Niemcy chcieli podbić ZSSR nie dysponując lokomotywą która by byla odporna na mróz. Przed wojną uznali ze parowóz BR 50 zostnie koniem roboczym ich logistyki. Zaprojektowano wiec BR 50 ük z wieloma uproszczeniami konstrukcji aby można go bylo produkować masowo. W dodatku zadbano o ograniczenie ilości potrzebnych materiałów strategicznych jak miedź. Na przykład zrezygnowano z miedzianej skrzyni ogniowej. W 1939 wszyskie wagony towarowe byly już produkowane wedlug uproszczonej dokumtacji wojennej. W ZSSR okazało sie że BR 50 ük nie wytrzymuje Rosyjskich mrozów. Sytuację ratowały zdobyczne Polskie parowozy Ty 23. Mieli ich niewiele gdyz większość ich cześć przejął ZSSR. Zaprojektował je Wacław Marian Łopuszański w Berlinie, wiec mieli jego dokumtacje techniczną. Projekt powstal w Berlinie bo bardzo zdolny i doświadczony konstruktor nie może zaprojektować lokomotywy sam. Potrzebuje biura konstrukcyjnego a w 1923 w Polsce takiego jeszcze nie bylo. Wacław Łopuszański zanim wrócił do Polski po odzyskaniu niepodległości projektował parowozy dla kolei Rosyjskich. To właśnie On zaprojektował w 1909 parowóz serii E koń roboczy Soweckiej kolei i logistyki. Był produkowany masowo aż do 1957 roku z przerwą na drugą wojnę światową. Gdy go zabrało sowieci kolejny parowóz towarowy FD zaprojektowali dopiero w 1931 roku. Cechą charakterystyczną Ty 23 jest również to ze ma zestawy kołowe które szybko można dostosować do jazdy po torze szerokim i zwykłym. Wiec dla logistyków Ty 23 byl bardzo cenny. Był bardzo udany bo łączył to co najlepsze z Rosyjskich i Niemieckich lokomotyw. W 1942 Niemcy zaczeli masową produkcję BR 52 odpornego na mróz prowozu wojennego. Z rozwiązaniami wprost z Ty 23 i Rosyjskich parowozów serii E.
@murano1545 Жыл бұрын
Szacunek za tak interesujący i merytoryczny komentarz.
@wilczypazur8911 ай бұрын
Dzięki za wyczerpujący komentarz, z przyjemnością się to czyta, oby jak najwięcej ludzi z wiedzą taka jak Twoja wypowiadało się w komentarzach
@piotrbabkiewicz381211 ай бұрын
@@73Zouave Br 52 oparta była głównie o Br 50 ük. Tam gdzie trzeba było zmienić konstkcję zmieniono ją wykorzystując wiedzę o Polskim parowozie. Wszystkie parowozy w Niemczech produkowano według dokumentacji wojennej. Na przykład Nr 44 ük i Br 86 ük. Wiele z tych parowozów w czasie wojny zbudowano w okupowanej Polsce.
@dawidek13138 ай бұрын
Masz racje kolego
@grzegorzkolman1212 Жыл бұрын
Na początku myślałem, że zostanie przemielony znowu tem sam temat już wiele razy powtarzany. A tu naprawdę świetny materiał ukazujący inne oblicze wojny. Poszerzający horyzonty. Dziękuję świetna robota 👍
@rzeznik7561 Жыл бұрын
Klasa, ten kanał to najlepsze co mnie spotkało na KZbin.
@arthurian17824 ай бұрын
TEN PODCAST DAJE WIELKĄ WIEDZĘ W TEMACIE FRONTU WSCHODNIEGO. Z ZACIEKAWIENIEM WIELKIM SŁUCHAM PANA NORBERTA.
@wulkan236 Жыл бұрын
Lektura obowiązkowa na każdej akademii wojskowej. Ministrowie wojska przed objęciem stanowiska powinni być odpytywani ze znajomości tych zagadnień. Chapeau bas za spojrzenie na sprawę!
@carlos777k Жыл бұрын
Szacunek drodzy panowie. Świetnie ukazujecie jak wielką i wszechstronną wiedzą trzeba dysponować oraz zdolnymi ludźmi ,aby prowadzić wojnę i ją wygrać. Dziękuję za świetnie prowadzone programy.Pozdrawiam.
@krystian_jabkowski Жыл бұрын
Swietny Podcast! 😉 Może odcinek o: - Festung Posen - Armia Poznań - 7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich Pozdrawiam serdecznie!👌
@aleksanderskirzynski3857 Жыл бұрын
Logistyka, logistyka i jeszcze raz logistyka. Dzięki za kolejny świetny materiał.
@michalskrzypek7588 Жыл бұрын
Noooo... Panowie! Nie znam francuskiego ani trochę, więc powiem :"Szapo ba!". Jak zobaczyłem tytuł, to się zdziwiłem, że znowu będzie to samo, co niedawno już było. A tu takie zaskoczenie! Gdybyście kilka dni temu nie wrzucili szorta, to w życiu bym się nie domyślił o co może chodzić. Świetna robota! Dziękuję.
@sebastianglizia1108 Жыл бұрын
Nie wiem czy padnie logistyka, ale na pewno padnie wojna to system i masz racje Kamilu
@grzegorzef991 Жыл бұрын
Do słów kluczowych należy dodać "spracował"
@tomkoztorunca605911 ай бұрын
I to jest świetna puenta tego odcinka 😆
@dworzec2012 Жыл бұрын
Jak dla mnie to jeden z najlepszych odcinków. Dziękuję Panowie!
