Aztekowie - cywilizacja, której Europejczycy nie potrafili opisać | dr Julia Madajczak

  Рет қаралды 86,575

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Күн бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
W XIII wieku przybyli na teren dzisiejszego miasta Meksyk. Założyli tam miasto Tenochtitlán, za pomocą podbojów i sojuszy utworzyli wielkie imperium. Kojarzą nam się z krwawymi ofiarami z ludzi, ale ich religijność, obyczaje i system społeczny był dalece bardziej bogaty i zaskakujący. Znamy ich pod kilkoma nazwami: Mexikowie, Nahua, wreszcie Aztekowie. Co o nich wiemy, a czego tylko się domyślamy, opowiedziała mi dr Julia Madajczak z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Wiemy na pewno, że imperium Azteków składało się z sieci państw-miast, powiązanych skomplikowaną siecią sojuszy militarnych i dynastycznych pomiędzy ich władcami. Zwierzchnikiem całego imperium był władca Tenochtitlán, wspaniałego miasta zbudowanego na wyspie na jeziorze Texcoco, poprzecinanego kanałami, pełnego pałaców. Na początku XVI wieku było to drugie po Konstantynopolu największe miasto na świecie. Konkwistadorzy, poza księżmi i dowódcami z reguły prości Hiszpanie, musieli być jego widokiem oszołomieni.
Zachowane źródła mówiące o wierzeniach i kulturze Azteków powstały głównie pod wpływem chrześcijańskich misjonarzy, więc naukowcy muszą się sporo głowić, by spod biblijnej patyny wyłuskać oryginalne fragmenty. Zachowało się też trochę azteckich ksiąg, ale… nie bardzo potrafimy je odczytać. - To jest coś w rodzaju mapy skrzyżowanej z komiksem, skrzyżowanej z rebusem, skrzyżowanej z czymś całkiem egzotycznym, czego nie umiemy uchwycić - opowiada dr Madajczak. Zakonnicy forsowali tezę, że wierzenia Azteków przypominają greckie i rzymskie, co oznaczałoby, że Aztecy są wprawdzie poganami, ale wyrafinowanymi, nadającymi się do przejścia na chrześcijaństwo. Rzeczywistość była nieco bardziej skomplikowana: bogowie byli raczej siłami niż osobami i łączyli się z wieloma aspektami. Wiemy, że w rolniczym, a jednocześnie wojowniczym społeczeństwie najważniejsze bóstwa łączyły się z aspektami deszczu, słońca i wojny.
Właśnie ze słońcem wiązały się słynne ofiary z ludzi, te z prezentowaniem bijącego serca, świeżo wyciętego z piersi. Aztekowie wierzyli, że w ten sposób dostarczają słońcu życiowych esencji, niezbędnych, by mogło się poruszać po niebie. Inną formą ofiary było rytualne zabijanie żywych bogów. - To były osoby, które w wyniku skomplikowanych rytuałów zostały przetransformowane w bóstwa, nasączone esencją boga - wyjaśnia moja gościni. Wybierano na nich pięknych niewolników, którzy do swojej roli przygotowywali się nawet przez rok. Żyli w tym czasie jak bóstwo, cieszyli się popularnością, luksusami i względami kobiet. Żywy bóg musiał jednak w końcu zginąć, zaś rodzaj śmierci zależał od tego, jakie bóstwo reprezentuje.
W odcinku usłyszycie też piękny wiersz o rybach w języku nahuatl, dowiecie się, czy w mieście Meksyk można się natknąć na azteckie zabytki, dlaczego Aztekowie nie używali w transporcie koła i nie wypływali na ocean oraz co w azteckich miastach najbardziej szokowało hiszpańskich zakonników (spoiler: łaźnie).
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
00:00 - 01:08 Wstęp
01:08 - 11:40 Życie w imperium Azteckim
11:40 - 19:13 Rola kobiet w społeczeństwie i struktura społeczna
19:13 - 21:31 Dlaczego Aztecy nie wypływali na morze?
21:31 - 28:41 Aztecki język i poezja - wiersz o rybach w języku nahuatl
28:41 - 41:09 Religie i wierzenia
41:09 - 55:28 Składanie ofiar i zwyczaje
55:28 - 1:03:37 Skąd czerpiemy wiedzę na temat kultury azteckiej?
1:03:37 - 1:06:04 Współpraca z meksykańskimi naukowcami
1:06:04 - 1:12:22 Pozostałości Tenochtitlánu pod współczesnym Meksykiem
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka🎬

Пікірлер: 837
@dkusocinski
@dkusocinski Ай бұрын
Szanowna Pani redaktor, tak jak szanuję i bardzo cenię pracę Pani i całego zespołu, tak niektórych odcinków się coraz ciężej słucha, a ten właśnie do takich należał. Było to już w komentarzach poruszane, raz grzecznie i merytorycznie, a raz po chamsku. Oczywiście chodzi mi o coraz częstszą politpoprawność. Po co to? Nie licuje to z obiektywizmem naukowca.
@jacquescathelineau8457
@jacquescathelineau8457 Ай бұрын
Drogie Panie, rozmowa jest bardzo interesująca i świetnie przeprowadzona, wysłuchałem całej na spotify jednym tchem. Ale do tej beczi miodu dwie łyżki dziegdziu. Pierwsza - metodologiczna. Słuchając opowieści o Aztekach trudno wyzbyć się wrażenia, że to wszystko, z czym się walczy ostatnio w kulturoznawstwie, czyli wartościowanie obcych kultur jako dzikich czy niecywilizowanych, wróciło - zgodnie z teorią wahadła - a rebours. Nie wolno złego słowa powiedzieć o obcych kulturach (ofiary z ludzi - oj tam oj tam, a w ogóle to nie były masowe), ale kulturę europejską wolno postponować na wszelkie możliwe sposoby ("pranie mózgów", brudni Hiszpanie etc.). Druga sprawa (która po części wynika z pierwszej) - zestawianie kary śmierci, chociażby najokrutniej wykonanej, w wadliwym systemie sądowniczym, z ofiarami z ludzi, by usprawiedliwić i wybielić te drugie, jest zwyczajnie intelektualnie nieuczciwe i jest czystej wody whataboutismem.
@rjcork
@rjcork Ай бұрын
Tez na to zwrocilem uwage. Ale taki generalnie jest profil tego "radia". W dzisiejszych czasach ludzie mają na to łatkę - lewicowe.
@kurtasiak
@kurtasiak Ай бұрын
W punkt ,,Myslalem doklanie to samo podczas odsluchu
@cehaem2
@cehaem2 Ай бұрын
Rozprawianie sie z mitami to jakas "lewicowosc"? Udowodnienie, ze Hiszpanie byli brudni to ich deprecjacja czy tylko skontantowanie faktu? Ukazanie, ze ofiary ludzkie wcale nie byly takie liczne jak przedstawiali to konkwiskadorzy to "polerowanie wizerunku"? Szczegolnie podobaja mi sie filmy, na ktorych kazdy z odkrywcow wyskakuje na lad w nienagannym ubranku, swiezo ogolony, jeszcze z modnie przystrzyzona brodka i wymodelowanym wasem. Na dodatek, na podboje nie jechal kwiat inteligencji...
@sufsul
@sufsul Ай бұрын
Racja! Nachalna antykatolicka obsesja
@DawidKopel-wo8bo
@DawidKopel-wo8bo Ай бұрын
100% racji! Już w poprzednim materiale o dawnych wierzeniach słowian było mnóstwo takiego żalu za tym co utraciliśmy przez tą chrystianizację. Np delikatnie mówiąc rozwiązłość seksualna w noc przesilenia letniego - przyszli "czarni" i zabronili... No chyba głupi był ten Mieszko. Ale w odcinku tym obie Panie przeszły same siebie. A szkoda bo to interesujące tematy. Wysłuchałem wielu materiałów RN i trzymały wysoki poziom, no cóż szkoda.
@mr._marszalek
@mr._marszalek Ай бұрын
Wszystkie tematy powinny być zrealizowane i kontynuować serie o Aztekach, i o Inkach, i o kulturach preinkaskich, i o majach, i o nowych miastach odkrywanych dzięki lidarowi w Gwatemali i o miastach w Amazonii. Super odcinek🤠
@herewegoagain1140
@herewegoagain1140 Ай бұрын
"Nacinało się klatkę piersiową" - proszę spróbować rozciąć żebra obsydianowym nożem!!! Kapłani rozcinali ciało poniżej klatki piersiowej i tak wyjmowali serce.
@seboho6938
@seboho6938 Ай бұрын
Bardzo słuszna uwaga. Też miałem to wytknąć jako głupotę.
@wampiirr666
@wampiirr666 Ай бұрын
Dlatego ogólnie wątpię w prawdziwość wygłaszanych rewelacji przez tę Panią. W ogóle dziwi mnie, że przez ileś lat pewne elementy kultury nie zostały odkryte, ale teraz są akurat granty na to i tamto i nagle jesteśmy w stanie dowiedzieć się tego i owego o religii Majów. Oczywiście jest to w zgodzie z tym, co chcielibyśmy usłyszeć.
@kronikimorskie
@kronikimorskie Ай бұрын
Poprawnosc polityczna siegnela sufitu... az momentami zle sie tego slucha. To juz nie mozna mowic o "odkryciach" geograficznych? Nie dajmy sie zwariowac. To, ze Europejczycy masakrowali wszystkie odkryte cywilizacje, to nie zmienia faktu, ze z punktu widzenia Europejczyka wlasnie je odkrywali.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Ай бұрын
Uspokajam: można mówić :) Ale można też spojrzeć na to określenie z dystansu
@pawe9082
@pawe9082 Ай бұрын
"Masakrowali" jak wszyscy. Jedyna różnica to niespotykana w dziejach przewaga nad resztą świata. I TO jest ten problem, który niektórych ludzi bardzo boli.
