Psychologia i psychoterapia. Stawiając czoła niewygodnym faktom. Dr Tomasz Witkowski | PST TV #04

  Рет қаралды 5,539

Praktyczna Strona Treningu

Praktyczna Strona Treningu

Күн бұрын

Psycholog dr Tomasz Witkowski, autor cyklu publikacji krytykujących wiele dogmatów w psychologii i psychoterapii jest gościem 4 odcinka PST TV. Odcinek skromny w zachwyty, a bogaty w niewygodne dla środowiska psychologicznego i psychoterapeutycznego fakty.
Wraz z moimi gośćmi czynimy starania, aby popularyzować wiedzę związaną z utrzymaniem zdrowia, sprawności i pełni możliwości psychofizycznych naszego ciała.
Jeżeli uważasz, że takie działania mają sens to udostępnij proszę ten materiał i polub nasze profile w mediach społecznościowych.
Chcesz więcej treści do PST?
Pamiętaj, że od 2019 nagrywamy podcast Praktyczna Strona Treningu, a od 2022 Praktyczna Strona Dietetyki. Oba dostępne na wszystkich wiodących platformach podcastowych.
🎧 open.spotify.c...
🎧 podcasts.apple...
🎧 pod.link/14883...
🎧 open.spotify.c...
🎧 psd.podigee.io/
🟥Instagram / praktyczna_strona_tren...
🟦Facebook / praktycznastronatrenigu
📩 praktycznastronatreningutv@gmail.com
💻 praktycznastro...
Szkolenia Stacjonarne praktycznastro...
Sklep praktycznastro...
💻 praktycznastro...
#psychologia #psychoterapia #terapia #coaching #altmed #pseudonauka #zdrowiepsychiczne #depresja #psychosomatyka #chorobapsychiczna #medycyna #fizjoterapia #trening #witkowski

Пікірлер: 47
@jannowak3206
@jannowak3206 4 ай бұрын
Mega duży szacun dla T. Witkowski za pracę którą wykonuje i odwagę.
@2012ZebraYT
@2012ZebraYT 3 ай бұрын
swietna rozmowa dziekuje za tytul ksiazki ''Where There Is No Psychiatrist'' wlasnie sciagnelam po angielsku. Pan T. Witkowski cudowny czlowiek pozdrawiam
@kamiljakubowski7171
@kamiljakubowski7171 6 ай бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Bardzo cenne spostrzeżenia, które na poziomie intuicji miałem gdzieś daleko "z tyłu głowy". I wydawało mi się, że tylko ja mam takie postrzeganie "uprzemysłowienia" psychoterapii
@emjot90
@emjot90 6 ай бұрын
Mam nadzieje, ze powstanie kontynuacja tej rozmowy. Sluchalo sie bardzo dobrze. Nareszcie slowo rozsadku w swiecie specjalistow latajacych na miotlach.
@PraktycznaStronaTreningu
@PraktycznaStronaTreningu 6 ай бұрын
Będzie:)
@ewelinatcz7731
@ewelinatcz7731 6 ай бұрын
Bardzo interesujące!!!!
@Szszszszszszszszsz
@Szszszszszszszszsz 6 ай бұрын
Panowie są trochę oderwani od rzeczywistości. Niektóre zawody (wiele zwodów) to ciężka, wykańczająca fizycznie i ogłupiająca praca. I ktoś musi je wykonywać. Jak się siedzi za dużo przed biurkiem i przed komputerem to łatwo zapomnieć o tym. Kupowanie życia za pieniądze to standard dla większości ludzi i tak było zawsze. Trzeba skracać czas pracy. Uniemożliwiać pracodawcom kontakt z pracownikami po godzinach pracy. Wydłużać urlopy. I pamiętać, że są ludzie pracujący na taśmie, przestawiający kartony z miejsca na miejsce, sprzątający, spawający i układający chodniki - nie tylko artyści i pisarze.
