Radiobudzik Pionier 85 [TOWARY MODNE 88]

  Рет қаралды 49,504

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер: 286
@skumbria6666
@skumbria6666 3 жыл бұрын
Elektronika nigdy nie była moim konikiem ba, nawet jest czarną magią, ale ten kanał sprawia, że nawet taka "noga" jak ja, potrafi wiele zrozumieć, gdyż przekaz jest po prostu bombowy. Świetna robota, Panie Adamie, proszę nie przestawać.
@janpradera1223
@janpradera1223 3 жыл бұрын
Panie Adamie jest Pan Wielki dużo zdrowia w czasie zarazy
@Piqus3
@Piqus3 3 жыл бұрын
Jeden z tych kanałów na YT, który dostaje ode mnie plusa jeszcze przed zobaczeniem materiału. Pozdrawiam panie Adamie. :)
@eigenzeit
@eigenzeit 8 ай бұрын
Mieliśmy takie radio w kuchni, z anteną w postaci drucika. Te pokrętełka strojenia były jak zębatki, mało przyjemne w kontakcie. Fascynujące, jak człowiek pamięta takie odczucia fizyczne mimo, że to było parę dziesiątek lat temu. Tak samo opór gałki włącznika, ale też brzmienie, ton szumów. Jakby to było wczoraj.
@bartoszfiszer3183
@bartoszfiszer3183 3 жыл бұрын
Wiosna roku 1989. Leżę w skąpanej słońcem sypialni. Obok gra Pionier 105, ta lepsza wersja, z podświetlanym zegarkiem i kawałkiem druta z tyłu zamiast anteny. Na pierwszym programie leci słuchowisko (dziś to się nazywa audiobook, kurwa) "Pozdrawiam cię z Antholm". Leżę, słucham. Wszyscy dokola ekscytują się wyborami w czerwcu, które wkrótce nadejdą. Znajomy załatwił z Czechosłowacji prospekt Skody Favorit. Koło radia leży na szafce nocnej XV księga "Tytusa"... Nie mam pretensji, że te czasy już nie wrócą. Mam pretensje, że obecne są tak bezpłciowe, bez emocji, bez... (boję się uźyć tego słowa)
3 жыл бұрын
Za to dzisiaj dużo łatwiej niż kiedyś zaprojektować sobie czasy jakie się chce. Zamiast słuchać o setnej odmianie kowida albo co kto komu powiedział w kuluarach, wolę iść w pola i popstrykać smieną krowy, które nadal tam są, jakby nic się nie zmieniło :) Jedyne czego brakuje, to czasu.
@mirek190
@mirek190 3 жыл бұрын
Bezpluciowe , bez emocji ? LOL Poprostu przemawia przez ciebie nostalgia....i jestes stary mentalnie. Dzisiaj jest 100x razy lepiej niz w tym 1989.... mozna o wiele wiecej zrobic i o wiele lepiej sie cieszyc.
@jerryl6634
@jerryl6634 3 жыл бұрын
@@mirek190 no, ale nostalgię ładnie oddał
@mirek190
@mirek190 3 жыл бұрын
@@jerryl6634 Ale to tylko nostalgia ( falsz ) ... czyli mocno podkolorowane wspomnienia przez nasz mozg. Zeczywistosc byla o wiele skromniejsza niz pamietamy... w sumie to interesujace zjawisko sporo mozna sie o nim dowiedziec w internecie , nawet sa wyklady na ten temat na uczelniach ( mozna znalesc takie na youtube z uczelni wyzszych) .
@jerryl6634
@jerryl6634 3 жыл бұрын
@@mirek190 Ja, Ty i zapewne Bartosz to wiemy. Potrafimy zachować dystans i wtedy na odrobinę nostalgi od czasu do czasu można sobie pozwolić. Jednak wielu młodych ludzi zafascynowanych tamtymi czasami, niestety nie ma na to szansy i są bezkrytyczni, idealizują. Dodatkowo jednostronny punkt widzenia jest wzmacniany opowieściami "kiedyś to było". Okazuje się, że mieliśmy kraj, który rósł w siłę,............
@Skys2005
@Skys2005 Жыл бұрын
Sam posiadam poprawioną wersję, Re-105 super zegarek. Obudowa wymaga lekkiego wybielania, zegarek się nie późni specjalnie. Alarm jest przyjemny, jest dodana też funkcja budzenia radiem, włączamy radio wybieramy głośność i stacje następnie klikamy przełącznik "alarm" i już! Jesteśmy budzeni przez radio. Budzi doskonale, radio nieźle odbiera. Poprawiona wersja ma już zastosowane podświetlenie na jednej diodzie LED przez co widać tarcze w nocy, zielony kolor daje urok. A światło z niej jest naprawdę mocne. Polecam radiobudzik, codziennie daje uśmiech, do szkoły będzie mnie budzić jeszcze dłuuuuugi czas! Pozdrawiam!
@jozwabutrym7894
@jozwabutrym7894 3 жыл бұрын
Wyłącznik zegara służył do zatrzymania sekundnika na godz. 12 i włączenia w chwili podawania dokładnego czasu przez Warszawę I. Mam taki budzik od nowości, działający i oczywiście z dorobionym oświetleniem zegara :)
@violasilvestris
@violasilvestris 3 жыл бұрын
Dokładnie! To był ręczny synchronizator zegara i w przypadku kwarcu miało to sens!
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 3 жыл бұрын
Sowieci w swoich ówczesnych zegarach elektronicznych mieli przycisk K, do precyzowania czasu w momencie podania sygnału z radia ;) Ale idea ta sama
@michalpodroznik1979
@michalpodroznik1979 3 жыл бұрын
Uważam, że wzornictwo tego radiobudzika, jak na połowę lat 80-tych XX wieku, było niezłe.
@cichy2708
@cichy2708 3 жыл бұрын
Panie Adamie, mam nadzieję że zdrowie dopisuje. Słychać chrypę i głos się zmienił. Zdrowia życzę.
@detalite
@detalite 3 жыл бұрын
13:26 Po jakimś czasie pojawił się pomysł racjonalizatorski, dzięki któremu dało się ten radio budzik wyprodukować taniej. No a każdy taki pomysł racjonalizatorski wiązał się zapewne z nagrodą pieniężną. Summa summarum taki droższy projekt był niezbędny, żeby mógł się pojawić tańszy projekt.
@robertregua5140
@robertregua5140 3 жыл бұрын
Mi pozostaje tylko podziękować, za kolejny bardzo ciekawy materiał. Pozdrawiam.
@jarosawkafinek2344
@jarosawkafinek2344 3 жыл бұрын
Pięknie jak zawsze. Czekam na kolejne odcinki.
