Wstęp mówi o problemie, który mnie nurtuje - racjonalizacje, sabotaże i auto sabotaże poznawcze i intelektualne. Codziennie pilnuje się żeby się nie sabotować, a bardzo ciężko jest uniknąć sabotażu ze strony innych osób. Sabotaże są bardzo silnie zakorzenione w mentalności, powiedzeniach, przysłowiach i przekonaniach (w wielu środowiskach, nie tylko w tych patologicznych). Strach pomyśleć, co by było gdyby ludzie nie uczyli się na błędach - blokowali by się i korzystali wyłącznie z gotowych receptur i przepisów i zatrzymali się poznawczo, nie podważali autorytetów...
@fundacjaXXII2 жыл бұрын
dzieci od urodzenia mają załączone imperatywy na podstawie których w umyśle powstaje obraz środowiska jako bezpiecznego lub zagrożeniowego. Spełnienie imperatywów akceptacji, samodzielności i kontroli określa całe przyszłe nastawienie umysłu na otwartość w odniesieniu do nowości, uczenia się i ogólnie sprawczości. Samo uczenie się jest nieodłącznym elementem powstawania świadomości. Umysł "uczy się" przez cały czas. Każda komórka naszego ciała uczy się. Nasze indywidualne podejście do procesu zdobywania wiedzy i umiejętności jest ściśle skorelowane z predykcją zagrożeń. A to jest bezpośrednio powiązane z imperatywami rozwoju oraz komunikacją.
@antysynteza7772 жыл бұрын
3:17 "Efektowne", mały błąd... Jednak w wielu dziedzinach jest to przeciwieństwo "efektywnego". To podobny rozdźwięk, jak między "spektakularne" a "skuteczne".
@adambogusawski92692 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, dziękuję 🙂
@waldemarbiaek35492 жыл бұрын
Dziękuję 🙂- na zachętę.
@MultiKomentator2 жыл бұрын
W większości przypadków ma humanistów i ścisłowców, są tylko źli nauczyciele. Też do takiego wniosku doszedłem. Wujek jest humanistą. Nie ogarnia prostego wzoru skróconego mnożenia, ale bardzo dobrze gra w szachy. Wyjątkiem mogą być osoby z zespołem Aspergera i sawanci.
@Tomasz_Kowalski2 жыл бұрын
Od początku nie rozumiałem, nie potrafiłem się uczyć historii, polskiego. Za to szło mi dobrze w matematyce, chemii, fizyce, geografiiz w szachach. To przedmioty, które można zrozumieć.
@nihilistycznyateista2 жыл бұрын
Taka ciekawostka - jeśli chodzi o pisanie (a ja osobiście śmiem się nazywać pisarzem, dramaturgiem i poetą, bo mam na koncie i powieść i sztuki teatralne i sporo wierszy i opowiadań) to teoretycznie humanistyczny umysł pozwalać by miał na piękne słowotwórstwo i takie tam, ale... dla nauki zasad pisowni, budowy zdań, a nawet ortografii - niezbedne są te struktury, które przypisujemy ścisłowcom. W drugą stronę zresztą to samo - aby poprawnie programować, czy choćby rozumieć i rozwiązywać tak zwane zadania z treścią - nie wystarczy być ścisłowcem - trzeba jeszcze łyknąć kawałek rozumowania humana... To jest nierozerwalne.
@danielmichalski24362 жыл бұрын
Przecież od wielu lat mamy już narzędzia typu SRS - spaced-repetition software. Dlaczego prezenter o nich nie powiedział, tylko wspomniał o manualnym podejściu - fiszki? One dokładnie na tej zasadzie działają - harmonogram powtarzania jest oparty na modelowaniu krzywej zapominania. Przykłady narzędzi: - AnkiSRS - SuperMemo
@roszan84252 жыл бұрын
AnkiSRS czy SuperMemo to aplikacje do fiszek. Prowadzący podał ich po prostu najprostrze-tradycyjne "wcielenie".
