Miałem wuja, który był szczęśliwym posiadaczem ursusa c-45. Prostota budowy nie oznaczała prostoty obsługi - żeby go uruchomić trzeba było dobre pół godziny, a kierowanie po zaoranym polu wymagało sporej siły w rękach. Niemniej nauczyłem się nim jeździć jako ośmiolatek ;)
@77drez2 жыл бұрын
Niezwykle przyjemnie się tego słucha. Poziom, jak zawsze, wysoki.
@EU43-0682 жыл бұрын
Kolejne dobrze zainwestowane 30 minut. Bardzo dziękuję za solidną porcję wiedzy o urządzeniu, które - na pierwszy rzut oka - mogłoby wydawać się nudne. Jakże pozory mylą, prawda? Szacunek.
@twkolejofil2 жыл бұрын
Również wrocławskie wodociągi używały kolejki, kawałek toru zachował się przy wejściu na teren przy muzealnej wieży ciśnień. Kiedy tylko zobaczyłem tę lokomotywę, przypomniała mi się moja wizyta przed kilkunastu laty w muzeum hutnictwa w Chlewiskach (powiat szydłowiecki). Tam szczególnie dwa eksponaty zwróciły moją uwagę - stary parowozik wąskotorowy bez budki (niszczejący pod gołym niebem) oraz zardzewiałe, zniszczone parowoziątko kolejki lilipuciej. Polecam odwiedzić 🙂
@Gdyby2 жыл бұрын
Witamy Wołoszańskiego Kolejnictwa:)
@rafaszymanski25962 жыл бұрын
Super materiał.kiedys po odebraniu samochodu z polmozbytu kupowało się książki jak naprawić samemu.człowiek był ciekawy działania pojazdu.pozdrawiam.👍👍😀
@zbigniewstaniszewski2102 жыл бұрын
Starszy z Polibudy z lekkim opoźnieniem. Moj Boże..... Lanz Bulldog... legenda nie do zdarcia. Napiszę później więcej, ale dzisiaj udało się z sąsiadem rozlokować 12 Ukrainek (matki z dziećmi). W poniedziałek zaprzyjaźniona firma opłaci z góry 6 miesięcy pobytu dla ponad 25 dziewczyn z dziećmi w super warunkach. Ale tak trzymaj. Twój koleś ze stacji jest super, jak już z resztą pisałeś. Pozdrawiam. Zbyszek. Miłe zakończenie bardzo cięzkiego i emocjonalnego dnia.
@mateuszgrzybek44192 жыл бұрын
Zawsze kochałem takie małe, proste, wąskotorowe loki. Chciałbym zobaczyć ją w akcji!
@andrzejhaman12532 жыл бұрын
1. Rozstaw 600 mm bynajmniej nie dominował na niemieckich kolejach wąskotorowych tzw. użytku publicznego. Tam raczej funkcjonowały rozstawy 750 i 1000. Natomiast był to bardzo popularny rozstaw dla kolei przemysłowych i leśnych. Publiczne koleje wąskotorowe w Polsce które miały rozstaw 600 wywodziły się bądź z kolei leśnych czy cukrowniczych, bądź właśnie z kolei polowych budowanych przez wojska niemieckie w czasie I wojny światowej. Zresztą Niemcy częstokroć wykorzystywali już istniejące kolejki przemysłowe czy folwarczne jako zalążek sieci polowych. Nb. koleje leśne też zazwyczaj zaprowadzał okupant podczas tamtej wojny -- dla rabunkowej eksploatacji lasu. 2. Nie wiem czy to dotrwało do czasów obecnych, ale jeszcze trzydzieści parę lat temu silnikiem typu Lanz napędzany był prom (linowy, tj. umocowany do liny leżącej na dnie) na jeziorze Bełdany, łączący Mikołajki z Popielnem. 3. No i wreszcie jedno z moich najwcześniejszych wspomnień, z lat 60, kiedy jako kilkuletni dzieciak mieszkałem w Komorowie: węgiel i koks do kotłowni domu (był wyposażony w CO choć nieco zdewastowane i niektóre pomieszczenia trzeba było dogrzewać kozą) w którym mieszkaliśmy był dowożony Ursusem C45 z dwiema przyczepami. Strasznie mnie wtedy ten traktor fascynował i zarazem bardzo się go bałem.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za piękny komentarz.
@andrzejhaman12532 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Dodam jeszcze, a propos nawiasowo wspomnianego piecyka-kozy, zanim, gdy miałem 6 lat mój ojciec wymienił go na nowoczesny piecyk stałopalny, że (a była to wojenna samoróbka) był on nazywany "hitlerem" i słowo to kojarzyło mi się wówczas z tym piecem -- dopiero później dowiedziałem się że to nazwisko dyktatora III Rzeszy.
