Po kolei z Kuleckim - Odcinek 122 - Stare jak nowe

  Рет қаралды 44,666

On track with Kulecki

On track with Kulecki

3 жыл бұрын

W Stacji Muzeum dużo się dzieje: kolejne egzemplarze historycznego taboru poddawane są gruntownej renowacji. Przedstawiamy jeszcze pachnące świeżym lakierem odrestaurowane lokomotywy.
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji. Polskie napisy w przygotowaniu.
.
Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
Facebook: / pokoleizkuleckim
Instagram: / jakubkulecki
Muzyka: morningwoodbluesband.bandcamp...
.
#pkzk #pokoleizkuleckim #kolej #stacjamuzeum #sm41 #sm25 #sm15 #ty42 #oki1 #renowacja #remont #lokomotywa #parowoz

Пікірлер: 258
@dariuszsadecki1379
@dariuszsadecki1379 3 жыл бұрын
Już przekonałem rodzinę oraz znajomych i jedziemy tam, mimo, że poza mną nikt nie interesuje się koleją. Ale może uda mi się zainteresować dzieciaki, choćby troszkę. Pozdrawiam.
@KolejoweModelarstwoKartonowe
@KolejoweModelarstwoKartonowe 2 жыл бұрын
Ja od małego szczepiłem młodszej córce zainteresowanie koleją i ją to nawet interesowało. Teraz mając 8 lat skleja modele prostych parowozów itp. Teraz czas na synka ale jeszcze za mały. Pozdrawiam.
@wilkwilku5578
@wilkwilku5578 3 жыл бұрын
Wchodzicie z ulicy do muzeum i : o ciuchcia. Wchodzicie po odcinku z Kuleckim : Towarowy tendrzak o dwóch osiach napędnych, bezogniowy.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Polecam się :) .
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za wszystkie komentarze i uzupełnienia. We wpisach pojawia się pytanie o odbudowę do stanu jezdnego: jeśli chodzi o odnowione jednostki jest to kompletnie nierealne oczekiwanie, tak finansowo, jak i logistycznie. Nawet skompletowanie maszyn do pełnego stanu statycznego jest niezmiernie trudne, gdyż mówimy o pojedynczych egzemplarzach, bardzo unikalnych, do których po porostu fizycznie nie ma części, nawet z odzysku. Stacja Muzeum odbudowuje pojazdy do stanu jezdnego, ale skupia się na tych, które będą potem służyć: parę tygodni temu wróciły z remontu dwa piękne wąskotorowe wagony motorowe MBd1 - i te, jak najbardziej, mają jeździć w pasażerskich, turystycznych składach. Osobiście liczę na kolejne, odrestaurowane pojazdy; gdy tylko coś się wydarzy - zamelduję.
@fifi81pl
@fifi81pl 3 жыл бұрын
Zaś w kontekście tego jak wygląda realna odbudowa lokomotywy można by zrobić materiał posiłkując się ujęciami z remontu tej lokomotywki o której rozmawialiśmy przy herbacie ;)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
@@fifi81pl - jednej z dwóch, o których rozmawialiśmy :) . Materiał by się znalazł. I już jest temat na opowieść.
@adamadamus6453
@adamadamus6453 3 жыл бұрын
Miło zobaczyć zadbane loki które wyjechały z chrzanowskiego Fabloku, dzięki za świetny materiał!
@poznanskagrupaeksploracyjn9828
@poznanskagrupaeksploracyjn9828 3 жыл бұрын
40 minut pięknej opowieści :-) , pozdrawiamy serdecznie
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Pozdrawiam Was również :) .
@mikoajrembikowski5147
@mikoajrembikowski5147 3 жыл бұрын
Bardzo bardzo ciekawy odcinek, przyjemnie się ogląda. Bardzo dużo istotnych informacji 👌👍💪🏻
@danieljewasinski573
@danieljewasinski573 10 ай бұрын
Pamiętam jak na przełomie lat 60/70 lokomotywy Ganz SM 41 prowadziły pociągi osobowe na trasie Gdynia-Poznań. Wtedy traktowałem to jako coś normalnego , ale dzisiaj zachodzę w głowę z jakimi problemami musiały borykać się koleje ,że manewrową lokomotywę zaprzęgali do pociągów dalekobieżnych
@2jarbla
@2jarbla 3 жыл бұрын
A tak na marginesie. Bardzo dobrze, że przywrócono Główną do życia. Dzięki temu można zobaczyć pociągi w centrum miasta, na tle wysokościowców.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dokładnie. I zaraz dojdzie widok z kładki!
@michamacleod5050
@michamacleod5050 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim ta kładka mnie niepokoi
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
@@michamacleod5050 - ja Cię rozumiem… ale mnie też inspiruje.
@michamacleod5050
@michamacleod5050 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim jest w niej jakieś nawiązanie do wiaduktu kolei Kaliskiej, choć tamten był „trochę” dalej na zachód.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
@@michamacleod5050 - „trochę”, ale skojarzenie bardzo dobre, nawet kratownica Warrena cokolwiek podobna.
@zbigniewstaniszewski210
@zbigniewstaniszewski210 3 жыл бұрын
Starszy z Polibudy jak zwykle pozdrawia. Z lekkim poślizgiem, bo dopiero co wrocilem do Warszawy. Miejsce mi bliskie, bo do dziadków z Radomia startowałem zawsze pośpiechem z Głównej. Mieszkam niedaleko, więc calkiem często tam wpadam już..... z wnukiem. Uwielbiałem te chwile, kiedy wracalismy do Warszawy i wychodząc do miasta (Główna to stacja czołowa) mijaliśmy sapiący ciężko po podróży z trasy do Krakowa Pt47 i maszynistę, który nas z budki pozdrawiał. Wszystko dyszało, sapało, miarowo cykala smarownica. To fantastycznie, że jest takie miejsce i niech się rozwija ku chwale historii polskiego kolejnictwa. Jak zwykle super ciekawie. Gratulacje. Starszy z Polibudy.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Bardzo Ci dziękuję za te słowa i za inspirowanie wnuka tą tematyką.
@dominiklewinski9020
@dominiklewinski9020 3 жыл бұрын
BTW lokomotywę obsługującą EC Powiśle miałem przyjemność podziwiać na wycieczce z przedszkola, tory mijały pomnik Syrenki warszawskiej (który był rodzajem fontanny znajdującym sią się przy nabrzeżu Wisły). Parowóz był (oczami przedszkolaka) czarny klasyczny tendrzak raczej wąskotorowy. Wycieczka dotyczyła legend warszawskich (Bazyliszka i Złotej Kaczki), ale parowóz był dla mnie zdecydowanie największa atrakcją.
@marekkusal7854
@marekkusal7854 3 жыл бұрын
Pasja i niesamowity zasobów nie tylko wiedzy ogólnej i technicznej ale tez ogrom szczegółów. Bardzo dobrze się oglada i slucha tego typu
@marekkusal7854
@marekkusal7854 3 жыл бұрын
vlogów. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję.