@paweldraws78002 жыл бұрын
Jest jeszcze błąd podobny do stereotypów z początku filmu, (myślenia za pomocą dychotomii): w obiegu krążyła taka uproszczona informacja (jak to zwykle bywa z informacją), faworyzująca prawą półkulę - twórczą, nie lewą - logiczną (oczywiście samo to jest uproszczeniem, ale sporo ludzi zracjonalizowało sobie lęk przed racjonalnym myśleniem i logiką, tak jakby wykluczyło fakt, że mają obydwie półkule i kolejna ideologia mogłaby zostać wybudowana na tym postumencie. Albo nadal pokutuje dychotomia logiki i intuicji, jakby pewne poprawne intuicje nie były podświadomym przełożeniem logiki (w zakresie uwarunkowań, nie koniecznie głębszych mechanizmów poznawczych, podobnie jak z heurystykami i błędami w skalowaniu zjawisk lub zmiany kontekstów - generalizacje, budowanie na analogiach, czy pozorna powszechność). A, że tak zwanym "wielkim umysłom" zdarzały się bardzo istotne pomyłki - negacja zjawisk z mechaniki kwantowej, negacja liczb zespolonych, sabotowanie matematyków zajmujących się geometrią nieprzemienną.
@antysynteza7772 жыл бұрын
To już niemodne są dominujące półkule lewa lub prawa?
@jeszczeczego2 жыл бұрын
Super film
@TylerPL2 жыл бұрын
Po miniaturce myślałem, że to nowy filmik od quaz9 - youtubera prowadzącego bardzo przyjemny kanał o grach.
@chlodnia2 жыл бұрын
Czemu?
@nihilistycznyateista2 жыл бұрын
I dlatego, ja lubię mówić o sobie, jako o człowieku po mat-fizie, studiującemu przez pewien czas na Politechnice Warszawskiej, a ostatecznie kończącemu na Wydziale Humanistycznym SGGW i aktualnie zajmującego sie zagadnieniami społecznymi filozofa... jednym słowem o humanistycznym do szpiku kosci ścisłowcu ;ub matematycznym, ścisłym do granic umyśle w ciele humanisty:D
@zenonpompka2 жыл бұрын
💪
@p.a.16752 жыл бұрын
W wyrazie "matemátyka", akcent pada na trzecią sylabę od końca (:
@tomekjankowski98112 жыл бұрын
taktyczny komentarz
@marekmareckionline84932 жыл бұрын
czemu jedna dioda jest podłączona pod okiem? 🤔
@albertsosnowski61722 жыл бұрын
Pewnie referencja
@kumaknizinny420692 жыл бұрын
masa
@michaparasol98922 жыл бұрын
Na własnym przykładzie nie zgadzam się z tym materiałem. Fizyka, matematyka nie wymagała z mojej strony żadnego wysiłku, aby przyswoić nowy materiał. Język polski był dla mnie udręką, bonie mogłem pojąć dlaczego mam opowiadać w kółko o tym co wszyscy przeczytali i posiedli tę prostą wiedzę. Pamięciówki z geografii i historii oraz wiersze były dla mnie udręką.
@thry45552 жыл бұрын
Ja mam fiszki w telefonie Flashcards Deluxe ok
@nihilistycznyateista2 жыл бұрын
Efektywne, a nie efektowne. Po co mi procesy zdobywania wiedzy pene fajerwerków, czy podniosłej muzykli? Ja stawiam na te o wys9okiej skuteczności - przynoszące efekty, a nie wywołujące efekt wow.
@WatFat2 жыл бұрын
Popełnianie błędów może osłabiać pewność siebie, która jest potrzebna, żeby się rozwijać.
@zezek17832 жыл бұрын
Straciłem pewność naukowości materiału, gdy w opisie dostrzegłem skrót "łać.". Matko boska, poprawcie to!
@Tomasz_Kowalski2 жыл бұрын
Zgadzam się. Ludzie to też, a może przede wszystkim, emocje. Popełnianie błędów dziala negatywnie na nasze emocje, zniechęca i obniża poczucie wartości.
@roszan84252 жыл бұрын
@@Tomasz_Kowalski No właśnie o tym jest mowa w filmie... Po to został nagrany, żeby odbiorca nabrał świadomości, że błędy są ok xD
@roszan84252 жыл бұрын
@@zezek1783 ,,poprawdzie"zamiast ,,poprawcie"? Chyba też nie jesteś zbyt unaukowionym umysłem? 🤠
@Tomasz_Kowalski2 жыл бұрын
@@roszan8425 Każdy o tym wie :) Tylko emocji nie przekonasz. Wiadomo, że na błędach człowiek się uczy, ale nikt dobrze się nie czuje, gdy popełnia błędy :/