Łapa - jak zwykle - pod sufit. A swoją drogą, jest Pan przykładem, jak mądrość wykorzystuje wiedzę. W szkołach, na uczelniach spotykamy wielu ludzi o dużej wiedzy, tak pośród uczniów/studentów, jak i pośród wykładowców. No, ale niewielu jest tam mądrych na tyle, by umieć skorzystać z wiedzy, którą mają. Pozdrawiam.
@Linbaba7 Жыл бұрын
Jestem znowu zaskoczony : Ja tu naprawdę nie widzę słabych punktów , świetny wykład, kolejna cenna wiedza . Uwielbiam Twój kanał bo w odróżnienu od innych nie kieruje się forsowaniem tez opartych na zasadach śniegu po kolana a my żytem, żytem panowie..., a stado podąża w ślepym zachwycie piejąc z radości trzymając w jednej dłoni skórkę z banana ,a w drugiej wiadro z popiołem myśląc , że przechytrzyli nature bo odkryli świętego grala ...
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
😄😂
@elespe8167 Жыл бұрын
w punkt👌
@cathathonium9 ай бұрын
@@ogrodniknewstv jak to jest ,bo ja nie zalapalem najpierw mowisz ,ze do malych roslin pomaranczowy nawoz sie nie nadaje a potem mowisz,ze dajesz go dwa razy wiecej niz zółtego po prau dniach od rozsady. jak to zrozumiec?
@rafakrasowski715 Жыл бұрын
Nigdy bym nie pomyslał, że naucze sie chemii przy robieniu rozsady pomidorów. Dzieki.
@1Krys Жыл бұрын
Co prawda to prawda 🙂
@winterglin Жыл бұрын
Bo Robson to jest chemik
@cathathonium9 ай бұрын
@@winterglin on jest chemik ,ale ja go nie rozumiem. najpierw mowi ze do siewek pomaranczowy nawoz sie nie nadaje a za chwile mowi ze da dwa razy wiecej pomaranczowego niz zoltego i o co tu chodzi?
@romihofi8848 Жыл бұрын
Wykład na wysokim poziomie....👍👍👍 pozdrawiam
@Andi030592 Жыл бұрын
Oooo, ze dwa tygodnie temu zostawiłem komentarz, pod filmikiem z ukorzeniaczem z wierzby, z pytaniem czy wspomógłby rozwijanie korzeni pomidorów gdyby nim podlewać. Odpowiedziałeś że " są inne sposoby" i widze że dzisiaj jeden prezentujesz, widze że subskrybcja sie opłaciła, dzięki.
@krzysztofmarkiewicz8664 Жыл бұрын
Jak zwykle fachowo. Pozdrawiam
@apneapoczta6012 Жыл бұрын
Kanał złoto. Wytłumaczone, że nawet ja ogarniam. Do tego receptura. Gnojówki bananowo powidłowe poszły do kibla. Tyle lat słuchania czarowników...
@szumisie2509 Жыл бұрын
A najlepsze że te znachory się oburzają jak się im to wytknie na kanale
@wimanps Жыл бұрын
Jak zawsze konkretnie . Pozdrawiam :)
@korneliazawitkowska7910 Жыл бұрын
Ten kanał to czyste, polerowane złoto. Jedyny na polskim youtube i jeden z najlepszych z zagranicznych kanałów. ☘🥀🌺🍂🍃🌸🌴🍋🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍋🍋🍋🍋🍋🍋🍋🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅
@jaceksoltysinski8375 Жыл бұрын
Ciekawy filmik jak zawsze Pozdrawiam 👍
@krzysztofmarkiewicz8664 Жыл бұрын
Serdeczne dzięki za fachowe rady
@vip4883 Жыл бұрын
Jestem i słucham
@warzywowozdrowo Жыл бұрын
Dzięki za info👍🙋♀super wytłumaczone.
@reklamadeusz Жыл бұрын
Bardzo interesujące!
