Sztos!!! Przypominam sobie podstawy. Zawsze miernik i start. Ale jak to działało? Na laborce robiłem te pomiary.... 1998 roku.... Dziękuję za film
@arkadiogracz30284 жыл бұрын
Jacku dzięki za przydatny materiał pozdro i zdrówka 😉
@ZIMNY19723 жыл бұрын
Jacku, doskonały film, z resztą jak wszystkie pozostałe. Kanał zyskał by bardzo wiele, gdyby użyć nieco lepszego mikrofomu
@ukaszwasik34302 жыл бұрын
Co prócz obwodów elektrycznych i przepięciówki powinno się podłączyć pod GSU? Antenę na dachu? Rozdzielacz podłogówki? Przyłącze wody? (wszystko na pex)
@JacekH07elektryk2 жыл бұрын
Rzeczy wykonane z materiałów nieprzewodzacych nie podłączamy pod GSU. Anteny podłączamy w określonych przypadkach nie zawsze jest to konieczne
@tdziemianczuk Жыл бұрын
Dzień dobry. Poproszę o wyjaśnienie po jakich obliczeniach wział się wynik Re po korekcie, tj. 2,28 +/- 0,36? (11:19 min.)
@teresabukowska83263 жыл бұрын
Leci lajk! Świetnie wyjaśnione. Jeszcze tylko kwestia wyjaśnienia błędu pomiarowego, trochę nie jasne skąd się wzięły wartości. Może teraz coś o amatorskiej metodzie pomiaru (jak w komentarzu)?
@mirosawgrabania5424 Жыл бұрын
Proszę poprawić dźwięk !!!
@zbigniewpiotrowski4529 Жыл бұрын
Panie Jacku czy możemy użyć małego przenośnego agregatu który będzie służyć nam jako gniazdko ??
@AC400V6 ай бұрын
😁😁😁😂🤣🤣
@beno202 жыл бұрын
W jaki sposób prąd przy pomiarze impedancji pętli zwarcia przepływa z uziomu badanego do uziomu przy trafo, gdy odległość między nimi wynosi np. 1km? Pozdrawiam.
@adamowitch58347 күн бұрын
To niesamowite, ale prąd ten płynie dosłowni w ziemi. Rozchodzi się promieniście i szerokopasmowy jak fale radiowe i płynie szerokim pasmem i dowolnie losowymi ścieżkami poprzez grunt do uziomu transformatora.
@robertkowalski45194 жыл бұрын
Witam dało by radę stworzyć film o wypisaniu protokołu z pomiaru metodą techniczną?
@JacekH07elektryk4 жыл бұрын
Będzie film o sporządzaniu protokołów po zakończeniu cyklu o uziemieniach i pomiarach rezystywności gruntu. A potem pomiary małych rezystancji i seria doświadczeń w tym kontynuacja "sprawy tulejkowej".
@krzysztofsobczyk82014 жыл бұрын
Jeśli mam możliwość to przed wbiciem sond sprawdzam właśnie metodą IPZ, ostatni robiony pomiar metodą IPZ 2.03, metoda 3P wykazała 1.28 więc w teorii się zgadza
@koxowiec22182 жыл бұрын
Po ile porcelana ??
@JacekH07elektryk2 жыл бұрын
Nie jest na sprzedaż
@youtubeyoutube86633 жыл бұрын
Jaka jest wymagana minimalna wartość rezystancji uziemienia dla 1)ochrony przeciwporażeniowej przy zastosowaniu wył. róż-prądowych? 2)Jeśli na obiekcie występują ochronniki klasy II ? 3)Występują ochronniki klasy I+II ? 4)Przy występowaniu instalacji odgromowej to wartość
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
1) taka by była możliwość zadziałania urządzenia zabezpieczającego w wymaganym czasie Pozostałe podpunkty to zalecana wartość 10 omów ale nie zawsze jest to możliwe. To 10 omów to tak jak 130km/h na niemieckiej autostradzie.
@KABELEK694 жыл бұрын
pomiar tego typu powinno sie zasilic napieciem wyprowadzonym z miejsca ak nalblizej zasilania obiektu z ktorego "bierzemy" napiecie" Najlepiej sprzed RCD...Pozdrawiam :)
@WiroGamee3 жыл бұрын
Panie Jacku czy metoda impedancja pętli zwarcia przy pomiarze rezystancji uziemienia jest prawnie dopuszczalna . jeśli tak to jak co wpisać w protokole.
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
Jest dopuszczalna.wpisujemy wynik wraz z opisem pomiaru i obliczeniami ewentualnie
@pawewasilewski37932 жыл бұрын
Jacku a czy ta bednarka, do której podpinałeś miernik jest rozłączona od reszty instalacji (rozdzielnicy), czy nie? Zakładając TN-C i podział w rozdzielnicy na TN-C-S. Pozdrawiam
@JacekH07elektryk2 жыл бұрын
jest odłączona na czas pomiaru
@pawewasilewski37932 жыл бұрын
@@JacekH07elektryk dziękuję za szybką odpowiedź :)
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
Jak rozumiem petla zwarcia ma LN ma 1.56 Ohma czyli linia L mozna przyjąć ma połowę tej rezystancj i wynosi 0.78 Ohma? Pomiar miedzy L a PE daje 3.14 Ohma minus 0.78 Ohma co daje okolo 2.5 Ohma plus blad pomiarowy? Czy mozna miernik zastąpić pomiarem napięcia i pradu przy obciazaniu LN i LPE zarowka lub grzalka?
