oj Panie Kulecki, Panie Kulecki! Niby tylko "olejarka" a opowiedziane w taki sposób, że wciaga! Pana działanie i kanał to klimat i profesjonalizm! Pozdrawiam!
@jakubtuszynski933 жыл бұрын
ale piwo chyba walną/
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@jakubtuszynski93 - dopiero po powrocie na piętro :) .
@elvictorof3 жыл бұрын
Z nieba mi spadłeś z tym odcinkiem bo znalazłem na starej stacji przy spalonym budynku taką oliwiarkę w stanie podobnym do nabytego przez Ciebie. Teraz dzięki temu odcinkowi nie muszę wyważać otwartych drzwi i renowacja pójdzie łatwiej. Wielkie dzięki :)
@gofer20023 жыл бұрын
Oglądając ten odcinek, przypomniałem sobie, że gdzieś w piwnicy powinna być kolejowa lampa karbidowa z okresu 2RP. Należała do pradziadka, który był pomocnikiem maszynisty. Zainspirowałeś mnie do odnowienia jej! Teraz muszę zebrać materiały, jak to ma wyglądać, żeby czegoś nie zepsuć. Dziękuję! Pozdrawiam!
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Polecam grupę FB "Archeologia kolejowa". Jest tam parę osób, które znają się na renowacji takich gadżetów. Tak trzymać!
@gofer20023 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Dziękuję za podpowiedź!
@tomarerama3 жыл бұрын
Panie Jakubie , polecam zaopatrzyć się w włókninę ścierną, różne gradacje, do takich nieregularnych kształtów bardzo pomocna. Papier też wiadomo da radę, wyszło super , Pozdrawiam
@bellatrixx933 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny super ciekawy odcinek!
@natorach3 жыл бұрын
Niby taka oliwiarka a ile historii mozna przy okazji poznać/opowiedzieć. Jak zwykle fajny film 👍
@jakubponeta39193 жыл бұрын
Na obecną pogodę polecam wszystkim wysłuchać 76 odcinek od Pana Kuleckiego 👍
@malkin_053 жыл бұрын
Majstersztyk jak zawsze. Miód na ucho, czego chcieć więcej?
@piotrwalczak693 жыл бұрын
Pamiętam jak mój dziadek, gdy byłem mały, używał takiej w swoim wasztacie ślusarskim :) Muszę zajrzeć do piwnicy czy jeszcze tam jest. Choć po 35 latach mogła się gdzieś zawieruszyć. Podczas oglądania wspomnienia wróciły :)
@mikirembik3 жыл бұрын
Czołem Jakubie, świetny odcinek , pozdrawiam
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Miki - dziękuję! Masz w tym swój udział, bo szyny od Ciebie były pierwotną inspiracją do tej aktywności.
@zbigniewstaniszewski2103 жыл бұрын
Starszy z Polbudy na nasłuchu. Na kanałach pasjonatów specjalizujących sie w renowacji urządzeń nawet i ponad 100-letnich jest do znalezienia mnóstwo ciekawych sposobów renowacji. Również środkow pomagających pozbyć się starych powłok malarskich, resztek starych smarowideł itp. Podrzucę przy okazji na priv parę ciekawych wątkow. Czy jestm zaskoczony... po tylu odcinakch oczywiście nie. Bo już koleżeństwo wie, że z pozornie błachej rzeczy zrobisz coś ciekawego i rewelacyjnego. Szacun jak zwykle.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Czołem Zbyszku! Dziękuję serdecznie za oglądanie i komentowanie. Raz na jakiś czas coś się będzie takiego pojawiać, bo po latach przerwy znowu rozsmakowuję się w zaciszu warsztatu. Kłaniam Ci się nisko.
@zbigniewstaniszewski2103 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Pochwalę się czymś. Parę lat temy wpadłem na pewien zwariowany pomysł i sprobowałem go opatentować. Już po 4 latach uzyskałem patent polski. Idąc za ciosem boksowałem się patentem europejskim. W środę odbył się po 2 latach przepychanek proces przed sądem w Hadze (na szczęście on-line) i po 5 godzinach Europejski Urząd Patentowy uznał mój patent. Uffff ... Ale było warto. Napiszę więcej na priv.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@zbigniewstaniszewski210 - serdeczne gratulacje. Dr Tarnogrodzki z Zakładu Aerodynamiki na MELu mawiał: "nie mam tytułów... za to mam patenty". Wciąż czekam na publikację mojego pierwszego... ale dopóki piłka w grze - milczę jak grób.
@tomaszsowinski91493 жыл бұрын
Zaczynamy od Oliwiarki ,, kończymy na Parowozie.. Pozdro z Ł.... ,,,
@KolejoweModelarstwoKartonowe3 жыл бұрын
Oglądam faceta, który opowiada o oliwiarce i jej historii. Wykonuje renowację z wielki zaangażowaniem, czyści, poleruje wtłaczając międzyczasie anegdoty z jej życia. Facet bawi się kawałkiem blachy a ja co? Jestem wniebowzięty! :-) Wielkie dzięki Ci za ten odcinek jak i za wszystkie pozostałe! Zdrowia i sił na kolejne odcinki życzę!
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Cała przyjemność po mojej stronie :) . Dziękuję!
@Richard_Green_1433 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Zgodzę się z tezą gospodarza kanału, że zainteresowanie koleją ma wiele aspektów. Jednym z nich jest właśnie renowacja urządzeń, przedmiotów techniki kolejowej. Sam odnawiam lampę kolejową. Na koniec, na tym właśnie polega pasja, że człowiek może długo opowiadać o z pozoru mało istotnych sprawach.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Święte słowa. Tym bardziej, gdy jakiś detal cyzelujemy godzinami i zdążymy się z nim „zaprzyjaźnić”.