@wojciechtofu776 Жыл бұрын
Czyli tak na początek uprawy kristalon żółty(13 :40:13 / 1/2 proporcji) ,, potem czerwony (12:12:36)faza wzrostu zielonej masy , a potem pomarańczowy (6:12:36) Kwiaty zawiązki owoców . i na koniec owocowania bez azotowy 10:18 - 1.5 / dawki zalecanej. jeśli dobrze pamiętam . Podaj tylko ile mniej więcej można ( Nowy filmik by się przydał .) lać nie patrząc na zalecenia producentów gdzie co chyba lepsi piszą co 3 tygodnie , no na ziemię beznadziejną gliniastą taką mam do dyspozycji .. Jak patrzymy na na opakowania 350 gram to już nie patrzę do czego to jest czy do truskawki czy do rododentrona tylko patrze na skład .każda firma dedykuje inną dawkę np do pomidorów czy do truskawki czy papryki ,,Dzięki za info Pozdrawiam
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Podstawą nawożenia w gruncie/szklarni musi być obornik i kompost, nawozami sztucznymi tylko nawozić interwencyjnie jak widać rzeczywisty niedobór określonego pierwiastka. Przy rozsadzie jest inna bajka bo ziemia z obornikiem czy kompostem była by za mocna i ciężko byłoby dawkować nawóz aby nie popalić siewek amonem, potasem czy nawet niewłaściwym odczynem ph.
@wojciechtofu776 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv kompost to jeszcze sie znajdzie z obornikiem świeżym kłopot , A ten granulowany ? oglądałem ten filmik z wyliczeniami który był by najlepszy ale to dotyczyło chyba zwykłego ?
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
@@wojciechtofu776 Granulowany to trutka z ferm tuczu nakładczego.
@apneapoczta6012 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstva można / jest jakiś zamiennik obornika i kompostu nadający się kupny ? Mam granulat owczego wierząc kiedyś że baca ręcznie owcze placki zbiera... I że to z gór to czyste 🙂 To ,,bokashi,, to nie czarowanie przypadkiem ?
@apneapoczta6012 Жыл бұрын
Kompost granulowany florovitu można sypać do donic ?
@elespe8167 Жыл бұрын
Akademia rolnicza(ogrodnicza)👍
@yuukarikoo.9108 Жыл бұрын
Świetny filmik^^
@ireksliwka6724 Жыл бұрын
Świetny materiał 👍👍👍
@tofumax1 Жыл бұрын
Po filmie pozwiedzałem sklepy i markety w tym dużym budowlanym na O udało mi się kupić saszetkę 250g firmy Agr,,, pod oznaczeniem "Nawóz ukorzeniający" skład ma prawie taki sam 5-13-5 1 gram/1 litr Czy po wysadzeniu w miejsce docelowe zastosować na pierwsze nawożenie ? . Druga sprawa jeśli chodzi o filmiki to nawet teraz mi się wyświetla popiół drzewny ,... tych heretyckich porad pojawia się coraz więcej ,dużo było w obcych językach , i to pewnie pomysł na filmiki kolejne ... Niestety taki laik jak ja trafia na filmy z takimi głupotami , ale już tyle wiedzy przyswoiłem , i sam wyciągam wnioski Dzięki Pozdrawiam
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Po wysadzeniu na miejsce docelowe jak masz przygotowaną ziemię kompostem, obornikiem czy mineralnym to nie dawaj teraz już więcej azotu amonowego. Już niedługo powiem coś na ten temat i nie ma sensu dawać go dodatkowo. pozdroo
@Fabi.... Жыл бұрын
Siemano, ciekawe 😎👊👍
@marekciesielski3472 Жыл бұрын
Jezu nic nie kumam , chemia to dla mnie chińszczyzna. Pan za szybko mówi, i nic nie rozumiem, ale ja blondynka , więc wybaczy Pan. Pozdrawiam Pana Kasia z Wielkopolski.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Speed *0.75
@kochamogrod7345 Жыл бұрын
Ja też chemii nigdy nie rozumiałam,to dla mnie czarna magia 😅 dlatego wolę proste rozwiązania , zwykłe i nieskomplikowane. Sadzonki zawsze mi wychodzą piękne i nie chorują. Chemicznych nawozów w ogóle nie używam.
@marekciesielski3472 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv Nie rozumiem, ja słaba jestem w tych skrótach. Pozdrawiam Pana, oglądam i subskrybuję, ale czasami nic nie kumam.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
@@kochamogrod7345 Widać, że chemii nie ogarniasz bo w kompoście czy oborniku masz azot: NO3, NH4, CO(NH2) do tego amoniak i inne chemiczne sprawy.
