Po kolei z Kuleckim - Odcinek 178 - Wielcy elektryczni (Uwaga: dłużyzna, do tego szeptem!)

  Рет қаралды 24,892

On track with Kulecki

On track with Kulecki

Күн бұрын

Пікірлер: 185
@wojtek.
@wojtek. Жыл бұрын
Kolejowa "Sonda", uwielbiam Wasz duet. Róbcie tak Panowie dalej. Pozdrawiam, maszynista KM.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Dziękuję za najpiękniejszy możliwy komplement. Zieloności na szlaku.
@wlodekg2871
@wlodekg2871 6 ай бұрын
Trafne porównanie do Sondy
@piotrgrzesiak6389
@piotrgrzesiak6389 Жыл бұрын
Dziękuję Panowie za wspaniały zastrzyk zebranej wiedzy. Kiedy wczoraj póżnym wieczorem zobaczyłem jak długi jest odcinek to pomyślałem że będę go oglądał na raty. A tu sie okazało że te prawie półtorej godziny przeleciały ani się obejrzałem i zdziwiony byłem że już się żegnacie. Oby pomysły na takie odcinki się nie wyczerpały :) Pozdrawiam i życze wytrwałości!
@mieszkogulinski168
@mieszkogulinski168 Жыл бұрын
24:32 - ten znak firmowy dobrze pamiętam również z układów scalonych produkowanych przez nich ;)
@maniekblizianka1296
@maniekblizianka1296 Жыл бұрын
Jakub, o wielu zapomnianych pięknie pisze w swych opowiadaniach Andrzej Pilipiuk. Jego opowiadania mnie pożarły, opisuje w nich właśnie Czochralskiego, Szczepanika i innych, a w dodatku nie pisze fantastyki ogólnoświatowej, tylko z odniesieniem do losów Polski, gdzie każdy może odnaleźć wspomnienia swych dziadków i rodziców. Coś świetnego, polecam. Pozdrawiam i dziękuję za prowadzenie kanału. świetna robota, bardzo przemyślane odcinki, w których zawsze dowiaduję się czegoś nowego. Super kanał.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur Жыл бұрын
Cały odcinek czekałem na głos żony z kierunku otwartych drzwi: ciszej, dzieci śpią 😂
@michamaj5156
@michamaj5156 Жыл бұрын
Może i dłużyzna, może i szeptem, ale niezwykle ciekawa i wartościowa i warto owej dłużyźnie poświęcić czas . A co do "wielkich elektrycznych" dodam jeszcze tych, którzy jeszcze się nie urodzili, a pewnie będą. Dziękuję Panowie za świetny przekaz i ogromną wiedzę.
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury Жыл бұрын
1:19:15 Absolutnie tak, powtarzam to do znudzenia: linie magistralne, ruch podmiejski - tylko trakcja elektryczna właśnie z racji gęstości ruchu. Natomiast nie dla pięciu par pociągów na dobę na podrzędnej linii na Mazurach. Chyba że... Chyba że chodzi o ciężki ruch towarowy. Bingo. Bo właśnie tam o to chodzi wbrew oficjalnej narracji. Linia już została wytypowana jako linia o priorytecie towarowym. Tymczasem tranzyt towarowy Ukraina/Bałkany - porty bałtyckie powinien odbywać się przez Łapy i Ostrołękę czyli drogą prostą, krótszą, z pominięciem obszarów gęsto zaludnionych i cennych przyrodniczo. Trasę przez Ostrołękę rekomendował też zarząd portu Gdańsk. Niestety ministerialni ignoranci ubzdurali sobie, że jednak przez Mazury wbrew wszystkiemu.
@jerzyjablonski1432
@jerzyjablonski1432 Жыл бұрын
Trakcja elektryczna będzie potrzebna wszedzie, nawet jak będą dwa pociągi dziennie z jednego wzgledu: ekologia. Z kolei diesel zniknie pewnie jako przedostatni, zaraz przed marynarką ale wczesniej czy później zniknie.
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury Жыл бұрын
@@jerzyjablonski1432 Przy strukturze polskiego miksu energetycznego, o trakcji elektrycznej można dyskutować tylko w kontekście kalkulacji ekonomicznej. Ze względów ekologicznych natomiast, niedopuszczalne jest poprowadzenie towarowego korytarza tranzytowego przez środek Mazur czyli linią przez Giżycko, zamiast przez Ostrołękę.
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury Жыл бұрын
@@jerzyjablonski1432 PS. Nikt nie mówi diesel. Lokomotywy spalinowe mogą być zasilane paliwami alternatywnymi w tym syntetycznymi lub wodorem. Wodór można wykorzystywać jako nośnik energii dla pojazdów de facto elektrycznych mogących pracować bez korzystania z sieci. Na linie z dwiema parami pociągów są lepsze rozwiązania niż ich "drutowanie".
@jerzyjablonski1432
@jerzyjablonski1432 Жыл бұрын
Nie jestem do końca przekonany. Jak koledzy mówili, planuje sie takie inwestycje na dziesięciolecia do przodu, a polski miks energetyczny będzie musiał się zmienić. Pytanie także, czy produkcja paliw syntetycznych będzie opłacalna co nie jest oczywiste patrząc na kierunek rozwoju motoryzacji i plany okrętów przyszłości. a magazynowanie wodoru będzie dopracowane na tyle żeby można go było łatwo przechowywać i tankować. To drugie także nie jest oczywiste bo przy temperaturach jakie są wymagane obecnie nawet tankowanie samochodu jest kłopotliwe bo drugi może się nie zatankować bo zamrozi układ. Pytanie czy położenie linii elektrycznej długoterminowo nie będzie tańsze niż planowanie wykorzystania wodoru czy syntetyków. Nie znam sie więc biorę na chłopski rozum ale wydaje się, że zależnie od tego jak będzie wyglądać wytwarzanie energii w Polsce z a 20 czy 30 lat w długim czasie elektryfikacja sieci może się opłacać bardziej niż rozwój wykonywanych niezależnych od sieci. Takie będą potrzebne, rzecz jasna choćby do napraw tejże świecie ale czy jako lokomotywy trakcyjne?