@marcinjangoasiewicz52843 жыл бұрын
Brawo Panie Jakubie. Podobnie ja pracuję ze swoimi nie tylko rowerami. Na wiosnę będę miał do renowacji piękną Gazelle tandem. Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Gazela! Obiekt westchnień. Dziś każdy znający nieco temat zatrzyma się i zachwyci.
@marcinjangoasiewicz52843 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Dziękuję.
@patrykmaziarz8163 жыл бұрын
No proszę!! Kasety!! Święty Graal naszych czasów, a każda, niemal jak złoto, robiło się wszystko ,żeby tylko grała, nie daj Bóg jak się zerwała, ale mimo to kleiło się byle by dalej słuchać. Sam mam do dzisiejszych czasów zaledwie jedną, ale jest dla mnie bezcenna Jeszcze się musze wystarać o kaseciaka, zanim znikną, może nawet wieżę Hi Fi ,bo to było marzenia każdego w tamtych czasach. Ale gwoździem programu jak to się mówi, i tak jest oliwiarka, to rarytas, zapewne też biały kruk, dobrze, że udało się ją uratować, no i została tym samym zachowana i dostała drugie życie, gdyby ona umiała mówić, ile by opowiedziała, niezła książkę z tych opowieści by można było napisać.
@piotrzawistowski78792 жыл бұрын
Ja w swojej pracy używam archaicznej oliwiarki do smarowania stempli w prasie hydraulicznej 😀 Nic mądrzejszego jeszcze nie wymyśliliśmy 😅 super odcinek 👍
@Pawet.003 жыл бұрын
Dbając o rower stosunkowo często używa się oliwiarki ( oczywiście w formie dozownika z tworzywa sztucznego) do smarowania łańcucha ☺
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Dokładnie. To samo z motocyklem, o ile nie ma pasa lub wału napędowego. Tu smar jest nieco inny, niż rowerowy i ponoć rowerowym przekładniom nie służy: rowerowy bardzo rzadki, a motocyklowy w zasadzie suchy.
@krystianbartkowiak75783 жыл бұрын
Bardzo fajny filmik uwielbiam Pana oglądać pozdrawiam serdecznie
@pawe59133 жыл бұрын
Twoja praca bardzo przypomina te z kanałów typu "Restoration". Jest paru takich cudotwórców a profesjonalizm i dbałość o szczegóły powoduje że rykoszetem odrdzewiają mechanizm zawiasowy szczęki samego oglądającego ;D Twoja również Jakubie. Bardzo przyjemnie patrzeć na takie spokojne majsterkowanie. Zainspirowałeś mnie! Od dzisiaj szukam jakiegoś drobiazgu który ma bogatą historię i potrzebuje wskrzeszenia. Będzie to mój własny skromny pomniczek pamięci... :)
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Dziękuję Ci za te słowa. To jest właśnie sedno sprawy: każdy może. Cokolwiek mamy sentymentalnie cennego- to możemy odświeżyć i mieć z tego satysfakcję. Trzymam kciuki.
@agikalafior19093 жыл бұрын
Oliwiarka super ale to z jaką pasją i zaangażowaniem Pan pracuje jest Wooowww 👏 Patrzę i słucham z zachwytem i łapie się na tym , że nie tylko język ale cała szczena opada.Powodzenia.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za dobre słowo :)
@grzegorzzielinski32073 жыл бұрын
Pocierasz i pocierasz, a żaden dżin z tej "lampy" nie wychodzi. Gdyby się pojawił, to może podarował by Ci imadło. Piękna oliwiarka i dużo solidnej pracy włożyłeś przy renowacji. Choć niektórzy mają mnie za dziwaka, to sam czasem jeszcze używam, nie tak stylowej, oliwiarki. A język jak najbardziej pomaga.
@misiukisiu3 жыл бұрын
Śliczna konewka! Mam kilka lamp końca pociągu i semaforowych w ogrodzie (w tym jedną nieużywaną na propan-butan z DR), ale fajnymi gadżetami są też latarki osobiste obslugi naziemnej. Przedwojenne - olejowe, wyglądają jak zabawki i mają krzyształowe, szlifowane szybki. Pan rewizor, w jednej ręce miał oliwiarkę, a w drugiej latarkę. - Jeśli dno tego cuda jest lutowane, to chyba bym nie wytrzymał i przy użyciu turystycznej kuchenki gazowej tam zajrzał. To jest proces odwracalny. - Ale z tą Prelude na końcu to dałeś czadu:-)
@@PokoleizKuleckim Ja z radością widzę że dla miłośników kolei ten film staje się obowiązkowy. Pozdrawiam !
@pelxar10273 жыл бұрын
Jesteś numerem jeden !!!
@grzegorzEU073 жыл бұрын
Świetna sprawa. Zaprezentował Pan, nam Wszystkim widzom poszanowanie i dbałość o przedmioty mające historyczny już charakter, które uzmysławiają nam jak wyglądała przeszłość .Przy okazji poruszona kwestia realizowania pasji, która faktycznie może odbywać się w wieloraki sposób.Pozdrowienia i podziękowania za materiał.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Dziękuję, kłaniam się nisko.
@harrypotter98533 жыл бұрын
Filmik sympatyczny ... sam mam parę kolejowych artefaktów i każdy z nich ma swoją historię, a doprowadzenie ich do stanu "używalności" też trochę czasu i pracy zabrało. Szacun i pozdrawiam,...
