Q&A #4: Zmiana słów konsekracji, nowe bierzmowanie, abp. Vigano itp.

  Рет қаралды 25,192

Szkoły Akwinaty

Szkoły Akwinaty

Күн бұрын

Пікірлер
@paullindner8928
@paullindner8928 3 жыл бұрын
Arcybiskup Vigano nie jest jedynym biskupem sprzeciwianiu się błędnym decyzją Vatykanu. Proszę zapoznać się z opiniami biskupa Athanasiusa Schneidera. On jest bardzo odważny i mówi bez zakrętów o kryzysie KK; broni tradycję; jest promotorem udzielania Komunii Świętej na klęcząco i do ust. Kochany biskup! Musimy się za Niego modlić.
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
A czy owi biskupi odprawiają tylko VOM, czy na zmianę z NOM? W ostatnim razie byłaby to niezła hipokryzja.
@danielwiecek7219
@danielwiecek7219 3 жыл бұрын
Niekoniecznie.
@konradiwan2661
@konradiwan2661 3 жыл бұрын
Jeszcze z takich porządnych jest kard. Robert Sarah, abp Jan Paweł Lenga...
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
1:10 Wg Sw Marka, 14, 22-24: A gdy jedli........"bierzcie to jest Cialo moje" i ... Potem wzial kielich..............i rzekl do nich: "To jest moja Krew Przymierza, ktora ZA WIELU bedzie wylana." Wg Sw Mateusza,26, 26-28:......"Bierzcie i Jedzcie to jest Cialo moje" ...i..."Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, ktora ZA WIELU bedzie wylana na odpuszczenie grzechow." Wg Sw Lukasza, 22, 19-20: ........"To jest Cialo moje, ktore ZA WAS bedzie wydane; to czyncie na moja pamiatke!".... i "Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, ktora ZA WAS bedzie wylana." Ani slowa o "ZA WIELU" !!! Warto przypomniec rowniez i zapamietac slowa papieza Piusa V o niezmiennosci PO WSZE CZASY slow Liturgii Mszy Swietej.
@lechlechicki2324
@lechlechicki2324 3 жыл бұрын
Ogólnie według wszystkich Ewangelii napisane jest ".... za was i za wielu będzie wydane" lub "wylana. Przenigdzie nie jest napisane ZA WSZYSTKICH jak proponuję Franciszek. Papież zmieniając słowa Chrystusa stawia się ponad Nim. Pozdrawiam
@olek3788
@olek3788 3 жыл бұрын
Skoro Jezus powiedział za wielu a nie za wszystkich to chyba to jest ważne i nie wolno tego zmieniać,a jeśli ktoś ze złej woli to zmienia to można mieć wątpliwości czy sakrament jest ważny.
@Teresa-yd4gq
@Teresa-yd4gq 3 жыл бұрын
uznawanie, że Jezus bezwarunkowo dla każdego, niezależnie od jego woli, zasług, stanu moralnego, staje się Jego Zbawicielem i Drogą do Nieba - jest nie do przyjęcia.Tym samym sformułowanie: „Krew za was i za wszystkich będzie wylana na odpuszczenie grzechów” (wszystkich, a więc także tych, którzy tym odpuszczeniem dzisiaj gardzą lub już wzgardzili na wieki) - jest oczywistą nieprawdą, a więc Jezus-Prawda nie mógł użyć takich słów w Wieczerniku, a dzisiaj z pewnością brzydzi się nimi.
@lechlechicki2324
@lechlechicki2324 3 жыл бұрын
@@Teresa-yd4gq Bredzisz
@lechlechicki2324
@lechlechicki2324 3 жыл бұрын
Nie chyba tylko na pewno.
@piotrjankowalczyk
@piotrjankowalczyk 3 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Dziękuję!
@paulafleur25
@paulafleur25 3 жыл бұрын
Bóg zapłać! Bardzo dziekuje za odpowiedzi na moje pytania, zarówno w tym, jak i poprzednim odcinku. Dużo radosci daje ta seria i z zainteresowaniem słucham wszystkich pytań i odpowiedzi. Po latach nieświadomego praktykowania duchowości nasiąkniętej modernizmem, nawet błahe z pozoru tematy odkrywam z wielką ciekawością na nowo, w świetle tradycji. Dziękuję bardzo za polecenie sklepu z mantylkami:) chociaż już upatrzyłam najpiękniejsze modele to jeszcze nie do końca jestem przekonana do ich noszenia :) o ile rozumiem, że jest to forma skromności, która ma pomoc męskiej części zgromadzenia skupić się na modlitwie, to nie rozumiem czy zakrycie głowy ma jakieś znaczenie w kontekście mojej postawy wobec Boga. Urodzona w latach 80 nigdy nie nakrywałam głowy w innym celu niż żeby nie odmrozić uszu lub nie dostać udaru. Jeżeli miałby moze ksiądz jeszcze jakieś słowo wyjaśnienia tej kwestii - w kontekście tradycyjnej kultury lub gestu wykonywanego względem Boga, to byłabym wdzięczna. Niemniej i tak będę dalej poszukiwać wiedzy w tym względzie:) Dzięki śledzeniu kanału Szkoły Akwinaty, w okresie Bożego Narodzenia, odważyłam się wziąć udział w mszach sprawowanych w kaplicach bractwa i choć z drżeniem ręki, to sięgnęłam po książki apb Lefebvra. Jest to niespodziewana dla mnie droga duchowa. Droga niełatwa, bo wymaga często redefinicji pojęć, które wcześniej wydawały się fundamentalne, ale wierzę że nie bez przyczyny Pan Bóg mnie na nią skierował. Dziękuje raz jeszcze za odpowiedzi na nasze pytania i za pomoc w odkrywaniu skarbów tradycji. :)
@jolajolanta3147
@jolajolanta3147 3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/hYe7hKuefsSYjdk Bardzo polecam!
@anna7090
@anna7090 3 жыл бұрын
Co do zakrywania głowy - pragnę przedstawić kilka niewieścich spostrzeżeń. Argumenty z życia wzięte .Gdy mam zakrytą głowę, zachowuję się w inny sposób, skromniej i godniej. W obecności Najwyższego należy się zachowywać najgodniej jak się da, zwłaszcza gdy przyjmuje się Go w Komunii św. Ponadto, gdy mam porządnie nakrytą głowę (chustą lub dużą mantylką) nie widzę tego co dzieje się wokół mnie, mój wzrok jest skierowany na ołtarz, wtedy mogę się bardziej skupić na modlitwie. W przypadku głębokiego wzruszenia łatwiej jest też zamaskować płynące łzy ( potwierdzone przez co najmniej trzy osoby). Argumenty teologiczne zostawiam specjalistom w tej dziedzinie :)
@paulafleur25
@paulafleur25 3 жыл бұрын
@@anna7090 dziękuję bardzo za podzielenie się doświadczeniem :) czuje się zupełnie zielona w tej kwestii dlatego każda informacja jest cenna.
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
Święty Paweł Apostoł nakazał kobietom zakrywać włosy kiedy modlą się w świątyni więc Kościół Katolicki trzymał się jego słów, w cerkiewiach prawosławnych obowiązuje to do dnia dzisiejszego.
@annanowak3307
@annanowak3307 3 жыл бұрын
Ja też początkowo miałam problem z mantylką/chustą - czułam się w niej jakoś dziwnie, wręcz głupio. Z czasem przyzwyczaiłam się. Przekonał mnie do zakrywania głowy ks. Śniadoch. Polcam jego kazanie na ten temat: kzbin.info/www/bejne/hYe7hKuefsSYjdk - ponad 30 minut, ale naprawdę dobre. Polecam tez piekny film o abp Lefebvre, jeśli go Pani jeszcze nie widziała (gdybym miała podać najważniejszy film, jaki oglądałąm w życiu, wskazałabym właśnie ten) : kzbin.info/www/bejne/enupkISnaM1_etU - (żle przetłumaczono tytuł... żadna zdrada:-))
@danielsocha8965
@danielsocha8965 2 жыл бұрын
Dobrze ksiądz mówi:...nie wiemy co się dzieje z dziećmi nieochrzczonymi, limbus limbusem, ale decyzję zostawiamy Panu Bogu odnośnie konkretnego dziecka. Pozdrawiam.
@monikaso8454
@monikaso8454 3 жыл бұрын
Jaki jest cel zmiany Słów Konsekracji i kto na to nalega?
@wiwi696
@wiwi696 3 жыл бұрын
Dokładnie. Ja też chciałabym wiedzieć komu przeszkadzały słowa konsekracji i je zmienił.
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
@@wiwi696 Wszyscy wiemy, kto. Ha-satan i jego ziemska agentura.
@piotrmrotek2373
@piotrmrotek2373 3 жыл бұрын
@@wiwi696 Protestantom i agenturze która tworzy wam Kościół inny . Jedną religie dla wszystkich.
@kazimierzszymczuk7769
@kazimierzszymczuk7769 3 жыл бұрын
Przeciesz to proste ! Za wielu jak dotychczas . I za wszystkich jak ma byc wprowadzone .Po co sie starac , zeby trafic do nieba , po nowych slowach Konsekracji wszyscy pozdziemy do Nieba , a wiec " robta co chceta "
@piotrmrotek2373
@piotrmrotek2373 3 жыл бұрын
@@kazimierzszymczuk7769 Piekła nie ma😁😁
@Loulou_et_Effi
@Loulou_et_Effi 3 жыл бұрын
Pozdrawiam i dziękuję, jak zawsze w punkt.
@Teresa-yd4gq
@Teresa-yd4gq 3 жыл бұрын
uznawanie, że Jezus bezwarunkowo dla każdego, niezależnie od jego woli, zasług, stanu moralnego, staje się Jego Zbawicielem i Drogą do Nieba - jest nie do przyjęcia.Tym samym sformułowanie: „Krew za was i za wszystkich będzie wylana na odpuszczenie grzechów” (wszystkich, a więc także tych, którzy tym odpuszczeniem dzisiaj gardzą lub już wzgardzili na wieki) - jest oczywistą nieprawdą, a więc Jezus-Prawda nie mógł użyć takich słów w Wieczerniku, a dzisiaj z pewnością brzydzi się nimi.
@jadwigabakun8481
@jadwigabakun8481 3 жыл бұрын
Nie wolne zmieniac slow z ewangelii...a jest za wielu
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis 3 жыл бұрын
myślałem że intencją kapłana są czyny a nie intencja myślna bo skąd ja wiem czy kapłan chce przeistoczyć chleb w Ciało Pańskie ? co do zmiany słów konsekracji to też miałem obawę, a to uspokaja moje sumienie na czas pewien ale czy to dobrze ?
@jadwiganawrot4749
@jadwiganawrot4749 3 жыл бұрын
Kim jesteś człowieku że osmielasz się poprawiać i pouczać Boga?
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 3 жыл бұрын
@@PaxHominibusBonaeVoluntatis dlatego należy jak najszybciej porzucić NOM i udać się ma Ofiarę Mszy świętej tam, gdzie księża są pewni, czyli uformowani po katilicku (tradycyjne).
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 жыл бұрын
taka "zmiana" to Profanacja, a przeistoczenie jest NIEWAŻNE. I ksiądz tego nie wie????????????
@Teresa-yd4gq
@Teresa-yd4gq 3 жыл бұрын
@@PaxHominibusBonaeVoluntatis uznawanie, że Jezus bezwarunkowo dla każdego, niezależnie od jego woli, zasług, stanu moralnego, staje się Jego Zbawicielem i Drogą do Nieba - jest nie do przyjęcia.Tym samym sformułowanie: „Krew za was i za wszystkich będzie wylana na odpuszczenie grzechów” (wszystkich, a więc także tych, którzy tym odpuszczeniem dzisiaj gardzą lub już wzgardzili na wieki) - jest oczywistą nieprawdą, a więc Jezus-Prawda nie mógł użyć takich słów w Wieczerniku, a dzisiaj z pewnością brzydzi się nimi.
