Równania matematyczne wszech czasów

  Рет қаралды 26,462

FOR EACH

FOR EACH

Күн бұрын

Пікірлер: 82
@dorotaszafranska3149
@dorotaszafranska3149 3 ай бұрын
Bardzo ciekawy film i motywujący uczniów do nauki matematyki
@marekbartoszek3585
@marekbartoszek3585 3 ай бұрын
Świetny materiał! Mimo, iż większość zagadnień była mi znana, to spotkałem się tu z niezwykle ciekawym i nie spotkanym wcześniej zobrazowaniem problemów, jak choćby pokazanie na osi czym jest kwadrat "i" czy wizualizacja równań Maxwella. Brawo!
@Anife69
@Anife69 3 ай бұрын
Cudownie zrobiony filmik :)
@tamaraarmata3807
@tamaraarmata3807 2 ай бұрын
❤🎉😮 dziękuję za ten cenny przekaz 😮🎉❤
@Cruxior
@Cruxior 3 ай бұрын
Dziękuje za ten materiał.
@jerzybednarek9988
@jerzybednarek9988 Ай бұрын
Matematyka likwiduje logikę w mózgach ludzi . Matematyka jest oparta na umawianiu się , że nieprawda jest prawdą . Mężczyzna i kobieta , to dla naszej matematyki dwoje ludzi , a w rzeczywistości różnią się wieloma elementami . Ale umówiliśmy się i dwa różne elementy nazywamy tak samo i liczymy tak samo . Dwóch ludzi . Dziesięć palców przy obu rękach . Liczymy wszystkie jako jednakowe , a każdy jest inny . Nawet te , które wyglądają jednakowo różnią się powierzchnią paznokci , ilością komórek , czy liniami papilarnymi . Dla nas to jest 10 palców , a w rzeczywistości to są różne elementy . Jednak umówiliśmy się i liczymy nieprawdę . Traktujemy nieprawdę jako prawdę . Tam bardzo , bardzo daleko , tam , we wszechświecie bez ludzkich mózgów , w ogóle nie zachodzi określanie ilości . Tam nie ma żadnej matematyki . Tam nie ma trójkątów z tym a2 + b2 = c2 . I co jest prawdziwe ? Trójkąty na Ziemi , czy ten bezwzględny wszechświat bez określania ilości ? Cała matematyka , to ludzkie wymysły oparte na umawianiu się , że nieprawda jest prawdą . Co istnieje , a co nie istnieje ? Ten bezwzględny wszechświat , czy trójkąty i a2 + b2 = c2 ? Matematyka robi kaszę z mózgów fizyków i astronomów . Nie starają się zrozumieć kosmosu przez to , co widzą , tylko przez to , co mogą obliczyć . Wyliczenia matematyczne podnieśli do roli wyroczni wszechświata . A jak wyliczenia się nie zgadzają , to wprowadza się dopasowywacze nazywane stałymi . Matematyka jest ułomna , jednak dzięki jej zastosowaniu mamy wiele wynalazków . Ale mnie kolana nie zginają się przed określaniem ilości . Nie będę klękał przed matematyką . To nie wyrocznia . To jak opium dla ludzkich mózgów . Daje euforię , a później ból i zaćmienie umysłowe . Mnie to nie kołysze . Aha ! Umiera ostatni wierny i wraz z nim umiera jego bóg . Nie ma wiernych , nie ma boga . Umrze ostatni człowiek , umrze , przestanie istnieć matematyka . Zarfil
@bogdanski6928
@bogdanski6928 2 ай бұрын
Ja nie wiem czemu czepiacie sie glosu. Podglosnilem sobie i jest dobrze. Merytorycznie bardzo ciekawy maaterial.
@Rozbi.