@Christopher_Rich
@Christopher_Rich 5 ай бұрын
Każdy startuje z innego miejsca. Niektóre osoby niestety są zmuszone wykonywać takie zawody, ale nie powiesz mi chyba, że muszą to robić przez całe życie? Sam pracowałem w takiej pracy w wieku 18 lat - dla pieniędzy. Pracowałem tyle, aby jak najszybciej się stamtąd wydostać i mieć warunki do rozpoczęcia pracy której lubię. Teraz pracuje o wiele mniej, a zarabiam więcej i robię to na co mam ochotę. Tamci ludzie też tak mogą skoro ja mogłem - może po prostu dłużej im to zajmie!
@GosiaTenis
@GosiaTenis 6 ай бұрын
Bardzo dobry wywiad, wysłuchałam z wielkim zainteresowaniem do końca, dziękuję ❤👍
@PraktycznaStronaTreningu
@PraktycznaStronaTreningu 6 ай бұрын
Dziękuję za feedbakc
@donpapito8779
@donpapito8779 6 ай бұрын
Super robota, mam wielką prośbę czy da radę audio, następnych odcinków wrzucić na Spotify? Dzięki za brak reklam 👍
@PraktycznaStronaTreningu
@PraktycznaStronaTreningu 6 ай бұрын
Niebawem to się stanie :)
@winogronkowinogron5821
@winogronkowinogron5821 3 ай бұрын
Świetny podcast i bardzo dobry temat odcinka. Zastanawiam się nad pewną kestią. Jakie faktyczne konsekwencje ponosi terapeuta (np. psychodynamiczny), zrzeszony w towarzystwie psychoterapeutycznym, ktory otrzymał karę wykluczenia z towarzystwa z możliwością ponownego ubiegania się o czlonkostwo po 5 latach? Czy taka osoba może kontynuować pracę z pacjentami?
@amd4391
@amd4391 5 ай бұрын
Kolejna sprawa to są różne „szkółki” psychoterapii. Osobiście mam kilkoro znajomych, którzy jeszcze nie skończyli kursu psychoterapii, już pracują (po skończeniu drugiego roku jest to dozwolone), nie są psychologami i w takiej szkole nie maja żadnych egzaminów. Nikt nie raczył sprawdzić czy oni maja wiedzę 🤦‍♀️.
@damianzda4036
@damianzda4036 6 ай бұрын
Nie poruszyliście też trwającej w najlepsze propagandy sukcesu w gabinetach i internecie, terapeutycznych nadużyciach i braku systemowej regulacji.
@PraktycznaStronaTreningu
@PraktycznaStronaTreningu 6 ай бұрын
Nic straconego:)
@winogronkowinogron5821
@winogronkowinogron5821 4 ай бұрын
To prawda a to bardzo ważny problem. Psychoterapeuta zdeptał mnie na wiele miesięcy. Przyszłam do gabinetu po pomoc a przytrafiło mi się nadużycie z którym nie radzę sobie do dzisiaj. A on pracuje dalej. Może teraz od innych pacjentów pożycza pieniądze i namawia ich na "przyjaźń" w łóżku po sesjach. Zgłoszenie do towarzystwa poskutkuje pewnie zawieszeniem w prawach członka na czas od 3 do 12 miesięcy. Pozdrawiam.
@gs7788
@gs7788 7 ай бұрын
Ależ dobra rozmowa. Świetny gość, wiele wyniosłem. Świetnie Arturze przeprowadziłeś wywiad
@PraktycznaStronaTreningu
@PraktycznaStronaTreningu 6 ай бұрын
Jest mi niezmiernie miło to słyszeć
@domin09123
@domin09123 6 ай бұрын
Świetny wywiad. Porusza Pan ciekawe tematy ale z mało ciekawej internetowej strony, takiej nudniejszej. Bo internet przyzwyczaił nas do tego że lekarz prawdy nie powie, że cudowna witamina d, że woda utleniona do ucha, tylko keto, spisek bigfarmy, stopnop, sam nastaw se kręgosłup itd itp. pozdrawiam i trzymam kciuki
@damianzda4036
@damianzda4036 6 ай бұрын
Szacun dla Pana Witkowskiego, za krytyczne podejście i patrzenie na łapki psychoterapeutom, ale sorry, ta narracja jest dziurawa i niespójna. Nie powiedzieliście ani słowa o antropologii kulturowej, z której wiemy jak różnymi sposobami ludzkość radziła sobie z poczuciem bezradności. Powiedzieliście dużo Konfucjańskim „nie przepracujesz ani godziny….” Przecież to jest czysty new age… i dziecięce życzeniowe myślenie.