@FeliksKoneczny1862
@FeliksKoneczny1862 3 жыл бұрын
Bóg zapłać za Q&A, pytania ciekawe - szczególnie o wypowiadaniu stwierdzeń niezgodnych z rzeczywistością, a odpowiedzi treściwe. Nie mogę doczekać się na kolejny odcinek. Przy okazji, nie wiem, czy moje pytanie się nadaje, ale mam pytanie odnośnie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Czytam "Życie Duchowe" abp. Marcela Lefebvre'a. Wyczytałem tam, że Maryja była łaski pełna i niepokalanie poczęta, więc nie miała grzechu pierworodnego, tym samym jej ciało powinno być zwolnione od śmierci fizycznej. W dalszej części książki przy jej Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny jest fragment, który ja odebrałem jakoby, Maryja dostąpiła wniebowzięcia po śmierci, ale jak mogła umrzeć, kiedy nie miała grzechu pierworodnego? Co o tym mówi teologia katolicka? Czy jest jakaś opcja pośrednia, przykładowo, że Maryja płynnie przeszła z tego świata na tamten, gdy jej fizyczne dni na Ziemi dobiegały końca?
@olam.3895
@olam.3895 3 жыл бұрын
Tak powinno być, ale Matka Boża prosiła Pana o łaskę śmierci, żeby upodobnić się jeszcze bardziej do Pana Jezusa. Według mistyków (nie pamiętam, czy to było u czcigodnej Marii z Agredy, czy u bł. Anny Katarzyny Emmerich) zmarła w piątek o piętnastej.
@gosiasamosia7203
@gosiasamosia7203 3 жыл бұрын
Maryja Niepokalne Poczęcie zmarła czy zasnęła ?
@grzesiekzdomeyko9707
@grzesiekzdomeyko9707 3 жыл бұрын
W Jerozolimie znajduje się Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny, którym opiekują się wschodni chrześcijanie. Ja to sobie wyobrażam tak, że Matka Boża umarła, dostąpiła zmartwychwstania, a potem została wzięta do Nieba. Oczywiście nie mam pewności, że tak to wyglądało, ale wydaje mi się sensowne, że podążyła tą samą ścieżką co Jezus. I podobną ścieżką podążymy my, kiedy umrzemy, zmartwychwstaniemy w ciele i Bóg uczyni nowe Niebo i nową Ziemię [Iz 65, 17; Ap 21, 1].
@FeliksKoneczny1862
@FeliksKoneczny1862 3 жыл бұрын
@@grzesiekzdomeyko9707 To brzmi bardzo sensownie i trzyma się całości. Nawet w Credo mamy wyznanie wiary w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny.
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
@@FeliksKoneczny1862 Z kolei u Valtorty jest jeszcze ciekawiej - dusza odłączyła się od ciała, ale nie była to śmierć, tylko przedłużona ekstaza. Dusza połączyła się z ciałem hen wysoko w niebiosach późnym szabatem ;) Objawienia zatwierdzone się wykluczają wzajemnie, zdążyłem przywyknąć...
@jarosawitmakowski7369
@jarosawitmakowski7369 3 жыл бұрын
Łapki w górę
@janmonasterski8299
@janmonasterski8299 3 жыл бұрын
Laudetur Iesus Christus Jak zwykle merytorycznie wysoko, martwią mnie jednak dwa błędy które ksiądz popełnił Pierwszym błędem jest kwestia słów konsekracji. W tym temacie już z ogładą 30 lat temu ks prof Gregory Hesse prezentował inne zdanie, a mianowicie iż skoro w rycie schizmatyckim pada określenie które zastąpiło z rytu katolickiego określenie działania w akcie (za was i za wielu), na działanie które w rycie katolickim musiałoby być odczytane ku ważności jako działanie w możności (za wszystkich) to w rycie schizmatyckim również odczytuje się to jako działanie w akcie. Skoro wiadomo że takowe nie zajdzie (wszyscy nie zostaną zbawieni a przecież to jest główny owoc) , jest to defekt formuły konsekracji który zmienia znaczenie tego sakramentu. A więc konsekracja wina jest nieważna, skoro konsekracja wina jest nieważna, to nie ma mszy św a konsekracje poza mszą świętą są zawsze nieważne, więc msza święta staje się nieważną i nie dochodzi do przeistoczenia ani chleba, ani wina. Oczywiście jest to tylko forma wątpliwości co do ważności sakramentu, natomiast wyjaśniać rytów schizmatyckich tak jak katolickich nie godzi się i w takim rozumieniu oznacza to iż nie tylko nie można brać udziału w sakramencie bo ryt sam w sobie jest schizmatycki i prowadzi do herezji, ale także przez wątpliwość ważności samego sakramentu. Druga kwestia to sprawa nazwanie heretyków chrześcijanami. Klarownym jest w nauce Ojców Kościoła, Świętych Soborów (Nicea, Efez i inne) i samego Ojca Świętego (Apostolicae Curae) iż ci którzy nie przynależą do prawdziwego Kościoła Chrystusowego nie mają prawa do miana chrześcijan. Dobitnie o tym pisał św Jan Chryzostom. Jeśliby się ksiądz mógł odnieść to byłbym niezmiernie wdzięczny. Z wyrazami synowskiego szacunku.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
ważność słów Konsekracji: Ksiądz powiediał, że jak biskup się odwołuje do Lutra to można zakwestionować intencję. Idąć tym samym tropem, czy zmiana "wielu" na "wszystkich" również nie byłaby powodem do podważenia intencji, jako że rozumienie sakramentu jest zupełnie inne?
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 Ja nie twierdzę że są częścią formy. Ja używam podobnej analogi do jakiej x Bańka się odwołuje.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 analogia x Bańki analogicznie to mojej analogii, też się nie odnosi słow sakramentu bierzmowania.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 Tak. Moim celem nie jest udowodnienie, że sakrament by nie miał miejsca. Ale, że można mieć poważne wątpliwości, w tym przypadku co do intencji. Zmiana "WIELU" na "WSZYSTKICH" wydaję się zasadniczo wypaczać istotę i cel Ofiary Chrystusa która jest bezpośrednio związana tym co się dzieje na ołtarzu podczas Mszy Św. Z tego co nie wiem, to nie wolno przyjmować wątpliwych (ang. "doubtful") sakramentów. Warto by też dowiedzieć się jaka jest intencja tej zmiany w Mszale NO.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 PS. jest też dużo innych poszlak, że mamy docynienia Luterańska nauka o konsubstancjacji przenikającą do KK. Tzn. że istota przyczyny przemiany jest w naszej wierze. Np. przyjmowanie Komunii na rękę. Nawet uwielbiany przez wszystkich (taki Amerykanski JP2) abp Sheen, wprost mówi o "consubstantiation" (sic!) kzbin.info/www/bejne/oKLOopZoYs6nm7M&t=3560 podczas intruktażowego filmu o Mszy Św.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 dziękuję za precyzyjną odpowiedź. Zgadzam się, się że podważenie intencji jest dość kiepską drogą. Po prostu trzeba unikać wątpliwych sakramentów. Ja osobiście znajduję najlepsze argumenty u fr. Hesse "In-Depth Catholic Reasoning: on the Validity & Invalidity of the Novus Ordo Sacraments": kzbin.info/www/bejne/qXzXgGSMpp6ffKM
@damianpietrowski7123
@damianpietrowski7123 3 жыл бұрын
Proszę o nowy film z materiałem: Suma św. Tomasz tom 27, zagadnienie 60, art. 7 Odpowiedź: Jak już powiedziano, w sakramentach słowa mają postać formy, zaś rzecz postrzegalna ma postać materii. We wszystkich zaś rzeczach złożonych z materii i formy źródłem określenia jest forma; ona tez jest poniekąd celem i granicą materii. Stąd też do zaistnienia rzeczy bardziej jest wymagana określona forma niż określona materia, bo określona materia jest wymagana po to, by była dostosowana do określonej formy. A ponieważ do sakramentów są wymagane określone rzeczy postrzegalne, które w sakramentach mają postać materii, dlatego, i to o wiele bardziej, wymagana jest do nich określona forma słów. art. 8 Odpowiedź: We wszystkich tych zmianach, jakie mogą się przydarzyć w formie sakramentów, należy mieć na uwadze dwie strony: pierwszą jest ten, kto wypowiada słowa i którego zamiar jest wymagany do sakramentu, o czym będzie niżej mowa. Jeśli przeto tym dodaniem lub odjęciem zamierza wprowadzić inny obrzęd: nieuznawany przez Kościół, jak się wydaje, nie dokonuje sakramentu, ponieważ nie wydaje się, żeby zamierzał czynić to, co czyni Kościół. Drugą jest 'znaczenie słów. Otóż, jak już Powiedziano, w sakramentach słowa działają swoją treścią znaczeniową, którą zawierają. Trzeba zatem zbadać, czy takowa zmiana gubi należytą treść znaczeniową słów; bo jeśli tak, jest jasne, że ginie tym samym prawdziwość sakramentu. [Ta zaś zmiana może polegać albo na odjęciu, tj. opuszczeniu, albo na dodaniu czegoś], Jest oczywiste, że gdy się opuści coś z tego, co stanowi istotną treść formy sakramentalnej (substantia formae sacramentalis), ginie należyta treść znaczeniowa słów i w następstwie sakrament nie dokonuje się. Zatem nowa forma gubi treść znaczeniową bo ją zmienia, zatem ginie prawdziwość sakramentu. suma tom 28, zag. 78, art. 1 Ambroży mówi: „Konsekracji dokonują słowa Pana Jezusa. Przez wszystkie inne oddajemy chwałę Bogu, zanosimy modlitwę błagalną za lud, za królów i wszystkich pozostałych. Lecz w momencie sprawowania sakramentu kapłan już nie posługuje się swoimi słowami, lecz słowami Chrystusa. Więc te właśnie słowa realizują sakrament". Wykład: Forma Eucharystii natomiast zostaje wygłoszona w imieniu samego Chrystusa, Jego słowami, by zaznaczyć że ten, kto pełni służbę przy realizacji tego sakramentu, niczego nie sprawia poza wygłoszeniem Chrystusowych słów. Zmiana słów Pana Jezusa skutkuje brakiem przeistoczenia - tu odnośnie krwii. To nie Chrystus ale Anty... art.3, Wykład: Co do omawianej formy istnieją dwa poglądy. Niektórzy teologowie twierdzą, że do jej istoty należą tylko słowa: „To jest kielich Krwi mojej", nie należą zaś do niej dalsze. Lecz jak się zdaje, tak nie jest, 'bo dalsze słowa bliżej określają to, co się o podmiocie orzeka, odnoszą się więc do Krwi Chrystusa. Toteż należą do całości wypowiedzi. Dlatego mają słuszność raczej ci, którzy twierdzą, że wszystkie dalsze słowa aż do następującego po nich tekstu: „Ilekroć to będziecie czynić..." należą do istoty formy, a wspomniany tekst już nie należy do tej istoty, dotyczy korzystania z sakramentu. Dlatego wszystkie wspomniane słowa wygłasza kapłan w ten sam sposób i zachowując ten sam ceremoniał, mianowicie: trzymając kielich w rękach. W relacji Łukaszowej pomiędzy pierwsze słowa omawianego sformułowania zostały wstawione dalsze, tak że czytamy: „Ten kielich, nowe przymierze we Krwi mojej". Trzeba więc stwierdzić, że wszystkie omawiane tu słowa należą do istoty formy. Całość formuły to forma a nie tylko: "To jest krew moja" art. 12, 2. Dopełnienie tego Sakramentu jest uwarunkowane, jak wiemy, spożyciem Ciała i Krwi. Gdyby się spożywało je bez Krwi, to sakrament nie osiągnąłby swej pełni, więc jak się zdaje, popełniono by świętokradztwo. Toteż Gelazy uzupełnia swoją myśl: „Rozdzielenie jednej i tej samej Tajemnicy nie może się bowiem dokonać bez wielkiego świętokradztwa". Ad 1. Papież Gelazy mówi o kapłanach, którzy konsekrując cały sakrament, powinni go w całości spożywać. Jak bowiem czytamy w aktach synodu7: „Jakaż będzie ofiara, jeżeli ofiarnik nie ujawni w niej swego uczestnictwa". Ad 3. Uobecnienie Męki Pańskiej dokonuje się w samej konsekracji tego sakramentu, przy czym nie wolno konsekrować Ciała nie konsekrując Krwi. Lud jednak może spożywać Ciało nie spożywając Krwi, nie wyniknie stąd żadną szkoda. Kapłan bowiem ofiaruje i spożywa w imieniu wszystkich, a wiemy8, że pod każdą postacią jest cały Chrystus. Już nie będę cytować ale napisze. Przeistoczenie chleba w ciało zachodzi (art 6). Ale Krwii nie zachodzi, zatem kapłan popełnia świętokradztwo a lud uczestniczy niestety nieświadomie w bluźnierczej ofierze. I tak nie tylko masoni zabrali nam najpiękniejszą modlitwę Kościoła ale jeszcze do tego uczynili z tego bluźnierstwo. Ratunek Msza Trydencka. Na marginesie był czas że pap. Benedykt chciał wprowadzić w całym Kościele konsekracje po Łacinie, hymm... przeczuwał zamiary?? o. Damian M. Pietrowski OFMConv
@arturprzytula1571
@arturprzytula1571 3 жыл бұрын
Nikomu nie wolno zmieniać słów Pana Jezusa, POWIEDZIAŁ - "za wielu", nie za wszystkich, bo taka jest prawda. "Za wszystkich" - będzie kłamstwem!!! ". Kłamstwo na ołtarzu ma być miłe Panu Bogu??? 🤔 BZDURA!!!
