Cesarstwo Bizantyńskie - odtrącona ostoja chrześcijaństwa | dr Andrzej Kompa

  Рет қаралды 191,458

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Күн бұрын

📖 Poznaj nasze wydawnictwo: radionaukowe.p...
📚 Wygodne zakupy książek: wydawnictwoRN.pl
👉 Zostań Patronem: patronite.pl/r...
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radio...
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radion...
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
Mamy w Polsce kłopot z Bizancjum. - W poprzek wojny polsko-polskiej wszyscy biją w Bizancjum jak w bęben - mówi w Radiu Naukowym dr Andrzej Kompa, bizantynista, mediewista, prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. I niezwykły erudyta. Spotkaliśmy się przy okazji książki „Bizancjum” Petera Sarrisa (wyd. Uniwersytetu Łódzkiego), którą dr Kompa przetłumaczył.
Do niesprawiedliwego wizerunku Bizancjum naukowiec ma stosunek, mówiąc wprost, emocjonalny. Kolekcjonuje cytaty z prasy, wypowiedzi osób publicznych, które stosują określenie „Bizancjum”, „bizantyjskie” jako obelgę sugerującą przerost biurokracji i marnotrawstwo pieniędzy. - To jest nieprawda, że ociekało przepychem? - pytam. - [W czasach świetności - KG] ociekało ceremoniałem, i złotem dokładnie tak samo, jak ociekała Hiszpania Filipa II, Anglia Elżbiety I. I możemy tak dalej wymieniać - zauważa dr Kompa.
Niechęć do Bizancjum w Polsce ma jeszcze jeden specyficzny powód. - Z pewnością w XIX wieku, ale także w okresie międzywojennym, w elicie intelektualnej i literackiej nakładały się jeszcze na to takie założenia, że Bizancjum to jest Rosja, a Rosja to Bizancjum. Tutaj autokracja, tam autokracja. I w związku z tym ta niechęć wynikała z niedoli ze strony Imperium Rosyjskiego. Choć w gruncie rzeczy było to tak nieprawdopodobne założenie, jak np. to, że nazywalibyśmy Stany Zjednoczone Anglią - porównuje.
Tymczasem Bizancjum nie było wcale trwającym 1000 lat schyłkiem. - Bizantyńczycy uważali siebie za Rzymian i za swojego pierwszego cesarza uważali bądź Cezara, bądź Augusta. (…) Był taki czas, kiedy Bizancjum było w tym eurazjatyckim świecie, w naszej części Europy największe i najwspanialsze - podkreśla uczony. Szczególnie widać to w historii Konstantynopola. - To jest miasto fascynujące. Ono rozwija się i oddycha, tak jak Bizancjum rozwija się, kiedy może, zaklęsa się w sobie, kiedy jest gorzej, ale ma ten potencjał rozwoju. I jest bardzo wiele książek na świecie poświęconych tej emulacji, temu założeniu, że oto Konstantynopol jest nowym Rzymem. Bo to miało znaczenie także dla teologii. Konstantynopol i jego biskup wyprzedzili w porządku biskupów tak ważnych miast, jak Aleksandrii przy Egipcie czy np. Antiochi - przypomina dr Kompa.
W podcaście dużo rozmawiamy o roli chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim, o przyczynach podziału na wschód i zachód, o schizmie, o roli kobiet, a także o tym dlaczego Bizancjum przetrwało, gdy Rzym upadł. Bardzo polecam!
Odcinek powstał we współpracy z Wydawnictwem Uniwersytetu Łódzkiego, wydającego serię „Krótkie wprowadzenie”. Inspiracją do rozmowy jest książka Petera Sarrisa „Bizancjum”:
wydawnictwo.un...
***
💛 Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast - możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. patronite.pl/r... Dzięki! 💛
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #AndrzejKompa

Пікірлер: 461
@zapiskizemigrecji1840
@zapiskizemigrecji1840 Жыл бұрын
No wreszcie usłyszałam, ze historia Bizancjum zasługuje na uwagę, by zrozumieć choćby historię chrzescijanstwa😮
@macgregor3184
@macgregor3184 9 ай бұрын
Kto kiedykolwiek twierdził inaczej?
@gregorpaciorek5194
@gregorpaciorek5194 Жыл бұрын
Gdyby nie Bizancjum i cesarz Leon III wszyscy dziś mówilibyśmy po arabsku. Ekspansja następców Mahometa zatrzymana zostala pod Konstantynopolem w 717 roku, a nie tak jak twierdzi zachodnia historiografia - pod Poiters.
@piotrberecik2528
@piotrberecik2528 Жыл бұрын
Osłaniali Europę na najbardziej zagrożonym odcinku ponad tysiąc lat, co pomogło Europie dojrzeć do reform XVI wieku, kiedy to głównie na Wyspach zaczęła rodzić się cywilizacja Zachodu, kultura chrześcijańska wolna od zwierzchnictwa politycznego władców i religijnego Rzymu.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
To jest wszystko względne. Biorąc pod uwagę że Bizancjum i tak podlo pod ciosami muzułmańskich Turków
@gregorpaciorek5194
@gregorpaciorek5194 Жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz Względne wobec czego? Bo jeżeli chodzi o ekspansję Osmanów i upadek Konstantynopola to nie zapominajmy o roli Wenecji.
@HakuQ99
@HakuQ99 20 сағат бұрын
@@piotrberecik2528 A potem Europa ich zniszczyła
@yenneferzvengerburgu9506
@yenneferzvengerburgu9506 Жыл бұрын
Przepraszam bardzo - gdzie obiecana lista książek? :) Pozdrawiam
@fifi81pl
@fifi81pl Жыл бұрын
Kto po zwykłym kursie szkolnym by się spodziewał, że Bizancjum jest tak ciekawym tematem. Proszę jeszcze powrócić do nierozwiniętych wątków.
@piotrkurgun7677
@piotrkurgun7677 Жыл бұрын
Kurczę, coraz lepsze te audycje. Pozdrawiam.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
kochana Pani Karolino choć nie zawsze temat mnie interesuje to za formę, dziennikarstwo jakie lubię, za ciekawość jest Pani Pierwszą Damą polskiego dziennikarstwa naukowego jak ja bym chciał kiedyś dać Pani kwiaty :)
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
+1
@Mechanik714
@Mechanik714 Жыл бұрын
opanuj żądze Grzesiu 🤣. Kobieta jest szczęśliwie mężata i dzieciata 😆
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
@@Mechanik714 wiem i za to też lubię
@Mechanik714
@Mechanik714 Жыл бұрын
@@grzesiekxitami3264 lubisz mężate i dzieciate ? oj ty zbereźniku jeden 🤣
@ShadowcatKabi
@ShadowcatKabi Жыл бұрын
Studiowałam Historię Sztuki, uważam Bizancjum za piękne zjawisko kulturowe. Niedocenione. Dziękuję za materiał obu Państwu.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
No ale nie zapominaj że prawosławie to polityka. Patriarcha Cyryl wspiera Putina, nawołuje do atakowania Ukrainy a duchowni wierni Moskwie w Ukrainie są często agentami Kremla
@peteriam7108
@peteriam7108 Жыл бұрын
Oczywiście, że Bizancjum pozostawiło po sobie wspaniałe zabytki architektoniczne. Niemniej należy mieć na uwadze, że cała ta cywilizacja - zwłaszcza od czasów cesarza Herakliusza- miała charakter epigoński. Dorobek kulturowy bazował na kompilatorstwie osiągnięć cywilizacji hellenistycznej, rzymskiej i w mniejszym zakresie orientalnej (Persja, Arabowie). Bizantyjczycy nie stworzyli niczego oryginalnego. Jednakże ich największym osiągnięciem w sensie kulturowym było "zakonserwowanie" osiągnięć cywilizacji antycznej.
