Super materiał, pracujemy na miernikach które kryją w sobie dużo ciekawej materii....
@Daroslav2229 ай бұрын
Wow. Z pełną odpowiedzialnością z góry na 2h przed premierą daje łapkę w górę! Ostatnio o tych miernikach myślałem a tu taki film się zapowiada. Super
@piotrburnos10049 ай бұрын
Dziękuję! Pozdrawiam 🙂
@jacekcyndel37419 ай бұрын
Witam. Kiedyś zrobiłem działająca na podobnej zasadzie sondę prądową do oscyloskopu z małego przekładnika prądowego. Przenosi dobrze do 20khz. Ale prawdziwym hitem był cęgowy z pomiarem DC hallotron fabryczny
@piotrburnos10049 ай бұрын
Tak. Można tanio wykonać taką sondę zamiast płacić setki czy tysiące zł.
@TymexComputing9 ай бұрын
@@jacekcyndel3741 Im lepszy oscyloskop i większy sygnał to jeden szybki hack to nawinąć pętelkę z czarnego przewodu :) - no i oczywiście podpiąć koniec czarnego do masy.
@adul009 ай бұрын
Właśnie ostatnio szukałem tego typu urządzeń i zastanawiało mnie, dlaczego te mierzące również DC są zauważalnie droższe. Dziękuję za wyjaśnienie.
@piotrburnos10049 ай бұрын
Nieproporcjonalnie droższe.. ale to fakt. Pozdrawiam.
@waltrozycki31259 ай бұрын
Jak zawsze pełny profesjonalizm. Pozdrawiam serdecznie.
@piotrburnos10049 ай бұрын
Dzięki 🙂
@konradchojnacki38659 ай бұрын
Bardzo przydatny kanał, nie tylko dla studentów ale i dla starych pracowników w branży energoelektronicznej i pokrewnych :)
@piotrburnos10049 ай бұрын
Dziękuję. Pozdrawiam!
@lukaszbujak98349 ай бұрын
Zakupiłem ostatnio unita zastanawiając się nad jego tolerancją pomiaru,atu taki odcinek.Pozdrawiam i czekam na testy😊
@piotrburnos10049 ай бұрын
Już powiem, że nieźle wypada.. Proszę spać spokojnie :)
@lukaszbujak98349 ай бұрын
Dziękuję za dobre rokowania . @@piotrburnos1004
@andy22979 ай бұрын
Pozdrawiam. 🙂 Fajnie że znów coś się dzieje. 👍🏻
@piotrburnos10049 ай бұрын
Cały czas się dzieje na kanale 🙂
@kyrylo_949 ай бұрын
Od kilku miesięcy używam w pracy (automatyka) następujący miernik Brymen bm079. I po wszelkich Flukach za parę kafli, ten Brymen dla mnie wypada jak najlepszy. Ma możliwości mierzenia małych prądów, DC, AC, prądy rozruchowe, spadek napięcia na diodach i chyba nawet coś tam z pojemnością potrafi. Oprócz wymienionych funkcji ma jeszcze z parę innych, bardziej specyalistycznych. Ale naprawdę, jak by ktoś czegoś szukał, to jak najbardziej polecam.
@andrzejczubak73599 ай бұрын
Bardzo dobra edukacja
@JohnDoe-eu2mt9 ай бұрын
I takich wykładowców trzeba na studiach, niestety nie wszyscy są Pańskiego pokroju a szkoda. Czekam na wyniki testów, sam używam miernika cęgowego Brymen true RMS ale przed każdym pomiarem muszę zerować go, bo potrafi pokazywać 2A jak nie ma żadnego przewodu w okolicy :-) Po zerowaniu jest dość dokładny +/- 100mA.
@s_s-g4d9 ай бұрын
any DC current clamp will require zeroing, because the hall effect sensor measures the earth's magnetic field (and whatever other fields are present). you need to cancel those out before measuring the useful signal.
@mariuszw12979 ай бұрын
Interesujący odcinek.👍 Posiadam tego małego Uni-t i jestem ciekaw wyników.
