Дуже дякую за таке чудове, змістовне та інформативне інтерв'ю!
@irynag1349 Жыл бұрын
Дуже цікавий випуск. Пані настільки цікаво і грунтовно розказує, що навіть трохи знаючи тему дізнаєшся багато нового. Хотілося б більше випусків з цією гостею
@Maria_Fedosova Жыл бұрын
Надзвичайно цікава тема! Запрошуйте цю пані ще! Господи,скільки роботи проробила росія,щоб викорінити все українське з різних галузей!😡😥і скільки нам треба роботи,щоб повернути нашу спадщину,як матеріальну,так і духовну😭
@ЕленаКоваленко-щ9ш Жыл бұрын
Дякую! Тема надзвичайно актуальна. В головах багатьох українців ще й досі живе вбоге 8 березня замість питомо українських свят. З тугою згадую,як відзначали зелені свята в селі у моєї бабусі, що жила під Ніжином. Як парубки з дівчатами прикрашали клечанням віху, як змагалися на чиєму кутку та віха найвища та найкрасивіша, як гуляли до ранку... Скільки було справжньої природньої радості...
@Maria_Fedosova Жыл бұрын
Як мені прикро та сумно,що я взагалі не маю уявлення,про що Ви говорите...😭
@СвітланаГарматюк-ж8ч Жыл бұрын
Зараз читаю книгу Марка Грушевського "Дитина у традиціях та віруваннях українського народу". Надзвичайно цікава праця! Локальна історія, дякую, що ви є!
@ТетянаШемигон-э1б Жыл бұрын
Я підтримую,треба створити в Україні такий етнографічний сучасний музей.Сама люблю і ношу традиційний український одяг.Дякую за цікаву розмову.
@ziu__ Жыл бұрын
Це так цікаво 🔥🔥🔥 Я би з радістю прочитала книгу на тему того, як совок спотворював традиції.
@charyna862 күн бұрын
18:36 я не знала, що так було і що була така причина припинення фінансування. Дякую за згадку
@dmytrodemkiv98495 күн бұрын
Дуже цікава розмова!
@Alexander_lisitsin Жыл бұрын
Професор Капіца задав тому генетику, який свого часу, впав з клубники та й зламав собі ногу, таке запитання: "Якщо кожному покоління корів відрізати роги то значить з плином часу народиться теля без ріг?" І совєцькій генетик це припущення підтвердив, тоді професор Капіца задав йому таке запитання: "Якщо це так то в такому випадку чому до сих пір всі євреї і мусульмани народжуються не обрізанами, а жінки незайманими?"
@vadymtabashniuk Жыл бұрын
Не зайвим також бути брати приклад із Японії та Південної Кореї і робити кроки до того, щоб наша культура була цікава людям із інших країн.
@igormm5202 Жыл бұрын
А навіщо це робити?
@vadymtabashniuk Жыл бұрын
@@igormm5202 тоді можна буде монетизувати це зацікавлення та залучати іноземний капітал, який в свою чергу дозволить фінансувати культурні інституції. Звісно, цим насамперед мала б займатись держава, але на практиці..
@blackandwhiteHelen Жыл бұрын
@@igormm5202 Тобто, навіщо спілкуватися і бути цікавими іншим людям?
@alexxx8999 Жыл бұрын
@@igormm5202 а тому що коли ми цього 30 років не робили, цивілізованому світу було похрін на нас. Ну ж якісь українці незрозумілі, чи то якісь дивні напівросіяни, чи окремий народ, хто їх знає. А от якби розповідали, зацікавлювали то і в Європі по іншому відносилися, не говорячи про те, що в самій країні було б менше людей "какая разніца".
@васильзорян Жыл бұрын
Щира подяка за цікаву лекцію! Ви відкрили ще одну сторінку нашої ідендифікації!
@dmytrobychek2553 Жыл бұрын
Дякую за лекцію. Дуже не вистачає музеїв, в яких предствлено трошки більше ніж три черепки і дві вишиванки. В яких школи проводять уроки, читають лекції, що можна відвідати кожному. Де можна працювати як в коворкінгах. І які будуть фінансуватись не державою, а бізнесом як франшиза.
