Premiera komputera Tandy TRS-80 - "Byte" 77/10-11 [HISTORIA KOMPUTERÓW 22]

  Рет қаралды 8,845

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Siedemdziesiąte lata przyniosło światu trzech wielkich, z których do dziś przetrwał jeden. Drugim był Tandy, ze swoim debiutem: TSR-80, który produkowano nieoficjalnie w Polsce pod nazwą Meritum.
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/s...
PayPal.Me/smialekadam
www.paypal.com...
oraz do subskrybowania:
www.youtube.co...
#Byte #komputery #8bit

Пікірлер: 42
@Nick-Cooper
@Nick-Cooper Күн бұрын
8-bitówki z firmy Tandy miały 4 niekompatybilne ze sobą serie, choć z niejasnych dla mnie powodów łączyła je nazwa TRS-80. Pierwsza to wspomniana tutaj maszynka ze Z80, z Basiciem w ROMie semigrafiką 32 znaki w 16 liniach, który w późniejszych wersjach doczekał sie 64 znaków w linii oraz grafiki pikselowej 512x192 w 4ech odcieniach szarości, oraz sterownika stacji dysków. Drugim komputerem była maszyna biurowa ze CP/M-em w ROMie, oczywiście ze stacją dysków i semigrafiką 80x24 znaki, późniejsze wersje doczekały sie grafiki pikselowej 640x200 i szybciej taktowanych procków. Do obu tych serii korzystając z takiego samego procesora produkowano także zestawy rozszerzające z ekstra ROMem i ekstra układem grafiki aby oba te tryby pracy Basic i CPM były dostępne w obu seriach, a także komputery w różnych obudowach i z różnymi stacjami które już na dzień dobry posiadały oba tryby pracy. Trzecią serią były komputery przenośne z kilkulinijkowym wyświetlaczem wbudowanym ponad klawiaturą, bez opcji podłączenia do monitora, z prockiem MOS i kilkoma KB RAMu, miały wbudowany kalkulator kalendarz i edytor tekstu oraz modem, a późniejsze wersje miewały Z80 i CPM. Chociaż większą popularność zyskały ich klony firmy Epson. Przez ponad dekadę były wzorem dla komputerów przenośnych z wielu firm. Były tanią alternatywą dla ciężkiej walizki z mini kineskopem od Kaypro czy Osborne, a później komputerki o podobnych umiejętnościach mieściły sie w kalkulatorach, a przenośne kompy zmieniły sie w laptopy ze składanymi i całkiem sporymi wyświetlaczami. Czwartą serię TRS-80 zwano potocznie CoCo (czyt, koko), miały procki 6809 od Motoroli i 4-kolorową grafikę w 128x192, z kilkoma paletami do wyboru, najczęściej używano niebieski, żółty, czerwony i zielony, albo czarny, biały, niebieski i pomarańcz, albo fiolet, błękit, biały i pomarańcz. Choć Basic nie potrafił w tej rozdziałce wyświetlać literek, i robił to tylko w semigrafice 32x24. Przez krótką chwilkę zanim sie pojawił Vic20 były najpopularniejszym kolorowym komputerem w USA, potem ich podróby robiły Dragon i Fujitsu, ten ostatni zresztą ze sporym sukcesem. A kolejne CoCo doczekały sie grafiki z trybami jak w Amstradzie CPC tyle że z paletą 64 kolory. Jednak na rynku nie miały szans z tańszymi C64, ani z lepszymi 16bit, w tym także tymi od samego Tandy. :) Ale to ten pierwszy zaprezentowany w tym filmie był najpopularniejszym 8bit od Tandy. Dopiero wspomniany C= Vic20 go pokonał, głównie ceną.
@arielwyczesany3967
@arielwyczesany3967 9 күн бұрын
Gratulacje, sześćsetny film wskoczył 👍
@tomiboypl2342
@tomiboypl2342 9 күн бұрын
Jak to u Pana na kanale, ciekawie i merytorycznie. Pozdrawiam serdecznie
@Jacek-Sz
@Jacek-Sz 3 күн бұрын
Jak mogłem nie zauważyć tego odcinka !!!! Nadrabiam zaległości. Dzięki za kolejną lekcję historii ☕.
