Dlouhé roky se lidé zajímají o perfektní dietu a recept na dlouhověkost, pro které se vědci i běžní lidé s nadějí v očích stále častěji obracejí na tzv. Modré zóny (BLUE ZONES), což je dneska už pět oblastí na světě (všechny si je probereme), kde se lidé dožívají nejen nejvyšší věku oproti běžné populace, ale těší se tam nevídaně dobrému zdraví. Podcast přitom otevře palčivé téma toho, že nejde zdraví tamních lidí posuzovat na základě jejich stravování vytrženého z kontextu. Ukážeme si přitom integrální pohled na to, co dělá modré zóny tak zdravými, kdy jde hlavně o kontext prostředí a od něj odvozené stravy. Stejně jako si ukážeme na neoprávněná tvrzení, že se tam lidé stravují z 90% a více jen rostlinnou stravou. Ve druhé části se budeme bavit už o samotné Krétě a proč je to pro mě nejlepší místo na celkovou optimalizaci. Povím Vám svůj příběh s ní, který se začal psát před pěti lety, ale hlavně se podíváme tamní prostředí, stravování a kvalitu potravin. A co vše si od Kréťanů můžeme vzít k srdci a aplikovat i u nás. A famózní informační jízdu pak ukončíme ve třetí části vyprávěním o Krétském olivovém oleji a červeném vínu. Obecně přitom zjistíte, v jaké kvalitě a podobě je kupovat, aby měli nálepku "performance" a obsahovali co nejvíce vitálních superlátek. Pamatujte: Zdroj a kvalita tvoří obsah!
@JirkaPech Жыл бұрын
Doporučoval bych se na ten dokument podívat... :) protože to dávají do kontextu - ano je tam to, že jedí tak a tak.. ale vedle toho rovnou říká - mají tady komunitu, kde se podporují, mají tady dost pohybu protože chodí pěšky do kopců atd., nestresují se a jsou hodně venku atd.. :) Takže to není jenom o jídle :).
@Performancelifestyle Жыл бұрын
Ahoj, mrknul jsem zatím na 3. díl a je to moc pěkně udělaný dokument, ale to co mám na mysli je něco jiného, než že tam zmiňují ty faktory, které říkáš. A to je právě působení přírody, lokace a čistota prostředí, která teprve v kombinaci s kvalitními celistvými potravinami pohybem atd. dává smysl. Nicméně ta první část podcastu není proti tomu dokumentu na Netflixu, ale obecně o informacích, které se o modrých zónách a jejích dietách už dlouhé roky trochu nešikovně "prodávají" lidem bez kontextu, který ano není běžně znám. Vycházel jsem tak primárně např. z těchto stránek (odkud jsou ve videu screeny textů): www.bluezones.com/recipes/food-guidelines/ které na jedné straně obsahují úplně vymyšlenou výživovou pyramidu a tvrzení o 95% rostlinné stravě a na druhé stojí na prodávání a businessu kolem blue zones diet, produktů atd.
@holdsun Жыл бұрын
Mal by si ten dokument pozriet skor ako ho budes sudit, aby si nebol ty ten kto hlasa o niecom co nepozna..
@Performancelifestyle Жыл бұрын
Ahoj, podíval jsem se zatím na třetí díl (ikarya, nicoya) a je to moc pěkně udělaný dokument (viz komentář u kolegy vedle tady). Kdy stejně tak uvádím i tady, že podcast není proti dokumentu ale obecně k infu, které nejen vytrhává z kontextu stravování od působení prostředí a sezóny (viz podcast), ale navíc vytváří smyšlené "guidelines" jak se stravovat podle modrých zón a pro dlouhověkost (www.bluezones.com/recipes/food-guidelines/), které jsou součástí zmíněné "propagandy" rostlinné stravy, což může způsobovat problémy zmíněné v podcastu (jako je pak narušení ekosystému, nadužívání umělých hnojiv a pesticidů, vytváření GMO rostlinných potravin, a to v rámci kontextu tlačení rostlinné stravy pro všechny bez důraz na kvalitu a sezónnost). Dobrým příkladem je kukuřice v závěru třetího dílu toho seriálu, kdy je dávána v kombinaci s dalšími 2 potravinami jako lepší varianta masa a vajec protože obsahuje stejné spektrum aminokyselin (a méně nasycených tuků a cholesterolu - které paradoxně potřebujeme). Tam se jedná o ukázkové vytržení z kontextu jejich genotypu, sezóny a prostředí, a toho, co produkují. Plus jsou ty jejich potraviny v podstatě v organické kvalitě, a ještě tu kukuřici upravují speciálně tím popelem a namáčením, a dělají z ní kaši (= eliminace antinutrientů a vyšší dostupnost živin). Tzn. něco úplně jiného, než když člověk v zimě u nás začne valit kvanta průmyslově pěstované kukuřice a vynechá maso ve snaze napodobit "stravování modrých zón", prezentované v dokumentu. Možná to nebylo konkrétně v něm myšleno špatně, ale neznamená to, že je to dobře.
@holdsun Жыл бұрын
@@Performancelifestyle Teraz sa môže viac sledovateľov posunúť - pekné dopnenie od teba, aj že si sa pozrel. Podľa mňa žiadny dokument neukáže všetko, tak ako žiadny človek všetko neobsiahne. Preto: keď je žiak pripravený, učiteľ sa nájde a keď je žiak pripravený, učenie ho "nájde". Takže by som to zhrnul: učiť neznamená súdiť. Nech sa darí!