@zmotywowany8480
@zmotywowany8480 3 жыл бұрын
dokładnie, ksiadz Bańka bzdury mówi
@kacperharasim2977
@kacperharasim2977 4 жыл бұрын
Sobór Trydencki zakazał zmiany Kanonu. Gdyby ktoś mówił, że we Mszy nie składa się Bogu prawdziwej i właściwej ofiary; albo że składanie ofiary nie jest niczym innym niż dawaniem nam Chrystusa do spożycia - niech będzie wyklęty. - Sob. Trydencki Ponieważ rzeczy święte przystoi święcie sprawować a ofiara Mszy Świętej jest ze wszystkich najświętsza, Kościół katolicki przed wielu wiekami ustanowił święty kanon, tak dalece wolny od wszelkiego błędu, że nie zawiera niczego, co by jak najbardziej nie tchnęło świętością i pobożnością i nie wznosiło ku Bogu umysłów ludzi składających Ofiarę. Składa się on bowiem zarówno ze słów Pana, jak z tradycji apostołów oraz nabożnych stwierdzeń świętych biskupów. Sobór Trydencki, faza III za Piusa IV, sesja 22 I/A rozdział 4. Gdyby ktoś mówił, że kanon Mszy zawiera błędy i należy go znieść - niech będzie wyklęty. Sobór Trydencki, f.III, sesja 22, kanony o Mszy Świętej, kanon 6. Catechismus Romanus - owoc Soboru Trydenckiego odpowiada na pytanie, dlaczego w słowach Przeistoczenia musi być „dla wielu”, a nie „dla wszystkich”. Czytamy w nim: Rozważając moc (ofiary Chrystusowej) trzeba powiedzieć, że Zbawiciel przelał Swoją Krew dla zbawienia wszystkich; jeśli jednak mamy przed oczami owoc, jaki ludzie stąd wyciągnęli, to łatwo zrozumiemy, że korzyść ta nie jest udziałem wszystkich, lecz tylko wielu. Mówiąc „dla was” miał więc Zbawiciel na myśli obecnych bądź wybranych spośród żydów i pogan. Słusznie więc nie powiedziano „dla wszystkich”, gdyż jest tu mowa tylko o owocach cierpienia (Chrystusowego), które tylko wybranym przyniosło owoc zbawienia. Właśnie do tego odnoszą się słowa Apostoła: „Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu”(Hbr 9, 28), a także słowa Pana Jezusa z Ewangelii św. Jana (J 17, 9): Ja za nimi proszę, nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi. (Catch. Rom. II 4 ad XXIV).
@mateuszlewandowski7197
@mateuszlewandowski7197 3 жыл бұрын
Co w takim razie z dopisaniem wzmianki o św. Józefie do kanonu przez Jana XXIII?
@kacperharasim2977
@kacperharasim2977 3 жыл бұрын
@@mateuszlewandowski7197 Chodzi raczej o negatywne zmiany typu usuwanie czegoś ,"zmienianie " sensu słów czy modlitwy w duchu Herezji.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@mateuszlewandowski7197 Różne zdanie na temat dodania św. Józefa można mieć. Choć oczywiście kapłan nie może pomijać, skoro Papież dodał.
@korneliaanio4854
@korneliaanio4854 3 жыл бұрын
Ksiądz powiedział, że ta zmiana z wielu na za wszystkich niczego nie zmienia... że najważniejsze są słowa : Oto Ciało moje oto Krew moja. No to ładny zamęt z tego powodu teraz powstanie...
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@korneliaanio4854 Ten zamęt trwa od kilkudziesięciu lat, od kiedy te słowa za wszystkich się pojawiły
@marcinmitus3735
@marcinmitus3735 3 жыл бұрын
Może jakiś komentarz do zmian posługi lektoratu i akolitatu. Papież dopuścił do tych posług kobiety. Czy jest to krok niebezpieczny prowadzący do wprowadzenia kapłaństwa dl kobiet, czy kolejne przymilanie się liberalno lewicowym elitom, które i tak nie doprowadzi do wprowadzenia tzw. kapłanek?
@joan7711
@joan7711 3 жыл бұрын
Proszę posłuchać Q&A ojca Remigiusza Recława, bo wnioski którymi się Pan dzieli są niekoniecznie właściwe. Może po zapoznaniu się z innym spojrzeniem, zamiast marksizmu i lewicowości zobaczy Pan coś zupełnie innego :-) polecam. Kobieta :-)
@TOF_ms
@TOF_ms 3 жыл бұрын
@@joan7711 Remigiusz Reclaw Jezuita z Łodzi. Wszystko jasne. Nawet nie warto tego oglądać.
@Rev19665
@Rev19665 3 жыл бұрын
@@TOF_ms Czasami warto posłuchać (z naciskiem na "czasami")
@TOF_ms
@TOF_ms 3 жыл бұрын
@@Rev19665 powiem Ci, ze moja przygoda z oglądaniem ojca Remigiusza zakończyła się na Jego stwierdzeniu, ze Duch Św działa u protestantów.
@iza5221
@iza5221 3 жыл бұрын
@@joan7711 Pani Jo An - pytanie całkiem serio, też od kobiety: co powoduje niektórymi kobietami, że wbrew Słowu, Tradycji, dotychczasowemu nauczaniu, tak bardzo chcą zaistnieć w prezbiterium, że są gotowe sprzeniewierzyć się Bogu? (rozumiem, że wiedzą czy też mają świadomość konsekwencji takiego sprzeniewierzania się?) Jeszcze raz - pytam jak najbardziej serio, bo znam wiele kobiet, które nie mają takich "ambicji", by służyć przy ołtarzu, ale ani jednej, która by tego chciała.
@byciechronic
@byciechronic 3 жыл бұрын
Wielu ludzi tłumaczy, że oryginalne słowo w Ewangelii można tłumaczyć jako "wielu" lub "wszystkich" i że to jest zamienne. Może i tak, może i słowa są zamienne, ale chodzi o kontekst. Zauważcie, że w Piśmie jest wiele razy użyte słowo "wszyscy", a pomimo tego, z kontakstu wynika, że nie mówimy o wszystkich tylko o jakiejś grupie ludzi. Dobrym przykładem jest cytat "[...] będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu Mojego imienia [...]" i mamy użyte słowo "wszystkich", a przecież nie chodzi o wszystkich ludzi tylko o grupę ludzi, którzy odrzucają Jezusa - inaczej nie miałoby to sensu. Dlatego wiele manipulacji powstaje w tej kwestii. Jeśli chodzi o Ewangelię to oczywiście właściwym wydaje się słowo "wielu", bo gdyby Jezus wylał Krew za wszystkich to byłoby równoznaczne z tym, że wszyscy bylibyśmy zbawieni, a wiadomo, że tak nie jest. Użyto więc słowa "wielu", bo wielu przyjmie Ofiarę Jezusa i zostaną zbawieni, a reszta nie. Gdyby użyć słowa "wszystkich" to możnaby pomyśleć, że w domyśle chodzi o wszystkich, którzy Ofiarę Jezusa przyjmą, ale takie tłumaczenie wprowadzałoby ludzi w błąd, bo mogliby pomyśleć, że wszyscy będą zbawieni. Taka jest moja ocena.
@ewacholewa7090
@ewacholewa7090 3 жыл бұрын
diabeł tkwi w szczegółach !!! z naciskiem na diabeł
@karolinaworz1459
@karolinaworz1459 3 жыл бұрын
Pl
@karolinaworz1459
@karolinaworz1459 3 жыл бұрын
FC TV
@Kasia-kk9vq
@Kasia-kk9vq 3 жыл бұрын
Bóg zapłać za wszelkie informacje!
@pawe-mirekdoma447
@pawe-mirekdoma447 3 жыл бұрын
Czcigodny Ks. Szymonie Bańka , NIE WYSTARCZY powiedzieć , " zgodnie z nauczaniem Kościoła " , proszę podać dokładne dokumenty Kościoła Katolickiego w którym jest stwierdzenie że po zmianie słów z wielu na wszystkich , Przeistoczenie - Transsubstancjacja (łac. transsubstantiatio) , jest dokonana . Wyjaśnienie tego jest bardzo ważne i istotą - (fundamentem) dla wielu , proszę potraktować to jako pilne i bardzo ważne . Szczęść Boże !
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@Paweł-Mirek Doma Właśnie przygotowałem materiał na ten temat!
@pawe-mirekdoma447
@pawe-mirekdoma447 3 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty Czekamy , proszę podać datę emisji tego materiału . Bóg Zapłać ! Czcigodny Ks. Szymonie .
@kasiazielinska2854
@kasiazielinska2854 3 жыл бұрын
A co mają zrobić wierni,którzy zrozumieli czym jest Msza Św.posoborowa,a czym jest Msza Św.Trydencka i nie ma możliwości uczestniczenia w tej drugiej?
@Rev19665
@Rev19665 3 жыл бұрын
Kiedyś ks. Stehlin powiedział, że nie należy chodzić na nową Mszę, jeśli pozna się jej historię i przesłanie. Ale kto tu ma klucze: następca Piotra czy Bractwo? Nowa Msza została zatwierdzona przez papieża, więc jest Mszą ważną, uobecnienie ofiary krzyżowej tam występuje. To dla mnie jest kluczowe i z tą argumentacją Bractwa się nie zgadzam. Generalnie niedzielny obowiązek można wypełnić uczestnicząc we Mszy nowej i tradycyjnej.
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 3 жыл бұрын
@@Rev19665 nie chodzi przecież tylko o obowiązek.
@Rev19665
@Rev19665 3 жыл бұрын
@@pedzaceimadla Tak, ale to co jest istotą Mszy, to w nowej też jest. Uczestniczenie w ponowieniu ofiary Kalwarii jest ponad takim czy innym rytem. Oczywiście różnice między rytami są duże. Gdybym miał możliwość uczestniczenia we Mszy tradycyjnej, to nawet nie zastanawiałbym nad wyborem. Ale takiej możliwości nie mam i uczestniczę we Mszy Pawła VI. Osobiście modlę się o pełną jedność Bractwa z Watykanem, aby ich dzieło jeszcze bardziej się rozwijało dla pożytku całego Kościoła. Chciałbym dożyć czasów, aby każdy katolik mógł bez trudu uczestniczyć we Mszy tradycyjnej. Teraz z tym jest kłopot w naszym kraju, ponieważ niektórzy mają do przejechania po 100-150 km do kościoła lub kaplicy z taką Mszą. Jak na kraj (podobno) katolicki jest to bardzo, bardzo smutne.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Generalnie polecam też związać się w codziennej pobożności z tradycyjnym kalendarzem, nawet jeśli z konieczności uczęszczamy na nową Mszę. Można codziennie odmawiać kolektę z tradycyjnej Mszy (kupić mszalik codzienny albo korzystać z Divinum Officium.com), rozważać teksty mszalne (szczególnie bogate w Wielkim Poście), czytać żywoty świętych i ich dzieła w dni ich wspomnień, w miarę możliwości i roztropności także zachowywać dawne posty. Z jednej strony znowu nas uderzy różnica (zniesienie Przedpościa, oktawy Zesłania Ducha Świętego i wiele innych zmian), ale to naprawdę warto zastosować.