@SP4XQS11 ай бұрын
W końcu porządny merytoryczny podcast o II wojnie światowej oparty do dane źródłowe, ilości , tabele, analizy systemowe a nie jakieś słodkie egzaltowane pierdy dla pryszczatych koniobijców. Pierwszy taki kanał na polskim KZbin. Na angielsko i rosyjskojęzycznym już takie materiały są, ale pierwszy raz się spotykam z czymś takim po polsku.
@marcinbryja133 Жыл бұрын
Niemieckie Koleje w tym czasie, to były Deutsche Reichsbahn Gesellschaft - DRG. Myślałem, że przejęzyczenie P. Norberta, ale jednak pojawia się w podcaście ze trzy razy DRB. Nie było czegoś takiego Pewnie z rozpędu zbitka z dzisiejszą nazwą Deutsche Bahn. Drobiazg, ale dla porządku chyba warto dodać.
@marcinbryja133 Жыл бұрын
Jakoś mi to nie dawało spokoju, że Norbert się tak "palnął" i sprawdziłem dokładnie. Po upaństwowieniu całości kolei w 1937 roku stały się po prostu "kolejami narodowymi" - Deutsche Reichsbahn i wtedy zaczęto stosować skrót DR, albo właśnie DRB. Więc Norbert ma rację 👍 Do 1937 było to DRG, a potem jest uprawnione używanie skrótu i DR i DRB. No, a potem już podział na wschodnie DR i zachodnie DB i tak dalej...
@kubalesniak8395 Жыл бұрын
Chyba najbardziej intrygujacy odcinek, dzieki bardzo.
@natanmysli4825 Жыл бұрын
Propos podkładów kolejowych przypomina mi się Leon Kunicki vel Kunik z "Kariery Nikodema Dyzmy".
@jerzyrojek672211 ай бұрын
Tak się robi biznesy nad Wisłą !
@zbigniewgrzesiak7131 Жыл бұрын
Jak zawsze rewelacja. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki
@przemysawtulwin6535 Жыл бұрын
Swietny materiał 💪 Uwielbiam takie szczegółowe podejście do analizy wojny a nie po łepkach. Dziadek mróz Silny opór rosjan Logistyka Dziękujemy za materiał ☺️
@screwremover6239 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe. O aspekcie kolejowym w operacji Barbarossa dotąd niewiele wiedziałem, myślałem że problem sprowadzał się przed wszystkim do szerokości torów.
@krzysztofgrzybowski1793 Жыл бұрын
Wszyscy co czytają ten komentarz miłego poniedziałku WIERNI WIDZOWIE !!!! ELO 👊👍
@wiktorberski9272 Жыл бұрын
Arcyciekawy odcinek. Przez większość swojego życia mieszkałem właśnie w pobliżu torów kolejowych zbudowanych na potrzeby w wojny z ZSRR. Zresztą cały Dworzec Kraków - Płaszów stanowił zaplecze tego frontu.
@grzesiekszewczuk1741Ай бұрын
Kolejny fachowo zrobiony podkast. Dzięki
@alistairbolkowski701 Жыл бұрын
Kupiłem wczoraj książkę waszą, dzięki za waszą pracę jest fantastyczna ❤❤
@Parsival509 Жыл бұрын
To może nagracie o stosunkach Japońsko-Sowieckich, konfliktach granicznych i potencjalnej wojnie Japońsko-Sowieckiej w latach 30-40. Moim zdaniem mógłby to być ciekawy temat.
@alexandramacedonska9617 Жыл бұрын
Dzień dobry. Witam wszystkich i życzę miłego dnia, bo dobrze się już zaczął. Podcast Wojenne Historie robi dzień ❤
@michin424w7 Жыл бұрын
Zgaduję, że logistyka😂
@TomsonDesign. Жыл бұрын
Tak jak ktoś mówił logistyka w wojsku jest nieznacząca ale wojsko bez logistyki jest tragedia coś tego typu
@adamj6249 Жыл бұрын
@@TomsonDesign. Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko inne bez logistyki jest niczym :)
@KonradSchneider-iv8or Жыл бұрын
Bo wojna to system drogi Kamilu😂😂😑
@TomsonDesign. Жыл бұрын
@@adamj6249 dokładnie
@carrygun_ Жыл бұрын
Tory były złe.
@marekgowacz5172 Жыл бұрын
Uwielbiam... najlepszy podcast po prostu 😊
@HimminbrjotirАй бұрын
Fantastyczny materiał! 😊
@Kazad224 ай бұрын
Uwielbiam ten podcast, dzisiaj poczułem się wyedukowany w kwestii logistyki i infrastruktury kolejowej. Juz teraz inaczej będę widział te wszystkie batalie 2 wojny światowej. Pozdrawiam. No i nie zapomnijmy, wojna to system. 😅😊😂
@geo-polityko-historia3561 Жыл бұрын
Codziennie jeżdżę do roboty w okolicach Monachium i uważam, że dziś też szefem S-Bahnów powinno zająć się Gestapo.
@anmik1928 Жыл бұрын
Czyli taki sam bajzel jak wszędzie?
