Podobieństwa między j. prasłowiańskim a japońskim

  Рет қаралды 35,987

Ignacy z Japonii

Ignacy z Japonii

Күн бұрын

Пікірлер: 363
@carllong7165
@carllong7165 3 жыл бұрын
Świat się kończy :). Japończyk zna lepiej język polski niż większość Polaków. Nawet mówi po Polsku ładniej niż ja.
@AnotherWhoHitTheDust
@AnotherWhoHitTheDust Жыл бұрын
Nieprawda !!! Student językoznastwa czy lingwistyki wie więcej o języku niż jego użytkownik !!!!
@DarekK618
@DarekK618 Жыл бұрын
​@@AnotherWhoHitTheDust studenci językoznawstwa nie stanowią większości Polaków ;)
@AnotherWhoHitTheDust
@AnotherWhoHitTheDust Жыл бұрын
@@DarekK618 outstanding move !!!
@DarekK618
@DarekK618 Жыл бұрын
@@AnotherWhoHitTheDust thanks 😅
@toshiko2294
@toshiko2294 3 жыл бұрын
Właśnie wskoczyłeś na nowy poziom polskiego. Uczyć Polaków historii ich własnego języka 😆 Super odcinek jak zawsze 👍
@Mario-xr3jo
@Mario-xr3jo Жыл бұрын
Coraz więcej Polaków zapomina jak poprawnie używać współczesnego języka polskiego. I co tu mówić o językach prasłowiańskich...
@bonbonpony
@bonbonpony Жыл бұрын
Wszak Polacy nie gęsi, swój język zapominają ;) (Szczególnie gdy co drugie słowo to zapożyczenie z angielskiego.) Jakiś czas temu przeglądałem sobie Słownik Języka Polskiego (można go pobrać jako plik tekstowy ze strony SJP), i ze smutkiem stwierdzam, że już ponad połowa z niego to zapożyczenia obce, z czego ogromna większość to zapożyczenia z angielskiego. Może powinni przemianować go na Słownik Wspólnomowy Śródziemia :q
@dominikasak6300
@dominikasak6300 3 жыл бұрын
Powinineś uczyć języka polskiego w szkołach, lekcje byłyby zdecydowanie ciekawsze!!
@dominikab.2733
@dominikab.2733 3 жыл бұрын
Zgadzam się to było by super
@zofiaguminska502
@zofiaguminska502 3 жыл бұрын
Jesteś wspaniałym młodym człowiekiem z ogromną wiedza, pozdrawiam Cię serdecznie Kohei ❤️
@lechbaczynski9445
@lechbaczynski9445 3 жыл бұрын
Pamiętam program prof. Miodka, autorytetu w sprawach polszczyzny, właśnie mówiącego o tych jerach. Gratulacje, że ucząc się sam, pochodząc z dalekiego kraju, doszedłeś do poziomu porównywalnego z programami Miodka :) Jeszcze jedno: przypomniał mi się tekst Bogurodzicy, ze slowami: zyszczy, spuści - obecnie zyskaj, spuść - tam też były samogłoski na końcu sylab
@zimazla
@zimazla 3 жыл бұрын
jako wykształcony filolog angielski, muszę podziękować za ten kanał, bo uczący się języka "obcy" zazwyczaj maja większą wiedzę, niż natywni mówcy. świetny materiał, pozdrawiam.
@andreipiontkovski1595
@andreipiontkovski1595 3 жыл бұрын
Я учил польский язык много лет, но Вы на два-три уровня выше, невероятно!
@Mario-xr3jo
@Mario-xr3jo Жыл бұрын
Chyba stosujesz zawodne metody w swojej nauce...
@mariaverrill2767
@mariaverrill2767 3 жыл бұрын
Jesteś absolutnie niesamowity! Nie przypominam sobie nawet wspomnienia o jerach ze szkoły, niestety...
@kamila5694
@kamila5694 2 жыл бұрын
Ja też nie. Od babci wiedziałam trochę, np. skąd w niektórych wyrazach "ch" a w innych "h". Ona potrafiła to jeszcze wymawiać jak należy :) ale w szkole... Jednego słowa nawet w temacie. Tak jest i już... a co dopiero prasłowiański i jery... Gdyby ktokolwiek cokolwiek w szkole nt temat kiedykolwiek się zająknął, na pewno bym pamiętała. Zawsze lubiłam rozumieć co z czego wynika i dzisiejsza pisownia u-ó, ż-rz itd była mi solą w oku ;) Tylko Babcia trochę mi temat rozjaśniła. W szkole nic.
@HannahHannahHannah
@HannahHannahHannah 2 жыл бұрын
@@kamila5694 ja się różnic między ch a h nauczyłam dopiero ucząc się języka czeskiego. Choć przyznaję, że wychwytywanie tej różnicy sprawia mi kłopot.
@kasiakatarzyna1981
@kasiakatarzyna1981 3 жыл бұрын
Pov: Masz dzwoneczek i nie wiesz co napisać jako jedne z pierwszych Dziękuje za to że nagrywasz dla nas odcinki ❤️
@rymarkk
@rymarkk 3 жыл бұрын
Uwielbiam takie odcinki, w których zagłębiasz się w meandry pochodzenia języków słowiańskich i innych. Nie jestem pewien czy o jerach uczą się nawet na studiach polonistycznych. W szkole średniej na pewno nigdy nie słyszałem nic o jerach. Btw. nawet nie wiem czy dobrze napisałem to słowo. Pozdrawiam.