@KUBUTECH911
@KUBUTECH911 3 жыл бұрын
Ha, znowu materiał świetny w formie i treści Jakubie :D To jest zadziwiające jak Twój sposób opowiadania pozwala nawet osobom, które na kolei zjadły lub jedzą zęby, na ponowne powtórzenie sobie historii i spojrzenie na te wszystkie pojazdy po raz kolejny, nie raz z zupełnie innej perspektywy :D Patrząc z perspektywy czasu wiele jest konstrukcji, które nie miały w ogóle racji bytu, a przy dzisiejszych możliwościach badawczych w ogóle by nie powstały. Sęk w tym, że to co już powstało jest historią i warto te historię zachować :D Natomiast tabor, który pokazałeś w materiale jest o tyle ciekawy, że pokazuje jak bardzo konstrukcja pojazdów różni się patrząc z punktu widzenia przeznaczenia danego typu oraz kraju pochodzenia projektu konstrukcyjnego. Paradoksalnie i wbrew obiegowym opiniom najtrudniej zaprojektować dobry tabor manewrowy, ponieważ największą bolączką tych pojazdów jest niska prędkość z jaką eksploatowany jest ten tabor, a co za tym idzie kiepskie warunki wymiany ciepła z silnika do atmosfery. To dlatego lokomotywy manewrowe mają dużo bardziej rozbudowane układy chłodzenia i stosunkowo małe agregaty ;) Nie wyobrażam sobie zamontowania szesnastocylindrowego silnika w układzie widlastym (choćby MTU znanego z lokomotyw PESA GAMA czy Bombardier TRAXX) w SM42 ponieważ ten silnik nie byłby w stanie wykorzystać pełnych możliwości właśnie ze względu na temperaturę ;) Idąc dalej, wspomniałeś o specyficznej konstrukcji układu prowadzenia i zawieszenia zestawów kołowych w SM15 - nie dość, że to radziecki model układu zawieszenia, który możemy zobaczyć w prawie każdej radzieckiej lub rosyjskiej lokomotywie, to jeszcze najbardziej charakterystyczny element tego systemu to wahacz połączony z układem sprężyn śrubowych (jest to jeden z przykładów wahaczowego prowadzenia zestawów kołowych :D ) Wspomnę tylko też o SM40 i SM41 - tak naprawdę SM41 było w dużym stopniu uproszczonym SM40 ze względu właśnie na problemy techniczne wynikające z eksploatacji tych węgierskich lokomotyw :) Ciekawy jest też temat malowań pojazdów, o którym napomknąłeś - dzisiaj producenci stosuj katalog barw RAL - co z resztą widać - nawet tworząc model 3D danej lokomotywy możemy otworzyć wbudowaną w dany program bazę kolorów RAL i widzimy "O to ten kolor". Kiedyś tak jednak nie było, a niektóre typy malowano po prostu tym co było pod ręką. Dlatego też warto pochylić tutaj czoło dla tych, którzy restaurują te pojazdy, a czasem umożliwiają im nawet powrót do ruchu :D Pozdrowienia :D
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Rewelacyjny komentarz. Bardzo serdecznie dziękuję.
@sergejenecomprispas9922
@sergejenecomprispas9922 3 жыл бұрын
10:05 Na kolejach zsrr te lokomotywy mieli nazwe TGM3 (ТГМ3) i też kolejarze mieli z nimi problemy. Chociarz do państwowych kolei trafiło ~1200 sztuk, to w latach 70ch szybko wycofano ich do przemysłu, bo zaczęto masowo otrzymywać ČME3 (ЧМЭ3). Wszyskie "hydrochoroby" zwalczono w TGM4 i później w TGM6. p.s. TGM3A-1400 do tych czas pracuje w Łotwie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dokładnie tak. Bardzo serdecznie dziękuję za komentarz i pozdrawiam - mam nadzieję, że u Was klimat bardziej przyjazny, niż w czerwcu na Mazowszu :) .
@sergejenecomprispas9922
@sergejenecomprispas9922 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Ja sam teraz mieszkam na Mazowszu .... wczoraj była wyprawa w Sierpc.
@kol560
@kol560 3 жыл бұрын
I Dobrze! To jest logiczne niech stare będzie jak nowe!
@JanKowalski-bn6ts
@JanKowalski-bn6ts 2 жыл бұрын
Mogę się i do tego odnieść. W dawnych latach mocno ścierały się i rywalizowały poglądy odnośnie lokomotyw spalinowych. Dla celów porównawczych zbudowano kilka sztuk SM25. Zwyciężyła opcja SM42 6D która taktycznie i strategicznie deklasowała wszystko co istniało w Europie środkowej. PKP już nie chciało słyszeć o wynalazkach typu SM25, SM15 czy nawet lepszych od nich 401D, 401Da. Mnie uczył jeździć na SM41 śp. nieodżałowany Franciszek Dzida. Ganz miał tylko jedna zaletę tzn. 16-cylindrowy silnik nie wibrował. Ganz miał tez duże "kopyto", bo był wolnossący oraz dodatkowo przed uruchomieniem jazdy trzeba było go wkręcić na wysokie obroty. Rozrząd wagonów techniką odrzutu robiło się nim dynamicznie (posiadał też dobry hamulec). Wszystkie zesłane do przemysłu wynalazki, a później złomowane po prostu nie były przydatne. Dodatkowo były nieekonomiczne. Dodam iż konstruktorzy pracowali nad SM42 6D w tajemnicy, bo był odgórny zakaz i chęć importu tego typu taboru manewrowego z Węgier. Historia lubi się powtarzać i byliśmy już tego świadkami.
@RADEMENES43
@RADEMENES43 2 жыл бұрын
Świetny komentarz, dobre podsumowanie, pozdrawiam
@1I3b
@1I3b 2 жыл бұрын
Wspaniała opowieść o wspaniałych maszynach, trochę tylko żal, że są zimne... dzięki wielkie!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Odnowić, to jedno. Skompletować - drugie. Uruchomić - trzecie. Dopuścić - czwarte. Utrzymać - każde kolejne. Tak to wygląda. Dziękuję i pozdrawiam!
@dominiklewinski9020
@dominiklewinski9020 3 жыл бұрын
Mój rok produkcji to1963, miałem wielokrotnie przyjemność widzieć lokomotywy pod parą na stacjach węzłowych, jak również jechać składami prowadzonymi przez takie lokomotywy (zwłaszcza na odcinkach górskich).
@heliodorbard
@heliodorbard 2 жыл бұрын
A propos lokomotyw typu TKbb, to udało mi się poszwendać tu i ówdzie po terenach kolejowych, i wpadłem na TKbb-53KF-5. Tak na oko, z dala, jest ona w całkiem niezłym stanie. Rzecz jasna zrobiłem kilka fotek, ale dziwnym zdaje mi się być fakt, że stoi na terenie zamkniętym, na torze nie mającym połączenia z siecią torów. Na moje oko, aż się prosi by gdzieś ją wyeksponować. Szkoda by rdzewiała pod chmurką, gdy może cieszyć oczy szerszego grona oglądaczy. Co do odcinka, super, j/z. Całkiem niezła zachęta do odwiedzenia "Stacji Muzeum". Trzeba się wybrać.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Wyśmienite znalezisko. Muszę się douczyć o tych lokomotywach, bo wiele z nich powstało w przedziwaczny sposób, w wyniku pocięcia staroużytecznych podwozi parowozowych. Do Stacji Muzeum - zawsze warto.