@dariuszbieniek2722
@dariuszbieniek2722 4 жыл бұрын
No to czekamy...
@karolina2952
@karolina2952 3 жыл бұрын
Nie mogę się doczekać😀
@jula5417
@jula5417 3 жыл бұрын
Moja 4-letnia córka naśladuje przyjmowanie Komunii 😊
@joannanowicka4797
@joannanowicka4797 3 жыл бұрын
Jakie są prawdziwe intencje papieskie w których modlą się członkowie Żywego Różańcai gdzie ich szukać?
@FeliksKoneczny1862
@FeliksKoneczny1862 3 жыл бұрын
Znalazłem coś takiego: misje.diecezja.pl/wp-content/uploads/sites/5/2020/07/Intencje-Papieskiej-S%CC%81wiatowej-Sieci-Modlitwy-na-rok-2021.pdf pdrw.missio.org.pl/zywy-rozaniec/papieskie-intencje-modlitewne Jakoś "słabo" one brzmią, na czoło wysunięte jest ekumeniactwo, połowa to intencje zajmujące się ekonomią, życiem społecznym, frazesem demokratycznym czy marksistowskim zrównoważonym rozwoju. Aż strach się bać...
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
Tez chcialbym wiedziec.
@bealina66
@bealina66 3 жыл бұрын
@@reginacelia9127 Ale już intencja styczniowa wzbudza we mnie jakiś sprzeciw - pełzający synkretyzm
@joannanowicka4797
@joannanowicka4797 3 жыл бұрын
@@reginacelia9127 he ... to ja wiem... pytam o prawdziwe intencje tronu papieskiego które są niezmienne od wieków a w których kościół się modli nawet gdy nie ma papieża . Nigdzie ich nie mogę znaleźć...
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
@@joannanowicka4797 Modlitwa w intencjach Ojca Świętego (konieczna dla uzyskania każdego odpustu; np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”; nie chodzi tu o modlitwę za samego papieża, lecz w ogólnych intencjach Ojca Świętego: wywyższenia Kościoła św., wytępienia herezji, rozkrzewienia wiary katolickiej, nawrócenia grzeszników oraz pokoju między chrześcijańskimi władcami). gdynia.fsspx.pl/2009/11/21/ks-edmund-naujokaitis-odpusty/
@ewelinababoszewska5820
@ewelinababoszewska5820 3 жыл бұрын
Czy dopuszczalne jest fałszowanie Słów Konsekracji w czasie Mszy Św. Fałsz w Kościele?
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
Wspomniany tekst abp. Vigano: neokatolik.pl/2020/11/jak-rewo... Duże zainteresowanie wzbudza kwestia nowych słów konsekracji, w serii Q&A staram się odpowiadać na zadane pytania bez wchodzenia w dodatkowe dygresje, jednak temat wzbudza jakieś zainteresowanie dlatego dodam krótką interpretację. Otóż bez wątpienia zmiana ta może sugerować powszechne zbawienie (choć może być też zinterpretowana po katolicku - na zasadzie: każdy może skorzystać z zasług wysłużonych przez p. Jezusa) i jest dlatego teologicznie niebezpieczna. Jest oczywiście również nieuzasadnionym fałszerstwem słów Pana Jezusa. Nie zmienia to faktu że słowa te nie należą do ścisłej formy sakramentu, więc ich zmiana nie sprawia automatycznie nieważności konsekracji. Tutaj można przeczytać na ten temat: teologkatolicki.blogspot.com/2020/10/czy-zmiana-sow-konsekracji-sprawia.html
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
Fałszerstwo słów Pana Jezusa to już grzech, a popełniony świadomie i dobrowolnie to już grzech ciężki. I taki ksiądz ma sprawować Najświętszą Ofiarę? Czyli wracamy do dyskusji na temat NOM: ważnie, ale niegodziwie. Ciekawe, ile jeszcze niegodziwości Pan Bóg dopuści, zanim powie "dość".
@piotrmrotek2373
@piotrmrotek2373 3 жыл бұрын
To jest narażenie Ciała Pańskiego na profanację! Wtedy nawet nienawrócony islamista czy buddysta przyjdzie i będzie pożywał na własną zgubę! Niech ksiądz jasno to określi tak jak się grzech po imieniu określa a nie owija w bawełnę by nie podpaść Sanhedrynowi w Episkopacie.
@Teresa-yd4gq
@Teresa-yd4gq 3 жыл бұрын
uznawanie, że Jezus bezwarunkowo dla każdego, niezależnie od jego woli, zasług, stanu moralnego, staje się Jego Zbawicielem i Drogą do Nieba - jest nie do przyjęcia.Tym samym sformułowanie: „Krew za was i za wszystkich będzie wylana na odpuszczenie grzechów” (wszystkich, a więc także tych, którzy tym odpuszczeniem dzisiaj gardzą lub już wzgardzili na wieki) - jest oczywistą nieprawdą, a więc Jezus-Prawda nie mógł użyć takich słów w Wieczerniku, a dzisiaj z pewnością brzydzi się nimi.
@Teresa-yd4gq
@Teresa-yd4gq 3 жыл бұрын
Falszerstwo i grzech na Mszy Sw.! Czy zastanawial sie ksiadz co oznaczaja słowa Pisma Świętego mowiace o tym ze w kosciele zasiadzie antychryst, to ze pasterze Kosciola nawet tego nie zauwaza skoro pozwola by zasiadl. Tylko falszywy Kosciol dopuszcza fałsz.
@ewacholewa7090
@ewacholewa7090 3 жыл бұрын
na czy więc będzie polegać zniesienie stałej ofiary codziennej -Proroctwo Daniela /końcowe wersety/ ? dokładnie na zmianie słów konsekracji bo nie będzie to Ofiara a uczta także przykro mi że nawet Bractwo ulega zwiedzeniu - wbiliście mi nóż w serce
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
A niektórzy dalej brną w zaparte, własną wizja bez oglądania się na fakty. Teolodzy jasno mówią, że ta zmiana nie powoduje nieważności konsekracji. Może to prowadzić niestety do postawy szukania księdza, który spełni moje oczekiwania, moja wizję.
@ewacholewa7090
@ewacholewa7090 3 жыл бұрын
@@K00477czyli co? prorok Daniel był wariatem? ja ufam Biblijnemu Proroctwu a nie teologom- jesteś zwiedziony nie poradzę
@ewacholewa7090
@ewacholewa7090 3 жыл бұрын
aha Karolu ja mam pytanie po co zmieniać słowa konsekracji? komu na tym zależy ? pytam jaki jest tego cel? nie oczekuję jednakże od ciebie odpowiedzi
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@ewacholewa7090 no cóż, skoro nie jestem proszony o odpowiedzi to nie będę kontynuował tego wątku, zostaje tylko modlitwa. "To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia" 2P
@ewacholewa7090
@ewacholewa7090 3 жыл бұрын
@@K00477 akurat to proroctwo jest bardzo czytelne można by rzec kawa na ławę , inni księża zazwyczaj suspendowani tak też je odczytują !! to nie są przypadki niestety - a ty słuchaj dalej Paczataty - jeszcze niejedno zmieni tylko tak żeby tego nie dostrzec - tylko roztropni będą mieli poznanie - nie poradzę że tak jest
@adalbertus628
@adalbertus628 3 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@edytastanisawowska5628
@edytastanisawowska5628 3 жыл бұрын
Bóg zapłać!
@zk6678
@zk6678 4 жыл бұрын
Kiedy czcigodny księże dotrzecie fizycznie z parafią do Mrągowa
@jakwaw
@jakwaw 3 жыл бұрын
Najbliższa kaplica jest w Olsztynie!
@wojciechmusia8318
@wojciechmusia8318 3 жыл бұрын
Kiedyś na pewno bo...Wszystkie drooogi prowadzą do Mrągoooowa😂
@TOF_ms
@TOF_ms 3 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 hahaha!!!
@Jakubinka100
@Jakubinka100 3 жыл бұрын
Zmiana słów konsekracji jest zmianą słów samego Jezusa Chrystusa, które są zawarte w Piśmie Świętym. To nie jest już Msza święta, Ofiara Jezusa. Ani jedna kota ani jedna kreska nie ma być zmieniona.
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
Jestem zaskoczony slowami ks Banki na temat slow konsekracji. O ile slowa dot. Ciala Pana Jezusa sa zgodne z zawartymi w Pismie Swietym, to slowa konsekracji wypowiedziane przez ks Banke dot Krwi Pana Jezusa sa podane niedokladnie, gdyz ks pominal dalsze slowa Pana Jezusa cyt: ......"KTORA ZA W I E L U BEDZIE WYLANA." Mam nadzieje ze ks Banka sie przejezyczyl lub - jak to sie czasami zdarza - powiedzial szybciej niz pomyslal. Warto przypomniec co na temat niezmiennosci slow liturgii Mszy Swietej powiedzial i napisal papiez PIUS V. PS Miejmy nadzieje ze Ks Banka nie dryfuje pomalutku w strone herezji posoborowej. Tak czy inaczej mamy swiety obowiazek modlic sie za naszych kaplanow zarowno tych wiernych Bogu i Chrystusowemu Kosciolowi jak i "innych". Pozdrawiam.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@ryszardsokolow9208 Polecam. teologkatolicki.blogspot.com/2020/10/czy-zmiana-sow-konsekracji-sprawia.html Ani ks. Szymon ani ksiądz w linku nie pochwalają tej całej zmiany, tylko jednoznacznie stoją po stronie prawdy, że ta zła zmiana nie powoduje nieważności Mszy, niezaistnienia przeistoczenia.
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 Tez tak uwazam. Niemniej jednak zyjemy w takich czasach ze jak mawial wielki praktyk demokracji Josif Wisarionowicz Staaalin, cyt: "czujnosc rewolucyjna jest obowiazkiem kazdego......"🤣😂🤣.
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 Wiem o tym i to jest rzeczywiscie bardzo niepokojace, niemniej jednak ograniczanie slow Kanonu do slow "To jest bowiem kielich Krwi mojej" z pominieciem : "Qui pro vobis et pro multis..." moze wywolac u wiernych przekonanie ze zmiana slow na: "Za wszystkich" daje gwarancje zbawienia wszystkich, jak leci. Tasmowo. Z ust wielu ksiezy posoborowcow slyszalem ze Pan Jezus umarl za nas i oczekuje nas w Niebie. A na pogrzebach " no on/ona jest juz w Niebie a my podazamy za nim/nia. Stwarza to pewnosc ze jak umrzemy to nikt laski nie robi, musi isc do Nieba a jak nie zechce to go tam zaciagna na sile. Lepiej niech wierni wiedza ze do Nieba nie trafiaja wszyscy, dlatego niech wiedza ze za wielu, za wielu, za wielu.....Jako ze brak totalnej gwarancji zbawienia jest czynnikiem mobilizujacym do zycia zgodnegoz Ewangelia i Tradycja Kosciola. Szczesc Boze.
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 W czasach mojego uczeszczania na celebracje Eucharystii inaczej zwana -uczciwie - Uczta Eucharystyczna mialem odczucie i mglista poczatkowo swiadomosc uczestniczenia w czyms co jest odarte ze swietosci i odczucie dziwnej pustki a czasem zgorszenia na widok klownow za stolem biesiadnym zabawiajacych zebranych wiernych. Tak to moge w przyblizeniu okreslic. Po zglebieniu tematu - w ramach moich skromnych mozliwosci - i obserwacji, w pewnym momencie nabralem przekonania ze mimo woli jestem czlonkiem Kosciola, ktory ma coraz mniej wspolnego z wiara w ktorej zostalem ochrzczony. I coraz bardziej upewnialem sie ze Kosciol ten odrzucil nauczanie Kosciola Rzymsko-Katolickiego. Cos mi mowilo ze ide z wiatrem i w zlym kierunku. Zaczalem zdawac sobie sprawe co sie w istocie dzieje i nabieralem coraz bardziej swiadomosc tego co precyzyjnie i w zwiezlych slowach zawarl Pan w drugim/ostatnim/ zdaniu swojego komentarza. Dlatego wrocilem z powrotem do Kosciola Rzymsko-Katolickiego w nadziei ze przyjdzie czas kiedy "wysprzatamy" NASZ Kosciol i z pomoca Pana Boga pozbedziemy sie tych ktorzy zdradziecko sie do niego wdarli i staraja sie GO zniszczyc. Ciekawostka: Wujek Jozek jak mial smrod przy d.... kazal samolotem sprowadzic z pewnego chramu kilka Ikon Matki Bozej i Swietych. To co opisze teraz to oczywiscie czysty przypadek: Tereny na wschod od linii lotu samolotu z Ikonami, wojska niemieckie nigdy nie zdolaly przekroczyc a Batiuszka Stalin przyjal na Kremlu patriarche calej Rusi Aleksieja i od tego momentu zaczela sie "odwilz" dla Cerkwi Prawoslawnej w Sowietskom Sojuzje. Wot, takoje Brat diela. Pozdrawiam i szczesc Boze.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
ważność bierzmowania: w krajach zachodu (przynajmniej przez pewien czas) praktykowało się nieużywanie oleju z oliwek. o. Hesse twierdzi, że jest to powód uznania nieważności. Jakie jest zdanie na ten temat FSSPX?
