Po kolei z Kuleckim - Odcinek 71 - Dworca zagmatwana historia

  Рет қаралды 38,027

On track with Kulecki

On track with Kulecki

Күн бұрын

Stacja Warszawa Gdańska w swej historii widziała wiele... i nie zawsze były to miłe wydarzenia. Zapraszam na opowieść o trudnej i gorzkiej historii dworca przy warszawskiej Cytadeli.
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji.
.
Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
Facebook: / pokoleizkuleckim
Instagram: / jakubkulecki
Muzyka: morningwoodblu...
.
#kolej #pokoleizkuleckim #pkzk #kulecki #dworzecgdanski #warszawagdanska #warszawa #gettowarszawskie #powisle #muranow #marzec1968 #wydarzeniamarcowe

Пікірлер: 364
@jankielej1456
@jankielej1456 5 жыл бұрын
Dziękuję, za dobre, porządne opowiedzenie tej historii. Kawał dobrej roboty 👏
@michardowski7169
@michardowski7169 5 жыл бұрын
Nic dodać, nic ująć. Dołączam się do podziękowań :)
@KronikiFilmowe
@KronikiFilmowe 5 жыл бұрын
Warto też dodać, że właśnie tu rozegrała się ta słynna scena w filmie "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" - "Ja to proszę pana mam dobre połączenia. Wstaje rano, za piętnaście trzecia..."
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Kroniki Filmowe - dziękuję za uzupełnienie!
@stiopapiwuszkin5603
@stiopapiwuszkin5603 5 жыл бұрын
Za15 trzecia jest już jasno🤣....widzisz Pan,mleko najszybszy transport ma...inaczej się zsiada🤣🤣🤣🤣
@towarzysztse-g7255
@towarzysztse-g7255 5 жыл бұрын
I ,,Zmiennicy" Barei...
@KronikiFilmowe
@KronikiFilmowe 5 жыл бұрын
Jak wyglądały perony w połowie lat 60-tych, możemy też zobaczyć w jednym z odcinków "Wojny domowej" pt. "Wizyta starszej pani".
@areksendek4037
@areksendek4037 4 жыл бұрын
Warszawa na fotografiach .do autora czy bywa w archiwach. kwerendy .gratuluje pasji .wojsko tworzylo tredy i tak zostało zycze dobrać sie do archiwow wojskowych moze w cyfrozie bendą bardziej otwarci ?
@christophorus3079
@christophorus3079 5 жыл бұрын
Nie hitlerowcy a Niemcy. A film jest super. Noc 16/17.08.2019r. spędziłem na dworcu Warszawa Gdańska filmując składy towarowe w godz.21-7. Pozdrawiam z Mokotowa.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Krzysztof Grabski - dziękuję. W oddziałach zwyrodnialców z SS przewijały się też inne nacje.
@christophorus3079
@christophorus3079 5 жыл бұрын
Przewijały się też inne nacje ale jedynym i głównym dyrygentem orkiestry morderców,gwałcicieli oraz złodziei były Niemcy. Urodziłem się na mojej kochanej warszawskiej Woli. Wychowano mnie i nauczono tak aby nazywać rzeczy po imieniu. Nie wiem kto to są hitlerowcy i stalinowcy.
@citcit9811
@citcit9811 5 жыл бұрын
Mam wrazenie ze ubolewasz nad tym, co spotkalo przodkow. To zrozumiale. Przeczytaj slynna ksiazke Andrzeja Szczypiorskiego „Poczatek”. Opisujac przedzial czasowy 1940-80 rozwija wszystkie tematy do ktorych nawiazuje prowadzacy kanalu. Informacja, ze ukazala sie w Paryzu, poniewaz uwczesna wladza zabronila jej publikacji w 1986r byc moze bardziej Cie zacheci. Niuanse sa wazne, one pozwalaja nam odruzniac cienie a dopiero przez to swiat robi sie kolorowy. Wyluzuj, zaborczoscia daleko nie zajedziesz, ona zzera. Maly dodatkowy akapit: Ksiazke wylansowal w Europie zachodniej inny z Polski wydalony zyd, Marcel Reich-Ranicki. Kilka lat po przesiedleniu zostal szefem feljetonu najwazniejszej niemieckiej gazety FAZ. To tak na wypadek, jesli mialbys wrazenie ze nie szanuja rodakow za Odra. Pozdrawiam Krzych
@pokrec
@pokrec 5 жыл бұрын
W marcu 1968 wywalili z Polski jak zawsze - nie tych Żydów, co trzeba...
@pitekwaw
@pitekwaw 5 жыл бұрын
Fantastyczny, wielowątkowy, ogromnie ciekawy odcinek!
@msb4000
@msb4000 5 жыл бұрын
Deweloperzy chętnie "zgwałciliby" tą przestrzeń i było wiele takich planów jak np. zakrycie torowiska wielką płytą i zabudowanie jej. Jednak znaczenie tej linii w ruchu towarowym, w tym dla transportu materiałów niebezpiecznych, zniweczyło te pomysły.
@slav8820
@slav8820 5 жыл бұрын
Gagariny z Pragi prowadziły cały rok pociągi pośpieszne do granicy ZSRR w których składzie znajdowały się tylko wagony sypialne, posiadające własne, niezależne ogrzewanie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Slav 88 - o to to. Dziękuję.
@holgerjawa
@holgerjawa 5 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek,historia kolei połączona z historią Warszawy, aż żałuję że nie mieszkasz na Dolnym Śląsku i nie nakręcasz filmów o kolejach w tym regionie .😀
@krzychum4
@krzychum4 5 жыл бұрын
W latach 90 wspaniały bar/restauracja tam były. Fryty na talerzu, tyle, że nie dawałem rady zjeść.
@ukaszp6239
@ukaszp6239 5 жыл бұрын
Kubo, Warszawę znam tyle o ile (bom z Kociewia), ale byłem wręcz przekonany, że budynek siłowni Elektrowni Powiśle istnieje po dziś dzień! Stoi, i choć nie ma się najlepiej, bo ginie w tle nowych osiedli ze słowami Plaza czy Park w nazwie, to wciąż można go podziwiać. Choćby z ulicy Zajęczej, zaraz za Mostem Świętokrzyskim od strony Pragi, po prawej. Sam byłem zdziwiony, co to za za buda, gdy przechodziłem tamtędy rok temu. Dworzec Gdański to taki warszawski Gare du Nord. Bardzo, bardzo ważny od zarania dziejów. Sam budynek uchował się chyba tylko dlatego, że jest paradoksalnie pośrodku pola. Każdy ciąg komunikacyjny tylko lekko muska dworzec, czyniąc go nietykalnym. Gdyby stał w głowicy zachodniej, przy Rondzie Babka, dzisiaj jego kasy byłyby wplecione w sklepy z odzieżą i fastfoody w ramach jakiejś Galerii Utopia. A jego potencjał jest bardzo niewykorzystany. Gdy jeszcze nie było Dworca Centralnego, zaczynały tu bieg ekspresy do Gdyni, pośpiesznie do Olsztyna, międzynarodowe również. To z Gdańskiej jeździła powojenna Lukstorpeda, czyli Ex Kaszub do Gdyni na dwóch SN61+2/3 pulmany (na zdjęciu z 77 roku w peronie 3 może być właśnie taki skład). Stoczniowiec z Głównej przez Kutno i Bydgoszcz z ST43 był składem drugiej kategorii. Ten dworzec to taka stołeczna kolej w pigułce. Dziś jest to pigułka na odchudzanie, niestety... :-( Gagarin mógł latać w zimie, robił to bardzo często, gdy miał na haku pociąg hotelowy. A przecież kilka takich kuszetek było w rozkładzie. Tam każdy wagon ma własne grzanie w przedsionku. Szkoda w kontekście Dworca Gdańskiego - losów całej kolei obwodowej. Tego że nie wpisuje się w komunikacyjny schemat miasta. Że z peronu 6 dworca zachodniego od lat nie odjeżdża żaden pociąg podmiejski. A przecież było masę prób, z KM, SKM... Nawet, OIDP, autokuszety z Warszawy chodziły właśnie przez Gdański. Znając życie, wróci jeszcze do łask. Oby w sprzyjających nam okolicznościach i w służbie w dobrym celu...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Łukasz P - rewelacyjny komentarz, dziękuję serdecznie!