@armenian123
@armenian123 Жыл бұрын
ta o ktorej mowisz to fabryczny typ 1U , pochodzi z roszarni, skad trafiła do Wawy
@marekskutnik3115
@marekskutnik3115 2 жыл бұрын
Super opowiedziane ,widać pasję i morze wiedzy.Oglądam wszystkie odcinki.Jestem pod ogromnym wrażeniem.Pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Kłaniam się z pokorą za dobre słowo. Dziękuję.
@_Japaw_
@_Japaw_ 3 жыл бұрын
Znakomity odcinek. Multum wiedzy ciekawie opowiedzianej.
@daniellojtek
@daniellojtek 2 жыл бұрын
Super poprostu. 👍😀
@joahimquasdorf7662
@joahimquasdorf7662 2 жыл бұрын
Ten Pan Kulecki to jest gościowa kolejarski, pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Amator jedynie... pozdrawiam również.
@grzegorzEU07
@grzegorzEU07 3 жыл бұрын
Jak zwykle super materiał, widać Panie Jakubie ogrom wiedzy i wielką pasję, którą dzieli się Pan z innymi.Duży kciuk do góry za świetnie wykonany film.
@michastanczak2601
@michastanczak2601 3 жыл бұрын
Cześć Jakubie no to jest jak małżeństwo stare jak nowe tylko naoliwic i jak ręką odjął 😳🤭
@piorab
@piorab 3 жыл бұрын
Piękny film. Szkoda, że to wszystko nie stoi w jakiejś hali. Za parę lat znowu będzie trzeba remontować. Jak zobaczyłem w Chabówce Ol12-7, który jeszcze parę lat temu prowadził pociągi retro, to się załamałem. Takie cenne i wrażliwe obiekty historyczne powinny być chronione przed warunkami atmosferycznymi :(
@armenian123
@armenian123 Жыл бұрын
zgoda, tylko jak by miały byc chronione?
@piorab
@piorab Жыл бұрын
@@armenian123 no przecież napisałem, że w hali...
@armenian123
@armenian123 Жыл бұрын
@@piorab A spoko, umknęło mi jak czytalem. Pewnie koszty za duże, same wiaty całkowicie osloniete to kilka milionow zapewne.
@piorab
@piorab Жыл бұрын
@@armenian123 Koszty pewnie duże, ale myślę, że warto je ponieść, bo te eksponaty to perełki i jak się zniszczą, to już nigdy ich nie odzyskamy :) Może zamiast kolejnych pomników warto budować hale muzealne? :)
@HarryUrazman
@HarryUrazman 3 жыл бұрын
Piękny materiał.
@lasam265
@lasam265 2 жыл бұрын
Świetnie, że dzieli się Pan swoją wiedzą. Serdeczne dzięki.
@adamo774
@adamo774 3 жыл бұрын
Byłem wczoraj w Muzeum Kolejnictwa . Część taboru po remoncie wygląda naprawdę fajnie. Kolejne eksponaty czekają na swoją kolej do odnowienia. Pozdrawiam.
@sawomirdoraczynski9685
@sawomirdoraczynski9685 2 жыл бұрын
Dziękuję!
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 2 жыл бұрын
Doskonały odcinek! Podoba mi się ta narracja. W punkt!
@kato7611
@kato7611 3 жыл бұрын
Fajny i ciekawy materiał ale jednak brakuje tu sporo taboru który za chwilę zniknie. Serie spalinowe SM30, SM31, SP32, SM42, SP/SU45, SU46, SM48. Serie elektryczne EU07, EM10, ET22, ET40, ET41, ET42 itd. Brakuje już sporo z powodu niepozostawienia na cele muzealne. A przecież to historia techniki. Apel zarządców kolejowych by zachować owe pojazdy dla potomnych. Wracając do tematyki odcinka. Jako ciekawostka parowozy serii TY42 są dwa czynne w muzeum Pyskowice o numerze 24 oraz w muzeum Chabówka nr.107. Oprócz tych były jeszcze BR42 - TY3 a po wojnie wyprodukowane miały oznaczenie TY43 była to lepsza wersja BR52. Od tamtej pory budka maszynisty była już konstrukcji zamkniętej-oczywiście chodzi o parowozy z osobnym tendrem.
@krzysiek407
@krzysiek407 2 жыл бұрын
ET40 oryginalny stoi w Bydgoszczy i po naprawie P5 mógłby, być czynnym eksponatem, po 1 szt., SP32, ST43 ( czynny ) z Brochowa mają być obiektami muzealnymi być może SP32 też jako czynny, EM10-03 został zachowany jako eksponat czynny. ET22, ET41, ET42 i EU07 mają przed sobą jeszcze sporo czasu nim znikną z Polskich torów.
@w2112ssf
@w2112ssf 2 жыл бұрын
@@krzysiek407 1. Na Brochowie i w ogóle w PKP Cargo nie ma ani jednego czynnego SP32 i ST43 na chwilę obecną. 2. Zachowany EM10-03 także nie jest czynny
@krzysiek407
@krzysiek407 2 жыл бұрын
@@w2112ssf W tej chwili nie ma, ale są takie plany.
@jaroslawosowski6852
@jaroslawosowski6852 2 жыл бұрын
Ciekawy film dzięki
@eR-MIK
@eR-MIK 2 жыл бұрын
SM42 widać w filmie "Klejnot Nilu" (kontynuacja "Miłość szmaragd i krokodyl").
@automaniek9395
@automaniek9395 3 жыл бұрын
W końcu muszę się tam wybrać!
@rumi1135
@rumi1135 3 жыл бұрын
Kolejny świetny materiał.
@denekbiku
@denekbiku 2 жыл бұрын
pelen szacunek dla Pana za ten kanal i szeroką wiedze.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję i kłaniam się nisko.
@stapler986
@stapler986 3 жыл бұрын
Wyborne! dobra robota @stacjamuzeum i inż. Kulecki :)
@przemyslawkaczorowski898
@przemyslawkaczorowski898 3 жыл бұрын
Odcinek galanty!