@KaczuszkaMoon
@KaczuszkaMoon 3 жыл бұрын
Tak, uczymy się o jerach na polonistyce na zajęciach z gramatyki historycznej. W niektórych liceach ten temat jest nawet poruszany na lekcjach polskiego.
@zofiab.4556
@zofiab.4556 3 жыл бұрын
Tak, o jerach uczą na polonistyce i wspominają w liceum.
@merynos-qx6fk
@merynos-qx6fk 2 ай бұрын
O jerach pierwszy raz usłyszałem w 2 klasie liceum - nauczycielka od rosyjskiego raz wspomniała o nich.
@TheAleksandro1
@TheAleksandro1 3 жыл бұрын
W liceum bardzo dokładnie omawialiśmy jery i ogólnie historię języka, oraz skąd się wzięły "h" i "ch" , "ż" i "rz", "u" i "ó". To były kiedyś różne dźwięki. Ciekawostka: jeśli chodzi o te pary głosek to Rosjanie i Ukraińcy nie mają problemu z ortografią, bo w ich językach te dźwięki są różne
@pawerzonca9447
@pawerzonca9447 3 жыл бұрын
Co to za liceum, że uczą takich rzeczy? :O
@rudizdobywca3228
@rudizdobywca3228 3 жыл бұрын
@@pawerzonca9447 Ukraińskie zapewne. Na Ukrainie edukacja zaczyna się wcześniej niż w Polsce. A jej poziom jest wyższy niż u nas. Mieszkając na Podkarpaciu, Ukrainka mi opowiadała o tym. To wstyd dla Polaków, że tak mocno unikają nauki i wiedzy. Co widać chociaż by po obecnej władzy. Posłanka mówiąca o zabijaniu dinozaurów, kamieniami przez ludzi, miesiącami ?!! Kwaczyński mówiący o wydobywaniu Węglowodanów, w kopalniach na ślasku ?!! Albo o krzywdach 45" pod Berlinem ?!! i Oni mają decydować o Edukacji i życiu nas wszystkich. Stare capy, wychowywane jeszcze w czasie komuny. Zamiast w szkołach, to na trzepakach.
@darknnesslanneth1721
@darknnesslanneth1721 3 жыл бұрын
@@rudizdobywca3228 Jeżeli mam porównać poziom, to kiedy zaczynałem edukację to była ona na wyższym poziomie niż jest obecnie, więc nie zwalałbym winy na PRL. Widać że poziom nauki systematycznie spada od czasu kontrrewolucji (choć i tak jest lepiej u nas niż w Europie Zachodniej).
@TheAleksandro1
@TheAleksandro1 3 жыл бұрын
@@pawerzonca9447 3LO im. Stefana Batorego w Chorzowie, super szkoła. Mój rocznik (1999) miał 100% zdawalności na maturze.
@stanislok.7106
@stanislok.7106 3 жыл бұрын
@@pawerzonca9447 One są tam w tych częściach gramatycznych często, choć nie zawsze może szczegółowo omawiane. Może nauczyciele stwierdzają, że mogłyby się uczniom znudzić ¯\(°_o)/¯
@a.lionne5257
@a.lionne5257 3 жыл бұрын
Dzięki na odcinek, inspirujesz mnie swoją wiedzę. Skoro ty dałeś radę nauczyć się polskiego i poznać go dużo lepiej niż większość Polaków, ja też jestem w stanie nauczyć się japońskiego, jeśli włożę w to odpowiednio dużo pracy. Niestety w szkole nie przerabialiśmy tematu jerów. Myślę, że dzięki tobie w końcu zrozumiałam, o co chodzi z tymi znakami w rosyjskim. Dziękuję, Ignacy :)
@batbaramarciniak2417
@batbaramarciniak2417 3 жыл бұрын
Jestes bardzo mądry Dziekuje ❤️
@biaytygrys980
@biaytygrys980 3 жыл бұрын
Cieszy mnie,że podejmujesz się,aż tak poważnych tematów.Dlaczego poważnych ? Ponieważ wiele odkryć na temat języka czy pochodzenia etnicznego danego kraju w tym również Polski zostaje upolityczniona i pozostaje obiektem sporu.Pozdrawiam !
@janinaokoowska3121
@janinaokoowska3121 3 жыл бұрын
Jestem pełna podziwu dla Twojej wiedzy. Również bardzo dobrze mówisz po polsku. Pozdrawiam i dziękuję za przekazaną nam wiedzę.😃
@Templar_PL
@Templar_PL 3 жыл бұрын
Brawo, dobry wykład! Powinieneś wykładać na polonistyce w Japonii
@Mario-xr3jo
@Mario-xr3jo Жыл бұрын
Ciekawe czy byłoby możliwe stworzenie wystarczającej grupy chętnych do nauki... I do czego byłby im potrzebny język polski...
@Templar_PL
@Templar_PL Жыл бұрын
@@Mario-xr3jo No przecież "Ignacy" mówił, że kończył polonistykę w Japonii!