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury Жыл бұрын
@@jerzyjablonski1432 No więc ekologia czy koszty - bo odnoszę wrażenie, że próbuje Pan dopasować argumenty do dogmatu elektromobilności szeroko pojmowanej. Tymczasem nauka w tym inżynieria nie znosi dogmatu ani uniwersalnych prawd. Jeśli za 30 lat okaże się że trakcja elektryczna będzie tańsza, energia elektryczna dostępna i ze źródeł bezemisyjnych - wtedy można się nad tematem pochylić, zgoda. Na dzień dzisiejszy zgodnie ze stanem ograniczeń technologicznych i ekonomiki transportu - nie. I z innej strony: jeżeli rozpatrujemy elektromobilność w motoryzacji w skali globalnej, jej wkład w ograniczenie emisji jest ujemny. Czy należy walić w czambuł trakcję elektryczną? Nie. Na kolejowych liniach magistralnych i w ruchu podmiejskim jest ona najbardziej efektywna ekonomicznie. Elektromobilność w motoryzacji ma też swoje zalety i choć nie poprawia klimatu, może lokalnie poprawić jakość powietrza. Czy autobusy elektryczne mają sens w dobrze wentylowanych miastach średniej wielkości jak Grudziądz, Słupsk czy Inowrocław ? Nie. Tymczasem te miasta opętało elektromobilne szaleństwo. Czy dwa autobusy elektryczne mają sens w małym Mrągowie lub podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim? Też nie. Oba małe miasta o marginalnym znaczeniu transportu autobusowego, za to z poważnym problemem niskiej emisji i tysiącami samochodów jadących tranzytem. A gdzie autobusy elektryczne miałyby sens? Na pewno w podórskich lub górskich ośrodkach leżących w trudno przewietrzalnych kotlinach - jak Krynica Zdrój czy Zakopane - również ze względu na uzdrowiskowy charakter. Analogiczne szwajcarskie miasteczko Zermatt u podnóża góry Matterhorn od wielu lat postawiło na elektromobilność i słusznie.
@Rafalski1706
@Rafalski1706 Жыл бұрын
Nareszcie się doczekałem po ''wielkich spalinowych''. Wspaniale będzie was panowie posłuchać w wolnej chwili. Muszę również nadmienić że często wracam do waszych wspólnych opowiadań, bo mało kiedy się zdarza aby można było słuchać kogoś z taką przyjemnością. Pozdrawiam !!!!
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak Жыл бұрын
Ale bez zmiany częstotliwości to transformator i kombinowanie ze skompensowaniem fazy wzbudzenia i fazy wirnika przy silniku szeregowo - równoległym i opornikach rozruchowych. Na prądzie przemiennym dobrze to pracuje jedynie szeregowy silnik prądu stałego. A klatkowe zwarte od biedy robią rozruch przy 16.33 Hz, a i to nie wiem, czy robią, czy muszą być trójpierścieniowe...
@Kabines
@Kabines Жыл бұрын
No to pora na wielkich parowych
@wlocek369
@wlocek369 Жыл бұрын
​@@Kabinesczyli początki koleji w Polsce ?
@michamacleod5050
@michamacleod5050 Жыл бұрын
Elektryzująca, trzymająca w napięciu gawęda. Wielki szacunek dla Was, Panowie.
@rafadrazyk8390
@rafadrazyk8390 Жыл бұрын
Mega temat, mega odcinek, mega autorzy!!! Serdecznie dziękuję i czekam na kolejne ciekawe nocne rozmowy (nawet szeptem), ale zawsze na temat. Pozdrawiam Was !!!
@huluk
@huluk Жыл бұрын
Wspaniałe! Zwłaszcza o tych pocztówkach! :)
@dugiejoness5197
@dugiejoness5197 Жыл бұрын
25:15 - wygrał Michał Doliwo-Dobrowolski który wynalazł prąd trójfazowy czyli prądnicę trójfazową, silnik trójfazowy i transformator trójfazowy. Pracujący dla niemieckiego koncernu AEG naukowiec skonstruował prądnicę trójfazowego prądu zmiennego, a w marcu 1889 roku zgłosił do opatentowania asynchroniczny silnik o mocy 100 W z wirnikiem klatkowym, pracujący w systemie prądu przemiennego trójfazowego. Doliwo wprowadził zarazem stosowany potem powszechnie termin "trójfazowy" na określenie układu trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego. Taki układ otwierał wiele możliwości budowania na nowych zasadach silników, transformatorów i generatorów. Wynalazca pracował intensywnie dalej. Jeszcze w tym samym roku skonstruował generator prądu przemiennego trójfazowego. Budował silniki większej mocy, silniki pierścieniowe, eksperymentował z możliwością dołączenia opornika rozruchowego. W 1890 r. Doliwo-Dobrowolski miał gotowy transformator trójfazowy. Dzięki jego wynalazkom pod koniec lat 80. XIX wieku firma AEG rozpoczęła sprzedaż rynkową silników trójfazowych o mocy 2 i 3 KM. Oczywiście nie były to jego jedyne osiągnięcia w dziedzinie prądu trójfazowego skonstruował także pierwszą na świecie prądnicę 3-fazowego prądu zmiennego z wirującym polem magnetycznym. Uzyskał też klika patentów na transformatory trójfazowe, przyrządy pomiarowe między innymi fazomierz. Interesowały go również zagadnienia związane z gaszeniem łuku elektrycznego, opracował między innymi tak zwane komory gaszenia łuku elektrycznego w wyłącznikach wysokonapięciowych. Opatentowany przez niego sposób gaszenia łuku w aparatach rozdzielczych miał bardzo duże znaczenie praktyczne i jest aktualny do dziś. Dobrowolski wprowadził też powszechnie stosowany w elektrotechnice współczynnik cosϕ.
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Na takie komentarze liczyliśmy. My tylko szarpnęliśmy temat, bez ambicji jego kompleksowego opracowania i zamknięcia klamrą.
@piotrwitek2272
@piotrwitek2272 Жыл бұрын
Panowie, fascynująca wielowątkowa opowieść, dziękuję.
@SQ3LLX
@SQ3LLX 11 ай бұрын
Uwielbiam Was dwóch. Odpalam w nocy, przy papierkowej robocie lub walkach z lutownicą :-) Jesteście nie do pobicia. Dziękuję, gratuluję, czekam na więcej!
@MRSerwis
@MRSerwis Жыл бұрын
Niesamowite, ze przez prawie 1,5H pamiętaliście, ze macie mówić szeptem. Pozdawiam Was 💪🏻👌👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Pozdrów od nas Poznań, Miki :) .
@MRSerwis
@MRSerwis Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim nie omieszkam 😉
@wlocek369
@wlocek369 Жыл бұрын
Ciekawe jak by wyglądała "kłótnia po cichu" :))
@witoldstenka2049
@witoldstenka2049 Жыл бұрын
Na trzy raty, ale się udało, obejrzane, posłuchane, miło było. 😊👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Spokojności, Witku! Pamiętam, że mamy temat do obgadania :) .
@hrapek2196
@hrapek2196 Жыл бұрын
Oglądałem o podobnej porze nocy, jak Wy nagrywaliście. To szeptanie robiło klimat. Odnośnie tramwajów elektrycznych na ziemiach polskich, to pierwsza trójka to był Wrocław, Lwów i Bielsko. Wtedy bez Białej. Były 2 linie - obie zaczynały się pod dworcem, którego grafikę robiłeś dla zwycięzcy licytacji na WOŚP. Na bielskich tramwajach wzorował się Wiedeń, który zyskał ten środek transportu 3 lata później.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
O to to. O bielskich tramwajach były piękne artykuły w Świecie Kolei. O ile pamiętam, tramwaj był również towarowy i woził węgiel.
