Placebo, nocebo, ból - jak umysł potrafi oszukać ciało i mózg? | prof. Przemysław Bąbel

  Рет қаралды 159,910

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Жыл бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
- Byłby mnie pan w stanie nauczyć, żebym nie czuła bólu w czasie wsadzania igły pod paznokieć? - pytam prof. Przemysława Bąbla, szefa Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właśnie usiedliśmy do rozmowy po tym, jak uczony pokazał mi laboratorium i maszyny do zadawania bólu (kontrolowanego) badanym. - Tego nie wiem. Ale są metody, które pozwoliłyby na pewno ten ból złagodzić - odpowiada. I byłyby to metody psychologiczne, nie farmakologiczne. - Gdyby np. obserwowała pani inne osoby, którym wbija się tę igłę pod paznokieć i które się cieszą, mówią, że to w ogóle nie boli, to szansa na to, że panią mocno zaboli, jest dużo mniejsza - dodaje.
Zespół prof. Bąbla zajmuje się badaniem wpływu placebo na odczuwanie bólu. To fascynujące zjawisko, szczerze mówiąc, ledwie mi się mieści w głowie. Przykład? - Choroba Parkinsona. Tam się robi specyficzne placebo, jakim jest pozorowana operacja. Otwiera się czaszkę, zamyka i sama ta pozorowana operacja powoduje nie tylko wzrost poziomu dopaminy, ale jednocześnie powoduje zmiany behawioralnie, np. generalnie sprawność motoryczna wzrasta. A nie robi się nic poza otwarciem czaszki. Takich przykładów mamy dużo - opowiada prof. Bąbel.
Efekt placebo może wywoływać cudza opinia o specyfiku, kolor tabletki, jej wielkość czy liczba. To niezwykły efekt, ale mający swoje ograniczenia. - Najogólniej uważa się, że działa ono na to, co jest uleczalne. Na przykład w przypadku nowotworów mamy dane, które pokazują, że placebo potrafi poprawić jakość życia, potrafi zmniejszyć ból, ale nie przedłuża życia - podkreśla uczony.
W podcaście rozmawiamy o placebo, efekcie odwrotnym, czyli nocebo, a także o tym, na ile precyzyjną i wiarygodną nauką jest psychologia. Świetny odcinek, gorąco polecam!
💛 Rozmowę nagrałam w Krakowie, w ramach podróży Radia Naukowego. Podróże są możliwe dzięki wsparciu na patronite.pl/radionaukowe. Bardzo dziękuję! Mamy kolejne plany rozwoju, jeśli chcesz w nich pomóc - zachęcam do wpłat w dowolnej kwocie 💛
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #PrzemysławBąbel 🎬