@Mario-xr3jo
@Mario-xr3jo Жыл бұрын
@@Templar_PL Ciekawe zatem jak bardzo ten kierunek jest popularny wśród Japończyków. I jak później, w pracy zawodowej, wykorzystują swoją znajomość polskiego.
@sundukibrahim2944
@sundukibrahim2944 3 жыл бұрын
Niesamowita wiedza językoznawcza. Brawo Panie Ignacy!!!
@GrzegorzTeperek
@GrzegorzTeperek 3 жыл бұрын
W szkole nie miałem lekcji o jerach, ale pamiętam lekcję o „łe jery!” - to zawołanie w stylu: o rety!, o jejku! o laboga!. w gwarze poznańskiej.
@rudizdobywca3228
@rudizdobywca3228 3 жыл бұрын
:O ? Toć ciekawe. Ale każdy rejon Polski ma swoje ciekawostki językowe. O śląskiej gwarze każdy słyszał. Ma sporo zapożyczeń od Czeskiego i Niemieckiego. Małopolanie (do których należę) chwalą się najczystszym językiem Polskim. Acz słyszałem tyle niepoprawnych sformułowań, że mam dość. Podkarpaczanie z kolei, mają parę ciekawostek rodzimych językowo. Ale co zauważyłem. Seplenienie. Prawie każdy rodzimy Podkarpaczanin miał wadę wymowy. Podobnie jak Szkoci, wobec reszty wysp Brytyjskich. Oni również seplenią. W Wielkopolsce dopiero będę mieszkał lub Kujawsko-pomorskim
@darknnesslanneth1721
@darknnesslanneth1721 3 жыл бұрын
@@rudizdobywca3228 Biorąc pod uwagę że tak mam (jestem z Podkarpacia) to coś może w tym być. Choć ja to widzę z tej perspektywy, że jest duża różnica pokoleniowa. Silna gwara jest u starszego pokolenia ( 60+), u ludzi w średnim wieku też występuje, ale w mniejszym natężeniu, zaś u najmłodszego pokolenia ma co najwyżej postać szczątkową.
@groushka
@groushka 3 жыл бұрын
@@rudizdobywca3228 a przypadkiem to mieszkańcy Kielecczyzny nie mają najczystszej wymowy? Wiem, że historycznie to też Małopolska, ale w kieleckiem nigdy nie usłyszałem notorycznego dla Krakowiaków „dżewa”. Również czasami w Krakowie podwójne spółgłoski wymawiane są jak jedna, np. w wyrazie „powinno”.
@rudizdobywca3228
@rudizdobywca3228 3 жыл бұрын
@@groushka A czy ja powiedziałem że Mają? Powiedziałem że się tym chwalą ! Co nie jest potwierdzeniem że tak jest. Wiesz ile razy słyszałem od Małopolan "Wyjć po schodach na góre " lub inne tego typu "smaczki".
@rudizdobywca3228
@rudizdobywca3228 3 жыл бұрын
@Henryk G Ohh, doprawdy ? Tyle że Nowotwory , masz usuwane w szpitalu ;P Dzielnice pokroju Małopolski, śląska Wielkopolski istnieją w Polsce od Xw. Czyli Wczesnego średniowiecza. Kiedy to Polska była Zaledwie Księstwem. Przed Chrobrym i Mieszkiem I . A jeszcze wcześniej były to Plemiona Wiślan, ślężan, kujawian i wiele innych zanim zjednoczono je pod Biało Czerwonym sztandarem. Więc idź sobie wytnij swój Nowotwór ;P I nie pierdol więcej farmazonów
@minorytka3163
@minorytka3163 Жыл бұрын
Jest Pan niesamowity! Przypomina mi to moje ukochane wyklady z jezykoznawstwa ponad 40 lat temu. Dziekuje. Jak cudownie widziec, ze mlodzi ludzie tez sie tym interesuja. Jesli mozna, prosze o wiecej takich odcinkow (oczywiscie, juz od dawna mam subskrybcje na Pana kanal).
@pgruszewski
@pgruszewski 3 жыл бұрын
Ignacy, masz fantastyczne analityczne podejście do nauki języków. Uwielbiam to.
@kingajonas5219
@kingajonas5219 2 жыл бұрын
Cudny ten czlowiek. Wyjatkowy z wyjatkowych!
@mikezimean2
@mikezimean2 2 жыл бұрын
Wspaniały, niesamowity poziom polskiego! Nawet ja będąc rosjaninem i ucząc się polskiego od 2 lat nie mowię tak biegle. Brawo panie Ignacy! Doslownie kilka miesięcy temu też opowiadalem kolegom o tym wlasnie podobienstwie jezyków praslowianskiego i japonskiego a teraz nagle potrafilem na twoje wideo na ten temat. Powiem szczerze, jest to niewiarygodnie że taki młody Japończyk tak głęboko interesuje sie i zna się na językach słowianskich, propsy! Czy znasz się na języku rosyjskim? Pytam się bo chcialbym polecic parę artykułów profesora Zalizniaka dotycząych etymologii i historii jezyka praslowianskiego oraz jego stosunku z praindoeuropiejskim. Chociaz moze istnieją tlumaczenia polskie, nie wiem.
@Mario-xr3jo
@Mario-xr3jo Жыл бұрын
"Potrafiłem na swoje video"? Co to znaczy?