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Kłaniam Ci się nisko i tradycyjnie życzę zielonej na szlaku!
@EP09-0013 жыл бұрын
Miło się Ciebie słucha jak opowiadasz. Dziękuję za materiał.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję.
@Teigrek2 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek. Mam dwie podobne oliwiarki. Jedna w dobrze zachowanej malaturze stoi na półce jako eksponat. A drugą na co dzień używam w pracy. Taka goła stal z czasem się utleni, nawet w pozornie suchym pomieszczeniu. Można ją zabezpieczyć antykorozyjnym lakierem bezbarwnym. Są też tego typu lakiery, które można kłaść na utlenioną powierzchnię, np gdy chcesz zakonserwować oryginalny wygląd z rdzą i przetarciami, ale jednocześnie zabezpieczyć powierzchnię przed dalszą degradacją.
@adrianbigon4163 жыл бұрын
Film świetny oczywiście oliwiarka ok kolej ok ale wiesz Kuba za co daję dzisiaj łapę 👍 mianowicie za te kasety których słuchasz w piwnicy za KASETY to jest old skool sam mam jeszcze kupę kaset których cały czas słucham pozdro i do zobaczenia 👍👍👍👍
@sawomirdoraczynski96852 жыл бұрын
Dziękuję!
@KOLEJ22DrogaPrzygody3 жыл бұрын
Witam pewnie jakaś Sepultura tam jest 👍🙌 kasety też zbierałem , oglądamy podziwiamy , pozdrawiamy
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Chaos A. D. stoi :) . Pozdrawiam również :) .
@tomek31353 жыл бұрын
Mam podobną kolekcję ,sam metal
@ukaszp62393 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim pochwalisz się kiedyś, na czym słuchasz kaset?
@KOLEJ22DrogaPrzygody3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Witam po pierwszej pracy , no ostatnia płyta Thrash Metal , potem ni to stworzyli nowy gatunek Nu Metal ROOTS , ciekawa ale to już nie to samo co ARISE ach wspomnienia Strych , Hades
Ten kolor to może być dunkelgelb, ale wtedy powinien przynajmniej teoretycznie być nabity waffenamnt czyli ta nieszczęsna wrona, mam taką samą w garażu i jest używana do dzis😊
@MatiMK3 жыл бұрын
Super.
@jaxikk3 жыл бұрын
Niezła lampa Alladyna... :D Mam mniejszą, może doczeka się kiedyś takie zacnej odnowy.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Pocierałem, pocierałem - dżin nie wylazł. Chyba się za ten płyn do rur pogniewał.
@peterstanley3453 жыл бұрын
W garażu!?!?! ...... Jak to!?!? To nasze ulubione miejsce spotkań z kumplami. W moim lub ich garaźach. Panie nasze tu nie zagladaja ;) no i ogladamy te oliwiarki... na koniec nie którzy z nas albo i wszyscy sa dobrze naoliwieni...
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Nie ukrywam, że parę butelek różnych... rozpuszczalników też tu pękło.
@peterstanley3453 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim no tak też pomyślałem. Dlatego wtarciłem się do dyskusji. To takie nasze męskie dyskusje w tych garażach.
@wlodasban4663 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim no tak ....przecież inżynier nie wielbłąd pić musi! pozdrowionka!
@romlen_src3 жыл бұрын
Genialne porównanie oliwiarki z piktogramem w samochodzie. Idę o zakład że wielu świeżo upieczonych kierowców nie ma pojęcia czemu tak się symbolizuje olej, ciśnienie oleju. I właśnie skąd takie a nie inne oznaczenie. Swoją drogą pomyślcie ile bohaterka filmu ma za sobą kilometrów, ilu ludzi ja używało, jaką ma bogatą historię. I jakie ma szczęście że trafiła do rąk Kuby gdzie fachowo poddano renowacji i będzie pięknym elementem kolekcji.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za dobre słowo. Trzeba będzie zrobić odcinek o dyskietce jako o ikonce zapisy, bo #gimbynieznajo ;) .
@romlen_src3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Tylko dyskietka to raczej na inny kanał. Ale jak najbardziej trafny przykład. Pozdrawiam!
@miras2173 жыл бұрын
Pozdrowienia od dyżurnego-motocyklisty!!
@dawidka49893 жыл бұрын
Kret bazuje na wodorotlenku sodu :) Ale dobry rozpuszczalnik też by to zdjął, tak jak nagary w silniku spalinowym. Do lakierów też jest odpowiednia chemia albo można wysodować. Na korozję jeszcze elektroliza :) Pytanie na ile inwazyjnie mamy zamiar czyścić, czasem trochę "patyny" nadaje uroku. KZbin jest pełny różnych poradników. A polerkę proponuję wełną stalową i nie bardziej. Bo to raczej nie powinno się świecić za bardzo :)
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Ten mój zajzajer był na czymś innym, niż NaOH, ale dał radę. Mam jeszcze trochę rozmaitego złomu, nie wykluczam testowania innych metod. Przede wszystkim chodzi o zabawę :) . Dziękuję za przypomnienie o elektrolizie... mam coś, co by się chyba nadało na próbę.
@poznanskagrupaeksploracyjn98283 жыл бұрын
👍👍👍👍👍
@jojojacques95043 жыл бұрын
K2 przez chwilę myślałem ,że będzie reklamował Jurek z Hołowczycem...ha ha ha
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Hm... Hołowczyc też z Olsztyna :) .
@ukaszp62393 жыл бұрын
To oliwiarka zdobywców pakistańskich ośmiotysięczników. :-P
@Komarzysta913 жыл бұрын
@Po Kolei z kuleckim uchwyt można naprawić wiercac w nim dziurę i spawacz metodą tig czy palnikiem acetylenowo tlenowym Panu pospawa.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Zgadza się. Uznałem, że zostawię tak, jak jest.