@Tramwajarz2 жыл бұрын
Nidy bym się nie spodziewał tego silnika w lokomotywie, wow :)
@waldemarsobkowiak8974 Жыл бұрын
0:20 To jest Warszawa! Poznałem od razu po tej maszynce za Pańskimi plecami. 12 lat temu pojechałem z synem żeby zobaczyć to Muzeum, jak i Muzeum Techniki. Spędziłem przy niej sporo czasu, mniej więcej tyle, ile potrzeba na opróżnienie butelki piwa. Lanz-Buldoga pamiętam z dzieciństwa (rocznik 1960). Urzekał mnie sposób zapalania - kierownicą. Pozdro!
@andrzejbielecki68312 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy temat opowiedziany z pasją. Czysta przyjemność oglądania
@marekkusal78542 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Wprowadzenie Inżyniera kolejowego, uważam za bardzo dobry pomysł. Konwersacja w temacie była wartka i bez "zacięć" co powodowało ciągłą uwagę oglądającego. Pozdrawiam.
@Jasiopiwosz2 жыл бұрын
Panie Jakubie jak zwykle majstersztyk!
@andrzejzach28372 жыл бұрын
nam wrazenie ,ze jest to najlepszy odcinek, bardzo dziekuje
@piotrwitek22722 жыл бұрын
Lajk przed obejrzeniem. Nigdy się nie zawiodłem.
@maciejcyl2 жыл бұрын
Nie ma to jak Kulecki w sobotni wieczór :-)
@marcinjangoasiewicz52842 жыл бұрын
Jak zwykle, prosta robota. Mnie czeka robota, robota której szczerze mówiąc nie chce. Ala dawno temu obiecałem przyjacielowi, wtedy konstrukcja nowoczesna. Teraz, zabytek. Damy radę, jak nie my to kto... Pozdrawiam Panie Jakubie. I cały czas do przodu, i na przód...
@kato76112 жыл бұрын
Obu Panom Inżynierom oraz Panu kustoszowi duże podziękowania za eleganckie przedstawienie tejże maszyny.. Natomast chcę wrzucić swoje pięć groszy do ostaniej rozmowy obu Panów Inżynierów. Pragnę zauważyć jaki był dostęp i prostota konstrukcji owych urządzeń a więc można było samemu usunąć awarę. Dziś np. w komorze silnika naszych pojazdów tej jakże ciasnej przestrzeni znajdują się oprócz samego silnika inne istotne do funkcjonowania pojazdu urządzenia. Często są one jeszcze zabudowane. Dziś nawet trudno zmienić żąrówkę gdyż nawet fachowcy używają w tym celu specjalnych narzędzi. A jeśli chodzi o aspekt bezpieczeństwa w tym na przejazdach to życzyłbym wszystkim kierującym pojazdami samochodowymi by Ci przestrzegali zasady ruchu drogowego tak jak maszyniści rygorystycznie przestrzegają przepisów o ruchu kolejowym...
@fifi81pl2 жыл бұрын
Dziś po podniesieniu maski nie widzimy silnika tylko jego piękne plastikowe obudowy - tym samym przednia maska stała się "bagażnikiem na gazetę"... a nie przepraszam, kto dziś kupuje gazety by je czytać? Ja kupuję je czasem by mieć na zimę papier do wypychania butów. Ot taki tam postęp cywilizacyjny.
@ksaweryszykiedans58392 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo wciągający materiał. Ale po raz pierwszy pozwolę sobie na drobną uwagę ten silnik to nie wysokoprężny "diesel" - to silnik średnioprężny inaczej zwany silnikiem o zapłonie żarowym. A silnik Diesla ma z założenia zapłon samoczynny - wywoływany wysokim stopniem sprężenia mieszanki paliwowo-powietrznej. Pozdrawiam
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dokładnie tak. Bardzo dziękuję za korektę.
@fifi81pl2 жыл бұрын
Ba... ja powiedziałem, że jest wolnobieżny... a bardziej właściwym określeniem by było wolnoobrotowym... ale to są smaczki, które łapią tylko osoby bardziej obeznane w silnikach.
@1I3b2 жыл бұрын
Zaczęliśmy na torach, trach wajcha... i zwrotnica zawiodła nas na asfalt, po to żeby zakończyć jakże trafną konstatacją. Stajemy się coraz bardziej bezradni wobec technologii które tworzymy, a piękno starej technika polega m.in. na tym, że była niesamowicie użyteczna i do opanowania przez człowieka. Dzięki za kolejną kolejową ucztę jutubową.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
W pełni się zgadzam z konkluzją. A producenci poszli w to i dostarczają nam dóbr, w których rola użytkownika jest okrojona do minimum.
@Richard_Green_1432 жыл бұрын
Witam Panie Inżynierze ☺️ kolejny świetny materiał. Pozdrawiam 👍
@jankowalski2032 жыл бұрын
Dobrze że są pasjonaci którzy czują te maszyny fajny filmik dziękuję i pozdrawiam serdecznie
@janmikoajdeneka4529Ай бұрын
Super filmik! Dobrze się Was słucha!