@RafalTraveler
@RafalTraveler Жыл бұрын
@@Mario-xr3jo napisał na twoje nie na swoje. a chodzilo o trafilem a nie potrafilem. czepiasz sie bez sensu bo cały tekst jest zrozumiały pomimo że jest pisany przez obcokrajowca. Pozdrawiam!
@Mario-xr3jo
@Mario-xr3jo Жыл бұрын
@@RafalTraveler Nie napisałem po to żeby się czepiać, tylko dlatego że nie domyśliłem się że chodziło o "trafiłem"... Nie szukaj dziury w całym, czy drugiego dnia.
@kasiam2237
@kasiam2237 3 жыл бұрын
Świetny materiał! Dla mnie to jest baaaaardzo ciekawe, coś tam kiedyś słyszałam o jerach, ale teraz lepiej rozumiem różnice między formami/językami :D Będę miała argument dla moich uczniów polskiego narzekających że mamy tyle spółgłosek - że kiedyś było inaczej :) To niesamowite, że historia polskiego interesuje obcokrajowców, podczas gdy wielu Polaków nawet nie zna dobrze swojej własnej gramatyki i ortografii, o historii nie mówiąc... Temat jerów ledwie liznęliśmy na polskim w liceum (w podstawówce i gimnazjum było dużo rzeczy językowych, w liceum bardzo niewiele - fonetyka to był chyba jedyny temat nie-lekturowy), gdzieś tam się pojawiły przy okazji ultraskrótowej historii języka, a może bardziej jego pochodzenia. Temat już wtedy bardzo mnie zaciekawił, chętnie obejrzę odcinek o jerach :)
@hitomisaiko
@hitomisaiko 10 ай бұрын
Nigdy nie miałam na polskim poruszanego tematu jerów ani nawet starosłowiańskiego. Podziwiam jak szeroki masz zakres wiedzy. Pozdrawiam. 😊
@zalogozportaluwykop7836
@zalogozportaluwykop7836 3 жыл бұрын
szanuję tego nadczłowieka
@groushka
@groushka 3 жыл бұрын
Bardzo piękne zdanie z Twojego utworu! Myślę, że z poezji dałoby się nauczyć języka.
@miawallace1220
@miawallace1220 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za niezwykle interesujący wykład 🌼🐝🏵️
@therealjackfisher
@therealjackfisher 3 жыл бұрын
Jestem normalnie pod wrazeniem. Takiego wspanialego wykladu o jezykach Slowianskich od Ciebie to ja sie nie spodziewalem. Normalnie przebiles wiekszosc profesorów i innych uczonych wynalazkow co siedza na uczelniach, a ty siedzisz gdzies w Japonii i na taka odleglosc zrobiles taka wspaniala robote, ze nie wyobrazam sobie nikogo lepszego. WOW SZACUN! I dziekuje za bardzo interesujacy material.
@VilkanVisions
@VilkanVisions 3 жыл бұрын
fajny odcinek, proszę więcej o prasłowiańskim :)
@edwardwarkus5198
@edwardwarkus5198 Жыл бұрын
Człowieku, Ty wiesz więcej o języku polskim i językach słowiańskich, oraz o ich historii, niż większość Polaków, lub ogónlnie pojętych słowian 🙂👍 Bardzo dobry, ciekawy i pouczający filmik. Zawsze zdawało mi się, że polski i japoński coś łączy i że są sobie w hakiś sposób bliskie. Teraz już wiem dlaczego 😉
@tolek7563
@tolek7563 3 жыл бұрын
Hej ignaś miłego wieczoru
@JR-ow7gb
@JR-ow7gb Жыл бұрын
Śniło mi sie ze tak wymiatam po japońsku o prajapońskim 😉🤔 Chlopaku masz TALENT 💪👍👌
@Adnalay07
@Adnalay07 3 жыл бұрын
brawo chlopcze, co za wiedza!!!!!!
@ZariEverine
@ZariEverine 3 жыл бұрын
tak były jery, były też jacie, ale raptem ze 2 lekcje więc nie dużo (nasza nauczycielka nie cierpiała tego zagadnienia, więc robiła tylko wymagane minimum), a to ciekawe zagadnienie, wiele tłumaczy skąd różne formy słów się wzięły
@ireneuszpyrak961
@ireneuszpyrak961 3 жыл бұрын
Ignacy jesteś fenomenalny, bardzo miło się Ciebie słucha.
@ecostudio6836
@ecostudio6836 3 жыл бұрын
Szacunek kolego z kraju kwitnącej wiśni! Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za taką ciekawostkę!
@betapwtomaszbyjos
@betapwtomaszbyjos Жыл бұрын
Szacunek za wiedzę 👏👏👏 gratulacje おめでとう
@wolfchild494
@wolfchild494 3 жыл бұрын
Ignasiu, zostawiles mnie ze szczeka na podlodze.
@Naora92
@Naora92 3 жыл бұрын
Ignacy, uświadamiasz mi, że sama nie wiem czego używam mówiąc naturalnie w j. polskim. Ja po prostu mówię, Ty masz olbrzymią wiedzę.
@HannahHannahHannah
@HannahHannahHannah 2 жыл бұрын
Gdy o źródłach mojego języka po polsku opowiada Japończyk... Ignacy, poziom Twojej wiedzy przypomina mi wykłady o języku mojej profesor na anglistyce. Nota bene prof. Olga Molchanova pochodzi z dawnego Związku Radzieckiego a o języku angielskim a także pochodzeniu wszelkich języków świata opowiadała równie pięknie i z równym zaangażowaniem.