@MagnusGr Жыл бұрын
Niestety wymarli już w Ameryce Południowej 😉
@Rezoner88 Жыл бұрын
Setki godzin przesłuchane w tym temacie, ale kolejne setki mogę słuchać dalej. Pozdrawiam prowadzących kanał :)
@pawlakgeo Жыл бұрын
Je Joł, komentarz będzie humorystyczny, zanim jeszcze zacznę oglądać odpowiadam na pytanie tytułowe odcinka : Logistyka i zaplecze produkcyjne . Jest to w sumie odpowiedź na większość pytań związanych z przegranymi w II wu eś.
@marlenakranc1279 Жыл бұрын
Po prostu Wehrmacht nie był przygotowany na prowadzenie wojny w takiej odległości. Dodatkowo wróg przytomnie stosował taktykę spalonej ziemi. Wiadomo że Niemcy nie byliby wstanie podbić ZSRR aż do Uralu w 1941. Ale Niemcy obok taboru kolejowego korzystali też z koni co obala mit o mechanizacji, konie nie raz ratowały Wehrmacht z opresji. Te czynniki spowodowały to że zamiast kampanii jak we Francji w roku 1940 , wojna przekształciła się w wojnę na wyniszczenie. Zróbcie film o powstaniu praskim lub paryskim?
@pawciu_jankowski338 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy, interesujący odcinek. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@robertgdansk5 ай бұрын
Mega fascynujące. Robicie świetną robotę 😊
@Pawel_Wawoczny3 ай бұрын
Te liczby robią ogromne wrażenie. Jaka to była machina 🤯 na szczęście miała cały świat przeciwko 😃
@bartekbartek347411 ай бұрын
Dziękuję za takie filmy, bo dzięki temu oszczędziłem sobie czytanie mnóstwa "nudnych" książek 😉
@radosawponka3362 Жыл бұрын
Jak zawsze świetny materiał 👍Dziękuję
@marcinzak88058 ай бұрын
Czyli tory były złe i podwozia też były złe...
@maciekjakucki8144 Жыл бұрын
Jeszcze nie przesłuchałem, ale przyczyną był pewnie niewydolny SYSTEM 😅
@seba5369 Жыл бұрын
dzięki, kolejny wartościowy materiał
@Megg77 Жыл бұрын
Świetnie się słuchało 💪👍
@Europemyhome10 ай бұрын
Podziwiam zasób wiedzy
@Kris1dark Жыл бұрын
Uderzający kontrast: 22 czerwca 1941 na wschodzie niemieckie wojska kolejowe 40 tys ludzi a w tym samym czasie w Niemczech wiele milionów rezerwistów zapijało nudę. 😊 W jakimś odcinku wymienialiście miliony zmobilizowanych, ile i kiedy, więc mi się przypomniało. A stali na szyny miał sporo w podbitych krajach, mógł choćby kazać rozebrać wieżę Eiffla i połowę francuskich torów. 😉 Na szczęście dla reszty świata Hitler nie o wszystkim pamiętał, a przypominał sobie jak ręka była już głęboko w moczu w nocniku. 😁
@adamj6249 Жыл бұрын
Wiesz, ci rezerwiści musieli też być wyszkoleni, a szkolenie w Wehrmachcie raczej nie wyglądało jak typowa zeta. Guy Sajer w Zapomnianym Żołnierzu o tym sporo pisze, gdzie jak mi utkwiło w pamięci jednym z ćwiczeń plutonu czy tam kompanii było wykopanie okopu w jakieś kilka minut i schowanie w nim po czym na tenże okop wjeżdżał czołg i rył go gąsienicami. Wojska kolejowe na pewno musiały być dodatkowo przeszkolone bardzo specjalistycznie.
@Kris1dark Жыл бұрын
@@adamj6249 Na pewno. I na pewno i był czas przed barbarossą i byli fachowcy wśród podbitych narodów, choćby w Polsce na kolei pracowało przed wojną sporo ludzi. Ale i we Francji i w Holandii i nawet w Danii mógł ich znaleźć. Hitler mógł też opóźnić wymordowanie pierwszego miliona Żydów i ich wykorzystać do tej pracy. Nienawiść do nich uczyniła z niego ignoranta, tak to wygląda. 🤔😉
@DotepenecPL Жыл бұрын
Szyny były złe, a podwozie... też było złe.
@quuler1980 Жыл бұрын
Świetny odcinek, trzymacie poziom 👍👍👍
@bzielinski Жыл бұрын
15:45 - Pan Bączyk świetnie rozprawia się z tezą Piotra Zychowicza postawioną w książce "Pakt Ribentrop-Beck" jakoby Polacy mogliby u boku Niemców walczyć z Związkiem Radzieckim. Świetny odcinek, jak zwykle.
@Amrod97 Жыл бұрын
@@janmos5178Akurat wtedy wygrać jak najbardziej by mogli. Front zacząłby się 300km bardziej na wschód. W normalny warunkach przebycie tej odległosci zajęło Niemcom 1,5 miesiąca. Zdobytoby Moskwę co zamroziłoby znaczną część radzieckiej logistyki i prawdopodobnie skończyłoby się kontrrewolucją na którą szansa była wysoka. ZSRR by się po prostu rozpadło.
@kw9325 Жыл бұрын
@@Amrod97Oczywiście. Plus milion bitnych żolnierzy. Jeśli byśmy zaatakowali wczesną wiosną 39 roku, to pozbylibyśmy się tej czerwonej zarazy raz na zawsze, w dodatku już do października.
