W filmie mogło też znaleźć się porównanie dźwięków wydawanych przez Starsze i nowsze dyski. Zawsze jak słyszę rozpędzającego się starego Caviara lub Quantuma, to nie ciarki przechodzą. No, ale nie można mieć wszystkiego. Filmik fajny. zostawiam lajka, bo warto.
@Autoholicy4 күн бұрын
Pamiętam jak po raz pierwszy usłyszałem o dysku twardym kiedy używałem Amigę 500 na początku lat 90tych. Kolega wspominał że widział takie cudo o pojemności kilkanaście MB co w tamtym czasie było wartością iście niemożliwa do ogarniecia 😅 Kiedy gdzies w 92r dostałem PC 386sx25 z ogromnym dyskiem 40Mb uważałem się za króla świata. Większość gier zajmowała maksymalnie kilka Mb więc możliwośc nagrania kilkunastu na raz na dysk w porównaniu do wiecznej żonglerki w Amidze zapierała dech. A za kilka mc 80Mb było mało później jakieś 256 itd...rozwój techniki był niesamowity. To se ne vrati Dziękuję bardzo za ten materiał, wstyd się przyznać ale nigdy nie zajmowała mnie budowa dysków od środka a to naprawdę małe cudenka techniki 😱
@szczepmysiedupami3 күн бұрын
dysk HD 40mb do Amigi 500 kosztował wtedy tyle co cała Amiga
@SGdata4 күн бұрын
Świetnie się to oglądało. Po wszystkich gramofonach, radiach i telewizorach ten temat idealnie mi przypasował. To do kompletu pamięci flash :)
@szymon044514 күн бұрын
Myślę że taki komentarz, napisany z takiego kanału; jest idealną recenzją tego materiału.
@huluk4 күн бұрын
Kiedyś "ucegliłem" 286 w firmie ojca. Otóż mając tak coś koło 10 lat życia wpadłem na genialny pomysł, że jeśli w BIOS zamiast dysku o nr 47 i parametrach dających 20MB ustawi się taki co ma 40, to dysk będzie miał 40 - że też nikt na to nie wpadł przede mną! ;-) Tylko, że komputer przestał wykrywać dysk... Musiał przyjść informatyk i zrobić rest ustawień BIOS a ja od tego czasu zacząłem zgłębiać tajniki PC...
@moje12a4 күн бұрын
Ja natomiast cały czas zastanawiam się jak chińczycy robią pendrive o nieograniczonej pojemności (lub większej niż faktycznie ma) gdzie zapisane jest tylko ostatnie xx GB a reszta zostaje napisana.
@huluk4 күн бұрын
@@moje12a To już sztuczka z pamięcią kontrolera
@kkzkkzp3 күн бұрын
Miałem podobne przejścia. 😂
@bartekkowalski64083 күн бұрын
@@moje12a a branże fotograficzno filmowe jak się z tym czują? Te dane są jakoś zubażane strat nie czy niestratnie?
@krzysztofwaleska3 күн бұрын
Brawa! Takiej odwagi i ciekawości brakuje dzisiejszym małym pociechom rodziców.
@mattaimp4 күн бұрын
Bardzo fajny materiał. Ja pamiętam jak ktoś starał się opisać analogię. "Pędzący Jumbojet 2 cm na pasem startowym" - niewiarygodna technologia
@ziarenkasmaku4 күн бұрын
Tak, było jeszcze dodane, że pędzi z prędkością naddźwiękową zliczając źdźbła trawy. Porównanie daje do myślenia.
@Hubson554 күн бұрын
Znalazłem chyba ten fragment. "If the read/write head were a Boeing 747, and the hard-disk platter were the surface of the Earth: 1) The head would fly at Mach 800 2) At less than one centimeter from the ground 3) And count every blade of grass 4) Making fewer than 10 unrecoverable counting errors in an area equivalent to all of Ireland."
@BaldTV4 сағат бұрын
Bardzo ładny i ciekawy film. Mój pierwszy dysk kupiłem w Applu II si gdzieś w roku 1991. Miał 20MB. Dzięki Panu, po ok. 33 latach dowiedziałem się czym on tak naprawdę był. Dziękuję i pozdrawiam. PS: piękna polszczyzna.
@SilentKeeperI4 күн бұрын
Bardzo mnie to cieszy, że "wzięło" Pana na tematy komputerowe. Rok temu zgłebiałem z Panem tajniki fotografii analogowej, w tym zaś z przyjemnością słucham jak to kiedyś bywało z pecetami, bo sam zaczynałem dopiero od Pentium 2.
@creo20004 күн бұрын
Mój pierwszy dysk w Amidze to był 40 MB IBM , leżał oczywiście na zewnątrz, jak się cwaniak uruchamiał to tylko kable go trzymały w ryzach , taki to miał moment obrotowy ;)
@Bartosz_Górecki4 күн бұрын
Skalałeś Amigę dyskiem IBM? :-D
@witoldmarczak83954 күн бұрын
Cytuje Bajtka nie Hustlera z kąt ja to znam.... Dzięki Panie Adamie, miła to dla mnie podróż sentymentalna. Pozdrawiam!!!
@AK-vx4dy4 күн бұрын
Jesteśmy potęga informatyczna bo w kiosku nie bylo playboya i hustlera ale byly bajki 😅
@Radek.684 күн бұрын
Inż. Mamoń lubił piosenki, które znał, Wodecki lubił wracać tam, gdzie był już, a ja lubię słuchać i oglądać to co dobrze znam. :) Rozebrałem takich dysków chyba z setkę, magnesy neodymowe służą mi do różnych celów, a z kilku talerzy zbudowałem sobie stojak do wkrętaków. I powiem, że też mnie fascynuje precyzja wykonania takiego HDD. Przy okazji - kilka takich dysków naprawiłem. Raz zamieniając jeden z elementów SMD, przy kilku dyskach podmieniając elektronikę ze sprawnego, a ze trzy czy cztery razy rozkręcając go i znajdując w środku coś, co uniemożliwiało pracę (najczęściej jakaś ułamana część czy paproch nie wiadomo skąd). Najważniejsze, że udało się odzyskać dane. Radość ludzi bezcenna. 😀
@miskowski15004 күн бұрын
WD Raptor był legendą w swoim czasie! Teraz zobaczyłem, jak wygląda wnętrze tego demona, dziękuję.