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 9 күн бұрын
Pięlne czasy, a tu w Polsce można było tylko pomarzyć o takich sprzętach.
@pokrec
@pokrec 8 күн бұрын
Jakbym umiał poruszać się w czasie, to nie dbam o to, kto drukuje pieniądze...
@Bartosz_Gorecki
@Bartosz_Gorecki 9 күн бұрын
Panie Adamie! Wszystko w porządku? Skomplementował Pan Amigę wspominając o jej kolorach. Martwię się! 😀
9 күн бұрын
Nie mam jakikolwiek sympatii ani antypatii dla tych czy innych marek i modeli komputerów. Co najwyżej niektóre znam lepiej, innych w ogóle.
@Bartosz_Gorecki
@Bartosz_Gorecki 9 күн бұрын
Każdy ma jakieś sympatie i antypatie. To tak jak by stwierdzić, że w równym stopniu lubi się wszystkie potrawy których się spróbowało. Komputer to nie prosta wiertarka tylko zaawansowane środowisko pracy, gdzie jedno będzie pasowało bardziej, a inne mniej, choćby ze względów czysto estetycznych. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić Pana pracującego w Workbenchu, kiedy można by tę samą pracę wykonać w Windows. 🙂
9 күн бұрын
Oczywiście, ale to jest związane z własnymi preferencjami i tu jak najbardziej mam swoje typy. Miałem na myśli skrzynkę jako taką, nie bije mi mocniej serce na widok ZX Spectrum, a mniej gdy mogę dotknąć Commodore, choć używałem pierwszego, a drugi miał zdecydowanie większe możliwości i fajnie byłoby go kiedyś mieć. Tan na marginesie - możliwości - tak, ale architekturę mniej mi odpowiadającą ze względu na zamkniętość. Nigdy natomiast nie brałem udziału w tzw. wojenkach systemowych, gdzie wojujący najczęściej mieli zerowe pojęcie o budowie maszyn, za które walczyli i z którymi walczyli. Argumenty czasem rozkładały mnie na łopatki, jak choćby częstotliwości zegara. Co ciekawe, dziś te dzieci mają po 50 lat, a nadal nic nie wiedzą i wojują :) Z perspektywy czasu widać, że te wszystkie domowe komputery były zbiorem kompromisów zahaczających o biedę i czasem naprawdę niewiele trzeba było, by były o klasę lepsze (klawiatura w Spectrum, kolory czy stacja w Commodore, taśma w Atari itd). Chyba najmniej kompromisowy był Amstrad, a już ideałem - MSX, także ze względu na wybór. System u nas nieznany i niedoceniony. Wygrał pecet i chwała za to niebiosom. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, co byłoby, gdyby z Amigi powstał drugi Apple i zająłby miejsce PC...
@Bartosz_Gorecki
@Bartosz_Gorecki 9 күн бұрын
Wojenki komputerowe choć śmieszne były zjawiskiem bardzo pozytywnym. Zmuszały do nieustannego poznawania nie tylko swojego komputera ale również tego "wrogiego". Nie sądzę aby ktoś z własnej woli studiował sprzęt i oprogramowanie, którego nie ma, gdyby nie chęć przeprowadzenia kolejnej wojennej ofensywy na wroga, opartej o solidne podstawy i rzeczowe argumenty. A jak wiadomo wszystko co sprzyja poszerzaniu wiedzy jest z natury dobre. Ja właśnie jako pececiarz, dzięki wojenkom doceniłem Maca, Amigę czy Atari ST i z czasem opuściłem własne okopy przechodząc na stronę wroga. 😀 "Nawet nie chcę sobie wyobrażać, co byłoby, gdyby z Amigi powstał drugi Apple i zająłby miejsce PC...". A ja żałuję braku wyboru i różnorodności. Chciałbym móc wybierać pomiędzy PC, Maciem, Amigą, Atari czy Silicon Graphics. Apple znalazło swoją niszę i nie wyrządza szkody PC. Podobnie mogło by być z innymi producentami. Możliwość dokonania wyboru zawsze jest dobra, brak wyboru już nie do końca.