@piotrburnos10049 ай бұрын
Proszę o cierpliwość. Odpowiedz za dwa tygodnie :)
@wojciechbursztyn9 ай бұрын
Fajny odważnik że stacji lutowniczej PACE. Bardzo fajnej stacji kolbowej. Materiał genialny. Cały czas mam ochotę wrócić na studia. 😊
@piotrburnos10049 ай бұрын
Haha dziękuję. Trzeba sobie radzić bo to była linka a nie drut.
@grzegorzczerwinski14629 ай бұрын
Świetnie, że powstał taki odcinek. Osobiście w "automotiv" do pomiaru poboru produ podczas uśpienia systemów lubię zapinać w szeregu multimetr oraz cęgowy Unite tak dla pewności pomiaru. Jeżeli ktoś posiada Brymena i chciał by nim badać... odradzam- bezpieczniki są drogie☺
@piotrburnos10049 ай бұрын
Przy "uśpieniu" to raczej małe prądy. Cęgi dają radę?
@grzegorzczerwinski14629 ай бұрын
@@piotrburnos1004 ...no chyba, że multimetr ustawiony na mA, a okrutna bestia nagle się wzbudzi na ponad 10A... tak że ten.... chyba za późno Pana doktora oglądam.
@piotrburnos10049 ай бұрын
mA cęgami to niezazbytnio...
@grzegorzczerwinski14629 ай бұрын
@@piotrburnos1004 nie, nie, nie... Ja to zrobiłem Brymenem BM869s dla tego niepolecam bo finansowo to boli. Z tego miejsca dziękuję za wiedzę (filmy) i pozdrawiam
@Dan-oo1rj9 ай бұрын
> podczas uśpienia systemów lubię zapinać w szeregu multimetr oraz cęgowy Unite tak dla pewności pomiaru. Jeżeli ktoś posiada Brymena i chciał by nim badać... odradzam- bezpieczniki są drogie To ja polecam zworę na amperomierzu wpiętym szeregowo i zdejmować ją tylko na chwilę - po uprzedniej kontroli za pomocą cęgowego, że prąd jest minimalny :) Po pomiarze znów przywracamy "zworę". 100% gwarancji nie daje, ale multimetr ma większe szanse na przeżycie (lub jego bezpiecznik).
@KonkretnyV9 ай бұрын
W pierwszej i ostatniej minucie widać po lewej kalibrator napięcia stałego Z183 Meratronika :) Piękny sprzęt z czasów świetności polskiej elektroniki! :) U mnie ten model do dzisiaj znakomicie się spisuje. Pozdrawiam!
@piotrburnos10049 ай бұрын
Uratowałem go przed złomowaniem z innego laboratorium. Sprawdza się znakomicie i trzyma do trzeciego czwartego miejsca po przecinku 🙂
@niewierna228 ай бұрын
Kiedyś przyrządy pomiarowe produkcji polskiej to była najwyższa klasa światowa. Istniało masę polskich firm jak Meratronik, Kabid, Zopan, Radiotechnika i wiele, wiele innych. Uratowane przyrządy działają do dzisiaj. Teraz mamy made in PRC i loteryjne parametry i jakość.
@KonkretnyV8 ай бұрын
@@niewierna22 Dlatego warto ten sprzęt zachować jako żywy dowód historyczny, oraz nadal przyzwoite urządzenia pomiarowe!
@peesklapo729 ай бұрын
Super dzięki!
@piterstg9 ай бұрын
Świetny materiał
@eNKa0079 ай бұрын
Dobra robota. THX
@krisd42199 ай бұрын
Zaczynamy😂🎉
@adamwojciechowski56069 ай бұрын
Dosyć drogi Sonel ma mocne wejście...najważniejsze by mówili nieważne czy dobrze czy źle ;) Jeszcze jakby dali w instrukcji zastrzeżenie iż prądy w "klasie' od 10% zakresu to bym zrozumiał (niektórzy starzy producenci tak robili szczególnie na AAC). Za to można kupić ze świadectwem wzorcowania w akredytowanym laboratorium (opcja za dodatkowa opłatą). Już lecę. Chłam taniej na pewnym portalu na A z ekspressem.