@TUJA64
@TUJA64 3 жыл бұрын
Ty-42 z Północnej DOKP ?! Czyli mógł tą maszyną jeżdzić mój ojciec, no wzruszyłem się , serio. Muszę tam pojechać z synem i wnukiem i sprawdzić czy nie ma tam przypadkiem Tkt-48 mam z nią pewne wspomnienia . Dziękuję
@michamacleod5050
@michamacleod5050 3 жыл бұрын
W zbiorach Stacji Muzeum jak najbardziej jest TKt48
@kamilbogus
@kamilbogus 3 жыл бұрын
Super Ciekawy odcinek
@rafamik8541
@rafamik8541 3 жыл бұрын
Panie Kulecki proszę o adres tej stacji muzeum w Warszawie. Bo nie ukrywam to Pan zaraził mnie koleją a głównie te Pana opowiadania widać że nie jest byle jakie gadanie na pamięć wierszyka tylko opowieści z sercem i pasja widać jak Pan opowiada jak każdy szczegół uwydatnia. Super. A kto tego nie rozumie to trudno. Widać że kolej to Pana życie. Chciałbym kiedyś Pan osobiście poznać jak będziemy z rodziną w Wawie. Pozdrawiam. I życzę zdrowia przede wszystkim w tym okresie. 👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Warszawa, ul. Towarowa 3. Dojazd do stacji Warszawa Główna lub do przystanku Warszawa Ochota. Kłaniam się nisko.
@fifi81pl
@fifi81pl 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim tudzież tramwajami / autobusami do przystanku "Plac Zawiszy" www.openstreetmap.org/#map=19/52.22646/20.98722
@MatiMK
@MatiMK 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek
@jarekratter3347
@jarekratter3347 3 жыл бұрын
Super!!!
@eR-MIK
@eR-MIK Жыл бұрын
O SM15 do dziś nie słyszałem.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Bo to niesławna konstrukcja. Ładnie wyglądała, ładnie jeżdziła, słabo ciągnęła wagony.
@zwierzak77
@zwierzak77 3 жыл бұрын
Tak mnie zaciekawiłeś że wrzuciłem w grafik odwiedziny tego muzeum. Dziękuję
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
To ja dziękuję!
@gustafna100q5
@gustafna100q5 3 жыл бұрын
Pełny profesjonalizm- jak zwykle.... Dzięki i pozdro znad morza :-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Kłaniam się i pozdrawiam z upalnego i płaskiego jak stół Mazowsza.
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody 3 жыл бұрын
Witam super materiał 👍🙌
@jerzyjablonski1432
@jerzyjablonski1432 3 жыл бұрын
Oooo, grudziądzkie SM41, ciuchcia z mojego rodzinnego miasta. Nie wiem czy ta, ale widywało się je za szczeniaka jak ciągnęły wagony ze złomem pod POiE (wcześnie zakłady Herzfeld i Victorius). Te 41 jeździły najdłużej właśnie w lokomotywowni Grudziądz. Znaczy się trzeba pojechać (znów) do Warszaffki, obfotografować cudo :) Dwa tygodnie temu byłem w Kościerzynie, polecam jakbyś miał okazję. Bardzo fajne i zadbane muzeum, chociaż nie tak duże jak warszawskie.
@Szopler
@Szopler 3 жыл бұрын
Audiodeskrypcja wychodzi coraz lepiej.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dziękuję. Trudno mi się tego uczyć, ale się nauczę. Stare chińskie przysłowie mówi: czy widziała świnia niebo? Widziała… gdy szła pod górę.
@libanspoko
@libanspoko 2 жыл бұрын
Ciekawe takie dłuższe odcinki nie znam się na kolei ale pana zawsze warto posłuchać super że takie lokomotywy są remontowane i były produkowane w Polsce nie wszystkie ale były Pozdrawiam ze stacji Malbork 😀👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za dobre słowo!
@paulfisker
@paulfisker 2 жыл бұрын
Ta rozmowa z Michalem to juz klasyk.
@michaljaskowski1309
@michaljaskowski1309 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję - super! Pozdrawiam serdecznie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
To ja dziękuję.
@slaskimilosnikkolei
@slaskimilosnikkolei 3 жыл бұрын
Fajny odcinek
@robertbyzantinosjankowski325
@robertbyzantinosjankowski325 2 жыл бұрын
Ale masz wiedzę ... Jesteś wspaniały ...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Dziękuję za dobre słowo... wiedza jest w źródłach, ja jedynie powtarzam.
@2jarbla
@2jarbla 3 жыл бұрын
Przydałoby się jakieś zadaszenie albo najlepiej hala chroniąca przed warunkami atmosferycznymi. Jak tak dalej będą wycinać pordzewiałe elementy to w zabytku coraz mniej zostanie z oryginału. A film ciekawy. W samym muzeum byłem, więc teraz wiem co oglądałem (nie mam tak dużej wiedzy o kolei).
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Przydałoby się, ale to nie jest taka prosta sprawa. Sztukowanie blach jest często jedyną metodą naprawy przy korozji nawskroś. Dotyczy również motoryzacji. Wciąż wymienione elementy stanowią mały procent całego pojazdu.
@piorab
@piorab 3 жыл бұрын
Może trzeba by powołać jakieś Narodowe Muzeum Kolejnictwa? Niektóre cywilizowane kraje takie mają...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
@@piorab - to nie jest panaceum na całe zło. Mamy Muzeum Lotnictwa Polskiego, mamy Muzuem Wojska Polskiego, mamy jeszcze parę innych; w każdym borykamy się z tymi samymi problemami. Przymiotnik "Narodowy", przez działania polityków, ostatnimi laty nabiera pejoratywnego wydźwięku.
@piorab
@piorab 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Tak, oczywiście, użyłem tutaj trochę ironicznie tego przymiotnika. Ale Muzeum Lotnictwa w Krakowie ma przynajmniej okrywę na najcenniejsze artefakty. A czy w Polsce jest choćby jedna hala w której mogą skryć się lokomotywy? Czy ktoś zna takie miejsce? Może Wrocław? I oczywiście mam świadomość, że od samej nazwy muzeum nie przestanie padać deszcz na moje ukochane parowozy...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
@@piorab - Wolsztyn, Jaworzyna, Skierniewice, Jarocin, Karczmiska... Tam, gdzie kolekcja mieści się na terenie dawnej lokomotywowni, tam jest dobrze. Wszędzie indziej - jest ciężko. Mało tego - w niektórych liniowych zakładach - tak kolejowych, jak i tramwajowych - pod dachem kryją się cenne zabytki.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 3 жыл бұрын
Kurka blaszka! Ależ ja bym chciał Pana spotkać podczas kręcenia materiału :) jak Ci ludzie których widać w odbiciu w lakierze SM15 :) Grudziądz pozdrawia!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Pozdrawiam również :) .
@kolejowabomba
@kolejowabomba 3 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Wzajemnie!
@kubal4593
@kubal4593 3 жыл бұрын
Wspaniały materiał i muzeum także wspaniałe jednak to że brakuje w nim ST43 czy SU45 to ogromna strata.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Myślę, że nie powiedziano ostatniego słowa. Obecnie tory wystawowe są zapełnione i większym problemem może być pomieszczenie dodatkowego taboru.
@KoziTV007
@KoziTV007 3 жыл бұрын
Sub i łapka w górę:)
@dariusziwanski4699
@dariusziwanski4699 3 жыл бұрын
23.23 Przy precyzji Pana opisu taboru trzeba uscislić te "szybki" koniecznie - to są owiewki.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dziękuję!