@Rozbi. 3 ай бұрын
Co to jest konwercja? Bo pojawilo sie zarówno pisemnie na prezentacji, jak i ustnie. Z kontekstu domyslam sie, ze chodzi o konwersje, ale konwercja to moze jakiś termin techniczny? Nie spotkalem sie nigdy.
@grzegorzbajak2778
@grzegorzbajak2778 3 ай бұрын
Wspaniały film. Jednak misi pan zainwestować w mikrofon
@romekatomek1507
@romekatomek1507 3 ай бұрын
Lektor czyta tak, jakby nie chciał obudzić dzieci śpiące w tym samym pomieszczeniu.
@micomi2
@micomi2 3 ай бұрын
Tak,masz rację też to zauważyłem
@PanPiotr13
@PanPiotr13 3 ай бұрын
obudzić dzieci śpiące
@marekzielinski5987
@marekzielinski5987 3 ай бұрын
@@PanPiotr13 Temat ciekawy ale nie da się tego słuchać w takim wydaniu. Katastrofa.
@Ashardon
@Ashardon 2 ай бұрын
Chłopie, kurwa... kręciłeś to o 3 w nocy? Słuchać tego zmulonego głosu nie można...
@jacekjedlinski5843
@jacekjedlinski5843 2 ай бұрын
Właśnie dokładnie o tym pomyślałem 😂
@kamilpolak3561
@kamilpolak3561 3 ай бұрын
zapowiada się nieźle 😊
@lazyhaw
@lazyhaw 3 ай бұрын
Podobno teorie elektromagnetyzmu w wiekszosci sformulowal Amper, tyle ze nie mial formalnego wyksztalcenia, wiec wzial maxwella żeby mu pomógł ze wzorami. Zreszta to Amper rowniez wynalazl pierwszy silnik elektryczny, bez tego rewolucja miala by o wiele mniejszy zasieg - moglibysmy uzywac prądu co najwyzej do ogrzewania, oświetlenia i ogladania TV. A maszyny wciaz bylyby parowe :)
@amleta432
@amleta432 2 ай бұрын
Cześć z omawianych równań to równania fizyczne a nie matematyczne tzn nie były przełomem w matematyce a w fizyce. Tak że tytuł klipu jest trochę nie na miejscu !
@piotrprymakowski1514
@piotrprymakowski1514 2 ай бұрын
To są równania matematyczne. Opisują zjawiska fizyczne a przełomem były dlatego że pozwalają opisać i lepiej zrozumieć otaczający nas świat
@grzegorj
@grzegorj 2 ай бұрын
@@amleta432 Tytuł jest całkiem nie na miejscu ;)
@radosny4056
@radosny4056 3 ай бұрын
Co wyjdzie z połączenia Johna Napiera z Dalajlamą ?
@AB-bp9fi
@AB-bp9fi 3 ай бұрын
Napier Dalaj ?
@radosny4056
@radosny4056 3 ай бұрын
@@AB-bp9fi 😉
@grzegorzfirszt5929
@grzegorzfirszt5929 3 ай бұрын
pitagoras twierdzi ze matematyka smierdzi fajny kanal lapa w gore
@krzysztofkazimierz
@krzysztofkazimierz 3 ай бұрын
A Tales dowodzi że to nic nie szkodzi
@Arytmes666
@Arytmes666 3 ай бұрын
Znakomite!
@s3rverius
@s3rverius 3 ай бұрын
Kolega coś z głosem?...
@jacekgajewski7445
@jacekgajewski7445 3 ай бұрын
Co prawda lektor jest robotem i do tego źle ustawionym, ale treści są ok
@jerzykiler4386
@jerzykiler4386 3 ай бұрын
Wolę takiego robotycznego lektora niż AI. Gość ogarnia matme, nie wymagajmy, żeby był radiowcem.
@jacekgajewski7445
@jacekgajewski7445 3 ай бұрын
@@jerzykiler4386 no więc oceniłem ok.
@jyndra379
@jyndra379 3 ай бұрын
Suwaki były używane również latach siedemdziesiątych.