@PraktycznaStronaTreningu
@PraktycznaStronaTreningu 6 ай бұрын
Wrócimy to tych wątków… będzie kolejna rozmowa
@JoaBru
@JoaBru 6 ай бұрын
Bardzo dobra rozmowa, ale za krótka jak dla mnie. Proszę o kontynuację
@PraktycznaStronaTreningu
@PraktycznaStronaTreningu 6 ай бұрын
Będzie!
@amd4391
@amd4391 5 ай бұрын
Każdy szanujący się psycholog/psychoterapeuta prosi o zrobienie badań u lekarza, żeby wykluczyć problemy somatyczne. Może pacjenta między czasie wspierać, ale nie powinien stawiać diagnozy dopóki nie ma wykluczonych chorób somatycznych, które mogą zaburzać funkcjonowanie psychiczne. To samo tyczy się pytania kobiet o fazę cyklu- tu tez są znaczące różnice 😂
@idonthaveanyidea666
@idonthaveanyidea666 5 ай бұрын
dawac znaczniki czasu
@tomekprzytarski9167
@tomekprzytarski9167 6 ай бұрын
Ja też porównuję psychoterapeutów do prostytutek. Cena podobna a nawet wyższa. Tyle tylko, że u prostytutki wychodzi taniej miesięcznie niż te 800 złotych. Psychoterapeuci mają za duże mniemanie o sobie.
@PraktycznaStronaTreningu
@PraktycznaStronaTreningu 6 ай бұрын
Daleki jestem do wrzucania wszystkich do jednego wora, ale blednych przekonań i potencjalnie szkodliwych praktyk jest w psychoterapii.
@agnieszkaskoneczna4155
@agnieszkaskoneczna4155 6 ай бұрын
Nowy Wspaniały Świat 😂
@kkb9995
@kkb9995 6 ай бұрын
Nie mogę wysłuchać do końca. Pan Tomasz bardzo odklejony, spodziewałam się że ktoś kto wypowiada się krytycznie na temat różnych popularnych koncepcji, nie będzie tak bardzo upraszczał rzeczywistości. „Artyści pracujący więcej niż inni są szczęśliwi”… Chętnie poznam takich artystów. Ja znam tylko takich którzy są okropnie traktowani na rynku pracy, nie są w stanie zarobić swoją pracą artystyczną wiec muszą podejmować się dodatkowych prac albo w ogóle pracują na pełen etat w czymś co ich nie interesuje. Pan Tomasz mówi o posiadaniu pracy która jest pasją, tak jakby to było powszechnie dostępne dla każdego kiedy w ogóle tak nie jest. Krytykuje postawy młodych ludzi chcących mieć życie poza pracą, które powstały w wyniku źle działającego systemu, nie odnosząc się w ogóle do tego dlaczego właściwie te postawy powstają i z czego to wynika. A może dlatego że kapitalizm jest toksyczny i ludzie chcą się spełniać poza pracą. Jako młoda osoba mogę powiedzieć też że ani ja ani moi znajomi nie szukamy sensu życia w gabinetach terapeutycznych, szukamy ich w relacjach, w działaniach prospołecznych, rozwijaniu swoich zainteresowań, doświadczaniu różnych kolorów i smaków życia. Młodzi ludzie mają dosyć tego że starsi panowie wypowiadają się o naszych postawach, kiedy żyją w zupełnie innej rzeczywistości niż my bo rzeczywistość wyglądała inaczej za ich czasów, nie mamy tych samych problemów co ci panowie, a wypowiedzi pana Tomasza są krytyczne ale bardzo powierzchowne i nie zgłębiające w ogóle tematu oraz nic niewnoszące.