@agnieszkaypacewicz4834
@agnieszkaypacewicz4834 3 жыл бұрын
Rzadko z takim zainteresowaniem oglądam cokolwiek na YT. Podziwiam Twoją wiedzę i dziękuję, że się nią dzielisz w tak interesujący i zrozumiały sposób. O jerach wiedziałam, ale zapomniałam, więc dzięki. Bardzo to wszystko ciekawe.
@adinew8920
@adinew8920 3 жыл бұрын
Dzieki...... Pozdrawiam........
@brumm3653
@brumm3653 3 жыл бұрын
U mnie w szkole była mowa o jerach, chociaż informacji o nich było bardzo mało. Ale wypożyczyłem kiedyś ze szkolnej biblioteki książkę "Historia języka polskiego" Klemensiewicza, z której wiele się dowiedziałem.
@hetsu1272
@hetsu1272 3 жыл бұрын
Ja niedawno zaczęłam się uczyć japońskiego i dlatego na szczęście natrafiłam na twój kanał. Świetnie uczysz i tłumaczysz❤️!
@alam5055
@alam5055 3 жыл бұрын
W liceum miałam polski w zakresie rozszerzonym, a o jerach nie było nic wspomniane :( Ale taka mi się chyba po prostu trafiła polonistka, bo o wiele bardziej skupiała się na omawianiu literatury i poezji niż na zagadnieniach językoznawczych. Tak więc bardzo miło, że robisz odcinki o tej tematyce. Wspaniale, że choć jesteś Japończykiem, to właśnie od ciebie tak wiele dowiaduję się o swoim ojczystym języku polskim ❤️
@adamkowalski6733
@adamkowalski6733 3 жыл бұрын
Wieeelki like. Ogromnie szanuję Twoją działalność ^^
@simonwilk7711
@simonwilk7711 Жыл бұрын
Jestem na tym kanale pierwszy raz i muszę Panu powiedzieć, że chylę czoła i kłaniam się głęboko. Mówi Pan po polsku lepiej niż wielu Polaków. Ma Pan bezbłędną gramatykę. Podziwiam, że tak dobrze nauczył się Pan intonacji i polskiego akcentu. Z taką znajomością polskiego może Pan znaleźć bardzo dobrze płatną pracę w Polsce związaną z nauczaniem języków. Mam nadzieję, że w przyszłości zostanie Pan naszym ambasadorem. Pozdrawiam serdecznie :)
@urszulapampuch6085
@urszulapampuch6085 3 жыл бұрын
Nie robisz żadnych błędów gramatycznych. To mnie za każdym razem zdumiewa. Serdecznie pozdrawiam 👍😁
@Nomad_nr_7
@Nomad_nr_7 3 жыл бұрын
Zdumiewa cie, że umie czytać?
@MadeInPoland182
@MadeInPoland182 2 жыл бұрын
@@Nomad_nr_7Przydałoby Ci się podszlifować tę umiejętność, bo autorka komentarza jasno zaznaczyła, że chodzi jej o gramatykę, a nie o znajomość wymowy czy rozumienie tekstu czytanego. A stopień do jakiego Ignacy opanował język polski jest zdumiewający.
@Nomad_nr_7
@Nomad_nr_7 2 жыл бұрын
@@MadeInPoland182 "moja umiejętność" ma się dobrze. Za to u ciebie z myśleniem chyba niezbyt, bo to dość proste. Nie wiem o co dokładnie mi wtedy chodziło, ale zapewne o to, że jak się czyta tekst, który wcześniej się napisało i miało się okazję go sprawdzić pod różnymi kątami, to brak błędów gramatycznych to żaden wyczyn.
@MadeInPoland182
@MadeInPoland182 2 жыл бұрын
@@Nomad_nr_7 Sprawdzanie tekstu przed nagrywaniem jest akurat normalne, ale nawet wtedy można polenić błędy gramatyczne, i to się zdarza nawet gdy się mówi w pierwszym języku. Samo to że Ignacy był w stanie nauczyć się języka tak różnego od japońskiego na tyle, żeby konstruować zdania wielokrotnie złożone,, to jest wyczyn. A wymowy i gramatyki mógłby uczyć niejednego Polaka.
@raywa5821
@raywa5821 3 жыл бұрын
W życiu nie słyszałam o jerach, raczej nie mieliśmy na to czasu, na rozszerzeniu ledwo zdążaliśmy z lekturami
@jacekm_pl
@jacekm_pl 3 жыл бұрын
Brawo. Zaraz napiszę do Pana maila z prośbą o konsultację w podobnym temacie podobieństwa j. polskiego i j. japońskiego.
@ag4247
@ag4247 3 жыл бұрын
Uczyłam się o jerach, ale nie pamiętam, czy pod koniec podstawówki czy w liceum. Bardzo dziękuję za przypomnienie! Super filmik!
@martarogala2549
@martarogala2549 4 ай бұрын
Bardzo ciekawy filmik.