Пікірлер: 398
@jacekmuszynski727
@jacekmuszynski727 Жыл бұрын
Wynika z tego, że szamani znachorzy mogą za ich działaniami poprzez efekt placebo wykonywać u ludzi skłonnych uwierzyć prawdziwego leczenia ! Czemu więc ich zwalczamy ? Czy jest to tylko związane z chęcią monopolizacji lecznictwa poprzez lekarzy ? Dlaczego nie pozwolić wolnym ludziom do korzystania różnych opcji w leczeniu mojego ciała ?
@basiabasia2861
@basiabasia2861 Жыл бұрын
To, co mówicie o witaminie C, jest bzdurą - ciekawe, ile z pozostałych informacji też taką bzdurą jest. Witamina C DZIAŁA na przeziębienie (bez wątpliwości), na problemy z oddychaniem, itp. ALE działa tylko wtedy, gdy jest w odpowiedniej dawce. Dużej dawce. I nie ma to związku ani z wiarą, ani z jej brakiem - po prostu duża dawka ma działanie lecznicze.
@tomaszkrawczyk6146
@tomaszkrawczyk6146 Жыл бұрын
Skoro korelacja pomiędzy placebo a lekami antydepresyjnymi wynosi aż 0,9 to skąd ta nagonka szanownych lekarzy na pewną panią podróżnik?
@martamor7487
@martamor7487 Жыл бұрын
Pani Karolino odkryłam niedawno ten kanał i przepadłam. Każdy temat jest mega interesujący. Wspaniała praca i cudowny głos.👏
@luketoff7410
@luketoff7410 Жыл бұрын
Świetne programy z tym o placebo/nocebo włącznie. Tytuł OK. Ale nie padł tu nawet najmniejszy sygnał - JAK. Bo Pani "bardziej-szkiełko-oko" i profesor, który chce oczywiście być racjonalny, naukowy etc. nie mówicie nic o mechanizmach samoleczenia, a przecież one są biologiczne i o nie tu chodzi! Psychologia, czy kostka cukru bólu nie leczy! To mechanizmy psychiczne uruchamiają biochemiczne, a te np. usmierzają ból. Bo inaczej brzmi to tak, że szamani i duchowi uzdrowiciele mają rację, że jakieś nieokreślone siły duchowe, czy wręcz duchy nas uzdrawiają. A to my posiadamy całe bogactwo mechanizmów samoleczenia od najprostszych immunologicznych po bardziej złożone. Wiedzieli o tym starożytni. Przecież zwykłe gojenie się rany, czy płacz czy żałoba, to już jest proces samoleczenia uszkodzenia fizycznego, czy bólu po krzywdzie czy stracie. Ci, u których to nie działa, chorują fizycznie lub psychicznie, reagując np. depresją czy nerwicą. A tak, to usłyszałem ciekawą inteligentną i miejscami dowcipną rozmowę o tym, że/jak psychologia bada manipulowanie ludźmi. To akurat nic nowego. Ale OK. Dziękuję licząc na kontynuację. Bo mechanizmy samoleczenia - np. remisji nowotworów (i to czasami trwałej bez jakiegokolwiek leczenia) na pewno bada się od dawna. Tylko, jak się coś istotnego i przełomowego odkryje to, co na to przemysł farmaceutyczny i cała kosmiczna już wręcz technologia sprzętu medycznego za biliony? A to mianowicie, że samoleczenie i medycyna "niekonwencjonalna" to szamaństwo znachorstwo oszołomstwo i wszelkie mambo jambo. Czy o tym wolno by było Pani z kimś odważnym porozmawiać? Zakładam, że tak. Moje placebo daje mi tu sporą porcję wiary...
@danamazur1072
@danamazur1072 Жыл бұрын
Ciekawy temat, ale tekst Paniy typu,, głupi znachorzy '' jest nie na miejscu
@marko_z_bogdanca
@marko_z_bogdanca Жыл бұрын
Pani prowadząca ma bardzo nieprzyjemną przypadłość obrażania ludzi. "głupi znachorzy" itp. Całe szczęście Pan Doktor zachował poziom. W ogóle naukowcy nie mają takich tendencji. Wynika to z tego że im bardziej ktoś jest wykształcony tym bardziej wie że cała ta nauka ma takie sobie podstawy. Chodzi o nauki medyczne które są dalekie od nauk ścisłych.
@slimokot
@slimokot Жыл бұрын
Można nauczyć bólu, o czym wiedzą rodzice małych dzieci. Dziecię wywraca się, jeśli zignorujesz-najczęściej wstaje i biegnie dalej, jak podbiegniesz z ojojoj zaraz płacze w niebogłosy przy ledwie potknięciu.
@piotrjezierski6844
@piotrjezierski6844 Жыл бұрын
Program wywołał wiele komentarzy, więc ja również dodam swój na temat leków homeopatycznych. W programie padło stwierdzenie" Często wiemy, że coś działa ale nie wiemy jak "Myślę ,że tak jest z lekami homeopatycznymi ,bardzo popularnymi w Szwajcarii gdzie mieszkam od wielu lat i stosowanymi z powodzeniem również w leczeniu zwierząt. Trudno powiedzieć ,że zwierzę, które pierwszy raz bierze lek homeopatyczny np koń kilka granulek w jabłku ma świadomość wziętego leku...ale widać reakcję organizmu.
@saga-malak
@saga-malak Жыл бұрын
Ale dlaczego "oszukać" ciało?To jest przecież normalne działanie mózgu, który np. niweluje ból. Ale też zarządza wszystkimi procesami w ciele. To on w jakimś sensie wywołuje choroby i potrafi je też usunąć.
@BergsonHipHop
@BergsonHipHop Жыл бұрын
14:40
@barbarapaprotka2714
@barbarapaprotka2714 Жыл бұрын
Nie zgadzam się z tym, że przyswajalność witamin w tabletkach jest żadna.
@SlawKo1
@SlawKo1 Жыл бұрын
Myśli mają największą moc . Bycie Max pozytywnym i dobrym sprawia że siła Myśli jest potęgą jakiej nie ma w niczym . To największa moc człowieka na ziemi.
@natalia001
@natalia001 Жыл бұрын
19:35
@iwomikoajczyk2195
@iwomikoajczyk2195 Жыл бұрын
Panie Przemku odpowiedź jest prosta i znana od minimum 2 tysięcy lat. Jezus powiedział do uzdrowionego: "twoja wiara cię uzdrowiła". Wiem, że dla racjonalisty to brzmi głupio, ale badania nad placebo są potwierdzeniem prawdziwości słów Jezusa. Pozdrowienia od dawnego studenta 😀 Proszę pozdrowić kolejnego racjonalistę Romualda Polczyka
@Skrzat3D
@Skrzat3D Жыл бұрын
Myślenie pozytywne napewno działa...jest podświadomość...a to już tez ma naukowe podstawy
@beerka6041
@beerka6041 Жыл бұрын
Nie muszę słuchać żeby wiedzieć, że pozytywne podejście gra kluczową rolę w powodzeniu, pomyślności, zdrowiu psychicznym jak i fizycznym.
@ckdcerberus8301
@ckdcerberus8301 Жыл бұрын
„Wstań i idź. Uzdrowiła cię twoja wiara” (Łukasza
@mirodziki
@mirodziki Жыл бұрын
27:30
@karollyjak
@karollyjak
W zasadzenie na pewno jeden z najsłabszych odcinków. Wszystko można streścić w dwóch zdaniach, o których chyba każdy choć nieco oczytany, wie.
Inside Out 2: Who is the strongest? Joy vs Envy vs Anger #shorts #animation
00:22
НРАВИТСЯ ЭТОТ ФОРМАТ??
00:37
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 8 МЛН
A little girl was shy at her first ballet lesson #shorts
00:35
Fabiosa Animated
Рет қаралды 17 МЛН
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 18 МЛН
Inside Out 2: Who is the strongest? Joy vs Envy vs Anger #shorts #animation
00:22