@harrypotter9853
@harrypotter9853 3 жыл бұрын
Witaj Jakubie. Rzeczywiście coś drgnęło i to chyba porządnie w dobrą stronę jeśli chodzi o eksponaty "gabarytowe" co zaczyna cieszyć. Szkoda jedynie, że ekspozycja wewnątrz jest poupychana momentami po kątach, ale co poradzić jeśli nowej siedziby nie ma (pomijam fakt, że temat się ciągnie latami), a kolekcja się pewnie rozrasta... Filmik jak zawsze na poziomie a opisy dla szerokiego spektrum widzów i słuchaczy za co szacun 😃👍 Pozdrawiam,...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Bardzo Ci dziękuję. Wszystko w swoim czasie - obiecujące jest to, że Sala Kryształowa została zreaktywowana i mieści wystawy modelarskie. Tam jest wiele niesamowitych zakamarków i są one nieustannie penetrowane. Wszystko jednak zależy od wielu czynników, z których finansowy nie jest jedynym. Życzę Ci zielonej na szlaku i pięknych wschodów słońca!
@harrypotter9853
@harrypotter9853 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Dzięki i również spokojności...
@pelxar1027
@pelxar1027 3 жыл бұрын
Majstersztyk 👍👍👍
@micharaczynski
@micharaczynski 3 жыл бұрын
Widać że dobrze się dzieje w muzeum. Ciekawi mnie co tam słychać u SD80, czy już stoi w kolejce do odrestaurowania?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Strasznie trudna z nim sprawa: jest potwornie zdegradowany. Nie wiem, czy nie lepiej sprowadzić ALn772 z Włoch w to miejsce.
@micharaczynski
@micharaczynski 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim A może we Włoszech znalazły by się części do odbudowy? Mam świadomość stopnia destrukcji tego pojazdu i kosztów z tym związanych , jednak on ma w sobie to coś czego nie będzie posiadał włoski odpowiednik, polską historię. A to jest niesamowita wartość dodana. Pozdrawiam w to gorące popołudnie.
@armenian123
@armenian123 Жыл бұрын
@@micharaczynski z tego naszego to chyba tylko ostoja z wozkami, cała buda raczej do odpalenia i zbudowania od nowa.
@Rotem_102
@Rotem_102 3 жыл бұрын
Nigdy mnie tam nie było ale teraz jestem pewny że muszę tam jechać
@wudecoturbo3875
@wudecoturbo3875 3 жыл бұрын
Ciekawi mnie bardzo, jak "głęboko" przeprowadzana jest taka renowacja. Czy ona tylko przywraca wygląd zewnętrzny, czy też obejmuje naprawę kół, łożysk, co z silnikami? W skrócie czy te lokomotywy można tylko oglądać, czy są w stanie być przetaczane czy wręcz (teoretycznie) uruchomione...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Wedle mojej najlepszej wiedzy renowacja jest wizualna wraz z wyposażeniem kabin, ale bez przywrócenia do jazdy.
@adriandaniel8958
@adriandaniel8958 3 жыл бұрын
Witam, jak tak oglądam SM 15 to wózki są chyba zapożyczone z TGM 2 . TGM 2 jest to krótsza wersja TEM2. Pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Tak właśnie. Bardzo dobre skojarzenie - pewne rozwiązania kinematyczne powtarzają się.
@HarryUrazman
@HarryUrazman 3 жыл бұрын
Dopiero czwarta minuta materiału, ale komentarz wrzucam już, bo zapomnę. Może, jakby było więcej tożsamego z moim zainteresowania wśród gawiedzi, to mogłaby powstać seria, z Twoją narracją, opowiadająca o głębszych zawiłościach aspektu mechanicznego pracy na kolei? O co mi chodzi, że tak plotę jak potłuczony? Ano, o to, że masz według mnie taką pewną, świetną umiejętność opowiedzenia w przystępny i w miarę prosty sposób historyjki o skomplikowanym procesie tak, bym ja, jako laik w danej dziedzinie go zrozumiał, zatrybił i wnet pomyślał: "o kur*a, rzeczywiście!". Moglibyśmy tak sobie przejść od epoki pary do obecnej elektrycznej. Nie ma czegoś takiego na necie, a czuję, że przez zaniedbania edukacji, jest w tej materii pewien deficyt wiedzy w społeczeństwie. Dobra, polecę egoistycznie, jara mnie kolej i częstą nią podróżuje. I zawsze sobie zadaję pytanie: "jak to jeździ?". I wiem, że Ty mógłbyś mi precyzyjnie wyjaśnić jak. Poproszę. Z rysunkami własnymi koniecznie. Napisy angielskie mogę wziąć na siebie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dziękuję za ten komentarz. Coś w tym kierunku będzie, ale pewnie odcinkami.
@fifi81pl
@fifi81pl 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim To może się dokoordynujemy, bo ja też coś tam strugam w tym kierunku... tylko to nie będzie na YT lecz jako spotkania "na Teamsach" - plan by ruszyć od października... lub od Trako ;)
@SukinSzkot
@SukinSzkot 3 жыл бұрын
ciekawa muzyka w trakcie "end credits", taka jakby trochę "inna" niż zwykle :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dziękuję. Wstydliwy temat - nagrywam takie ścieżki na ileś podejść, bo umiejętności nie starcza.
@SukinSzkot
@SukinSzkot 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim chciałbym mieć tyle umiejętności w tym temacie :) (proszę to odebrać jako arcyuznanie z mojej strony!)
@smoczajama1
@smoczajama1 3 жыл бұрын
Witam wszystkich .Lok Sm25 ,dokładnie przed 40 laty,była przygotowywana do muzeum kolejnictwa . Osobiście jako młody elektromonter na niej pracowałem w lokomotywowni Kraków-Płaszów. Cieszy mnie ,że jest zadbana. Mam pytanie ,czy ktoś wie co się dzieje z EU 06-12 ?.
@patrykmaziarz816
@patrykmaziarz816 3 жыл бұрын
I taką tematykę lubię najbardziej, oczywiście nie umniejszając nic, pozostałym zagadnieniom składającym się na tematykę kolejnictwa. Kolej to nie tylko maszyny ,ale mnie one pasjonują najbardziej, i uwielbiam, takie szczegółowe opisy konstrukcji, historii ich powstania, czy wreszcie cech charakterystycznych danych typów maszyn w tym właśnie na przykład malatura. A być może kiedyś i uda się nagrać coś o SU45? Była to niemniej kultowa lokomotywa, oznaczana też jako SP45, o ile dobrze pamiętam ta wersja miała tak zwany kocioł grzewczy, do ogrzewania wagonów. Wiadomo sporo tych lokomotyw, zakończyło żywot, w 2010 roku gdy masowo je kasowano. Była ta lokomotywa też nazywana potocznie 'Fiatem" ,chyba jak czegoś nie pokręciłem od rodzaju silnika. W każdym razie, filmy jak zawsze na wysokim poziomie. Natomiast co do tej pierwszej omawianej tu lokomotywy ,to jej malatura przypomina mi tą ze stonki, o której to stonce był już odcinek cyklu " Po Kolei z Kuleckim".