@arturos25
@arturos25 Ай бұрын
Moim zdaniem, to jednak nie polityczna poprawność, tylko po prostu wcześniej w ramach idealizacji renesansu gloryfikowano ludzi, którzy byli zwykłymi rozbójnikami, robiąc z nich odkrywców-intelektualistów. Kolumb okazał się wyjątkowym łajdakiem, dręczącym zarówno Indian, jak i Hiszpanów. Z tym, że nie wszyscy konkwistadorzy byli tacy. Akurat Cortez był człowiekiem na poziomie (wykształcony, nigdy w jego obecności nie doszło do żadnej rzezi ludności cywilnej), a z upiornym państwem Azteków trzeba było coś zrobić.
@arturos25
@arturos25 19 күн бұрын
@@pawe9082 , akurat Cortez zachowywał się humanitarnie i DUŻO LEPIEJ OD "ODKRYWCY" KOLUMBA. Jeśli ktoś masakrował, to Indianie z jego armii, którzy mieli porachunki z Aztekami, albo niesubordynowani konkwistadorzy w czasie jego nieobecności. Najbardziej "masakrowały" Indian zarazy. Nie trzeba było nawet bezpośredniego kontaktu z Europejczykami, żeby Cahokia i inne osady indiańskie w wyższym biegu Missisipi opustoszały. Mało tego,. Natomiast, oczywiście, "odkrycie" mogło dotyczyć DROGI do Ameryki, a nie samej Ameryki. Faktem jest też, że tzw. odkrycia geograficzne miały NA CELU grabież kolonialną (bynajmniej nie mord, przynajmniej na poziomie królestw, a nie poszczególnych konkwistadorów), a nie żadne tam poszerzanie wiedzy i stawianie przez historyków tego na pierwszym miejscu, a nie podbojów, jest PRZEKŁAMANIEM.
@loniaczowstrent
@loniaczowstrent 2 күн бұрын
@@RadioNaukowe Najbardziej szanuję naukowe kanały właśnie wtedy kiedy są albo starają się być apolityczne. Ale termin " pranie mózgów " wobec nauczania że należy kochać bliźniego swego zamiast składać go w ofierze i wyrywać mu serce? Czy ktoś tego słucha z rozumieniem czy tylko przyswaja informacje?
@maciejzimecki3160
@maciejzimecki3160 Ай бұрын
Ojojoj, Pani Doktor, nie mogło chodzić o św. Tomasza z Akwinu (średniowiecznego dominikanina), najwyżej o św, Tomasza Apostoła, o którym tradycja mówi, że dotarł do Indii, co mogło się tym hiszpańskim franciszkanom jakoś układać w całość...
@arturos25
@arturos25 Ай бұрын
Porażka, jakie tu błędy wychodzą...
@leeblackpowder1461
@leeblackpowder1461 Ай бұрын
Ciekawe jest to podkreślanie "biali Europejczycy". Dlatego tak się to podkreśla? Który punkt byłby właściwy? 1. Nie było wówczas nie-białych Europejczyków 2. Byli nie-biali Europejczycy ale hiszpanie segregowali ze względu na kolor skóry uczestników wyprawy (mowa tylko o tym że żeglarzami byli nieudani mieszkańcy prowincji) 3. Nie-biali Europejczycy podczas wyprawy postępowali krańcowo odmiennie od białych Europejczyków Czy może chodzi o coś jeszcze innego co mi umknęło?
@pawe9082
@pawe9082 Ай бұрын
To jest kalka z USA: biały = zły. Na polskich uniwersytech nawet głupota nie jest oryginalna.
@ambitnanazwa273
@ambitnanazwa273 Ай бұрын
Może dlatego że mieli inny kolor skóry niż ci Aztekowie? Podkreślenie że przybysze wyglądali inaczej.
@pawe9082
@pawe9082 Ай бұрын
@@ambitnanazwa273 Niech spróbuje podkreślać kolor kogokolwiek innego niż Europejczycy. Zobaczymy ile grantów dostanie.
@rmbt
@rmbt 18 күн бұрын
​@@pawe9082😊
@Ttlreess
@Ttlreess Ай бұрын
"Małego człowieka, dzisiaj tak się mówi, a Hiszpanie nazywali ich Karłami". Abstrachując od tego, że to zdanie ma przekaz i wydźwięk "wszyscy krzyżacy byli źli", to proszę mi uwierzyć, że nie każdy dzisiaj mówi "mały człowiek". Raczej więcej osób mówi po Hiszpańsku ;) Wiadomo wprost się tak takiej osobie nie powie, bo sie nie chce nikogo urazić, no ale "duzi ludzie" (no bo jak są mali to muszą być Ci drudzy a "normalny" chyba nie wypada ;) ) między sobą raczej będą tak mówić. Szczególnie, że nie mówi się tego obraźliwie, tak samo jak słowa "murzyn".
@kalendarztelefonu7808
@kalendarztelefonu7808 Ай бұрын
Straszne jest jak pani doktor probuje umniejszać kanibalizm. W sumnie to nie było to takie straszne, bo oni jedli małym kawałkami w gulaszu (po uprzednim obdarciu ze skóry). Czy pani siebie słyszy, pani doktor? Rozumiem fascynuję jakąś kulturą. Ale chyba jednak są jakieś granice? A może już ich nie ma?
@pawesad6166
@pawesad6166 Ай бұрын
wszystko dla grantu:D
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Ай бұрын
W każdym razie obrzydziła mi gulasz
@ahmicqui9396
@ahmicqui9396 Ай бұрын
Nie ma w tym nic złego. Współczesna moralność jest żałosna, pewnie nawet psa byście się brzydzili zjeść. Wstyd.
@seboho6938
@seboho6938 Ай бұрын
👍👍👍👍👍👍👍
@pawe9082
@pawe9082 Ай бұрын
kobiety w nauce - zawsze po linii i zgodnie z modą
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Proponuje tez temat Aborygenów. Wydają się taką zamrożeną w czasie neolityczną kulturą
@gregorpaciorek5194
@gregorpaciorek5194 Ай бұрын
Raczej paleolityczną
@pawe9082
@pawe9082 Ай бұрын
@@gregorpaciorek5194 Najniższe IQ na planecie, największy dystans genetyczny do nas, więc jak w banku usłyszelibyśmy, że to wyrafinowana kultura zdolna do podróży kosmicznych. Taki to kanał "naukowy".
@kamilwrotkowski2700
@kamilwrotkowski2700 Ай бұрын
hmm od aborygenów byłby ciekawym rozmówcą ks. prof. Bęben z Uniwersytetu Gdańskiego.
@marekkubala7254
@marekkubala7254 Ай бұрын
@pawe9082 Ciekawe, jakie IQ by mieli Aborygeni, a jakie przybysze, gdyby testy IQ były normalizowane na umiejętności pozwalające przeżyć na pustyni.
@arturos25
@arturos25 Ай бұрын
@@pawe9082 , może niekoniecznie takie niskie IQ, przynajmniej u Aborygenów żyjących tradycyjnie, a nie zapijających się w gettach, natomiast wąsko wyspecjalizowane przez kulturę zainteresowania. W końcu łowiecki styl życia wymagał użycia intelektu. Słowo "myśliwy" nie wzięło się znikąd.
@piotrmarcisz4751
@piotrmarcisz4751 Ай бұрын
Odcinek super, podobnie jak inne z tego kanału. ALE: Podkreślają Panie z jakim trudem przychodzi im użyć określenia "ludy odkryte". Jednak już "osiemdziesięcioletnia babcia" (1:03) nie budzi zastrzeżeń. Moim zdaniem w tym określeniu kryje się o wiele więcej wykluczenia i pogardy niż w ludach czy terenach odkrytych.
@wooowoo6291
@wooowoo6291 Ай бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Co prawda minęło parę lat, od kiedy się tym interesowałem ale przyjemnie wrócić.
@andrzejcisowski6308
@andrzejcisowski6308 Ай бұрын
Ciekawa rozmowa ale wiedzą trochę na zgaduj zgadula . Więcej opinii niż faktów . To właśnie Aztekowie nauczyli się wykorzystywać pył wulkaniczny jako lepiszcza , uzupełniającego luki między kamieniami. Efekt jest taki że wszystko wygląda jak monolit . Niestety , peruwiański naukowcy są trochę pomijani w swoich badaniach , dlatego że wiele prac jest tylko po hiszpańsku. A anglosaski prymat jest wprost dyskryminujący innych naukowców.
@arturos25
@arturos25 Ай бұрын
Nie rozumiem, jak można się zajmować kulturami Ameryki Łacińskiej, nie znając hiszpańskiego? Odnoszę wrażenie, że w tej chwili mniej istotne jest to, że się uprawia naukę, a bardziej to, że się łowi granty i to, że przynależność do zlewaczałego "świata nauki" jest dla zakompleksionych ludzików podstawą do przynależności do kosmopolitycznego świata międzynarodowego żargonu handlowego, jakim jest angielski...