@TymexComputing9 ай бұрын
Dzięki - fajny materiał :) - ja do dzisiaj nie wiem jak działa pomiar stałego prądu w takim cęgowym mierniku np. z użyciem czujnika halla - przecież indukcja zależy od odległości i trzebaby jakoś badać gradient rotacji - nie potrafię sobie tego wyobrazić nawet w 3 wymiarach :)
@502Bilon9 ай бұрын
Ekstra testy, dziękuję za ten materiał. Sonel ma taką rozbierzność? Z niecierpliwością czekam na 2 część
@elektryka-elektronika9 ай бұрын
Materiał super, jak zwykle, no i miło zobaczyć w czołówce budynek w którym (już właściwie dziesięciolecia temu) sporo czasu się spędziło. Mam tylko jedną małą uwagę - raczej formalną niż merytoryczną - przewód neutralny w 10:35, a nie zerowy. Przy okazji może dałoby się dodać szczelinowy do omówienia i porównania - szczególnie przy małych prądach stałych rzędu 1-10A? Mój UT256B niestety niestety wypada bardzo słabo w porównaniu z cęgami czy multimetrem i wskazaniami zasilacza.
@krzysztofkowal69389 ай бұрын
Szacunek
@marekko74439 ай бұрын
poszukując miernika cęgowego natknąłem się na produkt HT9023 producent HT-Instruments. HT9023 jest przeznaczony do pomiarów prądów AC, DC oraz AC+DC do 1000A TRMS. Spełnia wymagania przepięciowe kategorii CAT IV 600V i CAT III 1000V zgodnie z normą bezpieczeństwa IEC/EN61010-1 Przyrząd mierzy również napięcia DC do 1500V oraz AC i AC+DC do 1000V, moc czynną bierną i pozorną, współczynnik mocy, energię, harmoniczne napięcia i prądu do 25. składowej z obliczeniem THD% w jednofazowych lub zrównoważonych systemach trójfazowych. Dość duże możliwości i nie wygórowana cena. Ktoś miał do czynienia ?
@damians88669 ай бұрын
Bardzo profesjonalnie przedstawione. Zastanawia mnie kwestia wzoru na napięcie halla UH a dokładnie literka ,,d'' w wzorze ,,grubość płytki lub przewodnika''. Czy mógłby Pan to rozwinąć? Tu chodzi o tą szarą płytkę na którą działa magnes (lub przewód przez który przepływają ładunki)?
@piotrburnos10049 ай бұрын
Symboliczne chodzi o grubości tej płytki. Chyba nie było to oznaczone na filmie.
@rychurychu24599 ай бұрын
Czy można zbadać jeszcze czy obecność innych przewodów fazowych w pobliżu miernika wpływa na pomiar? w sensie, że mamy miernik na jednej fazie założony ale obie fazy są zaraz obok albo wręcz leża od zewnętrznej strony na cęgach?
@piotrburnos10049 ай бұрын
Tak. Zrobię to za dwa tygodnie we filmie.
@Ruben-lt2pp9 ай бұрын
Proszę o informację dlaczego przy pomiarze miernikiem cęgowym prądu DC (na AC nie sprawdzałem) wskazania są różne w zależności od kierunku montażu cęg na przewodzie?
@piotrburnos10049 ай бұрын
Różne w jakim sensie? Znaku? Jak to przy prądzie stałym.. "kierunek" linii sił pola zależy od kierunku przepływu prądu. Więc wskazanie też. Tak samo jest w klasycznym amperomierzu.