@heliodorbard3 жыл бұрын
Wg mnie (zależy co kto lubi), metoda naprawy eksponatu historycznego przez stosowanie działań (technologii) nieistniejących w momencie powstawania przedmiotu nie powinna wchodzić w grę. Zaakceptowałbym bezuszkodzeniowe poprawienie uszkodzonego zgrzewu, czyli ponowne zgrzanie. W tym przypadku wymagałoby to zbudowania bardzo dedykowanego urządzenia zgrzewającego (końcówki zgrzewarki). To dość trudne przedsięwzięcie choć nie jest niemożliwe. Zostawienie jak jest zdaje się być najprostszą, najniżej kosztową i najmniej ingerującą w przedmiot decyzją. ATSD opowieść jak zwykle urokliwa i pokazująca, że są wokół nas kwestie, które często pomijamy, ignorujemy, nie zwracamy na nie uwagi, a jednak warte są głębszego zainteresowania i głębszej refleksji. Dzięki...
@Komarzysta913 жыл бұрын
@@heliodorbard jest mozliwosć wyginając elektrode do zgrzewu tak by weszła przez otwór do uzupełniania oleju i dalej w strone miejsca do zgrzewu ;) @Po kolei z Kuleckim, tak mnie naszło że szybciej farbę da się potraktować scansolem albo ogniem z lutlampy ale to tak teraz mi przyszło do głowy po kilku godzinach. Pozdrawiam pracujący na kolei mikol :D
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@heliodorbard - ano właśnie... wszystko zależy od założeń: przy renowacji starych pojazdów często stosuje się technologie nieistniejące w momencie budowy eksponatu - choćby lakiery zmieniły się znacząco. Pomysł z tigowaniem i zeszlifowaniem spawu mógłby nieźle wyglądać, tak więc osobiście bym nie odrzucał. Dziękuję za dobre słowo; fakt, wokół nas jest sporo rzeczy, które nam umykają. Realizacja tego cyklu uczy mnie zatrzymywania się nad niepozornymi rzeczami i życiowego zwalniania tempa.
@9marcino3 жыл бұрын
Facet musi mieć "kanciapę"!!!! jest super!
@jacomotopl97903 жыл бұрын
Mam taką oliwiarkę:)
@beniasty51543 жыл бұрын
Miałem taką niemiecką z parowozowni ale juz nie mam mam tylko kawałek szyny z witaszyc
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt483 жыл бұрын
To była piękna "sześćsetka".
@andrzejjaszczuk74993 жыл бұрын
Pamiętam jak na stacjach rozrządowych jak pociąg się zatrzymywał na przegląd biegowy to z posterunku rewidenckiego szli rewidenci na odbiór paciagu w celu wykrycia usterek powstałych w trakcie biegu paciag był odbierany z dwóch stron sprawdzany jak stał i w biegu potem rewident na specjalnych formularzach opisywał usterki i zaznaczał kreda co bryga rzemieślników ma naprawić pamiętam jak za dzieciaka chodziło się na stację i oglądało i nie zapomnę właśnie tego odbioru i tych emocji jak pociąg jechał wolno i był odbiór a potem pamiętam jak wracałem do domu i byl ochrzan od mamy że pewnie znów kręciłem się koło torów a co do czyszczenia kolejowych artefakow to powiem Panu że najlepiej czyścić z rodzy papierem a w ekestemalnych warunkach szczotka druviana na wiertarkę i szczotkować a w trudno dostępnych miejsczah mała szczotka druviana a jak by chciał Pan pomalować to radzę szukać farb jak to aluminium to czegoś dobrego do aluminum zmatowić lekko powierzchnię i dopiero pomalować eh też zajmuje się odswiezniem tylko że starych narzędzi i powiem ze najlepiej sprawdza się iladlo ale by nieznisczyc przedmiotu sczekami to radzę dociąć 2 paski z filcu i włożyć w między przedmiot a szczęki imadła
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Właśnie dziś męczyłem lampę naftową którą należało oskrobać z farby. Mój patent to gumowe liny montażowe, którymi mocuję detal do stołu warsztatowego, a potem wiertarka z rozmaitymi szczotkami drucianymi. Dziękuję za piękny komentarz!
@andrzejjaszczuk74993 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim to poradzę Panu lepsza rzecz po co meczyc się skrobiąc farbę w sklepach z lakierami i budowlanych są preparaty którymi smaruje się powierzchnię z farba oczekuje kilka minut a potem farba robi się taka jak by odparzala i wystarczy ja tylko zdjąć np szpachelka ale podczas tego trzeba uważać by preparat nie prysną nam w oko 👁 oraz mieć rękawice na rękach ja tak kiedyś robiłem tarłem papierem ściernym do takiego momentu aż miałem gorąca pod ręką i robiły się pęcherze na ręku i ręka bolała a teraz smaruje preparatem i całość załatwia chemia ja tylko pomagam z gumami fajny patent 👍 bo nie nisczy nam tego co czyścimy tak jak na przykład imaglo bez zabezpieczeń na szczękach ma Pan jeszcze w planach jakieś kolejowe artefakty do renowacji bo odcinek z oliwiarka przyjemnie się ogląda a jeszcze lepiej się słucha jak ktoś z wiedzą się nią dzieli pozdrawiam i życzę miłego wieczoru
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@andrzejjaszczuk7499 - bardzo dziękuję. Testuję kolejne sposoby na czyszczenie i… nie tylko. Będę meldować.