@andrzejcisowski6308
@andrzejcisowski6308 Ай бұрын
@@arturos25 właśnie , 2004 rok polska wchodzi w struktury unii i świata nauki okazuje się że ponad połowa prac profesorskich , doktoranckich i magisterskich to plagiaty. Wiedzą cześć powtórzyła swoje naukowe dokonania już po angielsku. W 2009r, odkryto że jeszcze ponad 60% naukowego świata często korzysta jedynie ze swojego narodowego języka . A najdobitniejszym przykładem jest chińska Republika ludowa której naukowych w 80/85% piszą pracę po chińsku i jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć musi się nauczyć chińskiego lub zatrudnić tłumacza . Ameryka łacińska posiada spore grono naukowe , które również ma " gdzieś" język angielski.
@arturos25
@arturos25 Ай бұрын
@@andrzejcisowski6308 , myślę, że normalnie anglojęzyczni są po prostu naukowcy anglosascy i ci z dawnych kolonii brytyjskich. Ale u nas istnieje kompleks "światowości" i zachowujemy się jak była (?) kolonia...
@andrzejcisowski6308
@andrzejcisowski6308 Ай бұрын
@@arturos25 właśnie w tym jest problem . Aby zaistnieć trzeba pisać pracę po angielsku. Która w tym języku jest weryfikowana przez recenzentów . A niestety najbardziej prestiżowe czasopisma naukowe są anglojęzyczne . Ciekawostką jest że praca profesora dr hab archeologa pana Karola myśliwca dotycząca jego odkryć w sakkarze jest dostępna jedynie w języku angielskim , notabene gdyby nie you tuberzy to niczego byśmy nie dowiedzieli się że nasi archeolodzy odkryli rzeczy które zmieniają całą wiedzę o Egipcie .
@arturos25
@arturos25 19 күн бұрын
@@andrzejcisowski6308 , w Polsce tak jest. Bo u nas bardzo mocno stawia się na kosmopolityzm w imię... prozachodniego patriotyzmu i tak było jeszcze w środowiskach "opozycji demokratycznej" w PRL-u. Później ona po prostu wprowadziła swoje zasady w życie... Jeśli nawet najbardziej prestiżowe czasopisma naukowe są anglojęzyczne, to w normalnych krajach po prostu drukuje się w takich pismach tłumaczenia artykułów o najważniejszych odkryciach w danym kraju. I w normalnych krajach obowiązkiem naukowca nie jest znajomość angielskiego, bo on ma głównie poszerzać wiedzę (choć języki obce na pewno to często ułatwiają), a wszystko inne jest drugorzędne. W Polsce język angielski jest na pierwszym miejscu, a co się ma w nim do powiedzenia, ma mniejsze znaczenie...
@Ttlreess
@Ttlreess Ай бұрын
Dość łatwo "zgadnąć" na kogo pani dr głosowała w wyborach ;). Nie mam nic przeciwko różym poglądom, ale to niestaty momentami było czuć i słychać "pewien brak obiektywizmu".
@user-gx5rt7rf4c
@user-gx5rt7rf4c Ай бұрын
Taa, na pewno Aztekowie się obrażą, za nazwanie ich "niepoprawną politycznie" nazwą. Wyżej ceniłem prowadzącą, a widać, że to woke. Wycofuję patronite.
@arturos25
@arturos25 19 күн бұрын
@@user-gx5rt7rf4c , to starsza siostra w wierze.
@jankes1612
@jankes1612 Ай бұрын
Aztekowie budowali z tufu wulkanicznego. To był bardzo lekki materiał budowlany. I łatwy w obróbce. Z kamienia to tak raczej mniej. To samo stosowali starożytni Rzymianie bo mieli dużo tufu wulkanicznego.
@ROUNDTOP3
@ROUNDTOP3 Ай бұрын
Może o ludach Syberii coś kiedyś.
@themario834mk2
@themario834mk2 Ай бұрын
Było by fajnie 😊
@birczin
@birczin Ай бұрын
pani ma świetną dykcję, miło się słucha obu pań :) ale rzeczywiście! Coś o Koriakach ja bym jeszcze chętniej przyjął na me małżowiny :D
@newsolution5669
@newsolution5669 Ай бұрын
Nie nie nie .... Najpierw o Atlantydzie i atlantach
@arturos25
@arturos25 14 күн бұрын
@@newsolution5669, czyli o Tartessos? Ono nie zostało dotąd odkopane; leży pod piaskami Doniany w ujściu Gwadalkiwiru - obecnie to park narodowy.
@patryk_suejzi
@patryk_suejzi Ай бұрын
Chętnie wysłucham rozmowy o jednoczeniu się ludów koczowniczych w Azji, powstaniu i ekspansji imperium Mongołów. Wydaje mi się, że generalnie mało mówi się o wpływie tego imperium na Europę.
@kontakt_2023
@kontakt_2023 Ай бұрын
Pani redaktor, dobrze, że się pani czasami broni, ponieważ rozmówcy zachowują się nierzadko wręcz arogancko-bezmyślnie. Przedrostek Dr robi z niektórych... mało rozumnych.
@wampiirr666
@wampiirr666 Ай бұрын
Jak mam traktować to poważnie, jeżeli Pani powiela mit, że Hiszpanie myli się raz do roku? „Ok, u Azteków codziennie były składane ofiary z ludzi, ale to nie było takie złe i pamiętajmy, że u nas łamali kołem…”
@yogomen
@yogomen Ай бұрын
a skąd wiesz ile razy się myli?
@arturos25
@arturos25 Ай бұрын
@@yogomen , z pewnością są o tym historyczne dane. Wiadomo, że w okresie postępowego podobno "ośmiecenia" kąpiel uważano za bardzo niezdrową (bo można się było przeziębić...).
@wampiirr666
@wampiirr666 Ай бұрын
@@yogomen na pewno jest to lepiej udokumentowane niż życie Majów. To fakt, że Hiszpanie wtedy myli się rzadko, może nawet jedynie raz w miesiącu (biedota), ale nie raz w roku. W wyższych sferach higiena była na wyższym poziomie.
@smolek4479
@smolek4479 Ай бұрын
Fajny odcinek, ciekawy temat, podobał mi się również styl wypowiedzi pani doktor. Mam nadzieję że będą kolejne odcinki o tej tematyce.
@krzysiek1234567890gu
@krzysiek1234567890gu 18 күн бұрын
No na prawdę straszny jest ten kapitalistyczny świat, można kupować rzeczy
@arkadiuszst.9892
@arkadiuszst.9892 Ай бұрын
Dla mnie tematy Inków, Azteków, Olmeków, Majów. Do tego mit o Wirakoczy czy Kukulkanie. To miód na moje serce. Sumerowie, Egipcjanie... Bardzo lubię spekulacje świadczące o dziedzictwie tych kultur po ich poprzednikach, zbyt nagły ich rozkwit świadczący o spuściźnie po poprzedniej cywilizacji👍
@AsterixOpelix
@AsterixOpelix 14 күн бұрын
No i nie jestem sam w tym rozumieniu panoramy dziejowej. To radość, że są też ludzie łączący te kropki na mapie historii człowieka na Ziemi. Dokładnie w swoim komentarzu, wyraziłem dezaprobatę z powodu braku podstawowej wiedzy interdyscyplinarnej Pani doktor w kwestiach przez Ciebie zasygnalizowanych. Choćby: "Bloki piramid podczas budowy transportowne na rampach" 😂 itd. Pozdrawiam. Też Arkadiusz.
@jabolmax
@jabolmax Ай бұрын
kulistość ziemi z wliczonym jej promieniem z całkiem akceptowalnym błędem, jest znana w europie od starożytności, to że jakiś wieśniak na Podlasiu wierzył w płacą ziemię nie znaczy że większość europejczyków tak uważała. a sami Aztekowie byli tak wspaniałymi władcami, że ludy im podległe niemal natychmiast przyłączały się do Hiszpanów byle tylko zrzucić z siebie azteckie jarzmo
@tropemwojen9224
@tropemwojen9224 Ай бұрын
Warto dodać, że tradycyjne średniowieczne insygnium królewskie - jabłko - symbolizowało kulę ziemską. Kulistość naszej planety już w tamtych czasach była oczywistą oczywistością.
@ahmicqui9396
@ahmicqui9396 Ай бұрын
To nie państwa podległe się "od razu dołączyły" do Hiszpanów. Hiszpanie dołączyli do głównego rywala Tenochtitlan, republiki Tlaxcallan. Trybutariusze imperium zaczęły się odłączać dużo później, gdy ono już się rozpada.
@orajo
@orajo Ай бұрын
Jestem z Podlasia i wypraszamy sobie 😉
@kamilwrotkowski2700
@kamilwrotkowski2700 Ай бұрын
Czepiasz się. Mądrzy ludzie (jak zostało powiedziane) wiedzieli, że ziemia jest kulista. No, ale to wiedziała wąska część społeczeństwa która miała dostęp do wykształcenia. Chłop, kowal, czy browarnik, niezależnie czy z Podlasia czy z Prowansji, najprawdopodobniej uważał, że Ziemia jest płaska. Tak naprawdę w ogóle się nad tym nie zastanawiał.
@arturos25
@arturos25 19 күн бұрын
W płaską ziemię wierzyli wszyscy ci, którzy przez "Ziemię" rozumieli ląd i... mieli rację! Ludzie żyjący nad morzem dawno już wiedzieli, że jest kulista. Podobnie ci, co żyli w górach, mający doświadczenia z widnokręgiem.
@greq911
@greq911 Ай бұрын
Niezwykle wyczekiwany przeze mnie odcinek! Fenomenalnie się słuchało! Świat cywilizacji prekolumbijskich jest bardzo interesujący i zdecydowanie za mało jest takich treści w polskich mediach społecznościowych. Czekam z niecierpliwością na więcej rozmów związanych z w/w cywilizacjami.