@Ruben-lt2pp9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 cęgi założone w jedną stronę wskazują np 10A natomiast założone odwrotnie już 10.5A. Sprawdzałem to wielokrotnie na różnych miernikach cęgowych (UNI-T, Fluke i inne)
@piotrburnos10049 ай бұрын
Przy prądzie stałym po ustawieniu cęg należy za każdym razem wyzerować pomiar (REL). W trybie DC cęgi są wrażliwe na pole magnetyczne ziemi. Pokażę to w następnym filmie. Inaczej mówiąc działają jak kompas :)
@Ruben-lt2pp9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 dzięki :)
@HenrykGasperowicz5 ай бұрын
Mam pytanie dot. eksperymentu pomiarowego przeprowadzonego na końcu tego filmu. Czy może Pan wykonać ten sam eksperyment ale z pomiarem prądu odksztalconego o następujących parametrach: Przebieg prostokątny f=120Hz, Duty=1:9, Amplituda przebiegu =10A (lub inna). Chciałbym zobaczyć jaka róznica pojawi sie w wynikach mierników mierzących wartość prądu RMS oraz True-RMS. Można jeszcze poeksperymentować dodając składową stałą DC prądu i zobaczyć jaki to ma wpływ na wyniki. Moje pytanie jest pokłosiem filmu link poniżej, oraz dziesiątek innych podobnych filmów: kzbin.info/www/bejne/qZbSdGiuYtKli6s Nie mam wątpliwości, że pomiary prądu wykonano tam niewłaściwymi miernikami. Interesuje mnie jaki duży błąd pomiarowy kryje się za pozornie niewielkim dopiskiem "TRUE"... Polecam nagrać osobny odcinek na ten temat, spodziewam się zaskakujacych różnic w wynikach pomiarowych :) Duży szacunek dla Pana profesjonalizmu!
@piotrburnos10045 ай бұрын
Dziękuję za komentarz. Przeglądnę się temu tematowi. Jednak nie mam możliwości wytworzenia takiego prądu.
@HenrykGasperowicz5 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Cóż, trudno... Ale podsunął mi Pan odpowiedź na inne intrygujace pytanie: jakim "cudem" badania generatora AISEG przeprowadzone w kilku akredytowanych laboratoriach potwierdziły ogromną sprawność tego urzadzenia (>1000%). Jeśli AGH nie posiada generatora-kalibratora, który potrafi generować takie przebiegi, to powód może być jeden - takie przebiegi prądu są raczej niespotykane, nie weryfikuje się sprzętu pomiarowego z aż tak odkształconym prądem. Brakuje więc też sprzętu pomiarowego i specjalistów którzy rozumieją te zagadniania i potrafią dobrze zasetupować sprzęt. Jako ciekawostkę podam, że dostepne są 2 raporty z weryfikacji AISEG przeprowadzone przez KEPCO i KOLAS z Korei, gdzie wykorzystano podczas testów w obu przypadkach ten sam model Power Analyzer HIOKI PW6001. Również ten sam model analizatora użyto podczas pokazów pracy AISEG które przeprowadzono w trakcie COP28 w Dubaju. Przypadek ? :) Linki do raportów www.semp.or.kr/_files/ugd/90dcf3_caade5f585bb4eccb3722c537f596486.pdf www.semp.or.kr/_files/ugd/90dcf3_c5427982bb984d19a4b03f6ba5ef96b5.pdf kzbin.info/www/bejne/p6aUZZdtrbWbqac
@piotrburnos10045 ай бұрын
Nie wiem o czym Pan mówi bo nie znam tych badań i nie napisałem, że AGH nie dysponuje tylko ja nie dysponuje. W moim laboratorium, jednym z tysiąca na Uczelni. Proszę pytać u energetyków.
@HenrykGasperowicz5 ай бұрын
@@piotrburnos1004 OK, dzięki za wyjaśnienie i sorry za błędne wnioski :) Linki do wynikow tych badań załaczyłem poprzednim wpisie, ale tylko jako ciekawostke... To dowody funkcjonowania generatora - perpetum molile :)
@Yeti.R9 ай бұрын
Czy pomiar prądu AC dokonujemy na żyle fazowj czy 0, czy nie ma to znaczenia? I analogicznie przy pomiarze DC żyła z (+) czy z (-) czy bez znaczenia ? Pozdrawiam
@piotrburnos10049 ай бұрын
Przy AC nie ma to znaczenia. Przy DC co do wartości też nie ma to znaczenia tylko znak będzie inny
@Yeti.R9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Dziękuję za odpowiedź 👍
@piotrburnos10049 ай бұрын
Nie ma za co
@Ruben-lt2pp9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 w prostym obwodzie to faktycznie nie ma znaczenia ale w systemach np telekomunikacyjnych gdzie biegun dodatni (tak źródła jak i odbiorników) jest uziemiany i to wielokrotnie, różnice w pomiarze mogą być bardzo duże pomiędzy wskazaniami na minusie i na plusie.