@benny_plgraciarz27148 ай бұрын
ja bym ją odpalał zamiast tylko tak się o nią opierać :) miejmy nadzieję, że cylinder nie zgnił i tłok nie stoi dęba! ja tam nie wyobrażam sobie pojechać gdzieś (szczególnie dalej) bez narzędzi, owszem przydają się baaaardzo rzadko, bo nawet moja prawie 30 letnia Asterka F (w automacie!) nie psuje się bo o nią dbam, ale wzywanie kogoś do holowania to była by dla mnie ujma na honorze, że sobie sam nie poradziłem ale i tak narzędzia mieć warto, bo a nóż na jakimś mijanym złomowisku jest coś ciekawego do porozkręcania :) a często tak jest
@JanKowalski-vh1rg2 жыл бұрын
Taki kolejowy lanz buldog/ursus C-45 a kierunek jazdy się zmieniało odpalając silnik w drugą stronę :)
@sawomirdoraczynski96852 жыл бұрын
No, właśnie tak być nie powinno.
@JanKowalski-vh1rg2 жыл бұрын
@@sawomirdoraczynski9685 powinno
@andrzejt5039 Жыл бұрын
Byłoby super zobaczyć tę lokomotywkę mknącą po torach. Zasługuje na to.!
@tomaszachut2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek jak zwykle a interesująca budowa lokomotywki
@youtuberxd2 жыл бұрын
Z tego co pamiętam w tych ciągnikach był tak wsteczny bieg że się zwalnia obroty do zera silnik odbijał w drugą stronę tutaj nic temu silnikowi nie będzie bo to jest silnik wolnossący dwusuw może pracować w dwóch kierunkach WSK ciężko odpalić na lewych obrotach bardziej MZK ale to jak ma źle ustawiony kąt zapłonu
@et2220002 жыл бұрын
W tym roku 3.03 minęło 10 lat od katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Wydaje się że obecna sytuacja spowodowała zapomnienie tej rocznicy
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Nie spowodowała - w kolejowych mediach upamiętniono tę smutną rocznicę. To już dekada... ależ czas szybko leci.
@eR-MIK Жыл бұрын
Co do serwisowania (28:22) to teraz nierealne jest aby wozić ze sobą sprzęt wymagjkący powierzchni mieszkania aby usunac usterkę na trasie. Teraz do naprawy pojazdu nie wystarczy klucz 13 i wkrętak! Potrzebny jest kosztowny sprzęt i wiedza z zakresu elektroniki i programowania.
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Prawda. Najbardziej mnie zabolała "guma" na trasie w samochodzie bez koła zapasowego. Laweta! Przy pierwszej sposobności zmieniłem samochód na taki z zapasem.
@danieljewasinski573 Жыл бұрын
Super materiał.
@sawomirdoraczynski96852 жыл бұрын
Dziękuję!
@dugiejoness51972 жыл бұрын
31:10 - według North American Rail Industry nacisk może tam przekraczać 37 T/oś a szyny ważą nawet 86,8 kG/m.
@andrzejszyszo42842 жыл бұрын
Wszyscy mówią że eksponat piękny a jednak wywalili go z wnętrza budynku . Wiele lat stał przy kasie muzeum i generował piękny zapach wokół.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Jeszcze wróci do blasku - podobnie, jak liczne inne z wystawy.
@arty29892 жыл бұрын
Siema Jakub. Kolejny ciekawy odcinek 😉
@frycz662 жыл бұрын
Bardzo dobre!!! Dziękuję!!!
@baltazargabka_2 жыл бұрын
Pamiętam, że gdy byłem dzieckiem, to ta lokomotywa stała zaraz za drzwiami Muzeum obok kasy biletowej i witała gości.
@fifi81pl2 жыл бұрын
1:14 - metr osiemdziesiąt... chciało by się dopowiedzieć "w kapeluszu" lecz tu bardziej by pasowało "metr dziewięćdziesiąt w kominie" ;) 2:18 - No właśnie co było pierwsze jajko czy kura? Bo 600 mm używały nie tylko niemieckie, ale np. też francuskie wojska kolejowe. A używały tej szerokości bo tak zaprojektował niejaki Paul Decauville jako proste rozwiązanie szybkie i tanie w budowie (czyt. dla wojska ale i dla przemysłu/rolnictwa).
@jarekratter33472 жыл бұрын
A może coś o lokomotywie ,,Ludmiła"
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
To jest dobry temat. Dziękuję.
@youtuberxd2 жыл бұрын
To taki traktor na szynach już nie pamiętam gdzie widziałem samochód Warszawa w wersji kolejowej i ciężarówkę Man która mogła jeździć i po szynach i po ulicy
@meran1102 жыл бұрын
Ta lokomotywka cudownie by się prezentowała jako eksponat czynny, a na pewno trudne to by nie było.