@hrapek2196
@hrapek2196 Жыл бұрын
Najważniejszy był jednak motorniczy z linii nr 2 (Dworzec -Hulanka) zwany "Serdeńko", gdyż tak ten pan zwykł zwracać się do pasażerów. Dla niego przystanki były obowiązkowymi punktami do zatrzymania, ale nie jedynymi. Serdeńko zatrzymywał się, gdzie była potrzeba. Mój dziadek wychodził rano z domu i już Serdeńko zatrzymywał się pod domem dziadka, choć nie było tam przystanku. Może chciał w ten sposób uhonorować kolegę z większej kolei. Bielskie tramwaje wywieziono do Łodzi. Wróciły ich wraki jakiś czas temu. Jeden robi w centrum jako food-tram. :-). Co do transportu towarów tranwajem, to w Dreźnie do 2020 roku używał ich VW.
@ericwilson9224
@ericwilson9224 Жыл бұрын
Pamiętam schyłek działalności ZNTK w Lubaniu Śląskim w latach 90'. Pracował tam mój wujek. Dziś na tamtym terenie istnieją małe prywatne przedsiębiorstwa, głównie hurtownie i mechanika samochodowa. Wspominam z sentymentem żyjącą pełną pasażerów i licznych punktów obsługowych stację Lubań Śląski. Dziś jest to już tylko wspomnienie dawnej świetności, która nigdy nie powróci. Co do pojazdów dwu-trakcyjnych, błędnie lub przez skrót myślowy nazywanych hybrydowymi, dobrym przykładem jest 36Weh z Newagu. Rozwija prędkość 160 km/h przy zasilaniu z sieci trakcyjnej i 120 km/h na silniku spalinowym. Pojazdy te posiadają oznaczenie BZT (podobnie jak EZT), Bimodalny Zespół Trakcyjny.
@wlocek369
@wlocek369 Жыл бұрын
Czyli mamy komplet oznaczeń dla jednostek: - EZT - jednostka zasilana z "druta" - BZT - jednostka zasilana z "druta" jak i "z wachy" - SZT - jednostka zasilana z "wachy" Pytaniem pozostaje kwestia czy w Polsce były pomysły na parowe zespoły trakcyjne bo na świecie zapewne coś takiego musiało istnieć (być może nawet w Europie)
@wskwfm1
@wskwfm1 Жыл бұрын
Ciekawy, świetny materiał. Dziękuję. Pozdrawiam.
@krzysztofstanisawski2700
@krzysztofstanisawski2700 Жыл бұрын
Panowie, wspaniałymi gawędziarzami jesteście. Uwielbiam Wasze rozwazania.😊
@daron1973
@daron1973 Жыл бұрын
Dzień dobry Dziękuję panowie za następną ciekawą lekcję, dużo się dowiedziałem. Pozdrawiam.
@konradtomaszewski435
@konradtomaszewski435 Жыл бұрын
Jakubie, odcinek super i oby więcej takiej dłużyzny. Chciałbym Ci podsunąć pomysł na następną. Ponieważ świetnie się uzupełniacie z Jackiem, a poruszaliście ciekawy temat w odcinku z obiadu/kolacji charytatywnej o wartości napięcia, prądzie stałym i przemiennym a także o silnikacg trakcyjnych. Myślę, że nie tylko ja chętnie bym Was posłuchał jak rozbieracie ten temat na drobne. Trzymaj tak dalej bo mega robotę robicie.
@krzysztofadamusinski8956
@krzysztofadamusinski8956 Жыл бұрын
O tak późnej porze sama herbata to za mało.
@wlocek369
@wlocek369 Жыл бұрын
Z prądem? :)))
@vitocorleone2652
@vitocorleone2652 Жыл бұрын
No to taka trochę nocna zmiana Panowie 😁, super odcinek.
@marekseafirepilot
@marekseafirepilot Жыл бұрын
Super temat, szczególnie w perspektywie historii ale też tego jak ona wpływa na współczesne zagadnienia. Kolej "elektryczna" i wąskie tory do moje dwa ulubione tematy - dziękuję więc za niespodziankę. Pozdrawiam!
@andrzejzeglarz4409
@andrzejzeglarz4409 Жыл бұрын
Jestem zachwycony Waszy duetem Panowie! Rozmowy prowadzicie bardzo komunikatywnie, nawet ci, którzy nie są w tzw. temacie rozumieją zagadnienie (myślę o mojej żonie). Rewelacyjne pogadanki! Pozdrawiam!
@marcin_pudelko
@marcin_pudelko Жыл бұрын
Mówicie o kolei do Walimia, jako tej pierwszej, gdzie była specyficzna kolej, na niskie napięcie. A w 1914 ruszyła pełnowymiarowa kolej na standardowym (dla Niemiec) napięciu z Wałbrzycha do Mezimesti (ze Szczawienka przez Mieroszów). Linia w większości istnieje, jest przejezdna, oczywiście bez sieci trakcyjnej obecnie.
@ukaszrodziewicz-cygan2893
@ukaszrodziewicz-cygan2893 Жыл бұрын
Cooba, najważniejszym przyczynkiem do powstania linii Jugowice -Walim była konieczność obsługi przemysłu lniarskiego w Walimiu -zakłady Websky Hartmann &Weisen, które działały, po upaństwowieniu po II w.ś. do lat 90.Współwłaścieciele tych zakładów byli inicjatorami budowy tej linii.Jestem po lekturze monografii M.Jerczyńskiego o tej kolei i ponieważ niedawno przywrócono ruch na jednej z piękniejszych linii na Dolnym Śląsku nr 266 do Jedliny, właśnie pochodzącej przez Jugowice, to mam w planach eksplorację terenów.Nieustająco zachęcam do odwiedzenia mnie, przejścia wzdłuż Zackenbahn z resztkami elektryfikacji po ŚKG
@radeknowak6951
@radeknowak6951 Жыл бұрын
..ten pan..tj.Kula..zaraził mnie koleją..aaaa..i Mirmur2 ma za uszami .. nawet moja się nie drze jak oglądam Kulę..💪😁👍
@sawomirgarbaczewski6675
@sawomirgarbaczewski6675 Жыл бұрын
Dzięki za odcineczek panowie. Miło się słuchało. Pozdrawiam
@miras217
@miras217 Жыл бұрын
Dwie żywe encyklopedie.Wielki szacunek Panowie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
To nie ja, to on :) . Dziękujemy :) .