@alonapopova6961 Жыл бұрын
Дуже відгукуються слова пані Ярослави про арт-терапію через народне мистецтво💙💛
@Vasyko Жыл бұрын
Прекрасна бесіда. ДЯкую. Про Спаси і Масниці - це треба в окремий випуск давати
@Vasyko Жыл бұрын
@@pav0cristatus про всі свята можна знайти інфу. Але в нас їх не святкували так пафосно як зараз це подається. Про які списки ви питаєте?
@Vasyko Жыл бұрын
@@pav0cristatus може варто подивитися спочатку відео, а вже потім коментувати?)
@igormm5202 Жыл бұрын
Дякую за лекцію. Питання до пані Ярослави. Які книжки можна почитати для того, щоб краще зрозуміти українську культуру, свята?
@ЯрославаМузиченко-ъ3п Жыл бұрын
Потебня, Михайло Грушевський, Іван-Нечуй-Левицький, Агатангел Кримський і багато інших. Звертайтеся, запропоную великий перелік.
@igormm5202 Жыл бұрын
@@ЯрославаМузиченко-ъ3п Доброго дня, пані Ярославо. Куди можна написати Вам щоб отримати перелік? Дякую.
@avelivich5271 Жыл бұрын
Дякую за цікаву розповідь🤍
@Міт-щ3б Жыл бұрын
Дякую. Все чудово.
@василманолов-я5р Жыл бұрын
Дуже мила бесіда. Тільки мабуть я за своє життя не почую від високочолих знавців обурення переробкою самого гімну України варіанту-1996 , з якого викинули "браття українці" і замінили на радянське за духом "браття молодії", козацьке "згинуть наші вороженьки" на чисто бабську ворожисть до ворожок "згинуть наші ворІженьки". В довершення посміялися з козацького гімну, коли забов'язали хормейстерів змішаного хору доручати жінкам несамовито верещати фразу "душу й тіло ми положим за нашу свободу ". І вийшло, що браття молодії вихваляються своєю мужністю у боротьбі з беззбройними ворожками, а своїм жінкам дозволяють виконати "підступний" план добути свободу у борні будь-якою ціною, навіть віддати для цього ворогу свою "душу й тіло "!! Гімн України то клятва українського війська славних козаків. Це наша ідентичність. Сучасна жінка давно самостійно вирішує свою долю, як і чоловік. Але є така штука в українстві, як глибока повага до материнства, відродження нації і цю щиру шану і глибоку повагу українці повинні берегти вічно, якщо хочуть дійсно бути сьогодні політичною нацією, а в майбутньому стати ідентичною українською нацією. Ппотрібно мати стратегичну ідеологичну платформу з підтримкою на державному рівні. Але славним українцям треба знов максимально напрягтися і віддати на виборах за Українського президента 73% чі 80% голосів (або президентку!!, що було би краще, бо вона швидко наведе порядок, як то було вже тричі з 1991року). 😊 Неможливо довіряти креатурам мафії олігархів, що сформувалася з розвалом СРСРу і висмоктує живу кров з українців, розвалює економіку і розпродує, наживаючись на відкатах, все до самої землі України з її богатющими надрами. "Браття молодії & К°" при владі, це е дорога у колоніальне рабство типу "МАДАГАСКАР" .
@ОленаМартенко Жыл бұрын
Дякую, дуже цікаво.
@mariashvydenko4613 Жыл бұрын
Дякую за передачу! На прикладі музею в Пирогові ,я бачила з яким захватом збирали залишки етнічних матеріалів з усіх регіонів України і в якому обсязі все представлялось вже в 70-80х роках.Те,що я побачила в 2000-х,мене шокувало.Таке враження, що "хазяї,"навмисно не дбали про збереження етнографічного матеріалу, адже вже на той час були розробки і методи збереження.Хочеться вірити, що хоч збереглись описи та фото,хоч з розмови працівників музею ,які мали фах, багато матеріалу втрачено.Ще раз, вдячність вам за передачу та чудову гостю!