@wydawnictwobezmaski6594
@wydawnictwobezmaski6594 6 ай бұрын
Pan Tomasz mocniej stąpa po ziemi niż można wywnioskować na podstawie dwugodzinnego nagrania, używając uproszczeń wkracza w obszar wyobraźni słuchacza, licząc na jego potencjał refleksyjny i umiejętność wyjścia poza sobie znany obraz rzeczywistości. Mogę powiedzieć, że nigdy na mojej drodze nie stanął Pigmej - czy to znaczy, że nie istnieją? A ja i moi znajomi głosujemy tylko na przedstawicieli jednej strony - skąd zatem przeciwnicy biorą swoich wyborców? To są uproszczenia...
@krzysztofpierzynowski7559
@krzysztofpierzynowski7559 6 ай бұрын
A w skrócie czasami jest też tak że pasja staje się koszmarem albo istnieje takie cos jak wypalenie
@baran3315
@baran3315 6 ай бұрын
@wydawnictwobezmaski6594 mnie znowu zraziło jak powiedział, że skoro jeden terapeuta pracuje psychodynamicznie, a drugi poznawczo-behawioralnie to znaczy, że jeden z nich MUSI się mylić. Przecież moje myśli i zachowania wynikają z tego czego nauczylem się w dzieciństwie więc jeden rodzaj terapii wcale nie wyklucza drugiego. Mozna to porównać do leczenia przyczynowego (psychodynamiczna) i objawowego(poznawczo -behawioralna)
@joannasierenska1186
@joannasierenska1186 6 ай бұрын
Tylko, że nie ma pewnych dowodów na to, że to co przeżyłeś w dzieciństwie przekłada się w taki a nie inny sposób na funkcjonowanie dziś. Mamy takie teorie, nie mamy potwierdzenia. Więc to znowu studnia bez dna niedomówień.
@baran3315
@baran3315 6 ай бұрын
​@@joannasierenska1186 pewnych dowodów nie ma i być może nigdy nie będzie. A jednak jakieś działania trzeba podjąć, żeby pracować nad swoimi slabosciami. Czegoś się trzeba trzymać.
@andrzejgryglewicz3983
@andrzejgryglewicz3983 6 ай бұрын
nimis simplicandum
@baran3315
@baran3315 6 ай бұрын
1:20:29 dlaczego niby te dwie metody terapii miałyby się wykluczać? Skąd pomysł, że jeden z nich się musi mylić? Przecież moje myśli i zachowania wynikają z tego czego nauczylem się w dzieciństwie. Jeden terapeuta próbuje znaleźć przyczynę moich zachowań po to, żebym zrozumiał skąd się to wszystko wzięło i może zrozumiał, ze niekoniecznie tak musi być. Moze łatwiej mi będzie siebie zaakceptować i wprowadzić pewne zmiany dzięki temu. Drugi terapeuta terapią poznawczo behawioralną daje mi narzędzia do tego zeby te zachowania zmienić, bez rozreząsania przyczyny problemu. Robi pewnego rodzaju trening, trochę jak w sporcie trener ustawia trening zeby zaadaptować mij organizm do wysiłku i pokazuje poprawne wzorce ruchowe. Tak samo terpeuta poznawczo behawioralny pokazuje mi jak zmienic zachowania, daje zadania itp. nie uważam, zeby te dwa sposoby terapii miały się wykluczać, albo zeby jeden z tych terapeutow sie na pewno mylił. Po prostu jeden szuka genezy problemu, a drugi szuka bardziej rozwiazania. Absolutnie nic się tu nie wyklucza
@digitalskylark
@digitalskylark 6 ай бұрын
Zakladasz, że znalezienie genezy problemu w oparciu o wiedzę psychologiczną to jakby odkrycie prawdy. Niestety, rzadko kiedy tak jest.