@Sztukmistrzzlublina
@Sztukmistrzzlublina 3 жыл бұрын
kolejny rewelacyjny materiał , widać pasję i ogrom włożonej pracy , pozdrawiam
@mechanikACC
@mechanikACC 3 жыл бұрын
Mój ojciec słucha codziennie audycji z tego radioodtwarzacza. To już ponad 30 lat na chodzie!
@TomaszKorzeniowskiKalisz
@TomaszKorzeniowskiKalisz Жыл бұрын
Miałem oba, Gong i Pionier :) . Z Gonga nagrywałem przeboje z Trojki na magnetofon Uwertura 😅. Gong także budził moich rodziców rano zabójczym sygnałem, który stawiał całe mieszkanie na równe nogi :)
@AlefZero
@AlefZero 3 жыл бұрын
Moduł zegarowy z tego filmu służy mi jako zegarek od 30 lat. Kupiłem go na Wolumenie, dorobiłem zasilacz i chodzi. To jest najdokładniejszy zegar w domu.
@violasilvestris
@violasilvestris 3 жыл бұрын
Mam ruskiego Majaka na tym samym rezonatorze, jeszcze z CCCP :)
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
👍🥃☕🍷🍺🏆👍 Piątek piąteczek u Adama nowy odcineczek! Jak zwykle super zrobiony! Oglądam zarówno z ciekawości dawnej technologii, jak i trochę próbując się wzorować na Twoich filmach, gdy sam od czasu do czasu przygotowuje moje. Jesteś niesamowity! Ze zwykłego radiobudzika wyczarować taki odcinek, a raczej o zwykłym radiobudziku... 😜😁👍
@psxmaniak
@psxmaniak 3 жыл бұрын
Dziękuję za odcinek o radiobudziku .
@Tajemniczy265
@Tajemniczy265 3 жыл бұрын
Oho! Jest i on. Wszystkie odcinki obejrzałem w weekend. Czekam na więcej.
@0Light6and3documentary9
@0Light6and3documentary9 3 жыл бұрын
Lubię ten kanał oraz prowadzącego zawsze można dowiedzieć się czegoś więcej na tematy które są wartościowe👋😉
@lacroix1188
@lacroix1188 3 жыл бұрын
Panie Tracz, pan się nie ukrywa. Wiemy, że to pan - nie wydamy pana ;)
@fr100100
@fr100100 3 жыл бұрын
Dobrze się ogląda i słucha tego Pana. To dobry pomysł na serię o starociach z PRL-u :-)))
@Amigo-a44
@Amigo-a44 2 жыл бұрын
No bo starocie byly tylko w PRLu , na ZACHODZIE wszystko bylo od poczatku nowoczesne a trawa bardziej zielona !
@TonsilNaprawa
@TonsilNaprawa 3 жыл бұрын
Brawo za piękną analizę, jak zawsze, miałem taki sprzęt od kumpla, nie ceniłem go, przekładałem na zapleczu, do czasu aż na FB nie znalazłem amatora który go odświerzył i przesroił :)
@krzysztofstepien6124
@krzysztofstepien6124 3 жыл бұрын
Witam pięknie Panie Adasiu. - Ech stare dobre czasy i ten nieśmiertelny MC1211, który na wyjściu dawał 0,5 Hc - czyli jednosekundową bramkę czasową - wystarczyło dodać kilka liczników, rejestr, dekoder, wyświetlacz i był miernik częstotliwości. Drugie takie cudo to TBA120 - podłączając do wejścia antenę ferrytową, a do wyjścia detektor i mieliśmy dość czułe radio na stację lokalną. - Pozdrawiam Krzysztof.
@blazeykk
@blazeykk 3 жыл бұрын
Pamiętam, że na MC1210 robiło się wzorce częstotliwości 50 Hz do sprzętów zachodnich. Układy MC1210 i MC1211 różnią się brzmieniem alarmu. I tak, jak zaprezentowany MC1211 alarmował sygnałem przerywanym, paczka czterech piknięć, przerwa i od nowa, to MC1210 emitował stałe pikanie. Jeśli nie pokręciłem, to brało się więc taki układ, aplikowało do pracy w ciągłym alarmie, zmieniało kwarc na inną wartość i na wyjściu uzyskiwało się stabilny przebieg prostokątny o częstotliwości 50Hz. Stosowało się to w konstrukcjach zegarków na popularnym swojego czasu układzie LM8560. To były czasy...
@R73R
@R73R 3 жыл бұрын
Pamiętam. U jednej dziewczyny w jej mamy sypialni stał taki. Dawne czasy.Nastawialiśmy go z dziewczyną na 5 rano ,bo mamusia wracała z nocnej zmiany około siódmej i musiałem zmykać.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/Z3yaf6Fmdt2Coqs
@R73R
@R73R 3 жыл бұрын
@@NecrosDeus 👍😉
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE 3 жыл бұрын
Super odcinek Panie Adamie :)
@krystiandrwal7679
@krystiandrwal7679 3 жыл бұрын
Jak zwykle zarąbisty materiał a dzisiejsze radiobudziki które można kupić w Hipermarketach też nie powalają dźwiękiem jedyna różnica to zamiast zegara analogowego jest wyświetlacz LCD pokazujący godzinę i minuty pozdrawiam serdecznie zdrówka dla Pana Adama
@gregoru571
@gregoru571 3 жыл бұрын
Super się tego słucha pozdrowienia z Dzierżoniowa, notabene miejsca skąd ten Pionier pochodzi ;)
@UT5ZX
@UT5ZX Жыл бұрын
Дзянькую барзо, файний фільмик.
@erykmaciejewski9454
@erykmaciejewski9454 2 жыл бұрын
Super slucham pozdrawiam serdecznie.
@Boral517_
@Boral517_ 2 жыл бұрын
Miałem takie radyjko z budzikiem jako mały łepek do zabawy, to ojciec mnie zawszę wyklinał, bo musiał o 3.00 w nocy wstawać bo budzik dzwonił, a ja nawet wtedy nie wiedziałem, jak się taki budzik ustawia i się tam klikało byle co. haha
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 3 жыл бұрын
Pamiętam zarówno to radio, jak i całą gamę układów CEMI zegarowych. Sam do dziś mam zegar, którego opis opublikowano w Radioelektroniki 1986 roku. Zegar oparty na układzie MC1206, który ciekawie pokazuje czas, jest on na wyświetlaczach siedmiosegmentowych, tzw ósemki, pokazując czas przez 8 sekund, a przez dwie datę. Układ posiada kalendarz czteroletni, tak po uruchomieniu, z automatu jest ustawiony luty na 29 dni, więc ustawiać datę należy uwzględnić tyle kalendarzy ile minęło od roku przestępnego. Był też budzik, z realizowany na słuchawce ówcześnie popularnej W66. Myśle że temat tych układów może być ciekawy na osobny odcinek. Sam nawet zasilacz do tego zegara jest retro, na słynnym układzie MAA723 produkowany w ówczesnej Czechosłowacji w zakładach o nazwie TESLA.