@matmaten5752
@matmaten5752 5 жыл бұрын
Historia zatacza koło - już niedługo Dworzec Gdański znów będzie zatłoczony, kiedy rozpocznie się remont linii średnicowej.
@dodo-br1xz
@dodo-br1xz 3 жыл бұрын
Witamy w 2021
@matmaten5752
@matmaten5752 3 жыл бұрын
@@dodo-br1xz witamy w marcu a dzisiaj do Warszawy Głównej nagrałem EN57-1232 + EN57-935
@misiukisiu
@misiukisiu 5 жыл бұрын
Po nocy z Kuleckim 71. Bardzo fajny budynek od strony niczego, czyli obecnie łąki. Taki modernistyczny patchwork. Od ulicy taki spokojny. Bardzo ciekawe historie, szczególnie że zerwane stosunki dyplomatyczne z Izraelem nawiązywałem osobiście "dopiero" w roku 1990:-) Czy przygisowałeś sobie gimbal do ręki gipsem?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Gummy Bear - dziękuję. Szczęściem gips już zdjęty.
@Artur.Soszynski
@Artur.Soszynski 5 жыл бұрын
1. Kolej obwodowa była elementem Kolei Nadwiślańskiej. 2. Na początku wszystkie dworce tej drogi żelaznej były drewniane, dworzec koło Cytadeli nie był więc wyjątkiem. Nawet mosty zdarzały się na początku drewniane... 3. Dworzec ten funkcjonował praktycznie od początku istnienia Kolei Nadwiślańskiej. 4. BUW nie stoi na terenach po elektrociepłowni. Przed wojną była tam Inspekcja Sieci Wodociągowej i Kanalizacyjnej, stolarnia mechaniczna i kamienice mieszkalne. 5. Parowozy bezogniowe były nazywane „pasożytami” :) 6. Przed wojną z dworca gdańskiego odjeżdżały specjalne pociągi wiozące do portów w Gdyni lub Gdańsku emigrantów wyjeżdżających do obydwu Ameryk. Przy bocznicach były też „hotele emigranckie” Kapitalny odcinek. Pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Artur Soszyński - bardzo serdecznie dziękuję za piękne uzupełnienie.
@paweswiderski2716
@paweswiderski2716 4 жыл бұрын
Kubo, świetny odcinek. Przeczytałem gdzieś informację że obecny budynek powstał w latach 80 po pożarze poprzedniego który został w ostatnich swoich chwilach zachowany w serialu " Zmiennicy" Pozdrawiam i gratuluję świetnego kanału👍
@Marecheck1978
@Marecheck1978 5 жыл бұрын
8:12 Dobijamy "parą przegrzaną"... albo "PARĄ SUCHĄ" :D Jezu! Kiedyś realizowałem serię filmów obrazujących zasadę działania... elektrowni. Nie przypuszczałem, że proces technologiczny mający na celu, przede wszystkim, ochranianie łopatek turbiny parowej (a co za tym idzie - bezpieczną pracę samego generatora prądu) miał pierwotne zastosowanie w kolejnictwie :D
@maciekfilipowicz2509
@maciekfilipowicz2509 5 жыл бұрын
Abstrahując od tego że jak zwykle materiał jest super, nigdy nie wspomniałem że bardzo lubię muzykę na twoim kanale, te zagrywki na gitarze. Muzyka buduje klimat tego kanału, oby tak dalej, pozdrawiam.
@delsicret
@delsicret 5 жыл бұрын
Tak, te riffy są genialne.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Maciek Filipowicz - dziękuję. Wrzucam na YT „Jakub Kulecki”. Kłaniam się nisko!
@krzysztofsukiennicki5490
@krzysztofsukiennicki5490 5 жыл бұрын
Dołączam do pochwał za ten świetny odcinek. Pragnę tylko aby uzupełnił Pan historię tego dworca o historię jednej z największych klęsk powstania - natarcia na dworzec od strony Żoliborza. Zwłaszcza, że publikacja filmu ma miejsce na dwa dni przed rocznicą tegoż natarcia :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Krzysztof Sukiennicki - dziękuję za uzupełnienie. To bardzo złożony temat, wymaga dłuższych poszukiwań... stąd potraktowałem go może nieco zbyt zdawkowo.
@yazz5313
@yazz5313 5 жыл бұрын
Na tym dworcu była operacja "MOST" w 1990- 1992.
@MrRybniczanin
@MrRybniczanin 5 жыл бұрын
Genialny odcinek. W oparciu o rozmowę o stacji przedstawiłeś zagmatwaną historię sieci kolejowej Warszawy, która dla mnie osobiście była niezrozumiała do teraz, jednocześnie pokazując kawał historii wojennej i powojennej, o której niestety nie pozwolono nam się uczyć i jej zrozumieć. Szacun. Od ogółu do szczegółu.. Ubolewam tylko, że nie jesteś ze Śląska, żeby móc przybliżyć historię tutejszych terenów.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
MrRybniczanin - dziękuję. Sam musiałem to najpierw zrozumieć ;) .
@imnotaplayer957
@imnotaplayer957 5 жыл бұрын
Ciekawy ten wynalazek parowy ale bezogniowy : ) nie słyszałem o tym. Można podsumować że "ekologia" w tamtych czasach już w pewnym stopniu istniała : D Dobry odcinek.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Im Not A Player - dziękuję. Zwany również „pasożytem”.
@CARGO6000
@CARGO6000 5 жыл бұрын
Wiem, że to staje się nudne w moich komentarzach, ale jak zawsze świetny odcinek. Bardzo podobają mi się schematy rolowane "od ręki". Czuć wtedy zaangażowanie człowieka, a nie maszyna.
@Yagoor
@Yagoor 5 жыл бұрын
miałem już iść spać, a tu nowy odcinek :)
@mateuszmorawski6467
@mateuszmorawski6467 5 жыл бұрын
Jak zawsze świetny odcinek. Zawsze, kiedy byłem na Dworcu Gdańskim (np. czekając na jakiś pociąg towarowy, żeby go uwiecznić) zastanawiałem się dlaczego numeracja peronów rozpoczyna się o 2. Teraz już wiem, jeszcze raz bardzo dziękuję.