@marekhorodyski
@marekhorodyski 3 ай бұрын
W końcówce już nie. Pod koniec lat 70 w programie studiów mieliśmy obliczenia na suwaku, ale pozostało to już tylko w programie. Kupiliśmy suwaki, ale nie mieliśmy już zajęć z posługiwania się nimi.
@jyndra379
@jyndra379 3 ай бұрын
@@marekhorodyski W technikum musieliśmy to zdawać. Rok 1976. Wtedy jeszcze obowiązywały również krzywiki (rysunek techniczny). Dla współczesnej młodzieży to są obiekty muzealne. 🏛️
@grzegorj
@grzegorj 2 ай бұрын
Głos lektora przypomina mi głos księdza misjonarza.
@plokopkop
@plokopkop 3 ай бұрын
mądre to było
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 Ай бұрын
Dlaczego nie ma nic o Polskiej Szkole Matematycznej
@jacekgajewski7445
@jacekgajewski7445 3 ай бұрын
Aż tu nagle pojawia się wkładka żywego ludzia
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 3 ай бұрын
Liczby to pojęcie abstrakcyjne, gdzież ich upatrywać w Przyrodzie
@montffa9222
@montffa9222 3 ай бұрын
Jeżeli chodzi o liczby urojone, to nadal nie widzę sensu. Czy to oznacza, że na siłę liczbę spoza osi na siłę chcemy umieścić na powrót na tej osi??? Przecież obrotu, jak w przykładzie, dokonujemy na liczbie rzeczywistej. bezsens. Poza tym do określania położenia punktów poza osiami stosuje się współrzędne. Wytłumaczenie tego w podcaście nie jest akceptowalne.
@koroner82
@koroner82 3 ай бұрын
W przestrzeni 1D jednowymiarowej nie ma współrzędnych - i taka oś jest podana w materiale więc chyba wszystko się zgadza.
@montffa9222
@montffa9222 3 ай бұрын
@@koroner82 chce mi pan powiedzieć, że w przestrzeni 1D do opisania obiektu leżącego poza osią mają zastosowanie właśnie liczby urojone??? Proszę podać przykład. Dziękuję.
@TestTest-fs6eh
@TestTest-fs6eh 3 ай бұрын
Liczby urojone są podstawą elektrotechniki i elektroniki prądów zmiennych. Bez liczb urojonych nie ma sieci energetycznych, nie ma telefonów, komunikacji radiowej, i wielu innych rzeczy.
@montffa9222
@montffa9222 3 ай бұрын
@@TestTest-fs6eh Miałeś podać przykład wykorzystania, a nie mądrzenia się. A ponieważ widać jesteś ograniczony to powiem dokładnie. Proszę podać konkretnie, w jaki sposób działanie telefonu jest zależne od liczb urojonych.
@TestTest-fs6eh
@TestTest-fs6eh 3 ай бұрын
@@montffa9222 No nie.... Telefon komórkowy to za wysokie progi dla Ciebie... Prąd i napięcie w gniazdku jest określony wzorem z liczbami urojonymi i zespolonymi. np. u=230e(do potęgi)j(omega*t + fi) Każde radio działa na zasadzie rezonansu obwodu Z= -j/(omega)*C +j*(omega)*L ---- Jakbyś nie wiedział to w matematyce sqrt(-1) to i a w elektrotechnice to j.
@piotrjerzypierwszy
@piotrjerzypierwszy 2 ай бұрын
wszech czasów czy wszechczasów?
@koroner82
@koroner82 2 ай бұрын
Poprawna forma to pisownia rozłączna - "wszech czasów". W języku polskim nie funkcjonuje taki wyraz jak „wszechczasy” (istnieją co prawda podobne zrosty, np. wszechświat czy wszechmoc), dlatego pisownia łączna nie ma tutaj uzasadnienia.