@SQ3LLX
@SQ3LLX 3 жыл бұрын
Mój Ojciec skonstruował kilka takich zegarów, zarówno na MC1206 jak i na MC1204. Niestety MC1206 padają a znaleźć taki scalak za rozsądne pieniądze... Od jakiegoś czasu myślę nad hybrydką - Atmelek na płytce rozmiaru (lub trochę większej) oryginalnego układu. Może ktoś zrealizował coś podobnego? Dlaczego? Mam sentyment do tych zegarów, szczególnie budzika MC1206 + W66 :) Obudzi nawet martwego!
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 3 жыл бұрын
@@SQ3LLX MC1206 jest bardzo czuły na jakość napięcia. Ja zrobiłem zasilacz na układzie MAA723 z tranzystorem 2N30555 jak źródło prądowe. Działa ponad 20 lat bez zarzutu.
@microoxi
@microoxi 3 жыл бұрын
Jak zwykle wspaniale!
@kretobojca
@kretobojca 2 жыл бұрын
Co najśmieszniejsze to mam właśnie radiobudzik Universum, prawdziwy made in japan, klapkowy i jest cholernie dokładny :D Gra tak dobrze, że matka chciała mi go wyrwać ale się nie dałem
@rab8347
@rab8347 3 жыл бұрын
Pamiętam te radiobudziki w sklepie elektronicznym w latach 80tych. Z wyglądu było to woow wtedy.
@tomaszk3014
@tomaszk3014 3 жыл бұрын
Pamiętam program telewizyjny w którym prezentowano propozycje dwóch producentów na małe radio, prezentowany był tam właśnie "Pionier 85" i zmodernizowany odbiornik "Danuta".
@Mrkrzyh
@Mrkrzyh 3 жыл бұрын
jeśli chodzi o wzornictwo to ja bym się nie czepiał 🙂 dziś plastik nie jest trendy ale wizualnie to było ładne i moim zdaniem nadal jest - pan stylista zasłużył na pochwałę
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 3 жыл бұрын
Coś ciekawego na piątek.
@Michaus
@Michaus 3 жыл бұрын
Znam tę paskudę, kiedyś mnie budziła. Radyjko faktycznie fatalne. Zegarek był na baterię, ale budzik wymagał zasilania sieciowego. Gdy nie było prądu (zerwana linia bądź planowane wyłączenie), to się nie odezwał.
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
Panie Adamie , w latach wczesnych '80 w Japonii narodziła się , chciałoby się za klasykiem napisać - nowa świecka tradycja. Zegar odporny na wszystko albo prawie wszystko. CASIO serii G SHOCK. Ponieważ to też część historii , może by jakiś program poświęcony temu wynalazkowi. Pozdrawiam.
@cacperro
@cacperro 3 жыл бұрын
Patrząc do wnętrza chce się powiedzieć, jak to spiewano w pewnej piosence w tamtym okresie "znowu w życiu mi nie wyszło" Ależ ja sobie cenię takie uwagi ;D
@lukaszpala6141
@lukaszpala6141 3 жыл бұрын
Jak zawsze bardzo ciekawie. Czekamy z dzieciakami na kolejny odcinek.
@jerryl6634
@jerryl6634 3 жыл бұрын
Miałem taki sprzęt epizod w kuchni kiedy byłem dzieckiem. Jak się pojawił tak zniknął okoliczności nie pamiętam. A... pamiętam, że był "marny akustycznie" Taraban 2 czy 3 to przy nim hifi.
@sd811
@sd811 3 жыл бұрын
Gdyby wykorzystać UL1211 także do toru FM, to oprócz mieszacza/heterodyny (jeden tranzystor, jak mówisz w filmie) należałoby dodać demodulator FM, którego ten archaiczny układ jest pozbawiony. W komplecie z 1211 zawsze pracował tzw. detektor stosunkowy - na dwóch diodach. Układ tani i przy poprawnym zestrojeniu w miarę dobry (stosowany także w tunerach stereo np. TSH113), ale składający się z mnóstwa elementów i trudny w strojeniu. Być może przede wszystkim tego podukładu próbowano się pozbyć i szukano różnych rozwiązań (jak produkowany już TDA1220 jako UL1219 zastosowany ostatecznie w Pionierze 105, wdrażany do produkcji TDA4100, którego produkcji nie zdążono już uruchomić przed upadkiem CEMI, czy właśnie ten TDA7000).
@michalpodroznik1979
@michalpodroznik1979 3 жыл бұрын
Panie Adamie, proszę zrealizować odcinek o zegarze z "wyświetlaczem" opartym na lampach elektronowych (digitronach) typu NIXIE.
@marcinkowalski8636
@marcinkowalski8636 3 жыл бұрын
Mam taki działa super sam przestrajałem
@STACHUrka
@STACHUrka 3 жыл бұрын
Pamiętam ten artykuł o diodach oświetlających tarczę zegarka, by tylko jeden problem, cena LEDów wtedy :-)
@robertregua5140
@robertregua5140 3 жыл бұрын
Był też drugi, białych LEDów nie było wtedy nawet na horyzontach pomysłu, w jaki sposób je wytworzyć. :-)
@MultiKomentator
@MultiKomentator 3 жыл бұрын
Mogłyby być czerwone ale moc tych diod też była mała. Neonówki za to by migotały
@Tempera101
@Tempera101 3 жыл бұрын
Wyłącznik zegara był potrzebny nerdom - za jego pomocą ustawiało się wskazówkę sekundową kiedy z radia szło pip-pip-pip-pip-piiiiip
@adamdarski8919
@adamdarski8919 3 жыл бұрын
a po kilku dniach zapewne sprawdzali dokładność wskazań :) Dla ścisłości w PRL ostatni sygnał to nie było przedłużone piiiip, tylko zwykłe pip, nie różniące się od poprzednich czterech. Skąd więc wiadomo było że to już ten ostatni sygnał? Bo trzeba było liczyć te pipy, tak jak kazał spiker: „piąty, ostatni sygnał oznacza punktualnie godzinę dwunastą"
@mdziewietube
@mdziewietube 3 жыл бұрын
@@adamdarski8919 I słusznie. W końcu kiedy slyszymy, że sygnał jest dłuższy od poprzednich, to jest już za późno 😉
@arekplotka3498
@arekplotka3498 3 жыл бұрын
Tež taki mieliśmy 😁
@ZPDU
@ZPDU 3 жыл бұрын
Jak zawsze odcinek bardzo ciekawy. Dokładne i szczegółowe informacje. Gratuluję i zazdroszczę. Słychać trochę chrypy? Czyżby przeziębienie? Dużo zdrowia życzę i pozdrawiam.
