Bardzo konkretnie. Mam nadzieję że kanał będzie się dalej rozwijał :)
@nomomex Жыл бұрын
Świetny film, który bardzo dobrze zróżnicował kwestie PPK a PPE. Pracuję dla zagranicznego banku i nie ma u mnie programu PPK, a zamiast niego jest właśnie PPE. Dzięki Twojemu filmowi zrozumiałem na czym polega różnica, jak również wreszcie wiem, dlaczego mój pracodawca miał prawo zrezygnować z PPK. Bardzo dziękuję za ten przydatny materiał. Nasuwają mi się jednak pytania. Powiedziałeś, że w przypadku zmiany pracy, środki z PPE można przetransponować do nowego pracodawcy prowadzącego PPE lub przenieść je do IKE. Co jeśli kolejny pracodawca PPE nie prowadzi, a ja nie mam założonego programu IKE? Środki przepadają czy można je dostać w postaci przelewu. Jakie konsekwencje finansowe się z tym wiążą? Strata całości, części środków? Druga kwestia, to jaką część mogę sam dopłacać do planów emerytalnych. Wyliczyłeś, że jest to ponad 26 tysięcy zł, ale łącznie aż do osiągnięcia 60 roku życia czy może rocznie? Ile można dopłacać miesięcznie? Jest to wyrażone procentowo czy kwotowo? Ile minimalnie, ile maksymalnie? Czy środki pracodawcy a moje to dwa różne portfele, gdzie ja uskładaną przez siebie samego część będę mógł wypłacić? Czy należenie do PPE trzeba odnawiać tak jak ma to miejsce z PPK? Są różne sytuacje w życiu i czy z PPE można zrezygnować czy wiąże się to po prostu z utratą wszystkich zgromadzonych środków i właściwie trzeba plan dociągnąć do 60tki? Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi.
@PusteNotesy Жыл бұрын
Można środki po zmianie pracodawcy wypłacić na zwykłe konto, tylko ponosi się wtedy koszt podatku i składek. Można je też zostawić na PPE dawnego pracodawcy tak długo, jak się chce (i jak PPE istnieje - jak przestanie istnieć to dostaniemy wypłatę całości). Ta kwota dodatkowych ponad 26 tysięcy to limit roczny. Zasady wypłaty obu części są takie same. Nie trzeba odmawiać, a jak chce się przystąpić to trzeba się zapisać. Mam nadzieję, że odpowiedziałem na wszystkie pytania :)
@edek600 Жыл бұрын
Dzięki za wyjaśnienie:)
@ewakozowska30322 жыл бұрын
Jak miałabym taka możliwość wybrałabym oba. Gratulacje ponad 1000 subskrybuj i życzę jeszcze więcej. Świetna robota
@PusteNotesy2 жыл бұрын
Dzięki za dobre słowa! Ja też bym pewnie korzystał z obu w miarę możliwości :)
@SmarkSpaw25 күн бұрын
co bedzie bardziej oplacalne i bezpieczniejsze : po ustaniu pracy u pracodawcy ktory odkladal do PPE a po zawarciu umowy z nowym pracodawcą ktory tez ma PPE ale w innym TFI - 1. przekazac srodki do nowego TFI u nowego pracodawcy czy 2. przeniesc srodki do IKE ?
@pankasator8202 Жыл бұрын
Jesteś w porządku
@burekburczynski98025 ай бұрын
hej, fajny materiał, dodatkowe informacje których nie ma w większości. pozwól pytanie 1. ok 4 min wspomniałeś że przy odczekaniu do emerytury no 60 lat, środki zostaną automatycznie wypłacone w wieku lat 70. wierzę że dożyje 60 ale już z 70 taki optymistyczny nie jestem :) 2. co w sytuacji, gdy mam środki na ppe, mam żonę, wspólnota majątkowa, ona nie ma swojego ppe, ja umieram np w wieku 59 lat, to co wówczas że środkami? żona tyle lat co ja, ona będzie mogła te środki dostać w spadku i wypłacić na warunkach które ja bym miał jako dotychczasowy posiadacz, bez podatku itp? 3. a co w sytuacji jeśli będzie miała swoje ppe w innej instytucji?
@burekburczynski98025 ай бұрын
i jeszcze takie pytania 3. jeśli zmienię pracodawcę to sordki dotychczas zgromadzone w ppe u niego mogę przelać na swoje konto IKE i nimi zacząć zarządzać indywidualnie zgodnie z profilem konta ile? 4. j.w. sytuacja, zmieniam pracodawcę, nowy pracodawca ma opcję ppe ale w innej instytucji, co wówczas? mogę środki z instytucji x przenieść. do instytucji y?
@piotrek7904 Жыл бұрын
Jeśli nie mam 26 lat to również place podatek dochodowy? Jak najprościej i najszybciej wypłacić kasę z PPE?
@MaciejMacio24 күн бұрын
Ale przecież jeżeli się zwolnię z pracy i wypłacę pieniądze z PPE na Ike to potem z IKE mogę sobie wypłacić tak zwaną gotówkę
@Artur868611 ай бұрын
Mój pomysł, pytanie czy dobry, jest taki że wypłacam wszystkie zgromadzone na dzień dzisiejszy środki z PPK i kupuję obligacje skarbowe indeksowane inflacją opakowane w IKE. Dalej jestem w PPK ale raz do roku wypłacam i przenoszę do IKE. Pytanie czy warto ? Proszę o Twoją opinie.