@kochamogrod7345 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv To że nie ogarniam w takim stopniu jak ty,to nie znaczy ze nie ogarniam tego o czym napisałeś w komentarzu . Wiem co w czym występuje - pierwiastki typu( azot, potas,fosfor, wapń itd) Bez przesady 😆 chodzi mi o to że aż tak biegłym chemikiem nie jestem. Ale takie podstawy znam i mi to wystarcza aby mieć zdrowe sadzonki pomidorów, papryki itd.
@mrkudlaty72 Жыл бұрын
Profeska!
@izabelabrocka6129 Жыл бұрын
Witam cała prawda
@pawelcz007 Жыл бұрын
Witam 🙂 przeszukałem wszystkie filmy, i nie znalazłem odnośnie wymiany wałka rozrządu w tdi 😉 można go zdobyć? 😉
@toldiyt4547 Жыл бұрын
Może byś zrobił jakiś film o najlepszych i najgorszych temperaturach w stosunku do natężenia światła przy produkcji rozsady.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Ale już w następnym roku. pozro
@mgry404 Жыл бұрын
A daj pan spokój! Za dużo tych info i skomplikowane ☹️
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Sypanie na pałę nawozów sztucznych czy oborników, kompostów jest bardzo nie zdrowe, chcesz mieć zdrowe warzywa to niestety musisz zakumać pewne tematy chodź kapkę. pozdro
@FajnyMisio Жыл бұрын
E tam... Bez porównania z mieszaniną wody, drożdży, mleka i cukru się nie liczy. 🙃😄😉
@katarzynak9335 Жыл бұрын
Witam Mam pytanie co Pan myśli na temat preparatów typu Ema itp.
@kiaretta Жыл бұрын
Witam...super kanał...Mam pytanko: czy może Pan polecić jakieś dobre kwasy humusowe? Z góry dziękuję i pozdrawiam
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Poszukaj humusu pozyskiwanego z węgla brunatnego/
@bazylowa29 ай бұрын
Dzień dobry, czy ten film nie zaprzecza trochę materialowi sprzed paru lat gdzie do jałowego podłoża dodany został florowit lub pomarańczowy kristslon? Mam maleńką rozsadę prowadzoną na podlozu torf+piasek+perlit podlewaną pomaranczowym kristalonem 1,5g/l. Czy warto dodać zółtego kristslona i jesli tak to w jakiej ilości? Będę wdzięczna za podpowedź. I w ogle dziekuję za Pana pracę na tym kanale. Na prawde dużo sie nauczyłam. Uwielbiam te filmy ❤
@ogrodniknewstv9 ай бұрын
Trochę dużo 1.5 g na malutką rozsadę pomarańczowego.
@bazylowa29 ай бұрын
@@ogrodniknewstv to w takim razie jak dobrać im proporcje. Czy może zamienić na żółty?
@sotiss82 Жыл бұрын
Hej. Mam zeszyt, w którym robię notatki z twoich filmików i już mi stron czasami brakuje. Krótkie pytanie, po wysianiu i przepikowaniu pomidorów w podłożu do wysiewu Aura (Hollas) + 10l perlitu na 50l ziemi, doniczki 10x10x12cm wys. kiedy, jakim nawozem i po czym poznać że trzeba, dożywić sadzonki? Pozdrawiam
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Przy tak dużych doniczkach to dokarmianie około po 30 dniu po pikowaniu rozsady
@marekciesielski3472 Жыл бұрын
A jeszcze gdzie można ten nawóz kupić ?, bo mam tyle rozsad, że już nie mam gdzie nogi postawić w domu, a rozsady tak niechętnie rosną, chodzi mi tu o pomidory. Chyba mam niewłaściwą ziemię pod rozsady, To Kronen do warzyw na rozsady. Pozdrawiam Kasia
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Jedną z główniejszych przyczyn stojących, nie rosnących rozsad jest za bogate podłoże. Jeśli brakuje nawozu roślina rośnie ale blada, chwiejna i nawet ma sporo nie uszkodzonych korzeni. Przy bogatym podłożu korzeni będzie dużo mniej.
@tofumax1 Жыл бұрын
Obi nawóz agro ukorzeniający za 11 zł kupiłem wczoraj 250g
@pawekaminski2278 Жыл бұрын
Jest pan znakomity w tym, co pan robi. Mam pytanko. W tym roku po raz pierwszy będę zajmował się uprawą pomidora. Moje sadzonki mają lekkie fioletowe przebarwienia na liściach pod spodem. Czy to już niedobór fosforu, czy to naturalne? Sadzonki mają po jednej parze liści właściwych.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Nie jest to normalne ale na tym etapie zdarza się. Daj im ciepła, słońca i jak po kilku dniach nie będzie poprawy to dokarmić fosforem.,
@qiubick Жыл бұрын
Ładny kolor i rozkrzewienie, anwet tych podlewanych samą wodą. Czy sadzonki trzymałeś w growbox'e?