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dziękuję za dobre słowo. Jest taki plan, ale wszystko w swoim czasie.
@janfaworski5155
@janfaworski5155 2 жыл бұрын
Czy mam rozumieć że całe muzeum i wspaniała kolekcja taboru zostały uratowane i nie grozi im likwidacja jakiej widmo wisiało jeszcze kilka lat temu...? Super materiał filmowy!!!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Tego do końca nie wiem… ale wierzę, że z każdym odnowionym egzemplarzem taboru szala przechyla się na dobrą stronę. Dziękuję serdecznie!
@ty42222
@ty42222 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Problem jest jeden największy: ani miasto, ani PKP SA, ani MKiDN nie chce NIC zrobić z Mauzoleum, a dwie ogromne szopy wachlarzowe w Gnieźnie stoją i się marnują... Muzeum Kolejnictwa wcale NIE MUSI BYĆ w Warszawie..., DRUGA sprawa: Muzeum Kolejnictwa w Warszawie NIE MA ŻADNEGO CZYNNEGO PAROWOZU...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@ty42222 - żeby to było takie proste.
@ty42222
@ty42222 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim To jest bardzo proste... tylko władza (miasto, prezydą Trzask, rząd, "marszałek" lekarz nie chcą NIC z tym zrobić.... to jest tzw "nasz mental" , i całkowity brak kultury technicznej...
@romkovsky
@romkovsky 2 жыл бұрын
Śledzę odcinki w miarę możliwości na bieżąco, ale nie wiem czy było coś o przewozie samochodów koleją, jak się odbywa załadunek, etc. Niedawno natknąłem się na wagony kryte typu Hccrrs do przewozu samochodów, o których też w powszechnie dostępnych źródłach dość niewiele wiadomo. Może więc jakiś odcinek o "ciekawostkach wagonowych" -wagony nietypowe, wagony samowyładowcze, wywrotnica... coś w ten deseń w takim bardziej syntetycznym ujęciu.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za sugestie. Tego jeszcze w planach nie było, ale trzeba dopisać do listy.
@willi5916
@willi5916 2 жыл бұрын
Ty42 była trochę mocniejsza od Ty2 ? Kiedyś gdzieś o tym czytałem i trochę mnie to zaskoczyło bo przecież BR52 nie wykazywał tzw. "zmęczenia kotła" i to nawet z transportem "Tygrysów". Nie chcę myśleć o losie konstruktorów, gdyby mu się to przydarzyło... Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Nic mi na ten temat nie wiadomo; wedle mojej wiedzy Ty42 był po prostu odtwórczym wykonaniem 52 po wojnie na podstawie dokumentacji i części niemieckich. Nie wiem, która technologia dawała lepszy produkt - czy niemiecka machina wojenna, pełna uproszczeń i niedoborów, czy polska, powojenna... pełna uproszczeń i niedoborów.
@RR-gi7rx
@RR-gi7rx 3 жыл бұрын
Ps. Nie wiem czy to ciekawe, ale szczątki kolejki wąskotorowej istnieją w gminie Żychlin. Może kiedyś coś będzie wspomnianego. Jechałem w tamtych stronach i przypadkowo raz po raz tory przecinały drogi.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
W Dobrzelinie była cukrownia, która, jak na cukrownię przystało, miała swoją kolej wąskotorową. Te wszystkie cukrowniane kolejki zasługują na osobny odcinek. Coś w podobnym klimacie było w odcinku o kolei cukrowni Płochocin.
@Piter_Play
@Piter_Play 3 жыл бұрын
Ten Ty42 to właśnie ÜK, ponieważ posiada dyskowe koła toczne z przodu oraz nie posiada drugiego okna na ściance kabiny
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Co do kół to prawdopodobne (nie mam wiedzy w tej kwestii), bo zdarzały się i dyskowe i szprychowe. Co do okien - nie przypominam sobie, abym w życiu widział jakąkolwiek 52 z przednim bocznym oknem.
@Piter_Play
@Piter_Play 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim mogę się mylić, bo siedzę głównie w taborze wąskotorowym i o Ty42 z Wikipedii przeczytałem
@grzegorzdeptua7050
@grzegorzdeptua7050 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek a może jak byś miał sposobność uczestniczyć w renowacji jednego z parowozów krok po kroku pokazał jak to wyglada co Ty na to ciekawe i to by było jak i reszta filmów twych
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dziękuję. To jest do zrobienia.
@maggus85
@maggus85 3 жыл бұрын
Czy tabor odnawiany jest do stanu jezdnego(oczywiście okazonalnego) czy na zasadzie ładnego pomnika?
@qqala
@qqala 3 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek. Miło zobaczyć że wystawa taboru na Głównym przestaje być przechowalnią złomu. Nie byłem tam chyba ze dwadzieścia lat. Jeżeli można to mam kilka uwag co do lokomotyw SM25 i SM15. Z rozwoju tych pierwszych zrezygnowano z prostej przyczyny. Opracowano 401Da i SM25 straciła rację bytu. 401 była prostsza i tańsza w produkcji i obsłudze, wyprodukowano jej raptem kilkaset i wszystko w niej było krajowe. Rozwijanie konkurencji w tym przekładni było bez sensu. Z kolei SM15 i SM42 nie są do końca zamienne. Nasza stonka ma funkcje liniową, rosyjska praktyczne nie. Z resztą Polska zrezygnowała całkowicie z przekładni hydraulicznych co odbiło się brakiem lekkiego taboru pasażerskiego typu autobus szynowy. Co do zawodności SM15. W Sajuzie wyprodukowano ich koło dziesięciu tysięcy TGM3, TGM4. Pracują do dzisiaj w zakładach ( nie na szlaku). Ogólnie przekładnie hydrauliczne w lokomotywach stosowano głownie w ZSRR (do tysiąca KM mocy) i w Niemczech.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za piękne uzupełnienie.
@fifi81pl
@fifi81pl 3 жыл бұрын
Zaś najpotężniejszą moc przez przekładnie hydrauliczne przepuścił w swoich lokomotywach pl.wikipedia.org/wiki/Voith_Maxima sam Voith.
@qqala
@qqala 3 жыл бұрын
@@fifi81pl To prawda. Niemcy niczym się nie ograniczali. )))
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
@@fifi81pl - dokładnie. Nawet taka w Polsce jeździła.
@fifi81pl
@fifi81pl 3 жыл бұрын
@@qqala Po prostu mieli większy budżet na zabawy.
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48 3 жыл бұрын
Witam Panie Jakubie. Na te bez szprychowe koło toczne "teigreka" mówi się "pełne".
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dziękuję!
@YTtomek
@YTtomek 3 жыл бұрын
13:40 a jedna SM42 zrobiła nawet karierę w Hollywood :)
@irekkur3210
@irekkur3210 2 жыл бұрын
Klejnot Nilu
@armenian123
@armenian123 Жыл бұрын
@@irekkur3210 koleje marokanskie?