@monthsroom
@monthsroom 3 жыл бұрын
przypomniała mi się mega zabawna historia Przychodzi Policjant do pewnego człowieka /nazwijmy go Adam/ i pyta się o Adama, a drzwi otwiera właśnie Adam i on odpowiada Policjantom Niestety Adama nie ma w domu ... i tym sposobem raz się temu Adamowi upiekło
@joannanowicka4797
@joannanowicka4797 3 жыл бұрын
I jeszcze proszę o odpowiedź na temat klerykalizmu, jak właściwie rozumieć to pojęcie i czy jest dobry?
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 3 жыл бұрын
Q: Drogi księże Szymonie: 1.Czy człowiek, ochrzczony, po bierzmowaniu ale nie praktykujący ( lub wierzący w Boga a nie w księży 😉, uznający czarne marsze, aborcje itd) po śmierci może dostąpić zbawienia? ( Pomijając to, że nie wiemy czy miał szansę skruszyć doskonale sumienie) 2. Czy taki człowiek/jego rodzina może domagać się pogrzebu kościelnego i czy ksiądz katolicki może/powinien odmówić. 3. Czy można, jeśli nie ma możliwości pójścia na Ofiarę Mszy świętej w swoim mieście (możliwości tylko 2x w m-cu) pójść do kościoła grekokatolickiego zamiast na NOM ? Bóg zapłać za odpowiedź.
@nn-hj9nn
@nn-hj9nn 3 жыл бұрын
O tym kto będzie zbawiony w ostateczności decyduje tylko Bóg wedle Swojego uznania, choćby i wbrew woli zbawionego. Ale co do zasady człowiek niepraktykujący już grzeszy ciężko, a ciężki grzech nieodpuszczony skutkuje potępieniem. Popieranie aborcji też jest ciężkim grzechem.
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 3 жыл бұрын
@@nn-hj9nn to taka protestancka wizja zbawienia 😂 Dziękuję za odpowiedź z ale jest błędna, szczególnie ta jej pierwsza część.
@nn-hj9nn
@nn-hj9nn 3 жыл бұрын
@@pedzaceimadla Skoro Pan wie lepiej to po co pyta? Co jest niby w tym protestanckiego? Twierdzi Pan, że Bóg nie ma władzy zbawić kogo Mu się podoba? Ale skoro Pan wie lepiej to w takim razie ja zadam pytanie. Czy człowiek ochrzczony, po bierzmowaniu ale niepraktykujący, popierający czarne marsze i aborcję może zostać zbawiony?
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 3 жыл бұрын
@@nn-hj9nn może, jeśli zdąży się przed śmiercią ważnie wyspowiadać. Protestancki twierdzą, że można grzeszyć do woli, bo juz Pan Bóg przesadził czy dana osoba będzie zbawiona lub potępiona. Jeśli chodzi o to , że Pan Bog decyduje, to jest tak, że wszystko jest łaską ale trzeba też zasłużyć na zbawienie przez życie zgodne z nauczaniem KK, w którym tym kościele jest zbawienia, w żadnym innym.
@nn-hj9nn
@nn-hj9nn 3 жыл бұрын
@@pedzaceimadla Wszystko się zgadza. I co jest niby niezgodne to co Pan napisał, z tym co ja napisałem?
@olam.3895
@olam.3895 4 жыл бұрын
Cooo, jeszcze tyle dni trzeba czekać? 😭
@dawidbiskup8866
@dawidbiskup8866 3 жыл бұрын
Czym zatem różni się kłamstwo od nieprawdy? Jak zdefiniować oba te pojęcia? Przydałoby się takie doprecyzowanie.
@edytajozefa
@edytajozefa 4 жыл бұрын
Na cnotę cierpliwości 😁
@konradiwan2661
@konradiwan2661 3 жыл бұрын
Hahaha, też sobie dziś coś podobnego pomyślałem puszczając poprzedni filmik :D
@lillaskuza3167
@lillaskuza3167 3 жыл бұрын
Z szacunkiem dla księdza. Prosze nie popierać zmian konserwacji. Nie wolno zmieniać dodawać lub odejmować słów Jezusa. Nie wolno zmieniać ewangelii. Życzę księdzu Laski Prawdziwej Wiary. Niech Matka Najswietrza Cię poprowadzi by głosić tylko prawdę.
@konradiwan2661
@konradiwan2661 3 жыл бұрын
@@lillaskuza3167 przecież ksiądz nie wyraził poparcia dla dokonania tej zmiany, tylko powiedział, że nie spowodowałaby ona tego, że przestałoby dochodzić do Przeistoczenia.
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
@@konradiwan2661 Niby tak, ale to tak samo, jakby księża Bractwa nagle zaczęli głosić z ambon, że NOM jest ważny. Co z tego, że jeszcze jest ważny, skoro prowadzi do apostazji. Mówiąc "A" trzeba i dorzucić "B", bo to są realne problemy zwiedzionych modernizmem katolików, którzy uspokojeni takim zapewnieniem stwierdzą, że na takie Msze wciąż można chodzić. Od akademickich dyskusji ważniejsze jest ratowanie dusz.
@CSA2308
@CSA2308 3 жыл бұрын
Mam pytanie do księdza, jak o tradycji rozmawiać z rodziną itd z najbliższymi osobami którzy ogólnie nie mają nic na przeciwko, ale po co to cudować i po łacinie się modlić. ( Nawet już nie chodzi o język, ale całokształt), myślę że dla wielu przydałby się taki odcinek. Dziękuje
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 3 жыл бұрын
Bo to był język kościoła i wciąż jest. Proszę poszukać sobię informacji czy to na necie czy na YT
@TOF_ms
@TOF_ms 3 жыл бұрын
@@pedzaceimadla tu nie chodzi o łacinę, tylko o gadki bliskich pod tytułem „masz pod bokiem msze to po co jeździsz godzinę gdzieś tam i w dodatku i tak nic nie rozumiesz”. Przyłączam się do prośby. Jak inni wierni sobie z tym radzą oraz radzili gdy zakładana była nowa kaplica. Bo zwykle zawsze byli besztani z parafialnej ambony - pismo proboszcz dostawał i ostrzegał. Widziałem taki komunikat kurii kiedy zakładana była kaplica w Lubatowej.
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 3 жыл бұрын
@@TOF_ms ale o czym ostrzegał?
@TOF_ms
@TOF_ms 3 жыл бұрын
@@pedzaceimadla przed chodzeniem na msze Bractwa, ze nie sa w pełnej komunii itd. „e parafii Lubatowa kaplicy należącej do Bractwa iw. Piusa X oraz wyrażający prośbę o zajęcie stanowiska w- powyższej sprawie pragnę przypomnieć wypowiedź Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 listopada 1998 roku, w którym czytamy m.in. „że «Bractwo> św. Piusa X» utworzyło struktury zostając poza Kościołem Katolickim Grupa księży i wiernych «Bractwa Św. Piusa X» odrzuciła uchwały Soboru Watykańskiego II, które tak intensywnie wprowadza w życic Jan Paweł II. Grupa ta odrzuciła też posoborowe prawodawstwo Kościoła i nic uznaje władzy papieża w Kościele Katolickim Mimo starań Stolicy Apostolskiej, członkowie «Bractwa św. Piusa X» no czele z nieżyjącym już Arcybiskupem Lefebvrem zerwali w roku 1988 więź jedności z Ojcem Świętym, Biskupem Rzymu i Następcą św. Piotra- W ten sposób Stali się oni grupą schizmatycką, czyli oderwaną od jednego Kościoła Katolickiego, a zatem nic maję również prawa używać określenia «katolicki» w podejmowanych przez siebie działaniach. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że przynależność katolika do grupy schizmatyckiej pociąga za sobą karę ekskomuniki (por. kart 1364, § 1)» lo znaczy wyłączenia ze wpół noty wierzących. Informujemy jednocześnie, że kapłani należący do Bractwa św. Piusa X nic posiadają zgody kompetentnych władz Kościoła Katolickiego na wypełnianie swej posługi, przez co narażają na konflikt sumienia ludzi nie mających właściwego rozeznania sytuacji." Trzeba również zaznaczyć, że Stolica Apostolska od szeregu lat prowadzi dialog - jak dotąd bezskuteczny - z przełożonymi oderwanego od Kościoła «Bractwa św. Piusa X». Zachęcam przeto wiernych parafii Lubatowa i sąsiednich miejscowości, aby z należyty troska o jedność Kościoła potraktowali przybyłych bez zgody biskupa i usiłujących sprawować liturgię Członków Bractwa, których należy traktować w ludzkich relacjach życzliwie i z kulturą chrześcijańską, ale nic brać udziału w czynnościach łamiących jedność z Papieżem i Kościołem Katolickim. Mając powyższe na względzie należy podać wiernym do wiadomości stan prawny Bractwa, osób do niego należących oraz tych, którzy do niego uczęszczają. Należy ponadto przybliżyć wiernym stanowisko Kościoła w powyższej kwestii podczas zbliżającej się wizyty duszpasterskiej. Jednocześnie zachęcam kapłanów i wszystkich wiernych do pokornej modlitwy o jedność Kościoła, która jest darem łaski”. Źródło: krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,5606.30.html
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 3 жыл бұрын
@@TOF_ms ale to są kłamstwa. Problem w PL polega min na tym, że gloryfikuje sie pontyfikat JPII i jego samego.
@gregorio8668
@gregorio8668 3 жыл бұрын
Szanowny i Drogi Xsięże Szymonie, dziękując za wszystkie filmy publikowane przez Xiędza na KZbin, pozwolę sobie zwrócić Xiędzu uwagę na fakt, że używanie wyrażenia "stara msza" może skutkować, szczególnie wśród osób mniej obeznanych w historiografii katolickiej, niezrozumieniem. "Stary" to nieaktualny - taka konotacja jest oczywista i stanowi implikaturę (konwencjonalną). Przypomnę że w ramach tzw. "dialogu" żydowsko-chrześcijańskiego dokonano w tym względzie istotnej zmiany, tj. zamiast Stary Testament mówi się "Pierwszy Testament"; testament, a w związku z tym Przymierze, które nigdy nie zostało zniesione. Kolokacja "Pierwszy-Drugi" Testament może sugerować, iż na przykład zasady moralne "Pierwszego Testamentu" (oko za oko ...) obowiązują Katolika w takim samym stopniu, jak zasady moralne "Drugiego". Zaiste "stary" ma także pozytywne konotacje, np. stare wino itp., jednak w tych rewolucyjnych czasach, w których wszystko, co "nowe" jest lepsze, to, co "stare" wydaje się być jednoznacznie negatywne. PYTANIE: Biskupi Bractwa postępują w latach, czy Przełożony Bractwa nosi się z zamiarem wyświęcania nowych biskupów. Jeśli tak, to jak należałoby to przeprowadzić pozostając w "łączności" z Watykanem?
@janesik
@janesik 4 жыл бұрын
Będzie coś o poznańskich szaleństwach spod znaku monachomachii salezjan?
@katarzynakurczyna5366
@katarzynakurczyna5366 3 жыл бұрын
Dla mnie sprawa Ks Woźnickiego jest conajmniej podejrzana...ten ksiądz niczego nie naucza tylko stałe mówi o swojej sytuacji. A powinien to zostawić opatrzności Bożej i robić swoje. Czyli nauczać wiernych prawdziwej wiary katolickiej.