@stoczwarty
@stoczwarty 3 жыл бұрын
Miałem to radyjko. Też białe. :)
@grzeniu9972
@grzeniu9972 3 жыл бұрын
Identyczne radio montowaliśmy na praktykach na koniec lat 80 tych. :)
@violasilvestris
@violasilvestris 3 жыл бұрын
Ja montowałem telewizory Elemis :)
@darekk2307
@darekk2307 3 жыл бұрын
Jestem elektronikiem ale twoje materiały najlepsze
@FuzzlandNetNet
@FuzzlandNetNet 3 жыл бұрын
Fantastyczne radio ! Komu to przeszkadzało ! Patrząc na to co teraz w tej klasie stoi na półkach no to "komuno wróć" !
3 жыл бұрын
Fantastyczne, bo byliśmy młodzi i piękni. Obiektywnie jest co najwyżej przeciętne :)
@violasilvestris
@violasilvestris 3 жыл бұрын
@ Jeszcze bardziej obiektywnie, ten sprzęt był dosyć nędzny ;)
@sebastian_drazczyk
@sebastian_drazczyk 3 жыл бұрын
Spora kompresja wydobywa wszystko nawet to, czego czasem nie chcemy. 🙂 To odnośnie do bardzo dobrej jakości technicznej dźwięku.
@IREKWWSL
@IREKWWSL 3 жыл бұрын
Dobry sposób na zastąpienie kondensatorów bipolarnych. Czasami zachodzi potrzeba kupna takiego kondensatora wartego kilkadziesiąt groszy a sama przesyłka to kilkanaście złotych
@wojtas-4
@wojtas-4 3 жыл бұрын
Ha ha ha mam i ja, identyczne .
@jacekorkan8801
@jacekorkan8801 3 жыл бұрын
Piątek piąteczek piątunio. 😋
@JanKowalski-vi9zx
@JanKowalski-vi9zx 3 жыл бұрын
Świętowanie jubileuszu firmy takim produktem to jakaś przesada,ale takie czasy były. Kupiłem poprawioną wersję. Nazywa się to Re 105 i do dziś sprawdza się znakomicie.Jak trzeba to brzęczy w kuchni,jak trzeba to budzi albo radiem albo jak radio wyłączone to sygnałem z zegara. I do tego pokazuje czas dokładnie.
@GrekuTech
@GrekuTech 3 жыл бұрын
Mialem takie cudo! biale i czerwone :D
@K4m1kaze
@K4m1kaze 3 жыл бұрын
boszzzz, ubóstwiam tą serie :)
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
🤔🤔🤔🤔 Tak sobie jeszcze myślę, w tym radyjku jest ukryty pewien akcent... militarny. Wtedy, o ile się nie mylę, założenie było takie, że pierwszy program polskiego radia będzie służył do przekazywania informacji obywatelom w razie wojny. Czyli niedopuszczalne (a przynajmniej nie mile widziane) byłoby radio bez możliwości jego odbioru. Ciekawe jest też to, że jest pojemnik na baterię do podtrzymania zasilania. Niektóre radia tego typu na nocny stolik z okresu PRL takowego nie miały. Czyli, jeśli nie było prądu w nocy, to rano... zasypiałeś do pracy. P.S. Trzymam kciuki za szybkie dobicie do 50 tys. sub'ów!
3 жыл бұрын
Bateryjka napędzała tylko zegar. Podtrzymania zasilania nie potrzeba, pamięć stacji jest "nieulotna". A z drugiej strony: jak nie było prądu w gniazdku, budzik nie budził.
@jarekszewczyk4291
@jarekszewczyk4291 3 жыл бұрын
na falach długich nadawał 1ppr i czy niedopuszczalne było wyprodukowanie radia bez długich ? raczej bezcelowe. Idąc podobnym tokiem rozumowania należy domniemywać że sms to ukryty akcent militarny do przekazywania różnych treści i wszyscy producenci aby było to mile widziane przez władze wyposażają telefony w funkcję umożliwiającą odbiór sms. Zakodowane informacje dla funkcjonariuszy resortu były przekazywane w dzienniku telewizyjnym który transmitowano na falach radiowych.
3 жыл бұрын
"Obowiązkowa" jedynka wzięła się z tego, że do późnej komuny była to jedyna stacja mająca zasięg wszędzie, w przeciwieństwie do tych z UKF-u. Pamiętam wczasy w Żegiestowie, połowa lat osiemdziesiątych, a w radiu tylko jedynka.
@Radek.68
@Radek.68 3 жыл бұрын
@ Bo (jak już pisałem tu w jednym komentarzu) sygnał nadawano z mocą dwóch megawatów z masztu w Gąbinie, czyli w miarę centralnie w Polsce, masztu który miał ponad pół kilometra wysokości (646,38 m) i był przez wiele lat najwyższą na świecie konstrukcją zbudowaną przez człowieka. Pod względem wysokości prześcignął go dopiero Burj Khalifa w Dubaju. Jedynka nadawała na falach długich o częstotliwości 227 kHz, a jej sygnał był dobrze słyszalny w całej Europie, wschodniej Azji, na północy Afryki, w USA i Kanadzie. Ale Ty o tym wszystkim wiesz, to dla mnie oczywiste, piszę to dla innych. :)
@Radek.68
@Radek.68 3 жыл бұрын
@@jarekszewczyk4291 _"czy niedopuszczalne było wyprodukowanie radia bez długich?"_ Było i były takie produkowane (sam mam jedno z takich - tylko UKF), ale ludzie wtedy po prostu nie chcieli kupować radioodbiorników bez fal długich, więc i producenci je dawali. Wtedy jedynka na długich była naprawdę dobrze słyszalna, jakość oczywiście nie ta, co na UKF, ale za to nigdzie nie było problemów z odbiorem. Jedynka była słyszalna w całej Europie, wschodniej Azji, na północy Afryki, w USA i Kanadzie. :)
@januszgagaa3278
@januszgagaa3278 3 жыл бұрын
Mam takie do dziś
@dejaeprouve
@dejaeprouve 3 жыл бұрын
Jaki kolorek by Pan wolał, biały czerwony czy może szary??? Szary. Są tylko białe więc bierzesz Pan czy nie bo inni czekają w kolejce.