@piotrjerzypierwszy
@piotrjerzypierwszy 2 ай бұрын
@@koroner82 no to się bym pomylił, gdybym napisał tak, jak wydawało mi się poprawnie
@mariuszwojcik905
@mariuszwojcik905 3 ай бұрын
Ok tylko nie ten lektor...
@TheMuszekOkruszek
@TheMuszekOkruszek 3 ай бұрын
wiedza 10/10, prezentacja 10/10, audio 2/10 ... po co to szeptanie?
@grzegorj
@grzegorj 2 ай бұрын
Film ciekawy, ale nie na temat. Wiele przedstawionych równań to nie równania matematyczne, a fizyczne. Fizyka zgodnie ze swoją nazwą opisuje przyrodę, naturę. Matematyka jest czystą abstrakcją, a jej pojęcia są nieprzekładalne na zjawiska naturalne. Jest idealna, w przeciwieństwie do świata fizycznego. Świat fizyczny jest przeciwieństwem matematycznego. Nie można np. prawa przyciągania nazywać równaniem matematycznym.
@piotrjerzypierwszy
@piotrjerzypierwszy 2 ай бұрын
można
@piotrprymakowski1514
@piotrprymakowski1514 2 ай бұрын
To są równania matematyczne. Opisują zjawiska fizyczne a przełomem były dlatego że pozwalają je opisać i lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Bez matematyki nie było by fizyki a zwłaszcza fizyki teoretycznej.
@grzegorj
@grzegorj 2 ай бұрын
Nie można. To nie są równania matematyczne i trzeba być kompletnym ignorantem, by tak twierdzić. A najgorsze, że taki ignorant jeden z drugim będzie się odzywać i rżnąć wszechwiedzącego. Pokaż mi jeden podręcznik matematyki, w którym znajduje się prawo grawitacji Newtona. I co, zatkało? To teraz przeproś jeden z drugim za szerzenie fejków!
@koroner82
@koroner82 2 ай бұрын
Z tą matematyką to może chodzi o zapis. Jest znak = więc wszystkie zapisy są równaniami, matematyczne bo symbole matematyczne też są a to, że opisują zjawiska fizyczne (niektórre przynajmniej) to są strikte zapisami formalne matematycznymi. Tak m się przynajmniej wydaje.
@piotrprymakowski1514
@piotrprymakowski1514 2 ай бұрын
@@grzegorj magister zluzuj majty bo ci jeszcze żyłka strzeli. Nie myl pojęcia prawa grawitacji z równaniem na siłę grawitacji, które jest zapisem matematycznym a więc jest równaniem matematycznym. Zaznaczam równaniem a nie prawem matematycznym. Idąc twoim tokiem rozumowania to przy zadaniu z matematyki na obliczenie prędkości geparda równanie na obliczenie jego średniej prędkość V=S/t nie jest równaniem matematycznym. A może jest równaniem biologicznym? - Bo wskaż mi choć jeden podręcznik do fizyki czy matematyki który opisuje i klasyfikuje geparda a podręcznik od biologii owszem. Czy chcesz czy nie są to równania meatematyczne opisujące prawa czy wielkości fizyczne.
@kita5682
@kita5682 3 ай бұрын
Asz mnie gardło rozbolało 😅
@jarekk.8247
@jarekk.8247 3 ай бұрын
Z ciekawych równań dodałbym: (a*a-1)/(a-1)=a+1 gdy pod "a" wstawimy 1 wyjdzie nam, że 0:0=2 [ 1/(1^2) + 1/(2^2) + 1/(3^2)...+1/(n^2) ] * (6/π) = π = (6/π) * [(1/(1-2^-2)) * (1/(1-3^-2) * (1/(1-5^-2) * (1/(1-7^-2) * (1/(1-11^-2)...* (1/(1-p^-2)] To równanie pokazuje że liczba PI i liczby pierwsze są ze sobą połączone by zachować równość ciągów arytmetycznego i geometrycznego. Zatem rozkład liczb pierwszych nie jest przypadkowy.