@Alexander_lisitsin Жыл бұрын
Дякую, було дуже і дуже цікаво.
@Hannusja Жыл бұрын
Чудове інтерв‘ю! Дякую!
@olgaduda1425 Жыл бұрын
Який важливий контент. Ваш канал на висоті! Як завжди
@КонстантинАнпилов-з5к Жыл бұрын
Дякую Локальній історії за етнографію України .
@AnnaSibirskaja Жыл бұрын
Намагаюся зрозуміти навіщо в 21-му столітті масово відроджувати традиції селян 200-річної давності. Адже це буде в будь-якому випадку "новоділ". Чи не стане це повторенням того ж таки радянського експерименту, в даному випадку адаптованого під націоналістичну ідеологію? Чи це взагалі має якусь цінність у сучасному світі? Дякую за цікаву програму.
@alexpolischuk4912 Жыл бұрын
Дякую
@Sota-j9q Жыл бұрын
Головне не має бути ніякого сумніву в своїй ідентичності, ми були, є, будемо
@olyaantonyuk6107 Жыл бұрын
Дуже дякую!
@olgamykhailenko6885 Жыл бұрын
цікаво! дякую!
@olehordi Жыл бұрын
Дуже дякую! Цікава аналітика, особливо зараз, коли багато українців повертаються до себе, до своєї мови і культури. Цікавлюся етнографією давно і щойно зараз отримала відповіді на багато запитань, які були неоднозначні і часто викликали суперечки. Тепер розумію, як нас навмисно заплутали і обмежили.
@MariaL8 Жыл бұрын
Невже дочекались? Розумна, компетентна, об'єктивна історикіня , яка дивиться на історичну науку українськими очима, без озирання на Москву, Америку чи Європу. Будьласка, запрошуйте лише таких.😊
@ЛюдмилаКорчак-ю5ьАй бұрын
Більше українських книг.Більше історії України.Українська культура багатогранна,неймовірні традиції. Дякуємо Вам за працю!
@Roman_13456 Жыл бұрын
Спасибо .
@lanak2383 Жыл бұрын
Нюанси створення нових свят - це просто диво. Скільки сил було положено на те, щоб змінити ідентичність людей...
@olegdubrovin3807 Жыл бұрын
Шановний пане Віталію! Захоплений вашим проектом. В минулому професійний вчений , для якого історія - це хобі, я можу сповна оцінити високий науково-професійний рівень ваших гостей. Це не рівень всіляких паліїв, вятровичів, чи, не дай боже братів Капранових. Хотів би доповнити до сказаного Вами ось що. Січові пісні в 50-х роках також пробували адаптувати до українських радянських маршів. В 60-ті роки по українському радіо я сам неодноразово чув у прекрасному хоровому виконанні відому стрілецьку пісню "Ой стоїть село", де слова "Ой там ідуть стрільці, Січові стрільці до бою" замінили на "Ой там іде військо, Червонеє військо до бою". Всі решта слів майже не змінили. Старі галичани лише посміхалися від такої модифікації. Мене тоді вразила мелодика маршу, не дуже характерна для українського мелосу. Лише потім я дізнався про вплив німецької маршової культури на створення цієї пісні. Аналогічно було з відомим маршем "Гей, під горою Січ іде!", який проте в радянський час не виконували, і лише студенти Львівської політехніки відкрито горлали у студмістечку, після того, як достойно відмітили закінчення сесії.
@Alexander_lisitsin Жыл бұрын
Шановний пане Олег, це як раз комуністи, на прохання своїх нових друзів нацистів, люб'язно дали згоду на те щоб нацисти мали право використовувати мелодії совєцькіх бравурних маршей для створення своїх бравурних маршей. У свою чергу комуністи позичили ці мелодії у білогвардійців, ось так якось так було діло.