@kw9325 Жыл бұрын
@bzielinski Zychowicz wie, że dzwonią, ale nie wie w którym kościele. Powtarza jedynie nieudolnie za Ś.P. prof Wieczorkiewiczem, który niejako został wyklęty w środowisku za te tezy. Niesłusznie.
@MAP1-234 Жыл бұрын
@@Amrod97 Do Stalingradu Niemcy nawet weszli, ba w pewnym momencie nawet kontrolowali ok. 90% miasta a i tak ponieśli klęskę . A ty oczywiście zakładasz ,ze jakby doszli do Moskwy, to z automatu by stolice ZSRRR zajęli.
@wiedmolol5284 Жыл бұрын
Z czym się rozprawia? XD Rzucił jakimś bon motem.
@ChristophorosSokrates Жыл бұрын
,,Wojna to system " te zdanie stało się już sztandarowym hasłem podcastu Wojenne Historie i chyba też historyka Norberta Bączyka .Zresztą całkim słusznie
@sierratango3015 Жыл бұрын
🎉swietny odcinek
@ireneuszpapa8612 Жыл бұрын
Taktyczne Dzięki za materiał Wielki! dzięki dzięki dzięki Panowie!
@MrCoolpe Жыл бұрын
Dziękuję, pozdrawiam :-)
@marcingorczynski5212 Жыл бұрын
Super sie słucha! Pozdrawiam 😊
@grzegorzwroblewski53254 ай бұрын
Myślę, że to bardzo dobrze i zawodowo opracowany materiał
@MrSelethen10 ай бұрын
Bardzo ciekawe, pierwszy raz sie o tym dowiaduje, a ma to wielki sens... Przeciez to nie jest jakis wielki problem wyprodukowac odziez dla zolnierzy, ale usprawnic logostyke to juz latwo nie jest
@donzielo7785 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek ❤
@wacwar9201 Жыл бұрын
Jaki wysiłek? Dzięki grabieży i pracy niewolniczej👍👍👍
@rafamajchrzak4157 Жыл бұрын
Uuu po 5 min wyłapałem że nowy odcinek ;)
@przemysawtylkowski89384 ай бұрын
Świetne podcasty😊😊
@wielkopolanin7387 Жыл бұрын
Mądrość Polaków jak szli na wojnę z państwem zakonnym była jednak większa jak dzisiaj. W zimie wielkie łowy i tysiące solonego mięsa do tego zapasy siana i owsa dla koni. Ale i pomyślano moście pontonowym . Dzisiaj fascynują się tak zwani eksperci wojskowi każdym nowym czołgiem za wielkiej kałuży. Nik nie pyta o nowe ciężarówki o możliwości napraw i ilości części zamiennych. Nasi nie umiłowani przywódcy nie równają się mądrością polaków z 15 wieku .
@TerraFungus Жыл бұрын
Dobrze Waść prawisz
@kacperpaluchowski7910 Жыл бұрын
Szkoda, że kilka lat później nie pomyslano i zrobiono "wojne głodową". Absolutnie nie było systemowego podejścia do kampanii 1410, zwyczajnie udało nam się pokonać zakon w walnej bitwie, krzyżaki wyciagneli wnioski i następnym razem się tak nie dali.
@fistinyourface7053 Жыл бұрын
W XV wieku jednak wojny inaczej prowadzono.
@TerraFungus Жыл бұрын
@@fistinyourface7053 Podobno "wojna nigdy się nie zmienia" ;P
@fistinyourface7053 Жыл бұрын
@@TerraFungus niby tak, ale jednak taki przemysłowy, systemowy sposób prowadzenia walki to dopiero ostatnie 200 lat😅
@tylkoprawdajestciekawaii Жыл бұрын
Jeden z niemieckich generałów wysunął taką teorię,że Rosji w nie sposób podbić dopóki wewnątrz nie wybuchnie rewolucja.
@matyjaszmatyszek3206 Жыл бұрын
Niemcy mieli nadzieję że po pierwszych klęskach ACz ulegnie rozprężeniu, pozbawiony wojska reżim upadnie, a w całym państwie zapanuje chaos . M. in. na tym chciejstwie budowali swoją strategię.
@tylkoprawdajestciekawaii Жыл бұрын
@@matyjaszmatyszek3206 No w I wś udało im się rozpęta rewolucję, która Rosję wyłączyła z wojny. Mało to nie wykończyło Francję
@matyjaszmatyszek3206 Жыл бұрын
@@tylkoprawdajestciekawaii I o mało to nie wykończyło samych Niemiec. Jednak w 1941 się przeliczyli.