@rekinek83 жыл бұрын
Ja bym śmignął na koniec pastą tempo i na totalny finisz filcem.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Poszła pasta Tempo na koniec.
@jerzyjerzewski61623 жыл бұрын
Cyk fuch. Bardzo dobra robota.
@Szojusz3 жыл бұрын
O matko nie wiedziałem że to kolejowa mam taką nawet
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Kolejowa albo inna warsztatowa - popularne były.
@witoldstenka20833 жыл бұрын
Porad dotyczących oczyszczenia wnętrza takich przedmiotów trzeba by szukać na forach... ginekologicznych, jak w tym dowcipie gdy konkurs na demontaż silnika spalinowego wygrał... ginekolog robiąc to przez wydech... 😉 Pozdrawiam serdecznie Jakubie. 👍
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
O, myślę, że mycie śmigłowca po wylocie do zdarzenia też może być niebanalnym zadaniem - nasz Wspólny Znajomy coś mi o tym opowiadał :) . Pozdrawiam Was - tylu lądowań, co startów!
@witoldstenka20833 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim A po transporcie Covida 6 godzin dezynfekcji z rozbieraniem wnętrza i wyjmowaniem wszystkiego. 🙄
@kamilbogus3 жыл бұрын
Dobry odcinek
@wudecoturbo38753 жыл бұрын
To ja nareszcie wiem od kogo Patryk Mikiciuk zerżnął pomysł na Polskie Porsche !!!
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Zaszczyconym porównaniem do Patryka :) . Ja to jednak nie ta liga - nieśmiało wyglądam z... piwnicy :) .
@fifi81pl3 жыл бұрын
Jak Tobie pisałem i Wodorotlenku Sodu to po prostu uzyłem opisu tego jaka substancja jest w produktach występujących jako "Kret", "Hydraulik" czy dowolna inna marka ;)
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Wiem :) . To, co akurat miałem w szafce z chemią domową było znacznie łagodniejsze, ale i tak dało radę. Dawno temu zaliczyłem kontakt gołej skory dłoni z prawdziwym „kretem”... do dziś pamietam.
@fifi81pl3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim A swoją drogą to bardziej smar jest stałym olejem niż olej płynnym smarem... ale tu by się przydał jakiś dobry chemik, bo ja to się na tym nie znam, a jedynie trochę orientuję ;)
@McGregorM3 Жыл бұрын
Kret to właśnie jest wodorotlenek sodu 🙂
@jarekjanuszewski22473 жыл бұрын
Aktywnym składnikiem "Kreta" jest wodorotlenek sodu właśnie ;) Na jakim decku te kasety lecą?
@hrapek21963 жыл бұрын
Święta PRAWDA. Należy z tym bardzo uważać, bo to gorsze niż kwas solny.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Ten mój preparat nie był na NaOH - bardziej łagodny, ale też dał radę. Kasety lecą na pospolitym jakimś bezfirmowym, pierdzącym radyjku z drugiej ręki; tu jest strefa brudu i zapylenia, tak wiec szkoda by było jakiś porządniejszy sprzęt wstawiać - szlag by go trafił szybko.
@StrzalaOstryPazur3 жыл бұрын
Pięknie. Czy aby nie zardzewieje teraz? Może warto teraz delikatnie pociągnąć sienutko olejem albo jakimś smarem?
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Jest nawoskowana... i mieszka na pietrze, w suchym i ciepłym środowisku.
@StrzalaOstryPazur3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim 👍szkoda by było całej pracy
@piotrwitek22723 жыл бұрын
Lajk przed obejrzeniem
@piotrwitek22723 жыл бұрын
Kurde. Jak można wyciągnąć ciekawy temat z przypadkowo napotkanego patyka przy linii kolejowej, starej oliwiarki, szyn zamoczonych w błocie. Talent Kulecki po prostu....
@Nieciej3 жыл бұрын
Obowiązkowo pomaluj jeśli już nie na oliwkowo, to chociaż bezbarwnym, bo zajmie się nią korozja od byle wilgoci - sądzę, że Niemcy nie robili tego z nierdzewki. Wnętrze byłoby w pełni bezpieczne tylko wówczas, gdyby była napełniona, ale spodziewam się, że 500ml oliwy maszynowej mieć pod ręką nie potrzebujesz, chyba że parowóz na chodzie stoi obok garażu :) Może kiedyś... xD
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Będzie stała w suchym, jest pociągnięta pastą z woskiem. Mała buteleczka z olejem maszynowym wystarcza mi na lata :) .
@ukaszp62393 жыл бұрын
Zawsze można pooksydować. Przyjemne z pożytecznym, a kolor - rasowa czerń!
@iw57573 жыл бұрын
Posiadam kilka przedmiotów które przed laty ktoś wyczyścił i pomalował bezbarwnym lakierem. Niestety gdy trafiły do mnie to korozja wdarła się już pod lakier, który teraz trudno usunąć. W przypadku oliwiarki nie będzie to wielki problem, ale ornament w starym ryngrafie uszkodzony lakier bardzo szpeci. Brzydko starzeją się też lakierowane przedmioty wykonane z mosiądzu. Pozostają wprawdzie złote, ale w miejscach uszkodzenia lakieru powstają ciemne plamki i centki które trudno usunąć. O wiele lepiej wygląda mosiądz gdy równomiernie zaśniedzieje. Pasta woskowa wydaje się dobrym rozwiązaniem. Chroni - ale można ją łatwo usunąć
@wojteksmag82863 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Można próbować chromianować w warunkach domowych - warstwa trwała, przejrzysta...