@zbigniewstaniszewski210
@zbigniewstaniszewski210 5 жыл бұрын
Jak zwykle super. Ja jeszcze pamiętam jak uruchomić parowóz. Nauczyli mnie w parowozowni w Zakopanem. Wysiadam na Głównej, a to stacja czołowa... idę do ul. Towarowej, a na końcu peronu dyszy Tuwimowska lokomotywa. Godzina i 7 minut z Radomia. Para bucha, terkocze smarownica... To miało duszę. Zapraszam na kawę... starszy z Polibudy.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Zbigniew Staniszewski - dziękuję, kłaniam się nisko!
@djrafixx
@djrafixx 5 жыл бұрын
Słuchając pana, człowiek chciałby się wrócić w czasie i zobaczyć to na własne oczy. Jechałem dzisiaj z Warszawy Gdańska i ten dworzec już nigdy już nie będzie taki sam bez wyrazu.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Raf Rider - bardzo dziękuję za dobre słowo.
@krzysiujasiu
@krzysiujasiu 5 жыл бұрын
Dworzec Gdański odegrał bardzo ważną rolę w czasie powstania warszawskiego. Niemiecka załoga przebywajaca na terenie dworca nie pozwalała na połączenie oddziałów powstańczych z Żoliborza z oddziałami na starym mieście. Doszło tam do bardzo krwawych walk.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
krzysiujasiu - bardzo dziękuję za uzupełnienie!
@nesstorka
@nesstorka 5 жыл бұрын
Ale po co opowiadać polską historię, kiedy można rozpływać się nad żydami.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Nesstorka Be - zapraszam do obejrzenia innych odcinków.
@nesstorka
@nesstorka 5 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Zasiadam do nich od poniedziałku. Kolejowo są fantastyczne.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Nesstorka Be - dziękuję. Kolejne w przygotowaniu.
@rogerwiankowski7997
@rogerwiankowski7997 5 жыл бұрын
Witam Pana inżyniera , piję kawkę a tu odcineczek. Jak zwykle bardzo ciekawy. :)
@michaszuty5035
@michaszuty5035 5 жыл бұрын
Co do wagonów za Gagarinem na zdjęciu, to wyglądają na sypialne Ygreki typu Goerlitz, które mają własne ogrzewanie parowe.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Michał Szuty - coś w tym jest... sypialne przecież miały ogrzewanie indywidualne... dziękuję za spostrzeżenie.
@michamacleod5050
@michamacleod5050 5 жыл бұрын
Dworzec Gdański był przebudowany po pożarze wtedy pojawiła się nadbudowa nad halą. Peron pierwszy był wyspowy, na niego prowadziło przejście podziemne spod dworca, a dalej po powierzchni były przejścia na perony 2-4. Gdański przez wiele lat obsługiwał połączenia Moskwa-Warszawa-Berlin, -Praga (czeska), -Paryż, gdyż tam mieściły się (z powodu niskich peronów) tzw. „Stodoły” czyli wagony o skrajni rosyjskiej, w dodatku opalane węglem.
@michamacleod5050
@michamacleod5050 5 жыл бұрын
No i oczywiście jak zawsze ciekawy odcinek o zapomnianej nieco stacji i pogmatwane historii. Dzięki.
@aram5642
@aram5642 5 жыл бұрын
Tym naziemnym przejściem jeździły zresztą stare akumulatorowe wózki bagażowe!
@michamacleod5050
@michamacleod5050 5 жыл бұрын
Artur M ja pamiętam ręczne i bagażowych.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Michał MacLeod - bardzo dziękuję za uzupełnienie. Przed każdym odcinkiem powinienem się u Was meldować na dokształcanie.
@michamacleod5050
@michamacleod5050 5 жыл бұрын
Po kolei z Kuleckim bez przesady. Ja po prostu pamiętam Gdańszczaka z lat siedemdziesiątych. O przebudowie mało kto dziś pamięta, jak i o ruchu międzynarodowym.
@KOLEJmirmur2
@KOLEJmirmur2 5 жыл бұрын
Odpalam i oglądam pozdr🚦🚦🚦
@malkin_05
@malkin_05 5 жыл бұрын
Czekam na odcinek o dworcu wileńskim :D
@fonig
@fonig 5 жыл бұрын
Nagraj jakiś odcinek o semaforach kształtowych
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Dawid Ż - wszystko w swoim czasie.
@kazimierzmaruszczak486
@kazimierzmaruszczak486 5 жыл бұрын
Nic dodać nić ująć , to cytat z jednego komentarza.. A jednak dodać ,Powstanie . Próba połączenia Żoliborza i Starówki ( dwa razy ). Proszę o suplement. W razie realizacji proszę kontakt . Mam trochę materiałów i pomysł(nie z internetu ) na ciekawy opis tego skromnego pomniczka przy Mickiewicza / gen Zajączka. Była to jedna taka próba w trakcie Powstania ( skoordynowane uderzenie plus sprowadzenie posiłków z Kampinosu )To duże zadanie logistyczne przy braku łączności. Cytat Oddziały AK poniosły wówczas ciężkie straty, sięgające około 500-600 zabitych i rannych. Natarcia na Dworzec Gdański były jedną z najkrwawszych akcji bojowych powstania warszawskiego. Zdaniem wielu historyków ich niepowodzenie zadecydowało o późniejszym upadku Starego Miasta. Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Kazimierz Maruszczak - bardzo dziękuję za uzupełnienie. Po raz kolejny okazuje się, że komentarze lepiej wyczerpują aspekty spraw, niż same filmy. Pozdrawiam serdecznie.
@nesstorka
@nesstorka 5 жыл бұрын
Napisałam wyżej, ale się powtórzę: historia Polski nie jest modna. Żydzi są na topie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Nesstorka Be - nie interesuje mnie, co jest modne. Jeśli jest jakaś historia powiedzenia, to ją opowiem wedle najlepszych posiadanych umiejętności i wiedzy. Jeśli czegoś brakuje, każdy może sprostować lub uzupełnić. Jeśli ktoś uważa, że to jest wypaczenie lub zła jakość, to tam na górze są takie dwie łapki do kliknięcia. Jeśli ktoś uważa, że przekłamuję historię, to należy zgłosić do IPN lub prokuratury. Dziękuję za uwagę.
@aram5642
@aram5642 5 жыл бұрын
Piękne dzięki za ten odcinek (szczególnie mi bliski geograficznie), za uniesienie niebanalnego ładunku emocjonalnego i za mistrzowską historyczną pointę! Póki co, największy potencjał tego dworca to funkcja awaryjno-zapasowa wobec linii średnicowej, co będziemy mogli docenić już niedługo - właśnie z tego powodu przeprowadzany jest teraz remont tej linii (D20?) i mostu kolejowego. A biznes pewnie wejdzie prędzej czy później, konkursy na zagospodarowanie przestrzenne zaowocowały projektami, w których po schludnym baraczku obrażonym na torowisko widziałem ani śladu.