@janesik
@janesik 3 жыл бұрын
@@katarzynakurczyna5366 Ktoś wykorzystuje jego sytuacje umysłową by doprowadzić obraz tradycji do absurdu. Zastanawia mnie rola mentora X. Woźnickiego o pseudonimie internetowym zbierznym z kryptonimem operacji SB w środowiskach homoseksualistów.
@katarzynakurczyna5366
@katarzynakurczyna5366 3 жыл бұрын
@@janesik a kto jest tym mentorem? Sprawa z tym księdzem jest na prawdę bardzo podejrzana. Grubymi nićmi to wszystko szyte. Najlepiej w ogóle się tym nie zajmować :)
@janesik
@janesik 3 жыл бұрын
@@katarzynakurczyna5366 Sacerdos Hyacentus salezjanin o którym często wspomina X. Woźnicki Ten w/w salezjanin nigdy o X. Michale nie pisze na swoim blogu ani na swoim nagraniach n8czym Kard. Dziwisz mówiący nie znam człowieka ;p
@TOF_ms
@TOF_ms 3 жыл бұрын
@@janesik to blog ks Balemby. Co masz na myśli?
@Christopher-yn3sk
@Christopher-yn3sk 3 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie sytuacji w których można kłamać bez grzechu. Czy można kłamać ,jeżeli ktoś nie ma prawa do jakiejś prawdy, a samo powiedzenie "nie powiem ci" nie wystarczy? Czy można kłamać, gdy wiemy że poznanie prawdy przez daną osobę, komuś zaszkodzi? Przykładowo gdy kilkuletnie dziecko pyta: "skąd się biorą dzieci", wytrwale dopytuje o szczegóły, i istnieje obawa, że zacznie szukać innych źródeł informacji na ten temat?
@basikx2368
@basikx2368 3 жыл бұрын
Uprzejmie proszę o odniesienie się do kwestii przenoszenia obchdów świąt liturgicznych. Episkopat polski przeniósł obchodzenie Wniebowstąpienia Pańskiego z czwartku na niedzielę, w innych krajach praktyka ta dotyczy innych świąt i uroczystości. Również dotyczy to przenoszenia "pierwszych piątków", gdy 1. piątek wypada, jak w tym roku w styczniu, w inną uroczystość liturgiczną - czy tak można? Co Ksiądz o tym sądzi i jaka była praktyka w zakresie kalendarza liturgicznego przed Soborem Watykańskim II ?
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 Co nie zmienia faktu, że w dzień ferialny można odprawić wotywę, niekoniecznie według układu dni tygodnia.
@MrDrzemik
@MrDrzemik 3 жыл бұрын
Czystość małżeńska nie oznacza wstrzemiężliwości seksualnej, ale wierność i uczciwość.
@andymusicstudio2485
@andymusicstudio2485 3 жыл бұрын
Dokładnie .. tak jak kochanie innej kobiety, dzielenie z nią życia itd nawet bez seksu jest jawną zdradą posiadanej już żony .. bo miłość się ślubuje i że się nie opuści aż do śmierci
@wojtek9402
@wojtek9402 3 жыл бұрын
To bardzo dziwne jak kapłan usprawiedliwia zmianę słów konsekracji. W mszale rzymskim wyraźnie widać które słowa Jezusa stanowią konsekracje, co jest oznaczone dużą czcionką: Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy TO JEST CIAŁO MOJE Bierzcie i pijcie z niego wszyscy TO JEST BOWIEM KIELICH KRWI MOJEJ NOWEGO I WIECZNEGO PRZYMIERZA TAJEMNICA WIARY, KTÓRA BĘDZIE WYLANA ZA WAS I ZA WIELU NA ODPUSZCZENIE GRZECHÓW ilekroć to czynić będziecie, na moją pamiątkę czyńcie. Widać tu wyraźnie że nie wystarczy do konsekracji by kapłan powiedział TO JEST BOWIEM KIELICH KRWI MOJEJ a resztę to można sobie zmieniać w zależności od humoru naszego biednego papieża. Proszę się czcigodny kapłanie do tego odnieść bo odnoszę wrażenie że nawet w Fsspx jest tzw lewa i prawa strona.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Tu nikt nic nie usprawiedliwia tylko stwierdza, że ta skandaliczna zmiana istniejąca w wielu językach od kilkudziesięciu lat nie powoduje nieważności teologkatolicki.blogspot.com/2020/10/czy-zmiana-sow-konsekracji-sprawia.html?m=1
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
@@K00477 Opinie są różne, a dziwnym trafem tam, gdzie były przed interwencją Benedykta zmienione słowa konsekracji, widać dziś zatrważający upadek wiary. Rzecz jasna nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy akurat TO jest samo w sobie przyczyną, czy wszystkie inne heretyckie innowacje z Komunią Św. na rękę i ideą fałszywego miłosierdzia na czele.
@dawka6335
@dawka6335 4 жыл бұрын
A można jeszcze zapytać, z jakiego powodu Kongregacja Nauki Wiary nie ma w nazwie „Święta”? Bo wytłumaczenie, że z powodu zmiany prawa kanonicznego nie daje odpowiedzi.
@janesik
@janesik 3 жыл бұрын
Bo odkąd przejęła majątek świętego oficjum nie wydarzyło się tam nic co ma cokolwiek wspólnego z świętością XD
@wojciechmusia8318
@wojciechmusia8318 3 жыл бұрын
@@janesik e tam na szyldze sie nie zmieściło i tak zostało...
@adamwroblewski496
@adamwroblewski496 3 жыл бұрын
Prosze wybaczyc prosze ksiedza,ale nie moge sie z Ksiedzem zgodzic odnosnie interpretacji slow konsekracji.Z tym problemem borykam sie od wielu wielu lat,mieszkam bowiem we Wloszech gdzie slowa wypowiadane przez kaplana nie sa zgodnie przetlumaczone z jezyka lacinskiego.Dlatego moje pytanie :co ksiadz mysli o slowach wypowiedzianych odnosnie waznosci konsekracji przez znanego kanoniste ks Hessego?Odnosnie omawianego tematu od 15 minuty kzbin.info/www/bejne/lYvEaohqrcuFn6c&ab_channel=%2B
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@Adam Wroblewski Dziękuję za ten link! Ks. Hesse sam zauważa że dawni teolodzy uważają podane przeze mnie słowa formy za wystarczające do konsekracji. Większość starych teologów uważa również że konsekracja poza mszą przy użyciu tych słów jest ważna - co sugeruje sam Mszał, gdy mówi że to "świętokradztwo" - gdyby konsekracja nie dochodziła do skutku użyto by określenia: "kapłan konsekruje nie ważnie i popełnia świętokradztwo". Ks. Hesse słusznie zauważa że dawni teolodzy roztrząsają inną kwestię - mianowicie słów konsekracji przerwanych przez jakieś okoliczności. Jednak jak już wspomniałem powszechnie przyjętą przez teologów tezą przed soborem była ważność konsekracji dokonanej tylko przez wspomniane przeze mnie słowa nawet poza Mszą. Ks. Hesse przedstawia tutaj również własną interpretację intencji. Według teologów kapłan musi chcieć konsekrować lub przynajmniej chcieć czynić to co czyni Kościół. Więc w intencji nie musi wcale być jakiegoś mnóstwa elementów teologicznych - dotyczących ilości zbawionych itd. musi być chęć dokonania konsekracji.
@geekwithlightsaber6076
@geekwithlightsaber6076 3 жыл бұрын
Co Ksiądz myśli o używaniu takich narzędzi jak klasyfikacja osobowości Myers Briggs przy ustalaniu swojego temperamentu?
@olam.3895
@olam.3895 3 жыл бұрын
Zdaje się, że ks. Najmowicz miał o tym serię konferencji. Proszę poszukać na kanale FSSPX Polska.
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
Ksiądz Najmowicz powołał się na klasyfikację Hipokratesa.
@annam-kw2qv
@annam-kw2qv 3 жыл бұрын
Według mnie kłamstwem, jest to, co pozwala budować nieprawdziwy obraz samego siebie, czymś co pomaga tworzyć iluzję, że jestem lepszy, mądrzejszy, wspanialszy, niż ma to miejsce w rzeczywistości, jest po prostu permanentnym oszukiwaniem samego siebie
@kazimieramielecka-krzywon4551
@kazimieramielecka-krzywon4551 3 жыл бұрын
Ani nawet kropka nie zostanie zmieniona w słowach Pana Jezusa. Każdy wierzący wie, że jeżeli słowa konsekracji zostaną zmienione, to taka Msza Św. jest nieważna, gdyż nie ma w niej realnej obecności żywego Jezusa Chrystusa. Teraz jest czas oczyszczenia i każdy z nas dokonuje wyboru opowiadając się za Chrystusem lub rogatym, nie ma innej drogi. Po wypowiedzi ksiedza widac, ze on rowniez dokonal wyboru i szczerze ksiedzu wspolczuje. Zreszta nie jest ksiadz sam, wielu księży, biskupów, episkopat Polski oraz Rzym z jego następca dokonał takiego samego wyboru. A przyjdzie sroga kara już niebawem...
@agatapaszko4246
@agatapaszko4246 3 жыл бұрын
Bóg zapłać. Czekam na dalsze materiały bo moje pyt. jeszcze sie nie pojawiło. A tymczasem, bardzo proszę o omówienie cnoty pomsty. Może w innym cyklu jeśli w Q&A za długo.
@spretski
@spretski 3 жыл бұрын
polecam świadectwo Roy Shoeman z Harwardu,który nawrócił się na katolicyzm i prowadzi stronę Salvation is from the Jews,w celu katechizowania ziomków
@tombog7297
@tombog7297 3 жыл бұрын
Deo gratias
@weronika2260
@weronika2260 3 жыл бұрын
Nie wolno stosować wybiórczo słów Chrystusa. dotyczących słów Konsekracji na zasadzie ,,te są ważne, nie wolno zmieniać, a te można modyfikować,, a więc tylko ,,za wielu,,. Racjonalizm religijny podpowiada, że nie za wszystkich, bo krew Chrystusa byłaby zmarnowana wylana za tych, którzy wzgardzili nią, choćby to był tylko jeden człowiek. Ale to czy krew została wylana za kogoś czy nie zależy od tego czy przyjął Zbawiciela , a nie odrzucił.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Taka skromna sugestia, myślę że wobec niezrozumienia przez lud kwestii słów konsekracji, warto byłoby zrobić łopatologiczny wykład w całości na ten temat.
@TheMalla3
@TheMalla3 3 жыл бұрын
Hm...ciekawa jestem co a zrobić ksiądz,który widzi błędy NOM, ale praca na parafii, w której posługuje (np. jest tam tylko jeden) wymusza na nim odprawianie NOM np. z polecenia biskupa lub przyzwyczajeń wiernych. Co ma taki kapłan zrobić?
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Może starać się o przystąpienie do zgromadzeń tradycyjnych, jak np. Instytut Dobrego Pasterza. Nie jest rzadkim przechodzenie z diecezji do zakonu, zgromadzenia. Nawet w zeszłym roku były "transfery" księży do FSSPX czy IBP.
@TheMalla3
@TheMalla3 3 жыл бұрын
@@K00477 a jak dostanie odmowę? A zaraz tak będzie, bo na razie ci przechodzący to wyjątki, a księży będzie brakować na zwykłych parafiach. W mojej parafii już brakuje jednego.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@TheMalla3 szczerze nie wiem jakie są dokładne procedury takich przejść, co w razie odmowy czy jest jakieś odwołanie. edit: Doczytałem, że jest odwołanie, ale jaka dokładnie procedura to nie wiem.
@dr.agnieszkafromme7869
@dr.agnieszkafromme7869 3 жыл бұрын
Wieczny Limbus wydaje się jednak być sprzeczny ze sprawiedliwością Bożą. Wielokrotny morderca, który nawróci się na łożu śmierci, dojdzie po długim czyśćcu do nieba. Natomiast dziecko, którego jedyną winą jest, że się poczęło, miałoby nigdy tego nie dostąpić?