@marekmichaowski48023 жыл бұрын
Miałem takom samo przynajmniej ż wyglądu do smarowania maszyny była Zielona i nie miała gafy
@Pracownia_Lutnicza_Warszawa3 жыл бұрын
Nawet właśnie znalazłem taką na OLX
@krzysztofkrzysztof37203 жыл бұрын
Śliczna
@BusHunter133333 жыл бұрын
Najpierw łapa w górę, potem oglądanie.
@piotrwitek22723 жыл бұрын
Robię dokładnie tak samo. Zaczynam oglądanie Kuleckiego od lajka. Po obejrzeniu - komentarz....
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Ryzykanci... a jeśli będzie lipa... to co wtedy? :)
@BusHunter133333 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Jak dlamnie po tylu odcinkach nie było lipy więc można w ciemno
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@BusHunter13333 - dziękuję za dobre słowo!
@BusHunter133333 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim :D
@mateuszgaluhn23553 жыл бұрын
👍
@rroomm333 жыл бұрын
BTW kret do udrażnianie rur składa się właśnie z wodorotlenkiu sodu z dodatkiem aluminium które bąbluje
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Ten mój zajzajer nie zawierał NaOH, a jakieś powierzchniowo czynne coś na chlorze. Ale dał radę.
@rroomm333 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Czyli Kret żel. Wodorotlenek i podchloryn sodu. Faktycznie niezły zajzajer www.kret.eu/produkty/14/zel-do-udrozniania-rur
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Czytam skład tego mojego. Jednak NaOH trochę jest - 5 do 15%. Wybielacz na bazie aktywnego chloru, "niejonowe środki powierzchniowo czynne". Dobrze działa.
@youtuberxd3 жыл бұрын
dobre do napełniania hamburgerów lub hot dogów sosem
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Dałoby się. Wyczyszczona, zdezynfekowana... no, może nieco kretem by zalatywało.
@kronika133 жыл бұрын
Jakub, przecież ona teraz wygląda młodziej i porządniej niż wtedy, gdy wyjeżdżała z "porodówki" ;-)
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Tak dobrze to nie jest :) . Mnóstwo wgniotek, wżerów... ale i tak mam satysfakcję.
@kronika133 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim No ba... i bardzo dużą, jak się domyślam ;-)
@janekgada3 жыл бұрын
Wincyj z komórki lokatorskiej ! ! ! !
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Coś pewnie jeszcze będzie, bo trochę złomu czeka.
@NecrosDeus3 жыл бұрын
Bardzo zacny zbiór kaset magnetofonowych! 👍 Magnetofon do nich jakiś jeszcze jest? 😃
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Jest. Lo-fi :) .
@adamkowalski10793 жыл бұрын
Na koniec takie intymne wyznanie... 8|
@viz123453 жыл бұрын
Oliwiarka to był tylko pretekst, żeby uciec z domu od żony chociaż na te pół godziny. :)
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Nic z tych rzeczy :) .
@miglanc58473 жыл бұрын
wygląda jak by była zrobiona z konserwy;) moja wygląda podobnie tyle, ze jest owalna, niebieska i ma jakieś czterdzieści lat tylko
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Heh... technologia w sumie nieco podobna :) .
@maciekcz43083 жыл бұрын
Zazdroszczę kolekcji kaset.Czym je pan odtwarza żeby nie zniszczyć nośnika?Na pewno to magnetofon,ale jaki?:)Pozdrawiam!
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Kiepski jakiś, z drugiej ręki. Typowe lo-fi, co ma swój urok. Kasety już są nierzadko mocno sfatygowane, niektóre zleżałe; to wszystko ma wpływ na jakość odtwarzania... ale jest klimat.
@maciekcz43083 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim lo-fi:)To jest dobre określenie.A wiadomo taśma to analog,w pewnej części. Zapisy teraz łatwiej z pendraka przeczytać niż z taśmy magnetycznej.Pozdrawiam!
@michamacleod50503 жыл бұрын
Polerka pastą do zębów? Na koniec można zabezpieczyć szelakiem. Doda połysku, zabezpieczy przed korozją
@amixo1 Жыл бұрын
Kolego na przeszłość Kret to soda kaustyczna i oprócz oleju idealnie rozłoży stare typy farby Nie ma wtedy potrzeby darcia szczotą Co do polerowania i zostawiania w tym stanie to zły pomysł Albo farba albo bezbarwny ew wernix lub wosk bo bardzo szybko zacznie się utleniać i rdzewieć
@tiktokTERZjest3 жыл бұрын
Zrub pilm o stacji w kole w wielkopolsce plis
@irekkur32103 жыл бұрын
Gdybym wiedział wcześniej jak Pan się męczysz z myciem tej oliwiarki,to bym Panu przesłał płyn do mycia silników koparek tzw''czerwony płyn'',nazwy handlowej nie pamiętam,ale żaden bród nie stanowi dla niego problemu....
@kronika133 жыл бұрын
Bród (rzeczne, płytkie miejsce, do przechodzenia między brzegami) -> brody; brud -> brudy. Dlatego: "żaden brud nie stanowi dla niego problemu".
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Nie było tak strasznie :) . Zawsze to jakaś rozrywka.
@sradowazyszczadoniecki65673 жыл бұрын
a nie wystarczył zwykły rozpuszczalnik ksylen, nitro, benzyna?
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Nie wystarczyły. Galareta była tak gęsta, że ruszało tylko powierzchniowo, nie dawało rady spenetrować głębiej. Próbowałem też obniżać lepkość poprzez zanurzanie we wrzątku, ale finalnie płyn do rur zadziałał najefektywniej.