@sylwek79
@sylwek79 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję za ukazanie historii dworca. Sam budynek - myślę - architektonicznie broni się do dziś, a sama stacja wiele razy stawała się jednym z głównych punktów na kolejowej mapie Warszawy. Zapewne znów tak się stanie, gdyż jesienią tego roku ma ruszyć remont linii średnicowej.
@welbg2615
@welbg2615 5 жыл бұрын
Stąd prowadzono ostrzał miasta w czasie powstania.
@krzysztofbartkowski7978
@krzysztofbartkowski7978 4 жыл бұрын
W latach siedemdziesiątych jeździłem z tego dworca do Nasielska do babci oj trochę się zmieniło, z tego filmu teraz coś więcej się dowiedziałem. Duży kciuk za nagranie, 👍👍👍
@autoimpakt
@autoimpakt 5 жыл бұрын
Jaka to miła niespodzianka przed snem. Dziękujemy za film 😊
@wiktorlol9800
@wiktorlol9800 5 жыл бұрын
Odcinek jak zwykle świetny, nic dodać nic ująć , btw gratuluje wczorajszego występu w radio, było świetne, bardzo przyjemne do słuchania
@bazejwujek4620
@bazejwujek4620 5 жыл бұрын
Jakie radio? Można to gdzieś odsłuchać?
@wiktorlol9800
@wiktorlol9800 5 жыл бұрын
@@bazejwujek4620 www.rdc.pl/podcast/magazyn-regionalny-dworce-kolejowe-mazowsza/?fbclid=IwAR1wG7GWt6Tz13Qr0j8qWEhpAFVs3wbyvSi2B3GDGR5fLyXXe_UY79SpCio
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
wiktorlol - serdecznie dziękuję. Przed południem - Odolany, wieczorem - radio... to był pracowity weekend.
@boleslavsavdax282
@boleslavsavdax282 5 жыл бұрын
@@wiktorlol9800 Dzięki za udostępnienie.
@stiopapiwuszkin5603
@stiopapiwuszkin5603 5 жыл бұрын
Co tu dużo pisać?Ciekawy film..kolejna ciekawa historia więc pooooooszlo kopyto w gore😁 Nooo Panie Wołoszański!!Boj się Pan bo konkurent się nie obija🤣
@marcingrunwald3916
@marcingrunwald3916 5 жыл бұрын
i ponownie dowiedzialem sie czegoś nowego,nie wiedziałem ze istnieją takie maszyny jak parowóz bezogniowy.Dziekuje za genialny odcinek.Uszanowanie Panie Kulecki :)
@browarman
@browarman 5 жыл бұрын
11:10 nie było żadnych hitlerowców tylko niemcy
@adamantosiewicz3106
@adamantosiewicz3106 4 жыл бұрын
Tak, tak. Już spokojnie prawdziwy Polaku...
@lanternbzdety
@lanternbzdety 5 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek z kawałkiem historii. Pozdrawiam!
@Marecheck1978
@Marecheck1978 5 жыл бұрын
9:16 Matko! Myślałem, że już WYJEBALI te żałobne kołki, pamiętające czasy HGW :( Ale ktoś przyciął kasę na tym absurdalnym zamówieniu Magistratu :D Pamiętam ścisłe centrum Warszawy sprzed paru lat i te kikuty, powsadzane gęsto i bez sensu, w wąskich przejściach między Śliską, E.Plater i PKN. DRAMAT!!! Zmieniło się cuś? Nie wspomnę o masakrycznie absurdalnym zwężeniu ulicy Świętokrzystkiej, ale to temat na inną, nie mniej pasjonującą opowieść o Warszawie :D Sorry za dygresję, ale do tej pory śmieszą mnie te pachołki...
@nesstorka
@nesstorka 5 жыл бұрын
Stoją dalej. Pewne osoby nadal na nich zarabiają.
@kato7611
@kato7611 5 жыл бұрын
Panie Inżynierze Jakubie kolejny ciekawy odcinek o historii pewnego dworca.... Chociaż jest to historia nie zawsze "piękna".... Przedstawił Pan w swym dziele część historii tragicznej jaka niestety dotknęła to miejsce.... Chciałbym również odnieść się do czarno-białej fotografii widoku na dworzec (14:24). Na pierwszym planie lokomotywa pasażerska wraz ze składem serii EP05. Była jaśniejsza od reszty lokomotyw czy wagonów dlatego bo miała kolor pomarańczowy. Zresztą tym kolorem malowano jeszcze lokomotywy serii EP08. Był to ewenement na kolei bo zazwyczaj w tym okresie lokomotywy były ciemno zielone lub dwu kolorowe jasna i ciemna zieleń. Wagony pasażerskie malowano na kolor oliwkowy, jedynie wagony pierwszej klasy odznaczały się od reszty żółtym wąskim paskiem malowanym wzdłuż łączenia dachu i bocznej ściany pudła. Po prawej stronie fotografii tzw. "Gagarin" czyli ST44 za którym sprzęgnięte są wagony sypialne produkcji NRD. Były one koloru niebieskiego z żółtym napisem "WARS". Ten sposób malowania przetrwał do początku przemian lat 90-tych ubiegłego stulecia. Jedynym odstępstwem to były żółte czoła jakie wówczas malowano na pojazdach trakcyjnych. Ale to już inna historia....
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
son da - serdecznie dziękuję.
@witoldstenka2083
@witoldstenka2083 5 жыл бұрын
Jak zwykle odcinek obejrzany z zapartym tchem, połączenie kolei i historii bardzo na miejscu. 👍
@borysmusorszczik4798
@borysmusorszczik4798 5 жыл бұрын
Piękna opowieść o Historii z koleją w tle. Dziękuję. Na marginesie... Dworzec Gdański miał i inne burzliwe epizody. W latach osiemdziesiątych XX w. budynek stacyjny uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Moja pamięć zarejestrowała jeden pożar, choć Wikipedia wspomina o dwóch (1984, 1987): "Budynek stacji uległ zniszczeniu wskutek pożaru w 1984 i został odbudowany po kilku latach z pewnymi zmianami (m.in. dodano jedną kondygnację). W połowie stycznia 1987 spłonęła duża część dachu. Straty PKP i Warsu wyniosły ok. 30 mln zł, a uratowano mienie wartości 100 mln zł. Pożar powstał w kiosku z pamiątkami, zauważony został przez pracownika Dworca. Akcję strażaków utrudniała niska temperatura (-25 °C)." pl.wikipedia.org/wiki/Warszawa_Gda%C5%84ska
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Borys Musorszczik - bardzo serdecznie dziękuję za piękne uzupełnienie.
@stingerwasp
@stingerwasp 5 жыл бұрын
Wyczuwam zaczątek pięknego cyklu o dworcach warszawskich
@moje12a
@moje12a 5 жыл бұрын
Chętnie.
@pawejackowski4795
@pawejackowski4795 7 ай бұрын
20:25 z tych peronów po lewej jeździły podmiejskie do Zegrza Południowego. Sam kilka razy korzystałem.
@robertregua5140
@robertregua5140 5 жыл бұрын
Ja tylko powiem, żem trzydziesty na liście zachwyconych :-) Dziękuję Jakubie!!!
