Pilis a térképeken _ Pilis titkai

  Рет қаралды 11,120

Valovics László

Valovics László

Күн бұрын

Пікірлер: 31
@balibambosz333
@balibambosz333 3 жыл бұрын
A videó maga a csoda! Az előadó nagyon felkészült,a téma mestere.Öröm volt nézni! Az előadás,térben,időben, (történelmi tényekben hatalmas.) Csak 3x-ra sikerült végig nézni. Köszönöm annak is aki kitette az előadást. Szikambriáról 2X -3X- esik szó. (Előadó kicsit elbizonytalanodik.) Első olvasásban László Gyula jegyzetét olvastam a Dolgozók Lapjában. (Az 50 -es évek végén jelent meg. Más is elolvashatja.)Biztosra gondolom,hogy Szikambria lakói a Szikamberek voltak. A régi cikk,keveset írt kinézetükről,ruházatukról, viseletükről,stb. (Gondolom László Gyula is feltételezésre,és hagyományokra , emlékezetre,írta a cikket.) Szikambria nem tűnt el. Véletlenül kiástuk a nagyon furcsa temetőt,és temetkezést. Nem lehet semmihez hasonlítani. Tengeri kagylós temetkezés, a honfoglalás előtti idők elején.Olyan meglepő volt,hogy utólag csak azt lehet mondani.László Gyula semmiben nem tévedett! Talán csak annyi,hogy a korabeli,vagy régi cikk, a Szikamberek Királyságát, a Dunától távolabb, a Dobogókő felé teszi. De a temető és a temetkezések nagyon is a Duna közelében vannak. (Nem gondolom,hogy egy temetés kedvéért a hegyek között 30-40 km utazgattak a régi emberek,hogy végül a Dunánál temessék el hozzátartozóikat.) A mutatott térkép,vázlat,pontos lehet. Sicambria jelölése a Dunához közel esett.( A másik eltűnt város, Pazanduk) A Sípoló hegynek háttal állok,akkor Pazanduk régi kert,és földek, között vagyok.( Mára már inkább elhagyatott ritkás erdő ,akácos a Vaskapu hegy É-keleti oldalánál.) Gyerekkoromban a helyet így hallottam a Földműves Gazdáktól. Akkor ott csodás kertek,és gyümölcsösök voltak.(Talán a helyi Földhivatalban,vagy Telekkönyv, érdemes a régi feljegyzéseket megnézni! Az lehetetlen,hogy ott nincs nyoma ,az 50-es évek végén, még így itt használt kifejezésnek,hogy megyek Pazandukba! (Mi gyerekek azt sem tudtuk,mit mondott a bácsi! ) De most itt a régi térképen ,véletlenül ismét megjelent.Akkor a szó ,vagy falu név,nem lehet tévedés? Olyasmi lehet mint Déda,( A török korban teljesen elpusztult falu,vagy település,) de a Dunánál a homok dombon a Déda temetője megmaradt. Az ma is létezik. (Teljesen összeforgatva.) Véletlenül a környék lakói később az 50-es években kiásták ,homokbányának használták.
@Wombat99999
@Wombat99999 2 жыл бұрын
Nagyon jo eloadas. Viszont 56:39 nel ahol azt mondja Buda a Duna partjan van abrazolva Alba Regalis viszont nem. Ott akkor Esztergom sem a Duna partjan van abrazolva ez a logika szerint.
@SicambriaObudaKutatoCsoport
@SicambriaObudaKutatoCsoport 2 жыл бұрын
1:08:25 Sicambriát a római időkben Herculiának hívják, Ortelius térképén tisztán olvasható: Sicambria azaz Herculia! Teljesen biztos vagyok benne, hogy hiteles források is vannak róla, csak esetleg még nem ismerjük.
@SicambriaObudaKutatoCsoport
@SicambriaObudaKutatoCsoport 2 жыл бұрын
56:25. Valamit kihagytál, valamire nem figyeltél István. Én közöltem le azt az eredeti képet, ami kéziratként elveszett(a piros pöttyöket nem én rajzoltam rá) És Alba Regale városánál 55:25 két katicabogár látható-dupla piros pötty és bizony így majdnem a Duna partján van, csakúgy, mint ahogy a Tárnok völgye-Békásmegyer Ófalú felett lévő terület is majdnem a Duna partján van. Hiszen a Duna a Csillaghegy aljában volt a térkép készítésének idején, tehát nem csak a mai medrében, hanem egészen bent a hegyoldalban. Jól mondtad, a mai Buda alsóvárosának bástyái a vízben álltak, olyan magas volt a vízszint és annyira benn volt a hegyoldalban. Székesfehérvár azonban jóval Megyer révje felett állt, a mai Budakalász kőbányájánál. És a dupla piros pötty okát sem magyaráztad meg! Milyen másik várossal volt egyben ugyanabban az időszakban Alba Regale, amiért dupla pöttyöt rajzoltak be a Kéziratban? Segítek, a többi térkép mutatja ugyanott, ugyanazon helyen, Ecilburg-Óbuda városát. Viszont megválaszolatlan kérdés még így is maradt: a Szathmáry féle térképen miért hiányzik a dupla városjelölés, miért nem két karika van? Azóta még több forrásunk van a hiteles helyrajzi azonosításra. albaregale.blogspot.com/