@TheAwicenna
@TheAwicenna Ай бұрын
Pomijając już niżej poruszone kwestie dotyczące religii i kultury Azteków, mam prośbę o podanie przypisu do zdania, w którym dr Julia Madajczak wskazała, że 'Hiszpanie się myli raz do roku, w Wielkanoc i też niechętnie.' Zastanawiam się skąd ta niechęć i pewnego rodzaju pogarda dla Hiszpanów, która przenika cały odcinek. Czy szanowne Panie były w Sevilli, Valladolid? Czy w tym odcinku nie nakłada się 'anglo-saskiej kalki' i nie powtarza bajki o złych, żądnych złota konkwistadorach ('brudasach'), którzy na nasze nieszczęście jakimś cudem pojawili się w Meksyku, po to żeby złupić i zniszczyć 'cudowną' i 'nierozumiałą' dla białego człowieka cywilizację? Przecież fakt że mordowano tam systemowo tysiące ludzi dziennie potwierdza nie brutalność azteckiej kultury, tylko naszą ignorancję...
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody Ай бұрын
(na pewno nie mordowano tysięcy ludzi dziennie, bo by ani Aztekowie, ani podbijani przez nich sąsiedzi nie nastarczyli z rodzeniem nowych osobników. tysiące to zapewne raz na te 50 lat, gdy obawiano się końca świata.) tak na chłopski rozum ja to widzę tak: co do częstego kąpania, to po prostu u Azteków było ciepło, miasto na wodzie itd. - łatwo było wejść do wody, żeby się umyć, schłodzić, a nawet wysikać. gdy byłam w Am. Poł., to akurat widziałam takich tradycyjnych Indian w drodze z miasteczka do swojej wioski w górach, którzy nosili białe płócienne szaty - zatrzymali się przy rzece, zanurzyli wszyscy w wodzie, przeprali trochę te tuniki, wyczyścili przy okazji małe dzieci itd., a po chwili ruszyli dalej, bo te płócienne ciuchy ekstremalnie szybko wyschły na nich po prostu. Europejczycy w tym czasie zapewne nie myli się tak często, ale też nie musieli, bo się z kolei wycierali mokrymi szmatkami na przykład, plus co jakiś czas wkładali świeże koszule, które absorbowały pot i sebum. (A dopiero na nie swoje zwykłe ubranie.) A samo rozbieranie z jakichś kolejnych ubrań, elementów zbroi czy tam pancerzy, itd. było średnim pomysłem, żeby nikt tego nie ukradł na przykład lub nie wykorzystał okazji i nie zacukał człeka. (Mówię o czasie, gdy byli w Europie, u siebie.) Jeśli chodzili do łaźni, to zapewne nie do koedukacyjnej, bo taka zwana byłaby burdelem, a nie łaźnią. Więc jeśli kumali łaźnie np. dzięki muzułmanom, to z podziałem na płcie. (Szczególnie zakonnicy ;)) A gdy Europejczycy płynęli po morzu lub byli w gorącej Am. Południowej to zapewne mogli się zacząć kąpać częściej, np. wylewając na siebie kubeł wody, ale po prostu nie mieli kultury codziennego siedzenia w wodzie jak makaki ;) i do tego nago 🤷‍♀️
@madamada2566
@madamada2566 Ай бұрын
Moze dlatego, ze "dzieki" Hiszpanom ta kultura zostala noemal doszczetnie zniezczona?
@jacquescathelineau8457
@jacquescathelineau8457 Ай бұрын
O, zdecydowanie. Poproszę źródło do tych rewelacji o kąpielach raz w roku.
@TheAwicenna
@TheAwicenna Ай бұрын
​@@madamada2566Raczej bym powiedział, że w wyniku podboju hiszpańskiego powstała kultura nowożytnego Meksyku 🇲🇽
@cehaem2
@cehaem2 Ай бұрын
@@Zmiana_Pogody Higiena osobista w Europie kulala. Nikt tez nie chodzil w dziesieciu warstwach ubran czy caly czas w kirasie. W Wersali brod i smrod maskowano duza iloscia perfumow, wymyslnych, bogato zdobionych ubran po prostu nie prano, w perukach osadzal sie kurz. Podczas gdy do sredniowiecza kultura higieny osobistej e Europnie jeszcze istniala np, w formie lazni, to od rozpoczecia sie epoki odkryc zanika.
@michalwalewski520
@michalwalewski520 Ай бұрын
Azteckie kobiety miały coś wspólnego z naszymi chłopkami a szczególnie w zachowaniu w sądzie. Rejmont w chlopach coś o tym wiedział.
@mpingo91
@mpingo91 Ай бұрын
53:19 Obyczaj ubierania się w skórę zdartą z człowieka? A to znamy, znamy - z Wandei. Do dzisiaj czci się takie rzeczy we Francji jako słuszne i chwalebne.
@aghiaafterlife
@aghiaafterlife Ай бұрын
we Francji na wsi, gdy zdechnie cielak albo jagnię, to zdzieramy z niego skórę i nakładamy na parę dni na nowego którego chcemy żeby krowa/owca zaadoptowała 😆 nie żartuję
@seboho6938
@seboho6938 Ай бұрын
​@@aghiaafterlife Nie tylko we Francji i nie tylko cieląt to dotyczy.
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 Ай бұрын
Skoro są Państwo przy takich tematach to może warto zrobić audycję o dużo mniej znanych Olmekach? Oni też mieli ciekawy system wierzeń.
@pewneosoby2108
@pewneosoby2108 Ай бұрын
Taka audycja będzie dopiero wtedy gdy będzie przygotowane odpowiednie przemilczenie albo obśmianie najbardziej prawdopodobnej przyczyny ich zniknięcia. Czyli takiej, że zniszczyli środowisko. Jak zresztą spora część plemion czy narodów autochtonicznych.
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody Ай бұрын
@@pewneosoby2108a dlaczego to ma być przemilczane lub obśmiane? przecież to wiadomo o wielu ludach
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Ай бұрын
@@pewneosoby2108 nie tylko są audycje ale są też książki, bo nie da sie milczeć a od dawna sie obśmiewa takich jak ty, którzy znikną z naszego środowiska jak brontozaury, amonity i Edek Drakula
@seboho6938
@seboho6938 Ай бұрын
Co jest ciekawego w okrutnych,krwawych ofiarach z ludzi????
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Ай бұрын
@@seboho6938 co jest ciekawego na mszy, podczas gotowania zupy, w samochodzie albo w piłce nożnej?
@krysztalica2461
@krysztalica2461 Ай бұрын
Moje ulubione radio
@kamilk1403
@kamilk1403 Ай бұрын
1:09:50 zdecydowanie czekam na odcinek o ewolucji papieży 😊
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Papieże to tak normalnie od embrionu 😁ale historia papiestwa byłaby ciekawa. Pozdrawiam
@adam_bil
@adam_bil Ай бұрын
A będzie też ktoś z tej drugiej strony barykad? Czyli np ktoś z KULu?
@shiningfennec2360
@shiningfennec2360 Ай бұрын
Ooo bardzo dobry pomysł, byłoby to bardzo ciekawe
@pawelbul7241
@pawelbul7241 Ай бұрын
​@@adam_bilchętnie posłucham o niejakim gęgale z GW.
@szymonfandrejewski7984
@szymonfandrejewski7984 Ай бұрын
Hmm z całym szacunkiem, ale pani doktor chyba trochę przesadnie wyluzowana. Miałem wrażenie, że prowadząca musi ją jakby temperować/ukierunkowywać a czasem niemal siłą wyciskać odpowiedź. Z drugiej strony tam gdzie mogłaby po prostu powiedzieć krótko "źródła milczą na ten temat/na razie tego nie wiemy" to popadała w spekulacje i śmiechujki. A najbardziej mnie wkurzyła ta żelazna pewność i taki cynizm jak powiedziała "To przypadek, że w "Teotl" jest słowo "Teo"". Jak możemy 100%towo wykluczyć, że przez tysiące lat istnienia ludzkości ktoś wcześniej nie dotarł do Ameryki i nie istnieją jakies subtelne wpływy np. kultur śródziemnomorskich na tamtejsze cywilizacje? Prąd na Oc. Atlantyckim bardzo sprzyja takiej podróży i część historyków spekuluje, że do takich kontaktów dochodziło o czym mogą świadczyć np. niektóre posągi w Am. Połud. z twarzami o cechach typowo zachodnio-afrykańskich.
@adam_bil
@adam_bil Ай бұрын
Niestety po dzisiejszym odcinku tylko jeszcze bardziej się utwierdziłem, że tytuły naukowe nic nie znaczą. O nauce i metodach naukowych tam nie ma mowy. Jest tylko coś na kształt towarzystwa akademickiego? - ciężko to nazwać
@AnnaBien-pl6wz
@AnnaBien-pl6wz Ай бұрын
Przecież to jest rozmowa w programie popularnonaukowym na KZbin, a nie praca naukowa.
@pawesad6166
@pawesad6166 Ай бұрын
tez mam razenie nieodparte ze pani doktor doktorem jest tylko dlatego ze nikt inny nie chce sie zajmowac badaniem azteckich historii z miejsca na 2 koncu świata:D
@13edward25
@13edward25 Ай бұрын
Bardzo miło się słuchało. Chętnie usłyszałbym też o historii kąpieli
@Halutuszinszuszinak
@Halutuszinszuszinak Ай бұрын
Uzyskanie grantu źródłem prestiżu i uznania w świecie "naukowym", o tempora, o mores.