@robertregua5140
@robertregua5140 5 жыл бұрын
Jakubie, żeby nie było, nie odbierz tej wyliczanki za jakąś dziecinadę. Ze wzgledu na to, ze przez pierwsze kilkanaście odcinków Twojego serialu wyczerpał mi się repertuar różnorodności moich ochów na temat Twoich dzieł, na razie stwierdziłem, że ino będę dawał znak sygnał czapką, że poziom odcinka nadal zasuwa na poziomie conajmniej orbity Sputnika. Piękne historie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Robert Reguła - bardzo serdecznie dziękuję za oglądanie.
@majorsztandar9845
@majorsztandar9845 5 жыл бұрын
BUW nie ma nic wspólnego z elektrownią Powiśle. Przed II wojną światową tereny obecnej Biblioteki Uniwersyteckiej zajmowały kamienice mieszkalne i Wodociągi Miejskie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
MajorSztandar - dziękuję za sprostowanie.
5 жыл бұрын
Dwie uwagi: 1. BUW stoi obok elektrowni Powiśle, którą w mocno przebudowanej formie można dalej zobaczyć. 2. Obecna bryła dworca powstała w latach osiemdziesiątych po tym jak budynek spłonął. I jeszcze jedna: Jeśli pamięć mnie nie myli, to w latach dziewięćdziesiątych to właśnie na Dworcu Gdańskim kończyły swój bieg pociągi z dawnego ZSRR.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
SJS - dziękuję bardzo za sprostowanie.
@andrzejkomorowski6588
@andrzejkomorowski6588 2 жыл бұрын
Pamiętam ten uklad ponieważ z peronow będących po lewej stronie podmiejskiej jechałem do Modlina do wojska . Bocznicę też pamiętam do elektrowni . Peron 1 był wyspowy dojście z budynku było w poziomie . Stąd jeździło się do Zegrza nad zalew składy były ciągnięte przez Tkt48 , który obiegał skład w Zegrzu i Gdańskim. W latach pocztowych 70 została zelektryfikowana .
@Julo_161
@Julo_161 5 жыл бұрын
OGLĄDAM ZATEM
@prk2543
@prk2543 3 жыл бұрын
Architektura dworca naprawdę jest ok - ale na pewno nie powiedziałbym, że ten dworzec jest "schludny". Wg mnie jest bardzo zapuszczony i na chwilę obecną odstrasza. Ale jest to przypadek podobny do dworca w Olsztynie - sam budynek jest ok, ale wymaga gruntownej rewitalizacji, która ukryje jego mankamenty (niestety moderniści w wielu aspektach pchali się w ślepe uliczki), ale zachowa i podkreśli największe walory.
@maxvonmad
@maxvonmad 5 жыл бұрын
dziękuję za przypominanie o niełatwej historii naszego miasta przy zalewie wszechobecnego patopatriotyzmu
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
To ja dziękuję.. łatwo nie jest...
@pawemikoajczuk9445
@pawemikoajczuk9445 5 жыл бұрын
Ciekawy odcinek Jednak kwestia 68 roku przedstawiona z jednej perspektywy Temat bardziej złożony, duża część Żydów opuściła PRL z dużą chęcią, starała się o paszport przez długie lata a tutaj taka okazja... Następni to członkowie tzw. grupy Puławian, frakcji w ramach PZPR, przegrali ( przynajmniej oficjalnie i do czasu) rywalizację z Natolinczykami, było to pokłosie wcześniejszego konfliktu między "Chamami i Żydami", jedną wataha w ramach układy władzy ( władza, biznes, uniwersytety, kultura itp) wygryzła drugą, przegrani nie mieli czego szukać w Polsce... Kolejna grupa, która z pocałowaniem ręki opuściła PRL w 68 roku to funkcjonariusze UB i innych służb, aparatu przymusu czy chociażby sędziów ( tak jak brat Michnika) którzy w latach od końca wojny do połowy lat 60 lub tylko w okresie stalinowskim zajmowali się prześladowaniem innych grup politycznych, przeciwników PRL np. żołnierzy wyklętych, czy byłych akowców itp....wyrywali im paznokcie i wydawali stronnicze wyroki sędziowskie lub zostawali na uczelni bez wyższego wykształcenia ( po wojnie, dzięki koneksjom politycznym) W 68 uciekali z Polski bojąc się odpowiedzialność za swe czyny... Część z tych marcowych Żydów na zachodzie przedstawiała się jako wielcy 'bojownicy o wolność' czy jednostki represjonowane...porobili kariery na tamtejszych uniwersytetach, korzystając ze statusu ' biednego uciekiniera z zamordystycznej Polski, tylko nie wspominali o katowaniu i prześladowaniu Polaków w kazamatach UB itp. Oczywiście część Żydów opuszczających PRL w 68 nie łapie się do żadnej z powyższych kategorii np. dzieci itp. ale na pewno owa akcja nie miała charakteru " wypitego z mlekiem matki polskiego antysemityzmu" jak stara się wtłoczyć w głowy czytelników GW czy inne gadzinowe czy skrajnie lewicowe media... Serdeczności,
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Dziękuję za merytoryczny i wyważony komentarz. Traf chciał, że wśród komentarzy do tego odcinka przeważają skrajnie prawicowe komentarze, by nie rzec, demony przeszłości... tym bardziej dziękuję.
@pawemikoajczuk9445
@pawemikoajczuk9445 5 жыл бұрын
Po kolei z Kuleckim pomijając animozje polityczne, robi Pan świętą robotę, wiele dowiedziałem się o kolei dzięki tym odcinkom
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Paweł Mikołajczuk - bardzo serdecznie dziękuję. Dobrze, że pomimo rozdźwięków poglądowych można ze sobą z respektem rozmawiać. Pozdrawiam.
@wojtek7527
@wojtek7527 5 жыл бұрын
Po kolei.Łapa górę.Oglądam na bieżąco na TV ale nie umiem się z TV zameldować.(Tylko z PC)
@kuzkotv3630
@kuzkotv3630 5 жыл бұрын
po kolei z kuleckim bawi i uczy
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
KUZKO TV - stara się, jak może. Dziękuję.
@lemeckom1132
@lemeckom1132 5 жыл бұрын
CIekawa Historia i miło że powiedziałeś że nie tylko żydzi ginęli w obozach. Pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Lemeckom - próbuję być na tyle obiektywny, na ile pozwala mi posiadana wiedza... która wymaga ciągłego uzupełniania. Ten cykl to niekończąca się nauka historii. Dziękuję serdecznie!
@malkin_05
@malkin_05 5 жыл бұрын
Byłem tam wczoraj. W ogóle też lubię chodzić tam, gdzie są pociągi.
@zemeem3295
@zemeem3295 5 жыл бұрын
Ja tam też bardzo lubię chodzić ale z tego powodu że budują Warszawę powązki żadko tam bywam z powodu mniejszego ruchu towarowego
@piorab
@piorab 5 жыл бұрын
Jak zwykle, rewelacja. Aż nie chce się ciagle pisać tych samych peanów, na cześć Autora, aby go nie zanudzać. Pozdrawiam! :)
@Julo_161
@Julo_161 5 жыл бұрын
11:48 chodziło zapewne o 1942 r.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Cez - dokładnie. Czekałem, kto wyłapie. Lapsus zauważyłem dopiero po końcowym montażu.