@MahdavikiaPL
@MahdavikiaPL 3 жыл бұрын
O jerach jest fantastyczny artykuł na polskiej wikipedii, polecam przeczytać
@kryokori
@kryokori 3 жыл бұрын
Ignacy, ty wzbudzasz w szerokim gronie Polaków takie zainteresowanie historią ich własnego języka, jakiego żadnej szkole się nie uda 😀 co do zakresu materiału szkolnego, pamiętam jedynie, że było go strasznie dużo i często rzeczy miały dziwne nazwy 😅 zbyt dawno to dla mnie było, teraz język bardziej "czuję" niż pamiętam, co nie jest jednak takie złe, gdyż wiele z pozoru nielogicznych rzeczy lepiej się da zrozumieć wyczuciem niż przez ich analizę 😉 poza tym, twój utwór ma bardzo fajny tekst
@alicjajuly188
@alicjajuly188 Жыл бұрын
thx! super temat, super podcast ! lubie porownania . . . . techniki porownawcze /
@JanuszKrysztofiak
@JanuszKrysztofiak 2 жыл бұрын
Wielkie uznanie dla Gospodarza. Tak, w liceum (1999-2003) na języku polskim było na lekcjach oraz w podręczniku o jerach, iloczasie, liczbie podwójnej itp. zagadnieniach z historii języka.
@DK-yp4uy
@DK-yp4uy 3 жыл бұрын
Czapka z głowy dla Ciebie Ignacy. Profesor Miodek już nie ucz, ale ty chyba jesteś jego inkarnacją. Pozdrawiamy, trzymaj tak dalej...
@pandaspl5672
@pandaspl5672 Жыл бұрын
Bardzo zasobny w wiedzę film! Dobrze się ciebie słuch, dość zrozumiale mówisz.
@pawewozinski6811
@pawewozinski6811 Жыл бұрын
No zaimponowałes mi sub łapa Sława Slawianie
@quasimodo19810601
@quasimodo19810601 3 жыл бұрын
Szacunek zaangażowanie i wiedzę.
@chrobryXII
@chrobryXII 3 жыл бұрын
Szacun Ignac.
@guniakot3866
@guniakot3866 3 жыл бұрын
Jesteś niesamowity
@SQ5TK
@SQ5TK 3 жыл бұрын
coś tam wspominali o jerach ale zarówno w szkole podstawowej jak i średniej bardzo mało czasu jest poświęcone na prasłowiański i SCS. Fajny film.
@in.themix
@in.themix 3 жыл бұрын
witaj ignacy
@xMastJedi
@xMastJedi 3 жыл бұрын
Gratulacje znajomości języka polskiego! Oczywiście słychać, że nie jest to Twój ojczysty język, ale SZACUNEK za wymowę specyficznie polskich liter - ś, ć, ź, cz, rz, ę, ą, itd. Bardzo dobrze Ci to wychodzi. A wiemy, że sprawiają najwięcej problemów ludziom uczącym się języka polskiego. O znajomości gramatyki czy historii języka polskiego nie wspominając. BRAWO!
@igorm2631
@igorm2631 3 жыл бұрын
Miałem :) gdzieś w 1993 roku. W kwadrans wyjaśniłeś to klarowniej niż przewidywał program nauczania.
@adriannakotleszka6585
@adriannakotleszka6585 3 жыл бұрын
Ooo. Podziwiam. Namęczyłeś się, by używać nie używanego alfabetu słowiańskiego. Wielki szacunek
@skyrafal
@skyrafal Жыл бұрын
Niesamowity talent językowy. Tego właśnie brakuje w polskich szkołach - nauczycieli z talentem i pasją do swoich przedmiotów. Ciekawe skąd bierze się taki talent językowy. Taki młody chłopak i mówi o rzeczach o których praktycznie żaden Polak nie wie. Piękną, poprawną polszczyzną. Większość Polaków nie mówi tak poprawnie tylko mówi niedbale, że aż wstyd. Dawniej było nawet takie powiedzenie, że "po mowie poznać czy to pan czy to cham". I teraz niech każdy z nas Polaków odpowie sobie na pytanie ilu wśród nas jest panów, a ilu chamów.
@tombra7
@tombra7 3 жыл бұрын
pamiętajmy o podobieństwie babcia i おばあちゃん !
@dropson82
@dropson82 3 жыл бұрын
Super.. Polecam Teorie "ROAR"... moze cie zaciekawic.Duza szasa.
@dobrawodazoteciekawostki8161
@dobrawodazoteciekawostki8161 3 жыл бұрын
Też to kiedyś zauważyłam. :)
@canis9415
@canis9415 3 жыл бұрын
W szkole nikt nigdy nie wspomniał o początkach języka polskiego, a wielka szkoda bo widać że to bardzo ciekawy temat. Więcej ciekawostek o językach dowiedziałam się z twojego kanału niż ze szkoły
@marcinkalinowski4085
@marcinkalinowski4085 3 жыл бұрын
Zaraz po Noriakim Kasaim jesteś moim ulubionym przedstawicielem kraju kwitnącej wiśni.
@60secondsToMidnight
@60secondsToMidnight 3 жыл бұрын
uzupełnienie wiedzy polecam ! polskie runy przemówiły Winicjusz Kossakowski
@jopkins11
@jopkins11 3 жыл бұрын
Zaczynam się przychylać do tezy, że gdzieś w Azji Środkowej Azjaci i przynajmniej część Europejczyków w którymś momencie mieli ze sobą bardzo wiele wspólnego (i nie mam tu na myśli Kaukazu czy Baktrii sensu stritce - chociaż "trochę" później lub dużo wcześniej i "w okolicy";) ).