@tomaszachut
@tomaszachut Жыл бұрын
Odcinek super bardzo zastrzyk wiedzy
@daveedovsky
@daveedovsky Жыл бұрын
Świetnie się słuchało tego, poprosimy więcej waszych rozmów
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak Жыл бұрын
21:15. Edison nie wymyślił żarówki. Żarówkę wymyślił Jabłoczkow. Jabłoczkow wymyślił wcześniej równoległy układ elektrod węglowych nie wymagający mechanizmu dosuwajacego wypalające się elektrody do siebie. Rekord żywotności żarówek konstruowanych przez Jabłoczkowa doszedł do ośmiu minut... Edison wynalazł coś znacznie lepszego - systematyczne próby technologiczne. Posadził tłum ludzi do roboty, w końcu ktoś z włókien bambusa wytworzył włókno węgla, wytrzymujące w żarówce 80 godzin. Potem technologię ulepszano, aż zdechła. Bo przyszedł imć Auer, ten od siatki Auera w lampach gazowych, i ubił własny wynalazek, proponując wykonanie włókna żarówki z metalu, konkretnie irydu. A że iryd jest drogi - kolejnym patentem zaproponował wolfram. I tak do końca stosowania żarówek pozostało.
@radekmichalski4112
@radekmichalski4112 Жыл бұрын
Gdzieś słyszałem (zwiedzanie) lub czytałem, że elektrownia TW na przyokopowej powstałą, ponieważ oferta na pra z elektrowni Powiśle była zbyt droga i bardziej TW opłacało się wybudować własną elektrownię.
@michazietek164
@michazietek164 Жыл бұрын
Miło panowie gadacie, deszcz za oknem, relaks🚂
@aqqaqqaqq1
@aqqaqqaqq1 Жыл бұрын
a że czasem nie do kńc prawidłowe wnioski sa wyciągane to inna sprawa. Mam wrażenie, że ktoś z systemu 25kV zrobił troszke takiego kramówkowego papieża. A to wszystko jakie jednoznaczne nie jest. No i szkoda , że przy tzw 'wielkich spalinowych' przy SP47 nie odbyła się dyskusja o elektrycznej cześci tej maszyny, bo wtedy to akurat było rewolucją...
@maciejcyl
@maciejcyl Жыл бұрын
Fantastycznie się słuchało ... a lampy na pólkach ... hipnotyzujące :-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Z lotniczym pozdrowieniem, Maćku!
@maciejcyl
@maciejcyl Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Z lotniczym :-)
@wlocek369
@wlocek369 Жыл бұрын
Nie trzeba było zapalać klasycznego oświetlenia.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
@@wlocek369 - trzeba było; próbowaliśmy kilku opcji.
@rostilembe
@rostilembe Жыл бұрын
no dziś głośno było, i nieprzyjemnie. Jeszcze do końca nie pooglądałem, po troszku. Pozdrawiam!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Trzymajcie się, nie dajcie się.
@rostilembe
@rostilembe Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim dziękuję!
@mecenasd3984
@mecenasd3984 Жыл бұрын
Brawo panowie
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody Жыл бұрын
Witam zawsze poziom, pozdrawiam 🤴🤴
@baltazargabka_
@baltazargabka_ Жыл бұрын
Świetnie prezentują się te lampy kolejowe.
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Lepiej niż my ;)
@baltazargabka_
@baltazargabka_ Жыл бұрын
@@fifi81pl Panowie prezentujecie się jak zawsze czyli wyśmienicie :)
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak Жыл бұрын
25:44 No że łatwiej przetwarzać prąd przemienny na potrzeby silników trakcyjnych, to bym nie powiedział. Dopiero od kilkudziesięciu lat ( małego kilku-) mamy wystarczająco rozwiniętą energoelektronikę. O konwerterach częstotliwości zasilających silniki trakcyjne, a zbudowanych na lampach elektronowych nikt nawet nie pomyślał - bo na palcach szło policzyć, ile to będzie kosztowało, ważyło i ile miejsca zajmie. Prostsza i tańsza jest budowa silnika klatkowego zwartego Tesli. Nie ma komutatora, nie ma szczotek, remont raz na parę lat ogranicza się do wymiany łożysk...
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Łatwiej przetwarzać bez zmiany częstotliwości. Zmiany częstotliwości są natomiast ogarnialne od kiedy weszło IGBT, zaś teraz gdy coraz bardziej wchodzi SiC to tym bardziej. Dawniej owszem. Prąd przemienny stawiał wyzwania... stąd kiedyś były takie wielgachne silniki napędu grupowego oraz obniżona "częstotliwość kolejowa".
@PaulusLapkov
@PaulusLapkov Жыл бұрын
Panowie, świetna rozmowa! 👏👏👏👍✌️
@Szopler
@Szopler Жыл бұрын
Oczami wyobraźni zobaczyłem "wodorostonkę" z piętrowymi wagonami Bombardier'a mknącą LK31 w ciszy i pięknych okolicznościach przyrody...
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 Жыл бұрын
O ile pamiętam (artykuł w ŚK dawno temu) używane przez PKP Wittfeldy po modernizacjach miały zasięg do 300km na jednym ładowaniu. Więc z tym krótkim zasięgiem na zasilaniu zasobnikowym to nie do końca prawda. Wedle zapowiedzi Koleje Mazowieckie mają zamówić ezt sieciowo-zasobnikowe dla obsługi węzła w Sierpcu. To oznacza, że pojazdy te będą musiały mieć zasięg na zasobniku ponad 100 km (nawet zakładając, że na ich potrzeby zelektryfikuje się któryś z torów odstawczych na stacji w Sierpcu albo że będzie możliwe ładowanie systemem plug-in), bo odległość z Nasielska do Sierpca to prawie 90 km a musi być jeszcze pewna rezerwa -- nie można dojeżdżać do stacji docelowej na ostatnich amperosekundach...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Zawsze będzie można im wykombinować obieg do Torunia albo Płocka na ładowanie... albo rzeczywiście im paśnik w Sierpcu postawić. Pański komentarz jak zwykle w sedno - dziękuję bardzo serdecznie.
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Do Płocka, a nawet pod drutem do Kutna to mają jeździć; do Torunia to 1o inne województwo, 2o niewiele bliżej niż do Nasielska. Bezpośredni pociąg Płock-Toruń, owszem miałby sens (połączenie dwu dużych miast o komplementarnych funkcjach) i nawet coś się o takiej możliwości mówiło ale zdaje się że samorządy stosownych województw nie bardzo były tym zainteresowane.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
@@andrzejhaman1253 - w sedno!
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Tylko pamiętajmy o tym że: - z jakimi prędkościami jeździł Wittfeld - że Wittfeld miał ogrzewanie węglowe w postaci małych piecyków wsuwanych pod siedzenia - Wittfeld nie miał klimatyzacji - itd... Tu ciekawostka: Układ klimatyzacji w tramwajach Avenio w Doha zużuwa więcej energii niż idzie energii na potrzeby trakcyjne. PS. Koleje Mazowieckie ogłosiły nawet przetarg... ino zobaczymy co z niego będzie.