@tylkoprawdajestciekawaii Жыл бұрын
@@matyjaszmatyszek3206 Na krótki czas im pomogło. Zresztą, mieli nóż na gardle
@emigrant74808 Жыл бұрын
Super temat 👍
@andrzej18ldh Жыл бұрын
Czy można prosić o podcasty trochę dłuższe? Godzinne idealnie pasują w poniedziałek rano na dojazd do pracy i późniejszy powrót 😁
@martinvondee3678 Жыл бұрын
Super odcinek
@olgagaming5544 Жыл бұрын
Ja czytałam taka fajna książkę żołnierza, który był ranny parę razy i jakoś udało mu się wracać do domu przed największymi jadkami. Na początku było dużo o swojej 18-letniej narzeczonej, taki chłopak który starał się to przeżyć. Gdzieś tak gdy trafił do Francji poźniej widać było przemianę w prawdziwego dowódce-żołnierza będącego zjednoczonym z swoimi komratami. Już na froncie w Normandii, no i wśród tych rannych alkohol był baaardzo powszechny... A otarł się też o Stalingrad. I widać było, że niby ta niemiecka machina wojenna działa jak zawsze super sprawnie, ale nagle widać coś zgniłego, dlaczego bronimy się przed aliantami ledwo paroma rzuconymi desperacko rozciągniętymi batalionami. Każdy żołnierz oczywiście bał się SS. Też wiele kontrastu, bo czasem jest wojna, czasem siedzenie w szpitalu... No i miał też okazję żeby zdradzić żonę, bo się po szpitalach czasem młode panny kręciły :D Ale nie zdradził. No i to co zauważyłam, że niby szło łatwo gdy dochodzili do Moskwy, nachodzili słabo zorganizowane jednostki. Ale jednak Rosjanie byli zawzięci i umierało bardzo dużo "lieutants". I widać było wtedy, że cały kwiat tych żołnierzy z Francji i Polski tam polega... Na samym dochodzeniu do Moskwy i mimo że często udawało im się porazić zaskoczonego przeciwnika i posiadając przewagę w powietrzu. Gdzieś tam przeszły czołgi, ale z tyłu ostrzelały ich karabiny maszynowe i coś tam bo się okazało że Rosjanie przepuścili czołgi. W Francji tak nie robiono, broniono się normalnie. No i maszyna była zaprogramowana żeby przeć do przodu do jakiegoś celu, żeby jakoś przetrzymać te rzeźnie ale dojść do celu, odciąć przeciwnika a zły sen się skończy za miesiąc czy dwa.... A tutaj ten cel jakby się oddalał i oddalał i okazało się, że na polach Moskwy nic nie dał bo wzięli udział w wielkiej krwawej bitwie daleko od linii zaopatrzeniewych podczas zimy stulecia...
@olgagaming5544 Жыл бұрын
Bo tak parli do przodu, cel się oddalał i oddalał aż do Moskwy i wyszło, że niemal nic to nie dało bo całe to odcinanie przeciwnika przez pół skończyło się krwawą bitwą w Moskwie.
@seamair_pl Жыл бұрын
Można prosić o tytuł książki?
@olgagaming5544 Жыл бұрын
@@seamair_pl no po Polsku nie ma, ja miałam w jakimś folderze spiraconych książek historycznych z torrenta, ale taki styl raportowania w pamiętniku i krótkich opowieści o poszczególnych dniach sprawiał, że książka była dość czytelna, wiele tych angielskich mi się jakoś "rozmywało" i jakby nie mogłam się skupić na nich, a na tej tak i normalnie wciągnęła jakby po Polsku. No książka oczywiście skierowana do amerykan, a jej tytuł brzmi: A German Odyssey: The Journal of a German Prisoner of War
@olgagaming5544 Жыл бұрын
@@seamair_pl ale chyba niemiecki tytuł to po prostu: German Odyssey... Jakiś Amerykanin napisał, że najciekawsze było po jego schwytaniu przez Amerykan ale jakoś tam stanęłam i nie czytałam dalej, no nwm wojna się skończyła ale muszę dokończyć jego dalsze losy xd A teraz mi się właśnie przypomniało jak była mowa o Barbarossa, bo mi się o tym przypomina jak było wspomniane, że w drodze do Moskwy tylu ich tam naumierało i do tego oficerów, pewnie tych "odważniaków" którzy poświęcali się żeby ofensywa trwała i normalnie by to miało sens gdyby walczyli z mniejszym krajem.
@olgagaming5544 Жыл бұрын
@@seamair_pl No i w jednym review teraz przeczytałam, że później się dziwił każdy że jak to niemiecka armia takich morderstw dokonywała?? My Niemcy, największa europejska cywilizacja, rycerze i bohaterzy? No gdzie, to raczej jacyś Ruscy by tak mordowali! No ale facetowi udało się uratować zranieniem z frontu wschodniego i większość czasu wojny spędził w różnych ciekawych miejscach, szpitalach, osrodkach itp. chyba taki co miał przeżyć, żeby jego wspomnienia ujrzały światło dzienne. Ale to widać po tej pierwszej części też, że raczej taka będzie jego reakcja jak się dowie o tych ludobojstwach, no gdzie ci wielcy ludzie super bohaterzy z high command tacy źli się okazali wszyscy, może przy przypuszczał że może się tam trafić jakiś jeden czy dwóch brutalnych generałów na co Hitler trochę przymknie oko, ale żołnierze mają trzymać nieskazitelną dyscyplinę, a Hitler to ucieleśnienie wszystkich cnót i starożytnych bohaterów xd A że tak wszyscy "naziści" zostali potępieni to napewno będzie dla niego wielki szok. To raczej taka książka "Czystego Wehrmachtu", przynajmniej pierwsza część, ale druga pewnie będzie ciekawa też gdy będzie to wszystko odkrywał.
@murano1545 Жыл бұрын
Rzeczywiście, nie zdawałem sobie sprawy, że Niemcy wyłożyli się na braku systemu kolejowego w Rosji. To zdumiewające, że przed najazdem na Rosję nie przewidzieli problemów wynikających z odwiecznej rosyjskiej taktyki "spalonej ziemi". Kiedyś czytałem, że nawet w okresie zaborów Rosjanie zabraniali budowania murowanych domów, bo ich doktryna wojenna przewidywała, że przed wejściem wrogiej armii trzeba wszystkio co możliwe spalić (zniszczyć).