3 жыл бұрын
Lata lecą, a wiele się nie zmieniło. Kiedy kupowałem Korga, ze cztery lata temu, były czarne, białe oraz jeden set czterech kolorów i drugi - set we wzorki, też chyba cztery. W sklepie powiedzieli, że czarny od razu albo każdy inny może za pół roku :)
@zyga5441
@zyga5441 3 жыл бұрын
Rozebrałem w swej historii z zegarami conajmniej kilkadziesiąt wszelkiej maści i pochodzenia zegarów „kwarcowych” i nie spotkałem układów napędzających wskazówki kontrolowanych przez inną częstotliwość. Nie wszystkie kwarce były 4.194304 a zdarzały się 4.1945 a dokładną częstotliwość osiągano właśnie przy pomocy tego trymerka
3 жыл бұрын
W naręcznych standard to 32 kHz. Pozostałe Cemi także pracowały z tym kwarcem.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 3 жыл бұрын
@ 2 do 15stej czyli 65535 przez 2 (liczby dziesiętnej na 2do15 nie pamiętam, ale na 2do16 to w nocy o północy albo i z trumny wyciągnięty...).
3 жыл бұрын
Ja obudzony w środku nocy wymienię wszystkie 2^n z n=16 włącznie oraz wszystkie sumy szesnastek do 256 :)
@robertusaudio5474
@robertusaudio5474 3 жыл бұрын
Ten radiobudzik produkowały zakłady Diora w Nowej Rudzie.
@ammorapl
@ammorapl 3 жыл бұрын
Do tych kondensatorów połączonych szeregowo można jeszcze podłączyć diody równolegle tak żeby uniemożliwić odwrotną polaryzację kondensatorów.
@dominikw533
@dominikw533 3 жыл бұрын
Współczesne tanie budziko zegarki na jedną baterię 1,5v dalekowschodniej produkcji też mają ten sam dźwięk budzenia.😀
@robertregua5140
@robertregua5140 3 жыл бұрын
Wypożyczyli te same układy sterujące :-)
@petruszek6908
@petruszek6908 3 жыл бұрын
Uświadomiłem sobie, że mój mechaniczny Seiko Sport 5 ma 17 sekund straty w skali miesiąca, więc nie muszę chodzić do zegarmistrza aby regulować chód. ::-D
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 жыл бұрын
To rewelacyjny wynik, o ile piszesz prawdę. Dzisiejsze "piątki" mają wielokrotność tego, ale na dzień! 😃
@mareczekmak
@mareczekmak 3 жыл бұрын
Raczej nie chodziło o wadę unipolarów, po prostu praca na tak niskim napięciu szkodziła im sama w sobie. Nie miały się jak "regenerować".
@su27mig29
@su27mig29 3 жыл бұрын
Mam pioniera 85 i jego nastepcow w 6 kolorach e tym jeden zolty eksportowy
@TWMICHAL
@TWMICHAL 3 жыл бұрын
Czy obecnie da się odbierać Jedynkę na tym radyjku? 227kHz to stara częstotliwość, używana jakoś do drugiej połowy lat 80tych (nie pamiętam kiedy zmieniono na 225kHz - w 1988r?) Chyba że 227kHz znajduje się mniej więcej "po środku" skali i można odstroić o kilka kHz w górę i w dół.
@mpingo91
@mpingo91 3 жыл бұрын
Wg. wiki zmieniono falę nośną 1 lutego 1988 r.
3 жыл бұрын
Da się i nawet słychać to przesunięcie, najsilniejszy sygnał jest nie na środku tej rozciągniętej skali, tylko trochę niżej. W razie potrzeby zawsze można lekko pokręcić cewkami.
@jozwabutrym7894
@jozwabutrym7894 3 жыл бұрын
Jeśli dobrze pamiętam, to podstrajanie PR1 było wprowadzone właśnie w związku z przewidywaną zmianą częstotliwości nadawania. Pisali o tym w instrukcji Pioniera, albo w Radioelektroniku.
@kaem3
@kaem3 3 жыл бұрын
@@jozwabutrym7894 Były też radyjka o sztywno ustawionej fali 227 kHz, np. "Asia" z bezpośrednim wzmocnieniem na AM. Tam trzeba było wejść ze śrubokrętem do środka i podstroić to.
@Darkos.
@Darkos. 3 жыл бұрын
Kiedyś zrobiłem zegara na MC1206.
@sunicram
@sunicram 3 жыл бұрын
W modelu RE 105 podświetlenie zegara już chyba było. Panie Adamie - może jakaś instrukcja przestrojenia RE 105?
3 жыл бұрын
Jest pewno dostępna w serii "serwisów elektroniki". Kiedyś to w ogóle zrobię odcinek o przestrajaniu.
@Adomantus
@Adomantus 3 жыл бұрын
4:40 Kondensatory bipolarne mają oznaczoną biegunowość (+ i -), chodzi o kondensatory unipolarne .
3 жыл бұрын
Zgadza się, odwrotnie :)
@larylary5709
@larylary5709 3 жыл бұрын
no niestety - Piotruś źle zaczytał 🤣
@violasilvestris
@violasilvestris 3 жыл бұрын
@ A skąd! Przytaczasz oryginalny schemat gdzie jak byk jest napisane "BIPOLARNY" wraz z symbolem elektrolitu. Kwestia semantyki, bo kondestarory elektrolityczne są domyślnie polarne i w tym przypadku przedrostek "bi" oznacza podwójną polaryzację, a nie dwubiegunowość. W nagraniu wszystko jest OK.
3 жыл бұрын
Zgadza się po raz drugi, a już przyznałem rację. Chyba trzeba się porządnie wyspać :)
@violasilvestris
@violasilvestris 3 жыл бұрын
@ Pozdrawiam :)
@dariobush1579
@dariobush1579 3 жыл бұрын
Myślałem że będzie o lampowym kiedyś Pan obiecał
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
A ja za to ostrzyłem zęby na jakiegoś Pioneera.
@baltazargabka2983
@baltazargabka2983 3 жыл бұрын
Takie mam pytanie bo się nie znam. To w tamtych latach nie nadawali ,, Jedynki ,, na falach UKF?
@Radek.68
@Radek.68 3 жыл бұрын
Oczywiście, że nie. Jedynka nadawana była wyłącznie w AM, ale problemów z jej odbiorem nie było, gdyż sygnał nadawoano z mocą dwóch megawatów z masztu w Gąbinie. Miał on ponad pół kilometra wysokości (646,38 m) i był przez wiele lat najwyższą na świecie konstrukcją zbudowaną przez człowieka. Pod względem wysokości prześcignął go dopiero Burj Khalifa w Dubaju. Jedynka nadawała na falach długich o częstotliwości 227 kHz, a jej sygnał był dobrze słyszalny w całej Europie, wschodniej Azji, na północy Afryki, w USA i Kanadzie. :)
@olo1299
@olo1299 3 жыл бұрын
@@Radek.68 do niedawna grała mi nieprzerwanie na jubilacie w zakładzie od nowości radia 😂
@adamdarski8919
@adamdarski8919 3 жыл бұрын
@@Radek.68 nadawał aż w 1991 nie pierd..nął w ziemię. A PR1 pokrył cały kraj na FM dopiero w latach 2000.