@vinegardrinker5159
@vinegardrinker5159 3 жыл бұрын
Ty2/42 i podobne- patrząc na oryginalne niemieckie małe wiatrownice Wittego, widać mają dość złożony kształt, znając dokładność Niemców, były zapewne badane w tunelu aerodynamicznym. Widoczne tu płaskie blachy to był powszechny widok na PKP, są efektem uproszczeń naszych ZNTKów. Jestem ciekawy ich skuteczności w porównaniu z oryginalnymi.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Myślę, że jedne i drugie robiły swoje. Niemcy w ramach standardu ÜK posuwali się do takich uproszczeń, że i z wiatrownicami mogło bywać różnie. Do tego te parowozy z zasady jeździły wolno... ale do przodu, jak front... tak więc myślę, że wszelkie uproszczone rozwiązania były wystarczająco dobre.
@les69op
@les69op 2 жыл бұрын
36:10 Dlaczego wzdłuż bulwaru jeździły parowozy bezogniowe? Pytam z ciekawości, gdyż nieznana jest mi tego przyczyna... ;)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Nie znam się, to się wypowiem :) . Stawiam na to, że w elektrowni para technologiczna była "za darmo" w nieograniczonych ilościach i "ładowanie" pasożyta parą było szybsze i mniej kłopotliwe, niż uganianie się za węglem i wodą... ale to tylko mój domysł.
@les69op
@les69op 2 жыл бұрын
Teoria ta wydaje mi się jak najbardziej prawdopodobna i słuszna. :) Mi przyszła do głowy jeszcze myśl o ochronie składów węgla czy innych łatwopalnych materiałów składowanych wtedy na nabrzeżu, aczkolwiek nie wiem czy takowe tam się znajdowały, choć Powiśle było przecież kiedyś dzielnicą przemysłową.
@macieks.1917
@macieks.1917 3 жыл бұрын
W Polsce zachowały się dwie SM15. O numerze 17 w Warszawie i 22 w Tarnowskich Górach.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Dokładnie. Dziękuję.
@armenian123
@armenian123 Жыл бұрын
jest jeszcze ostoja z wozkami SM15-007
@grzegorzguzenda7527
@grzegorzguzenda7527 2 жыл бұрын
L’Apia w gore d’la lektora 😜
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
k'niam s'e!
@grzegorzguzenda7527
@grzegorzguzenda7527 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim 😃
@mirekderen5188
@mirekderen5188 3 жыл бұрын
Posiadam w swoich zbiorach tablice SM15
@RADEMENES43
@RADEMENES43 2 жыл бұрын
To uratowałeś wspaniały kawałek historii, ja mam fabloka z SM 42 i kompletną lustrzaną lampę
@Darek_J
@Darek_J 3 жыл бұрын
Panie Jakubie oczywiście łapka w górę, ale mam pytanie trochę z innej beczki. Na końcowym kadrze plecak campusa?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Nie - to Texar; jakkolwiek nie jest to wyrób kontraktowy, ale dobrze działa jako nosiciel EDC, wliczając w to apteczkę, prosty sprzęt ratowniczy i różne przydasie. Nieźle służy na motocyklu, bo się go da dobrze spiąć.
@Darek_J
@Darek_J 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim pytałem bo ma bardzo podobną konstrukcję pasków jak mój 20 letni campus. Mimo że uważam go za jeden z najlepszych zakupów w moim życiu to już niestety pora go wymienić. Przejrzałem ofertę Texara i nawet spoko, ale z doświadczenia unikam takich na suwak (im ich mniej tym lepiej). W moim campusie bolączką są właśnie suwaki. Materiał mimo że ma ponad 20 lat to ani w jednym miejscu się nie przetarł.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@Darek_J - poprzednia trzydniówka służyła mi kilkanaście lat, aż hm... suwak padł. Ten tutaj doświadcza ciężkich prób, ale daje radę, a jest bardziej pakowny od trzydniówki.
@DK-tm7ou
@DK-tm7ou Жыл бұрын
Jak będą te lokomotywy stały pod chmurką to zaś je rdza będzie brała
@franciszekid5413
@franciszekid5413 3 жыл бұрын
Eksponaty prezentują się wyjątkowo okazale. Jedynie te biało-czerwone tasiemki...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Wszystko w swoim czasie; pełna restauracja kabin postępuje, ale bardzo trudno jest skompletować wyposażenie.
@capyplquafku
@capyplquafku 3 жыл бұрын
dzien dobry to ja najmoczniejszy fan ekipy Mieszko Jestem Tu A by Oglądać
@krzysztofdziedzic9313
@krzysztofdziedzic9313 2 жыл бұрын
wczoraj ?
@chszarz1986
@chszarz1986 3 жыл бұрын
Z tego co wiem to większość spalinówek produkowanych w NRD miała przekładnię hydrauliczną. NRD-owcy widać potrafili sobie poradzić z tym tematem mimo ustroju.
@adorinadorin
@adorinadorin 2 жыл бұрын
Albo dostawali szmugiel od braci z Zachodu...
@DRIZZLERE17
@DRIZZLERE17 3 жыл бұрын
Zawsze zastanawia mnie, dlaczego polscy konstruktorzy nie byli/nie są w stanie poradzić sobie ze skonstruowaniem udanej przekładni hydrokinetycznej.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Nie znam się, to się wypowiem: wymagane bardzo ciasne tolerancje wykonawcze w produkcji seryjnej, a także bardzo porządne materiały. Przemysł gospodarki planowej mógł nie unieść tej precyzji, a także kontroli procesu już w produkcji seryjnej - bo nie sztuka zrobić działający prototyp: sztuka utrzymać reżim produkcyjny. Dziś jedynie kilka firm na świecie potrafi to robić.
@DRIZZLERE17
@DRIZZLERE17 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Też tak mi się wydaje.
@mkczk
@mkczk 3 жыл бұрын
Czy pan ma jakieś wykłady na żywo? Chciałoby się zobzczyć idola.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Dziękuję za dobre słowo. Obecnie nic takiego nie ma miejsca, ale też w tym projekcie nie chodzi o „budowanie idola” :) .
@mkczk
@mkczk 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim a będzie pan kiedyś na stacji wąsk. w Środzie Wlkp? to moje rodzinne miasto. Błagam, nie chciałbym przeoczyć nagrywania tego odcinka... tam teraz pobudowali nowe tory, ewenement...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
@@mkczk - chętnie, ale chwilowo poza zasięgiem…
@majorsztandar9845
@majorsztandar9845 3 жыл бұрын
A EW51-36 będzie miał odbudowane wnętrze choćby jednego członu?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Wszystko w swoim czasie. Łatwo nie będzie, bo w oryginale były bardzo szlachetne materiały i piękne wykończenie.