@Julo_161
@Julo_161 5 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim nie myli się ten co nic nie robi. Świetny odcinek. Brawo!
@kolejlove4372
@kolejlove4372 5 жыл бұрын
Ale za to jaki fajny ten dworzec - przejeżdżają pociągi brutto i netto, pod względem kolejowym wszędzie można dojechać (nie chodzi o relacje).
@PonczekOfficial
@PonczekOfficial 5 жыл бұрын
Jakże piękny, historyczny i merytoryczny odcinek. Pięknie powiązałeś odcinek 70 z dzisiejszym. Zmotywowałeś mnie do odwiedzenia jeszcze kilku miejsc oprócz Stacji muzeum podczas pobytu w najbliższych dniach, za co dziękuję. Historia dworca jest faktycznie bardzo bogata a jednak bardzo bolesna. Znakomicie zachowałeś chronologię. Zaciekawiło mnie tempo rozbudowy linii kolejowych w drugiej połowie XIX wieku. Przez 33 lata wybudowano aż cztery linie. 7:39 - Krew się oddawało? Jeśli tak, to się chwali :) Nie wiedziałem, że historia stacji Warszawa Gdańska miała też swoje ciemne oblicze. 10:00 - Umschlagplatz 16:23 - Wydarzenia marcowe - Te wydarzenia możemy wybaczyć, lecz nie wolno nam zapomnieć. Pogrom ludności żydowskiej i polskiej w 1940 r. oraz wydarzenia marcowe w 1968 r. sprawiły, że na darmo nam dzisiaj szukać ortodoksyjnych Żydów tak potępianych przez dwie dyktatury. A przecież ich kultura i historia są bardzo bogate. Wielu Żydów w tradycyjnych strojach mijałem na ulicach i bulwarach Wiednia. Wtedy zrozumiałem, jak bardzo brakuje mi takiego widoku w Warszawie, w Polsce. Dziękuję Ci bardzo za tak wspaniały, historyczny odcinek. Tylko pozostaje pytanie: czy była to historia z koleją w tle, czy też kolej z historią w tle? Gorąco pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Pączek - bardzo Ci dziękuję za piękny komentarz.
@techniczny84
@techniczny84 5 жыл бұрын
Panie Jakubie. Świetna robota. Ciekawa historia, której nie możemy zapomnieć. Co do samego dworca, to nie wiedziałem, że był do wywozu ludzi z getta Warszawskiego. Taka myśl mi przyszła że pomimo metamorfozy dworca i jego otoczenia wisi nad tym miejscem duch pamięci zwłaszcza lat 1945 - 1989 jak również 1939 - 1945. Moim zdaniem doskonały dokument na temat kolei i parowozu zasilanego parą bez opalania Walczaka. Ma Pan ogromną wiedzę za która mam wielki szacunek dla Pana. Czy kiedyś opublikuje pan historię dworca Centralnego w Warszawie. Pozdrawiam serdecznie Szanownego Pana. I czekam na kolejne odcinki po kolei z Kuleckim.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Bogumił Stajkowski - bardzo serdecznie dziękuję. Owszem, coś planuję, ale przede mną długa praca. Temat jest ciekawszy, niż by #ie mogło zdawać.
@siarathor1
@siarathor1 5 жыл бұрын
Bardzo skrupulatne pokazałeś długą i ciężką historię tego miejsca. No i dzięki że potwierdziłeś moje przypuszczenia co do istnienia peronu 1.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Krzysztof Siarkowicz - dziękuję. Komentarze pięknie uzupełniają film.
@erpiik
@erpiik 5 жыл бұрын
Nachwalic sie nie moge! Niedawno kilka znakomitych odcinkow, a teraz kolejny swietnie przygotowany material. Wielkie DZIEKI Jakubie!!
@mhl4076
@mhl4076 5 жыл бұрын
Warszawa Gdańska mój ulubiony punkt przesiatkowy z metra do tramwajów i odwrotnie
@navalgdynia3000
@navalgdynia3000 5 жыл бұрын
Panie Kulecki, to mnie Pan zaskoczyłeś tym parowozem bezogniowym. Nie wiedziałem, że istniało coś takiego! Leci łapka w górę! :) W obecnych czasach, kiedy forsowane są napędy alternatywne, było by to nawet teraz świetne rozwiązanie - kilka godzin prawie darmowej pracy. Pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
navigdynia3000 - widzę, że temat trzeba będzie rozwinąć. Dziękuję.
@sylwek79
@sylwek79 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję za ukazanie historii dworca. Sam budynek - myślę - architektonicznie broni się do dziś, a sama stacja wiele razy stawała się jednym z głównych punktów na kolejowej mapie Warszawy. Zapewne znów tak się stanie, gdyż jesienią tego roku ma ruszyć remont linii średnicowej.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
sylwek79 - dziękuję. Ano, z pewnością będzie się tu działo.
@franciszekzielony
@franciszekzielony 5 жыл бұрын
Muniek śpiewał.
@narteksakaevolt
@narteksakaevolt 5 жыл бұрын
Może kolejny odcinek o liniach wysokich prędkości (tych planowanych i już istniejących) i o systemach jakie są używane?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
NarteksAkaEvolt - nie wykluczam. Może jeszcze w tym roku.
@eo-qf8ey
@eo-qf8ey 5 жыл бұрын
Będzie odcinek o lokomotywowniach? Fajnie by było jakby były w nim rysunki, chyba z MediBang Paint czy iPada.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Ktoś kto bardzo lubi kolej - zobaczymy. Fakt, ostatnio mniej rysuję, trzeba będzie nadrobić.
@asiaskalska3462
@asiaskalska3462 5 жыл бұрын
Pewnie oskarżycie mnie o różne brzydkie rzeczy, ale chcę dorzucić mały grzybek do barszczu wywózek Zydów w 1967. Część członków PZPR była tzw. pochodzenia żydowskiego, w owym czasie należało potępić Izrael za wojnę z Arabami, jednak ich zdanie było odmienne od oficjalnej linii politycznej dyktowanej z Moskwy. Spowodowało to wewnętrzne tarcia między komunistami (Żydami i gojami), a konsekwencje jak zwykle ponieśli zwykli ludzie. Inna sprawa, że nasi Żydzi nigdzie się nie wybierali, ale Izrael potrzebował nowych obywateli. Trzeba było kimś zasiedlić to żydowskie państwo zdominowane, jak na razie, przez muzułmanów. Potrzebni byli też nowi żołnierze do walki z Arabami. Jakby nie patrzeć oni musieli (staty/niestety) wyjechać.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Cóż, czasy były skomplikowane. PZPR też przecież nie była organem wewnętrznie jednolitym - rozmaite koterie rozgrywały się jedna przeciw drugiej. Nie wiem, czy powyższy mechanizm był dominujący, ani jaka była jego rola w całej sytuacji przełomu 1967 i 68; osobiście nie uważam, aby którakolwiek koteria PZPR miała na celu lub w interesie jakiekolwiek działanie na rzecz Izraela - jednakże nie prowadziłem badań i nie mam wiedzy. Za każdy rozsądny i pozbawiony "brzydkich rzeczy" głos w dyskusji jestem wdzięczny; tym bardziej, że w komentarzach akurat do tego odcinka "brzydkich rzeczy" pojawiło się niemało. Pozdrawiam serdecznie!
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 4 жыл бұрын
Za nie dobrych zaborców Polska się rozwijała
@jarekfranczyk880
@jarekfranczyk880 5 жыл бұрын
Zajebisty ten Twój kanał. Z przyjemnością słucham i oglądam. Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Jarek Franczyk - bardzo dziękuję i również pozdrawiam.
@klapsior
@klapsior 5 жыл бұрын
Kubo. Świetny odcinek. Świetnie połączyłeś wiele wątków z historii Dworca Gdańskiego. Obejrzałem z ogromnym zaciekawieniem. Pozdrawiam. Robert
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
eR Ce - dziękuję Ci i pozdrawiam!
@tomaszciesielski5949
@tomaszciesielski5949 5 жыл бұрын
Panie Jakubie, gratulacje. Świetny odcinek, obejrzałem z zainteresowaniem zachwycony tematem. Pozdrawiam i czekam na następne.
@83KamilK
@83KamilK 5 жыл бұрын
Ciekawa i jakże zaskakująca historia Gdańskiego :)
@bartekkowal4632
@bartekkowal4632 5 жыл бұрын
jak zawsze super odcinek, z którego dowiedziałem się czegoś nowego i ciekawego. Dziękuję i pozdrawiam :)
@scoti1989
@scoti1989 5 жыл бұрын
Witam Pana. Polecam historie dworca Ruda Śląska Chebzie. Pozdrawiam.
@maxvonmad
@maxvonmad 5 жыл бұрын
scoti1989 bardzo dobrze wspominam funcjonujący w okolicznym budynku kolejowym squat Berza ale o historii dworca, który zrobił na mnie wtedy (2011) dość smutne wrażenie też bym chętnie zobaczył odcinek
@scoti1989
@scoti1989 5 жыл бұрын
@@maxvonmad Witam. Mieszkam w tej dzielnicy niedaleko dworca, ale nic o squocie Berza nie slyszałem.
@maxvonmad
@maxvonmad 5 жыл бұрын
scoti1989 Funkcjonował w latach 2010-2013 w budynku po drugiej stronie torów, od strony pętli tramwajowej
@scoti1989
@scoti1989 5 жыл бұрын
@@maxvonmad Podejrzewam, że chodzi o budynek, który został wyburzony około rok temu naprzeciw stacji paliw orlen.
@maxvonmad
@maxvonmad 5 жыл бұрын
scoti1989 tak, naprzeciwko stacji, szkoda że wyburzony, tramwaj chyba też już tam nie jeździ?
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody 5 жыл бұрын
Ślicznie 👌👍🙌👀🎥✨🎆🎇💪🥇🏆🙏
@bkaczy
@bkaczy 4 жыл бұрын
Z tego dworca bardzo często odjeżdżałem jako dzieciak z tego nieistniejącego peronu (2 tory po obu stronach) który był kawałek w głębi pod skarpą, natomiast dalej jeszcze było chyba miejsce na ustawianie składów EN57 (gdzieś teraz na wysokości centrum handlowego). Szkoda ze nie miałem aparatu fotograficznego i nie robiłem zdjęć...ale kto by przypuszczał....Pamiętam jeszcze te nasze EN57 w wersji a'la skórzanej tapicerki, potem czerwone twarde itp...ech Gdańska była ciekawym dworcem...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 4 жыл бұрын
bkaczy - ano, dużo się tu zmieniło. Zupełnie inne miejsce.
@bkaczy
@bkaczy 4 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Bardzo miło się ogląda i słucha Twoich filmów, gratulacje!...moje najmłodsze wspomnienia sięgają jedynie parowozów na trasie Ciechanów-Nasielsk, przed elektryfikacja tej linii, wagonów, które miały otwierane drzwi z każdego przedziału (drewniane?)...A z drugiej strony też moje ulubione piętrowe składy z korbką przy oknie...i wskakująca młodzież przez okna wagonów pasażerskich na stacji W-wa Zachodnia (relacji chyba Ełk) w czasie wakacji...A i zapomniałem - bilety tekturowe z dziurką czy ulgowe z paskiem(?) oraz te koniki-datowniki...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 4 жыл бұрын
@@bkaczy Tak było! I wypisywanie biletów blankietowych przed dalszymi podróżami... to nie wróci :) . Dziękuję i pozdrawiam!
@adamczerwiec8052
@adamczerwiec8052 5 жыл бұрын
Fajny dworcowy cykl, może by coś o śródmieściu? :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Adam Czerwiec - wszystko w swoim czasie. To się robi, ale pochłania ogromną ilość pracy i czasu. Dziękuję za oglądanie!
@krzysztofmarciniak
@krzysztofmarciniak 5 жыл бұрын
Dodam od siebie, że teren Umschlagplatz tj. Stawek od ulicy Dzikiej do powiedzmy obecnej ul. Dubois był "poczekalnią" przed wejściem na teren bocznicy wraz z pawilonami magazynowymi i rampami rozładowczymi, których o ile dobrze pamiętam było 5. Przed wojną były to magazyny zaopatrzeniowe dla Warszawy, gdzie rozładowywany był towar przywożony do Stolicy. Obecnie na tym terenie znajduje się osiedle Inflancka. Jeden barak uchował się do całkiem niedawna, był w fatalnym stanie, został zlikwidowany parę lat temu tuż przed budową budynku Inflancka 11 (ten najbliżej Inflanckiej). www.deathcamps.org/occupation/pic/bigumschlagmap.jpg Za czasów PRL część terenu bocznicy od Stawek była wykorzystywana jako baza firmy transportowej PKS wraz ze stacją benzynową. Nie wiem, czy można w sumie powiedzieć, iż te tereny stanowiły część Dworca Gdańskiego. Bocznice łączyły się z linią główną w miejscu bazy MPO przy ul. Burakowskiej (tam gdzie skręca ona w stronę Arkadii), więc w sumie spory kawałek od dworca. Jako ciekawostkę dodam, że pomiędzy Szkołą Ekonomiczną a budynkiem Stawki 8 nadal zachował się spory kawałek muru Ghetta: Film świetny, tym bardziej, że z mojej okolicy! Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Wyśmienite uzupełnienie. Bardzo serdecznie dziękuję!
@janroslaniec4341
@janroslaniec4341 5 жыл бұрын
Moje dawne okolice... od 1985 do 2001 mieszkałem po praskiej stronie Mostu Gdańskiego, potem emigracja. W 2004 poznałem żonę (z Bemowa) i potem z różnych powodów nie odwiedziłem miasta aż do kwietnia tego roku. Przez długi weekend pokręciłem się po starych miejscach i tyle wspomnień wróciło. Chodziłem do technikum tuż obok stacji, pamiętem te zarośnięte ślepe tory, posprejowane "kible" EN57, którymi uczniowie bali się jeździć, nawet pamiętam jak mi babcia pokazywała bulwary i przebieg tej bocznicy jak byłem w wieku, gdy pamiętałem tylko to, co mnie naprawdę interesuje. Doprawdy jesteś wielki, tyle ciekawych faktów zawartych w niby zwykłej przechadzce koło dworca.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Dziękuję za dobre słowo. Takich miejsc jest wiele... nic, tylko chodzić i filmować. Pozdrawiam serdecznie!