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
W growboxie nie uzyskasz zdrowej rozsady, zawsze będą miały niedobory. Doświetlam ale nie naświetlam bo diodami nie da rady dostarczyć wszystkich długości promieniowania widzialnego i niewidzialnego.
@qiubick Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv Widziałem Twój film o doświetlaniu, praktyczny i pouczający ale u siebie póki co zdany jestem na zachodnie okna na parterze w bloku. Pomidory wysiane po 15 marca wyglądają w miarę dobrze, ale nie aż tak jak Twoje, może to też kwestia podłoża, dlatego za rok wyprobuje to do wysiewu marki Hollas
@p.j2390 Жыл бұрын
Czesc
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Hej.
@Mam_fiola8 ай бұрын
Gdzieś kiedyś wyczytałem, że podczas ukorzeniania roślin warto takie rośliny opryskiwać/podlewać nawozem fosforowym. Możesz to potwierdzić?
@ogrodniknewstv8 ай бұрын
Ukorzeniacze te takie zwykłe tanie to w sumie nawóz fosforowy.
@paweszczepanowski5813 Жыл бұрын
Co myslisz o tym zeby zasilic dolistnie rozsade nawozem fosforowym? Zaczalem ja dzis wystawiac na balkon. Posiadam "FOSTAR".
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Ja przy hartowaniu nie zasilam niczym.
@rover2204 Жыл бұрын
Hej Majster:) co ile dni podlewać rozsadę taką pożywka bo nie powiedziałeś :) Pozdro:)
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Powiedziałem, dwa razy podlałem. Tylko weź pod uwagę, że to była ziemia wzbogacona nawozem a nie jałowy torf.
@rover2204 Жыл бұрын
Ok dziex
@grzegorzsz.6162 Жыл бұрын
Hej Robson , czy taką pozycję stosujemy do wszystkich odmian pomidorów? Chodzi mi o odmiany o liściach ziemniaczanych , wegetatywnych oraz generatywnych. Czy jest sens podlania ta pożywką roślin posadzonych w szklarni nieogrzewanej czy temperstura zblokuje fosfor i nic z tego nie będzie? Część pomidorów już przerzuciłem do szklarni i słabo rosną .
@grzegorzsz.6162 Жыл бұрын
Dodam jeszcze że gleba gliniasta której nie badałem , pH 7 z tym że rozrzucilem worek torfu kwaśnego i dodałem obornika granulowanego ( w komentarzach przeczytałem dopiero że jesteś jego przeciwnikiem) , ziemia wcześniej nie uprawiana , rosły na niej świerki.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Jak zimne podłoże i temperatura niska w nocy to pomidorom nic nie pomoże. Nagrzane masz podłoże chociaż do 12 stopni?
@grzegorzsz.6162 Жыл бұрын
Myślę że ziemia już się powinna nagrzać bo szklarnia miesiąc stoi i nieraz temperatura w niej przekraczała 35 stopni jeszcze jak pomidorów nie posadziłem , ale konkretnie nie jestem w stanie powiedzieć bo wyjechałem i żona mi dogląda tylko co się dzieje ale bez większego zapału niestety.
@waltanmari7135 Жыл бұрын
Ja podlewam od dołu, aż gleba przesiąka do góry. Góra sucha, dół mokry i korzenie rozrastają się do dołu.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
To jest nieprawidłowy system korzeniowy. Zaniechaj tych praktyk. Jak mi nie wierzysz to zapytaj kogoś co się naprawdę zna.
@waltanmari7135 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv Ok, dzięki za radę, bo bym dalej tak robił. A czy jest sens wogóle podlewać od dołu, tak aż przesiąknie do samej góry? Bo jak podlewam od góry, to zawsze mi się wydaje, że woda ucieka gdzieś porami i bokiem doniczki na dno.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
@@waltanmari7135 Podłoże torfowe brzydko przesycha i nie wolno dopuszczać do takiego momentu, że się skurczy bo ciężko wodę przyjmuje. Jak tak się stanie to podlej delikatnie samą górę i odczekaj trochę aż podlejesz odpowiednią dawką wody.