@dariuszpawlik6931 Жыл бұрын
Pracuje w firmie cywilnej mam 50 lat i jestem członkiem PPe dodatkowo mam już prawo do emerytury wojskowej, więc kiedy będę mógł wypłacić wkład? Teraz czy w wieku 55 a 60 lat???
@ABCDFDk6 ай бұрын
Czy jeżeli byłem w programie PPE i zakończyłem pracę u pracodawcy, który je ofertował to czy opłaca się przenieść środki do IKE ? czy po prostu trzymać je tam wierząc, że ktoś będzie nimi dobrze zarządzał ?
@Taki_tam_ktos2 жыл бұрын
Jesteś gdzieś na Linkedin? Chętnie bym poudostepniał twoje filmiki.
@dariuszpawlik6931 Жыл бұрын
Analitycy pobierają do 2% rocznie , od całości zgromadzonych wkładów czy od wpłat w danym roku?
@ljm7175 Жыл бұрын
Od całości
@Wrestler12310011 ай бұрын
Nie wiele z tego wiem 😁 po krótce.Nie mam jeszcze wieku emerytalnego moge wyplacić pieniadzę z ppe choćby z potrąceniem ?
@aleksanderjamka3842 ай бұрын
09:23
@pawepabl0 Жыл бұрын
Interesuje mnie kwestia możliwości transferu środków z PPE na IKE (po rozwiązaniu umowy o pracę z pracodawcą prowadzącym PPE) . Z materiały wynika, że jest taka opcja "Istnieje jednak możliwość wypłaty transferowej z PPE ....... możemy je też przekazać na nasze konto IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne" , ale gdzie są te zasady opisane ? W ustawie o PPE nie widzę takiego zapisu, a co z umową pomiędzy pracodawcą a podmiotem prowadzącym PPE, jeśli w tej umowie nie ma wymienionej możliwości takiego transferu ?
@ernitkd Жыл бұрын
Mnie również interesuje ta kwestia. Pozdrawiam!
@pawepabl0 Жыл бұрын
@@ernitkd Z tego co doczytałem to ustawa ws. PPE jasno wskazuje "Tworzenie i prowadzenie program Art. 10. 2. Umowy nie mogą zawierać warunków uczestnictwa pracownika w programie niezgodnych z przepisami ustawy Art. 27. W przypadku gdy ustało zatrudnienie uczestnika u pracodawcy prowadzącego program lub nastąpiła likwidacja programu, środki pozostają na rachunku uczestnika do czasu wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Art. 43. 1. Wypłata transferowa jest dokonywana w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia złożenia wniosku przez uczestnika. 2. Wypłata transferowa jest dokonywana: 1) do innego programu, którego uczestnikiem jest uczestnik programu; 2) na IKE uczestnika; Art. 59. 1. Pracodawcy prowadzący program w dniu wejścia w życie ustawy są obowiązani dostosować program do przepisów ustawy do dnia 31 grudnia 2005 r., z zastrzeżeniem ust. 2. 2. Dostosowanie programu do art. 6 ust. 9 pkt 2 i 3 powinno nastąpić do dnia 31 grudnia 2008 r.
@dariuszpawlik6931 Жыл бұрын
Przy 60 latach wypłacając pieniądze nie płacimy podatku Belki , to znaczy że wypłacając całą kwotę dostajemy brutto beż żadnych potrąceń??? Czy tylko nie płacimy podatku od zysków?
@florentyna23723 ай бұрын
Tak, bo dochodowy płacisz co miesiąc od tego co pracodawca tam wpłaca. Nie zapłacisz podwójnego podatku
@LP-oq9vy2 жыл бұрын
Ja mam taką możliwość i spróbuję zapisać się na oba. Mam 25 lat i jeszcze nie korzystam z tego typu rzeczy (IKE, ikze, ppk, ppe) byćmoże zapiszę się na IKE obligacje lub IKZE jeśli wejdę w 2. próg podatkowy.
@PusteNotesy2 жыл бұрын
Brzmi jak całkiem dobry plan!
@beny9997 Жыл бұрын
Spoko, tylko nigdy nie spotkałem się żeby jakaś firma oferowała ppe, a ppk oferuję bo muszą, to nie usa 😐
@PusteNotesy Жыл бұрын
Ja miałem PPE u dwóch kolejnych pracodawców, a PPK jeszcze nigdy, ale fakt - to jest domena dużych firm, które poprzez założenie PPE i zachęcenie pracowników w dużej mierze uniknęły konieczności zakładania PPK.
@maja56478 ай бұрын
w mojej firmie jest od 5 lat PPE :)
@Damj88 Жыл бұрын
Przecież pieniądze z PPE można przelać na IKZE po czym wypłacić na swoje konto, tracąc 19% .
@sylviarattie7934 Жыл бұрын
I 29 % :/
@olimpiada1113 ай бұрын
To ile wkoncu ....
@mieczyslawmarkowicz2750 Жыл бұрын
Już były ppk pieniądze zniknęły a miała być emerytura pod palmami .
@MaciejMacio24 күн бұрын
Ale przecież jeżeli się zwolnię z pracy i wypłacę pieniądze z PPE na Ike to potem z IKE mogę sobie wypłacić tak zwaną gotówkę