@lukaszj78x4 күн бұрын
A Seagate Cheetah? Kręcił talerzami jeszcze szybciej.
@user-re7cq3wy6r3 күн бұрын
@@lukaszj78x a był z IDE? Raptor był legendą bo jak ktoś chciał bardzo szybki dysk do kompa w domu to brał raptora. Szybko zwróciłem - temperatura pracy i hałas były nieakceptowalne
@lukaszj78x3 күн бұрын
@user-re7cq3wy6r Fakt. To nie był dysk pod IDE. Nie miałem raptora. Miałem barracudy, głośną 30GB i cichą w porównaniu z nią 40GB. Później już SATA.
@rommx_3 күн бұрын
Bardzo fajny film! Kiedyś mając jeszcze Amigę 1200 otworzyłem jeden z posiadanych dysków aby zobaczyć jak pracuje. Z tego co pamiętam miał pojemność 80MB. Ciekawy widok. Po złożeniu nadal działał :) Pozdrawiam serdecznie...
@krzysztofwaleska3 күн бұрын
Mama musiała dobrze mieć opanowaną obsługę odkurzacza :) ciekawostka, którą zapamiętam. Dziękuję.
@sign744 күн бұрын
Łapa w górę i oglądamy
@Darkiii6664 күн бұрын
kiedyś sporo takich dysków rozebrałem, świetne źródło magnesów neodymowych. Jak podłączy się sygnał audio pod głowicę to taka się zachowuje jak głośnik :)
4 күн бұрын
Mam gdzieś setkę takich magnesów, zawsze sobie wyciągałem :)
@bronek97153 күн бұрын
Każdy kto ma czy miał dostęp do uszkodzonych zawsze ma tych magnesów sporo, tylko na co nam ich setki sztuk haha
@waldemargrabia47314 күн бұрын
Swoją drogą te talerze to lustro prawie idealne,świetnie odbijaja laser bez dubla,można budowac interferometry - dla mnie to pewne dobro.
@foka27014 күн бұрын
Parkowanie dysków... Pamiętam 🙂
@kaem34 күн бұрын
Miałem też Seagate 40MB, który z racji wieku (1990 rok) wymagał po nocy postoju "popchnięcia" silnika talerzy jakimś śrubokrętem. Mechanizm był po prostu zastany jak stary zegar. Akurat oś silnika była dostępna pomiędzy PCB a obudową.
@michalp.14844 күн бұрын
moim pierwszym dyskiem był Conner CFS 420A, kupiony w 1994 z pierwszym PCtem - i mam go do dzisiaj. Wymontowałem jako w pełni działający i zamierzam go kiedyś przejrzeć jak wehikuł czasu 😄 Na allegro ten dysk przebija 500zł co mnie mocno zaskoczyło. Zaraz na początku użytkowania te 420MB podzieliłem na 3 partycje bo taki wydawał się wielki.. już po 3, 4 latach nie dość że była już tylko jedna to w dodatku kompresowana w locie za pomocą DriveSpace bo wtedy 420MB to było już bardzo niewiele. Wtedy każdego roku procesory i dyski rosły o całe rzędy wielkości. W pierwszym tygodniu użytkowania pozyczyłem płytkę z elektroniką koledze który spalił taką samą źle podłączając kabel IDE (nie miał ząbka).. ta elektronika trzymała się na złączu goldpinowym i łatwo było ją zdjąć 😃
@k4be.4 күн бұрын
Pośpiesz się, z każdym rokiem spada szansa, że urządzenie jeszcze wystartuje. Kopię warto wykonać ;)
@JanKowalski-y4w4 күн бұрын
Zawsze rozbieram stare dyski, są w nich fajne magnesy neodymowe, bardzo mocne (uwaga na palce!). A same talerze zachwycają precyzją wykonania, można by z nich zrobić doskonałe lusterka gdyby nie dziura w środku...
@adamcichowicz14744 күн бұрын
Mój najstarszy HDD to zawarty w PC-AT Headstart III z 1990 roku o pojemności 40 MB. System operacyjny - DOS 3.31, bo ta wersja potrafiła obsłużyć te 40 MB ( DOS 3.3 obsługiwał HDD do 32 MB pojemności). W 1990 roku w Polsce pojawił się DOS 4.0.
@gieergie2 күн бұрын
Mój ulubiony twórca internetowy, tym odcinkiem przeszedł samego siebie!! Dzięki, Panie Adamie!!
@yanek9114 күн бұрын
W mechanice jest coś pięknego, niby dzisiejsze scalaki są o rzędu razy bardziej zaawansowane ale tam już tylko prąd Tataj zostaje masa inżynierii i piękne dźwięki pracy dysków, no cóż u mnie takie zostały tylko w NASie. Mój pierwszy dysk twardy miał 700MB pojemności i był cała górna częścią obudowy miał z 5cm grubości i z 5kg wagi, był zintegrowany z obudową, bardzo żałuję że go już nie mam bo to był tak bardzo zadki dysk że nigdy takiego nie znalazłem na aukcjach a chciałbym się o nim czegoś więcej dowiedzieć.
@FROST200919784 күн бұрын
mój 1wszy pc to rok 93 i hdd 40 mb. Piękne czasy klikających mechanicznych klawiatur .To była piękna mechanika precyzyjna takich hdd, w tamtych latach niesamowita, bo jakie maszyny musiały to składać....dziś już tylko są chipy. My często bawiliśmy się programem do defragmentowania Symanteca Norton Utilitiesm fajnie graficznie pokazywał przerzucanie sektorów.