@emanacio
@emanacio 6 жыл бұрын
Nagyon jó kutatómunka! Köszönjük! 1:10:15-nél Melyik az a város, ami Grantól lejjebb van de Visegrádtól jóval feljebb ? És nincs neve. Ráadásul akkora ,mint a térképen szereplő akkori Buda. (A neve Szent Lazarus Samaróth és minden Buda metszet 1595 előtt , ezt a várost ábrázolják Buda néven. Utána már csak romokban) 1:29:10-nél Ákos Palotája van jelölve. És milyen szerencse, hogy van róla metszet is Dr. Horváth István a Balassa múzeum volt igazgatója meg is mutatta a (legjobb minőségben) Tollius "Buda Vetus" metszeten (1700-as) Mivel az egyház több magyar királyunkat is gyűlölt, érthető, hogy miért is kellett eltüntetni a királyi központot és miért nincs köszönő viszonyban a térkép a metszettel és a leírásokkal.
@HunGyilok
@HunGyilok 6 жыл бұрын
gran az vise-grad mert grau romanu buza n/u b-v vagy wajsz emetul feher vagyes fehervar=visegrad+belgrad pilis -sziget a mocsari idokben [pannon tenger] nad-or feher
@HunGyilok
@HunGyilok 6 жыл бұрын
+ wise angolu Bolts, Bultsu-t 955be nyittoljak a boar-ok [954be meg akciozik vs bajorok] Solyman 1541 Buda 1543 Szekes-Feher 586-588 ev = Solymai Bathory szama aki Jezi 1533-1586 [53at el] + Andronikosz bizanci 1153-1185 Fehervar=Bultsu vara/Boltsek-Tudosok/Taltosok vara, Sas var Aquileia Eger Chussal-t [Zalmoxis/Slamutzes-Almos] olik a boar-ok 901 54 evre Bultsu-tol Bultsu/Bolts=Chussal
@SicambriaObudaKutatoCsoport
@SicambriaObudaKutatoCsoport 4 жыл бұрын
Idióta! Egyetlen olyan térkép nincs, ami Visegrádtól feljebb ábrázolna bármiféle "Budát"! Tollius Buda Vetus látképe Óbudáról szól, és nem Pilismarótról. Ha Noszlopi élne még, akkor jól nyakon vágna, és meg is érdemelnéd.
@fenyvirag1
@fenyvirag1 3 жыл бұрын
a két hét , az nem lehetett 2 év ? Föld osztás.
@SicambriaObudaKutatoCsoport
@SicambriaObudaKutatoCsoport 2 жыл бұрын
A sziget probléma abból adódik, hogy valójában is átalakultak a szigetek. Többek közt ezért is azonosították történészeink teljesen tévesen Óbuda városát az egykori Szűz Mária Szigetre!
@HungarianHistory2
@HungarianHistory2 6 жыл бұрын
Fehéregyháza nem létezett , Alba ecclesia egy templom. A térkép eleve rossz , ha szegedet duna mellé tette.
@palpalos2336
@palpalos2336 6 жыл бұрын
Most az egyik állításoddal cáfoltad meg a másikat. Alba Ecclesia valóban egy templom, latin nevének tükörfordítása Fehéregyháza.
@HunGyilok
@HunGyilok 6 жыл бұрын
puma mit sultelenkecc ?XD
@HunGyilok
@HunGyilok 6 жыл бұрын
annyi biztos hogy Alba-vara az a Pilisbe vot mert latinul/romanul az ecluza az zsilipeles zsilippilis [Jasdi]
@HunGyilok
@HunGyilok 6 жыл бұрын
nessze meg puma mit nyomatok ujabban szkitia.blog.hu/2018/05/06/kitalalt_kozepkor_vagy_vilagkor_matatasok_folytatas
@HungarianHistory2
@HungarianHistory2 6 жыл бұрын
Fehéregyháza nem település volt, hanem egy fehér templom. félreértetted.
Dr. Lánszki Imre _  Budák -Ki, mit és hogyan lát?
1:32:08
Valovics László
Рет қаралды 10 М.
Ungváry Krisztián: Trianon és revíziója
1:08:28
Blinken OSA Archivum
Рет қаралды 107 М.
How Many Balloons To Make A Store Fly?
00:22
MrBeast
Рет қаралды 199 МЛН
小丑教训坏蛋 #小丑 #天使 #shorts
00:49
好人小丑
Рет қаралды 50 МЛН
Pünkösdi szakrális túra Pilisszentléleken Aradi Lajossal 2012. május 27.
1:17:01
Szent István-díj Alapítvány
Рет қаралды 11 М.
Hol volt, hová lett Ős-Buda? - Dr. Lánszki Imre, Jakab István
44:16
VNTV - VIVA NATURA TELEVÍZIÓ
Рет қаралды 26 М.
Ariadne barlangjai - 20 év a Pilis mélyén
29:26
ariadnebarlang
Рет қаралды 46 М.
Herceg Ferenc előadása - A pilis rejtélye a Holdvilág árok (2007)
1:58:14
Döme-Demeter Zoltán-Pomáz
Рет қаралды 16 М.
Herceg Ferenc: Eltitkolt ősi múltunk a Pilisben
2:59:51
zoli7006
Рет қаралды 95 М.
Szörényi Levente Pilissel kapcsolatos Holdvilág-árok kutatásai
1:23:36
Valovics László
Рет қаралды 29 М.
14. Magyarország klímatörténete: a török háborúk kora
1:10:30