@ShadowcatKabi
@ShadowcatKabi Жыл бұрын
@@peteriam7108 kolaż kulturowy nigdy nie jest jedynie sumą elementów. Sam w sobie jest wartością dodaną 🙂
@Marek-Expanse
@Marek-Expanse Жыл бұрын
@@ShadowcatKabi Chyba miało być KOLEGO 😂
@ShadowcatKabi
@ShadowcatKabi Жыл бұрын
@@Marek-Expanse Collage.
@polemizator723
@polemizator723 Жыл бұрын
Bizancjum to termin wymyślony już po upadku tego państwa. Imperium Wschodnio Rzymskie. Jego mieszkańcy nie mówili o sobie bizantyjczycy lecz rzymianie lub grecy. Choć rozumiem, że trzeba mówić o Bizancjum aby było wiadomo o co chodzi.
@KM769
@KM769 Жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 Chyba XVI wieczny.
@paristokiorome6410
@paristokiorome6410 Жыл бұрын
​@@KM769A czy znane jest nazwisko autora tego terminu? Chętnie się dowiem, bo lubię tę kulturę i dopiero jestem na początku drogi do jej poznania😊
@KM769
@KM769 Жыл бұрын
@@paristokiorome6410 Z tego, co mi wiadomo: niemiecki historyk Hieronymus Wolf w roku 1557 w tytule swojej książki. Powtarzam za kanałem YT Maiorianus film o nazwie Why the term Byzantine Empire shouldn't be used anymore. Maiorianus ma już ponad krótkich 200 filmów o późnym antyku i wczesnym średniowieczu. Inne kanały historyczne: Study of antiquity and middle ages, History Valley, Centre Place, MythVision Podcast, Historyczny Top, Polymathy (historyczna łacina), Toldinstone, The Historian's Craft, Bart Ehrman (historia powstania NT), wykłady Dale Martin na Yale Courses (też historia NT).
@arsov9885
@arsov9885 Жыл бұрын
Też muszę stanąć w obronie Bizancjum. Założę się że wśród graczy Europy Universalis, Bizancjum nie ma złej reputacji.
@sinuhe0171
@sinuhe0171 2 ай бұрын
Prosze Pana, byl Pan na Bałkanach ? Cała kultura chrześcijanska, prawosławie rumunskie, bułgarskie, serbskie, najważniejsze - greckie !!! Bizancjum, to byl samodzielny, TWÓRCZY byt. Zachód zgnoil, zniszczyl, rozkradł, splugawił je, zabijając pamięć o wschodnim Rzymie. Byłem w Albanii, Grecji, Chorwacji - ces. tam żyje w chrzescijanach. Durres, Apollonia, Ateny, Butrint, tam NIE MA muzułmanow i nie ma de facto Zachodu, to są pozostałości po nich. Iważam Bi. za wyzsze niz cyw. zachodnia, bo było naprawdę rzymem, przez tysiąc lat, a padło, bo zachod tak chciał.
@arsov9885
@arsov9885 2 ай бұрын
@@sinuhe0171 Nie byłem, ale bardzo bym chciał zwiedzić tereny dawnego Cesarstwa Bizantyjskiego i obejrzeć zabytki tamtej kultury.
@wolnysarmata3922
@wolnysarmata3922 2 ай бұрын
Coś mało żeś wymienił tych balkonów. Srednio ogarnięty wie o co chodzi z prawosławiem i bjzancjum tak samo jak to że Bałkany są chrześcijańskie ( po za Albania która kiedyś też była i Bośnią ) Chorwacja to tak pozatym zachód katolicy
@drgryz
@drgryz Жыл бұрын
każdy obywatel powinien mieć swojego prodziekana Wydziału Filozoficznego
@rosalierose1513
@rosalierose1513 Жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał. Lubie słuchać o tak różnych i ciekawych tematach jakie są tu poruszane 🥰
@michaldo5911
@michaldo5911 Жыл бұрын
Trafiłem na ten kanał dziś. Krótko. Petarda!!!Fantastyczna robota. Świetna prowadząca i dobrze dobrani naukowcy.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Жыл бұрын
Witamy!
@bs9675
@bs9675 Жыл бұрын
Pan doktor pięknie mówi czasem zaprzeszlym :-) A ja poproszę odcinek o Teodorze i jej wpływie na dzieje kobiet w Europie.
@dziewczynaszamana89
@dziewczynaszamana89 Жыл бұрын
Ja również!
@ShadowcatKabi
@ShadowcatKabi Жыл бұрын
Ja też proszę!
@mariusalbertu3516
@mariusalbertu3516 Жыл бұрын
Skąd taka tendencja, by patrzeć na ludzi od strony płci? postępowy świat od tego odchodzi?
@janstozek4850
@janstozek4850 Жыл бұрын
Ja też poproszę. Ale bardziej z ciekawości, bo jeżeli Matka Boska obecna w każdym kościele miała mały wpływ na dzieje kobiet, to jakim cudem miałaby go mieć kobieta-cesarz na drugim, praktycznie legendarnym, końcu świata?
@bs9675
@bs9675 Жыл бұрын
@@janstozek4850 Tu zdaje się, że chodzi o to, że przed Teodorą kultu matki boskiej nie było. To ona wyciągnęła kult Demeter i wpisała go na stałe do chrześcijaństwa wyznaczając jakiś stereotyp kobiety matki.
@Robert-en9yg
@Robert-en9yg 11 ай бұрын
Pani Karolino, podobają mi się Pani cykliczne programy, podziwam Pani otwarty I wszechstronny umysł a także miły głos oraz piękną powierzchowność. Dzięki ! 🌹
@brutalwork6042
@brutalwork6042 Жыл бұрын
Podane przez doktora statystyki długości życia, brzmią mocno nieprawdopodobnie. Nie zdziwio bym się, gdyby dr nie potrafił interpretować danych statystycznych. I nie tylko starystycznych. Cóż zrobić, tacy ludzie zarządzają polską nauką ...
@zuziakras1632
@zuziakras1632 Жыл бұрын
Wykład z tezą. O ile pan stara się błyszczeć konkretną wiedzą, to pani stara się pilnie trzymać linię antykatolicyzmu, bo takie ma zadanie. Wtrąca się też i przerywa w najciekawszych miejscach. :(( I to gadanie, że tylko u nas Bizancjum traktuje się pejoratywnie...! Co za prymitywny wniosek! Byle Polakom dowalić.