@KOLEJ22DrogaPrzygody2 жыл бұрын
Witam bardzo ciekawie , pozdrawiam 👌🙌
@alexeykapchikov30262 жыл бұрын
Dziękuję, bardzo ciekawe
@piotrlesniak20932 жыл бұрын
Z buldoga czy c45 można było za pomocą pasa płaskiego napędzać np młocarnie albo inny agregat, ciekawe czy na folwarkach też tak wykorzystywano takie lokomotywy, jako źródło mocy
@marcinjangoasiewicz52842 жыл бұрын
Całkiek możliwe, sam w Niemczech (zachodnich) widziałem podobną lokomotywe (2020 rok) na gospodarstwie przy pracy. Oczyśćanie buraków cukrowych. Nie miałem możliwości zrobienia zdjęć.
@Tomasz_M2 жыл бұрын
Dobrzeżewieczór!
@armenian1232 жыл бұрын
podejrzewam ze prowadzacy lokomotywe siedział bokiem do kierunku jazdy, jak w gls. Raz lepsza widocznosc, dwa lepsza wygoda a trzy nie odczuwał tak drgań pojazdu. Nie wiem czy ten silnik w lokomotywie to był dobry pomysł, w ciagniku lepsza amortyzacja na postoju, tutaj wszystko praktycznnie na sztywno, pewnie lubiały pękac elementy.
@fifi81pl2 жыл бұрын
Z ustawienia dźwigni wynika że siedział przodem do komina - w sumie w Wls40 też jest podobna pozycja go nie jest bardzo wygodne. Zaś w Gls czy wielu niemieckich lokomotywkach siedzi się bokiem co czyni sterowanie w miarę obojętne względem tego w którą stronę się jedzie.
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt482 жыл бұрын
U mnie w Hannoverze w dzielnicy Misburg przy An der Breiten Wiese 3 znajduje się filia Krauss Maffei.
@davdavmodele5972 жыл бұрын
Witam , odcinek wzbudził we mnie duże emocje , czy ta nowoczesność nas kiedyś nie zgubi ? obym się mylił .... dzięki i pozdrawiam :)
@npprbmgnm2 жыл бұрын
Bardzo dobry i ciekawy materiał :)
@kolejtonietylkopasja2 жыл бұрын
Ciekawy odcinek
@eR-MIK Жыл бұрын
Co do wypowiedzi z 24:30. W muzeach są osoby niekompetentne. Na moje pytanie o samochody parowe w oddziale "Muzeum techniki" Wawa usłyszałem, że głupoty mówię! Dziwne, ze w USA takie samochodzy były używane bardzo długo. Nawet bajka "Kaczor donald" pokazała taki samochód. Był tez w serii o pojazdach na Discovery! I kto jest głupi? ja czy pracownik muzeum?
@eR-MIK2 жыл бұрын
Nie widziałem tej lokomotywy w muzeum. Co prawda, ostatnie byłem tam z córką jakieś 7 lat temu ale jak to stary eksponat to chyba nie był wystawiony na ekspozycji.
@nieistotnekto2 жыл бұрын
Imponująca broda Pana Michała
@weteran6962 жыл бұрын
Hej ! Potrzeba pomocy dla Parowozowni w Wolsztynie. Ktoś może im pomóc ? Parowozy z Wolsztyna w planowych składach przejehały 2500000 km. Teraz cena węgla, wiadomo. Czy to oznacza koniec parowozów ?
@rostilembe2 жыл бұрын
Dziękuję! Pozdrawiam ze Lwowa.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Pozdrawiam z uściskami na odległość… trzymajcie się, nie dajcie się!
@oliviru1002 жыл бұрын
W Polsce pozostalosci po kolejach waskotorowych mozna znalesc wszedzie choc by resztki wiaduktow szyn slupow torow itp i takze mielismy rozne rozstawy szyn.
@tytusjarzyna64042 жыл бұрын
W powyższym komentarzu, jest dużo racji. Prawdą zaiste jest to, że w Polsce były różne rozstawy szyn na kolejach wąskotorowych: 600 mm., 750 mm. (najpopularniejszy), czy 1000 mm., który można spotkać na ,,Grójeckiej Kolei Dojazdowej", która obecnie czynna jest tylko w ruchu turystycznym i tylko na odcinku Piaseczno Miasto Wąskotorowe - Tarczyn, ale w terenie np. na odcinku Tarczyn - Grójec (za Grójcem zresztą też) zachowało się bardzo dużo torów i nie można nazwać tego resztkami szyn. Z kolei, w niektórych miejscach ul. Puławskiej, w Warszawie widać pozostałości nasypu i porozrzucane, drewniane słupy telegraficzne - to najpopularniejszy typ pozostałości po dawnych liniach - zwłaszcza wąskotorowych. Zaś wiadukty często są zachowane przy życiu i wykorzystane, jako mosty piesze, co ma miejsce np. w Otwocku, nad rzeką Świder, którą przekraczała Kolej Jabłonowsko-Karczewska z centralnym punktem na stacji ,,Warszawa Most", usytuowanym pod Mostem Kierbedzia (w czasie zaboru - oficjalnie zwanym ,,Mostem Aleksandrowskim"). Nie można zatem tego nazwać resztkami wiaduktów, choć nie da się wykluczyć, że gdzieś takowe istnieją. Pozdrawiam.
@evergreen74682 жыл бұрын
Super odcinek, swoją droga Jakubie, polecam kanał ludzi, którzy w restauracji i budowy aut są mistrzami. Świetne rozkminki inżynierskie:) kzbin.info/door/aW-v1tyWilhNpffl1POEoQ Nawiązując do ostatnich słów Jacka o wiekowych samochodach, polecam wszystkim serię Polskie BMW. Zaczynając od poszukania policyjnymi metodami numerów ramy, po obróbkę prawie stuletniego bloku silnika. Darmowa, potężna ilość wiedzy. Czuwaj kzbin.info/aero/PLtRE5o-gMb8CDJcGhxjOSN3FNGO3779jK
@Obywatel19782 жыл бұрын
Dzisiaj nie da się podjechać na rozruszniku bo samochód palony na przycisk nie pozwoli uruchomić rozrusznika bez wciśniętego pedału sprzęgła. No chyba żeby po uruchomieniu rozrusznika spróbować puścić sprzęgło - szczerze mówiąc nie testowałem 🙂
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Ech... ja to nawet sprzęgła nie mam.
@nieistotnekto2 жыл бұрын
Smutne uwagi na koniec ale i prawdziwe
@marcinjedral7992 жыл бұрын
W Moch stronach na te traktory które się kierownica odpalało mówili pukac , właśnie od tego że tak pukał
@witoldstenka20492 жыл бұрын
Poczułem się jak młokos oglądający niegdyś „Sondę”, wciągająca rozmowa i smutne konkluzje o współczesnym analfabetyzmie technicznym… ale czy tylko? 🤔👍
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Kłaniam się z pokorą za takie porównania. Tylu startów, co lądowań, z podziękowaniami za to, co robicie.
@davdavmodele5972 жыл бұрын
witam , tez jestem z epoki Sondy faktycznie jakbym widział, słyszał Kurka i Kaminskiego :)
@markal19572 жыл бұрын
Wydaje mi się, że każdy kierowca powinien mieć w kursach na prawo jazdy wpisany standardowo kurs z podstaw obsługi typu olej wymiana kół, uzupełnianie płynu chłodniczego sprawdzanie stanu oleju. Wiem, że jest tyle różnych marek i modeli aut w których za wiele manualnie i indywidualnie nie zrobimy nic (ludzie którzy z motoryzacją mają wspólnego tyle co posiadanie auta i prawa jazdy kat. B). Ale nie osszukujmy się, nadal mamy na tyle aut które można jeszcze we własnym zakresie serwisować że można by jeszcze owy kurs rozszerzyć. Fajny materiał.
@fifi81pl2 жыл бұрын
Jednocześnie należałoby wprowadzić wymóg pewnych standardów technicznych dla rynku motoryzacyjnego przynajmniej w ramach UE.
@marcinbrzezinski29012 жыл бұрын
Witam p.Jakubie, czekałem na odcinek, jak zwykle z pytaniem, już wiem po co jest drugi tender, a teraz, zauważyłem w niemieckich pociągach, iż na wagonach restauracyjnych są pantografy, czy po to by zasilić urządzenia kuchenne? Serdecznie pozdrawiam! Wnuk dziadka kolejarza.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Bardzo fajne pomysły. Dziękuję. Coś pokombinuję.
@fifi81pl2 жыл бұрын
Dokładnie tak - do zasilania "kuchni" i to nawet nie tylko na postoju gdy nie ma podłączonej lokomotywy lecz również w ruchu tam gdzie pobór mocy "kuchni" jest większy niż wynikający z maksymalnych dozwolonych prądów zasilania linii wagonowej.
@rybitwatransportsystems2 жыл бұрын
Dzień dobry panu
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dzień dobry.
@rybitwatransportsystems2 жыл бұрын
Czy był pan kiedyś w muzeum rolnictwa i przemysłu w Szreniawie?
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
@@rybitwatransportsystems - jeszcze nie.
@rybitwatransportsystems2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim a wybiera się pan tam?
@pawelflejszman65982 жыл бұрын
Ciekawe czy podobne lokomotywki były stosowane w Filtrach Warszawskich jak wspomniałeś do wymiany piasku w filtrach.
