinek, teraz może coś o zimnej wojnie, też bardzo ciekawy czas.
@acesello12 жыл бұрын
Genialny odcinek! Proszę o więcej tematów z II wojny światowej.
@rowenshade12 жыл бұрын
Pozdrowienia z doliny krzemowej, Kaliforni :) Polimaty są wszędzie :)
@Bratek19312 жыл бұрын
Ogólnie film jest ciekawy. Na pewno powinien zainteresować ludzi tematem, którzy nigdy tym zagadnieniem się nie interesowali ;)
@1haker12 жыл бұрын
Najlepszy odcinek dotychczas.
@tyszanin311312 жыл бұрын
Bardzo lubię Polimaty, oglądam każdy odcinek. Tym razem jestem rozczarowany. Odcinek jak zwykle świetny. Można było jednak wspomnieć, że to Stalin dążył ze wszystkich sił do inwazji na Rzeszę i resztę Europy, Hitler ubiegł go jedynie o kilka dni. Jeżeli Stalin ewakuował ludność przygraniczną, to dlatego, że sam chciał tam zrobić piekło frontu. Polecam filmy dokumentalne (są na youtube): "Marsz wyzwolicieli" i "Defilada zwycięzców".
@nataliachmiel776812 жыл бұрын
Niesamowity odcinek.
@oiytd5wugho12 жыл бұрын
dziękuję.
@mikeforman77829 жыл бұрын
Byłem ciekaw jak poradzisz sobie z tematem zimy. początkowo byłem pewny że nawiążesz do "wojny fińskiej". Jednak zaskoczyłeś mnie bardzo pozytywnie. Dobra robota.
@MatSzeliga8 жыл бұрын
Dobrze powiedziane. Historia uczy nie popełniać tych samych błędów w przyszłości. A rząd oczywiście ufa zapewnieniom Brytyjskim i Amerykańskim. Widać nie wszyscy się uczą.
@mlbombel12 жыл бұрын
Kanał bardzo ciekawy, z niecierpliwością czekam na każdy odcinek! Wątek o psach przeciwpancernych godny przytoczenia, jednak w kilku miejscach w sieci napotkałem informację o bardzo małej skuteczności tego typu ataków (wg Wikipedii istnieje tylko jeden skuteczny potwierdzony przez historyków /hasło: 'Pies przeciwpancerny'/). Jeśli wierzyć źródłom, to na niewiele wojskom radzieckim przydała się ta strategia (poza propagandą).
@Czujny712 жыл бұрын
Ciekawie się zrobiło ;D miło się ogląda;P LIKE
@skydevil4712 жыл бұрын
najlepszy odcinek do tej pory
@krzysztofgawowski35593 жыл бұрын
No i bardzo im tak dobrze. Chyba nie będziemy się nad nimi użalać..
@kubawisniewski59478 жыл бұрын
Radek mam tak samo : zima-Operacja "Barbarosa" lato-Walki w Afryce.Pół
@Bratek19312 жыл бұрын
Warto tutaj także wspomnieć o postawie Armii Fiń- licząca mało ludzi, ale dobrze wyszkolonych (na większość jednostek składali się myśliwi). Wykorzystano nowatorską taktykę- ataki małych grup żołnierzy którzy nie tylko byli dobrze wyszkoleni, ale także świetnie znali teren. Oraz oparcie obrony o tak zwaną linię Mannerheima (taka mała ciekawostka- według ówczesnych dowódców wojskowych linia ta była nie do zdobycia ze względu na formę terenu i zastosowane fortyfikacje- a Armii Czerwonej się udało)
@1992mujahedin11 жыл бұрын
Niczego nowego się nie dowiedziałem, ale mimo to podoba mi się, fajnie dobrana muzyka, szczególnie pod koniec. Chciałbym oglądać dłuższe filmiki, bardziej szczegółowe :)