@Dewajtis1944
@Dewajtis1944 Жыл бұрын
mam to samo spostrzeżenie
@przemysaw7360
@przemysaw7360 Жыл бұрын
Doktor krytykuje przedwojennego Profesora, co za tupet!! Jak napisze ten jegomość kilkadziesiąt książek tak jak profesor Feliks Koneczny, wtedy może posłucham tych dyrdymałów. Najpierw to zachęcam poczytać prace Feliksa Konecznego.
@ljtoja
@ljtoja Жыл бұрын
kto był w Konstantynopolu / Stambule ten chyba poczuł ten legat, dorobek, schedę "wieków" ? Też tak macie ?
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Ja to czuje głównie wspieranie wojny przez patriarchat moskiewski i wykorzystywanie duchownych wiernych Moskwie w Ukrainie jako agentów Kremla
@grzegorzba.3435
@grzegorzba.3435 Жыл бұрын
Dokładnie tak to odczuwam.
@jacekjurant7696
@jacekjurant7696 Жыл бұрын
Wiara to gówno miecz w rękach władzy ciemniaki.tak was wykorzystują.
@PanJapa12321
@PanJapa12321 Жыл бұрын
Ja poczułem smród wariata patrząc na to jak się nazywasz.
@ljtoja
@ljtoja Жыл бұрын
@@PanJapa12321 haha, jaka klasyczna klasyczna projekcja :)
@ulkas.6406
@ulkas.6406 9 ай бұрын
Życzę Panu, jako ateiście, znalezienia Boga.
@ktom5262
@ktom5262 5 ай бұрын
Życzę pani, jako osobie wierzącej, znalezienia zdrowego rozsądku.
@sinuhe0171
@sinuhe0171 2 ай бұрын
Bóg jest dla wierzacych, dla niewierzacych jest cos, co sami uważają za słuszne.
@januszzdeb7721
@januszzdeb7721 Жыл бұрын
Świetny temat opisywany w sposób ujawniający fascynację świetnego mówcy dr Andrzeja Kompa tym tematem. Bardzo dobrze, z punktu widzenia dzisiejszej polskiej narracji, przypomnieć te fakty. Ogólny obraz tamtych czasów pomagają zrozumieć również podcasty o religiach objawionych.
@monami7313
@monami7313 Жыл бұрын
Możesz zaproponować jakiś rzetelny kanał o religiach objawionych? Dziękuję z góry
@januszzdeb7721
@januszzdeb7721 Жыл бұрын
@@monami7313 Podcast na KZbin Wojciech Sady ( profesor . co tydzień nowy odcinek, aktualnie 23 )
@95Bartosz
@95Bartosz Жыл бұрын
​@Antagoniusz Teorie Konecznego są oderwane od rzeczywistości.
@95Bartosz
@95Bartosz Жыл бұрын
@Antagoniusz Pomijają wiele istotnych rzeczy, uogólniają na podstawie pojedynczo wybranych przykładów pod tezę i nacechowane są uprzedzeniami oraz megalomanią. Przykładem absurdalnej klasyfikacji, jest wpisanie Zakonu Krzyżackiego do cywilizacji bizantyńskiej, coś takiego mógł zrobić chyba tylko ktoś, kto uwierzył w brednie Sienkiewicza. Same definicje cywilizacji też pozostawiają wiele do życzenia.
@95Bartosz
@95Bartosz Жыл бұрын
@Antagoniusz Zakon Krzyżacki to była i jest cywilizacja łacińska, to że Koneczny każdego kto chociaż raz miał na pieńku z Polską, klasyfikował do innej nie znaczy, że tak jest. Tak samo niedorzeczne jest klasyfikowanie Japonii do cywilizacji chińskiej. Kolejny przykład to cywilizacja arabska, już sama nazwa wprowadza w błąd, bo powinna się nazywać jak już cywilizacją muzułmańską, chociaż to też uproszczenie. To właśnie przez tę teorię wielu ludzi błędnie uważa Iran za państwo arabskie, a żyje tam zaledwie dwa procent Arabów. Tak samo błędne jest wpisanie Afganistanu do cywilizacji turańskiej, chociaż większość mieszkańców tego kraju to indoeuropejczycy(Pasztuni i Tadżycy) wyznający islam, więc to cywilizacja muzułmańska. O ile Konecznemu można wiele wybaczyć, bo dzisiaj jest większa wiedza i łatwiejszy dostęp do niej niż wtedy, o tyle jego współczesnym, ślepym wyznawcom już nie.
@jerzynielepiec6003
@jerzynielepiec6003 Жыл бұрын
Nauka i pasja. Super 😊
@annabien2517
@annabien2517 Жыл бұрын
Okazało się, że ja tak niewiele wiem o Bizancjum. Dzięki za tę audycję.
@drzewowit
@drzewowit 9 ай бұрын
Niezmiernie ciekawy wykład. Bardzo dziękuję.
@kowal1937
@kowal1937 Жыл бұрын
Wizje i uproszczenia myślowe oraz językowy uzus zyskują aprobatę naukowca humanisty pod warunkiem, że potwierdzają jego światopogląd i skłonności polityczne.
@zbigniewbulka
@zbigniewbulka Жыл бұрын
Przeszedłem z Pani podkastem bardzo długą i wyboistą drogę - od audycji poruszającej ciekawe dla mnie tematy ze wspaniałymi gośćmi, ale trudną w odbiorze prowadzącą, do decyzji o zostaniu patronem kanału. Gratuluję kanału i proszę o więcej.
@arekzegarek2125
@arekzegarek2125 Жыл бұрын
Trudną prowadzącą??? Pani Karolina prowadzi bardzo dobrze i ma miły ciepły głos.
@adamski3929
@adamski3929 Жыл бұрын
kolejny odcinek będzie o narcystycznym zaburzeniu osobowości. słuchaj uważnie, bo coś czuję, że dowiesz się czegoś o sobie. broń boże, przed takim "wsparciem".
@zbigniewbulka
@zbigniewbulka Жыл бұрын
@@adamski3929 zupełnie nie wiem, jaki ma związek Twój komentarz z moim.
@dominiktokarski8054
@dominiktokarski8054 Жыл бұрын
Temat bardzo ciekawy ale niestety ciężko mi się słuchało Pana profesora. Bardzo nie jasno i nie konkretnie odpowiadał na pytania robiąc dygresje od dygresji.