@zmjm4274
@zmjm4274 3 жыл бұрын
Wielebny Księże jak z tradycyjnego punktu widzenia jest ważne imię patrona wybierane na bierzmowaniu? Czy powinno być ono inne niż imię patrona ze chrztu i czy wtedy patron z bierzmowania szczególnie czuwa nad bierzmowanym? Jaki jest sens wybierania patrona z bierzmowania i czy można jego imię stosować np podpisujac się. Mam jeszcze pytanie jak to jest z tym że w dawnych czasach znane jest wiele kobiet które pełniły posługę diakonatu jak np. św Olimpia czy prawdopodobnie św Barbara. Jest to argument zwolenników wyświęcania kobiet. Jak wyglądało to w tamtych czasach i dlaczego teraz takie coś jest zupełnie niemożliwe? Dziękuje z góry za odpowiedź. Z Panem Bogiem.
@mtkono
@mtkono 3 жыл бұрын
Zapraszam do lektury wspomnianego tekstu Abp. Vigano Obwiniając Franciszka: Jak Rewolucja Soboru Watykańskiego II służy Nowemu Porządkowi Świata neokatolik.pl/2020/11/jak-rewolucja-soboru-watykanskiego-ii-sluzy-nowemu-porzadkowi-swiata/
@piwomarek
@piwomarek 3 жыл бұрын
11:42 - chodzi o tzw. "prawdę nienależną"
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
1:02 Czy Ks Banka sie aby nie przejezyczyl. Moj wujek kaplan Kosciola Rzymsko-Katolickiego, czyli przedsoborowego uczyl mnie inaczej. Prosze o bardziej doglebne wytlumaczenie istoty Konsekracji w oparciu o Ewangelie i Tradycje Kosciola Bozego.
@aniaesz3036
@aniaesz3036 3 жыл бұрын
Skoro zmiana słów konsekracji nie ma znaczenia, to dlaczego zostało to zmienione? W jakim celu zmieniono ten szczegół? Przecież wszyscy to nie to samo co wielu.... Pozdrawiam. Z Panem Bogiem.
@nn-hj9nn
@nn-hj9nn 3 жыл бұрын
Po co cokolwiek tłumaczyć, skoro nikt nie słucha ze zrozumieniem? To JEST różnica, ale nie powoduje ona nieważności. Teologia katolicka w ogóle operuje dwoma pojęciami. Godnością i ważnością. I generalnie mimo różnych uchybień dalej sakramenty są ważne, jednak nie oznacza to wcale, że wszystko jest w porządku.
@amakuk8267
@amakuk8267 3 жыл бұрын
W niemieckim niby katlickim kościele juz dawno mowia taka formułę mimo upomnien papieży zresztą tam dz pierwszokomunijne najpierw ida do komunii świętej a potem do spowiedzi koniec jest bliski naprawdę
@amakuk8267
@amakuk8267 3 жыл бұрын
@@mikamika3062 to fakty nie wymadrzanie
@przemysawjakub60
@przemysawjakub60 3 жыл бұрын
@@mikamika3062 Mała poprawka: Marx jest kardynałem. Co do Wojtyły, to wszystko prawda.
@przemysawjakub60
@przemysawjakub60 3 жыл бұрын
@@mikamika3062 Posoborowy modernizm w Niemczech trudno nazywać już Kościołem Katolickim.
@przemysawjakub60
@przemysawjakub60 3 жыл бұрын
@@mikamika3062 Dlatego 6 lat temu zrezygnowałem z ministrantury w swojej parafii, a potem całkowicie przestałem chodzić do kościoła na NOM i teraz jeżdżę tylko do Bractwa na Msze, ewentualnie w sytuacjach awaryjnych do indultowców.
@MW-of3ww
@MW-of3ww 3 жыл бұрын
Jestem wiernym. Nigdy nie byłem na mszy trydenckiej. Wróciłem do kościoła. Co z zwyczajnymi wiernymi> przecież mszy trydenckich jak na lekarstwo.
@teresahyziak6954
@teresahyziak6954 3 жыл бұрын
księże, księże , posłuchaj KAPŁANÓW ze szkoły abp. VIGANO. Dłużej jest KAPŁANEM I JEMU WIERZĘ A NIE masonom. NIE WIERZĘ KSIĘDZU, wierzę, że nie wolno niczego zmieniać w LITURGII ŚWIĘTEJ. I BASTA !!!
@katarzynakurczyna5366
@katarzynakurczyna5366 3 жыл бұрын
U Paulinów na Mszy Świętej jeden z Ojców zamiast używać swoją Najświętsza Ofiara mówi Najświętsza Eucharystia... na nowej mszy jak jeszcze na nią chodziłam prawie nie używa się słowa ofiara a ciągle Eucharystia...
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 3 жыл бұрын
Cała posoborowa nowomowa związana z przesuwaniem akcentów - nie kapłan, tylko duchowny, nie Msza tylko Eucharystia, nie składanie Ofiary, tylko celebracja, nie wierni, tylko bracia i siostry.
@wojciechmusia8318
@wojciechmusia8318 3 жыл бұрын
Prosze ksiedza, prosze o odpowiedź w Q&A o obiawieniach siostry Faustyny sa w nim ponoć fragmenty które sa niezgodne z nauczaniem Kosciola. To pytanie juz nieraz widzialem w pytaniach do księdza ale odpowiedzi nie znalazlem na tym kanale.
@rozaroza6909
@rozaroza6909 3 жыл бұрын
Przypominam ze JEST PRAWIDLOWY TERMIN " HITLEROWIEC" zamiast klamliwego slowa "nazista".prosze czcigodnego Ksiedza o PRAWDZIWE UZYCIE SLOWA "HITLEROWIEC" zamiast "nazista" Uzywajac tych zamiennikow usprawiedliwiamy niejako niemieckich hitlerowcow.
@XxxXxx-ix5tf
@XxxXxx-ix5tf 3 жыл бұрын
Niemiecki okupant
@slawas1946
@slawas1946 3 жыл бұрын
Nie ma tego tekstu abp. Vigano podlinkowanego....
@TOF_ms
@TOF_ms 3 жыл бұрын
Skoro ksiądz Szymon tego nie zrobił to ja wklejam: neokatolik.pl/2020/11/jak-rewolucja-soboru-watykanskiego-ii-sluzy-nowemu-porzadkowi-swiata/
@dondon-xn6pc
@dondon-xn6pc 3 жыл бұрын
To po co te słowa są zmieniane , jaki w tym cel...? Niewiele ksiadz wyjasnia .... jak to mówią małymi kroczkami do celu ....
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
No wlasnie! Po co sa zmieniane i to juz drugi raz? Bo w tej nowej liturgii w j. angielskim slowa konsekracji dot. Krwi Pana Jezusa juz w pierwszej wersji bylo: "FOR ALL" i jeszcze papiez JPII zarzadzil zbadanie sprawy i zmiane na "FOR MANY." Sprawa wlokla sie jak zolw, ale po wielu latach, juz za papieza Benedykta XVI skorygowano blad i teraz jest w nowej posoborowej liturgii tak samo jak we Mszy Swietej "FOR MANY" /ZA WIELU/ tak jak jest napisane w Ewangeliach A ostatnio znowu chca wrocic do slow "ZA WSZYSTKICH" /FOR ALL/ i to juz nie tylko w j. angielskim ale rowniez we wszystkich innych jezykach. Slowa "ZA WSZYSTKICH" sa wytrychem do ustanowienia jednej swiatowej religii tzw Nowego Humanizmu, jednoczacej wszystkie glowne wyznania. To bedzie bluznierstwo przeciwko Panu Bogu.
@jadwigabakun8481
@jadwigabakun8481 3 жыл бұрын
One sa zmieniane w konkretnym celu...ci wszyscy ksieza teraz tak sie boja miec swoje zdanie i wszystko "zmiekczaja pod publiczke" nie ma juz prawdziwych ksiezy ktorzy odwaznie bronia Boga
@teresalewandowska1945
@teresalewandowska1945 3 жыл бұрын
Pan Jezus powiedział ani jota nie będzie zmieniona . To kogo słuchać .
@hermanIFA
@hermanIFA 3 жыл бұрын
πολύς - przymiotnik nieregularny (1.1) dużo, wiele, mnóstwo (taki, którego dużo, wiele) (1.2) liczny Gal1,8 " Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!"
@Teresa-yd4gq
@Teresa-yd4gq 3 жыл бұрын
Jestem zszokowana. To można zmieniać dowolnie słowa Pana Jezusa i Jego Ewangelii????
@emjiemji
@emjiemji 3 жыл бұрын
W Polsce nie ma głupich biskupów? Trzeba aż na Zachodzie ich szukać?
@andrzejpiwnicki8108
@andrzejpiwnicki8108 3 жыл бұрын
Zcały szacunkiem drogi księże. Czy słowa ,,za wszystkich'' nie naruszają prawdziwości intencji? Wg Szanownego ksiedza to co mówi Pan nasz Jezus Chrystus po ,,to jest moje Ciało..to jest Moja Krew'' jakkolwiek sa wypowiadane już po Transubstancjacji to jednak czy w powiązaniu z całościa mogą byc AŻ tak lekcewaŻone? Czy nie mamy tutaj do czynienia z chorobą bergoliańską? Po drugie -jeżeli zmienia się-świadomie zresztą- jakiekolwiek słowa nazego Pana to czy moŻna z tym przejść do porządku dziennego tłumacząc - że przecież one do Przeistoczenia nie należą. To najczystszy modernizm od którego się przecieżFSSPX tak odżegnuje. Zresztą to pytanie - jak mniemam- dotyczy NOM -u a nie Mszy w KRR...chyba że chodzi o msze indultowe w neokościele.Oczywiście szanuje działalność Bractwa i staram sie Go wspierać- jednak wg mnie jako Teologa (a oczywiście mogę się mylić) takie podejście nie jest - powiedziałbym- zbyt roztropne i mąci katolikom w glowie. Przecież słow Ewangelii ,,nawet anioł z nieba '' nie może zmieniać...Moze pokutuje tu teoria prawd pierszo i drugorzędnych? Przesyłam wyrazy szacunku i uznania mgr lic. św Teologii (niestety kończonej na modernistycznym KUL-u ) Andrzej PIWNICKI. EWENTUALNIE PROSZĘ O ODPOWIEDŹ. OMNIA INSTAURARE IN CHRISTO/
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Mącenie to twierdzenie, że zmienione słowa konsekracji, które były już od kilkudziesięciu lat w niektórych językach powodują nieważność Mszy. Pytanie było o ważność, a nie o stosunek do tej zmiany. Polecam. teologkatolicki.blogspot.com/2020/10/czy-zmiana-sow-konsekracji-sprawia.html
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@@K00477 O to to to :)
@Teresa-yd4gq
@Teresa-yd4gq 3 жыл бұрын
@@K00477 uznawanie, że Jezus bezwarunkowo dla każdego, niezależnie od jego woli, zasług, stanu moralnego, staje się Jego Zbawicielem i Drogą do Nieba - jest nie do przyjęcia.Tym samym sformułowanie: „Krew za was i za wszystkich będzie wylana na odpuszczenie grzechów” (wszystkich, a więc także tych, którzy tym odpuszczeniem dzisiaj gardzą lub już wzgardzili na wieki) - jest oczywistą nieprawdą, a więc Jezus-Prawda nie mógł użyć takich słów w Wieczerniku, a dzisiaj z pewnością brzydzi się nimi.
@krystynaslavin8525
@krystynaslavin8525 3 жыл бұрын
Jesli nie sa wazne dalsze slowa przy przeistoczeniu to po co je wy ksieza wypowiadacie? Ksiezulko na moderniste powoli sie przeistacza.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
To może Msza ma trwać 2 minuty? Po co wszystko, skoro starczą słowa konsekracji? Żadny modernizm, tylko tak nauczają tradycyjni teologowie, co wystarczy do WAŻNOŚCI konsekracji.