@pawesad6166
@pawesad6166 Ай бұрын
prawda? pani z warszawy sobie bada kulture z innego kontynentu. o zgrozo słabo jej sie słucha. i ten smiech. zenada.
@krolisek
@krolisek Ай бұрын
@@pawesad6166 Mi też ten śmiech przeszkadzał, jakby była lekko niezrównoważona... I umniejszanie okrucieństwa tych ofiar z ludzi...
@nietoper5240
@nietoper5240 Ай бұрын
​@@krolisekjuż myślałem, że tylko mi ten śmiech przeszkadzał
@pawe9082
@pawe9082 Ай бұрын
@@pawesad6166 Nic nie bada tylko agituje przeciw własnej cywilizacji.
@inaoona2365
@inaoona2365 Ай бұрын
❤❤👍👍
@marcinkrzyzynski5894
@marcinkrzyzynski5894 Ай бұрын
Extra Super się słuchało Fajny język Azteków, taki miękki , fajnie się słucha
@user-sl9xf6ld6d
@user-sl9xf6ld6d Ай бұрын
Obydwie Panie mają niesamowicie aksamitne głosy. Można słuchać dla samuch tylko dźwięków. Oczywiście treść równie intrygujaca co głosy
@Sebastian-zu5zn
@Sebastian-zu5zn 28 күн бұрын
Proponuję Pani, która się wypowiada, sama spróbowała wciągnąć że znajomymi kikunatotonowy kamień i ustawić go perfekcyjnie. Dlatego świetnie opowiadać o roli kobiety.
@tococzujesz
@tococzujesz Ай бұрын
Dziękuję za rozmowę. Czytałam komentarze - wow! Sporo emocji. Odpowiadając na Pani pytanie - chętnie posłuchałabym wykładu o życiu codziennym i rozwiązaniach organizacyjno - budowlanych w państwach-miastach "azteckich", a także o kulturze majańskiej 😊
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Ciekawa rozmowa 🙂👍
@dzieckolaosu
@dzieckolaosu Ай бұрын
Faktycznie wieśniaki oderwane od pługa dynamitem przypłyneły na łodziach przez ocean zachwycili sie wspaniałymi miastami i je podbili. Gratuluję
@blacku9625
@blacku9625 Ай бұрын
Niestety bardzo słaby odcinek, a temat ciekawy. Bardziej popularne niż naukowe. Miałem wrażenie, że rozmowa jest z jakimś domorosłym fanem cywilizacji prekolumbijskich niż z panią doktor. Za bardzo "na luzie", mało obiektywne sugestie i wnioski, które nie przystoją osobie z tytułem doktora. Poza tym sam jako osoba centro lewicowa i niewierząca odniosłem wrażenie, że temat był zrealizowany z zacięciem politycznym. Źli hiszpańscy katolicy, brudni wieśniacy, których piękno i rozmach miast azteków przygniatało (jakim cudem więc ich podbili?). Aztekowie wyrywali serca na żywca? Aa co tam, w Europie palili na stosie. Naprawdę to, że jest się z kultury dominującej nie sprawia, że jakakolwiek krytyka innej cywilizacji jest niedopuszczalna. Jestem człowiekiem tak jak byli nimi Aztekowie, Afrykańczycy czy Polinezyjczycy i mam prawo powiedzieć, na podstawie dostępnych danych czy ich kultura była skrajnie brutalna, okrutna i godna potepienia. Bo idąc tym tokiem myślenia to nie potępiajmy europejskich kolonizatorów bo przecież my ich do końca nie rozumiemy. Wyrastamy z tej kultury, ale jesteśmy całkowicie czym innym. Mówienie w tym kontekście o "inkluzywności" pachnie skrecajacym w lewo nieobiektywizmem, który nie przystoi osobie z tytułem naukowym i radiu, które tytułuje się jako naukowe. I nie jest to w żadnym stopniu obrona europejskości czy chrześcijaństwa, tylko obrona metody naukowej, która powinna dążyć do obiektywizmu a nie relatywizacji.
@arturos25
@arturos25 14 күн бұрын
Odnoszę wrażene, że pani "naukowczyni" to jest jakaś niewiele mająca wspólnego z nauką aktywistka lewicowa, której zlecono opracowanie jakiejś nowej, modnej, "postępowej" religii na motywach religii Azteków, która miałaby być alternatywą dla chrześcijaństwa... Jej przekaz jest DEFEKTOWNY FAKTOGRAFICZNIE I STRONNICZY - wygląda właśnie, jakby jej badania miały służyć takiemu właśnie celowi.
@arturos25
@arturos25 14 күн бұрын
Ta pani całkowicie pominęła niezwykle ważne fakty - WŚRÓD SAMYCH ÓWCZESNYCH MIESZKAŃCÓW MEKSYKU ODNOSZONO SIĘ POWSZECHNIE NEGATYWNIE DO KRWAWYCH RYTUAŁÓW AZTEKÓW! W Meksyku patrzono na ofiarę życia jako na bohaterstwo - przybyli z północy nieokrzesani Aztekowie (którzy byli W MNIEJSZOŚCI) ją SPROFANOWALI, robią z niej ODCZŁOWIECZAJĄCY INSTRUMENT TERRORU! To naprawdę nie jest przypadek, że Hiszpanie tak łatwo znaleźli tłumy indiańskich sojuszników. Ba - WŚRÓD SAMYCH AZTEKÓW BYLI MONOTEIŚCI, KTÓRZY STARALI SIĘ OGRANICZAĆ, A NAWET ELIMINOWAĆ ODRAŻAJĄCE RYTUAŁY OFIAR Z LUDZI!
@arturos25
@arturos25 14 күн бұрын
Innym słowem, podaje WYBIÓRCZO fakty dotyczące religii azteckiej, by pod pretekstem dekolonizacji, odwracając kota ogonem, usiłować usprawiedliwić akurat to, co było w niej złe, pomijając to, że istniał w niej nurt bez wątpienia dobry i inne niewygodne fakty. Nie wiem, czy badając Azteków, da się o tym nie słyszeć - bardzo wątpię. Tak więc, mamy tu do czynienia z manipulacją słuchaczami i z traktowaniem źródeł jako surowca ideologicznego. W każdym razie, jest to na pewno WYBITNIE NIENAUKOWE/ NIEFACHOWE. W dodatku to, co p. "naukowczyni" mówi o św. Tomaszu z Akwinu, po prostu ją ośmiesza i pokazuje, że nie ma ona podstawowej wiedzy historycznej. Mamy tu wiedzę WYCINKOWĄ I PRZEIDEOLOGIZOWANĄ, co świadczy o tym, że ta pani NA PEWNO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z NAUKĄ
@arturos25
@arturos25 14 күн бұрын
Cenzura na YT ukryła mi jeden komentarz. Żeby go zobaczyć, trzeba zmienić tryb sortowania na "Od najnowszych".
@TheAZAZEL35
@TheAZAZEL35 Ай бұрын
Sumerowie, Anunnaki, gliniane tablice... Pozdrawiam i dziękuję.
@adamganski2012
@adamganski2012 Ай бұрын
👍
@loniaczowstrent
@loniaczowstrent 2 күн бұрын
Najbardziej szanuję naukowe kanały właśnie wtedy kiedy są albo starają się być apolityczne. Ale termin " pranie mózgów " wobec nauczania że należy kochać bliźniego swego zamiast składać go w ofierze i wyrywać mu serce? Czy ktoś tego słucha z rozumieniem czy tylko przyswaja informacje?
@asiakowalska9935
@asiakowalska9935 Ай бұрын
moglibycie zrobic program o supelkach Inkow, ktore bylo w sumie forma zapisu informacji troche na zasadzie programowania komputerowego,
@miejskidobroczynca9544
@miejskidobroczynca9544 Ай бұрын
Zachwycamy się miastem na wyspie a nie zdajemy sobie sprawy na jak wysokim poziomie była już wtedy cywiizacja Europejczyków. Zwykły wieśniak z hiszpańskiej prowincji mógł przepłynąć ocean na pokładzie wielkiego statku...
@rafasowa1758
@rafasowa1758 Ай бұрын
Mozliwe, ze ty nie zdajesz sobie z tego sprawy, wiekszosc sluchaczy radia jednak tak. Jedynie ta cywilizacja jest zagadkowa dla wiekszosci ludzi. Poza tym, przeplyniecie oceanu nie stanowi o zaawansowaniu cywilizacji, bo Polska nie byla w tamtym czasie przeplynac oceanu, czy to oznaczy, ze byla cywilizacyjnie zacoafana? Aktualnie przyjmuje sie, ze wikingowie kilkaset lat wczesniej dotarli pierwsi, czy to oznacza, ze Dania kilkaset lat wczesniej byla duzo bardziej zaawansowana cywilizacyjnie od europy 15 wieku?
@Glicerol
@Glicerol Ай бұрын
Aztekowie nie mieli floty nawet
@rafasowa1758
@rafasowa1758 Ай бұрын
@@Glicerol Europejskie kobiety nie mialy praw, to stawia aztekow wyzej . Europejczycy byli wyzej technologicznie, niekoniecznie cywilizacyjnie. W wielu miejscach nas przewyzaszali, tak jak my ich w innych miejscach
@Glicerol
@Glicerol Ай бұрын
@@rafasowa1758 xd bardzo zabawne, pismo i koło, którego te dzikusy nie mieli to nie cywilizacja tylko technologia? :D Składanie ofiar to cywilizacja?
@rafasowa1758
@rafasowa1758 Ай бұрын
@@Glicerol Ale wymyslne europejskie tortury na zywca byly lepsze od zamordowania oduzonej osoby przez Aztekow? W europie tez jakos specjalnie nie przejmowano sie ludzkim cierpieniem
@lukag977
@lukag977 Ай бұрын
Fajny odcinek aczkolwiek niewiele o religii azteckiej się dowiedziałem :)
@kalindiya
@kalindiya 23 күн бұрын
Poproszę odcinek o Inkach i/lub kulturach pre-inkaskich Będzie to może jakaś seria kultur Ameryki Południowej. Będzie mega ciekawie. Z góry dziękuję!
@maksymdobry3368
@maksymdobry3368 Ай бұрын
Jest fajne słuchowisko kryminalne na you tube Pan Dwoistości o azteckim kapłanie mordującym w Polsce międzywojennej. Polecam
@Anna-xg6lm
@Anna-xg6lm Ай бұрын
Super ciekawy odcinek, dziękuję 🌼
@mariaas9731
@mariaas9731 Ай бұрын
Niesamowite, ile kontrowersji może obudzić audycja na temat kultury, z ktorą zetknęlismy się 500 lat temu. Widać, że nie przerobilismy mentalnie wyzwania jakim jest spotkanie z Innym, który kieruje się innym imaginarium i inną hierarchią wartości. Wszystkim zbulwersowanym polecam znakomity esej Tzvetana Todorova pod tytułem "Podbój Ameryki: problem innego". Rozmowa bardzo fajna, ciekawa rownież dla osób, które o temacie mają pojęcie - pozdrowienia od absolwentki warszawskiej iberystyki :) Btw. Aztecka poezja jest w istocie przepiękna. Jak dobrze poszukać po bibliotekach, można znaleźć znakomite przekłady Stachury, niestety chyba z hiszpańskiego, nie z oryginałów. Tym niemniej warto przeczytać. A propos pytania o ciekawe tematy, mnie fascynuje proces metysażu kulturowego, który nastąpił w Meksyku i to jak powstała współczesna tożsamość tego narodu i jak oni sami postrzegają swoją historię.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Ja mam wrażenie że pseudo kontrowersje to nakrecaja rosyjskie boty i trolle w imię obrony chrześcijaństwa. Wiadomo Rosja zabijająca Ukraińców stoi na straży tradycyjnych chrześcijańskich wartości 😁
@rfvvfr6666
@rfvvfr6666 Ай бұрын
Todorov to typowy postmodernistyczny ględziarz twierdzący że niema lepszych i gorszych poglądów na świat, są tylko "inne". Gdyby był konsekwentny musiał by uznać że jego podejście do innych kultur nie jest wcale gorsze od podejścia prezentowanego przez konkwistadorów. No ale domagać się konsekwencji od postmodernisty...
@mariaas9731
@mariaas9731 Ай бұрын
@@rfvvfr6666 Jeśli już to strukturalista nie postmodernista. Co do reszty to nie dyskutuję, bo nie ma z czym.
@mmgs1148
@mmgs1148 Ай бұрын
Niektorzy nie moga wyjsc poza swoj umysl oswieconego europejczyka i dalej zyja w swiecie w ktorym sa oni, oswieceni, z jedyna sluszna wiara vs barbarzyncy i dzikusy
@rfvvfr6666
@rfvvfr6666 Ай бұрын
@@mariaas9731 poststrukturalista, poza tym jedno i drugie można zaliczyć do postmodernizmu wiec...
@Halutuszinszuszinak
@Halutuszinszuszinak Ай бұрын
O kobietach i ani słowa o Malinzin, matce dzieci Corteza, inspiratorce sojuszy uciskanych przez Azteków plemion z konkwistadorami i tym samym architektka ich upadku. Wiemy o niej bardzo dużo, bo sama dużo i często wyjawiała swoją motywację jako zemsty na społeczeństwie azteckim za krzywdy jej i jej rodziny. Nic o kryzysie władzy w okresie przybycia konkwistadorów.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Ай бұрын
Bo to nie jest odcinek o upadku Azteków :) ale niewykluczone, że i o tym zrobimy
@mariaas9731
@mariaas9731 Ай бұрын
Gdzie Malintzin cokolwiek wyrażała?
@Halutuszinszuszinak
@Halutuszinszuszinak Ай бұрын
@@mariaas9731 proszę sięgnąć do pisarzy relacjonujących wydarzenia z doświadczeń samych uczestników. Jest takich przynajmniej dwóch.
@ahmicqui9396
@ahmicqui9396 Ай бұрын
Malintzin została sprzedana w niewolę przez własną rodzinę, więc nie wiem jakie krzywdy. Nie wiemy o niej prawie nic, chociaż była ważniejsza niż większość Hiszpanów. Aztekowie nie uciskali żadnych plemion, bo plemion tam wtedy nie było. Uciskali miasta i państwa podatkami, ale to tyle.
@arturos25
@arturos25 Ай бұрын
@@ahmicqui9396 , zdaje się jednak, że wymuszali też kontyngenty ludzi na ofiarę. A miasta-państwa to są po prostu plemiona zurbanizowane. Chociaż czasem rozciągają władzę na ogromne obszary, np. Nowogród Wielki.
@aghiaafterlife
@aghiaafterlife Ай бұрын
ale młoda historia :) jestem przyzwyczajona słuchać o Sumerach czy Judei, 13 wiek przed naszą erą albo 9 wiek przed naszą erą 😁 a ci Aztekowie to dopiero co byli
@kubacski8454
@kubacski8454 Ай бұрын
Strasznie dużo negatywnych emocji wywołał ten temat w komentarzach, w większości sie zgadzam z krytyczną opinią nt. cywilizacji Azteków. Uważam jednak, że odcinek był warty przesłuchania. Proszę zrobić dogrywkę po zakończeniu projektu Teotl. Powodzenia Co do innych tego typu tematów może coś o Chinach w przeszłości? Nie przypominam sobie takiego tematu. Z innej beczki, może o zastosowaniu technologii i nauki w sporcie? W tym roku igrzyska i euro 😉
@elzbietajoanna4297
@elzbietajoanna4297 Ай бұрын
Jeśli kogoś ciekawi temat Chin, to warto posłuchać podcastu Mao Powiedziane. Jest tam i o historii i o kulturze Chin.
@adamkowalski9559
@adamkowalski9559 Ай бұрын
Wspaniale się Pani Doktor słucha! Niesamowicie pozytywnie przekazuje wiedzę!
@mordo_czlowieku
@mordo_czlowieku Ай бұрын
Dobry żart. Najgorszy film na kanale
@aghiaafterlife
@aghiaafterlife Ай бұрын
chciałabym trochę mniej chaotycznie, rozmowa była taka mocno sensacyjno-wyrywkowa
@mz5805
@mz5805 Ай бұрын
Byla po prostu zenujaca.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Pani Karolino to może coś o chińskiej filozofii i religii ? Są dość odmiennie od naszej europejskiej. O fizyce już nie wspominając. Dawno nie było tematów z fizyki i kosmologii
@gutoslav86
@gutoslav86 Ай бұрын
Ale o piramidach i budowaniu ramp z piasku to pani doktor pocisnela🤣
@sylwestersosniak220
@sylwestersosniak220 Ай бұрын
Dziekuje👍
@kamilwrotkowski2700
@kamilwrotkowski2700 Ай бұрын
Porównywanie rytualnego składania ofiar do egzekucji mocno bez sensu. Z jednej strony w Europie nie wyciągał serca w ramach zabijania, co najwyżej w ramach sekcji zwłok. Z drugiej kwestia funkcji, nie ma co porównywać form przekupstwa bogów z karaniem za przestępstwa. Bo łamanie kołem, palenie na stosie, ćwiartowanie, etc. to były egzekucje. Miały wymiar praktyczny: widzowie mieli bać się popełniać przestępstwa.
@bambucza001
@bambucza001 Ай бұрын
Szkoda, że takie rzeczy robiono za pomówienia.
@kamilwrotkowski2700
@kamilwrotkowski2700 Ай бұрын
@@bambucza001 aparat sprawiedliwości nie miał tylu narzędzi co dziś, a i kwestia wiedzy i wizji świata uwarunkowywała inne działania. Niemniej to były procesy sądowe, winę musiano udowodnić. I dziś to się nie zawsze prawidłowo udaje. Jednak w kontrowersyjnym temacie procesów o czary, według badań Małgorzaty Pilaszek dotyczących Polski: 42% procesów kończyło się pozbawieniem życia, w 16% uniewinniono osobę oskarżoną lub ukarano oszczercę. Czasem osoby skazane były zobowiązane do naprawy szkód czarami. Tu się zderzamy z problemem, że ci ludzie wierzyli w czary. Te wszystkie zabobony to w ich odczuciu było czarowanie więc osoby oskarżone często się do czarowania przyznawały, bo wierzyły, że praktykowały czary. Jednak przyznając się do czarowania przeczyły, aby nimi komuś szkodziły.
@mioodziooo
@mioodziooo Ай бұрын
Fajny materiał. Czekam na mitologie i religie Ugro-Finów. Bliżej nas a jednak mitologia znacząco inna od Rzymskiej czy Greckiej. Mozna by bylo też omówić postac jaka jest Baba Jaga. Postac która występuje w roznej zmienionej lekko formie u wszystkich ludów Słowiańskich i Ugro-Finskich ( Syberyjskich). Pojawiaja sie głosy iż moze byc pozostałością bardzo dawnej wiary ☺️
@paweszymanski9453
@paweszymanski9453 Ай бұрын
raczej lęku przed trudno uchwytną zmiennością kobiecej psychiki w różnych okresach życia.
@MagdalenaOrgana
@MagdalenaOrgana Ай бұрын
Pani doktor ciężko się słucha 😅 Uprzedzenia do religii katolickiej i hiszpańskich odkrywców słychać aż za bardzo.
@tysiosawostry5668
@tysiosawostry5668 Күн бұрын
Coś Ci nie pasuje? 😠 Ja już od dawna wiem, że choć teraz Europa jest najlepsza do życia to kiedyś była najgorsza.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Proponuję też porozmawiać o matematyce z p. Tomaszem Millerem. To chyba najlepszy popularyzator matematyki w Polsce.
@macmaz3776
@macmaz3776 Ай бұрын
Bardzo interesujący temat. Czekam na więcej audycji o kulturach innych niż europejskie.
@sylwester7
@sylwester7 Ай бұрын
Przepraszam, zaśmiałem się gdy "hiszpańskim zakonnkikom stanęło serce, z przerażenia" :)
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Ай бұрын
Po co ten uśmieszek ma końcu?
@krzysztofszoprun3829
@krzysztofszoprun3829 Ай бұрын
Minęło 22 minuty...I o klerze nic nie było....
@seboho6938
@seboho6938 Ай бұрын
...i cóż - masz jakiś ból poniżej pleców,czy coś?
@bozysawdybowski7797
@bozysawdybowski7797 Ай бұрын
Jestem fanem historii liczby, liczenia, urządzeń i systemów liczenia. Jeśli mogę, proszę zająć się tematami z tym związanymi.
@user-dd5nm5ym2x
@user-dd5nm5ym2x Ай бұрын
Bardzo dobry wykład, podany z dużą swobodą. Bardzo miło się słucha Panie.
@keg8379
@keg8379 Ай бұрын
Słuchając tego nieodparcie widzę przed oczami dwie trzpiotki chichrające bez sensu co chwilę zupełnie bez powodu. Temat może i ciekawy, sam wiele lat temu zainteresowałem się tematyką cywilizacji prekolumbijskich po przeczytaniu ksiazki pt Tajemnicza wiedza Majów dotyczącej sposobu wyliczania kalendarza majanskiego, ale tego tutaj nie sposób normalnie wysłuchać. Może kiedyś w przyszłości.
@mordo_czlowieku
@mordo_czlowieku Ай бұрын
Okropna ta julia
@pawefornalski5541
@pawefornalski5541 Ай бұрын
Miło się słucha pani dr., Milusio ❤
@user-iz9gp4bs1t
@user-iz9gp4bs1t Ай бұрын
Templo mayore - byłem tam🎉 super odcinek
@boberm567
@boberm567 Ай бұрын
Genialne !!!!!👍
@MrGreatGeorge
@MrGreatGeorge Ай бұрын
Super materiał!
@ukaszczajkowski2221
@ukaszczajkowski2221 Ай бұрын
Jeden z niewielu odcinków, których nie wysluchalem do konca. Brak struktury i jakiegos sensownego przekazania tematu, irytujace "wyluzowane" teksty Pani Doktor, pasujace do kanału ploteczkowego a nie naukowego no i takie żartobliwe podejscie do ofiar z ludzi jakby to było coś zabawnego i na niby... tu już się zupelnie zniechęciłem.
@katarzynaduda4207
@katarzynaduda4207 Ай бұрын
Ja wyłączyłam w momencie jak padło stwierdzenie że Hiszpanie to myli się raz do roku na Wielkanoc. Pani może i zbadała w jakimś stopniu ten lud Azteków, ale powiela bzdury w innych tematach. Poza tym to śmieszkowanie było strasznie irytujące.
@malkru
@malkru Ай бұрын
Mam to samo wrazenie, i to meczenie o ofiary i liczby…
@pawe9082
@pawe9082 Ай бұрын
@@katarzynaduda4207 z Erasmusa pewnie wie
@kadmuspl830
@kadmuspl830 Ай бұрын
​​@@pawe9082słynny hiszpan z akordeonemto może faktycznie raz na rok się myje xd
@robertlip442
@robertlip442 Ай бұрын
Gdyby to Aztekowie pobili Europę to Europejczycy skończyli by na piramidach jako ofiary a te 2 pindy by nie istnialy
@Robert-dd6yz
@Robert-dd6yz Ай бұрын
Opisać też...Ale głównie zrozumieć...
@Domiiii
@Domiiii Ай бұрын
Czy polecacie jakieś książki o Aztekach i Majach?
@andrewcarpenter5703
@andrewcarpenter5703 Ай бұрын
J. Olko "Meksyk przed konkwistą"
@jacekszczepan3534
@jacekszczepan3534 Ай бұрын
👍👍👍
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Jeśli jesteśmy przy tematach religijnych to może o mitologii i świętych tekstach hinduizm ?
@jankula3819
@jankula3819 Ай бұрын
Witam serdecznie 🎉🎉🎉🎉🎉
@jacekprzybysz4338
@jacekprzybysz4338 Ай бұрын
tylko kilku do kilkudziesięciu dziennnie,jednak aztekowie byli cywilizowani a skoro u nas też były kary śmierci to już wogóle luzik.ja odpadłem na tym jak gościu ubierał skóre niewolnika...trochę jak bym oglądał jakiś "zły skręt" a ktoś by z tego śmieszkował jak ze strusia pędziwiatra....
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Ай бұрын
Moralnie nie byli lepsi. Skoro jednak okazali się słabsi od Europejczyków, to przylgnęło do nich miano niewinnej ofiary.
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody Ай бұрын
39:00 to słowo mogło oznaczać coś na kształt "ŚWIĘTY". Hiszpanin też mógł być "święty", skoro przybył zza morza, miał różne ciekawe narzędzia, siłę i do tego zakonników zafiksowanych na Bogu. bóstwo było "święte", bo było bóstwem. Słońce, deszcz, różne siły przyrody też jak najbardziej były "święte" z powodu tego, że panowały nad ludźmi i musiały być przebłagiwane ofiarami. ludzie w zaświatach zaś byli "święci", bo obcowali ze strefą i mocami niedostępnymi żyjącym. marionetki/figurki były "święte", tak jak u nas "święte" są np. obrazy Maryi
@cehaem2
@cehaem2 Ай бұрын
Pojecie swietosci jest judeochrzescijanskie. Trzeba uwazac, operujac takim terminem w stosunku do innych spoleczenstw.
@arturos25
@arturos25 Ай бұрын
@@cehaem2 , chyba nie bardzo, skoro słowo "święty" notowane jest u Słowian jeszcze pogańskich. W świecie żydowskim słowo "święty" znaczyło dokładnie "oddzielony", co jest dla nas dość zaskakujące. Natomiast znaczenie słowa "święty" się zmieniało. Dla ludów, które nie myślały monoteistycznie, wszystko, co niezwykłe, było święte.
@msmartdomk
@msmartdomk Ай бұрын
„No tak, byli” xDD
@wnuczek77
@wnuczek77 Ай бұрын
Mógłbym słuchać godzinami. Liczę na kontynuację
@aemeth5418
@aemeth5418 Ай бұрын
39:45 trochę jak "kami" w shintoizmie. U nas to się czesto upraszcza i przedstawia jako bóstwa, kiedy może to być dosłownie wszystkim.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Z tego co pamiętam to kami ma ok 10 znaczeń w japońskim. Różnią sie tylko zapisem w tradycyjnym piśmie.
@aemeth5418
@aemeth5418 Ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz ja nie mówię o słownikowym zapisie tylko o samym koncepcie jako takim, który zwyczajnie nie jest przetłumaczalny i nie ma swojego odpowiednika w zachodniej kulturze.
@aprilek86
@aprilek86 Ай бұрын
Czemu za moich czasów studenckich nie było takich pań profesor?!! Piękny głos, fajna spontaniczność i luz ❤
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Wczesne chrześcijaństwo bylo też ciekawe np spory chrystologiczne.
@tomaszgrzebykpodrozezhisto5954
@tomaszgrzebykpodrozezhisto5954 Ай бұрын
Po części już o tym było, porozrzucane po kilku filmach.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
@@tomaszgrzebykpodrozezhisto5954 no tak ale to ciągnęło kilka wieków w różnych aspektach od gnostyków poczynając. Fajnie byłoby zebrać to razem
@arturos25
@arturos25 14 күн бұрын
Jakby zrobili o tym odcinek, to dopiero będzie używanie dla lewackich "naukowczyń"!
@gabrielakachel1430
@gabrielakachel1430 Ай бұрын
Bardzo,bardzo ciekawy odcinek!!!! A co na przykład z Hetytami? Albo był już kiedyś odcinek o nich?
@filomenaforman3253
@filomenaforman3253 Ай бұрын
Od 50 lat interesuję się tematem życia i wierzeń Azteków i Inków. Świetna audycja. Mam niedosyt. Proszę o więcej. Dziękuję
@rafalszachnowicz2831
@rafalszachnowicz2831 Ай бұрын
Ale spodobały mi się historie o Indianach. Szczerze. Bez sensacji. Bardzo konkretnie. Mnóstwo ciekawostek. Dobra robota.
@cezarycezary5823
@cezarycezary5823 Ай бұрын
Grecy!!! :) a później cokolwiek z Ameryki Pd poproszę :)
@tomaszgrzebykpodrozezhisto5954
@tomaszgrzebykpodrozezhisto5954 Ай бұрын
A co tu było do rozumienia? Składania ofiar z ludzi nie da się w żaden sposób obronić.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Ай бұрын
Słusznie, mieliśmy inne intencje niż - jak widzimy w komentarzach - zostało to odebrane. Zrobiliśmy poprawkę
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 Ай бұрын
Co nie zmienia faktu, że w czsach przedchrześcijańskich był to częsty element wielu kultur i to chrześcijaństwu, na które wiele osób obecnie pomstuje zawdzięczamy to, że w Europie od czasów średniowiecza zanikły i niewolnictwo i składanie ofiar z ludzi oraz skończyło się zawieranie małżeństw przez porwanie i gwałt.
@tomaszgrzebykpodrozezhisto5954
@tomaszgrzebykpodrozezhisto5954 Ай бұрын
@@RadioNaukowe może dla równowagi, o czym w komentarzu niżej napisała Agata Staniak, udałoby się zrealizować audycję o tym co takiego Europa i inne kontynenty zawdzięczają chrześcijaństwu? Czy jest to poza zasięgiem i możliwościami? Bo główny nurt badawczy zaprawiony ideami dekolonizacji, każe się wstydzić tego, że w ogóle śmieliśmy zacząć kolonizować inne kontynenty. Inna sprawa, że tutaj chyba trzeba by było się zwrócić do badaczy spoza polskiego kręgu akademickiego, bo z własnego doświadczenia w prowadzeniu badań historycznych na poziomie doktoratu, mogę powiedzieć, że w naszym kraju ich prawie nie ma. A jeżeli już gdzieś są, to raczej nie do przetrawienia przez mainstream.
@buleonpl6436
@buleonpl6436 Ай бұрын
@@tomaszgrzebykpodrozezhisto5954 Takie czasy są, że na jaw wychodzą straszne zbrodnie, których kolonizatorzy (koloniści?) dopuszczali się na ludnościach rdzennych. I są to zbrodnie, których tak samo nie da się obronić, jak składania ofiar z ludzi. Można, a nawet trzeba wskazywać plusy kolonizacji, ale faktem jest, że zawsze była jakaś cena, którą społeczności rdzenne musiały zapłacić. Historia nigdy nie jest biała albo czarna.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
​@@agatastaniak7459wrzucasz wszystko do jednego worka. Gdzie miałaś małżeństwa przez gwałt ? Na pewno nie w Europie. A chrześcijaństwo nie zlikwidowało niewolnictwa które miało miejsce do XIX wieku. Kultura antyczna nie była też taka barbarzyńska.
@ricken21
@ricken21 Ай бұрын
Dzięki za materiał, bardzo ciekawy. No już raczej Pani profesor nie odpowie, ale ciekawi mnie czy można by zaryzykować stwierdzenie, że w żyłach obecnych Meksykan płynie w jakiejś części krew Azteków (nie w jakimś symbolicznym znaczeniu, ale całkiem dosłownym). Czy jednak to by była przesada, żeby nie powiedzieć fantastyka?
@kasiapolacana-meksykkultur7064
@kasiapolacana-meksykkultur7064 Ай бұрын
Nie jestem panią doktor, ale chociaż absolwentką Iberystyki, więc pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie. Tak, w Meksyku żyje dość spora grupa rdzennych mieszkańców. Na 2020 rok, było to ponad 23 miliony mieszkańców. Język nahuatl, czyli tym, którzy posługiwali się Aztekowie, również jest żywy i nawet można się go nauczyć. Pozdrawiam.
@ricken21
@ricken21 Ай бұрын
@@kasiapolacana-meksykkultur7064 Dzięki za info :)
@ricken21
@ricken21 Ай бұрын
To by w sumie tłumaczyło skąd tyle agresji w tym narodzie, co chwila jakieś wiadomości, że kolejny turysta tam został zabity, walki kogutów jako sport narodowy prawie itp. Widać nasi potomkowie byli spokojni i spory rozstrzygali bardziej rozmową niż agresją, że my Polacy tacy spokojni, albo może kwestia zimnego klimatu - szkoda było marnować cennej energii na waśnie. Ale to już pytanie do jakichś kulturoznawców może, ewentualnie speców od genów ;)
@kasiapolacana-meksykkultur7064
@kasiapolacana-meksykkultur7064 Ай бұрын
@@ricken21 W ogóle to tego nie tłumaczy 😅 Europejczycy wcale nie są spokojniejsi, Europejczycy wprowadzili tam podział klasowy i rasowy, który trwa do dzisiaj i skutkuje przeogromną biedą, brakiem dostępem do edukacji i jakichkolwiek możliwości dla ludzi „z najniższych sfer”, bo mają ciemny kolor skóry. Tam nie ma „agresji”. W wielu przypadkach to jest walka o przetrwanie. Polecam nie oceniać w taki sposób kraju, na którego temat ma się znikome informacje. Nie bronię kryminalistów, sama się ich tam obawiam, ale przynajmniej wiem, dlaczego jest ich w tym kraju tak dużo. Swoją drogą, w czerwcu będę robić webinar na temat narcos w Meksyku, więc polecam dla poszerzenia wiedzy i żeby uniknąć nietrafionych twierdzeń.
@ricken21
@ricken21 Ай бұрын
@@kasiapolacana-meksykkultur7064 o kurczę podziwiam odwagę, Meksyk jest w czubie listy krajów do których bym się bał jechać w obawie o zdrowie i życie. No poniżej oczywiście takich krajów jak Płn. Korea, Afganistan, Chiny itp. no ale nie jakoś wiele poniżej. A jakbym chciał posłuchać na żywo języka meksykańskiego to bym pewnie... do Hiszpanii pojechał ;) tam chyba w miarę spokojnie, a przynajmniej nie słyszałem żeby byli agresywni jakoś bardzo. No ale wiadomo dopóki człowiek gdzieś nie pojedzie sam i nie zbada to tak naprawdę nie wie do końca i może się posługiwać stereotypami, a w rzeczywistości może taki Afganistan czy taki Meksyk nie są takie straszne jak je malują ;)
@hubertr8285
@hubertr8285 Ай бұрын
Jeżeli Pani Autorka czyta komentarze i poszukuje tematów do kolejnych odcinków to skoro już poruszono temat prekolumbijskiej Ameryki Środkowej to przydałby się odcinek o prekolumbijskiej Ameryce Północnej, np o kulturze indian Pueblo. Chętnie posłuchałbym także o Inuitach, ludach Saamów czy o arabskiej obecności na półwyspie iberyjskim i tegoż rekonkwiście 😏😅
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Ай бұрын
Czyta, czyta :) Dzięki za tropy!
@piotrmarkiewicz4506
@piotrmarkiewicz4506 Ай бұрын
Pani Karolino, jakie to słuchawki na miniaturce, których Pani używa??
@seboho6938
@seboho6938 Ай бұрын
Jak to jakie? Takie nauszne...
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Kiedyś to już Pani zaproponowałem ale przydał by się odcinek o historii prawa.
@kamilwalicki
@kamilwalicki Ай бұрын
Świetny odcinek, dziękuję 🥰
@justynaanna8238
@justynaanna8238 Ай бұрын
Ja myślę, że po kolei wszystkie kultury, z różnych stron świata 😊. To są bardzo ciekawe rozmowy.
@damianostrowski472
@damianostrowski472 Ай бұрын
Trochę jak Hunowie w Rzymie
@sholayo
@sholayo Ай бұрын
Och, powiedziało mi się "odkrywało", a fe! Drogie Panie, i Wy i my jesteśmy Europejczykami. ODKRYLIŚMY Amerykę, ODKRYLIŚMY że żyją tam między innymi Aztekowie. Nie bardzo wiedzieliśmy, że tam jest jakiś ląd, tym bardziej, że jest tam jakaś cywilizacją. Więc i jedno i drugie ODKRYLIŚMY. Podobnie jak odkryliśmy, że istniały grupy krwi. Zabawnie też. że przywołałyście panie Eskimosi a Inuici. No "inuit" to znaczy człowiek. Ciekawe, co? Czyli my, "biali Europejczycy" to nie-ludzie? Ech, zakiwana lewica :(
@arturos25
@arturos25 19 күн бұрын
Lepiej jest mówić o odkryciu DROGI. Bo tak naprawdę Amerykę odkrywano wielokrotnie i robili to także Europejczycy (najbardziej znani - wczesnośredniowieczni Skandynawowie). Eskimoskie plemię Jupików żyło na obu brzegach Cieśniny Beringa... Przypisywanie Kolumbowi "odkrycia" Ameryki służyło w rzeczywistości przykryciu tego, że była to wyprawa, której celem była grabież i jest to FAKT HISTORYCZNY.
I’m just a kid 🥹🥰 LeoNata family #shorts
00:12
LeoNata Family
Рет қаралды 17 МЛН
He sees meat everywhere 😄🥩
00:11
AngLova
Рет қаралды 8 МЛН
World’s Deadliest Obstacle Course!
28:25
MrBeast
Рет қаралды 132 МЛН
7:00 IZA KRZAN I WUWUNIO - POBUDKA!
Kanał Zero
Рет қаралды 7 М.
Najstarsza opowieść ludzkości - POTOP w tekstach Sumerów i w BIBLII
1:12:40
I’m just a kid 🥹🥰 LeoNata family #shorts
00:12
LeoNata Family
Рет қаралды 17 МЛН