@pavlokulyk8494 Жыл бұрын
Графоманиш, брате, трошки, але то таке, я про інше, щодо Палія згоден, людина поверхня, а критика у бік Вятровича і Капранових, з твоєї сторони, свідчить про затхненно - совковий підхід до історичної спадщини України, цим самим страждає і автор каналу, але він у пошуку, і це можна привітати, я мав нагоду з 1975 по 1980 втіхаря ( нелегально) ознайомлюватися з секретними архівами Львівського воєнно- політичного училища , де не кожен професор училища і Львова, та і інших регіонів совка, мав доступ, і можу засвідчити, що багато історичних, і автентичних речей, про які говорять вищезазначені мною дослідники ,я бачив на власні очі, я їх читав, на них були позначки до переправи до держсховища архівів СРСР, на жаль і досі діють штампи совєтські, що впливають на сучасних професійних вчених, для яких Історія - хобі (?)...
@pavlokulyk8494 Жыл бұрын
І ще додам, у вигляді питання, хто для тебе, власно, є правильним дослідником історії України, дуже цікаво, може дугін?
@Alexander_lisitsin Жыл бұрын
@@pavlokulyk8494 На певно пукін.
@rusycz Жыл бұрын
Головне не впадати в маразм і не видавати реконструкцію строю з якогось села за український національний костюм. Бо це дуже різні речі.
@bilash_g Жыл бұрын
А з чого ж тоді сладався український національний костюм як не з конкретних місцевих складових ? Невже автентичним являється те що спускалось з гори, якимись владними невігласами ?
@rusycz Жыл бұрын
@@bilash_g Український національний костюм це спільний образ дуже великого народу, який не відтворює реконструкцію строю з якогось конкретно села.
@bilash_g Жыл бұрын
@@rusycz А з чого складається спільний образ. Кожна місцевість дала щось своє , але якщо чисто механічно зложити ці складові , то вийде строкатий не дуже автентичний вінегрет. Тому це за багато столітть природньо складалося , а комуністи хотіли зробити це на свій манер: примусово - декларативно , от виходив кітч шарварковий.
@rusycz Жыл бұрын
@@bilash_g Ні. Шаровари були задовго до кумуністів. Шаровари це символ русинів з України, які зі зброєю в руках боролися за свої права. Тому ми цей образ взяли і бережемо.
@bilash_g Жыл бұрын
@@rusycz За шаровари згоден з Вами.Але Ви не уважно читали мій допис , я написав не шароварний , а шарварковий , тобто кітчевий.
@joharSen Жыл бұрын
Потрібно своє створювати і тоді воно саме віднайдеться
@kramarenko7270 Жыл бұрын
Дякую. Цікаво
@OlegShevtsov512 Жыл бұрын
Не очікував, що у нас є такі спеціалісти. Круто
@Хорошийчеловек-н2я Жыл бұрын
Дякую за лекцію Сенси теж потрібно створювати нові, а не тільки консервувати.
@sergiimelnikov9374 Жыл бұрын
Спочатку лайк, а потім слухаю…
@pavlokulyk8494 Жыл бұрын
Дуже поважаю вашу роботу по збереженню української автентичності, але інколи у боротьбі за цінності , втрачаємо справжні бачення справи, не згоден, що поняття вишиватники, має ціль дискримінації вишиванки, це інше, мається на увазі той шар відвертих симулякрів , що опинився у владі, яку звалив на голову України малорос зє, явні вороги країни, в якій вони народилися і так відверто її ненавидять, ватні душі, що повбиралися у вишиванки, звідси і пішло це нове слово - вишиватники, кожен, помічений у цій ганьбі, буде проклятий навіки...
@АнатолійЗавгородній-ф3п Жыл бұрын
Вишеватники - слівце з підлим наміром ( так само як і ,, шароварщина" - висміяти і тим самим заблокувати популяризацію символів взагалі української національної культури, а щодо ворожого використання, то це не привід паплюжити наше національне вбрання! Адже ворог використовує все...
@oksanasunhurova9312 Жыл бұрын
Подібність українських звичаїв з європейськими свідчить про наші європейські корені.