@kaem3
@kaem3 3 жыл бұрын
Dokładnie. W latach 80-tych na UKF w paśmie 65-74 MHz była tylko "Dwójka", "Trójka" i "Czwórka". W "Czwórce" a potem w "Dwójce" były stereofoniczne okienka lokalne - kilka godzin dziennie audycji regionalnych.
@piotrtynor5488
@piotrtynor5488 3 жыл бұрын
@@kaem3 Tak było :-)
@michaborowski9122
@michaborowski9122 3 жыл бұрын
A co Pan sądzi o radiach Unitra Manuela, Grundig rb3200 i super wypasionym Condorze?
3 жыл бұрын
Nie za bardzo lubię polskie konstrukcje, bo są przekombinowane. Ambitni amatorzy potrafili robić lepsze.
@michaborowski9122
@michaborowski9122 3 жыл бұрын
@ a ten Grundig też jest przekompinowany? Manuela to całkowicie polska konstrukcja? Wyróżniała się czymś na tle chińskich wynalazków, czy to jeden syf pod innymi względami?
3 жыл бұрын
Grundig nie jest polską konstrukcją :) Ale też nie idealną, cofnięto się dekadę, rezygnując w większości układów scalonych. Na plus - ładnie się otwiera płytka z elektroniką. Rzadko tak rozwiązywano serwis w sprzęcie produkowanym w Polsce. Nie da się porównać Grundiga do "chińskich wynalazków", bo one jeszcze nie istniały :) W siedemdziesiątych latach daleki wschód dopiero się rozkręcał i manufaktury najniższych lotów dopiero zaczynały klecić najprostsze radyjka. Produkcja dziadostwa ruszyła pełną parą dziesięć lat później. Manuela to typowy przedstawiciel polskiej idei: niezły pomysł, przyzwoite parametry, kiepska realizacja i wykonanie.
@niewierna22
@niewierna22 3 жыл бұрын
Nie tylko zachodnie wyroby były doskonałe. Właśnie udało się wspólnymi siłami opublikować na kanale Zabytki Techniki prezentację programatora czasowego opartego o układ TMS1122 dopasowanego do rozmiaru dużych wież. Model niemal unikatowy bo produkowany przez małą firmę PMS Elektronik na zamówienie. Programator (20 sekwencji programowania) wyprodukowany w 1983 roku (stan wojenny w Polsce). W środku elementy zachodnie. W pełni nadal sprawny w doskonałym stanie wizualnym. Czyli w PRL też można było zrobić coś wysokiej klasy! Polecam obejrzeć: kzbin.info/www/bejne/gXXKd4Z6jKd0mMk
@MrMarek41
@MrMarek41 3 жыл бұрын
Widziałem .Szkoda, że nie wiedziałem, że tak blisko mnie produkowano taki sprzęt.
3 жыл бұрын
To jest właśnie przykład semiprywatnej produkcji w warunkach socjalizmu. Było takich działań sporo i w różnych branżach. Problem zaczynał się po przekroczeniu pewnego ilościowego poziomu produkcji (i dochodów), wtedy pojawiało się "państwo" i ukręcało łeb interesowi. Stąd takie małe ilości różnych takich urządzeń na rynku.
@TheBarth79
@TheBarth79 3 жыл бұрын
Mam taki radiobudzik.Rozkręciłem go w celu wyczyszczenia i zamontowania nowego głośnika ii skończyła mi się wena.Leży w domu ciągle nie ruszony ;-(
@youtuberxd
@youtuberxd 3 жыл бұрын
Powiedz mi jak zrobić w takim zegarze wskazówkowym na baterie aby wskazówki obracały się w lewo mój wychowawca tak przerobił ale nie chciał mi powiedzieć kazał mi się samemu domyśleć
3 жыл бұрын
Obrócić magnes, wkładkę z rdzenia, w przypadku urządzeń z większą ilością uzwojeń zmienić kolejność wyprowadzeń. Zależy od konkretnej budowy.
@youtuberxd
@youtuberxd 3 жыл бұрын
@ Tak myślałem że trzeba dokonać jakiś modyfikacji przy elektromagnesie
@znikajacypunkt5981
@znikajacypunkt5981 3 жыл бұрын
Zegar na układzie MC 1206 to miał dźwięk budzenia. Na cmentarzu wszystkich by obudził.
@mpingo91
@mpingo91 3 жыл бұрын
No to trafiłeś z tematem! Akurat mam zamiar (muszę!) kupić sobie jakiś radiobudzik, gdyż od jakiegoś czasu w sposób rażący naruszam regulamin pracy, w związku z niezbyt rychłym do niej stawianiem się. 😂 Z tym że kompletnie nie mam pojęcia o tym segmencie rynku. Jasne że powinien mieć dokładny zegar, ale nie powinien mieć jakichś wodotrysków typu pomiar temperatury w pokoju i programowanie budzenia na cały rok (w assemblerze czy innej cholerze - z tego powodu nie używam pewnego bogatego w funkcje budzika z DCF). Radio z dobrym, a nade wszystko głośnym dźwiękiem, tak żebym po przejściu do kuchni obok, mógł słuchać radia które mnie obudziło - niezbędne. Możecie polecić jakieś wypróbowane urządzenia?
@violasilvestris
@violasilvestris 3 жыл бұрын
Philips Clock Radio AJ3400
3 жыл бұрын
Konkretnie to nie, bo wiedzy co do egzemplarzy współczesnych nie posiadam jakiejś specjalnej, ale polecam taki, który korzysta z zegara radiowego DCF77. Wygodny, bo nie trzeba nastawiać i zawsze jest dokładny. Najlepiej sobie taki zbudować samemu :)
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
Używam do tego starej Nokii 1280. Idealna.
@mpingo91
@mpingo91 3 жыл бұрын
@ Z lutowaniem elektroniki to ja nie mam problemu, ale potem z niezbędną mechaniką, obudową itd., to ło matko! xD
@mpingo91
@mpingo91 3 жыл бұрын
@@jerzyjerzewski6162 Nie spełnia ostatniego warunku, tzn. nie jest głośnym radiem.
@0raj0
@0raj0 3 жыл бұрын
Miałem taki, z tym że chyba własnie tę poprawioną wersję, bo nie było tej wielkiej paskudnej liczby "85" na przodzie. I w tej wersji budzik mógł włączać także radio (czego chętnie używałem), nie tylko pikanie. A co do tych 20 cm kabla z tyłu w zachodnich konstrukcjach, o którym Pan mówił: do tego radia właśnie było dołączone w komplecie takie 20 cm kabla zakończone wtykiem antenowym, które podłączało sie do tego gniazdka z tyłu :)
@erdna7373
@erdna7373 3 жыл бұрын
Zastanawia mnie dlaczego do zegarów tego typu nie używano wzorca częstotliwości pochodzącego z programu 1 PR. Najpierw to było 227 kHz a potem 225 kHz. Pamiętam jak spiker zapowiadał, że jest to krajowa częstotliwość wzorcowa.