@kiaretta Жыл бұрын
Witam , jak ma się sprawa z nową odmianą ogórka ( mix z cukinią)?? Można kupić nasionka? Pozdrawiam cieplutko
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
W następnych pokoleniach nie powtórzyły już cech.
@kiaretta Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv szkoda , taka odmiana mogłaby być kapitalna... pozdrawiam i gratuluję ogromu wiedzy
@jacek5639 Жыл бұрын
A jak sie ma do tego kristanol czerwony ? Ja mam właśnie tylko taki.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Dobry jest na drugim etapie robienia rozsady jak trzeba azotu na rozbudowujący się krzak pomidora. W tym czasie trzeba sporo azotu NO3, szybko działającego a w czerwonym jest go sporo.
@GrzegorzDuszenko11 ай бұрын
Witam serdecznie posiadam koncentrat nawozowy do pomidorow NPK 4-3-8 czy nadaje sie pod warzywa jak tak to w jakiej dawce na 1 litr dziekuje pozdrawiam
@ogrodniknewstv11 ай бұрын
Mogło by być trochę więcej fosforu i nie napisałeś jaki jest azot w tym nawozie. 3ml na litr wody podlewać.
@GrzegorzDuszenko11 ай бұрын
troche etykieta nie czytelna ale cos wyczytalem azot amidowy 2procent azot amonowy 1 i azotanowy 1 procent dziekuje za informacje
@radekandrzejewski1934 Жыл бұрын
Witam mam problem z rosadą pomidora chodzi o niedobór fosforu sadzonki są fioletowe przyczyną chyba jest doswietlanie tanimi ledami, czy możesz coś poradzić w tym temacie?
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Jak naświetlasz tylko i nie ma światła słonecznego to będą fioletowe po tych tanich ledach. Na słońce i ciepłe miejsce.
@radekandrzejewski1934 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv Naświetlane były ledami i swiatło słoneczne pierwszy raz mam taki problem bo pierwszy raz naświetlałem ledami,ale nawet Aurjia fioletowa nie są bardzo fioletowe a są i dodatkowe dolne liście zapychają ledy tanie to zły pomysł.Lepiej zeby się ciut wyciągnęły z braku swiatła niż doświetlać a puzniej jest duży problem.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
@@radekandrzejewski1934 Pewnie badziew kupiłeś, ja nie mam też fachowych ale jak nastawię odpowiednią wysokość i natężenie w luxach i jak doświetlam kilka dni to widać ogromną różnicę na plus.
@radekandrzejewski1934 Жыл бұрын
Pewnie badziew tani co niektórzy w necie chwalili to się skusiłem bo konkretne lampy kosztują, efekt jest dobry rosły super do pewnego momentu po jakimś czasie zaczol sie problem z fosforem, a co do zwrotu to po miesiącu były gotowe do gruntu ładne grube nie wyciągnięte ale od pikowania zauwazyłem braki fosforu , myslałem ze powodem jest zbyt zimna ziemia , z jedych z filmów wspomniałeś o tanich lekach wiec pomyslałem ze to jest problem przez to swiatło.Od lat mam pomidory i robie rosade sam nigdy takich niedoborów nie było na etapie rosady ,wiec ledy zrobiły robote.Chciałem zrobić lampy takie jak Twoje nigdzie nie mogłem kupic takiego tranformatora takiego jak prezentowałeś w filmie.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
@@radekandrzejewski1934 Kup zasilacz impulsowy z regulowany prądowo-napięciowo.
@mirosawm5568 Жыл бұрын
👍👍👍👍
@wiesawasluzek6726 Жыл бұрын
Witam a jak często podlewać te sadzonki nawozem
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
To zależy w jakim podłożu rośnie, jak w miarę bogatym to raz max 2, jak podłoże jałowe to co tydzień zależnie od stanu siewek.
@elzbietaziabkowska5365 Жыл бұрын
A jakby zastosować mikoryzę na wzrost korzeni?
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Mikoryza jest raczej na zasiedlenie korzeni aby grzyb w symbiozie z korzeniami powiększał pole działania. Pomidor jest rośliną jednoroczną a grzyby symbiotyczne zasiedlają krzewy, drzewa wieloletnie. Znasz jakąś mikoryzę do pomidora, która jest udokumentowana naukowo, że określony grzyb zasiedla korzenie pomidora i tworzy owocną współpracę?