@MAP1-234 Жыл бұрын
Tyle tylko, ze Rosjanie taktyki "spalonej ziemi" w stosunku do systemu kolejowego raczej nie stosowali.
@kot0472 Жыл бұрын
@@MAP1-234Ale chodzi o to, że rosyjskie tory mają inny rozstaw szyn kolejowych od europejskich.
@MAP1-234 Жыл бұрын
@@kot0472 Co ten rozstaw miał wspólnego z taktyką "spalonej ziemi"?
@kot0472 Жыл бұрын
@@MAP1-234 Że Niemcy nie mieli z jednej strony zaopatrzenia kolejowego, jedynie transport drogowy, gdzie w Rosji sprawa z drogami to była masakra. Z drugiej strony nie mogli w żaden sposób polegać na zasobach i materiałach z zdobytych terenów, tak jak to normalnie jest, bo ich nie było, wszystko spalone.
@murano1545 Жыл бұрын
@@MAP1-234 tzn. że p. Norbert Bączyk opowiada bałwanizmy? Chyba dobrze zrozumiałem, że poza dziadowskimi torowiskami z innym rozstawem, padająca RedArmy rozwalała całą infrastrukturę transportową?
@black_wolf7654 Жыл бұрын
Bardzo interesujący podcast.
@karambamacziajs3273 Жыл бұрын
To Niemcy zdecydowali się na nie wysłanie ciepłych mundurów ponieważ uważali że wystarczy jeszcze jedno uderzenie i będą w Moskwie. Zamiast ubrań szło paliwo i amunicja
@Szycha8412 Жыл бұрын
Super materiał ale odnośnie naszego sojuszu z Niemcami - może nie bylibyśmy pierwszorzędnym aliantem pod względem siły, nowoczesności i logistyki ale.... Niemcy by nie stracili miesięcy na przygotowania do ataku na nas, podbicia i ogarnięcia się po zwycięstwie, mieli by bliżej do Moskwy a przecież te trasy kolejowe mogli nam Niemcy zawczasu pomóc poprawić, poza tym nie mieli by na karku podziemia wysadzającego te tory, naszych naukowców pomagających przy Enigmie etc.
@makam2089 Жыл бұрын
Bo nie bylo systemu. Bo wygrana to system.
@ZSeba89 Жыл бұрын
ale sam trochę sobie przeczysz, bo mówisz że od Bugu do starej granicy polsko radzieckiej nie było kolei, ale przecież jakby Polska szła na wschód ramię w ramię z niemcami to nie byłoby paktu ribbentrop mołotow i niemcy mogliby podciągnąć kolej aż do starej granicy, więc do moskwy nie byłoby 1000 km a 850, a przecież brakowało tylko 12 km do moskwy. Nie mówię że wygraliby tę wojnę, nie mówię że powinniśmy iść z niemcami, ale trochę nieścisłości jest skoro mówisz ze te 150 km bez infrastruktury było jednym w ważnych elementów porażki
@ukaszd88468 ай бұрын
Nie oni zbudowali budowaliśmy my i inni niewolnicy, fajnie się buduje jak ludzka praca nic nie kosztuje
@gratius13948 ай бұрын
Nawet niewolnika trzeba nakarmić, choćby po to by nie padł za wcześnie z głodu, ubrać, gdzieś ulokować mu pryczę.... Praca niewolnicza nie jest darmowa ale może być opłacalna przy odpowiedniej organizacji.
@gregormacgregor2366 Жыл бұрын
PWH, proszę zrobić materiał o radzieckich asach pancernych, - ile prawdy, ile mitów.
@jerzyrojek672211 ай бұрын
Każdy konflikt ma mity i bajki. Dziś także, ważne jednak by te mity były choć trochę prawdopodobne.
@wiktorberski9272 Жыл бұрын
W którejś z książek Suworowa jest wspomniane, że po rozpoczęciu operacji Barbarossa Niemcy natrafili na całe sterty podkładów i torów kolejowych, które jeszcze nie zdążyły zardzewiec, więc musiały stosunkowo krótko leżeć
@johnsznurowka8798 Жыл бұрын
Hej Panowie a może coś o niemieckim planie Asche i konflikcie Niemiecko-włoskim na wyspach Jońskich pozdrawiam.
@potisman7635 Жыл бұрын
Powinienem zrobić grę pijacką, za każdym razem jak powiecie wojna to system to pije wóde
@piotrsosnowski1389 Жыл бұрын
wojna to system
@vcpartisan12 Жыл бұрын
Masz rację, Kamilu
@potisman7635 Жыл бұрын
@@vcpartisan12 phantera to najgorszy czołg 2 wojny
@piotrrkacperr4262 Жыл бұрын
Pięknie, Barbarossy nigdy za dużo
@monika59049 ай бұрын
"Armia czerwona była najsłabszym elementem państwa Stalina" 🤔
@gratius13948 ай бұрын
To najbardziej niepoważna opinia w tym odcinku.
@TomsonDesign. Жыл бұрын
Najlepszy podcast
@jakubklimowicz9011 Жыл бұрын
Rosja = rozciągnięty fron. Tam są takie przestrzenie, że idziesz idziesz i końca nie ma...