@michamacleod5050
@michamacleod5050 3 жыл бұрын
Z tego co się orientuję, to poszukiwane są zdjęcia (poza ogólnie znanymi), elementy wyposażenia i opracowywana jest koncepcja zagospodarowania wnętrza, po części zgodnie z pierwotną koncepcją jaka było opracowana gdy przekazywano EW51 do muzeum. No i nie jest to „czysty” 36, tylko składak. Ponieważ ktoś się pospieszył i złomował jeden z członów, to uzupełniono go z 19. Dlatego też nie ma naniesionego numeru „prawdziwego” inwentarzowego, tylko 91 000 (zgodnie z oznakowaniem jakie miał w muzeum w latach osiemdziesiątych)
@armenian123
@armenian123 Жыл бұрын
@@michamacleod5050 tego nie wiedziałem, ale po czesci wiekszosc EW51, czy EW52, to były składaki z tego co odzyskano po wojnie. Widac na zdjeciach ze wczesniejsze pudła sa wymieszane z tymi nowszymi.
@mirosaw1506
@mirosaw1506 3 жыл бұрын
Czy te lokomotywy i parowozy są też sprawne technicznie czy tylko wyglądają?
@dominiklewinski9020
@dominiklewinski9020 3 жыл бұрын
To niestety makiety (pudrowane trupy)
@michamacleod5050
@michamacleod5050 3 жыл бұрын
SM41 jest kompletna w 99,9%, SM25 i SM15 mają rozszabrowane kabiny, silniki są kompletne. Instalacja ciśnieniowa byłaby do wymiany, elektryczna wyglada na kompletną, choć wymagałoby to posiedzenia z miernikiem.
@irekkur3210
@irekkur3210 3 жыл бұрын
Ciężka robota z tym odnawianiem taboru,kiedyś byłem i w Karsznicach i w Kościerzynie i w Sochaczewie,mozolna robota i dożywotnia,Polski jak widać nie stać na wybudowanie hangarów jak to ma miejsce w Anglii ,Francji ,Niemczech itd...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Ano, ciężka. Nie znam szczegółów, ale tu nie chyba nie tyle „nie stać”, co „nie po drodze może komuś być”.
@irekkur3210
@irekkur3210 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Nie po drodze z Kuleckim i innymi fanatykami koleii.Więc może nadszedł czas,aby to rozpropagować !Zakręconych w tym temacie jest mnóstwo osób i w Polsce i zagranicą.Szkoda że te dziedzictwo techniczne ,które posiadamy ,obraca się w scrap....Szkoda....
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@irekkur3210 - to jest praca u podstaw; jest kilka bardzo prężnych organizacji, które dokonują małych cudów, ale też wiele osób, których rola sprowadza się do pieniaczenia i narzekania.
@Mr._Mechanik
@Mr._Mechanik 3 жыл бұрын
jak już temat tematem to gdzie wspomnienie o serii 91000 inaczej EW51 - 36? Liczyłem chociaż na jakieś słowa o niej.
@maszynistaantoni1699
@maszynistaantoni1699 3 жыл бұрын
Był osobny odc.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Były dwa odcinki na ten temat: przed renowacją i z premiery po renowacji.
@michamacleod5050
@michamacleod5050 3 жыл бұрын
To nie jest EW51-36, tylko składak z 36 i 19 dlatego ma 000.
@prezesfirmy9317
@prezesfirmy9317 3 жыл бұрын
A może coś o silnikach sm 25 i sm15 zamiast o tabliczkach i kolorach.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Ten odcinek jest o kolorach i tabliczkach. O silnikach będzie innym razem; a temat jest niezgorszy.
@fifi81pl
@fifi81pl 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim O silnikach, przekładniach ... ;)
@rafagrochal3934
@rafagrochal3934 3 жыл бұрын
Fajny materiał zagłuszony jak zwykle w lecie przez paciaciaki.
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 3 жыл бұрын
Trochę wyrozumiałości. Każdy kiedyś był dzieckiem.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 жыл бұрын
Koleją trzeba impregnować od małego. To ważna grupa docelowa :) .
@armenian123
@armenian123 3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim to prawda, coraz jest mniej ludzi ktorzy pracowali na tym, pokolenie lat 90tych tez juz ma z 30 lat, nastepne pokolenie musi sie zainteresowac tematem, bo inaczej kto sie tym zajmie, a ilosc zabytkowego taboru w tym wagonow jest w kraju ogromna i obecnie rdzewieje w krzakach.
@Yacekwaw
@Yacekwaw 3 жыл бұрын
Czy te wyremontowane lokomotywy są na tyle że mogą jeździć ?
@waldekprezner4172
@waldekprezner4172 3 жыл бұрын
Raczej nie,to tylko stacjonarne eksponaty,w Chabówce i Wolsztynie są czynne stare loko🚝
@Yacekwaw
@Yacekwaw 3 жыл бұрын
@@waldekprezner4172 Czyli tylko kosmetyczny remont ?
@waldekprezner4172
@waldekprezner4172 3 жыл бұрын
@@Yacekwaw tak
@Yacekwaw
@Yacekwaw 3 жыл бұрын
@@waldekprezner4172 czyli takie trochę dziadostwo. Z zewnątrz ładnie, w środku złom.
@michamacleod5050
@michamacleod5050 3 жыл бұрын
@@Yacekwaw nie ma z czego uzupełnić rozkradzionych kabin SM25 i SM15. SM41 jest kompletna. Pytanie podstawowe: po co miały by być czynne, kto miałby płacić za ich utrzymanie w stanie jezdnym? Krytykować i pisać że dziadostwo jest najłatwiej, zwłaszcza gdy się nie ma pojęcia o procedurach, kosztach, etc. lepiej zrobić jedną lokomotywę do jazdy, która nigdzie nie pojedzie, czy osiem jednostek taboru, które może kiedyś da się uruchomić?
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 138 - Bulldog inaczej
31:43
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 22 М.
Złomnik: lokomotywa SM42 wykończyła parowozy
24:04
Złomnik
Рет қаралды 313 М.
КАКОЙ ВАШ ЛЮБИМЫЙ ЦВЕТ?😍 #game #shorts
00:17
Poopigirl
Рет қаралды 10 МЛН
The Worlds Most Powerfull Batteries !
00:48
Woody & Kleiny
Рет қаралды 26 МЛН
WHY IS A CAR MORE EXPENSIVE THAN A GIRL?
00:37
Levsob
Рет қаралды 18 МЛН
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 147 - Spalinowa sprzeczka
40:17
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 48 М.
Człowiek, który ma pociąg do kolei
10:37
Pasjonaci
Рет қаралды 40 М.
Parę słów o… ODCINEK 45 - ST43 Rumun na polskich torach #kolej
28:43
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 66 - Sześcioosiowy poślizg kontrolowany
29:09
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 157 М.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 195 - Żyrardowski pasożyt
53:07
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 19 М.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 87 - Flirtowanie z Elfami
1:00:00
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 87 М.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 86 - Trumna na cmentarzysku
45:42
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 107 М.
wireless switch without wires part 6
0:49
DailyTech
Рет қаралды 1,2 МЛН
Main filter..
0:15
CikoYt
Рет қаралды 988 М.
Apple watch hidden camera
0:34
_vector_
Рет қаралды 56 МЛН
Нашел айфоны в мусорке!
0:32
По ту сторону Гугла
Рет қаралды 275 М.