@marekko74439 ай бұрын
fajnie gdyby znalazły się w następnym filmie w teście mierniki firmy Brymen, niektóre modele są lepsze od Fluke. Również mile widziane popularne właśnie UNI-T jakieś wyższe modele. A cęgi Brymen chyba trzymał Pan na koniec filmu w ręku.
@piotrr5979 ай бұрын
Dla instalacji 3F bedzie to (F1+F2+F3)/3 ? Wyjdzie srednia ?
@MultiKomentator9 ай бұрын
Nie. Przy równomiernym obciążeniu wyjdzie 0.
@piotrr5979 ай бұрын
@@MultiKomentator No wlasnie zlapane trzy przewody pokazuja usredniona wartosc. Np. Do pomiatu silnika jak sie wlapie wszystkie trzy, fo wyjdzie ~znamiowy.
@220przemek2209 ай бұрын
dokładność jest odwrotnie proporcjonalna do ceny ;-)
@piotrburnos10049 ай бұрын
Albo nawet proporcjonalna do ceny :)
@TymexComputing9 ай бұрын
PEwnie chodzi o wielkość błędu :) - są takie clampy stałe na toroidzie po kilka dolarów - można zamontować na stałe w urządzeniu docelowym.
@TymexComputing9 ай бұрын
Sonel pewnie drogi bo ma BT4.0 , ficzery wpływają na cenę - a 7:37 - ten banan :-/ - czy to jakiś powerbank
@jerry82509 ай бұрын
Dokladnie dwie dekady temu mialem okazje zobaczyc jak gosc usiluje mierzyc prad cegowka zapinajac ja na obie zyly...
@jacekcyndel37419 ай бұрын
Ciekawe rozwiązanie widziałem w mierniku z otwartym obwodem magnetycznym w postaci blisko położonych palców ferrytowych. Moum zdaniem bardzo wrażliwy na zakłócenia i położenie przewodu z prądem . Jakiś Chińczyk nie pamiętam dokładnie . Wg marketingoweg ściemy wirtualne zamknięcie obwodu magnetycznego
@piotrburnos10049 ай бұрын
Takie cęgi też mają zastosowanie
@Dan-oo1rj9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 > Takie cęgi też mają zastosowanie To prosimy o odcinek z omówieniem zalet, wad i zastosowań! 👍
@pawkapawka-yv1np9 ай бұрын
Żal mi było rozebrać miernik. Teraz już nie muszę.
@piotrburnos10049 ай бұрын
Do usług 🙂
@erdna73739 ай бұрын
Sonel chyba jest popsuty. Na miejscu firmy bym to przeanalizował. Zaskoczenie.
@slaweklma43639 ай бұрын
Myślę że ten z allegro jest najdokładniejszy
@stanislawpalka90159 ай бұрын
1:00 Bzdura!. "gdzie musimy przerwać obwód, włączyć się ...". Trzeba wiedzieć jak się mierzy prądy klasycznie bez przerwy w pracy urządzeń. Te pana filmiki na poziomie uczniów z techników a nie inżynierskim.
@piotrburnos10049 ай бұрын
Dziękuję za niezwykle konstruktywny i przede wszystkim fachowy komentarz :) Chętnie zobaczę jak Pan włącza klasyczny amperomierz bez rozłączania obwodu :D
@stanislawpalka90159 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Skrót. Taki pomiar prądu bez przerwy pracy urządzenia wykonuje się często, zwłaszcza elektronicy. Najprostszy przypadek: Pomiar prądu płynącego przez pracujący wyłącznik. 1: Wyłącznik jest w pozycji załączony i prąd przez niego płynie. 2: Podłączamy amperomierz równolegle do wyłącznika 3: Rozłączamy wyłącznik 4: Po zakończenie pomiaru załączamy wyłącznik Widzimy ze prąd płynął bez przerwy przez cały czas. Praca obwodu nie została zmieniona. Podobnie można postąpić odkręcając śrubkę lub lutując. Inny prosty przypadek. Duży prąd rozruchowy groźny dla miernika. 1: Na końcówki amperomierza zakładamy zworę. 2: włączamy amperomierz do obwodu 3: dokonujemy rozruch urządzenia 4: rozłączamy zworę na amperomierzu. Znajdę czas to napisze więcej. Te Pana filmy to nazbyt uproszczone instrukcje raczej dla techników niż inżynierów.
@piotrburnos10049 ай бұрын
A co jeśli nie mam wyłącznika ani śrubki w obwodzie? 😅 Podane przez Pana metody mają zastosowanie wyłącznie "garażowe". Wydaje mi się również, że deprecjonuje Pan poziom "technikum". Technicy to często najlepsi fachowcy! A moje filmy niech mają nawet w Pana oczach poziom szkoły podstawowej! 🙂 Są skierowane do wszystkich i jak widać na różnych poziomach zaawansowania widzów znajdują odbiór 🙂
@daro03529 ай бұрын
@@stanislawpalka9015 To nie ma zastosowania np. w sieci 230V, ciężko byłoby podłączyć multimetr mając na uwadze bezpieczeństwo, chyba że ma się specjalny adapter z gniazdkiem i wtyczką. Ciężko jest mi sobie wyobrazić również na przykład pomiar klasyczną metodą prąd spawania po stronie wtórnej trafo, gdzie miernik cęgowy powinien się sprawdzić idealnie. W urządzeniach elektronicznych są na ogół za małe prądy by mierzyć je miernikami cęgowymi i jasne że nie mają tam zastosowania.
@stanislawpalka90159 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Skrót. Ja bym filmik zaczął jakoś tak. Prąd to ilość elektronów (ładunków) przechodzących przez daną powierzchnie. Aktualnie nie ma możliwości bezpośredniego zliczania elektronów. Pomiaru prądu dokonuje się zawsze pośrednio poprzez pomiar skutków jakie ten prąd powoduje. Mierniki cęgowe to urządzenia to przybliżonego pomiaru prądu stałego lub sinusoidalnie zmiennego o niskiej częstotliwości typowo sieciowej. Są wygodne w użyciu i dają całkiem dobre wyniki w przypadku prądu stałego bez pulsacji i sinusoidalnie zmiennego. Mogą natomiast dawać duże błędy w przypadku przebiegów odkształconych. Nie należy więc ich używać do innych przebiegów lub wysokiej częstotliwości. Podstawy teoretyczne działania takiego miernika z cewką są opisane w literaturze jako "Przekładnik prądowy" i tam należy szukać szczegółów odnośnie dokładności i błędzie. Pomiary z użyciem przekładników prądowych stosuje się w energetyce gdyż: - Przebiegi są wystarczająco sinusoidalne - Zwykle przetrwają uderzenie pioruna w linię energetyczną - Odporne na zwarcia w sieci np gdy wiatr zarzuci przewód na przewód. Pomiary z czujnikiem Halla są możliwe gdy nie ma innych pól magnetycznych. Takie mierniki mogą też mieć ograniczenia na częstotliwość. Gdzie takie mierniki mogą źle wskazywać: - Pomiar prądu o przebiegu prostokątnym. - Zasilacz UPS z wyjściem pseudo-sinus - Pobór prądu przez urządzenie z tyrystorowym regulatorem fazowym - Pobór prądu przez urządzenie z prostownikiem diodowym Powinien Pan pokazać przykłady że wtedy źle działają. Odnośnie metod garażowych. Proszę sobie wyobrazić ze jest Pan elektrykiem na dużym okręcie. Nagle coś elektryka źle działa. Wtedy Pan idzie i szuka czerwonego guzika by wyłączyć elektrykę u zacząć coś mierzyć. Czy Pana by potraktowano poważnie? Pan na zajęciach powinien pokazać że przy 230V pan ściąga izolację z przewodów i podłącza wtyczkę. Ja w wieku 16-17 lat dostałem silnik 3-Fazowy i wyłącznik gwiazda-trójkąt do podłączenia. Nie było na tym żadnych oznaczeń. Rozrysowałem połączenia i podłączyłem. Ruszył za pierwszym razem. Ps. Znajdę chwile czasu to poruszę temat konstruktywnie dokładniej. Te zajęcia to dla techników, zakonnic, zakonników i znudzonych.