@jacekmuszynski727 Жыл бұрын
Należy dodać, że Rosjanie już nie musieli produkować wagonów i lokomotyw. Dostawali je od USA, czyli Lend lease.
@MAP1-234 Жыл бұрын
A kiedy otrzymali pierwsze wagony i lokomotywy?
@matyjaszmatyszek3206 Жыл бұрын
Niezupełnie.
@MAP1-234 Жыл бұрын
@@matyjaszmatyszek3206 Oczywiście. Do końca 1942 ZSRR posiadał jeszcze 85 procent lokomotyw i 80 procent wagonów że stanu z 194O r.
@jerzyrojek672211 ай бұрын
Oczywiście. To jankesi zbudowali cały ZSRR tylko malkontenci tego nie chcą dostrzec i zaklinają rzeczywistośc !
@MAP1-23411 ай бұрын
@@jerzyrojek6722 Niedługo się dowiemy, że nawet T-34 pochodziły z dostaw potajemnie produkowane przez Amerykanów.
@adamgolicki3821 Жыл бұрын
Czyli na początku mieli co przewozić, ale nie mieli czym. A później mieli czym przewozić, ale nie mieli co .
@SirBukos Жыл бұрын
Świetny materiał jak zawsze ❤
@lukael1983 Жыл бұрын
Dokładnie Kamilu, wojna to system!
@djrodriguez73 Жыл бұрын
Jesteście coraz lepsi coraz więcej substancji, tak dalej panowie, porażka to logistyka i złe teakowanie ludosci cywilnej Rosji, złe podejśće do kierunku natarcie
@hr.Monte-Christo Жыл бұрын
Ogólnie w 2RP był ten problem też że mieliśmy dwa rozstawy osi kolejowej inny w Polsce A i inny w Polsce B.
@piotrbabkiewicz3812 Жыл бұрын
Dlatego zaprojektowano Ty 23 parowóz który miał zestawy kołowe dostosowane do szybkiej zmiany do pracy na torze normalnym i szerokim.
@vgn903 Жыл бұрын
Już w latach 1915-1916 w znacznej części Polski Niemcy przekuli tor na rozstaw normalny. Większym problemem dla PKP było sto kilkadziesiąt serii parowozów i na przykład to że tabor byłych kolei austriackich posiadał hamulec próżniowy Hardy'ego a poniemiecki ciśnieniowy hamulec Knorra i jego pochodne.
@michagadomski9348 Жыл бұрын
WOJNA TO SYSTEM, BEZ SYSTEMU NIE MA WYGRANEJ.
@Małgosia-o2r Жыл бұрын
Świetny odcinek !!
@robertregua5140 Жыл бұрын
Widz o numerze Taktycznym 214 melduje się na liście obecności
@robinlc23 Жыл бұрын
👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍
@ManWithNoName198011 ай бұрын
Znany wszystkim Papcio Chmiel pracował w ramach tego wielkiego planu, budował parowozownie w Łukowie.
@BrunoBrunowski Жыл бұрын
Od 1942 produkcję kolejową dla ZSRR przejęli Amerykanie. Do konca wojny dostarczyli prawie 2tys. lokomotyw i ponad 11 tys. wagonów.
@MAP1-234 Жыл бұрын
Tak przejęli tę produkcję w 1942 ,ze pierwsze lokomotywy z USA pojawiły się w listopadzie 1943 r w zawrotnej ilości 6 sztuk, a wagony w grudniu tego samego roku w ilości 85 szt.
@MAP1-234 Жыл бұрын
@@janmos5178 Znowu z braku argumentów sugerujesz /stawiasz tezę, której nie wypowiadałem. Chyba już ci napisałem , co sądzę na temat znaczenia LL ? To jak z danymi dotyczącymi produkcji wojennej ZSRR paliw i obrabiarek? Dasz radę ci mam ci pomóc?
@MAP1-234 Жыл бұрын
@@janmos5178 A to nie ty pierwszy poruszyłeś temat paliw i obrabiarek? Krytykuję głownie bzdurne, nieprawdziwe dane i oparte na nich tezy. Z doświadczenia wiem, ze najbardziej o decydującym wkładzie LL w wygraną ZSRR stawiają ci, którzy mają praktycznie zerową wiedze na ten temat. Są tacy, co myślę, ze już od początku wojny ZSRR otrzymywał miliony ton dostaw. Oczywiście Stalin doceniał pomoc, tak jak Amerykanie nie twierdzili , ze ich pomoc była decydująca. Np sam Roosevelt o tym mówił, czy jego asystent H.Hopkins , odpowiedzialny za dostawy do ZSRR. Tak samo utajniony raport Wspólnego Komitetu Szefów Sztabów. To jak , udało ci się znaleźć te dane , o które pytałem? Napisałeś "my jesteśmy " >Kto to są my?