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Poczytaj przykładowo o grzybach Trichoderma, które występują naturalnie w glebie i chronią rośliny przed chorobami. Kupna mikroyza może mieć np. ten rodzaj grzybów i nie ma sensu przepłacać jak masz już je w glebie.
@elzbietaziabkowska5365 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv Pewnie masz rację. Nie zagłębiałam się w tych tematach.. Kupuję biohumus, mam probiotyk z mikoryzą. Kupiłam też Poliversum, ale to inna bajka. Podczas przesadzania zauważyłam,że sadzonki mają zwykle ładne korzenie, ale zdarzyły się i takie, którym dopiero rosły.. Właśnie ja używam ziemi z kompostownika z przekompostowanym obornikiem. Pierwsze sadzonki przesadziłamdo mieszanej ziemi z kompostową i brakowało azotu, więc przesadziłam dodając koński nawóz, ale sprzed 11 lat może.. Koński nawóz zawiera 21% potasu i azotu, więc zły nie jest. Poza tym wiosną do kwitnienia można użyć gnojówki z pokrzyw. Potemm mam zamiar robić ją z żywokostu, mniszka, czarnego bzu ,czy skrzypu. Dodam i z bananów. W mojej ziemi brakuje potasu, to wiem. Azotu jest nadmiar. Jednak dla pomidorów robię specjalne podłoże. Pozdrawiam.
@Andi030592 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv Grzyby to chyba pod borówke bardziej sie podaje a nie pomidory? Juz nie bede śmiecić w komentarzach, zrobisz filmik o nawożeniu popiołem? Jakąś analize, czy to ma sens itp?
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
@@elzbietaziabkowska5365 W Polsce do upraw warzyw do bezpośredniego spożycia jest zakaz stosowania gnojówek pod groźbą kryminału, więc dla swojego zdrowia odpuść sobie te bakterie gnilne, które wprowadzisz do organizmu. Same w sobie są zapalnikiem chorób a ich metabolizmy są bardzo rakotwórcze.
@apneapoczta6012 Жыл бұрын
Pytanko czy taka sama pożywka z żółtego może być do zasilania sałaty i będzie zdrowo (?).
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Sałata kumuluje azotany i czy dasz jej azotu z kristalonu czy z kompostu to będzie nie zdrowo. Jak jest mało światła na wiosnę/jesień sałata będzie kumulowała w sobie azotany w bardzo dużym nadmiarze,
@apneapoczta6012 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstvDziękuję. Serdeczności. Cieszy mnie bardzo że mogę chodzić do Twojej szkoły.
@wiesawasluzek6726 Жыл бұрын
Podłoże to ziemia do pikowania ale podejrzewam że już zjadły wszystko bo to są małe doniczki
@romanw978 Жыл бұрын
Czy tą pożywką można też zasilić sadzonki ogórków ?
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Pewnie.
@grzegorz4484 Жыл бұрын
ja uprawiam w perlicie z kristalonem żółtym, coś musiałem zepsuć przy ph pożywki, bo zrobiły się fioletowe liście i łodygi, ale wraca powoli do normy, nie wiem czy powinienem zrobic oprysk interwencyjny tym kristalonem, ale juz nawoziłem dwa razy, drugim razem pilnowałem ph pożywki było blisko 6 po zakwaszeniu octem.
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
Uprawiasz w czystym perlicie?
@grzegorz4484 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv tak
@ogrodniknewstv Жыл бұрын
@@grzegorz4484 Ziemia potrzebna, bakterie, grzyby mineralizujące, kwasy humusowe buforujące. Do samego perlitu trzeba podawać specjalistyczną pożywkę jak do mat z wełny.
@grzegorz4484 Жыл бұрын
@@ogrodniknewstv póki co rosną, wysadzę je później częściowo do gruntu i donic z odkwaszonym torfem i perlitem. Podłoże z perlitu ma zaletę taką, że masz gwarancję , że nie ma patogenów w podłożu bo jest jałowy. Doniczki są lekkie i trzeba uważać by nie przewrócić niechcący.
@grzegorz4484 Жыл бұрын
generalnie polecam forum oaza, tam więcej można się dowiedzieć, stamtąd czerpie wiedzę, dokładniej to od jednego z użytkowników.