8 күн бұрын
Na świecie nie ma miejsca dla większej ilości niż dwoje, a telefony pokazały to najlepiej. Mimo miliardów Microsoftu i miliardów telefonów Nokii, nie mamy ani WM, ani Symbiana Utrzymywanie kolejnego systemu to potworne koszty, a po co, skoro można taniej, przyłączając się do któregoś (tak się złożyło, że do jednego tylko można, ale to nie ma znaczenia, a nawet lepiej).
@kFY514
@kFY514 9 күн бұрын
Commodore PET też się pojawił, w relacji z targów! 8:32 na środku na dole :)
@janmos5178
@janmos5178 9 күн бұрын
Dobry filmik.
@tadeuszz9951
@tadeuszz9951 9 күн бұрын
Pierwszy komputer którego używałem to Meritum z jego przegrzewajacym sie zasilaczem. Gdzina pracy reset i czekanie aż ostygnie 😊.
@RafalKrajewski-we1oe
@RafalKrajewski-we1oe 9 күн бұрын
To jeszcze nie szał, tylko cały czas bulgotanie i lekkie kipienie branżowej masy hobbystów. Szał się zacznie 79, a w 80-ym dojdzie do wielkiego wytrysku, zalewającego narody.
@tomekrv942
@tomekrv942 9 күн бұрын
Szkoda, że tak mało było w tym filmie o TRS-80. Wiadomo, to jest omówienie tego numeru czasopisma więc tak musiało być. Kupiłem niedawno taki TRS-80 z 1978 roku razem z modułem rozszerzającym, monitorem i magnetofonem. Czasy kiedy on powstał to były jeszcze czasy pionierskie. Wiele sprzętów było budowanych przez zapaleńców i także w tym komputerze widać tego ducha. Jest w nim wiele modyfikacji, które wypuszczała sama firma i budowali użytkownicy. Nie posiadał małych liter bo to też kosztowałoby to trochę pamięci więc każdy mógł to dołożyć sobie sam. Jest płyteczka z dodatkową pamięcią RAM, rozszerzonym Basicem, nawet płytka poprawiająca odczyt z magnetofonu. Są też przyciski i przełączniki, takie standardowe, ze sklepu elektronicznego które nawet nie wiem co robią i jest też plątanina kabli w środku. Czeka mnie fascynująca przygoda odkrywania tego wszystkiego. Mój tryb pracy nie pozwala poświęcić na to hobby wystarczająco dużo czasu ale idzie zima więc będzie lepiej. Te stare komputery nadal żyją dzięki hobbystom, którzy robią do tego nowoczesne dodatki i to też jest coś ciekawego: kupujemy płyteczkę z dalekowschodniej fabryki, budujemy urządzenie i mamy całą bibliotekę oprogramowania dla takiego komputera pod ręką na jednej karcie SD.
9 күн бұрын
O tym komputerze będę mówił jeszcze sporo.
@bogdanborkowski8130
@bogdanborkowski8130 9 күн бұрын
Co to jest ten kontal 8000 ?
9 күн бұрын
Comtal 8000. Komputer.
@bogdanborkowski8130
@bogdanborkowski8130 9 күн бұрын
Dziękuje bardzo
@TzOk
@TzOk 9 күн бұрын
Warto dodać, że "nasi", w latach '80-tych, ten komputer sklonowali i próbowali sprzedawać jego zubożoną wersję, znaną jako MERITUM-I... Pierwsze wersje używały nawet oryginalnego ROMu TRS, później przetłumaczyli binarki na polski. Widać, że źródeł nie mieli, bo polskie napisy miały długość ograniczoną do angielskich oryginałów.
@LoftBits
@LoftBits 7 күн бұрын
Nie trzeba dodawać, Adam o tym mówi.
@TzOk
@TzOk 6 күн бұрын
@@LoftBits Racja, trochę się pospieszyłem z tym komentarzem. Niemniej warty jest podkreślenia fakt, że u nas miał do być komputer dla szkół i był produkowany, w zubożonej wersji, jakieś 6 lat po premierze pierwowzoru, kiedy to w USA już mało kto o nim pamiętał. Warto też pamiętać, że TRS był "marketówką". RadioShack to sieć sklepów z elektroniką, dla hobbystów i radioamatorów.