3 жыл бұрын
Nikt na świecie nie produkował dzielnika 227 kHz, więc nie było od kogo zerżnąć projektu scalaka :) Takie dzielniki można było zrobić na piechotę i robiono dla celów profi, ale znacznie by to podniosło koszty zegara.
@kaem3
@kaem3 3 жыл бұрын
@ W "Radioelektroniku" był kiedyś projekt odbiornika Krajowej Częstotliwości Wzorcowej. Nie pamiętam czy z jakimś dzielnikiem czy bez. Teraz mamy zegary sterowane przez DCF77, ale na terenie Polski niezbyt dobrze to działa (przynajmniej u mnie, na linii Wisły).
@MG-se9hf
@MG-se9hf 3 жыл бұрын
@ bo 227 to liczba pierwsza
@erdna7373
@erdna7373 3 жыл бұрын
Adam 227 000 już nie jest liczbą pierwszą. Ja robiłem ten projekt, o którym piszesz dla szkoły. Wtedy krajowa częstotliwość wzorcowa była już 225 kHz. Głównym odbiorcą były zakłady przemysłowe, koleje, telekomunikacja, wojsko.
3 жыл бұрын
227 tysięcy, a nie 227 :)
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 3 жыл бұрын
W latach 80. w jakimś sklepie GS na wsi za śmieszne pieniądze kupiłem takie radio - właśnie jako radio-budzik. Byłem z niego zadowolony. Szkoda, że sie jego pozbyłem przy jakiejś przeprowadzce. Mam wrażenie że ten Pionier także włączał radio o określonej godzinie?
3 жыл бұрын
Ta wersja nie. Kolejna już tak.
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 3 жыл бұрын
@ To znaczy, że miałem tę następną bez cyferek "85".
@lukaszbeck4138
@lukaszbeck4138 3 жыл бұрын
3:42 Pytanie laika: jak to możłiwe że z sygnałów 0,5 Hz które zostały wyprowadzone na nóżki układu uzyskano impulsy pola elektromagnetycznego 1x na sekundę (a nie 2x na sekundę) i czemu nie jest to częstotliwość 1Hz, która wydawała by się "logiczna". Dziękuje.
3 жыл бұрын
Ponieważ przebieg symetryczny 0,5 Hz wykazuje zmianę co sekundę (a co dwie pełen cykl zmian). Zatem co sekundę kółko z magnesem wykonuje pół obrotu, a co dwie - cały obrót. Jeśli teraz podzielimy te obroty 30 razy, będziemy mogli podłączyć wskazówkę sekundnika, który będzie co sekundę przesuwał się o 1/60 obrotu, czyli dokładnie tyle ile trzeba :)
@mdziewietube
@mdziewietube 3 жыл бұрын
@ No właśnie, jedna sprawa nurtuje mnie od dzieciaka - skąd to kółko wie, w którą stronę ma się obrócić?
3 жыл бұрын
Najprościej mówiąc, pola magnetyczne z jednej strony się "przyciągają", a z drugiej "odpychają". W magnesie ustalone jest to na stałe, elektromagnes zmienia bieguny miejscami co sekundę no i magnes dostosowuje się do zaistniałej sytuacji. A że całość jest nieco niesymetryczna, kółko zawsze obróci się tak, żeby mieć najbliżej.
@mdziewietube
@mdziewietube 3 жыл бұрын
@ No właśnie o tę asymetrię pytam. "Na oko" tego nie widać. Obstawiam jakieś prady wirowe powstające w trakcie przełączania, ale do tego potrzebny jest jeszcze gdzieś jakiś obwód z przesuniętą fazą. Silniki od programatorów miały mechaniczną blokadkę wymuszającą kierunek obrotu, ale tu niczego takiego chyba nie ma... Mało tego, zegarki z rozładowaną baterią rzeczywiście potrafią chodzić "w tę i z powrotem".
3 жыл бұрын
Blokady tutaj nie ma, stawiam na asymetrię "ukrytą". Jak będzie okazja, przyjrzę się dokładniej :)
@pwepuzyczka7942
@pwepuzyczka7942 3 жыл бұрын
👍👍👍👍👍👍
@artofwar3992
@artofwar3992 3 жыл бұрын
Układ Simensa był chyba tez używany w programatorze OTV Helios i Neptun
@alexr6135
@alexr6135 3 жыл бұрын
Jak to Polacy , nawet kopiować nie potrafili.
@wiedzmin10a
@wiedzmin10a 3 жыл бұрын
Mam taki, ciężko złapać jakąś falę.
@dariobush1579
@dariobush1579 3 жыл бұрын
Myślałem że będzie o lampowym
@mirek190
@mirek190 3 жыл бұрын
W Radiu? Co ty zyles w latach 40 XX wieku?
@andrzejlisek
@andrzejlisek 3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Ile mniej więcej czasu trzeba poświęcić od momentu pierwszego włączenia kamery lub mikrofonu (już po zgromadzeniu potrzebnych urządzeń, materiałów i przemyśleniu o czym chce się mówić) do momentu otrzymania nagrania gotowego do udostępnienia?
3 жыл бұрын
Jeszcze dodałbym napisanie scenariusza, bo od tego się zaczyna. Półtora - dwa dni, ale takiego od świtu do późnej nocy. Ale to po 88 odcinku, pierwsze kręciłem ponad 40 godzin. Praktyka i warsztat :)
@romil63m
@romil63m 3 жыл бұрын
@ Sama treść, bez zbędnych dygresji i bez opowiadania przez kilka minut o czym będzie się mówić. Podobny, czy taki sam poziom fachowego przygotowania występuje u Reduktora Szumu, ale pewnie wszyscy o tym wiedzą.
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 3 жыл бұрын
Radiobudziki z LED? A po co? Skoro w Związku Radzieckim potrafiono wyprodukować całkiem przyzwoite zegary z wyświetlaczami VFD (a mam ich w kolekcji kilka) wystarczyło "ożenić" taki zegar z radiem i voila! I to właśnie klocki dzierżoniowskie typu Gong powinny dostać radziecki wyświetlacz, elektronikę i byłoby na prawdę fajne urządzenie. Konstruktorzy chyba po prostu nie wpadli na tak prosty i genialny pomysł zarazem. O ile dobrze pamietam Cemi robiły też scalaka do zegara kwarcowego dla zegarów sterujących (np. licznikiem dwutaryfowym) produkcji Predom Metron.