@user-hu1nl9uj3f2 жыл бұрын
Panie inżynierze, w tych silnikach lanza nie dochodzi do przełamania kompresji podczas odpalania, kreci się w lewo po czym następuje odbicie. Polecam doczytać : )
@fifi81pl2 жыл бұрын
Wszystko zależy od tego czy wystartuje w "prawo" czy "wspak" ;) A tak bardziej serio, to w większości silników czy to dwusuwowych czy czterosuwowych przy rozruchu z korby (lub kopniaka) dochodzi do przejścia przez zewnętrzny zwrotny punkt (przełamania kompresji) - czy w przypadku tej konstrukcji jest inaczej? Nie wiem. Chętnie poznam źródła. Ten odcinek był kręcony z zaskoczenia i jak to mawia klasyk >>mówiłem "z głowy" czyli z niczego
@user-hu1nl9uj3f2 жыл бұрын
@@fifi81pl w ogromnej większosci dochodzi do przelamania, natomiast w tych silnikach ( średnioprężny z zapłonem żarowym) z racji duzej pojemnosci byloby fizycznie niemozliwym przejscie przez gmp na starcie, stąd po zakręceniu wałem w lewo, przy rozgrzanej gruszy żarowej dochodzi do zapłonu i w tym momencie tlok odbija w przeciwnym kierunku, zanim przejdzie przez gorny punkt, nadając wałowi poprawny kierunek obrotów. Nawet już w wiekszych motocyklach pojemnosci powyzej 350 cm były problemy z ręcznym odpalaniem silnika, (bez wzgledu na to czy dwu czy czterosów) i stąd zaczęto stosować odprężniki w głowicy. Jednocylindrowe silniki lanza byly specyficzne z uwagi na ręczny rozruch, normalnie przy starterach elektrycznych, dochodzi do przelamania kompresji. Dlatego dużo uwagi poswiecano na szkolenia traktorzystów w czasie uruchamiania silnika - by na czas zdażyć zabrać korbę a przede wszystkim rączki.
@user-hu1nl9uj3f2 жыл бұрын
@@fifi81pl "poznam źródła" ech to uczelnianiane zboczenie - bez urazy. Źrodlem może byc kazdy traktorzysta lanza albo ursusa c45 na zlotach zabytków, albo pierwszy lepszy podrecznik traktorzysty dla pracowników pgr-u z lat 50 tych które pojawiają sie na allegro. Ale chyba najlepszym źródlem ( wiem ze to zbrodnia i wielka ujma dla sztuki uczelnianej, naukowej etc) są filmiki na yt. Polecam uważnie obserwować moment odpalania takiego silnika - widać jak na dłoni.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dooglądałem :)
@fifi81pl2 жыл бұрын
@@user-hu1nl9uj3f Dokładnie to też źródło... ba często lepsze od tego wydrukowanego. Jednocześnie na jednym z pierwszych zlotów Motonostalgia uczestniczyłem kilka razy w odpalaniu C451 - i być może mnie pamięć myli, ale zdawało mi się, że kręcili "do przodu" zaś na 100% pamiętam jak kilka razy odpalił nie w tę stronę co powinien - może właśnie z tego powodu, że kręcono "do przodu" i odbijał, a powinno "do tyłu". Niemniej nadal, jest to silnik średnioprężny, a nie wysokoprężny, zaś pamiętam jak wysokoprężnego Deutza odpalaliśmy "do przodu" bo nawet "do tyłu" się nie dało, ze względu na ukształtowanie sprzęgiełka kierunkowego. Zatem przyjmuję informację do wiadomości, niemniej pozwolę sobie jeszcze poszukać jej weryfikacji.
@KapitanOrgazmo2 жыл бұрын
Nie powiedział pan o pewnej ciekawostce, ten silnik może pracować i mieć 0 obrotów na minutę. Jeżeli chodzi o pisanie ręczne to zawsze miałem tak kiepski charakter pisma że trudno było to przeczytać (nawet jak pisałem wolno i starannie) i gdy znalazłem normalną pracę gdzie muszę wypełniać zeszyt raportowy zacząłem pisać wszystko dużymi literami, może wolno ale przynajmniej czytelnie. Od tego czasu zaczęły się naciski na tych którzy pisali na odpie.... żeby zaczęli pisać czytelnie i teraz jak ktoś brzydko pisze to wali wielkimi.
@arkadiuszstadnik95582 жыл бұрын
Z tego co wiem firma Krauss Maffei istnieje do dzisiaj i produkuje uzbrojenie
@fifi81pl2 жыл бұрын
Ich dział lokomotywowy też przetrwał ino już jest w innych rękach i pod innym szyldem produkuje jedne z najbardziej popularnych na rynku lokomotywy.
@grzegorzmadej5902 жыл бұрын
Fajnie by było,gdyby Stacja Muzeum przejęła jeden ze składów en94.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Grodzisk ma lepsze warunki do przechowywania i ewentualnego uruchomienia.
@maciejradecki20622 жыл бұрын
Obecnie nie ma jakichkolwiek planów przekazania EZT tej serii do zasobów Stacji Muzeum.