@piotrmrotek2373
@piotrmrotek2373 3 жыл бұрын
Jakim prawem ksiądz wypowiada się za wszystkich księży Tradycji? Niestety ale Prawdziwi Księża Świętej Tradycji są innego zdania. Odejmując lub zmieniając słowa Pana Jezusa to nic innego jak zwiastowanie innej Ewangelii. Co do jednej kropki trzeba wypowiedzieć słowa Pana Jezusa jakie padły w Wieczerniku. Zmieniając tylko jedną literkę czy słowo nie będą to już słowa Pana Jezus. Jeśli do wody dodamy kroplę wody woda pozostanie wodą. Jeśli dodamy kroplę słonej wody, woda utraci smak. Będzie wodą lecz bez smaku, nieużyteczna do spożycia. Tym razem się z księdzem nie zgodzę i powiem krótko: Odnośnie Konsekracji wprowadza ksiądz ludzi w błąd i jest to Herezja! Inna Ewangelia! A to tak dla przypomnienia jako małe rekolekcje. To że ksiądz nosi szaty Tradycji nie znaczy że jest ksiądz chodzącym dogmatem! No cóż, zaczynam zauważać że modernizm zaczął przesiąkać nawet do Tradycji. Proszę mnie źle nie zrozumieć ale u nas tak to jest tak a nie to jest Nie! Jeśli chce się ksiądz przypodobać modernistom to księdza sprawa ale niech ksiądz nie uczy takich bredni i głupot ludzi bo prawdziwy katolik zaraz wyczuje wilka. My stoimy na straży każdego Słowa. Zmiana jego na inne lub usunięcie zmienia to cały zamysł Boży! kzbin.info/www/bejne/omTHnJuOaKitmpo
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Ale to nie powoduje nieważności! Czy usunięcie słów "mysterium fidei" w posoborowym Mszale powoduje nieważność? Nie. Tak samo ta zła zmiana, nie powoduje nieważności. Nie da się wypowiedzieć co do kropki słów z Wieczernika, bo przytacza je trzech ewangelistów i św. Paweł. Przekazują istotę słów, meritum, a nie dokładny stenogram.
@piotrmrotek2373
@piotrmrotek2373 3 жыл бұрын
@@K00477 Abp. Lenga powiedział wyraźnie: Tak jak mówią 3. Ewangelistów! Inaczej nie będzie. To dlaczego nie ma diakonis w rycie Trydenckim jeśli to nie robi żadnej różnicy? Każdy ktokolwiek zaczyna gdybać- Majstrować przy Słowach Konsekracji jest to działanie-Demoniczne i niebezpieczne gdyż próbuje się zmienić Zamysł Boży! Czy znacie Zamysł Boży? Jest takie słowo: TRWAM! Trwam przy odwiecznej Prawdzie i trzymam się Słów Ewangelii. Jeśli zmieniasz słowo to zmieniasz sens i Zamysł Boży tej Księgi. Cokolwiek jest zmienione lub dodane do tej Ewangelii od diabla pochodzi i jego sług!
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@piotrmrotek2373 kto mówi że nie robi różnicy? To wielka różnica, ale nie powoduje nieważności konsekracji. Między tradycyjną Mszą a nową jest tysiące różnic i mimo ich negatywnego charakteru nowa Msza jest ważna. Ministrantki są zakazane we Mszy w rycie rzymskim, tak mówi Stolica Apostolska, więc tak samo nie będzie "subdiakonek." Abp Lengi wolę nie komentować skoro o papieżu mówi po nazwisku.
@piotrmrotek2373
@piotrmrotek2373 3 жыл бұрын
@@K00477 Jest nieważna i tyle w temacie! Dopóki są słowa za Wielu- jest ważna. Jak zmienia za Wszystkich z automatu jest nieważna! Koniec dyskusji.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@piotrmrotek2373 Nie koniec, bo to nie prawda. Ale niektórzy wolą trwać uparcie przy swoim zdaniu niż słuchać katolickich teologów. Waszym sposobem myślenia w wielu krajach od kilkudziesięciu lat nie byłoby Eucharystii, ciekawa sprawa.
@pawelbrojek7172
@pawelbrojek7172 4 жыл бұрын
Kilka słów o filokalii poproszę!!!!!!!!!!!!!!
@teresalewandowska1945
@teresalewandowska1945 3 жыл бұрын
Niszczona jest prawda tradycja i prawdziwa wiara .Nie będzie powołań nie będzie Łaski Boga. Z całym szacunkiem , ale ja się nie zgadzam.
@oliwiak3605
@oliwiak3605 3 жыл бұрын
skoro zmiana słów konsekracji nic nie zmienia to po co ta zmiana? podejrzane, podejrzewam że taka mała zmiana dużo zmienia i to na złe, msza będzie nie ważna a ludzie będą przyjmować zwykły opłatek a nie Ciało Pańskie
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Czemu w czasie przyszłym? Przecież tak jest w wielu językach od kilkudziesięciu lat, ta zmiana to nic nowego tylko we Włoszech wycofanie z działań naprawczych Benedykta XVI. A tak swoją drogą to nie powoduje nieważności, ale nie znaczy że nic nie zmienia Po raz kolejny wklejam link: teologkatolicki.blogspot.com/2020/10/czy-zmiana-sow-konsekracji-sprawia.html
@przemow.5923
@przemow.5923 3 жыл бұрын
Proszę KS. Mam 40 l. Urodziłem się i wychowałem w tak zwanym nowym rycie. Nigdy mnie nie uczono że nowa msza nie jest ofiara wręcz przeciwnie odkąd pamiętam aż do dzisiaj tak nas księża ucz że to ofiara golgota i tak to zawsze odbieralem jak i większość wiernych. Nie jak twierdzą tradycjonaliści że naucza się że to uczta. Nowy ryt pozostawia wiele do życzenia ale tylko u osub które się tymi sprawami interesują. Jestem za tym aby ryt trydecki sprawować chodzi on też nie jest doskonały i też defektów jest jednym z najmłodszych rytmów. I ksiądz i bractwo i w ogóle ruch tradycji przykłada nadmierną rolę rytowi czyli formie... znam consjmnie dwa ryty ciekawsze i pełniejsze od trydeckiej. Ryt Mozoarabski w chiszpanji i litórgi A świętego Jana Chryzostoma . To są moje odnośniki litórgiczne... twierdzenie że odprawianie w nowym rycie jest grzechem jest wyssane z palca i przesądzone to ksiądz i bractwo takim gadaniem wprowadza zament i podział w kościele. Pokazując przywiązanie do formy niż do treści. Mówiąc takie żeczy mieszacie ludziom w głowach. I pużniej zadają księdzu głupie pytania czy ich sakrament bieżmowania jest ważny bo odbył się w takim czy innym tycie.. Dobrze że ksiądz jest i wykłada czysta nauką katolicką bo tego niestety jest za mało. Ludzie czasami niewiedzą w co wieżą nikt im tego niewyłożyl. Zostawiają nas z wyuczonymi formułkami do pierwszej komunii i tyle z katechezy...potrzeba nieustannie KATECHIZOWAĆ....
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Pytanie o ważność bierzmowania nie jest głupie, były przypadki zagraniczne że bierzmowanie było nieważne. Podobnie jak jeden diakon nieważnie chrzcił przez wiele lat. W konsekwencji jeden mężczyzna miał nieważne święcenia kapłańskie i musiał przyjść ważny chrzest, bierzmowanie i święcenia diakonatu i prezbiteratu.
@przemow.5923
@przemow.5923 3 жыл бұрын
@@K00477 pytanie tym filmiku było o ryt cz jak przyjął w nowym tycie to czy jest ważne. A nie o przypadki o których pan wspomina.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@przemow.5923 Mógł słyszeć o przypadkach nieważności i stąd niepokój, który został miejmy nadzieję ugaszony.
@przemow.5923
@przemow.5923 3 жыл бұрын
@@K00477 Nie pytanie brzmiało... czy jeśli przyjąłem bierzmowanie w nowym rycie to czy ono jest ważne...
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@przemow.5923 Nie mówię jak brzmiało, bo to wiemy, tylko czym zostało spowodowane.
@dorotak2738
@dorotak2738 3 жыл бұрын
Niestety NIE MOŻNA ZMIENIAC SŁÓW KONSEKRACJI to sa słowa Pana Jezusa prosze nie zwodzic ludzi ze jest inaczej . Az wypieki ksiądz dostał . PAN NASZ PATRZY!!!!
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Te słowa nie należą do istoty, zresztą nawet porównując mszał tradycyjny z mszałem novus ordo Missae słowa konsekracji się różnią.
@kacperharasim2977
@kacperharasim2977 4 жыл бұрын
www.gosc.pl/doc/6687234.Papiez-dopuszcza-kobiety-do-poslugi-lektoratu-i-akolitatu?fbclid=IwAR1KbKebfZSsnnJUyeUpjG6KCzx0zi4G8IaF8kl3rmOivJ5OTqAxqrLmbJY Będzie komentarz? To jeszcze większa Bomba. Franciszek to chyba wasz TW Agent ;) Przyciąga ludzi do tradycji :)
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
W ostatnim moim wpisie jest blad: w przedostatnim zdaniu jest: "ZA WIELU" a powinno byc "ZA WSZYSTKICH". Przepraszam za blad. Zmeczenie. Jest godz 5:30am. Serdecznie pozdrawiam.
@wojciechmusia8318
@wojciechmusia8318 3 жыл бұрын
Każdy swój komentarz mozna edytowac😉
@andrzejwa4746
@andrzejwa4746 2 жыл бұрын
To co ksiądz mówi o słowach konsekracji to jakiś modernistyczny bełkot! Mszał tradycyjny z 1960 roku nie pozwala niczego zmieniać! Gdzie wasza wierność tradycji! Chrystus wypowiedział formułę przeistoczenia która jest zapisana w piśmie świętym czytanym od wieków. Co by powiedziała na to co ks. mówi arcybiskup Lefebvre? Moja sympatia do bractwa stopniała do zera po tym jak opowiedzieli się się za szczepieniami oraz teraz gdy idziecie w zmianę słów Pana Jezusa Chrystusa.
@pitbe7241
@pitbe7241 3 жыл бұрын
"... Słowa przed i po nie są konieczne do przeistoczenia"...? W takim razie po co są wygłaszane? Skoro są tak nieistotne, to po co to JEDNO słowo zostaje zmienione? W Ewangelii zapis jest, jaki jest i nie rozumiem dlaczego słowa w czasie konsekracji mają być inne od zapisu z Pisma Świętego. Słowo "WIELU" ma zupełnie inne znaczenie niż słowo "WSZYSCY"... Naprawdę nie wiem czemu to ma służyć i odbieram tą zmianę za pogwałcenie Słowa Bożego. Tak NIE WOLNO. NIKOMU! NAWET samemu papieżowi, który powinien stać na straży Ewangelii i tego, co jest w niej zawarte. Wiemy to obaj, tylko jednenemu z nas nie wolno bez kosekwencji publicznie tego powiedzieć.
@falalfaltyn
@falalfaltyn 3 жыл бұрын
Szczęść Boże. Czy FSSPX odnosi się gdzieś do oskarżeń ze strony Church Militant i ich dochodzenia w sprawie nadużyć i zatajania skandali seksualnych w Bractwie? kzbin.info/www/bejne/jKrcYpqorbmcf80
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@Luke W pierwszym Q&A o tym mówiłem: kzbin.info/www/bejne/qZ-3apeqh9tgjrs
@grazynaukaszewska4317
@grazynaukaszewska4317 3 жыл бұрын
Zmienione słowa Jezusa, ksiądz bzdury gada, czy satanista zostanie zbawiony? , no nie więc nie można zmienić słów Boga że za wszystkich wylana krew. Ksiądz zwodzi!
Czy można jeść dla przyjemności? PiO nr 21
44:24
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 2,8 М.
Support each other🤝
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 81 МЛН
It’s all not real
00:15
V.A. show / Магика
Рет қаралды 20 МЛН
Правильный подход к детям
00:18
Beatrise
Рет қаралды 11 МЛН
Q&A #3: Uczestnictwo w nowej mszy, Harry Potter i o. Pelanowski
32:00
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 42 М.
Fratelli Tutti - czyli dlaczego Kościół się sypie
31:42
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 70 М.
Q&A #14 Czy Benedykt wciąż jest papieżem?
26:03
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 23 М.
Dlaczego ateiści bywają śmieszni? Katolicy zresztą też...
15:55
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 10 М.
Q&A #9: Państwo katolickie vs wolność religijna
33:43
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 8 М.
Dowód zmartwychwstania Chrystusa
29:12
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 77 М.
Support each other🤝
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 81 МЛН