@arturnietoperznowak79053 жыл бұрын
Natłuść ją cieniutką warstwą wazeliny technicznej albo odtłuść i Pomaluj lakierem bezbarwnym bo inaczej bardzo szybko zacznie Ci łapać wtórną korozję
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Pociągnięta woskiem i stoi w suchym, na piętrze.
@arturnietoperznowak79053 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim i git - fajny gadzet !
@rafagrochal39343 жыл бұрын
Trzeba być pasjonatem i to nie byle jakim żeby gadać przez 30 minut o olejarce.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
A bo miałem przy tym dużo radości. No to się nią podzieliłem :) .
@zzzarybaxz3 жыл бұрын
Witam masz motocykle ? naprawiasz ? ja też się tym zajmuję w wolnym czasie głównie odrestaurowywaniem ich :)
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Nie za wiele... chwilowo nie nadążam za wszystkimi projektami. Poczekają, pod dachem stoją.
@urolobejko3 жыл бұрын
To co sie zapala w samochodzie to Lampa Alladyna 😉
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Dokładnie. A to pomarańczowe to „Kuwejt” :) .
@LeszekSlowinski4 ай бұрын
Tak trochę off topic, te gumowe zabezpieczenia nazywaliiśmy "gumozamki", bo zabezpieczały wyjścia ewakuacyjne przed niekontrlowanym otwarciem.
@robertmatrejek12763 жыл бұрын
Żaden komentarz nie zmieni tego że kolej była jedna,teraz to porażka,kupiłem sobie zegar dworcowy z epoki,on do mnie co minute mówi że żyje i kolejna minuta minęła
@wojciechkuske2423 жыл бұрын
Galareta? Może ktoś tam jakiegoś roślinnego oleju nalał, bo takie coś lubią tworzyć spolimerowane/utlenione tłuszcze.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Nie; to były frakcje ropy naftowej, z których odparowały wszystkie krótkie łańcuchy i zostało samo gęste.
@wilkwilku55783 жыл бұрын
Zabezpiecz lakierem bezbarwnym goły metal. Dłużej będzie w idealnym stanie.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Mam dylemat... czy lakierować, czy raczej raz na jakiś czas nawoskować...
@wilkwilku55783 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Do metalu na temat wosków nie mam pojęcia. Ale jeżeli zachwoują się jak na drewnie czyli tworza twarda powierzchnie to tak.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@wilkwilku5578 - zostawiają ochronną warstwę. Raz na jakiś czas warto powtórzyć, ale i tak oliwiarka będzie stała w suchym.
@comettoPL3 жыл бұрын
Niby HD, ale jakość jak sprzed 20 lat... :P
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
A bo to telefonem. Kręcone przy okazji roboty. Są kasety, jest „wintydż”.
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt483 жыл бұрын
Niektóre utwory italo disco z lat'80 (epoka CD) brzmią jakby nagrywane w piwnicy. Jednak ich wartość melodyczna jest bezcenna.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48 - podobnie z punkowymi bootlegami: ledwo słychać, ale jakby się tam było. Stonesi mają takie nagranie z koncertu z jakiejś bluesowej nory, gdzie padł kanał z wokalem i się tak nagrało... teraz to biały kruk :) .
@miniak27083 жыл бұрын
Przepraszam, a w opisie nie powinno być "restoracji starej oliwiarki"?
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Jest poprawnie.
@Darriio802 жыл бұрын
Tu renowacja oliwiarki, kazdy sposób odnowienia i ożywienia ma swój klimat kzbin.info/www/bejne/nqqXeH-oiKemkNE
@kamilr95183 жыл бұрын
Wgląda jak lampa Alladyna.
@radeks763 жыл бұрын
Tylko Alladyn nawiał . Nie lubi metalu ?😁 Kolejowego ?
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Tak wyglada, ale mimo uporczywego tarcia nic nie ugrałem.
Nic nie usuwałem... powinny się wyświetlać wszystkie i od najnowszego.
@delsicret3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Nie? Bo nie ma mojego jakże trafnego komentarza o alternatywnym zastosowaniu olejarki do przywalenia nią komuś w jego tępy łeb, trzymając za ten długi dziób. Piękny dźwięk byłby.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@delsicret - hm... w sumie coś się takiego musiało wydarzyć, że kiedyś w przeszłości ten „dziób” był odłamany... przypadek?
@delsicret3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim no, i te wgniecenia ... :)
@ukaszp62393 жыл бұрын
Enfielda również reperujesz sam w komórce? Nie popadasz przy tym w obłęd? Przecież to pojazd niewiele prostszy w utrzymaniu od Junaka! Stary ten Twój pojazd?
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Enfield w zasadzie nie wymaga obsługi ponad mycie, smarowanie łańcucha, pompowanie kół i okresowe przeglądy z wymianą oleju. Nic się w nim nie psuje. W tym sezonie będzie większy przegląd, z wymianą opon. Od paru lat robię tylko najprostsze rzeczy, bo do tych bardziej skomplikowanych szkoda mi czasu: nie jestem jakimś utalentowanym mechanikiem i wszystko zajmuje mi znacznie więcej czasu, niż fachowcom... a dobrego mechanika mam w sąsiedniej wsi. Enfield to rocznik 2015, WSK to 1984. W przeszłości było virago 535 i Boulevard M50. Wszystko fajne, ale jak dla mnie - Enfield bije wszystko.