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 Жыл бұрын
@@fifi81pl Tak, to prawda, ale... vmax na liniach z Płocka i Nasielska do Sierpca nie jest imponujące, profil linii nie odznacza się jakimiś złośliwymi przewyższeniami, więc stosując dodatkowo zasobnik szybki na superkondensatorach można odzyskiwać energię hamowania ED do rozruchu, klimatyzację w polskich warunkach mogą zasilać panele słoneczne, a na alternatywne ogrzewanie olejowe KE zapewne przymknie oko. Zważywszy że w ciągu ostatnich 100 lat dokonał się istotny postęp również w technologii akumulatorów, sądzę że dorównanie Wittfeldom w kwestii zasięgu przez zamawiane przez KM hybrydy sieciowo-bateryjne leży w zasięgu możliwości polskiego przemysłu taborowego.
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury Жыл бұрын
Dziś tytułem jedynie drobnego sprostowania: uruchomienie tramwaju elektrycznego w Warszawie - 1908 rok (a nie 1906). Pozdrawiam serdecznie ✋ PS. Ruch drogowy również porównuje się do wody i tak jak ona (i prąd elektryczny) szuka najmniejszego oporu. 😉
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Oczywiście że w 1908. Któryś z nas się przejęzyczył? Czy przez szept było źle słyszalne?
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury Жыл бұрын
@@fifi81pl No to wyjaśnione i w porządku.
@tomaszcezarybernard8982
@tomaszcezarybernard8982 Жыл бұрын
Dobrze, że szeptem. Prowadzę 154 i pasażerowie nie muszą słyszeć że ja słucham YT. A że dłuzyzna to co tam. Mam czas do prawie północy. 😂😂😂
@Alkatrasek
@Alkatrasek Жыл бұрын
Chciałbym żeby może jakoś rozwinąć temat elektryfikacji linni Ełk - Korsze. Może jakaś debata? Wydawało mi się, że to jest dobry pomysł, jak każda elektryfikacja. Rzeczywiście nie pomyślałem o tym, że to przerost formy nad treścią w niektórych wypadkach, ale w tym? Może ruch nie jest tam duży, ale elektryfikacja i dwa tory mogłyby stworzyć duży potencjał rozwoju (sami mówicie o okolicach Warszawy zurbanizowanych dzięki kolei i krwiobiegu gospodarki). W sezonie wakacyjnym cały ten rejon pęka w szwach (turystyka jest z resztą chyba najważniejsza dla Warmii i Mazur), a wziąć przez niedogodne połączenia kolejowe wiele osób wybiera inną komunikację niż kolejową. Tamtędy jeździł pociąg z Warszawy przez Białystok do Gdyni i potrzeba zmiany trakcji i kierunku jazdy w Białymstoku wydłużała podróż o pół godziny. Dodatkowo jest tam pewien ruch towarowy związany z drewnem, przynajmniej zawsze widywałem w Giżycku wagony wypełnione drewnem, dodatkowo widywałem też transporty wojskowe, a o istotności tego kierunku w kontekście militarnym chyba nie trzeba mówić, o powiązaniu kolei z wojskiem też. W tym temacie warto dodać, że jest sporo poligonów i terenów wojskowych w tych okolicach. Może warto temat omówić szerzej?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Temat ciekawy, kontrowersyjny, był już omawiany w komentarzach do filmów. Na falach kanału PKZK stronimy od publicystyki bieżącej.
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Bez @transport_bez_cenzury taki temat byłby opracowany niekompletnie. A warto by taką debatę zrobić pod kątem czysto technicznym.
@Alkatrasek
@Alkatrasek Жыл бұрын
@@fifi81pl I właśnie o to chodzi. Niech zrobią to właściwi ludzie - inżynierowie, technicy, a nie politycy.
@PENelektronik
@PENelektronik Жыл бұрын
A pokażcie mi historię z 19 wieku linii Gdańsk-Lębork. Kiedy zbudowano, i kto zbudował przebieg linii Gdańsk-GdańskWrzszcz? Kiedy i kto zelektryfikował? Kiedy zbudowano i zelektryfikowano kolej do Zoppot-ów, co było dalej? Za Zoppottami były Kolibki/Granica RP. Co dalej? Między BożymPolem/Strzebielinem była kolejna granica. Jak to funkcjonowało? Szukam, nie moge nic znaleźć>
@LeszekSlowinski
@LeszekSlowinski Жыл бұрын
Oj, pamiętam, domki na Ziołowej w Łodzi były zasilane w wodę dzięki hydroforni napędzanej prądem elektrycznym. Gdy w ramach oszczędności elektrownia wyłączyła dostawę energii na tę część osiedla, trzeba było zbierać wodę w każde możliwe naczynie.
@pawelflejszman6598
@pawelflejszman6598 Жыл бұрын
Wielcy elektryczni więc herbata z "prądem".😊
@dominiklewinski9020
@dominiklewinski9020 Жыл бұрын
Michał Doliwo-Dobrowolski to postać która powinna pojawić również się w panteonie "wielkich elektryków"
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Bezsprzecznie. My się tu ograniczyliśmy do tych kolejowych.
@zbigniewstaniszewski210
@zbigniewstaniszewski210 Жыл бұрын
Cześć Młodszy i Jacku.Starszy się melduje. Mód na moją inżynierską duszę. Żadna dłużyzna. ciekawie w każdym punkcie. Tak trzymać. Pozdrawiam....Zbyszek.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Zbyszku - kłaniamy Ci się nisko!
@Mit_Ari
@Mit_Ari Жыл бұрын
Mistrzowie !
@pegaz44
@pegaz44 Жыл бұрын
super odcinek chociaż dluuuuugi. Pozdrawiam z okolic Brstolu
@jerzyjablonski1432
@jerzyjablonski1432 Жыл бұрын
Herbata w kubku, buuu. Jeszcze powiedzcie, ze ze szczura 😋 A tak serio bardzo przyjemny odcinek. Lubię historyczne pogaduchy, zwłaszcza prowadzone przez tak wykształconych ludzi jak Wy. Zmotywowaliście mnie do zabrania się w końcu do monografii ŁaGGa-3, zabieram sie do niej jak pies do jeża.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Lakierowana Gwarantowana Trumna - lubię! Kłaniamy Ci się nisko, Jurku!