@ArturArthurus
@ArturArthurus Жыл бұрын
Dzień dobry pani Karolino. I znów szczerze przyznać muszę, że jest to profesjonalnie przygotowany wywiad i wciąga od pierwszej minuty. Nie sposób nie zauważyć również pani przygotowania merytorycznego, co nie po raz pierwszy przyjemnie zaskakuje, ale jest nam Pani winna jedną bardzo istotną rzecz, gdyż w pewnym momencie w 51:28 min uprzejmie wchodząc w wątek panu doktorowi, wątek nie wraca już potem do wyjaśnienia... O jakim to chrześcijaninie ze wschodu mówi doktor mającym nam przynieść wiedzę o ogniu?..., A zaczynało się ciekawie 🤔😔😃 Ja w trakcie już drugiego odsłuchiwania tej przesyconej informacjami audycji i chociaż "Bizancjum" nie jest mi obce, to z wielką przyjemnością daje się ponieść Waszej dyskusji. Aż chce się wykrzyczeć: więcej, więcej, więcej.., ale oczywiście rozumiemy że profil audycji nie pozwala na jednokierunkowej z profilowanie jej treści. Dla zainteresowanych również tym tematem podpowiadam i zachęcam do subskrybowania koniecznie audycję innego z Pani nieodległych gości, filozofa i profesora Wojciecha Sady, który ma swój skromny kanał i w cyklu audycji "dzieje religii objawionych" w znakomity sposób i ze specyficznym tylko dla siebie humorem, przedstawia ten ciekawy okres w historii. Aż żal, że tak mało odsłon ma ten również ciekawy, choć skromniejszy w wydaniu kanał. Zastanawiam się jednakowoż dlaczego pan dr nie wspomniał tutaj o matce Konstantyna wielkiego, Helenie, która była zwolenniczką pierwszych chrześcijan i miała zapewne swój przyczynek do decyzji i zaangażowania swego syna W krzewieniu ideałów wczesnego chrześcijaństwa.
@iwonastoppel5550
@iwonastoppel5550 10 ай бұрын
Dziękuję za wskazówkę, będę oglądać filmiki prof. Sady.
@chrislatawiec2325
@chrislatawiec2325 Жыл бұрын
Ani słowa o Warneńczyku i Polskiej Krucjacie
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
Chrześcijaństwo paradoksalnie pomimo promowania równości, promowało też pewne wartości ugruntowujące władzę - oddajcie cesarzowi co cesarskie i płaćcie podatki, niewolnicy bądźcie posłuszni panom itd. Mąło tego - religia ta potępiała chęć bogacenia się, a promowała ubóstwo, więc tonowała ambicje biedoty. Kto wie, czy bez takich chrześcijańskich postaw do rewolucji bolszewickiej nie doszłoby już w II wieku i wtedy by cepami i cepami nie mordowano i wywłaszczano bogaczy. A tak, ten bogacz i burżuj był zły, ale na swoją karę zasłużył w przyszłym życiu, a teraz trzeba być skromnym i nawet nie próbować zająć jego miejsca, bo łatwiej wielbłądowi przez ucho igielne hasać, niż bogatemu iść do nieba.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Przesadzasz. W czasach Nowego testamentu nie zajmowano się kwestiami państwa, niewolnictwa itd. To już nie miało sensu. Zaraz miało przyjść Królestwo Boże i bezpośrednie rządy JHWH
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
​@@ZdzichaJedziesz oczywiście, że się zajmowano, poczytaj sobie listy pawłowe. Tam jest co nieco o królestwie bożym, ale większość o hierarchii społecznej i strukturach władzy. Nie przesadzam , więc, a opieram się na całym tekście, a nie tylko najpopularniejszych wyświechtanych urywkach. Aczkolwiek to o tym, żeby niewolnicy słuchali panów, a podatki były płacone władcom to są słowa samego Jezusa regularnie odczytywane w polskich kościołach. Choć ten o niewolnikach mniej chętnie, bo się słabo zestarzał. Ale jeszcze 200-300 lat temu był jednym z najpopularniejszych i stała na nim cała gospodarka USA;] Jednym z najważniejszych powodów wybrania chrześcijaństwa, a nie maniheizmu, arianizmu, czy mitraizmu na religię panującą było właśnie to, jak to ma niski potencjał do buntowania się i poczucia indywidualizmu. PS nie skupianie się na zdobywaniu pozycji socjalnej i pomnażaniu majątku wprost wynika właśnie z tego, co argumentujesz - na skupieniu na oczekiwanie królestwa nie z tego świata. Zresztą... popełniasz ten sam błąd, jaki popełnia większość ludzi i myślisz, że jedyne, czym się kierowano to Biblia, a zwłaszcza nowy testament, gdy to zupełnie niezgodne z faktami - i sam kanon NT powstał DOPIERO PO ustanowieniu chrześcijaństwa religią panującą, a wyznacznikiem były głównie pisma ojców kościoła (czyli głównie biskupów Rzymu i Konstantynopola), a Ewangelii funkcjonowało co najmniej 16, ale 12 z wielu powodów odrzucono, pomijając, że co najmniej 4 były podróbkami i próbami nacisków i manipulacji... takie fanfiki pisane przez hejterów;]
@edytaburda2145
@edytaburda2145 Жыл бұрын
Nawet nie trzeba znać całej Biblii, wystarczy kazanie na Górze Oliwnej, gdzie Jezus wskazuje grupę docelową. Bardzo sprytnym ruchem było ogłoszenie władców "pomazańcami bożymi", no jak się tu buntować przeciwko przedłużeniu boskiej władzy na ziemi.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
@@edytaburda2145 a to akurat nie wynalazek NT. Pierwszym pomazańcem bożym był niejaki Saul, potem Dawid, Salomon itd, aż do niewoli babilońskiej, jak dobrze kojarzę... stąd w ogóle cała przepowiednia o mesjaszu, który przywróci boże królestwo na ziemi, co kompletnie chrześcijanie przeinaczyli, ale to już zupełnie inny temat;]
@user-vl6lc1rr1b
@user-vl6lc1rr1b Жыл бұрын
​@@nihilistycznyateista Myślisz że byli oni w jakiejś niewoli ??? J8:33...«Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę....
@rafas.3372
@rafas.3372 Жыл бұрын
Zapowiadało się bardzo ciekawie, a skończyło się niestety jak każda agitka Gazety Wyborczej. Jestem przekonany, że o ile dziewiętnastowieczne spojrzenie na Bizancjum pan doktor uznaje za niesprawiedliwe, o tyle dziewiętnastowieczne spojrzenie na Rzeczpospolitą w pełni popiera. Szkoda.
@malgorzatabuczek5992
@malgorzatabuczek5992 Жыл бұрын
a Rosja jako III Rzym, jak można było o tym nie wspomnieć ?! .. w ogole Ech !! Mialam to szczęście chodzić jeszcze na wyklady prof. Waldemara Cerana, prof. Małgorzaty Dąbrowskiej .. Radio Naukowe - glos w dyskusji !!
@KoszmarnyPaweTheNightmare
@KoszmarnyPaweTheNightmare Жыл бұрын
Jako kraj 3 świata chyba
@maciejjabonski8365
@maciejjabonski8365 Жыл бұрын
Długość życia literatów - trudno to porównywać ze średnią życia dla całej populacji. Z bardzo prostego powodu: trzeba było dożyć zostania literatem by się liczyć do średniej
@janstozek4850
@janstozek4850 Жыл бұрын
Można też spojrzeć inaczej: literaci należeli - i należą - do elit. Tak z definicji. Elity są mniejszością. W sumie też z definicji. Średnia długość życia elit jest zwykle dużo wyższa od warstw niższych - a nawet od średniej dla całej populacji. Choćby że względu na lepsze odżywianie, lepszy dostęp do medycyny czy przywilej spokojnego zdrowienia zamiast wymuszonego przechodzenia chorób. No i brak ciężkiej, wyniszczającej pracy.
@PawelBochenek
@PawelBochenek Жыл бұрын
Dokładnie. Gość popełnia"błąd przeżywalności". Zresztą to nie jeden błąd jaki popełnia.