@irekkur32102 жыл бұрын
Cześć Kulecki !W tych mrocznych czasach,,,,Znowu...Jak to głupie chuje nie znają historii ,którzy jedni nazywają ''nauczycielką życia'' a drudzy piszą ze ''historia ,lubi się powtarzać'',jakby tego nie nazwał,na naszych oczach ,piszę się mowa historia świata,która zmieni tak czy owak istniejące ''status quo",i dobrze a morze nie dobrze...Nikt tego na prawdę nie wie...
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Ano. Mądry może być tylko ten, co czyta o przeszłości. Teraźniejszość jest nieprzewidywalna.
@irekkur32102 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Fajne ..
@PiotrTester2 жыл бұрын
ciekawe
@QNIK112 жыл бұрын
Panie Inżynierze czy to jest kurtka M65?
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Tak, ale niekontraktowa. Wykonanie Valley Apparel LLC.
@QNIK112 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Dziękuję za informację. Pozdrawiam.
@harrypotter98532 жыл бұрын
Witaj Jakubie. Główny aktor odcinka sędziwy i skromny, ale ma swoją historię... Z jednym muszę bezdyskusyjnie się zgodzić, tj. ta szkoła projektantów już jest na wymarciu lub już wymarła (patrz, kto teraz policzy luzy na panewkach). Ale Jacek trochę powierzchownie potraktował obecny tabor, bo jak jest dobrze to jest dobrze, ale w razie czego maszynista musi umieć obecnie tym komputerem na kółkach odblokować szlak... Pozdrawiam i do miłego,...
@fifi81pl2 жыл бұрын
Zastrzegłem, że upraszam... no i też w tym uproszczeniu odniosłem się do lokomotyw produkowanych w tym samym rejonie co powstała filmowa lokomotywka - jak jest w lokomotywach innych producentów, to wolę się nie wypowiadać ;)
@harrypotter98532 жыл бұрын
@@fifi81pl Jacku, chodziło o ten nieszczęsny symulator 😉
@fifi81pl2 жыл бұрын
@@harrypotter9853 Chciałem powiedzieć "jak grę komputerową" ... ale jak się robi bez scenariusz, bez dubli itd... co tam, wyszło jak wyszło, jest o czym podyskutować ;)
@harrypotter98532 жыл бұрын
@@fifi81pl To prawda... Spokoknosci🙂
@rysiumag2 жыл бұрын
Witam Pana Jakuba, mam pytanie,, pociągi z Ukrainy jeżdżą do Polski ,, po normalnych torach czy po szerokim rozstawie ? Materiał super pozdrawiam Ryszard ( czekam na adres do wysyłki lamp)
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dzień dobry. W tych dniach będzie materiał na ten temat. Bardzo dziękuję za dobre słowo i przepraszam za brak kontaktu z mojej strony - zarwaliśmy z kolegami parę nocy w słusznej sprawie.
@stanislawlekki00192 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Do Chełma i do Przemyśla dochodzi szeroki tor. Na tych stacjach trzeba się przesiąść na pociąg normalnotorowy. Jest jeszcze linia LHS na całej długości szerokotorowa.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
@@stanislawlekki0019 - dokładnie. Powstał nowy serwis pociagidopolski.pl integrujący informacje. Jest też nowy materiał na ten temat.
@stanislawlekki00192 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Wiem, oglądałem. Zagłębiając się w ten temat trzeba pokazać że z LHS jest taki problem że nie jest przystosowana pod obsługę pasażerską. W Olkuszu był kiedyś peron do obsługi pociągów z Moskwy i Kijowa, ale teraz jest tylko wspomnieniem. Natomiast w Sławkowie Płd są rampy na potrzeby ruchu towarowego ale trochę za wysokie dla wsiadania i wysiadania z wagonów pasażerskich normalnotorowych i szerokotorowych.
@MatiMK2 жыл бұрын
Ciekawy matetiał
@hurtovnik322 жыл бұрын
👍👍👍
@piotr84272 жыл бұрын
Gdyby ktoś mocno wnikał w procedurę uruchamiania takiego silnika: kzbin.info/www/bejne/ZoGylYZoq5iBhJI
@pralkatv34852 жыл бұрын
13:04 Czy w starych traktorach ten element nie był nazywany "gruszką"? Wpadłem tylko na chwilę bo dawno Cię nie miałem okazji odwiedzić. Chciałem zerknąć co nowego i szykować się, tymczasem skradłeś mi przyjemnie pół godziny i spóźniłem się przez to na spotkanie. :)
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Kłaniam Ci się nisko i dziękuję za odwiedziny. Co do nomenklatury ciągnikowej to fachowcy się muszą wypowiedzieć.