@TheMrBohonek Жыл бұрын
У більшості народів народна культура займає помітне місце на загальній культурній сцені і має чимало прихильників як серед іноземців, так і всередині. Лиш у слов'ян домодерні, домаскультові прояви культури вважаються застарілим отстоєм, надто убогим і архаїчним навіть для пенсіонерів. Не можна сказати, що вихованням цього почуття грішила якась конкретна панівна влада - російська, сербська, чеська народні культури знаходяться в такому ж закутку, як і українська, куди їх запхали "прогресивні" діячі та критики, щоб не ганьбитися перед "цивілізованим світом". Американці не соромляться кантрі. Японці не соромляться традиційного театру. Бразильці у захваті від свого форро. Це модно, поширено і окупно навіть без надходжень від зацікавлених іноземних туристів. У слов'ян же своя культура - для жменьки ентузіастів та етнографів. Ну і ще джерело елементів для еклектичних експериментів сучасників, в період чергового "відродження". Зате завжди відстаюче за якістю наслідування чужих жанрів та віянь - основа культурного життя слов'янських країн.
@kolpavel Жыл бұрын
Дякую за лекцію.
@bilash_g Жыл бұрын
Дуже цікава , важлива , корисна та пізнавальна бесіда.
@romaloboda2280 Жыл бұрын
Чи стане історія попкультурою? - Владлен Мараєв/«Історія Без Міфів»
@VikaMayArt Жыл бұрын
Дякую за лекцію❤
@derschwarzerabe9848 Жыл бұрын
..."шароварщина" - який дикий термін... за ним криється прикритий потяг до чоловічої матні. 👋😂
@dnistro Жыл бұрын
Міста і до совєцької влади не мали впливу національної української культури в містах. Вислів "народ попів і хлопів" виник задовго до цього
@ТаняБондар-ф3т Жыл бұрын
Чи справді у всіх дитячих садочках України виховують на національних традиціях?
@olehbolyuk1636 Жыл бұрын
Не додивися цей випуск... З усією повагою до Гості програми, категорично не погоджуюся з окремими твердженнями. Зокрема мене обурило трактування народної сценічної хореографії, яка має свої, незалежні процеси еволюції. Ще раз тут, в коментарі, звертаю увагу, що сценічне мистецтво і питомо масове мистецтво -- відмінні форми традиційної культури. Тема болюча, глибока і не однозначна. Закликаю не змішувати народно-сценічне мистецтво з народно-побутовою культурою.
@ЯрославаМузиченко-ъ3п Жыл бұрын
Розумію ваш біль. Утім ішлося не про чудове сценічне мистецтво народного танцю, а про спотворення у сфері народної культури. До того ж, народної сценічної хореографії як явища не було, адже народна культура не знає такого поняття як "сцена", "виступ зі сцени". Є сценічна хореографія на основі народної, створення авторських хореографічних композицій. І серед них, звісно ж, є шедеври.
@Alexander_lisitsin Жыл бұрын
З усією впевненістю можна сказати тільки одне, немає культури на побутовому рівні, від слова зовсім.
@ПетроБушманов Жыл бұрын
Согласен. И ещё можно вывод сделать что злой совок нам все поломал ,хотя это упрощения мягко говоря
@olehbolyuk1636 Жыл бұрын
@@ЯрославаМузиченко-ъ3п містке поняття сцени не завужується лишень до конструкції з підвищенням. Будь-який майданчик, де відбувається дійство з метою презентації твору, -- це вже сцена (на площі, у приміщенні). Тому різдвяні містерії у вигляді будь-яких форм вертепів можна означити сценічною творчістю.
@ЯрославаМузиченко-ъ3п Жыл бұрын
@@olehbolyuk1636 різдвяні вертепи так, бо то вистави. Але вони не є явищами власне етнічної культури.
@Міт-щ3б Жыл бұрын
День села и день урожая - ці свята були в радянські часи.