@MatiMK
@MatiMK Жыл бұрын
Ciekawy materiał. Pozdrawiam
@bartekkowalski6408
@bartekkowalski6408 Жыл бұрын
Super
@rysiumag
@rysiumag Жыл бұрын
Jakubie fajny materiał, zakończenie po herbatce, polecam, dobrze robi. Czekam na maila z fotką lampek z regału. Ryszard
@kato7611
@kato7611 Жыл бұрын
Najbardziej płodny czas wynalazczości XIX -XX w. Nic dodać nic ująć no może pewne uzupełnienie : Sonda pt. Cierpienie wynalazcy, Bateria.
@jedrzejjabonski7379
@jedrzejjabonski7379 Жыл бұрын
Panowie, świetnie opowiedziana historia👌 mam tylko wątpliwości co do tej pierwszej elektrycznej linii kolejowej na ziemiach Polski jestem z okolic Wąbrzeźna i słyszałem, że to właśnie w Briesen była pierwsza pl.m.wikipedia.org/wiki/Linia_kolejowa_nr_264 wiem to tylko trochę ponad 2 km i 15km/h ale jednak 1898r
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 Жыл бұрын
Tak, to prawda, i co więcej była to faktycznie pierwsza zasilana z sieci trakcyjnej kolej elektryczna w Polsce -- Wąbrzeźno przyłączono w 1920 r. A linia ta kursowała w trakcji elektrycznej do początku lat sześćdziesiątych. Ale napięcie było tramwajowe, obsługa pojedynczym wagonem motorowym i właściwie był to tramwaj łączący dworzec z miastem -- tyle, że mający możliwość przeciągania wagonów towarowych do ładowni na stacji miejskiej. Nawiasem mówiąc (pod)warszawska EKD też była pierwotnie zbudowana w technologii tramwajowej (oprócz nowozbudowanych wagonów dla EKD Siła i Światło która równolegle budowała sieć tramwajową w Zagłębiu Dąbrowskim kupiła w EE niemal identyczny tabor dla tych tramwajów, nieco starszej budowy -- wg legendy zbudowany dla jakiegoś miasta w Rosji i nieodebrany z powodu wojny i rewolucji; nie jestem pewien czy główna różnica poza drobnymi szczegółami w stylistyce pudła nie polegała na obecności kolejowego hamulca zespolonego w wagonach EKD. A może tamte tramwaje też były wyposażone w hamulec pneumatyczny?) i też do lat siedemdziesiątych obsługiwała ruch towarowy służbowym wagonem motorowym. A jak pamiętam z dzieciństwa pociągi towarowe Komorów-Podkowa Leśna liczyły nawet kilkanaście wagonów.
@israelbuchholz3613
@israelbuchholz3613 Жыл бұрын
Pierwsza elektryczna na ziemiach polskich to jednak Elektryczna Kolej Miejska w Wąbrzeźnie :)
@wlocek369
@wlocek369 Жыл бұрын
Tyle że to zaledwie nieco ponad 3 km. Ale co fakt to fakt.
@GrzegorzLament
@GrzegorzLament Жыл бұрын
Pierwsze pociągi elektryczne kursowały z Pruszkowa do Grodziska, wypisz wymaluj współczesna SKM. A tak przy okazji, Wasze rozmowy są fascynujące, bo "zwykły zjadacz chleba" nawet nie ma pojęcia, jak ciekawe historie kryją się pod tak na pozór trywialnymi sprawami, jak podmiejskie linie kolejowe, a dzięki Wam ma okazję się o tym dowiedzieć.
@irek1963
@irek1963 Жыл бұрын
Witam Oglądałem waszą dyskusje na temat elektryfikacji kolei ja mieszkam we Wrocławiu czyli Dolny Śląsk .kolej na tym obszarze elektryfikacje miało już w latach 20 20wieku oczywiście tereny te były Niemieckie .ale po wojnie nasza brać ze wschodu zdemontowała cała sieć i nie tylko i wywiozła do siebie Dopiero lata 60 i 80 i 90 dały nowa elektryfikację .Czemu to jest prąd stały to nie wiem-ale jest .lokomotywy spalinowe to defakto są lokomotywami elektrycznymi mają tylko agregat spalinowy a napęd jest elektryczny każda oś ma tzw silnik trakcyjny .bo napęd spalinowy nie dał by radę wprowadzić w ruch taką masę po przez sprzęgło to dlatego dano silniki trakcyjne Bardzo fajnie prowadzisz ten kanał i zapraszam na Dolny Śląsk gdzie tydzień temu uruchomiono piękną linie Świdnica-Jedlina i odrestaurowana jest tzw kolej Izerska tez została wpisana do likwidacji GRyfów Świeradów oraz Jelenia Góra-Karpacz piękne okolice to nie to co na Mazowszy płasko jak stół .Sam jestem urodzony kolejarz ,ale na warunki zdrowotne tz zwrok nie zakwalifikowałem się na pracy na koleji .Ale mam swój świat koleji tylko w miniaturze tzw HO mam makietę o powierzchni 16 m2 i wszystkie polskie lokomotywy jakie były są na polskich torach .Wejdz na mój kanał Moja kolej 1,87 skala to są filmiki POzdrawiam
@ukaszp6239
@ukaszp6239 Жыл бұрын
Ojeju, Kochani! W Walimiu dopiero przecinano wstęgi na otwarcie kolei do Jugowic, a w tym czasie mieszkańcy Wąbrzeźna już ziewali z nudów na codzienny widok pociągów elektrycznych, jeżdżących ze stacji przy linii z Poznania do Insterburga do cukrowni i stacji w centrum. 🤭😉
@harrypotter9853
@harrypotter9853 Жыл бұрын
Szkoda, że ten odcinek miejski kolei zaorano... Pamiętam zdjęcie stonki sunącej po torze wzdłuż którego był las "sierżantów"... Pozdrawiam,...
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Opowiadaliśmy z głowy, czyli z niczego :) Dzięki za sprostowanie.
@ukaszp6239
@ukaszp6239 Жыл бұрын
​@@harrypotter9853Noooo, wielka szkoda! Zwłaszcza, że wylot z tej krótkiej linii jest na kierunek toruński i tam aż się prosi, by pociągi bez skomunikowania w Jabłonowie kończyły bieg właśnie w Wąbrzeźnie. Ale to problem identyczny jak w przypadku linii do Ciechocinka, która z tego co mi wiadomo, już teraz jest średnio przejezdna...
@wlocek369
@wlocek369 Жыл бұрын
​@@ukaszp6239tutaj chodzi o kwestie kto ma finansować te pociągi o ile w kwestii kursów Toruń - Ciechocinek problemu by nie było (dwa powiaty) to kursy Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek problem spada na barki powiatu (cała trasa na terenie jednego powiatu)
@psoras
@psoras Жыл бұрын
Tesla był albo Chorwatem, albo Serbem, zależnie od tego czy spytać Chorwatów, czy Serbów.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Dokładnie. Bałkański tygiel jest nieodgadniony.