@antonizapaa63612 жыл бұрын
Lanz w Mannheim produkował silniki średnioprężne, dwusuwowe, jeden cylinder umieszczony był poziomo. Uruchamianie silnika odbywało się przez podgrzewanie znajdującej się z przodu gruszki żarowej ręczną lampą lutowniczą. zapłon następował podczas wtrysku paliwa od ścianek gruszki żarowej,która rozgrzewała się nawet do czerwoności
@cezarygrad40182 жыл бұрын
"zając - żółw" raczej "żółw - szybszy żółw" ;)
@Radek19202 жыл бұрын
👍
@PaulusLapkov2 жыл бұрын
👏👏👏👍✌️
@anju82 жыл бұрын
grzybki zaworowe w 126? halucygenne?
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Zaworowe...
@janpatkowski41132 жыл бұрын
lokomotywka będąca zabawką dla chłopców bawiących się żołnierzykami w skali 1:1
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Coś w tym jest.
@grzegorzguzenda75272 жыл бұрын
Nie spimy ?🙂
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dopiero się rozkręcamy.
@LeszekSlowinski2 жыл бұрын
Smutna to konstatacja, ale trafia w sedno. Wraz z rozwojem i uproszczeniem techniki stajemy się analfabetami. 4:10 Myślałem że to funkcjonariusz Straży Przemysłowej w stopniu Starszego Wartownika w umundurowaniu sprzed 6 września 1978.
@zbigniewtkaczyk98872 жыл бұрын
Szanowny Panie Michale, trzymanie rąk w kieszeni podczas konwersacji bardzo źle o Panu świadczy. Zachęcam poczytać na temat komunikacji niewerbalnej. Bardzo słabo, jak na przewodnika, czyli osobę reprezentującą Stacje Muzeum.
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt482 жыл бұрын
Także zwróciłem na to uwagę podczas projekcji.
@harrypotter98532 жыл бұрын
@@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48... także...
@GrubyBurak2 жыл бұрын
Panowie, rozumiem, wysoka kultura itd... Ale apeluję: wyjmijcie kije z wiadomych części ciała i złóżcie obok. Naprawdę będzie wygodniej. 😉 Pozdrawiam. 🙂
@zbigniewtkaczyk98872 жыл бұрын
@@GrubyBurak a ja apeluje do Pana, jeżeli nie ma potrzeby to proszę nie komentować. Takie zachowanie Pana Michała jest nie na miejscu i tyle.
@GrubyBurak2 жыл бұрын
@@zbigniewtkaczyk9887 Wie Pan co, w sumie nie lubię się droczyć w internecie, uważam to za stratę czasu. Niech Pan po prostu odsybskrybuje kanał, choć Twórca pewnie się przejmie, ale oczywiście - można go za to winić, bo nie zwrócił uwagi swojemu rozmówcy, że ten z racji zawodu powinien zachować pewne standardy. To może też uderzmy w Pana Kuleckiego, przecież ile razy występował czy w domu czy w plenerze w podkoszulce czy w jakimś innym stroju niereprezentacyjnym. W dodatku to oświetlenie było takie marne i w dodatku te dźwięki w tle... Uuu, brak szacunku dla widzów i słuchaczy. ;-) A może zgłosić to odpowiednim władzom czy organom, niech wyciągną konsekwencje. Czy Pana Wołoszańskiego (nie biorąc pod uwagę innych jego przewin) też Pan nie oglądał, bo zamiast w garniturze chodził w jakiejś skórzanej kurtce? Ja nie mam potrzeby komentować, bo pańska racja jest... najpańsza? xD Panie Jakubie, dobra robota, niech się Pan nie przejmuje, wolę materiały na luzie, gdzie twórcy czują się dobrze i robią coś z pasją, a nie z pompą. 🙂
@pawelflejszman65982 жыл бұрын
Drigi Jakubie to nie jest kurtka m65 za krotkie kieszenie na piersi.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
To jest niekontraktowa ewolucja M65.
@oktawianciez64812 жыл бұрын
takie opowiadanie na "sucho" bez odpalania takiego pięknego silnika, to wstyd!
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Nic na żywioł… każdą operację trzeba należycie przygotować.
@fifi81pl2 жыл бұрын
Jak się uda uruchomić to zrobimy odcinek drugi ;)
@piotrnowakowski54452 жыл бұрын
Nie żebym się czepiał ale trzymanie rąk w kieszeniach...
@karakol10002 жыл бұрын
zimno może było a zapomniał rękawiczek :)
@Konderix4 ай бұрын
Też zwróciłem uwagę na to. Trochę słabo, brak szacunku dla Pana Jakuba. Materiał jak zwykle świetny 👍
@jshawbitter2 жыл бұрын
God dam wish I new Polish 🙄 sound like great content your channel has loads learn to speak Polish next me thinks
@KolRadio2 жыл бұрын
Inżynier kolejowy mógł się lepiej przygotować.
@fifi81pl2 жыл бұрын
To było robione bez scenariusza i z zaskoczenia - totalnego zaskoczenia. Ale spokojnie, gdzieś tam z tyłu głowy jest pomysł na "odcinek drugi" ;)