@blackandwhiteHelen Жыл бұрын
Сенси теж потрібно створювати нові, а не тільки консервувати. І задля цього можна і вишиванку порізати))
@mariasavkiv2344 Жыл бұрын
Ви не руйнуйте, а створіть традиційне та якісне. Попробуйте, це краще, ніж різати культурну спадщину
@ivanlazarenko863 Жыл бұрын
Як чудово,павук, великдень,обжинки і т.д.а чого не скажеш що ці звичаї такі древні як світ і до юдохристиянства немає відношення ніякого,нахріна нам така історія ,чи то як кажуть дупа не з заліза трохи жим,жим!! Ведучий!!Передачі зміни назву не ,,Без брому'' а ,,З вазеліном в дупу без мила''
@ivanlazarenko863 Жыл бұрын
І ще 1 вересня зараз не проходить без попа,як без них,баранів треба тримати в ґражді!!!
@user-wb7wx5ef1y Жыл бұрын
а що обурюватися? одна духовна окупація попівська гидка візантійщина була замінена на радянську
@sa8598 Жыл бұрын
Образ Діда мороза на Россії пішов від Карачуна. Він сивий дід у люті ночі, злий персонаж, але йому намалювали рожеві щоки і дід зимовий Морок - став дідом Морозом .
@valentinsydnychuk8206 Жыл бұрын
сучасна вигадка
@ВолодимрЛантух Жыл бұрын
Топонімія-це ж ЩОСЬ НАШЕ І ПОЗА ЧАСОМ. ДЕВ'ЯТЬ ЕЛЕМЕНТІВ НЕМАТЕРІАЛОЇ СПАДЩИНИ ЗАНЕСЕНІ ДО СВІТОВОЇ СПАДЩИНИ ЮНЕСКО. МОГУТТЯ НАШЕ - ТРИВАЛІСТЬ ІСНУВАННЯ.
@checkpoint3454 Жыл бұрын
Розповідає про СРСР, а виходить Євросоюз)) Все те саме, тільки не на чисто соціалістичній підкладці, а на соціоліберальній. Тут і зближення національних культур для злиття усіх в ̶р̶а̶д̶я̶н̶с̶ь̶к̶у̶ ̶л̶ю̶д̶и̶н̶у̶ "європейців", і спотворення релігійного змісту на атеїстично-інклюзивно-толерантний, і нав`язування сусіднім країнам своїх комерціалізованих штучних свят та соціальних практик.
@Pani_Pijma Жыл бұрын
А мені подобається кітч. Тут якщо копнути у кожного експерта своя шароварщина. Корсет вишитий традиційною вишивкою шароварщина, а кеди під довгу спідню сорочку - ні. При тому що її, спідню сорочку, носять самостійно і ок. Тому питання шароварщини і нерозуміння, що до чого все ще відкрите).
@sergikoms9611 Жыл бұрын
при ссср считалось - Хохол это Частник, - в Советского человека не переделывается, - окончательная переделка была оставлена на Следующее поколение. -- а вот в России тотально всё было подвергнуто Советизации и Культурной революции, - от Русского народа осталось Ноль, - как в Северной Корее живут совсем не корейцы.
@KATANI-t2s Жыл бұрын
Скифы ни иранцы, а Тюрское племя. Иранцы,это жители ирана, там живут арабы, язык арабский, курды, тоже свой язык, фарси(перси) до 30млн. язык перси, и половина нынешнего ирана земли под названием южный Азербайджан(Атропатена),тоже около 30млн.численности, коренные жители Тюрки,язык Тюркский...
@olena.v.k. Жыл бұрын
The Scythians or Scyths, and sometimes also referred to as the Pontic Scythians,were an ancient Eastern Iranian equestrian nomadic people who had migrated from Central Asia to the Pontic Steppe in modern-day Ukraine and Southern Russia from approximately the 7th century BC until the 3rd century BC. en.m.wikipedia.org/wiki/Scythians
@Hannusia01 Жыл бұрын
Країни Балтії, а не Прибалтійські країни
@nepatsiuk Жыл бұрын
Ні, ніщо не фронт, окрім фронту.
@Nyigirmoon Жыл бұрын
+
@Русь-Родина Жыл бұрын
Убога маячня мало розвинутої розумово жіночки, яку наче з свинарнику якогось випустили розповідати про уокраїнську культуру свинарчуків та поросюків.