@Nick-Cooper
@Nick-Cooper Күн бұрын
@@TzOk - Raczej w 9lat później a nie 6.
@seboc1
@seboc1 9 күн бұрын
Na meritumie stawialem swoje pierwsze komputerowe kroki 🙂
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 9 күн бұрын
Meritum to była ciekawa maszynka. Do tego była wydana książka-podręcznik, szczegółowy przewodnik po Meritum. Niestety - nigdy nie było mi dane wypróbować tego komputera.
@AnalysisAnalytics
@AnalysisAnalytics 9 күн бұрын
👍
@moje12a
@moje12a 8 күн бұрын
Ten pakiet 4-kolorowy był indeksowany czy dowolne 4 z 16 ?
8 күн бұрын
Zależy o czym mowa. Tandy był mono (ten model).
@Nick-Cooper
@Nick-Cooper Күн бұрын
Te 4 kolorowe TRSy nie były kompatybilne z tymi mono, nawet procka miały innego bo 8bitową Motorolkę zamiast Z80. Obszerniej napisałem o tym w osobnym poście.
@waldemargrabia4731
@waldemargrabia4731 9 күн бұрын
Nie rozumiem do dzis co oni mieli z tymi trapezowymi kształtami obudowy monitora,miał sprawiac wrazenie solidnaj podstawy,czy to fascynacja piramida ech.
9 күн бұрын
Raczej wymiary wnętrzności narzucały taki kształt. Płyta z elektroniką często była spora i leżała na spodzie.
@rekawek6
@rekawek6 9 күн бұрын
Panie Adamie w 10:27 wspomina Pan, że ten miernik po przeliczeniu dzisiaj kosztowałby 3000 złotych. Tylko że jak poszuka się miernika tej firmy, wspomnianej w reklamie to on nadal będzie kosztował podobną kwotę.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 9 күн бұрын
A FLUKE też powinien dziś kosztować 300 PLN , biorąc pod uwagę rozwój mikroelektroniki i jej spadek cen...
9 күн бұрын
Dlatego nie widzę sensu kupować dziś takich drogich mierników. To już nie te czasy.
@piwex69
@piwex69 9 күн бұрын
Obszar PAO?
@maxwilluniversal9305
@maxwilluniversal9305 9 күн бұрын
Komputery Tandy byly popularne w latach 9o tych.
@miki1981pl
@miki1981pl 9 күн бұрын
W USA
9 күн бұрын
W siedemdziesiątych też. I w osiemdziesiątych.
Polska kamera telewizyjna TPK16 [TOWARY MODNE 234]
19:52
Adam Śmiałek
Рет қаралды 20 М.
Ostatni ZX Spectrum [TOWARY MODNE 211]
24:08
Adam Śmiałek
Рет қаралды 28 М.
My Daughter's Dumplings Are Filled With Coins #funny #cute #comedy
00:18
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 5 МЛН
Please Help This Poor Boy 🙏
00:40
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 23 МЛН
哈莉奎因怎么变骷髅了#小丑 #shorts
00:19
好人小丑
Рет қаралды 55 МЛН
Skąd się wzięły kłopoty Volkswagena?
41:49
Podcast Ośrodka Studiów Wschodnich - OSW
Рет қаралды 62 М.
Commodore: historia upadku
39:41
Coleslav
Рет қаралды 331 М.
Największa tajemnica bitwy pod Grunwaldem (Kamil Janicki o historii)
13:40
Promieniowania nie trzeba się bać [TOWARY MODNE 102]
20:38
Adam Śmiałek
Рет қаралды 58 М.
Czym jest elektron?
34:15
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 28 М.
[CKW/Naprawy]Revox A77
39:06
De-Kompozytor
Рет қаралды 26 М.
How 3 Phase Power works: why 3 phases?
14:41
The Engineering Mindset
Рет қаралды 1,2 МЛН
USA vs. Polska - Zęby
16:46
Dave z Ameryki
Рет қаралды 19 М.
⌨️ Komputery, które albo się kocha, albo nienawidzi  (RG#386)
32:22
My Daughter's Dumplings Are Filled With Coins #funny #cute #comedy
00:18
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 5 МЛН