@baran3315
@baran3315 6 ай бұрын
​@@digitalskylark Nie mówię, o żadnym odkryciu prawdy. Po prostu są ludzie, którzy zawsze pytają "dlaczego" . Mi na przykład o wiele łatwiej było zaakceptować swoje slabe strony/wady kiedy po analizie dzieciństwa znalazłem ich przyczynę. Okazało się, że nie jestem spierdolonym debilem, tylko wyrobiłem sobie pewne wzorce myslenia i zachowania w reakcji na to co mnie spotkało w dzieciństwie. Dzięki temu mogłem siebie zaakceptować i moge nad tymi slabosciami pracowac. Poznawczo-behawioralna znowu daje narzędzia do pracy nad sobą, ale absolutnie nie wyklucza psychoanalizy. To po prostu dwa różne narzędzia. Jak miotła i mop. Do posprzątania podlogi najpierw zamiatam miotłą, a potem myje mopem. I te dwa narzędzia sie wcale nie wykluczają, a wręcz uzupelniają
@digitalskylark
@digitalskylark 6 ай бұрын
@@baran3315 Stwierdzenie, że za czyimś zachowaniem stoją mechanizmy wypracowane w reakcji na zdarzenia to jednak nadal opinia a niekoniecznie prawda. Dwoje ludzi doświadczających podobnych wydarzeń może wykształcić zupełnie inne cechy i podejście do życia. Gdyby psychologia była prawdziwą nauką o działaniu mózgu i psychiki to byłoby wiadomo jaki czynnik zewn. powoduje jakie skutki w psychice osoby o nieuszkodzobym mózgowiu. I byłaby to reguła, jak prawo fizyki. Fajnie jednak, że poczułeś się lepiej po terapii, naprawde się cieszę 👍. Pozdrawiam :)
@baran3315
@baran3315 6 ай бұрын
​@@digitalskylarktutaj zmiennych jest zbyt dużo, żeby psychikę ludzką próbować wcisnąć w rownanie matematyczne. Temperament, geny, środowisko, rodzeństwo, stan materialny, dziadkowie, telewizja, szkoła i pierdyliard innych czynników wplywa na psychikę. Nie zmienia to faktu, że chorobliwy perfekcjonizm przez który boje się podejmować różne działania mógł wziąć się z tego, że ojciec wiecznie krytykował i wytykał kazdy błąd, a zaden rodzic nigdy za nic nie pochwalił. Więc czlowiek wykształcił mechanizm unikania jakichkolwiek wyzwań, żeby nie narazić się na krytykę rodziców. I właśnie dzięki analizie tego jestem w stanie stwierdzić - ok juz jestem dorosły i nie muszę się bać krytyki ojca. I to wystarczy, żeby cos drgnęlo do przodu. Poznawczo behawioralna potem pomaga wykształcać nowe mechanizmy. I akurat ja na terapii nie byłem, więc nie trafileś :) analizę sobie zrobilem sam po przeczytaniu kilku ksiazek psychologicznych i uważam, że było warto
@PraktycznaStronaTreningu
@PraktycznaStronaTreningu 6 ай бұрын
Psychoanaliza to pseudonauka. Odwiedź profil prof. Przemysława Bąbla. Dał przykład wielu publikacji rozprawiających się z psychoanalizą. Warto zweryfikować poglądy. Tyle, że to może być trudniejsze niż uwierzyć w tłumaczącą wiele problemów nareacje „traum” z dzieciństwa.
@baran3315
@baran3315 6 ай бұрын
1:47:30 kolejne bzdury. Jaki marketing samobójstwa? O czym ty człowieku pieprzysz
"Psychoterapia okiem sceptyka" z Tomaszem Witkowskim | Podcast #4
1:35:49
How it feels when u walk through first class
00:52
Adam W
Рет қаралды 20 МЛН
Cool Parenting Gadget Against Mosquitos! 🦟👶
00:21
TheSoul Music Family
Рет қаралды 12 МЛН
Mom had to stand up for the whole family!❤️😍😁
00:39
Стойкость Фёдора поразила всех!
00:58
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 7 МЛН
Jak się kłócić i pozostać w przyjaźni? - dr Ewa Woydyłło
1:30:42
Wszechnica FWW
Рет қаралды 107 М.
Czego uczy nas hipoteza Riemanna? Tomasz Miller
1:34:25
Copernicus
Рет қаралды 1 МЛН
Co zrobić, jeżeli nie wiesz co dalej z Twoim życiem? | dr Roman Solecki
1:43:02
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 39 М.
Sztuka kłótni, czyli o co najczęściej się spieramy?
1:48:35
Wojciech Herra
Рет қаралды 4,1 М.
Style przywiązania i teoria więzi.. Dr Agnieszka Kozak i Barbara Sławik
55:52
How it feels when u walk through first class
00:52
Adam W
Рет қаралды 20 МЛН