@helenatokarska8364
@helenatokarska8364 3 жыл бұрын
Miękkie b było w xix wieku jeszcze zaznaczane w druku. Ale i tak mi zaimponowales Ignacy znajomością jerów.
@woytzekbron7635
@woytzekbron7635 3 жыл бұрын
Bardzo mi sie podoba brzmienie japonskiego, brzmi cool dla mnie. Moze dlatego tez, ze jako dzieciaka fascynowali mnie indianie amerykanscy a Japonczycy przypominali mi niektorych z nich z wygladu, zachowania i brzmienia jezyka :)
@Pidulol
@Pidulol 3 жыл бұрын
^^ o o temacie jezyków prasłowiańskich , nawet nie wspomniano w moich szkołach
@hajendrek
@hajendrek 3 жыл бұрын
Ależ Ty się lubisz uczyć tego polskiego. 👍😊
@niagarafallski3
@niagarafallski3 10 ай бұрын
Bardzo mądrym i zdolnym człowiekiem jesteś. Szkoda, że brat mojej babki już nie żyje, bo byście sobie porozmawiali. Bolesław Szczesniak był przed wojną Sekretarzem Ambasady w Tokio, a także wykładał historię na Rikkyo University, w czasie wojny wykładał na University of London a po wojnie aż do emerytury był profesorem w Notre Dame University w South Bend, Indiana. Gościnnie wykładał na wielu uczelniach, łącznie z takimi jak Harvard i Oxford. Znał biegle ponad 20 języków. (BTW jego najstarszy syn Jacek urodził się w Japonii). Pozdrawiam.
@Mabik77
@Mabik77 Жыл бұрын
Na Polonistyce uczono lub jeszcze się uczy tzw. SCS Staro Cerkiewno-Słowiański język.
@wuwu2264
@wuwu2264 2 жыл бұрын
Pamiętam że miałem na j.polskim lekcje o jerach (to było w 1983 roku) Tylko że wtedy nie do końca rozumiałem te zasady.
@chrobryXII
@chrobryXII 3 жыл бұрын
Cześć raz jeszcze. Chcę nawiązać do Twojego filmu z 2019 nr #47. Wspominałeś w nim między innymi, że wyglądasz jak Azjata, jak Japończyk. Czy jesteś w stanie zrobić film o różnicach w wyglądzie zewnętrznym ludzi mieszkających w różnych krajach Twojego regionu. Podejrzewam, że dla europejczyków często są to niezauważalne różnice, które w regionie są uchwytne. Pzdr
@mariaurbanik163
@mariaurbanik163 2 жыл бұрын
O jerach uczy sie na polonistyce i czyta teksty w staro-cerkiewno-slowianskim. To piekny jezyk.
@krysiakrystyna7730
@krysiakrystyna7730 3 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@mark-howgh
@mark-howgh 3 жыл бұрын
Nie wiem jak na bieżąco, ale trzy lata temu na WSB w Gdańsku był
@mariuszmagdziak3438
@mariuszmagdziak3438 3 жыл бұрын
Polecam filmik z kanału nwk24 o pierwszych samurajach,którzy byli Słowiaami.
@zbigniewstanowski496
@zbigniewstanowski496 3 жыл бұрын
"Kuźwa"! Jesteś mądrzejszy, w języku polskim, ode mnie! Jeżeli istnieje reinkarnacja, musiałeś być Polakiem.
@HannahHannahHannah
@HannahHannahHannah 2 жыл бұрын
@@elzbieta4788 no fakt, jaka pato zdziwiona, że ktoś jest od niej mądrzejszy.
@HannahHannahHannah
@HannahHannahHannah 2 жыл бұрын
@@elzbieta4788 przyjęte, wykasowuje wypowiedz
@HannahHannahHannah
@HannahHannahHannah 2 жыл бұрын
@Elżbieta ja też Panią przepraszam. Przesadziłam z reakcją błędnie zakładając, że Pani nie zrozumie.
@aemstuz
@aemstuz 3 жыл бұрын
O ile wiem, kolejne podobieństwo między japońskim a prasłowiańskim to akcent toniczny. Oczywiście w obu językach działał trochę inaczej, ale w prasłowiańszczyźnie podobno intonacja zmieniała znaczenie słów.
@jacekskrzymowski6715
@jacekskrzymowski6715 3 жыл бұрын
Owszem, ale niewielu. Najlepiej znanym przykładem jest męka/mąka, kiedyś jedno słowo, dwa znaczenia odróżniono intonacją.
@TheZbignievas
@TheZbignievas 3 жыл бұрын
O jerach wspominał Jan Miodek w swoich audycjach.
@Terrus_38
@Terrus_38 3 жыл бұрын
3:33 *ě to jać - i ona raczej brzmiała mniej więcej jak /æ/ (coś między a a e dla niezorientowanych). 7:24 Istnieją teksty po prasłowiańsku, temu zrekonstruowanemu. 8:50 W prasłowiańskim też były wyjątki - *l i *r mogły być na końcu sylaby.