@cae148
@cae148 Жыл бұрын
Ciekawy temat, ciekawy rozmówca. Szczególnie trafna wypowiedź odnośnie zarzutów wobec chrześcijan często spotykanych w mediach. W 20:38 minucie wypowiada znamienne słowa: "Jest ciekawe dla mnie jako ateisty, że w dzisiejszym świecie przeciwko chrześcijanom w kontekście dzisiejszych zupełnie zrozumiałych dyskusji społeczno-politycznych nt roli kościoła (...) używa się argumentów w stosunku do chrześcijan (...) jakich kiedyś antysemiccy autorzy, często chrześcijańscy, używali wobec Żydów: że oni niczego sami nie wymyślili, wszystko skądś pokradli, święta, wizerunki itd., a drugi argument to jest taki, że przyszli, jakaś inwazja i zniszczyli."
@matapomaga4523
@matapomaga4523 Жыл бұрын
Przypominam, że judaizm jest starszy od religii chrześcijańskiej. To chrześcijanie ukradli elementy z wyznań starszych: sumeryjskich, egipskich, pogańskich i właśnie żydowskich. Nieco zaś młodsza wiara w Allacha, zaczerpnęła z kolei z chrześcijaństwa.
@curtwild86
@curtwild86 Жыл бұрын
@@matapomaga4523 Ja natomiast przypominam, że żadna religia czy kultura nie tyle kradnie od innych, co korzysta z zasobów innych kultur i religii, wzbogacając się. Żadna współczesna kultura czy religia nie istnieje bez zapożyczeń od innych, wcześniejszych czy istniejących równolegle. Ani religie, ani kultury nie powstały w próżni.
@matapomaga4523
@matapomaga4523 Жыл бұрын
@@curtwild86 Jeśli ktoś kradnie, to wiadomo, że po to, by skorzystać.
@PawelBochenek
@PawelBochenek Жыл бұрын
@@matapomaga4523 Od chrześcijaństwa starszy jest judaizm mojżeszowy ("świątynny"), który jest praktykowany przez marginalne wspólnoty np. karaimi. Natomiast ten który z znamy to judaizm rabiniczny (talmudyczny) powstały ok. VIII w.n.e.
@minibroda
@minibroda Жыл бұрын
Ogromna wiedza gościa. Muszę tę audycję podzielić na 3 części. To czysta przyjemność posłuchać takiego eksperta z pasją. Grazie xD
@zuziakras1632
@zuziakras1632 Жыл бұрын
Ekspert jest niewątpliwie z pasją i wiedzą, ale rzuca niepowiązanymi wątkami, nie toczy płynnej opowieści, tylko popisuje się strzępami ogromnej wiedzy. Jeżeli się nie zgadzasz, to spróbuj sobie powtórzyć o czym ten pan dokładnie opowiadał. No, nie da się. To KONFETTI z dziejów Bizancjum.
@januszzegota8029
@januszzegota8029 Жыл бұрын
​@@zuziakras1632 Masz rację, w pewnym momencie zgubiłem wątek. A właściwie on sam został zagubiony przez narratora.
@kapitanbury9898
@kapitanbury9898 Жыл бұрын
Jaki ekspert...lewak i antypolak
@hania1913
@hania1913 Жыл бұрын
Bardzo ukontentowana fanka historii - dziękuje 🙂
@jacuswoczega9180
@jacuswoczega9180 10 ай бұрын
Podobny zlepek rzekomo historyczny "to ja ci zrobię mroki średniowiecza", a był to okres bardzo jasny w porównaniu do sytuacji powstałej po upadku cywilizacji post-romanskiej. Społeczeństwa organizujące sie / organizowane wg praw, a nie siły, pra-wzór praw wojny ograniczający niepotrzebne ofiary, elity tworzą kulturę o skali międzynarodowej ...
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 7 ай бұрын
tylko elity , a czeladnik zobowiązany do wędrówek po całej Europie dla zdobycia doświadczenia i innych technik zanim zrobi majstersztyk i zostanie wyzwolony na mistrza
@sinuhe0171
@sinuhe0171 2 ай бұрын
A, widzicie, prrosze Państwa, są tacy chrześcijanie, co dwadziescia jeden wieków po swoim chrystusie widza cały świat i wszystkich ludzi przez pryzmat fanatyzmu. Mam na mysli dziwnych sredniowiecznych patriarchów (bezdzietnych i bezżennych), u nich panuje wciąż wiek XV. Robią z współczesnego młodego człowieka przedmiot swych fantazji społ. A jeszcze są bischops kk...
@edwardwarkus5198
@edwardwarkus5198 Жыл бұрын
Świetny wykład, dzièkuję zań. Utwirrdził mnie w tym, czym zawsze było dla mnie Bizancjum, choć wiedza moja jest raczej szczątkowa. Odnoszę wrażenie, że używanie Bizancjum jako obelgi, jest na podobnym poziomie, co podstawówkowa odzywka: "nie bądź taki mądry" , jakby bycie mądrym było czymś złym. Mnie osobiście określenie "bizantyjski", czy też "bizantyński" (spotkałem się z obydwiema formami), oznacza pewien rozmach, wysoki poziom kultury, nauki, polityki. Ale też skomplikowany, w tym sensie, że rozbudowany, zakrojony na szeroką skalę i wyrafinowany. Z tym, że dla mnie są to same superlatywy 🙂
@95Bartosz
@95Bartosz Жыл бұрын
To tego samego typu poziom obelg co ciemnogród, średniowiecze itp. Używają ich ludzie bez wiedzy historycznej.
@wfsGROM
@wfsGROM Жыл бұрын
Pani Redaktor czy pojawi się lista polecanych przez Pana Doktora książek?
@rottinio148
@rottinio148 6 ай бұрын
Rok 2024 wciąż marzę o powrocie Bizancjum ❤
@oskarkulinski4238
@oskarkulinski4238 Жыл бұрын
Czekam na kolejne podcasty z historią. Mam nadzieję, że pojawi się coś niedługo o kryzysie III wieku w Rzymie, czy może coś na temat historii nowożytnej o Rzeczypospolitej/Francji/Szwecji. Pozdrawiam
@annamorawska2824
@annamorawska2824 Жыл бұрын
Religijne tematy zawsze chętnie słucham, świetny materiał. Pozdr
@edytaburda2145
@edytaburda2145 Жыл бұрын
Znakomicie, ale za krótko. Dziękuję!
@dariuszjaskulski8965
@dariuszjaskulski8965 Жыл бұрын
Gość radia neguje prace Konecznego, ale nie proponuje nic w miejsce nauk Konecznego. To tylko historyk i nic poza tym. Przed wojną, aby zostać profesorem trzeba było coś dać od siebie nowego nauce, mieć jakiś wkład w naukę. Koneczny stworzył naukę porównawczą o cywilizacjach i jak twierdził, jest to nauka niedoskonała i miał nadzieję, że znajdą się następcy, którzy ją rozwiną. Teraz zdobywanie stopni naukowych jest bardzo zagadkowe i w dziwny sposób przebiega. Gość radia nie jest ekspertem w dziedzinie nauki porównawczej o cywilizacjach, więc nie powinien wypowiadać się krytycznie o pracach Konecznego. Powinien raczej trzymać się dat i opowiadać o wydarzeniach historycznych. Teraz jak zauważyłem w bizantynizującej się europie wielu bardzo uwiera ten temat.....
@andrzejkosydar4767
@andrzejkosydar4767 Жыл бұрын
Niestety brakło w rozmowie, skąd inąd bardzo ciekawej, rozwinięcia tematu przewodniego - czyli wątku chrześcijaństwa wschodniego.
@dariuszjaskulski8965
@dariuszjaskulski8965 Жыл бұрын
Jak zwykle pomieszanie z poplątaniem. Bizancjum, a cywilizacja bizantyńska to jednak różnica. Bizancjum upadło, a cywilizacja bizantyńska trwa i ma się dobrze......
@bartekprzybylski1169
@bartekprzybylski1169 Жыл бұрын
Wspaniały odcinek, wielkie dzięki za godzinę spędzona w doskonałym towarzystwie!
@rppl2878
@rppl2878 Жыл бұрын
Kaźda wiara jest dla siebie najwaźniejsza .
@eldruto
@eldruto Жыл бұрын
W zyciu bym nie przypuszczal ze o takich rzeczach mozna tak ciekawie... dzieki :)
@andreborowski4954
@andreborowski4954 3 ай бұрын
Podobalo mi sie jak to jeden Mnich (to z Ostatniej Kohorty Lysiaka) po wypiciu Cykuty z winem zaczal mamrotac o przyszlosci...jak to Mar(k)sisci przejma wladze nad swiatem i wyrzadza ludzkosci rzez jakiej nie znala historia gatunku. A Rzymianie, wyznawcy Boga Marsa bardzo sie dziwowali co im ten szykuje.
@kapitanbury9898
@kapitanbury9898 Жыл бұрын
Ekspercie skoro czytasz wyborczą i Feliks Koneczny ci nie pasuje,obnażyles się że jesteś antypolskiem i niczego nie rozumiesz!!!!!
@edytan.932
@edytan.932 11 ай бұрын
Głupoty wypisujesz.
@kalinka1233
@kalinka1233 2 күн бұрын
No właśnie.
@j2413
@j2413 Жыл бұрын
Oświeceniowy pogląd na Bizancjum okazał się zacofany. Nie pierwszy to raz, kiedy oświecenie trąci słomą.
@janekgarcia1621
@janekgarcia1621 Жыл бұрын
Zdaje się, że w szkołach dalej uprawia się ślepy kult tej epoki i powtarza się jej mity jako prawdę objawioną
@oroyama
@oroyama 11 ай бұрын
Mówi się o tym, że coś trąci myszką (jest przestarzałe), a słoma to komuś z butów wychodzi (o gburze, chamie). Nie bronię oświecenia, tylko języka polskiego. 😊
@andreborowski4954
@andreborowski4954 3 ай бұрын
To Doktor Kompa czyta Gazete Wyborcza? No prosze...kogo my tu mamy!!!
@agnieszkaiqbal2837
@agnieszkaiqbal2837 Жыл бұрын
Zawsze bardzo podziwiałam Bizancjum 😊 Dzięki za cudny wykład 😊
@SQ5TK
@SQ5TK Жыл бұрын
Świetny odcinek, rewelacyjny. Cudzysłowów pani Karolino, cudzysłowów.
@Szklana147
@Szklana147 Жыл бұрын
Nawet tutaj musi być wtrącenie o polityce?
@macgregor3184
@macgregor3184 9 ай бұрын
Bizantynizm to hellenizm schrystianizowany
@juliataylor3758
@juliataylor3758 Жыл бұрын
Gdzie można znaleźć listę wspomnianych książek/ monografii w rozmowie?
@meinkraft5274
@meinkraft5274 Жыл бұрын
Szkoda, ze ten kanal jest tak bardzo lewacki
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 Жыл бұрын
Teza potrzebuje antytezy do zabaw proxy wars. Wiary godne rzeczy, to takie o silnym emocjonalny wdruku i w większości bardziej chciejstwa niż cokolwiek innego. Oparte na wielu stereotypowych przesądach, często obróconych w śmieszne przysłowia, a niby opartach na zdrowym rozsądku wiar godność.. Prawda jest często bardziej kolorowa niż duchy w krzakach, po rozbudowaniu sensorium o lepsiejsze sensory..
@PublikProwokator
@PublikProwokator 8 ай бұрын
Kasia Glowacka- chcialbym poznac 🫡
@krysztalica2461
@krysztalica2461 Жыл бұрын
Pozdrawiam moje kochane radio i Panią Karolinę oraz dr Kompa. Temat dla mnie bardzo interesujący.💞💞💞
@Rocket0222
@Rocket0222 Жыл бұрын
Jestem od kilku miesięcy, staram się nadrabiać zaległe odcinki. Od pierwszego przesłuchania Pani Redaktor przesympatyczna...😊
@MondrianAtawiz
@MondrianAtawiz Жыл бұрын
Można prosić coś więcej o Feliksie Konecznym?
@cheswaw
@cheswaw Жыл бұрын
Bizancjum polityczne to jedno,religijne-drugie,filozoficzne-trzecie.Politycznie Moskwie nie uda się podnieść sztandaru Rzymu bo jest czymś bardzo innym i nie ma tego uniwersalizmu,religijnie-trudno powiedzieć czy to co przechowało Bizancjum nie jest najważniejsze,do pewnego stopnia jest,filozoficznie to jednak jest grecka kultura a nas nie ciągnie hellenizacja,Rzym zachodni wygrał chociaż przegrał dużo wcześniej swoją stawkę historyczną,łacina materialistyczna i przyziemna ma dla większe znaczenie niż bogaty w pojęcia język greków,znaczenie mają same te pojęcia ale lecą do nas w chmurze przefiltrowanej przez Europę zachodnią,przez Franków i świat jaki był w kręgu romańskim.Nawet Bułgarzy stojący obok wyrwali się z objęć hellenizacji.Teologia Bizancjum jest poetycka i latająca w powietrzu bardziej niż teologia Rzymu i dociera do ludzi o osobowości swoistej,takich którzy są predestynowani przez swój charakter do tego typu treści.Wejście tam Turków było katastrofą.
@Dewajtis1944
@Dewajtis1944 Жыл бұрын
jakiś tuman wplata wątki polityczne w swoje wywody
@michalrrr6310
@michalrrr6310 8 ай бұрын
TA EWANGELIA CZYLI DOBRA NOWINA O KRÓLESTWIE BOŻYM BĘDZIE GŁOSZONA PO CAŁEJ ZAMIESZKANEJ ZIEMI NA ŚWIADECTWO WSZYSTKIM NARODOM A POTEM NADEJDZIE KONIEC Ewangelia Mateusza 24 rozdział i 14 werset Chrześcijanin powinien wiedzieć czym jest Królestwo Boże Czym jest dobra nowina o tym Królestwie oraz czym jest koniec. Odpowiedzi znajdują się w Biblii. Pozdrawiam serdecznie
@bobylee9243
@bobylee9243 Жыл бұрын
Wyborcy PiS tkwią nadal w Vll wieku... Z autobusu, którym byliśmy na pielgrzymce w Lourdes, zdarli farbę i poodkrawali kawałki gumy z opon... Do końca życia będę spłacać szefowi, powstałe szkody... P.S. Czy mają Państwo w sprzedaży te kopytka osiołka z podróży do Egiptu? Pytam, bo zeszły mi już te dwa ostatnie kontenery...
@OlafNowak-s1l
@OlafNowak-s1l 17 күн бұрын
+
@s3rverius
@s3rverius 7 ай бұрын
Nie znalazłem tej obiecywanej listy lektur 😪
@kubek-w-kubek
@kubek-w-kubek Жыл бұрын
fajny odcinek, akurat kilka dni temu wrocilem ze Stambułu a tu taka opowieść.
@matapomaga4523
@matapomaga4523 Жыл бұрын
I co stamtąd wyniosłeś? Jakąś wiedzę o historii tego miasta?
@krzysztofbinkowski4673
@krzysztofbinkowski4673 Жыл бұрын
Feliks Koneczny nie idzie w parze z gazetą wybiórczą , to oczywiste.
@kvss1966
@kvss1966 Жыл бұрын
To jest Poziom Rozmowy , który robi wrażenie. Dziękuję Państwu . Podziwiam , Subskrybuję i Serdecznie Pozdtawiam . ❤
@michaelsedzikowski3669
@michaelsedzikowski3669 9 ай бұрын
Dla mnie najbardziej dobitnym dowodem na moralny rozkład chrześcijaństwa jest to, że katolicy porzucili swoich braci w wierze, na pastwę Imperium osmańskiego. W wyniku tej niewiarygodnej małostkowości już 2 wieki później Polska musiała wziąć na siebie brzemię, bycia przedmurzem chcrześcijaństwa zarówno na wschodzie jak i pod Wiedniem. Wszystkim miłośników Bizancjum polecam cykl książek G.G. Kay "Pożeglować do Sarantium" jak i "Czarny anioł" Mika Waltari.
@kleomenes202
@kleomenes202 Жыл бұрын
Ja Bizancjum uwielbiam. To Zachód przyczynił się do jego ostatecznego upadku, najpierw łupiąc je w trakcie wyprawy krzyżowej, później odmawiając pomocy samemu miastu w odparciu najazdu Osmanów. Ostatni cesarz rzymski, właśnie władca Bizancjum, zginął z mieczem w ręku w obronie swej stolicy a jego ciała nigdy nie odnaleziono. Zresztą, decydujący szturm Turcy przypuścili przypadkiem po tym, jak któryś żołnierz Cesarstwa zapomniał zamknąć furtkę ukrytą w murze.
@janstozek4850
@janstozek4850 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Kolejny obszar, w którym wiedza wyniesiona ze szkoły okazuje się o kant twarzy potłuc. Nota bene, nadal mnie szokuje, jak nauczyciele (i nie tylko) mogli poważnie mówić o "stagnacji i postępującym upadku" w przypadku państwa, które wprawdzie ostatecznie upadło - ale istniało dłużej, niż Polska. I to nawet licząc od Konstantyna, bo jeżeli zacząć liczyć historię Rzymu od założenia miasta, okazuje się, że Cesarstwo istniało dłużej, niż jakiekolwiek inne państwo europejskie i było jednym z najdłużej istniejących organizmów państwowych na Ziemi.
@TomaszGostkowski-u1f
@TomaszGostkowski-u1f Ай бұрын
Staro+rzytnia😂❤
@pgrebski1
@pgrebski1 Жыл бұрын
Jeden z bardziej interesujących dla mnie odcinków
@jerzyniezbrzycki4666
@jerzyniezbrzycki4666 Жыл бұрын
Niestety ten odcinek to jakaś żenada, pana oceny nie dość że oparte prawdopodobnie o lewackie wartości są ważne tylko dla pana. Feliks jest i będzie a pan szczęśliwie zniknie i nikt panu nie poświęci żadnej audycji. Pani Karolino czy nie może pani zapraszać gości mniej zaangażowanych politycznie ? Dzisiaj wylała się potworna komuna jakiś czerwony agitator.
@ArturArthurus
@ArturArthurus Жыл бұрын
Rozumiem żeś profesor i doktor zarazem?
@angelamomudu4354
@angelamomudu4354 10 ай бұрын
Dokładnie tak...
@seastian
@seastian Жыл бұрын
Proszę więcej o Biblii i chrześcijaństwie 😊 W końcu bezstronna wiedza gdzie można się czegoś obiektywnie dowiedzieć, dzięki ❤
@rejnewan7
@rejnewan7 Жыл бұрын
Jaka bezstronna przecież pan doktor to znany działać lgbt
@jolarochowicz8422
@jolarochowicz8422 Жыл бұрын
Bardzo lubię ten kanał, sama jestem historykiem, ale Pani doktor absolutnie nie umie w bezstronność. Niemniej ogromny szacun dla niej za Radio naukowe oraz za wiedzę, którą posiada.
@Robert-en9yg
@Robert-en9yg 11 ай бұрын
Zarówno Watykan jak i Bizancjum mają ciemne strony. Trzeba to przełknąć, bo historii nie zmienimy. Czas przeszły, dokonany.
@szyrek4271
@szyrek4271 25 күн бұрын
Ateista czytający Gazetę Wyborczą . 😏 No nieźle trafiłem.
@Schopelin
@Schopelin 6 ай бұрын
Mam sposób na rozwiązanie problemu z stereotypami na temat Bizancjum: . . . . Przestać używać nazwy 'bizancjum'. To przecież Cesarstwo Rzymskie, a nie żadne Bizancjum.
@infernus1963
@infernus1963 Жыл бұрын
Formalnie Bizancjum to Cesarstwo Rzymskie w zakresie ciągłości instytucji i legitymizacji władzy. Oczywiście ta ciągłość państwowa była, a często dalej jest kwestionowana z powodów politycznych, a dokładniej ideologicznych - przyznanie, że Bizancjum to ciągle Rzym podważa legalność cesarzy rzymskich od Karola Wielkiego prowadząc do wniosku, że byli oni jedynie samozwańczymi uzurpatorami. Ale z drugiej strony historia Bizancjum jako państwa to po Justynianie jest to właściwie historia postępującego powoli upadku, który skokowo przyspieszył po narodzinach islamu oraz po zdobyciu samego Konstantynopola przez łacinników podczas IV krucjaty.
@jakubpytel
@jakubpytel Жыл бұрын
Bardzo interesujący odcinek. Ale skoro wszyscy chwalą, to ja zauważę, że szkoda, że dr Kompa nie wspomniał nic o zmarłym w styczniu prof. Krawczuku. Nie wiem jak wiele spośród jego dorobku dotyczy samego Bizancjum, ale mnie Cesarstwo Wschodnie zafascynowało po lekturze jego "Pocztu cesarzy Bizantyńskich" (swoją drogą mam wrażenie, że prof. Krawczuk nie był dla Bizantyńczyków tak łaskawy jak dr Kompa). Druga rzecz to pytanie ile z Bizancjum pozostało w Imperium Ottomańskim -- przecież i ono jakoś kontynuowało tradycję rzymską, bo przecież sułtan przyjął tytuł cesarski, patriarchowie pozostali w Konstantynopolu, a nazwę miasta na Stambuł oficjalnie zmienił dopiero Kemal w połowie lat 20. XX wieku. No, ale może jeszcze kiedyś dr Kompa zagości w Radiu Naukowym.
@matapomaga4523
@matapomaga4523 Жыл бұрын
Jakub 28 marca 1930 roku dopiero przyjęto oficjalnie międzynarodową nazwę: Stambuł, a nie w połowie lat dwudziestych XX wieku. Bądź bardziej precyzyjny. W historii to też ma znaczenie.
@Falkenberg1938
@Falkenberg1938 Жыл бұрын
Nie lubię Bizancjum głównie za intrygi, które doprowadziły do upadku Królestwa Gepidów 😔😔😔
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 7 ай бұрын
A Kościół Syryjski Aramejski, Koptyjski starsze od Bizantyjskiego. Ba w tej chwili resztki Kościoła Słowiańskiego na Bałkanach są obrzędowo starsze
@Falkenberg1938
@Falkenberg1938 Жыл бұрын
Zamiast pomóc Gepidom wybrali Longobardów, którzy zabrali im Italię oraz Awarów, którzy w 626 r. pojawili się pod murami Konstantynopola!
@oroyama
@oroyama 11 ай бұрын
Sztuka bizantyjska jest schematyczna (wizerunki Chrystusa czy Maryi). Nie dorównała antycznym wzorcom piękna.
@igorniewiadomski9291
@igorniewiadomski9291 Жыл бұрын
Bardzo dużo pisała i mówiła o tym też świętej pamięci doktor Irina Tatarova. Świetna badaczkai i uczona, w latach 2015-2016 roku na Uniwersytecie Warszawskim chodziłem do Pani doktor na zajęcia z "Historii kultury bizantyjskiej".
@macgregor3184
@macgregor3184 9 ай бұрын
Krytyka Feliksa Konecznego jest dosc slaba, zas jego "Cywilizacja żydowska" to uwazam lektura obowiązkowa
@kalinka1233
@kalinka1233 2 күн бұрын
Zgadzam się.
@Sowinow
@Sowinow Жыл бұрын
Czekam na odcinek o szkodliwości prawicy i prawicowych poglądów.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
O skrajnej może być
@BaraninaNagrubym8383
@BaraninaNagrubym8383 Жыл бұрын
A co z lewicą i jej szkodliwymi poglądami. Każdy medal ma dwie strony....
@Sowinow
@Sowinow Жыл бұрын
Ale raczej Radio Naukowe podejmie się mojego tematu, bo jest obiektywne i bez stronne.
@KM769
@KM769 Жыл бұрын
Szkodliwy jest każdy autorytaryzm, który aktualnie jest modny na tzw. prawicy w Polsce. Która to 'prawica' przejęła dużą część praktyk i propagandy PZPRu, czyli dawnej 'lewicy'. Podobnie jak PZPR przejął od przedwojennych autorytarystów z ND-cji, OZONu itp. częściowo też sanacji.
@Sowinow
@Sowinow Жыл бұрын
@@KM769 dokładne tak sanacja ndcja i pzpr to to samo. I rzeczywiście na prawicy są takie tendencje do zakazywania wolności słowa bo ktoś się poczuje urażony, albo mieszkanie to prawo. Ah ta prawica
@chrislatawiec2325
@chrislatawiec2325 Жыл бұрын
Nie prowadzicie własnych badań tłumaczenie anglojęzyczne
@Tiglatpilesari
@Tiglatpilesari Жыл бұрын
Nie ma to jak lewicowy dziennikarz w lewicowym miescie na lewicowym uniwersytecie. Nie mozna sie bylo powsttzymac od polityki co? Koneczny antysemita? A moze pan nie moze zniesc opisu bizancjum w cywilizacji bizantynskiej tego autora? To typowe nie zgadzam sie z kims a nie potrafie duskutowac to walniemy latke antysemity i problem zalatwiony
@seladonowe
@seladonowe 11 ай бұрын
50'30" nie zagłaskujmy konfliktu kulturowego, politycznego i religijnego cesarstwa z islamem; bo wtedy można by powiedzieć per analogiam '- czyli ta konkurencja z Rosją pomaga Ukrainie? - pomaga'
@justynawodzislawska4618
@justynawodzislawska4618 Ай бұрын
Andrzeju, słucha się Ciebie z dużą przyjemnością!
@kingabios3276
@kingabios3276 9 ай бұрын
Bogatych spokojnych podbijają łobuzy a łobuzów wykończą ich własne metody ich upadek zawsze jest nieunikniony a że natura nie znosi próżni w ich miejsce wkroczy porządek i bogactwo by znowu ktoś te bogactwa mógł okraść i zniweczyć dorobek i tak w koło
@AndrzejBrzezik-r2h
@AndrzejBrzezik-r2h 3 ай бұрын
Nie prawda. Szanowny panie. Bizancjum plus Arabowie to nie jest jedna 45 minutowa lekcja - to są dwie lekcje. Tak jest obecnie. Nie wiem, jak będzie, w latach następnych. Historyk z tytułem doktora, powinien lepiej się przygotować, do tego co będzie wygłaszał.
@leszeksobczynski8343
@leszeksobczynski8343 11 ай бұрын
no gdzieś w Europe zachodniej to Bizancjum tam ani ziębi ani grzeje a my tu w Polsce to tak jakby własnie w konfrontacji Biznacjum z uproszczonymi obrazami Bizancjum ale to u nas żywesze nie ż na zachodzie to i odniesień więcej...poprostu.
@motorolnik9945
@motorolnik9945 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat, ale jednej rzeczy mi zabrakło. Spadkobiercy Bizancjum. Nie padło o tym ani słowo, a to równie ciekawe, o ile nie ciekawsze :/
@Deliberujacy
@Deliberujacy 9 ай бұрын
Czemu prawaczki robią płak płak w komentarzach? 😂jeju to tylko podcast
@rbark2311
@rbark2311 Жыл бұрын
O tym, że widelec pochodzi z Bizancjum nie słyszałem. A widziałem w co najmniej trzech filmach/serialach historycznych sceny jak ktoś (zwykle jakiś monarcha) poznaje to ustrojstwo.
@arturmazur2149
@arturmazur2149 Жыл бұрын
Super Wykład Mam pytanie: czy Pan Doktor użył sformułowania Gondor?
Will A Guitar Boat Hold My Weight?
00:20
MrBeast
Рет қаралды 261 МЛН
Running With Bigger And Bigger Lunchlys
00:18
MrBeast
Рет қаралды 119 МЛН
РОДИТЕЛИ НА ШКОЛЬНОМ ПРАЗДНИКЕ
01:00
SIDELNIKOVVV
Рет қаралды 2,8 МЛН
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Wszechnica FWW
Рет қаралды 920 М.
Czy istniało królestwo Dawida? - dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano
46:29
Will A Guitar Boat Hold My Weight?
00:20
MrBeast
Рет қаралды 261 МЛН