@MAP1-234 Жыл бұрын
@@janmos5178 Harry Hopkins, osobisty przedstawiciel prezydenta USA F. Roosevelta: „... Nigdy nie uważaliśmy, że nasza pomoc Lend-Lease była głównym czynnikiem zwycięstwa Związku Radzieckiego nad Hitlerem na froncie wschodnim. Dokonało się to dzięki bohaterstwu i krwi armii rosyjskiej” Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii Ernst Bevin napisał: „Cała pomoc, jakiej możemy udzielić, jest niewielka jeśli porównamy to z tytanicznymi wysiłkami narodu radzieckiego. Szef Urzędu Egzekucyjnego Lend-Lease Edward Stettinius (USA) w 1944 r opublikował książkę „Lend-Lease - broń zwycięstwa”, w której pisze: „Rola zaopatrzenia Armii Czerwonej w broń Lend-Lease podczas walk z Niemcami latem 1941 r. trudno właściwie ocenić. Jeśli mówimy o niedoborze w Rosji konkretnych materiałów i sprzętu wojskowego, jak ciężarówki czy telefony, to Lend-Lease odegrał tutaj ważną rolę. rola. Ale generalnie ilość dostarczanych przez nas materiałów wojskowych nie jest zbyt duża” Według R. Goldsmitha, pracownika US War Production Administration, pomoc sojusznicza dla ZSRR nie przekraczała 1/10 radzieckiej produkcji zbrojeniowej . W utajnionym raporcie Wspólnego Komitetu Szefów Sztabów oceniono, ze to mobilizacja sowieckiego przemysłu "wspomagana przez marginalnie kluczowy import w ramach Lend-Lease" umożliwiła Związkowi Sowieckiemu utrzymanie zdolności do prowadzenia wojny" prowadzenia wojny> J.Dimbleby "Barbarossa. Jak Hitler przegrał wojnę"
@MAP1-234 Жыл бұрын
@@janmos5178 Kolego, zanim zaczniesz sie powoływać na jakąś publikację, to chociaż weź ja do ręki . Uprzedzam, że ja posiadam Prawdy i mity... Sokołowa. Mam pytania: 1. W którym miejscu Sokołów pisze ,ze skala pomocy wyniosła 25%. Ciekawe, bo sami Amerykanie twierdzą, ze co najwyżej 10-11 % 2.Wymien dowody, którymi Sokołow udowadnia ,ze władze ZSRR zawyżały własną produkcję i zaniżały wysokość darów 3. MAM RADĘ; DOCZYTAJ CO OZNACZAJA PROCENTY podawane przez Sokołowa, bo NA PEWNO NIE SĄ TO % RADZIECKICH ZAPASÓW 4. Jak wyglądała ta pomoc w sprzęcie kolejowym to juz chyba wyjaśniałem 5. Wykaz liczbami , ze np aluminium czy szyny były dostarczany w ilościach ZNACZNIE przekraczających udział produkcji ZSRR . Czas start. Jak na razie, to powołujesz sie na jakieś artykuliki , które NAWET NIE POTRAFIĄ POPRAWNIE ZINTERRTOWA PROCENTY PODAWANE podawane przez B.Sokołowa.Weź wiec sobie"Prawdy i mity ...." Sokołowa i odpisz mi , czy doczytałeś co wg niego oznaczają procenty
@patryklipnicki5765 Жыл бұрын
Po takich odcinkach rodzi sie tylko jedno pytanie. Czy Hitler miał w ogóle szanse wygrać drugą wojne światową? Czy od początku był skazany na porażkę? Super odcinek 🔥
@wulkan236 Жыл бұрын
Tak, super odcinek.
@bazylych2738 Жыл бұрын
nie mógł wygrać takiej wojny do jakiej doprowadził przez swój chory umysł i dzielenie ludzi na rasy które mogą żyć i nie mogą żyć gdyby rozgrywał to lepiej politycznie to świata by nie podbił ale zdominowałby całą europe bo na to siłe miał a tak został zniszczony przez światową koalicje
@Amrod97 Жыл бұрын
Drugiej wojny światowej nie mógł wygrać. USA by Niemcy zgniotło. Natomiast z ZSRR jak najbardziej mógł wygrać.
@patryklipnicki5765 Жыл бұрын
Właśnie dokładnie nad tym się zastanawiałem, czy nawet jakby Hitler zgodnie ze swoim planem bardzo szybko zdobył Moskwę i ZSRR się rozpadło. To czy wkładając praktycznie całą Europą Niemcy miałby jakiekolwiek szanse w wojnie z USA. I wydaje mi się, że ostatecznie i tak było skazani na porażkę
@adrianszymanski5802 Жыл бұрын
@@patryklipnicki5765Sądzę ,że wtedy nie było by konfliktu z USA bo to by się tym dwóm potęgą nie opłacało.
@MarcinK-wj5js Жыл бұрын
Super podcast :)
@sumazdar Жыл бұрын
Dziękuję
@paweadamczyk2971 Жыл бұрын
Czy można prosić o odcinek o operacji wschodniopruskiej Armii Czerwonej w 1945 roku?
@Piotr_T Жыл бұрын
Polacy dołożyli swoje 3 grosze wysadzeniami torów i pociągów. Sabotaże na taborach również występowały.
@przemaser2 Жыл бұрын
nie takie trzy grosze
@PaweDSq11 ай бұрын
kolejny świetny odcinek
@djdjdjsjsndn9715 Жыл бұрын
Pytanie siec kolejowa rp..mozliwosc przelozenia i kol wiazadel znaczy napedu z zmiana rozstawu toru..wytezyc umysly a macie mega odcinek..pozdrawiam..
@kulaengineering Жыл бұрын
Czy jest mozliwosc zrobienia odcinka o parti nacjonalistycznych w USA i ich wplyw na polityke wewnetrzna?
@jerzyrojek672211 ай бұрын
Już to widzę. Są tematy i tematy !
@michu350z Жыл бұрын
Czyli szyny były złe, a podwozie... podwozie... podwozie też było złe