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
Można ale jak są małe wartości lub przewody o dużym przekroju to nic z tego bo składowa reaktancyjna. Grzałka lepsza jest. To jest w dużym uproszczeniu połowa by była przy L-L. Ale i tak mamy sumę rezystancji uziemienia stacji trafo i badanego uziomu. To czy bierzemy połowę zależy od miernika bo nie zawsze to się opłaca bo przy odejmowaniu błędy się sumuja.
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
@@JacekH07elektryk Dziękuję za odpowiedź. Ja bardziej patrze jak to zmierzyc amatorsko. Grzałkę np czajnik 2.4KW daje to okolo 10A pradu użyłbym jako obciążenie przy założeniu, że siec jest TT a PEN(trzeba tu mowic o N) nie jest nigdzie uziemiony (4 przewody od slupa ale nie od trafa bo to jest gdzies duzo dalej) przyjęcie połowy mogłoby być. Ale też racja bo majac 3F moglbym zmierzyc LL potem LN co daloby lepszy wynik a na koncu LPE. Mozna by tez mierzyc napiecie w stanie jałowym i napiecie przy pradzie 10A i z różnicy policzyc R. Ma to sens wg Pana? Mam też sonela do pomiaru petli zwarcia wiec moge i nim zmierzyc jednak bardziej mnie przekonuje metoda techniczna z duzym obciazeniem o charakterze rezystancyjnym :-) A co do zarówki mialem na mysli 100W lub 500W wolframową więc to też ma X=0
@teresabukowska83263 жыл бұрын
@@AmatorElektronik Ciekawa opcja by amatorsko dokonać 'wstępnego" pomiaru. Jak dużym błędem może być obarczony wynik takiego pomiaru przy prawidłowym wykonaniu, z grzałką?
@mateuszmater62154 жыл бұрын
Nie rozumiem tego liczenia błędu 1,56ohm +5% to jest 1,63ohm możesz to rozpisać dokładniej z czego to liczysz i z tą korektą.
@JacekH07elektryk4 жыл бұрын
Oczywiście mogę to wyjaśnić i film zrobić.
@juliajabonska13883 жыл бұрын
@@JacekH07elektryk tak zrób
@romanl2608 Жыл бұрын
nice
@lukk7900Ай бұрын
Co to znaczy "w cudzysłowiu"? Bo już któryś film z tym błędem wypuszczasz. Uszy bolą
@JacekH07elektrykАй бұрын
to jest użyte dla odróżnienia tych dwóch metod bo mamy metodę techniczna z dwoma elektrodami i metodę techniczną przez pomiar impedancji pętli zwarcia bo inaczej by się mieszało. Uszy może bolą ale wiadomo o co chodzi. lepiej żeby uszy bolały jak by miały być pomyłki i niedomówienia
@lukk7900Ай бұрын
@@JacekH07elektryk dobrze, nie chodzi o metodę, a o błędną wymowę... Można było po prostu poprawnie wymawiać "w cudzysłowie".... mówisz w słowie? czy w słowiu? ... no właśnie.
@grzesiekpekowski11963 жыл бұрын
*Warto tutaj dodać, że tych pomiarów nie wolno wykonywać dla uziomów instalacji odgromowych., ponieważ tak mierzymy tylko rezystancję statyczną a nie udarową*
@grove823 жыл бұрын
Przy udarze mówimy o impedancji a nie o rezystancji... 😉
@xXxbastek3 жыл бұрын
No ale 2,28+0,36 to nadal mniej niż 3,14-0,29 czyli zbliżamy się do prawdy, a nie oddalamy, pomimo wzrostu niepewności złożonej wyniku pomiaru..
@MrOprawca19784 жыл бұрын
Takie pomiary są fajne, mądre, do tego ładnie wyglądają i ogólnie, prawie praca dyplomowa. A jak to się ma w praktyce? Sam Jacek robił te testy, przecinając coraz to większą ilość żył przewodu PE. I co wychodziło? Że pomiar był ok nawet przy zostawionej jednej jedynej żyłce, ostatniej, przewodu PE. Przekrój? A z 0,1 mm^2. Tak to się ma do praktyki. Więc co należy robić? Ano wystarczy porządnie zrobić elektrykę, czyli raz - a porządnie, a wszelkie potem pomiary można sobie darować. Będzie dobrze i będzie całymi latami.
@macieknosowski74444 жыл бұрын
Taki pomiar robi się prądem co najmniej 10A i przez kilka sekund np miernikiem PAT-806 sonela
@AC400V6 ай бұрын
Można też jeździć bez pasów w samochodzie, latami nie licząc na zdarzenia przez nas nie przewidziane.