3 жыл бұрын
Cemi miało komplet na pewno na ledy, lcd i zdaje się także vfd, ale te dwa ostatnie nie doczekały się realizacji masowej. VFD ma jedną wadę: przy pracy non stop zużywa się i po paru latach świeci wyraźnie słabiej. Dotyczyło to głównie radzieckich wyświetlaczy, ale np. w swoim CA80 mam jakiś japoński i też mu emisja siadła, choć tutaj prawdopodobnie z powodu utraty próżni, bo nie był mocno eksploatowany. Sporo zachodnich kalkulatorów z tymi wyświetlaczami także ma problemy z jasnym świeceniem. Pod tym względem ledy były najtrwalsze, ale polskie wyświetlacze nadające się do zegarów powstały dopiero w latach osiemdziesiątych.
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 3 жыл бұрын
@ To prawda. Na te kilka zegarów które mam, jeden jest już solidnie wypalony. Inna sprawa, że te radzieckie zegary (niemal wszystkie jak jeden mąż) brudzą się w środku i oprócz utraty emisji, sporo na jasności tracą przez brud osiadający na szkle wyświetlacza. Jednak nie zmienia to faktu, że w Polsce ten etap ominięto, a łączenie zegara mechanicznego kwarcowego wraz z radiem jest rozwiązaniem co najmniej dziwnym. Zupełnie jednak pasującym do ówczesnej kryzysowej doktryny projektowania produktów spod znaku Poloneza z silnikiem po Dużym Fiacie i pralce Polar Luna łączącej dwa poprzednie modele pralek, zwłaszcza najbardziej "dupowate" rozwiązania z obu ;)
@mdziewietube
@mdziewietube 3 жыл бұрын
@@TakJakbyLuksusowo Ja bym na to patrzył jak na projekt racjonalizatorski wpakowania obok siebie zegarka i radia do jednej obudowy, dzięki czemu zmniejszono zapotrzebowanie na wtryskarki. Mogli pójść dalej i instalować to w odkurzaczu albo w maszynce do mięsa.
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 3 жыл бұрын
@@mdziewietube Projekt racjonalizatorski ma na celu głównie obniżenie kosztów produkcji, czy to przez zmniejszenie pracochłonności czy materiałochłonności produktu będącego w produkcji, a tu mowa o nowym produkcie ;) Zresztą żadna tajemnica, że produkcja budzików w latach 80-tych w Polsce była nieopłacalna, bo taniej można było je importować z ZSRR ;)
@mdziewietube
@mdziewietube 3 жыл бұрын
@@TakJakbyLuksusowo No wiem, chciałem tylko zabłysnąć😜
@1Miro2345
@1Miro2345 3 жыл бұрын
Apropos programatora i tego, że nie może od przełączać pojemności: widziałem kiedyś w starym zachodnim radiu samochodowym programator UKF, który działał w 100% mechanicznie i po wciśnięciu jednego z klawiszy ustawiał rdzenie cewek we wcześniej "zaprogramowanej" pozycji. Niestety, nie pamiętam szczegółów jego budowy.
3 жыл бұрын
O przełączanych indukcyjnościach nic nie mówiłem :) Ale tutaj raczej przełączano stopień wysunięcia rdzeni, a nie same cewki.
@1Miro2345
@1Miro2345 3 жыл бұрын
@ Dokładnie tak to było: przesuwane były rdzenie w cewkach. Czysto mechaniczny programator. Zbudowany był chyba w czasach, kiedy warikapy jeszcze nie były znane.
@MP-iy5jk
@MP-iy5jk 3 жыл бұрын
@ Pamiętam taką głowicę telewizyjną z programatorem mechanicznym. W niej zmieniana była pojemność. Nie pamiętam czyjej produkcji. Chyba z Jugosławii, ale nie jestem pewien.
3 жыл бұрын
W telewizorach raczej od zawsze były warikapy - jeśli były przełączniki. Albo strojenie ciągłe gałką (Junosty, Rubin na wyższym paśmie), albo przełączniki bębnowe dwunastokanałowe. Chyba, że powstał taki zintegrowany z głowicą przełącznik, chętnie bym to poznał.
@williambonawentura
@williambonawentura 3 жыл бұрын
@ Jako dziesięciolatek rozebrałem taki właśnie dwunastokanałowy przełącznik telewizora "Elektron" na części. To jedna z ciekawostek epoki. Serwis telewizorów odbywał się w domu klienta co dla dzieci stanowiło raz hipnotyzujący seans (otwarty odbiornik, oscyloskop, mierniki, lampy) a dwa źródło zabawek w postaci wymienionego podzespołu.
@eremas
@eremas 3 жыл бұрын
Jest pan elektronikiem?
3 жыл бұрын
Też.
@nostradamusgaming600
@nostradamusgaming600 3 жыл бұрын
@ witam interesuje Pana bolero kasprzak taki jeszcze na lampach do odcinka?? chcialem de-kompozytorowy wyslac ale on to woli tostery rozkladac
@terminus_666
@terminus_666 3 жыл бұрын
Ok.
@sawek2993
@sawek2993 3 жыл бұрын
Szukam fachowca z okolic Głogowa do przeglądnięcia i ewentualnej naprawy zestawu Kleopatra.
@solarr2
@solarr2 3 жыл бұрын
👍🇵🇱🇵🇱👍😎🤓
Radio z zegarem klapkowym - Gong DMP 241 [TOWARY MODNE 80]
19:49
Adam Śmiałek
Рет қаралды 56 М.
Tajemnice telewizji [TOWARY MODNE 87]
19:57
Adam Śmiałek
Рет қаралды 89 М.
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН
K R A F T W E R K zdekodowany
30:50
0dB.pl
Рет қаралды 66 М.
Dlaczego 230V? #RS Elektronika #111
16:05
RS Elektronika
Рет қаралды 946 М.
Płyty DVD, takie i owakie [TOWARY MODNE 176]
23:06
Adam Śmiałek
Рет қаралды 28 М.
Radzieckie zegary VFD [TOWARY MODNE 94]
18:34
Adam Śmiałek
Рет қаралды 74 М.
Radio Zosia, ostatnie tchnienie socjalizmu [TOWARY MODNE 206]
21:51
Adam Śmiałek
Рет қаралды 25 М.
MK122 - Magnetofon malutki [TOWARY MODNE 75]
25:18
Adam Śmiałek
Рет қаралды 73 М.
Radio Szarotka. [TOWARY MODNE 158]
22:28
Adam Śmiałek
Рет қаралды 40 М.
Magnetofon z kalkulatora [TOWARY MODNE 90]
23:27
Adam Śmiałek
Рет қаралды 128 М.
ION Obelisk 100 [Reduktor Szumu] #200
23:31
ReduktorSzumu
Рет қаралды 54 М.
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН