No video

Połączenia Ciesielskie: Krokiew w kalenicy

  Рет қаралды 260,938

Dietrich's Technology Polska

Dietrich's Technology Polska

Күн бұрын

Połączenia Ciesielskie: okucia stalowe w belkach stropowych - • Połączenia Ciesielskie...
Połączenia Ciesielskie: belki stropowe pod kątem - • Połączenia Ciesielskie...
Połączenia Ciesielskie: przedłużanie belek stropowych - • Połączenia Ciesielskie...
Połączenia Ciesielskie: Kleszcze - Krokiew - • Połączenia Ciesielskie...
Połączenia Ciesielskie: Jętka - Krokiew - • Połączenia Ciesielskie...
Połączenia Ciesielskie: Słup - Miecz - • Połączenia Ciesielskie...
Połączenia Ciesielskie: Krokiew w kalenicy • Połączenia Ciesielskie...
Połączenia Ciesielskie: Płatew - Krokiew - • Połączenia Ciesielskie...
Połączenia Ciesielskie: na śruby i sworznie - • Połączenia Ciesielskie...
Połączenia Ciesielskie: na zwidłowanie - • Polączenia Ciesielskie...
Witam wszystkich użytkowników Programu Dietrich's. Film prezentuje rożne rozwiązania połączeń krokwi w kalenicy. Kalenica jest istotnym elementem dachu. W tym miejscu następuje połączenie przeciwległych połaci, a co za tym idzie również transfer obciążeń. Spośród różnych rozwiązań stosowanych dla węzła kalenicowego, można wyróżnić dwa zasadnicze warianty: pośrednie i bezpośrednie. Połączenia bezpośrednie to takie, w których krokwie połączone są jedynie ze sobą. Niezbędne są odpowiednie obróbki ciesielskie krokwi oraz łączniki. Do wykonania połączeń pośrednich konieczną są elementy dodatkowe. Mogą one spełniać funkcję konstrukcyjną lub jedynie montażową. W tym celu wykorzystywane są płatwie, deski oraz belki kalenicowe. Za ich pośrednictwem realizowana jest praca układu krokwi. Krokwie montowane są do elementów pomocniczych za pomocą łączników. Połączenia krokwi na nakładkę prostą, są rozwiązaniem bardzo często wykorzystywanym w dachach krokwiowych i krokwiowo jętkowych. W programie połączenie to możemy wybrać podczas wstawiania krokwi na połaci dachu lub edytować już wstawioną krokiew w której zmienimy parametry połączenia Krokiew-Kalenica. Połączenie na nakładkę wymaga wykonania wzajemnego wycięcia o długości równej szerokości łączonych elementów oraz głębokości równej połowie grubości łączonych elementów. Jako łącznik stosowane bywają śruby, gwoździe i wkręty.
W celu zwiększenia nośności połączenia śrubowego można zastosować pierścienie kolczaste lub zębate typu Geka. Alternatywnym rozwiązaniem dla nakładki jest połączenia na zwidłowanie. To tradycyjne połączenie jest bardziej pracochłonne od nakładki oraz wymaga stosowania elementów o większej grubości. Połączenie składa się z części męskiej - posiadającej czop oraz części żeńskiej posiadającej gniazdo. Zwykle stosuje się proporcjonalny podział grubości elementu na trzy równe części. Jako łącznik stosowane bywają śruby, gwoździe i wkręty. Oryginalnie jako łącznik wykorzystywane były kołki drewniane. Grupę połączeń pośrednich otwiera rozwiązanie z wykorzystaniem płatwi kalenicowej. W takim przypadku krokwie oparte są za pomocą zaciosu na płatwi kalenicowej i połączone z nią za pomocą łączników. Krokwie mogą, lecz nie muszą się stykać w kalenicy. Transfer obciążeń realizowany jest za pomocą płatwi z jednej połaci na drugą. Jeśli zastosowana płatew kalenicowa nie jest elementem nośnym, możliwe jest zastosowanie nakładki kalenicowej jako dodatkowej opcji usztywniającej węzeł w kalenicy. Rozwiązaniem niezwykle efektownym jest zastosowanie belki kalenicowej. Wzajemne położenie krokwi i belki daje możliwość zastosowania połączeń czopowych między nimi takich jak pół czop lub czop. Wstawienie takiego połączenia w programie jest niezwykle proste wystarczy w ustawieniach krokwi w funkcji krokiew-płatew wybrać odpowiednią obróbkę. Na przykład jaskółczy ogon podstawowy. Zastosowanie deski kalenicowej daje proste rozwiązanie węzła kalenicowego. Krokwie są połączone do czołowo i za pomocą łączników mocowane są do deski kalenicowej. Choć rozwiązanie wygląda na bardzo proste wymaga od rzemieślnika dużej dokładności jego wykonania. Rozwiązaniem, które wywodzi się z drewnianych kratownic jest wykorzystanie podwójnych nakładek do połączenia krokwi w kalenicy. Krokwie docina się na styk tępy i łączy za pomocą nakładek ze sklejki lub płytek perforowanych oraz łączników. Wykorzystanie drewnianych belek dwuteowych jako krokwi wymaga rozwiązań specjalnych. Najczęściej stosuję się rozwiązanie z belką kalenicową oraz specjalnym rodzajem złączy metalowych - wspornikiem kalenicowym.
Zdecydowanie mniej popularne są rozwiązania oparte na wykorzystaniu nakładek z płyt drewnopochodnych połączonych łącznikami. Dziękuje wszystkim za uwagę i życzę przyjemnej pracy w programie.
Zapraszamy do subskrypcji kanału Dietrich's Polska:
/ @dietrichspl
Dietrich's 3D CAD/CAM
www.dietrichs.pl oprogramowanie do projektowania konstrukcji drewnianych.
Blog tematyczny pl.blog.dietric...

Пікірлер: 6
@marcinha1973
@marcinha1973 3 ай бұрын
Petarda, tego mi było trzeba.
@henrykalor155
@henrykalor155 2 жыл бұрын
Pięknie przedstawione, pozdrawiam
@Cr4ZzZy
@Cr4ZzZy Жыл бұрын
Nice
@slomaxx
@slomaxx 6 жыл бұрын
Dobry filmik...dla laika
@tomaszsiedlecki1619
@tomaszsiedlecki1619 4 жыл бұрын
Fajnie a teraz jeszcze raz tylko po Polsku proszę 😁
@DietrichsPL
@DietrichsPL 4 жыл бұрын
Nie ma problemu, YT wyposażony jest w funkcję "jeszcze raz". Jeśli chodzi o zrozumienie treści, znów YT wychodzi widzom na przeciw - "prędkość odtwarzania" - proponuję 0.5 :)
Połączenia Ciesielskie: Płatew - Krokiew
6:13
Dietrich's Technology Polska
Рет қаралды 466 М.
Sobota-więźba ciąg dalszy
22:50
Na Robocie
Рет қаралды 29 М.
Секрет фокусника! #shorts
00:15
Роман Magic
Рет қаралды 60 МЛН
这三姐弟太会藏了!#小丑#天使#路飞#家庭#搞笑
00:24
家庭搞笑日记
Рет қаралды 117 МЛН
Now it’s my turn ! 😂🥹 @danilisboom  #tiktok #elsarca
00:20
Elsa Arca
Рет қаралды 11 МЛН
Szkolenie ciesielskie - amatorskie wycinanie podstawowych łączeń
17:02
How to connect a wooden beam? Full thread screws
3:39
Domax
Рет қаралды 149 М.
DIY ROOF:  RAFTER'S BIRD MOUTHS
10:37
carlrogers
Рет қаралды 3,5 МЛН
Roof10. What carpentry fasteners do we use on the roof?
7:26
DOMiDREWNO
Рет қаралды 51 М.
Połączenia Ciesielskie: przedłużanie belek stropowych
4:40
Dietrich's Technology Polska
Рет қаралды 66 М.
Kształtowanie okapu | Roben Polska
3:57
Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.
Рет қаралды 1 МЛН
Kątownik ciesielski e30
5:34
Tomek Wnorowski
Рет қаралды 320 М.
01 INSTALLATION VIDEOS GERARD ROOFING SYSTEMS EUROPE - ROOF UNDERSTRUCTURE (A)
3:47
GERARD Roofing Systems
Рет қаралды 7 МЛН
Секрет фокусника! #shorts
00:15
Роман Magic
Рет қаралды 60 МЛН