@narteksakaevolt
@narteksakaevolt 5 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał filmowy.
@narteksakaevolt
@narteksakaevolt 5 жыл бұрын
Może kolejny odcinek o liniach wysokich prędkości (tych planowanych i już istniejących) i o systemach jakie są używane?
@Dudikoon
@Dudikoon 3 жыл бұрын
13,42 - Ten przedstawiciel Polskiego modernizmu w 1984 roku został zniszczony przez pożar. Jak widać na zdjęciach wprowadzono znaczne zmiany elewacyjne. Wtedy też można było przez boczne torowisko wyjść na perony.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Tak dokładnie. Dziękuję za uzupełnienie.
@kronika13
@kronika13 5 жыл бұрын
Ciężko włączać się w dyskursy w poszczególnych wątkach (choć często człek miałby ochotę!...), gdy jest już tyle od publikacji odcinka, a widz nadrabia z różnych powodów powstałe zaległości... Ale film dodaję do ulubionych i dzięki po raz kolejny za tę pracę i zaangażowanie, które Pan w filmiki wkłada, Panie Jakubie :) Pozdrawiam :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Kronika 13 - bardzo serdecznie dziękuję za dobre słowo. Kłaniam się nisko.
@norbertobcn
@norbertobcn 5 жыл бұрын
Jak zwykle świetny kawałek historii w Pańskim filmie. 👍👏
@MrCrispX
@MrCrispX 5 жыл бұрын
Wspaniały odcinek. Uwielbiam oglądać stare zdjęcia linii kolejowych które Pan prezentuje które już nie istnieja.
@maciejszymanski2386
@maciejszymanski2386 5 жыл бұрын
Dworzec Gdański architektonicznie przypomina dworzec w Chojnie (linia nadodrzańska). Te same lata budowy, podobna stylistyka detali (krój pisma nazwy dworca, mozaiki z terakoty). Zaryzykuję twierdzenie, że palce w obu projektach maczał ten sam zespół projektantów.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Maciej Szymanski - niewykluczone. Dziękuję!
@jm1964
@jm1964 5 жыл бұрын
Panie Jakubie, przez przypadek yt podrzucił mi dzisiaj ten Pański filmik. Szapku dałoj, jak mawiała moja Babcia, urodzona pod zaborami ;) ma Pan we mnie wiernego widzą, zdaje się, że nocy dziś nie przespię ;) Pozdrawiam serdecznie! Ileż mam kolejowych pomysłów do opowiedzenia... :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Bardzo serdecznie dziękuję!
@Wania93022
@Wania93022 5 жыл бұрын
Może byś opowiedział historiie reszty dworców w Wawie?
@Tomo-ow8zp
@Tomo-ow8zp 4 жыл бұрын
Warto dodać przy tej okazji, że w budynku dworca w roku 1984 miał miejsce pożar. Obecny wygląd budynek zawdzięcza odbudowie w roku 1985 w wyniku której dobudowano górne piętro od strony ulicy.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 4 жыл бұрын
Tomo 1976 - dokładnie tak, dziękuję!
@xrayperforator
@xrayperforator 5 жыл бұрын
Chętnie obejrzałbym materiał o ewolucji wagonów pasażerskich, oznaczeniach typów, cech itd. Jako laika zaintrygowało mnie określenie "układ Y".
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
xrayperforator - oho... trudny temat! Bardzo złożony, ale pomyślę i o tym... obecnie to przeraża mnie skala mojej niewiedzy.
@Ligok78
@Ligok78 5 жыл бұрын
Jeden z najlepszych odcinków.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Krzysztof Ligoń - dziękuję. Jak dotąd - również najtrudniejszy.
@Szopler
@Szopler 5 жыл бұрын
Może by tak odcineczek o - fronolow.pl/download/swiat_kolei_11_2008.pdf + fronolow.pl/readarticle.php?article_id=13 ? Proponuję również zajrzeć na LIDAR na geoportalu. Niewiele już tam zostało, ale jakiś podkład stalowy od wąskotorówki się znajdzie... No i most jest 2 latka po remoncie generalnym - www.plk-sa.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/szybsze-podroze-przez-historyczny-most-nad-bugiem-3551 więc ładnie wyjdzie na video ;).
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Znam temat. Jest takich miejsc trochę - mam długą listę :) . Tematów na lata. Dziękuję :)
@sirwolk
@sirwolk 5 жыл бұрын
Dzięki za świetny materiał! Znam historię dworca w czasie Wojny i wiedziałem, że nie będzie przyjemnie, ale dobrze że nie pominąłeś tego tematu. Dodam od siebie, że z tego miejsca w większości Żydzi trafiali do obozu zagłady w Teblince, o czym warto poczytać, bo to był trochę inny kaliber niż Oświęcim. O deportacjach marcowych nie wiedziałem więc ciekawy temat, uzupełnię swoją wiedzę. Peron pierwszy pamiętam jeszcze z 1996 lub 97 jak przyjechałem z kumplem przejechać się metrem. Z tego co widziałem na mapach zniknął około 2010 roku. O wielkości torowisk i ich historii dla wnikliwych możne przydać się strona (o ile jeszcze nie jest znana): mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=mapa_historyczna# Ogólnie można na niej prześledzić historię Warszawy w fotografii od 1935 roku. Często do niej zaglądam i polecam jeśli ktoś jeszcze nie zna.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 жыл бұрын
Dziękuję za piękny komentarz. Pozdrawiam serdecznie.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 69 - Warszawskie Kresy
24:32
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 31 М.
Nasze Babcie i Prababcie / Our Grandmothers and Great-grandmothers
23:59
Łukasz Kazek History Story
Рет қаралды 184 М.
Man Mocks Wife's Exercise Routine, Faces Embarrassment at Work #shorts
00:32
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 6 МЛН
An Unknown Ending💪
00:49
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 56 МЛН
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 51 - Normalne, szerokie, wąskie...
20:56
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 52 М.
Historia warszawskiego lotniska
23:36
Mikołaj Krupa
Рет қаралды 93 М.
Parę słów o… ODCINEK 61 - EM10 KROKODYL #kolej
21:24
KOLEJ mirmur2
Рет қаралды 46 М.
CZARNE DNI KOLEI #58 - "Pospieszny jedzie na was!" Incydent w Kostomłotach (1967)
10:09
CZARNE DNI KOLEI #33 - Najsłabsze ogniwo. Katastrofa kolejowa pod Miechowem (Tunel)
12:46
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 125 - Torpedowanie legendy (Lux-torpeda)
20:42
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 21 М.
Kolejowe znaki drogowe [TOWARY MODNE 140]
19:59
Adam Śmiałek
Рет қаралды 55 М.