@maciejzielinski2432
@maciejzielinski2432 3 ай бұрын
i co z tego :-)
@jarekk.8247
@jarekk.8247 3 ай бұрын
@@maciejzielinski2432 a no to że z tego równania wynika że hipoteza Riemanna musi być prawdziwa a spirala Ulama tworzy linie z liczb pierwszych gdyż rozkład liczb pierwszych nie jest losowy a ma porządek, który musi odtwarzać liczbę PI.
@maciejzielinski2432
@maciejzielinski2432 3 ай бұрын
@@jarekk.8247 ale czy oprócz tego ,że możesz się popisać jakąś wiedzą to ma jeszcze jakieś znaczenie , czy raczej traktować to jako ciekawostkę przydatną do rozwiązywania krzyżuwek . A może jest to wiedza pokroju konkluzji tego filmu , że trzepot motyla wpływa na pogodę na drugim końcu śiwata , a może jako sztuka dla sztuki .
@jarekk.8247
@jarekk.8247 3 ай бұрын
@@maciejzielinski2432 Nawet jak ludzie wymyślą teorię wszystkiego to i tak następnego dnia będą musieli iść do pracy by mieć za co zapełnić żołądek. Jesteśmy niewolnikami żołądków, sam Einstein to stwierdził. Pozdrawiam 😉
@lazyhaw
@lazyhaw 3 ай бұрын
Cwaniaczku, dla a=1 masz dzielenie przez 0, zagadka poziom liceum. Jak ci wynika że hipoteza Riemanna jest prawdziwa, to zgłoś się po odbiór swojej bańki, jak ci wypłacą to przyznam ci rację.
@maciejzielinski2432
@maciejzielinski2432 3 ай бұрын
ciekawe czy trzepot gruchy w Katowicach wpływa na zajście w ciążę w Kanadzie wydaje się , że tak 🤣🤣🤣
@marek19581225
@marek19581225 2 ай бұрын
Też tak myślę.
@whoisyou6654
@whoisyou6654 3 ай бұрын
Ciekawy odcinek ale lektor strasznie c***y az wyłączę w trakcie bo tego sie słuchać nie da
@tomeckyyyy6346
@tomeckyyyy6346 2 ай бұрын
Zawaliste nagranie, chyba odkryłem zawalisty kanał
@FOREACH4
@FOREACH4 2 ай бұрын
Miło mi. Witam na pokładzie.
Przekleństwo liczb pierwszych. Hipoteza Riemanna
31:24
Pasja informatyki
Рет қаралды 3,1 МЛН
„Wczesny Wszechświat w CERN-ie” -  wykład prof. Krzysztofa Meissnera
1:39:46
Politechnika Wrocławska
Рет қаралды 67 М.
Who's spending her birthday with Harley Quinn on halloween?#Harley Quinn #joker
01:00
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 26 МЛН
КОГДА К БАТЕ ПРИШЕЛ ДРУГ😂#shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 8 МЛН
Jak powstaje światło? ⚛️
28:02
FOR EACH
Рет қаралды 33 М.
Dr Tomasz Miller - Jak duża (lub mała) jest nieskończoność?
59:30
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 31 М.
Tajemnice jądra atomowego
43:13
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 71 М.
7. ŚFN KATOWICE: Prof. Andrzej Dragan - Czy pomiar kwantowy może zmienić przeszłość?
31:43
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Рет қаралды 97 М.
Liczby Urojone po Ludzku odc. 1 Wstęp od Zera
20:52
PATOMATMA
Рет қаралды 33 М.
Jak płynie prąd, a jak przekazywana jest energia?
26:56
Piotr Górecki
Рет қаралды 95 М.
Liczba Grahama | Zacznijmy od zera #11
24:04
Copernicus
Рет қаралды 105 М.