@pawerzonca9447
@pawerzonca9447 3 жыл бұрын
Za moich czasów w liceum skupiano się najbardziej na literaturze. Gimnazjum i podstawówka to głównie ortografia (bez rozwodzenia się dlaczego jest ż/rz, ó/u, ch/h), fleksja i składnia. Nie było jakiejś nauki o historii języka. Teraz może jest inaczej.
@beataks8859
@beataks8859 3 жыл бұрын
Super! Fantastycznie to wytłumaczyłeś, Ignacy. Obecnie materiał z gramatyki jest wciąż konsekwentnie obcinany, więc nie przypominam sobie żeby moje dzieci się o tym uczyły. A tak przy okazji - zawsze mnie zastanawiało, dlaczego w polskim i w japońskim są podobne wyrazy, np. chmury - kumori, łakocie - wagashi, ganek - genkan, no i wyraz baba, oznaczający starszą kobietę. To dziwne że wszystkie one mają bardzo podobne znaczenie. Masz jakiś pomysł skąd się wzięły?
@stolik5149
@stolik5149 3 жыл бұрын
Ja miałam bardzo dokładnie omówione jery i to dlaczego zanikły lub przeszły w inny dźwięk, ale mam rozszerzony polski więc to chyba dlatego
@steeldragon445
@steeldragon445 Жыл бұрын
Może dlatego dosyć prosto mi się uczy samej wymowym i ortografii
@lilianamalinowska958
@lilianamalinowska958 3 жыл бұрын
Miałam temat jerów w liceum, nawet robili nam z tego kartkówkę :D
@waldemarzak8429
@waldemarzak8429 8 ай бұрын
dobra robota
@MonographicSingleheaded
@MonographicSingleheaded 3 жыл бұрын
Tbh wielu nauczycieli jezyka uczacych sie jezyka ktory pokochali na poziomie uniwersyteckim zna tennjezyk lepiej niz nativesy xD ofc mowie “wielu” ale poziommprofesorski ma Niewielu w obrebie populacji ofc. I think ur definitely getting there bro 😊✊✊✊ Bardzo ciekwy temat! 🤗😁🤜🤛
@MonographicSingleheaded
@MonographicSingleheaded 3 жыл бұрын
Ja tak mam z angielskim, minus historia jezyka bo przyznam ci sie Kohei ze nie mam do historii glowy. Kocham o niej sluchac :)
@czejenrushovic8763
@czejenrushovic8763 8 ай бұрын
Midori to jedna z moich ulubionych herbatek sencza.inna to miyazaki.
@qbel4255
@qbel4255 3 жыл бұрын
Jeśli się nie mylę prawo otwartych sylab jest we włoskim A o jerach w ramach gramatyki historycznej miałem na rozszerzonym polskim w LO
@jakubhusak1624
@jakubhusak1624 3 жыл бұрын
Z tymi jerami to tak nazwali, ja to widzę tak, że mówiło się np. Tywarydy, co potem się skróciło. Ale jes towar. I twór. Gród, gard i gorod. Brzeg, berg, burg. Natomiast wziąłem onegai shimasu. Onegai to prośba, ale tez nadzieja. Onegai-nadzieja. Shimasu to zajęcie. Można powiedzieć zajmuje się, zaima się, ros zanimaetsa. Jest podobieństwo duże. To jest pierwsze co sprawdziłem, i proszę bardzo. Inne to Taci - stać. Seiza, siedzieć. Tsuki-ciukać.
Jak brzmiał STAROPOLSKI? | Innymi Słowy #5
26:04
Podcast Innymi Słowy
Рет қаралды 1 МЛН
JAPOŃCZYK próbuje zrozumieć CHIŃSKIE zdania! [Ignacy z Japonii #116]
17:46
PIZZA or CHICKEN // Left or Right Challenge
00:18
Hungry FAM
Рет қаралды 14 МЛН
СКОЛЬКО ПАЛЬЦЕВ ТУТ?
00:16
Masomka
Рет қаралды 1,3 МЛН
ЗНАЛИ? ТОЛЬКО ОАЭ 🤫
00:13
Сам себе сушист
Рет қаралды 4,2 МЛН
W japońskim nie ma takiego spójnika jak polskie "i"?
13:11
Ignacy z Japonii
Рет қаралды 7 М.
Polacy WRACAJĄ do POLSKI - Rekordowa liczba powrotów i przyjazdów
16:30
Globalista - Oskar Bednarski
Рет қаралды 601 М.
Polskie imiona, które brzmią jak japońskie słowa
18:02
Ignacy z Japonii
Рет қаралды 524 М.
10 momentów, w których czuję, że nauczyłem się polskiego
11:21
Ignacy z Japonii
Рет қаралды 25 М.
W jaki sposób Japończycy szybko czytają swoje krzaczki?
14:53
Ignacy z Japonii
Рет қаралды 132 М.
Senpai? Sempai? Jak powinniśmy pisać?
12:11
Ignacy z Japonii
Рет қаралды 7 М.
Co zawsze mnie stresuje w Polsce?
14:17
Ignacy z Japonii
Рет қаралды 59 М.
Czy na pewno Japończycy umieją czytać kanji?
12:06
Ignacy z Japonii
Рет қаралды 19 М.
10 cech zagranicznych turystów, którzy są mile widziani w Japonii
14:52
PIZZA or CHICKEN // Left or Right Challenge
00:18
Hungry FAM
Рет қаралды 14 МЛН