@MarcinKwiatkowski4 күн бұрын
Wcześniej - '90 20MB Seagate (zdaje się MFM). Rok 93 to już 30MB RLL,i drugi komputer 40MB a później to poszło - 200MB, 800MB, 4.3GB etc. aż do dziś 10TB
@wojteksmag82864 күн бұрын
Ech... Łezka się w oku zakręciła. Pierwszy był MFM - z pojemnością 20 MB, później zrobiłem jego upgrade do 40 MB wymieniając kontroler na RRL-kę... To działało! Potem już IDE - 40 MB Seagate, z którego pierwsze 5 MB było uszkodzone. Co się nauczyłem o dyskach, manewrowaniu partycjami itd. to moje. A dziś w laptopie - 500GB SSD-ka i 500GB klasycznego talerzowego.
@Mikra504 күн бұрын
Mój pierwszy pecet, odkupiony od kolegi, miał dwa dyski: firmy IBM 520 MB i Caviar 400 MB. Ten drugi był skompresowany programem DriveSpace, co powiększało jego pojemność mniej więcej dwukrotnie, oczywiście kosztem prędkości.
@Bartosz_Górecki4 күн бұрын
Z tą powiększoną pojemnością dzięki DriveSpace to by się zgadzało ale tylko teoretycznie. W praktyce wszystko zależało od rodzaju danych jakie się na nim znalazły.
@pikpoland91472 күн бұрын
Piekny powrot do przeszlosci i ogrom niesamowitej wiedzy. Dziekuje.
@user-re7cq3wy6r3 күн бұрын
kilkadziesiąt tysięcy parkowań to się robi w rok w komputerze domowym. siła odśrodkowa na talerzach sama powoduje parkowanie głowicy jeśli jest parkowana poza talerzem. ps. na temat sposobów odczytu i zapisu to można kolejny film zrobić bo tutaj to się dzieją cuda
3 күн бұрын
Miałem na myśli parkowanie z zatrzymaniem obrotów. Wejście w strefę startową samej głowicy nie zmniejsza jakoś żywotności dysku.
@markusman45924 күн бұрын
Trzydzieści parę lat temu wpadł mi w ręce komputer z hdd 5,1/4 cala. Dysk był firmy WD. Powoli startował i był dość powolny, ale sprawny. Przez kilka lat chodził na nim program do obsługi rat w sklepie.
@PrzemekSzewczyk-f2e3 күн бұрын
Wspaniałe silniki . Nie widać żeby to się kończyło . Kwantowe domowe, zmienią jednak wszystko .
@st.john_one3 күн бұрын
postęp jest niesamowity, zaczynałem od hdd 20mb, dziś idzie to w kilkanaście terabajtów...
@Meanthord3 күн бұрын
Czy ja wiem czy taki niesamowity... w końcu minelo ponad 30 lat.
@mpingo914 күн бұрын
19:59 O, jak ładnie ramię obrobione na grubo tarnikiem! 😄Pewnie "uczniowie na nauce" w szkole przyzakładowej szlifowali, nomen omen, na tych detalach swoje umiejętności. 😁
@krzysztofzbytomia95534 күн бұрын
No to ogladamy 👍
@mateuszzakrzewski58104 күн бұрын
Jejku, miałem i maxtora i barracudę, fantastycze video. Dzięki!
@jufasso4 күн бұрын
Moj pierwszy dysk twardy Winchester mial 5MB pojemnosci i skladal sie z dwoch czesci - samego dysku i kontrolera o wielkosci w standardzie 5'25" do tego karta iso, sam skladalem tego peceta - obudowa pozioma - jak na filmie ;) i plyta na 286 z gniazdkami na ram ;) - ostatnia wersja dos-a ? 6.22 resztki wspomnien wracaja ;) moze cos pokrecilem, ale to bylo baaardzo dawno temu ;) monitor swiecil na szaro - znaczy czarno bialy (profesjonalnie bo wiekszosc monitorow wtedy swiecila na zielono)
@dominblabla2 күн бұрын
Miałem WD Caviar 40gb z 2003 roku... śmigał elegancko ponad 15 lat 🙂
@kkierczak4 күн бұрын
Piekne urządzenia!
@martinflashgordonКүн бұрын
Mój pierwszy twardy dysk miałem.w mojej Amidze 1200. Kosztował tyle co.3 Amigi. Rok.1993. Wciąż mam tą Amigę. Nie jest na sprzedaż. To mój wechikuł czasu.
@Wiskoler_LКүн бұрын
Mój pierwszy dysk w Amidze 1200 miał olbrzymią pojemność 620 MB, podzielony na trzy Partycje, System, Gry, Programy. Dawał radę,
Super odcinek!!! Dziękuję Panu bardzo i czekamy na więcej :)
@bratekdylowski2250Күн бұрын
łe tam są lepsze kanały o historii elektroniki i też nośnikach pamięci.
@zdzisawsawicki3 күн бұрын
Dziękuję Panie Adamie za nowy odcinek i za ciekawe przypomnienia. Pozdrawiam.
@TataKacpisia3 күн бұрын
Pamiętam jak kolega składał mi pierwszego peceta w roku gdzieś 2000. To był już zabytkowy 386 albo 486 , niestety były problemy z dyskiem a on nie miał za bardzo pojęcia o technologii i działaniu tego dysku więc go rozkręcił, wziął jakąś szmatę, denaturat i zaczął czyścić dyski. Niestety dysk już nie wstał 😢
@arivaldarivald32124 күн бұрын
BTW aktualnie dyski parkują głowice poza talerzem, na specjalnej plastikowej rampie.
@krzemas802 күн бұрын
Korzystając z okazji to opowiem jak w latach 92-94 ojcu w jego pc padł dysk, oglądał go załamany zastanawiając się co zrobić. Powiedziałem żeby mi go dał a jak tylko mi go podał to na jego oczach zacząłem nim stukać i machać. Chciał mnie na początku zabić ale z miną pewnego siebie nastolatka powiedziałem żeby sprawdził. Podłączył go przeklinając mnie pod nosem a dysk ruszył, ojciec zgrał dane i dysk już nigdy się po tym nie podniósł. Z tego co pamiętam to uszkodzone najprawdopodobniej były głowice, wtedy tego nie wiedziałem ale w późniejszym czasie zajmowałem się zawodowo również odzyskiwaniem danych więc można powiedzieć, że ojciec był moim pierwszym zadowolonym klientem :)
@bartalbus4 күн бұрын
Jeszcze z dysków twardych ciekawe były WD Velociraptor, czyli dyski szybsze, kręcące się do ponad 10k, w rozmiarze 2,5 cala, ale będące grubsze więc nie pasują do laptopów, trzeba było je montować w specjalną ramkę na 3,5 cala będącą jednocześnie radiatorem dysku, ciekawe też były te 1,8 cala montowane w iPodzie, dyski twarde obecnie mają coraz ciężej na rynku, obecnie to raczej głównie są wykorzystywane do NASów, monitoringów, backupów, bo obecnie na dysk systemowy się nie nadają nawet dla najmniej wymagających
@therightman20314 күн бұрын
Mało tego; teraz dysk NVMe 256 gb np. Goodrama kosztuje 80 kilka zł, a jest wielokrotnie szybszy i znacznie mniejszy i lżejszy.
@bartalbus4 күн бұрын
@@therightman2031 i może zostać umieszczony w laptopie i mniej pobiera energii i jest odporny na upadki bo nie ma części mechanicznych i jest trwalszy (o ile nie zapisujesz codziennie całej zawartości dysku od nowa) i jest bezdźwięczny i mniej generuje ciepła itd.
@user-re7cq3wy6r3 күн бұрын
w serwerach nadal są 2.5" 10K RPM. Obecnie już chyba nikt nie produkuje dysków 15K RPM. Coraz częściej jednak Flash
@MrMarek414 күн бұрын
Dobrze, że Pan porównał ten cud techniki z gramofonem. Ci, co się zachwycają gramofonami za kilkadziesiąt tysięcy złotych, powinni porównać ich złożoność z dyskiem komputera, który kosztuje ułamek ceny gramofonu, a swoją złożonością i jakością wykonania , bije go na głowę. Ale liczy się skala. Dysków , robi się miliony, a gramofonów, najwyżej tysiące .
@janmos51783 күн бұрын
Dobry film.
@Marek_Bogdanowicz4 күн бұрын
Kolejny ciekawy film, dziękuję.
@k4be.4 күн бұрын
Tęsknię za czasami, gdy taki Caviar 800MB był już malutki, ale jeszcze w pełni przydatny do pewnych zastosowań :)
@8it2714 күн бұрын
Miałem Caviara 850mb w 1998 to już było mało,ale za to głośno działało
@noraretrouciech13 сағат бұрын
Materiał całkiem ciekawy dla kompletnego laika. Zabrakło sporo wiedzy w temacie samych podstaw: zapis i odczyt został potraktowany po macoszemu. Nie ma słowa o MBR oraz o tym jak materiał jest rozmieszczany na dyskach. Zani słowa nie padło nt. interfejsu SCSI i zabrakło informacji nt. IDE. Brawa za montaż. To absolutnie najmocniejszy punkt materiału! Jest po prostu świetny.
12 сағат бұрын
To nie jest ostatni film na temat dysków. I tak przekroczyłem czas :)
@noraretrouciech12 сағат бұрын
A to co innego. Czekam na kolejne 🙂
@Domsuperrom4 күн бұрын
Pojemności ostatnio nie przybywają. Co najwyżej w zastosowniach serwerowych. Mało jest dysków w rosądnej cenie o pojemności powyżej 4TB. Telefony nagrywające w 4K czy cyfryzacja życia przyczyniła się do znaczego przyrostu gromaczenia danych, a pojemności 1 czy 2 TB stanowią małe pole na przechowywanie danych.
4 күн бұрын
Czy ja wiem? Ostatnio kupowałem dwie ósemki, nie są jakoś strasznie drogie. Z drugiej strony to jest naprawdę dużo, całe moje archiwa z 30 lat zajmuje 5 TB, w tym wszystkie filmy wraz ze źródłami. Sztuką jest trzymać to, co potrzeba i mieć porządek.
@michal.m813 күн бұрын
Mam dysk Maxtora wyglądający identycznie jak ten z filmu, ze stempelkiem Optimusa, tylko 3.5 calowy 160MB. Działa do dziś w 386 :) Natomiast do Segate mam uprzedzenie, bo 2.5GB dysk padł mi niespodziewanie i dwóm znajomym taki sam model również szybko odmówił posłuszeństwa.
@Trabantoslaw3 күн бұрын
Odcinek super, jeszcze przydałby się jakiś odcinek "eksploatacyjny", czyli parametry SMART oraz odpowiedź na pytanie czy zarządzanie energią (standby, wyłączanie silnika po iluś minutach) faktycznie przyspiesza zużycie dysku, bo tak naprawdę to do dzisiaj nie wiem jak to ustawić, żeby nie strzelać sobie w nogę.
3 күн бұрын
Przede wszystkim dodaje lagi przy startach. Usypianie dysków ma sens w stale pracujących backupach, w komputerze to nie za bardzo.
@mirek1903 күн бұрын
Przecież nikt dzisiaj nie używa hdd do pracy 😅. Służą w ostateczności do backupu. Masz zmartwienia . 😁
3 күн бұрын
Jest jeszcze sytuacja, w których mogą pracować ciągle: jako zbiór danych archiwalnych do których sięga się często, nie mieszczących się na na tanich SSD - ale to są problemy filmowców, może fotografów.
@mirek1903 күн бұрын
Myślisz że "filmowiec" czy "fotograf" kupuje tanie i małe SSD :) Dzisiaj zresztą za tanie SSD uważa się 2 TB.
@Trabantoslaw3 күн бұрын
Właśnie o taką sytuację chodzi: stale pracujący backup + zbiór dużych danych, do których sięga się czasami często (wielokrotnie na dzień), a czasami nie (raz na kilka dni).
@piotrkulinski9224 күн бұрын
Zabrakło nietypowego jak na tamte czasy Quantum Bigfoot o średnicy 5 cali i obniżonej prędkości obrotowej.
@marekkusal7854Күн бұрын
Dzięki panie Adamie, pozdrawiam serdecznie
@pawelswirek89144 күн бұрын
7:04 - to samo mi się stało bodajże z Samsungiem 1TB albo 2TB. Skończyła się gwarancja, to się zaczął sypać i niewiele danych straciłem (przede wszystkim część korespondencji mailowej). Wtedy biegusiem do sklepu po kolejny dysk i cała sobota spędzona na stawianiu systemu od nowa.
@supermolibden50374 күн бұрын
Adaś , a trzeba było wspomnieć o MICRO-Drive :))) No to była ciekawostka , w obudowie CF . To taki dysk twardy właśnie :)) Potrafiły mieć do 8 GB pojemności :))). Tam to były małe głowice :)
@user-re7cq3wy6r3 күн бұрын
miałem w odtwarzaczu mp3 bodajże samsunga. po roku zdechł to była sekcja zwłok - dysk niesamowity
@PiotrTube3 күн бұрын
Eee, microdrive nie były takie małe 🙂 Najmniejszy komercyjny dysk twardy znajdował się w telefonie komórkowym Nokia. Modelu nie pamiętam ale był wielkością bardziej zbliżony do SD niż CF.
@PiotrTube3 күн бұрын
Nokia N91
@supermolibden50372 күн бұрын
@@PiotrTube Niebywałe! , tego nie wiedziałem :( Nigdy takiej Nokii , nie miałem . A jak się taki dysk nazywał ? To jakiś autorski , system dla Nokii ? Montowano to gdzieś indziej ? Jaką miało pojemność?
@PiotrTube14 сағат бұрын
@@supermolibden5037 jest strona wikipedii po polsku o tej Nokii. Tam są zdjęcia i opis.
@Bartosz_Górecki4 күн бұрын
Warto wspomnieć że dyski 2.5" stosowano nie tylko w notebookach. Pojawiały się też w komputerach stacjonarnych, np. Amiga 600, Amiga 1200 czy Atari Falcon, a także konsolach do gier, np. Sony PlayStation 3.
@8it2714 күн бұрын
Amiga miała sanki ale w PL nikt nie miał Amigi co by na tym śmigała
@Bartosz_Górecki3 күн бұрын
@@8it271 Amiga 600HD i Amiga 1200HD miały fabrycznie zamontowany dysk. Modele bez HDD można było łatwo rozbudować o to urządzenie własne ze względu na już przygotowane miejsce. Oczywiście w polskich warunkach montowało się tam z reguły dużo tańszy dysk 3.5" ale to już wymagało pewnych przeróbek. Czy Amigi z dyskiem były rzadko spotykane w Polsce? Nie sądzę. Modele profesjonalne praktycznie zawsze miały dysk (często SCSI), domowe rzadziej ale spotykałem takie nie raz. Szczyt popularności HDD w Amidze przypadł niestety na czasy post-Commodore, zwłaszcza kiedy nastała moda na przekładanie 1200 do obudów tower.
@sioux224 күн бұрын
7:05 Nic dziwnego. Seagate są notorycznie awaryjne. Polecam WD/Toshiba, w testach wychodzą kilkukrotnie lepiej. Sama mam tylko WD i Hitachi (teraz część WD) i potrafią działać ponad dekadę
@krzysztofligeza33784 күн бұрын
mój pierwszy dysk miał 40mb i kosztował drugie tyle co zapłaciłem za kompletny 286. HDD pracują u mnie do dziś jako pamięć w NAS
@keyjey19804 күн бұрын
Łezka w oku się kręci :)
@kaem34 күн бұрын
W 1997 roku jakiś Seagate Medalist padł mi w pracy w nowym komputerze po jakimś miesiącu. Miał 1,2 GB.
@salag553515 сағат бұрын
Ktoś już o tym wcześniej napisał, ale powtórzę "dla zasięgów": „Gdyby głowica odczytu/zapisu była Boeingiem 747, a talerz dysku twardego powierzchnią Ziemi to: 1) Głowica leciałaby z prędkością Mach 800 (1Mach=1200km/h) 2) W odległości mniejszej niż jeden centymetr od ziemi 3) I liczyłaby każde źdźbło trawy 4) Popełniając mniej niż 10 nieodwracalnych błędów liczenia na obszarze równym całej Irlandii”.
@andrewvato49112 сағат бұрын
Gdzie te wyliczenia można znaleźć?
@moje12a4 күн бұрын
Kiedyś z kodów oznaczeń dysków w stylu ST1280423 można było odczytać nie tylko jaką ma pojemność ale również ile ma talerzy głowic itp. w/g określonych schematów. Dziś oznaczenia oprócz pojemności i serii nic nie znaczą. Natomiast na Dyskach SSD nawet tego w jakim standardzie są pamięci flash (SLC, DLC, TLC,..) co definiuje również jego żywotność.
@krystianpiwowarski154619 сағат бұрын
Dodam coś od siebie na temat tabu dysków twardych, dyski zawsze miały więcej niż pisano na obudowie np. 1tb seagate to 2tb faktycznie, dlaczego tak było ?, otóż druga część dysku była przepisywana na część użyteczną w czasie awarii sektorów. Sprytny zabieg pozwalał żyć dłużej sypiącemu się dyskowi, cały proceder został ujawniony za pomocą programu ghost2003. Pozdrawiam Panie Adamie
@90sMusicDJ_REMIX3 күн бұрын
Nowe dyski twarde będą miały pojemność 500 TB danych i będzie go obsługiwał laser czerwony , będzie komaktomobilny z płytą CD, obecnie kasety magnetofonowe mieszczą do 256 TB danych
@infraceptor4749Күн бұрын
🤔
@MaciejV4 күн бұрын
Świetny odcinek Adamie. Zawsze interesowały mnie dyski twarde, warto zobaczyć wnętrze. Widziałem gdzieś, że na jeden talerz mają być dwie głowice i szybciej chodzi, ale to raczej mrzonka. Szukałem też jak wyglądają komórki pamięci EPROM? te od pendrive ?
@szczepmysiedupami4 күн бұрын
Niechlubnie zbliżamy się do 100k subów
@chakatlwiczka4 күн бұрын
Od dawna a przynajmniej w hdd 2,5" glowice sa parkowane poza talerzami na specjalnym powierzmy wieszaku
2 күн бұрын
Ja powiem tak, kiedyś to były dyski nie do zdarcia. Ale z biegiem lat technologia dysków mechanicznych była robiona po kosztach. Mój dysk 2Gb Segate do dziś działa, chodzi jak traktor ale działa. Zaś spadek formy dysków mechanicznych spadł wraz coraz to większymi pojemnościami. Tak osobiście pożegnałem się z tą technologią dwa lata temu. Teraz mam tylko SSD i jestem zadowolony, jeden trzyma już 5 lat i 100% trwałości, a drugi ma 94% bo jest na nim system. W między czasie padł mi po 2,5 roku Toshiba 3TB.
@krzemas802 күн бұрын
Moje doświadczenia są znowu różne i odpowiem, że to zależy. Wczesne dyski o pojemności megabajtów były bardzo awaryjne, zupełnie nieodporne na przeciążenia i wstrząsy. Samo dostosowanie dysków twardych do wersji mobilnej laptopowej czy przenośnej na usb jest mistrzostwem świata. Kiedyś z dyskami obchodziliśmy się jak z jajkiem, ze względu na cenę a i tak się psuły, w ciągu ostatniej dekady albo nawet dwóch ceny dysków są znacznie niższe i mniej się na nie uważa a korzystaniem z nich zajmują się częściej osoby nieświadome ich delikatności.
@Tbnfd32 күн бұрын
Tj. Żaden sd/nv/flashowy nie wytrzymałby z 15 lat używania i backupów wg mnie... Nadal ta technologia sd raczkuje dopiero wiec wole trwałe hdd na kilkadziesiąt lat trzymania plików i ewentualnie chmury
2 күн бұрын
@@Tbnfd3 Nic ci dziś nie wytrzyma 15 lat, szczególnie współczesne dyski Mechaniczne, SSD pewnie też nie. No chyba że używasz ich tylko do trzymania danych. Tutaj masz przynajmniej taką przewagę SSD nad mechanikiem, że wiesz na czym stoisz. Bo talerz i mechanika samego HDD jest bardziej delikatna, aniżeli SSD. Mogę ci podać przykład mojego HDD 2,5 cala jako przechowywanie danych, na tyle że po sporadycznym używaniu w końcu się skopał. tak więc nawet na szczeblu PRZECHOWYWANIU danych, to najlepiej wypada wspomniana przez ciebie Chmura, a potem pewnie będzie SSD/Flash pamięć która jakby nie patrzeć, jest mniej awaryjny jeżeli chodzi o przechowywanie. O samej pracy to już SSD udowodniło że są bardziej trwałe niż Mechaniki. Zresztą ja jako gość, który 28 lat siedział na mechanikach, mówi stanowcze nie do ich powrotu, nie ważne czy to w formie DESKTOPU czy jako przechowywanie danych.
@adambe88894 күн бұрын
Ale wiekszosc tanich pada dosc szybko i sa wieeelkie problemy z odzyskiem danych z krzemu. Wiem to od znajomych, prowadzacych serwisy komp. Wlasniw widzialem Pana w telewizji w towarzystwie P. Ibisza. Rozmawialiscie o gramofonie z lat 20 tych. Pozdrawiam!
@piotrtomiczek9394 күн бұрын
💚❤️🍀💯 Pozdrawiam serdecznie ❤
@Nocny2464 күн бұрын
Po zakupie komputerów dla Politechniki Wrocławskiej męska część pracowników tej uczelni bardzo często zaglądała na strony porno😀
@NecrosDeus3 күн бұрын
Na jakiejś uczelni to nawet przeglądano i ściągano treści z małoletnimi i zwierzakami. Policja tam trafiła przy okazji jakiejś większej akcji.
@krzysztofrudnik47453 күн бұрын
To trochę późno zakupiono te komputery. Zasadniczo to kompy były wcześniej, internet (w więc też strony) później.
@royroy44084 күн бұрын
No właśnie, a może będzie odcinek o systemie S.M.A.R.T dysku i interpretacji jego parametrów ?
4 күн бұрын
Jest kiedyś w planach.
@Marszalek994 күн бұрын
Tymczasem dzisiejsze dyski SSD mogące pochwalić się procesorem i pamięcią RAM zamiast jakiś "buforów" lecimy na grubo, bo transfery wyrażone w megabajtach na sekundę liczymy już czasem pięciocyfrowo
@コワルスキークリストファー2 күн бұрын
20 lat temu w moim pierwszym komputerze dodano NCQ co skracało dostęp do danych, same dyski były już z interfejsem SATA. Co do słynnej serii .11 padających dysków Seagate miałem wersję 750 GB, i wymieniłem przed upływem gwarancji, do dziś mam ten dysk z wymiany,. Oczywiście po latach kilka ostrzeżeń jest, więc dysk skopiowałem, i od tamtej pory żadnego Seagate. Od 10 lat jestem z systemem na SSD, najpierw na SATA Gen 3, teraz M2 PCI Exp.4.
@Radek05824 күн бұрын
A ja mialem wlasnie ten 1080MB Seagate w 96 r. Sprzedalem go potem przez Anonse za 40 zl (dawne 400 tys) Potem mialem telefon od policji, myslalem z poczatku, ze chodzi o pirackie gry na tym dysku (a przeciez go sformatowalem przed wysylka), a okazalo sie, ze o innego goscia z ogloszenia, od ktorego kupilem CD z grami
@tow.JanWinnicki4 күн бұрын
"Kolega czytuje Bajtka, nie Hustlera!" Dość dobitna riposta dla kolegi który po prostu mógłby być troszeczkę na bakier z, nie ukrywajmy, dosyć nowoczesną jak na tamte czasy techniką. Żartuję. Serwus!
@kaem34 күн бұрын
"Teraz mamy komputer. Może pan pisać co tylko pan chce, to nie ma żadnego znaczenia. On się i tak zawsze pomyli przy dodawaniu, proszę pana. Nie było miesiąca, żeby się nie pomylił".
@eurasiandynasty98243 күн бұрын
Przypominają się dawne czasy, gdy "starzy pracownicy" zawsze szukali kozłów ofiarnych wśród nowych, obwiniając ich za swoje pomyłki. Jedna z nich, nie chcąc pokazać, że na czymś się nie zna, zmusiła młodsze koleżanki do papierkowej roboty (coś co zajęłoby im ponad 2 dni bawienia się z fizycznymi zapisami), bo komputer się zepsuł i nie działa (sama skończyła pracę wcześniej i wyszła). Po jej wyjściu zerknąłem na komputer.. tak, uruchomiła go w trybie awaryjnym, co blokowało program.. Kolejne praktyki miałem po kilku dniach, więc nie byłem świadkiem jak obwiniała całe biuro za zepsucie komputera, ale z usłyszanych opowieści to brakowało tylko by obwiniła wszystkich za wyginięcie dinozaurów.
@dejaeprouve3 күн бұрын
Mój pierwszy PC-t z 94 to P75 z dyskiem CONNER CFS850A (850MB) i kartą grafiki ExpertColor 500kB Wow. Mam jeszcze to wszytko ale dysk to już nieboszczyk, po przejażdżce tramwajem :)
@krzysztofwaleska3 күн бұрын
Przebijam! PC z 4.7MHz i dwie średnje stacje dysków. Wcześniej małe atari i stefan :)
@dejaeprouve2 күн бұрын
@@krzysztofwaleska Pewnie z kartą Hercules i DOS 1.0 :)
@krzysztofwaleska2 күн бұрын
@@dejaeprouve herkules tak, ale dosa nie pamiętam.
@Excray804 күн бұрын
1:53 Ja rozumiem, te "przez chwilę" to wynika z faktu, że po tym Pana tekście o Hustlerze następnym tekstem było: "Zwalniam Pana!!!" ze strony prezesa 🙂
4 күн бұрын
Ów prezes wymienionych w historyjce za bardzo nie mógł zwolnić ;)
@wooowoo62912 күн бұрын
Najwięcej martwych dysków mam od Seagate. Nie wiem, czy się poprawili, bo od lat unikam tej firmy. Choć pewnie nie, bo jakieś 2 lata temu zdechł mojemu klientowi 1,5 roczny dysk zewnętrzny 6 TB. Dlatego nazywam ją Srajgate.
@Tbnfd32 күн бұрын
Ups.. Tez mam seagate 2T sklepowych (1.8 TB realnie) od dawna... Z 10 lat będzie bo pc w którym jest jako główny dysk działa od 15-16 lat bez problemu i dysk też bez problemów narazie... Ale też wiem że seagaty mi padały szczególnie te ata 40GB, 80GB itp dawiejsze. Ale oprócz tego seagate 1.8TB dokupiełem dawno temu drugi 1.8TB hitachi bo uznaję że są ok. W końcu hitachi t mi sie z Japonią kojarzy a japonskie to nie chinskie badziewie zazwyczaj 😂 Mam jeszcze 3 dysk.. Toshiba 2.7 TB (3T sklepowe 😂) Wszystkie hdd bo tylko hdd uznaje za takie co wytrzymają z trzymaniem plików po kilkanaście lat bez problemów (za wyjątkiem tych od seagate właśnie, na szczęście odpukać na ten mój jeden wyjątek). Wszystkie flash dyski (ssd, nv itp) så wg mnie beznadziejne nadal jeśli chodzi o pewność że zdjęcia i filmy nie znikną ot tak sobie
@Tbnfd32 күн бұрын
Aha.. Wg smarta - wszystkie 3 w perfekt stanie nadal... Nic sie z nimi nie dzieje. Ssd juz ze 3-5x bym musiał wymieniać 🤣
@wooowoo62912 күн бұрын
@@Tbnfd3 A ja, po 30 latach pracy mam 12 martwych Seagate :) 9 x 3,5” i 3 x 2,5”. Jest to 60% wszystkich martwych dysków, jakie mam.
@hyperspaced04 күн бұрын
4:16 YEAH! win 3.1 na herculesie i to do tego bursztynowe CRT. Było, było..
@TheGregor19852 күн бұрын
To były czasy.... jak miałem jeszcze 500 mb dysk, Pentium MMX 133 MHZ, 64 MB ram to byłem gość, czy późniejszych Czasach AMD Duron 1200 MHZ podkręcony do 1333 MHZ. Dysk Seagette Barracuda pamiętam jeden z najlepszych Dysków, niestety po dwóch latach zakończył całkowicie żywot bo zgrzycie uszkodzeniem talerzy i głowic
@rafa70684 күн бұрын
Kiedyś gdzieś czytałem że jak dysk się nagrzeje to głowica musi się pozycjonować z powodu rozszerzania się materiału. Dla mnie technologia upakowana w tym pudełeczku to kosmos. Nie wiem czy istnieje inny produkt mechaniczny wytwarzany w takich ilościach z taką precyzją.
@wojteksmag82864 күн бұрын
Rekalibracja termiczna jest normalną operacją już od lat 90-ych... Specjalne modele (droższe oczywiście!) dysków przeznaczonych do obróbki audio/video właśnie rzadziej wykonywały rekalibrację i tak by nie wpłynęło to na strumień zapisywanych/odczytywanych danych.
@SilentKeeperI2 күн бұрын
Co do dysku Fuji to miałem dokladnie identyczny i potwierdzam ich bardzo przeciętną trwałość. Po modernizacji peceta i kupnie Seagate 40GB został jako dodatkowy i przez pewną chwilę był bardzo rzadko używany. Kiedy jednak postanowiłem postawić na nim Win98 dla zabawy mając może 10 lat, miał duży problem, żeby w ogóle ruszyć... finalnie się udało ale jego kultura pracy pod względem mechanicznym była już fatalna.
@kaczy1024 күн бұрын
W materiale pojawił się błąd merytoryczny, w (przynajmniej współczesnym, nie mam pewności co do tych wczesnych) dysku HDD może pracować odczytując lub zapisując dane tylko JEDNA głowica jednocześnie, ponieważ pozycjonowanie więcej niż jednej głowicy na ścieżce jest niemożliwe do zrealizowania, właśnie ze względu na wymaganą precyzję pozycji głowicy, dla tego też dyski z 2 głowicami nie są 10x wolniejsze od dysków z 20 głowicami itp. I dla tego też powstają takie twory jak Seagate MACH.2 posiadające 2 niezależnie poruszające się ramiona co podwaja prędkość odczytu/zapisu sekwencyjnego względem jednoramiennych odpowiedników.
4 күн бұрын
Bardzo możliwe.
@marekmosiadz11274 күн бұрын
excellent
@UncoloredKnife3 күн бұрын
Zawsze się zastanawiałem, dlaczego właściwie nie stosowano stałego bloku głowic (z konieczności przesuniętych względem siebie), po jednej na ścieżkę. Przy wykorzystaniu tej samej techniki drukowania, co w wypadku procesorów, wykonanie mogłoby być nawet tańsze, a brak części ruchomych sprzyjałby dodatkowo precyzji.
@bratekdylowski2250Күн бұрын
jakiś CR-rom miał 4 głowice
@nomtbg4 күн бұрын
4:30 mam identyczny dysk, muszę kiedyś go sprawdzić czy jeszcze działa.
@bogdanpietrzyca38334 күн бұрын
Pozdrawiam
@michalmazurek3 күн бұрын
Od słowa "afera" o wiele lepiej sprawdza się "chryja". Nie ma za co😊
@pokrec4 күн бұрын
Ja kiedyś dostałem za przysłowiowe piwo w latach 90-tych uszkodzony dysk pięciocalowy o pojemności coś 20 GB. Głowice poruszał... silnik krokowy.
4 күн бұрын
Taki pracuje w komputerze z filmu o 286: kzbin.info/www/bejne/nIuldnSYgMSDaq8
@pokrec4 күн бұрын
Zaliczyłem pomyłkę. Ten dysk miał zawrotne 20 MB...
@moje12a4 күн бұрын
Ciekawe jaka musiała być pojemność takich talerzy skoro trzeba ich aż tyle mimo niewielkiej pojemności a druga kwestia czy talerze były 1 czy 2 stronne.
@pokrec4 күн бұрын
@@moje12a Dwustronne a talerzy było bodaj 4.
@wojteksmag82864 күн бұрын
Silniki krokowe jeszcze pamiętam z dysków WD 3,5" - o pojemności 20 i 40 MB. Tam były pod przezroczystą zaślepką i było widać jak pracują poruszając głowicami metalową taśmą...
@Szymon-l1g8u3 күн бұрын
Mam nadzieję że przez odcinek żaden dysk nie ucierpiał z powodu audiofili próbujących nagrać nań dźwięk w sposób analogowy i sprawdzić co z tego wyjdzie.
@bulbinofor4 күн бұрын
Dzień dobry
@KB-xs2ii3 күн бұрын
7:06 - rzeczywiście smutne z tą barracudą. Mam z tej samej serii 7200.11 tylko że 500 gigowy i śmiga dalej do dzisiaj po kilka godzin dziennie czyli już jakieś 14 lat. Taki wcześniejszy Seagate 1,2 GB też mam i nawet sprawny całkowicie jest.
3 күн бұрын
Mam tych dysków kilka, reszta nie wykazuje żadnych oznak niesprawności. Ten od początku miał jakąś czkawkę, zapewne z powodów mechanicznych. Może gdzieś oberwał w transporcie...
@mirek1903 күн бұрын
15 dysk używany codziennie? To bomba która może wybuchnąć w każdej chwili... Może paść na nim już dosłownie cokolwiek od tak bez żadnych oznak ..silnik , głowica , elektronika
3 күн бұрын
Każdy dysk tak należy traktować. Dlatego trzeba mieć co najmniej dwie, niezależne kopie. I nie połączone na stałe jakkolwiek, tylko w szufladzie, dołączane zawsze rozłącznie.
@KB-xs2ii3 күн бұрын
@@mirek190 to tak samo jak nowy SSD - też może paść w każdej chwili :)
@KB-xs2ii3 күн бұрын
dawniej się trzymało wszystko chociażby na CD czy DVD, ale który zwykły normalny użytkownik komputera w dzisiejszych czasach to pamięta. A te płyty CD dawniejsze sporo czasu wytrzymały bo po 25 latach od nagrania są bezproblemowo czytelne może z jakimiś pojedynczymi wyjątkami.
@AdrianuX19853 күн бұрын
17:44.. Adamie, czy w roku 1994 HDD do notebooka o pojemności 240 MegaBajtòw to był dostępny maks?
3 күн бұрын
Należałoby prześledzić archiwalne cenniki, ale pewno to były te pojemności.
@8it2714 күн бұрын
Tajemnice Atari były też Tajemnice Serc oraz Top Sekret
@paw1975053 күн бұрын
Slajd z pudełkiem od OS/2 łezka w oku, mój pierwszy pc na tym chodził.
@krzysztofwaleska3 күн бұрын
Doskonały system. Dopiero Linux lata później dogonił ten poziom.
@mcmc52403 күн бұрын
Mój pierwszy pecet (286 16MHz, 1Mb RAM) miał dysk twardy Seagate ST-157A który był dosyć głośny.
@maciejjaniszewski30734 күн бұрын
kurde 5 jestem ...:)
@piotradacha95714 күн бұрын
Prócz interfejsów "amatorskich" IDE/ATA i szeregowego odpowiednika SATA istniały (i nadal istnieją!) częściej stosowane w sprzęcie profesjonalnym SCSI i jego szeregowe odpowiedniki czyli SAS i FC. Oraz pradawne interfejsy typu MFM gdzie tak naprawdę dysk był "czystą kartą" (krążkiem ?) a całość ułożenia danych organizował kontroler.
4 күн бұрын
Jak mi jakieś SCSI wpadnie w łapy, to kiedyś wystąpi. Miałem i dyski, i nagrywarkę, i skaner.
@user-re7cq3wy6r3 күн бұрын
Obecne macierze "all flash" coraz częściej nie mają "dysków" tylko płytki z układami pamięci. Całość roboty robi kontroler w macierzy