@ukaszp62393 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Eeee, to nówerka Enfield! ;-) Miło słyszeć, że tak Tobie pasuje! Wiem jedno, na pewno to świetna opcja w obliczu cen np. Kawasaki WXXX. Przesiadka z choppera na klasyka to miła sprawa, niewielu idzie w takie zmiany. Tym bardziej, że poprzednie Twoje modele to takie sznandary w swojej klasie. Ale to znak, że idziesz wstecz wiekowo. Masz jakieś garażowe motocyklowe marzenie? ;-)
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@ukaszp6239 - ha... problem w tym, że jestem zadowolony z tego, co mam. Marzy mi się WSKę odpalić, ale przekładam zapłon na CDI, bo aż takim romantykiem, aby się bez końca babrać z platynkami, nie jestem.
@zbyszkogafmyszczynski3192 ай бұрын
moj dziadek mial podobną oliwiarke do smarowania maszyn rolniczych
@hrapek21963 жыл бұрын
Wrona wiecznie żywa. Spójrzcie na pseudochromowe ozdoby na grillu opla np. Insignii.
@zopiekielnezniemiec85443 жыл бұрын
"Ohydna niemiecka wrona", ale czapka z czerwoną radziecką gwiazdą już spoko. Widzę pewien kierunek...
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Słabo Waść widzi. Gwiazda na czapce jest powiązana z samolotem, który te gwiazdy nosił i nosi. A czapka jest ze Szwecji, gdzie ten samolot lata. Gwiazda wciąż jest insygnium WWS Rosji umieszczanym na samolotach. W lotnictwie po pierwsze jesteśmy częścią braci lotniczej, nawet mimo nieprzyjaźni między narodami lub politykami; to się ujawniało nawet w czasach konfliktów zbrojnych, gdzie piloci walczących stron często okazywali sobie wzajemną rycerskość. Tak więc gwiazda jest w kontekście HISTORYCZNYM, nie IDEOWYM. Trochę głupio wyszło, gdy ktoś w ramach "prawilności" broni niemieckiej wrony... ale skoro już "widzimy kierunki", chwilami nie mogę się powstrzymać od obserwacji, że wielu brunatnawym ideowcom ani wrona, ani swastyka, nie przeszkadzają... Kolejną obserwacją jest to, że pewna grupa użytkowników, niemająca wiele do powiedzenia merytorycznie, ożywia się jedynie wtedy, gdy można wbić jakąś ideową szpilę. Nie mam z tym problemu - na tym kanale wszyscy są mile widziani. Spokoju w głowie życzę.
@zopiekielnezniemiec85443 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Nie wiem skąd wziąłeś obronę wrony, czy brunatnych ideowców. O niczym takim nie wspominałem. Jakaś obsesja? Muszę w takim razie napisać inaczej, jaśniej. Paradowanie w czapce z czerwoną gwiazdą(symbolem komunistycznym) jest tak samo "ohydne" jak wrona, dlatego trzeba być konsekwentnym. Chyba że mamy do czynienia z hipokryzją. Co do komentarza merytorycznego. Co pisać o wyczyszczeniu oliwiarki papierem ściernym? To jak projekt szkolny, nie zagadnienie wymagające lub pobudzające wysyp merytorycznych, przepełnionych tajemną wiedzą komentarzy.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@zopiekielnezniemiec8544 - dziękuję za opinie w sprawie. Kontekst wyjaśniłem.
@dominikgawlikowski93783 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim brawoooo szacunek bo w powyższej dyskusji nie dał Pan paliwa do trolowania tej osobie, której ktoś zrobił krzywdę . Powiem tak - jak przeczytałem tę polityczną ideologiczną zaczepkę skierowaną do Pana to na pawia mi się z miejsca zebrało. Nie wiem czemu ale przed oczami stanął mi ten senator co tak do Kościoła chodzi co niedzielę i mówi o miłości Chrystusa i Polsce a w wolnych chwilach katuje psa ciągnąc go za autem. Aaaa i bym zapomniał JAK Pan w ogóle śmie z takim szkolnym projekcikiem robić film na YT? ;)))))
@Zoth_Ommog3 жыл бұрын
Witam - zawsze oglądam z zaciekawieniem, bo widzę chęć przekazania "czegoś". Dzisiejszy odcinek to 30 min o niczym, a pierwsze parę minut to poczułem się jak dzieciak z podstawówki, któremu objaśnia się rzeczy oczywiste... Mam wrażenie, że zaczyna brakować pomysłu na odcinki - może robić rzadziej a utrzymać poziom? Proszę potraktować to jako krytykę konstruktywną, a nie "hejt", bo lubię ten kanał i osobę prowadzącego.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Dziękuję za ten komentarz. W ramach cyklu dzielę się tym, co mnie inspiruje - w tym przypadku była to renowacja oliwiarki. Kolejny będzie o czymś zupełnie innym - mam nadzieję, że się bardziej będzie podobać. Zapewniam, że w każdy filmik wkładam maksimum zaangażowania.
@Zoth_Ommog3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim dziękuję za odpowiedź :)
@lonelypilot_eu3 жыл бұрын
Pierwszy :)
@robertr47323 жыл бұрын
Nuda rylko po co? Pokarz coś z terenu
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Będzie, będzie, jak najbardziej.
@robertmis3 жыл бұрын
mała pamiątka - a cieszy - godna dziadka z wermachtu zapewne dzięki niej tysiące transportów sunęło gładko do ostatniego przystanku gdzie praca czyniła wolnym
@wojteksmag82863 жыл бұрын
Nie była wojskową - brak stempla odbioru czyli "wrony". Pewne całe swoje życie gdzieś w warsztacie, czy innym garażu lała olej.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Ano, z tymi przedmiotami tak to już jest: same niczemu nie winne, ale w złych rękach, użyte w złym celu, złemu służą...