@armenian123
@armenian123 Жыл бұрын
super duet tworzycie panowiei, te połtorej godziny zleciało jak przerwa w szkole xd. Lubie te Wasze dywagacje na temat historii i wtrącenie z zakresu technologii i fizyki. Troche jak bym ogladał Sondę, tylko ze tam Kurek zawsze torpedował zdanie kolegi.
@wlocek369
@wlocek369 Жыл бұрын
Podobno tylko w pierwszym okresie programu. Później to już dopełnianie się, ewentualnie problemy danego tematu.
@patryktorun6000
@patryktorun6000 Жыл бұрын
A co powiecie o linii kolejowej 264 wąbrzeźno-wąbrzeźno miasto ktorki odcienek lini elektrycznej z tego co wiem pierwsza kolej elektryczna w Polsce
@harrypotter9853
@harrypotter9853 Жыл бұрын
No Panowie, zapowiada się zacnie, ale niestety oglądane będzie systemem ratalnym, choć pierwsza rata jak zwykle...Prima sort😎🤘 Pozdrawiam Was,...
@ukaszrodziewicz-cygan2893
@ukaszrodziewicz-cygan2893 Жыл бұрын
Jako początkujący jeszcze ale już dolnoślązak muszę zwrócić uwagę, że nie na takiego miasta Lubań Śląski....ale taka nazwa widnieje na dworcu kolejowym w Lubaniu ( oficjalna nazwa) -widzialem naocznie. Chyba jedna z nielicznych takich sytuacji w Polsce gdzie nazwa stacji jest inna niż miasto.A dlaczego ZNTK Lubań?Bo już w sierpniu 1868 r, powstały w niemieckim Lauban powstały zakłady naprawcze taboru w tym elektrycznego dla Śląskiej Kolei Górskiej..
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
O to to. Jak najbardziej masz rację, Łukasz.
@bartek05303
@bartek05303 10 ай бұрын
Mam trzy przypadki nazwy stacji innych niż wieś. Wrzosów - nie ma takiej miejscowości i raczej nie było. Wioski po obu stronach torów to Chrośla i Ruda. Grodziszcze Mazowieckie, wieś po prostu Grodzisk. Brak związku z Grodziskiem Mazowieckim. Sabinka - wieś to Stare Opole.
@rafikx
@rafikx Жыл бұрын
Kuba, wincyj dłużyzny! MIstrzostwo!
@rafakomentator2153
@rafakomentator2153 Жыл бұрын
Gutaperka nie jest produkowana z żywic kauczukowca, jak stwierdził J. Kulecki. Surowcem do jej produkcji, jest sok mleczny, pozyskiwany z gutaperkowca (perczowca). Co do Edisona, to nie wymyślił on żarówki, a tylko ją udoskonalił. Odnośnie trolejbusów w Polsce, to także w Tychach, są odcinki tras, gdzie pojazdy jeżdżą z opuszczonymi pantografami.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za sprostowania i uzupełnienia!
@JanKowalski-yu4vd
@JanKowalski-yu4vd Жыл бұрын
Dlaczego Wielcy parowi są zamknięci? Wyobraźnia mi podpowiada ( a literatura SF też już używała tego pomysłu) by wsadzać do lokomotywy reaktor jądrowy, Transmiterem byłaby para... To byłby dopiero sprzęcior... Tankujesz raz na kilkanaście lat... tylko jakby to się wykoleiło...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
A i owszem! Działałoby pięknie. Również w lotnictwie taki pomysł był, nawet został dość poważnie zaawansowany. Nazywało się to-to X211.
@Daruiusz71
@Daruiusz71 Жыл бұрын
👍
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
2:16 Jak tyrystory "pojawiły się 20 lat temu" to ty jesteś Księżną Yorku.
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Ano... czas szybko leci. W Polsce to już ok. 30 lat, zaś u Czechów to 40 lat temu. Nadal to jest świeża technologia.
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
@@fifi81pl wynalazek tyrystora to 1957 rok. W Polsce z pewnością były w produkcji w latach 70-tych. Tutaj chodzi raczej o tranzystory IBGT i ich upowszechnienie. To z ich pomocą buduje się falowniki do sterowania silników.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
To ja z Księżną siedziałem po nocy, taki nieuczesany? Dobrze, że żona nie wie... ;)
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
@@fifi81pl Jakie 30 lat? U mnie w roku 1980 na ścianie w pokojach miałem ściemniacze do światła na triaku (a to taki tyrystor tylko JESZCZE nowszy, bo dwukierunkowy). Więc były już wtedy tak powszechne że dostępne w sklepie z żarówkami dla każdego Kowalskiego. A w specjalistycznym przemyśle to z pewnością ze 2 dekady wcześniej.
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim no, albo z księżną albo też ta herbatka była wzmocniona 😆
@TheMiko26
@TheMiko26 Жыл бұрын
zdrowko Panowie :D słuchajcie usiądźcie kiedys gdzie na małej stacji PKP i rozmawiajcie dalej z ruchomym, losowym tłem przejeżdząjących pociągów, co? :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
O, podoba mi się!
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
​@@PokoleizKuleckimnawet wiesz gdzie ;)
@phridax
@phridax Жыл бұрын
Dlaczego szepczecie?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
d z i e c i ś p i ą . . .
@jasnakwa
@jasnakwa Жыл бұрын
Kolejowe ASMR.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
...i w ten sposób przyswoiłem nowy termin. Dziękuję :) .
@kubazuk2222
@kubazuk2222 Жыл бұрын
"Czas na herbatę z innego zasobnika energii " 😆 elektryzujący eufemizm
@michmak3829
@michmak3829 Жыл бұрын
Siemens, Siemens, Siemens, jakaś płatna promocja?🙃
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Historia.
@jarosawkucharczyk9078
@jarosawkucharczyk9078 9 күн бұрын
Jedna pan mówi "półtorej kilovolta".
@heliodorbard
@heliodorbard Жыл бұрын
Noooo..., toście zaserwowali tasiemca. Oczywiście temat niezwykle ciekawy. Ja osobiście wolałbym, by to było nawet kilka odcinków, ale nieco szerzej omówionych. Zakładaliście temat jako jeden odcinek, może przedłużony, ale jeden. No i to chyba nie był dobry pomysł. Obaj pilnowaliście się by nie rozwijać nadmiernie żadnego tematu, bo i tak z góry wiedzieliście, że każde rozwinięcie jest czasowo niebezpieczne, bo Jackowi wystarczy podrzucić temat i on gotów jest snuć długą opowieść. No i w ten sposób poszło to trochę zbyt skrótowo. Rzecz jasna to MOIM ZDANIEM. Te moje nieco krytyczne uwagi nie znaczą wcale, że było kiepsko. Wręcz przeciwnie było bardzo ciekawie, z masą bardzo ważnych i niezbyt znanych informacji. Ponieważ obaj macie tendencję do wchodzenia w ciekawe szczegóły, bez straty, a wręcz z zyskiem dla omawianej tematyki, to może warto przemyśleć koncepcję rozmowy luźniejszej, spokojniejszej, pełniej obejmującej tematykę, rozbitej na odcinki, bez czasowego miecza nad głową.Tak jak do tej pory realizowaliście wiele typowej długości filmików. Dzięki, pzdr
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Dzięki Ci za piękny komentarz, bardzo w punkt. Czytając go uświadomiłem sobie, jaki mamy z Jackiem komfort rozmowy - forma, treść, ramy, konkluzje - jesteśmy sami sobie sterem, żeglarzem, okrętem, nikomu nie służymy. Piękny stan. Kłaniam Ci się nisko za wytrwałe kibicowanie.
@heliodorbard
@heliodorbard Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim W tej chwili przyszło mi do głowy, że do obejrzenia tego odcinka przymierzałem się od wczoraj, bo czas jego oglądania trzeba wygospodarować z bieżączki. Przy tym, że moja specyfika jest taka, że nie jest to u mnie szczególnie trudne, bo nie jestem już aktywny zawodowo. Zdecydowanie gorzej mają ci aktywni. Wydaje mi się, że długość odcinków może przekładać się na oglądalność. Chyba też nie bez powodu typowe zajęcia w szkole trwają 45 min.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
@@heliodorbard - święte słowa: długie odcinki w przedbiegach tracą zainteresowanie statystycznego konsumenta. Najstrawniejszy kompromis to okolice dwudziestu minut - da się dużo upakować a jednocześnie sie nie męczy. Warto jednak wspomnieć o tym, że przy uczeniu dorosłych jednostka treningowa może trwać 1,5 godziny - o ile zrobi się to umiejętnie, np. stosując cykl Kolba.
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Jest jeszcze gorzej. Serio Jakub mnie namówił na ten odcinek, mimo że się broniłem, twierdząc, że poziom przygotowania zbyt niski. W końcu ustaliliśmy, że nagramy takie góra 30 minut jako zajawkę do punktowego rozpracowania "elektryków" i dzięki tej zajawce z komentarzy wyciągniemy ew. zapomniane nazwiska. Finalnie... jak zwykle... rozgadaliśmy się ponad plan mimo, że się pilnowaliśmy.
@kamilw207
@kamilw207 Жыл бұрын
Andżej mówi, to co każe prezes z Żoliborza.
@pirogronianus
@pirogronianus Жыл бұрын
Świetna rozmowa ale fatalne audio, niewyraźne i pełne szumu i zakłuceń z tła. Sugeruję następnym razem wziąć najlepszy dostępny w domu mikrofon i dać go między rozmówców. Albo/i nawiązać współpracę z kanałem Reduktor Szumu, oba oglądam naprzemiennie 🙂
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Mikrofony były dobre, ale okno było uchylone, bo upał. No i szeptem, bo dzieci spały.
@pirogronianus
@pirogronianus Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim A, to sporo tłumaczy. Pozostaje dać mikrofony jeszcze bliżej, o ile się da... No i kto to widział nagrywać o tej porze, ja nie dziecko a już o zmierzchu padam na twarz 😉
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
@@pirogronianus - to krawatówki, za blisko być nie powinny. My nagrywamy "na wydrę" - jak wydrę czas, miejsce i okazję, to nagrywam. Częstokroć w nocy, po położeniu wszystkich spać.
@lechulsk4845
@lechulsk4845 10 ай бұрын
Tesla zapomniany... A jednostkę indukcji magnetycznej nazywamy? No nieźle jest zapomniany jeśli od jego nazwiska nazwano jedną z podstawowych jednostek układu SI...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 ай бұрын
W popularnej kulturze - zapomniany. Jednostka indukcji magnetycznej nie jest najbardziej przydatną w codzienności.
@lechulsk4845
@lechulsk4845 10 ай бұрын
@@PokoleizKuleckimTeza że silniki prądu stałego stosowano ze względów ideologicznych też jest brawurowa... Otóż nie, stosowano je dlatego, że nie było możliwości sterowania silnikami indukcyjnymi. Prędkość takiego silnika zależy od częstotliwości, a jej zmianę umożliwiło właściwie dopiero upowszechnienie tranzystorów IGBT. Tyrystory też nie pojawiły się 20 lat temu tylko znacznie, znacznie dawniej. Problem z tyrystorem jest taki że jest problem z jego sterowaniem były co prawda tyrystory wyłączane bramką (GTO) ale z nimi jest taki problem że prąd sterowania jest rzędu 0,1 prądy roboczego. Są co prawda silniki pierścieniowe gdzie prędkość można regulować oporem w obwodzie twornika, ale nie masz tam wpływu na strumień magnesujący... Osobnym problemem byłaby trakcja trójfazowa w powietrzu...
@michal9025
@michal9025 Жыл бұрын
Dzieci śpią?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Tak było.
@c64club
@c64club 2 ай бұрын
Tym razem nie panteon lecz pantograf.
@andrzejbogus4369
@andrzejbogus4369 Жыл бұрын
herbata góralska z prądem najlepsza
@viz12345
@viz12345 Жыл бұрын
brak akcji jest, aż się chce wyjść z jutuba
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Dialogi są złe...
@MrDzikiebydle
@MrDzikiebydle Жыл бұрын
Panowie kocham Was, ale wyhodujcie sobie większe jaja 😂
@Tempera101
@Tempera101 Жыл бұрын
Chłopcy, co wy tak mamroczecie? Mikrofony pod pachami macie czy co?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
D z i e c i ś p i ą .
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 179 - Kółka małe i duże
50:26
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 18 М.
Beat Ronaldo, Win $1,000,000
22:45
MrBeast
Рет қаралды 158 МЛН
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН
Cheerleader Transformation That Left Everyone Speechless! #shorts
00:27
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН
Tuna 🍣 ​⁠@patrickzeinali ​⁠@ChefRush
00:48
albert_cancook
Рет қаралды 148 МЛН
Шины событий VS шины данных
14:32
Главный Технический Чувак
Рет қаралды 920
Zamach majowy 1926 | Dudek o Historii
45:19
Dudek o Historii
Рет қаралды 290 М.
"Budynki szkieletowo ramowe" (1963r.) /CAŁY FILM/
20:37
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 355 М.
DUNAJ 2 ◀🌎 Arteria Europy - Historia Dunaju + kanały, wyspy i mosty
42:27
PODCAST o ŚWIECIE - fakty i ciekawostki
Рет қаралды 30 М.
PKP. BHP przy konserwacji taboru tr. el. [Nr 225]
17:28
Bydgoszcz na Taśmie
Рет қаралды 146 М.
Beat Ronaldo, Win $1,000,000
22:45
MrBeast
Рет қаралды 158 МЛН